[ barakuda111 @ 05.03.2010. 15:49 ] @
1. Za držanje kućnih i egzotičnih životinja, utvrđuje se komunalna taksa u godišnjem iznosu, i to:

1a) za držanje kućnih životinja – pasa i mačaka u zgradama individualnog i kolektivnog stanovanja
– po psu 500,00 dinara
– po mački 500,00 dinara

1b) za držanje nesterilisanih pasa i mačaka u zgradama individualnog i kolektivnog stanovanja
– po psu 1.000,00 dinara
– po mački 1.000,00 dinara

1v) za držanje egzotičnih životinja u zgradama individualnog i kolektivnog stanovanja
– po životinji 500,00 dinara.

2. Obveznik takse iz podtački 1a) i 1b) ovog tarifnog broja je pravno i fizičko lice, koje je kao vlasnik, odnosno držalac psa ili mačke, evidentiran u jedinstvenoj bazi podataka Ministarstva poqoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Uprave za veterinu, o broju registrovanih pasa i mačaka na teritoriji Republike Srbije, za grad Beograd. Obveznik takse iz podtačke 1v) ovog tarifnog broja je vlasnik, odnosno držalac egzotične životinje utvrđen rešenjem nadležnog ministarstva.

3. Obveznik takse iz ovog tarifnog broja je dužan da taksu plati u roku od 15 dana od dana dostavljanja obaveštenja za plaćanje lokalne komunalne takse iz ovog tarifnog broja.

4. Kontrolu naplate takse iz ovog tarifnog broja vrši Sekretarijat za komunalne i stambene poslove Gradske uprave grada Beograda i Veterinarska stanica Beograd.

5. Komunalnu taksu ne plaćaju vojne ustanove, organi unutrašnjih poslova i slepa i slabovida lica za pse vodiče.

Član 6.
Ova odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u „Službenom listu grada Beograda”, a primenjuje se počev od 1. januara 2010. godine.

Skupština grada Beograda

Broj 43-1178/09-S, 28. decembra 2009. godine
Predsednik
Aleksandar Antić, s. r.

http://evropskainicijativa17.b...-vlast-uvela-porez-na-pse.html

http://zivotinjsko-carstvo.com...hp?showtopic=9919&hl=porez

Kako imaju obicaj, progurali na mala vrata, da niko nevidi

Edit:
Mozda bi tema ipak trebala u podforum svakodnevnica. Ipak se u srbiji redovno lupaju akcize, novi porezi, raznorazni nameti...

[Ovu poruku je menjao barakuda111 dana 05.03.2010. u 19:18 GMT+1]
[ musicmaster @ 05.03.2010. 15:59 ] @
http://www.google.com/search?h...1g1g-c4g1g-c3&aql=&oq=
[ Horvat @ 05.03.2010. 16:08 ] @
izbrisi iz naslova "drzave" ,jer je u pitanju bg,a ne citava drzava...nadam se da ni nece biti...
[ barakuda111 @ 05.03.2010. 16:13 ] @
Ako u Egzoticne zivotinje spadaju sitni ljubimci kao hrckovi, morski prasici, cincile... bice veselo posto cesto ljudi imaju i po desetak ovih zivotinjica :) Nezauzimaju prostor a brzo se razmnozavaju.
[ barcode @ 05.03.2010. 16:18 ] @
A jel u egzoticne zivotinje spadaju i akvarijumske ribice?
[ boban779 @ 05.03.2010. 16:21 ] @
Hvala Bogu da su se setili da naplate takse. Samo su ove takse veoma male za mučenje nedužnih životinja po beogradskim stanovima.
[ barakuda111 @ 05.03.2010. 16:28 ] @
Citat:
boban779: Hvala Bogu da su se setili da naplate takse. Samo su ove takse veoma male za mučenje nedužnih životinja po beogradskim stanovima.


ehh bobane... U danasnjem svetu si primoran da zivis u maloj kocki koja se zove stan i ako si ljubitelj zivotinja sta ti ostaje. Ima mnogo zivotinja koje su veoma sretne da zive u porodici koja ce im pruziti ljubav iako je ta porodica u stanu. A i mnogo si naivan. Mislis da ce pare od ovog poreza biti upotrebljene za dobrobit zivotinja. How yes no...

Citat:
barcode: A jel u egzoticne zivotinje spadaju i akvarijumske ribice?


ahahaha :) To bi bilo ekstra
[ Joker @ 05.03.2010. 16:43 ] @
Ja nisam nigde pročitao da se to odnosi samo na stanove, piše: u zgradama individualnog i kolektivnog stanovanja, po meni individualna zgrada za stanovanje je kuća, ne ?
[ barakuda111 @ 05.03.2010. 16:55 ] @
^ Tako bi trebalo.
[ 3way @ 05.03.2010. 17:03 ] @
Ako neko ima mravinjak, jel se taksa placa po broju jedinki ili po broju matica?
[ Horvat @ 05.03.2010. 17:16 ] @
a kao postoji neki spisak ko ima koju "egzoticnu" [sta god to podrazumevalo] zivotinju?
pse i macke jos i imaju,zbog pelcovanja,ali "egzoticne"...

tako da,ne vidim kako misle ikom da naplate ovaj reket
[ barakuda111 @ 05.03.2010. 17:18 ] @
Lepo pise po zivotinji Dakle dodje cika u odelu i kravati, prebroji, popise mrave i ustanovi ti racun. Ti lepo i kulturno kazes "Hvala ciko, dodjite nam opet" :)
[ a1200 @ 05.03.2010. 17:39 ] @
Po zakonu, niko, cak ni policija, bez sudskog naloga nema pravo da ti udje u kucu/stan (osim u slucaju da je direktno ugrozena bezbednost ljudi koji su u njemu)... tako da samo sa vrata kazete, ne mozete da udjete, ovo je privatna svojina, i nema ovde nikakvih zivotinja, a ja sam sada jako zauzet... dovidjenja. :)

Jedini problem je sto veterinari po zakonu moraju da prijave pse i macke... tako da za njih verovatno znaju i broj i adresu boravka (tako da ce verovatno slati postom uplatnice). Naravno uvek mozes da "odjavis" psa, kazes da je pobegao... mada sumnjm da ce to da prodje tek tako.
[ žutokljunac @ 05.03.2010. 18:02 ] @
Citat:
barcode: A jel u egzoticne zivotinje spadaju i akvarijumske ribice?


Spadaju, ali trebalo bi da spadaju i sunđeri jer su i to životinje. Ne znam kako se porez naplaćuje. Po sunđeru ili po ćeliji. lol
[ Horvat @ 05.03.2010. 18:09 ] @
^^pa ne racunaju se valjda i mrtve zivotinje :P

a komarci?muve? musice? i slicno
ili to spada u domace zivotinje i ne naplacuju dodatni reket [za sada]

p.s. barakuda,molim te obrisi "drzave" iz naslova
[ barcode @ 05.03.2010. 19:01 ] @
A kako za baksuz gupike i puzevi mi se namnozili k'o nenormalni.

Odosmo u off, ali kako biti ozbiljan na ovakvoj temi :)
[ Odin D. @ 05.03.2010. 20:17 ] @
Tesko onome kome pas ima buve....
[ Nabukodonosor @ 05.03.2010. 21:45 ] @
A sta ako ti zivotinja ne daj boze umre? Gde ides da odjavis taj porez? Jel dolazi neko da pregleda les? Zalosno je u kojoj lopovskoj drzavi zivimo.
[ Srđan Pavlović @ 05.03.2010. 23:17 ] @
Uh, i ja imam 4 akvarijuma, moracu da poklonim to komsijama koje nisu citali ovu temu.
[ Horvat @ 05.03.2010. 23:49 ] @
ti nisi u bg :P
[ 3way @ 06.03.2010. 00:25 ] @
Citat:
Nabukodonosor: A sta ako ti zivotinja ne daj boze umre? Gde ides da odjavis taj porez? Jel dolazi neko da pregleda les? Zalosno je u kojoj lopovskoj drzavi zivimo.


Ovo je u stvari odlicno pitanje.
Nek naprave nekakvo groblje za kucne ljubimce, pa onda nek nam naplacuju harac.
Pa znas kad cu da im dam...
Kolko znam, dan zatvora je 1000 kinti. Ja cu lepo u zatvor dan i po.
Pa da vidimo, jel sta se vise 'njima' isplati...
[ Rumpletstilskin @ 06.03.2010. 09:45 ] @
Citat:
2. Obveznik takse iz podtački 1a) i 1b) ovog tarifnog broja je pravno i fizičko lice, koje je kao vlasnik, odnosno držalac psa ili mačke, evidentiran u jedinstvenoj bazi podataka Ministarstva poqoprivrede, šumarstva i vodoprivrede – Uprave za veterinu, o broju registrovanih pasa i mačaka na teritoriji Republike Srbije, za grad Beograd. Obveznik takse iz podtačke 1v) ovog tarifnog broja je vlasnik, odnosno držalac egzotične životinje utvrđen rešenjem nadležnog ministarstva.


Dajte ljudi sta se lozite, koliko vas koji imate zivuljke je registrovano? Ovo je ista nebuloza kao i onaj zakon/propis/stajevec da kad god ides iz zemlje na duze od 2 meseca ili se vracas moras da se prijavis pandurima (cekas u redu i platis taksu)
[ Shoshone @ 06.03.2010. 09:50 ] @
Aha, vazi sto cu ovo da platim.
[ Nemanja Jakovljevic @ 06.03.2010. 14:53 ] @
Citat:
Rumpletstilskin: Ovo je ista nebuloza kao i onaj zakon/propis/stajevec da kad god ides iz zemlje na duze od 2 meseca ili se vracas moras da se prijavis pandurima (cekas u redu i platis taksu)


Nit sam cekao red, nit sam platio. A osiguras se da ne bude problema - tipa, treba nesto da ti bude uruceno, ne nadju te jedan, dva, tri puta...
[ KittyKat @ 13.03.2010. 04:17 ] @
Citat:


a1200Po zakonu, niko, cak ni policija, bez sudskog naloga nema pravo da ti udje u kucu/stan (osim u slucaju da je direktno ugrozena bezbednost ljudi koji su u njemu)... tako da samo sa vrata kazete, ne mozete da udjete, ovo je privatna svojina, i nema ovde nikakvih zivotinja, a ja sam sada jako zauzet... dovidjenja.


Problem je u tome što, ako požele, mogu vrlo lako da ga naplate. RTS recimo sada može po zakonu, da prinudno naplaćuje tv pretplatu direktno od tvoje firme, tj. od tvog direktora da potražuje tvoju platu - po zakonu To su jedne godine tako uradili i u dogovoru sa eps-om, pa su novac koji je uplaćen za struju tog meseca, prebacili na račun javnog servisa, a nama računi za struju ostali - netaknuti dakle, sve se može kad se hoće.

Isto tako će biti i sa ovim porezom. Naravno da znaju da im niko neće otici na šalter i platiti, ali zato će stići račun za infostan. Ili nešto deseto. Ti platiš, ali - nisi platio infostan! Već za infostan ostaje dug od 1.000 dinara, ali zato si platio porez za kućnog ljubimca

Tek je krenulo... počeli su sa ljubimcima, sa "ekološkom taksom" za belu tehniku, za par dana će stići nešto novo. Jer oni više nemaju novca i nemaju odakle da ga crpe.Dok nam ne skinu kožu s leda Dok se ne opametimo. Dok ne počnemo da se pitamo do kad to tako "mora"...

Anyway, duhoviti su odgovori, mravi bi trebali da odrade posao ako ništa drugo
[ NicholasMetropolis @ 13.03.2010. 10:57 ] @
Još jedan bljesak genijalnosti srpske biroktratske misli.

Na ulici nema dovoljno lutalica, pa rekoše, da malo dostimulišu ljude da izbace još više pasa i mačaka na ulicu.
[ wujaymarkoff @ 25.12.2011. 01:11 ] @
http://www.blic.rs/Vesti/Beogr...ksa-za-opasne-pse-30000-dinara

Da ne otvaram novu temu, glupost bez granica sta jos dodati.

Uzivao sam u sadomazohistickim komentarima na sajtu, za dan se nakotilo vise nego na kulturnoj rubrici za mesec dana.

[ a1200 @ 25.12.2011. 02:42 ] @
Mislim da bi najpravednije bilo da svima sa 18 izvade jedan bubreg... cisto kao kolateral. Pa ako ne platis porez (ili neki drugi, bilo kakav, namet koga se sete/uvedu u medjuvremenu), oni ga lepo prodaju i namire "troskove".

E da, bubreg se vraca samo u slucaju da ti otkaze onaj prvi, pritom, naravno, ako si redovan u placanju svih dazbina (a posebno onih drzavi - koja, jelte, "cuva" taj tvoj bubreg)... glupo je da se stalno dovijaju kako da te orobe - fali neka "stabilnost" u sisanju ovaca.
[ tdjokic @ 25.12.2011. 03:56 ] @
A ko ce da placa porez na lutalice?

Koliko ja shvatam iz dogadjaja zadnjih dana / nedelja / meseci / godina i oni su vrlo opasni i njiihov vlasnik - drzava, bi morala da odgovara za njihovo ponasanje. Jeste, mnoge opstine budu tuzene i isplacuju narodu neke odstete ali zasto tako, zasto nema prevencije?

Cemu pustanje DOKAZANO OPASNIH PASA na ulicu bez povodca i korpe, samo zato sto im je vlasnik drzava? Ako je pas opasan, on je opasan, bilo da pripada fizickom licu ili drzavi! Neka ih drzava zatvori negde, u improvizovani stacionar, ne mora to da bude 100% sredjeno i onda neka ih organi vlasti jednom dnevno vode u setnju, kao sto fizicka lica vode svoje ljubimce, lepo na povodac, sa korpicom preko usta i divota!
[ a1200 @ 25.12.2011. 04:16 ] @
Citat:
A ko ce da placa porez na lutalice?

Ihhh, pa ko nije u poreskoj evidenciji taj ni ne postoji... tako da lutalica zapravo nikad nije ni bilo :)

...
Vodice "brigu" isto kao i do sada :)
A dokazati krivicu grada ce biti gotovo nemoguce - tj. lakse ti je da sve zaboravis.

Citat:

Žena koja je izgubila bebu: Noću sanjam čopor pasa kako me ujeda
...
Ona je juče demonstrativno napustila sastanak sa Komisijom za naknadu štete od ujeda pasa lutalica.

- To poniženje i njihova ispitivanja više nisam mogla da trpim. Nije mi do novca, ja ga imam. Htela sam da ga dam deci bez roditelja - priča povređeno.
Komisija, kojom je predsedavao Vladimir Terzin, pomoćnik sekretara za komunalne poslove zadužen za sektor zoohigijene, nije juče ponudila odštetu jer je, po njihovoj oceni, Ružica M. podnela kontradiktornu i nekompletnu dokumentaciju.

http://www.blic.rs/Vesti/Hroni...anjam-copor-pasa-kako-me-ujeda

I btw. da me neko pogresno ne shvati - jedino reshenje za lutalice je sterilizacija i onda azil za pse (u prvom mahu zbog para, samo za one agresivne, sto prave problem - po prijavi). Pritom mislim na pravi azil, a ne na klanicu.

Edit:
Ustvari drzavi se vishe isplati da placa "odstetu", nego da reshava problem:

Citat:

U 2011. grad je sa Beograđanima sklopio 388 vansudskih poravnanja. Da bi dobili odštetu za ujed vlasničkog psa ili lutalice, sugrađani kao dokaz moraju imati izveštaj lekara specijaliste sa Infektivne klinike u Beogradu.

"Presudan i neophodan dokaz je izveštaj lekara specijaliste sa Infektivne klinike, što znači da nakon ujeda građani najpre treba da odu na pregled u kliniku. Ona potom slučaj prijavljuje Republičkoj veterinarskoj inspekciji, odakle građani uzimaju rešenje, drugi neophodan dokument za dobijanje odštete. Sa ovim dokumentima, oni koji žele vansudsko poravnanje odlaze u Sekretarijat za komunalne i stambene poslove i tamo popunjavaju još jedan formular", kažu u "Veterini Beograd”.

Iznos naknade za vansudsko poravnanje je od 5.000 do 25.000 dinara u zavisnosti od težine povrede. Procedura je kratka, a novac se isplaćuje za oko 30 dana. Ako građani pravdu traže na sudu, na odštetu će čekati bar dve-tri godine.

"U tom slučaju neophodno je održati više ročišta, najpre radi saslušanja oštećenog građanina i eventualnih svedoka, zatim obaviti dva psihijatrijska i traumatološka veštačenja i nakon dostavljanja presude, sačekati ishod žalbenog postupka. Ako su građani pretrpeli lake telesne povrede, velika je verovatnoća da neće ni dobiti spor", ističu u gradskom pravobranilaštvu.

Građani najviše na sudu mogu dobiti oko 150.000 dinara pod uslovom da su pretrpeli velike fizičke i psihičke posledice. U 2011. grad je sa Beograđanima postigao 388 vansudskih poravnanja, dok je na sudu 58 predmeta rešeno u korist građana.

http://www.mojedete.rs/8547-Napad-psa-kosta-150000-dinara-.html
Dakle, ako vam odgrizu pola glave, ili trajno obogalje - dobicete max 1500 Evra. Genijalno.



[Ovu poruku je menjao a1200 dana 25.12.2011. u 05:30 GMT+1]
[ Marko Medojević @ 25.12.2011. 09:09 ] @
Prema mom mišljenju taksa za opasne pse od 30,000 dinara godišjne je sasvim prikladna. Jedino što sve to treba sprovoditi, a takve stavri u ovoj državi idu teže.
Zabrinjavajuće je to što se za šetanje psa bez zaštitne korpe ne kažnjavaju vlasnici.
Kao primer može da posluži staza za trčanje na Banjici. Na ulazu u stazu stoji velika žuta tabla gde je naglašeno da je zabranjeno puštanje psa i šetanje bez zaštitne korpe. Međutim, 90% vlasnika se ne pridržava toga tako da se mogu videti i rotvajleri kako divljaju unaokolo. Sledeći problem je pseći izmet jer ne postoji mehanizam koji će kazniti vlasnike čiji psi ostavljaju izmet po stazama za trčanje, trotoarima, dvorištima i sl.
Dakle, nije problem u zakonima jer njih već manje više ima. Problem je što te zakone niko ne sprovodi niti je voljan da to radi.
[ HeYoo @ 25.12.2011. 14:57 ] @
Skuplja se za metro
[ milivoje t @ 25.12.2011. 15:19 ] @
toliko je tmuran i hladan dan pa de se obratim ovom apstrkatnom zakonu.

kako oni misle da utvrde koja je to opasna rasa pasa ? Da li u tom zakonu postoji taksativno nabrajanje rasa koje podlezu ovom zakonu ?
Da zamislimo da postoji...

Kako misle da utvrde koje je pas rase ? Vlasnicki psi imaju obavezu da budu cipovani, vakcinisani, a poseduju pasos u kome pise i rasa psa. Postoji centralizovana i digitalizovana baza podataka pasa.
Ali u taj pasos moze da se upise bilo sta, cak i da je pas rase ravnogorski gonic. Inace se ti pasosi otvaraju kod veterinara kada su psi stenci, pa se ne moze tacno proceniti o kojoj se rasi radi, procedura je takva da vlasnik kaze sta da se upise.

Pored toga psi mogu biti mesanci, komsija ima mesanca haskija i vucjaka, pas je ogroman, jak, srecom lepo vaspitan. Ali koja je on rasa ? Pa nijedna, on je mesanac.

Da predjemo na omrazene pitbulove. Pit bul nije priznata rasa psa, koliko ja znam. Ne postoje tacne definicije sta je to tacno pas rase pitbul i sta sad?

Znaci jos jedna piz(skr.predizborna)-darija.



[ Nabukodonosor @ 25.12.2011. 16:46 ] @
A kako se placa porez na pitbull psa, kad taj pas nije priznat kod nas kao rasa?

EDIT: Nisam procitao poruku koju je milivoje t napisao. Znaci "What he said".
[ Flo33 @ 25.12.2011. 23:53 ] @
Citat:
Marko Medojević: Prema mom mišljenju taksa za opasne pse od 30,000 dinara godišjne je sasvim prikladna. Jedino što sve to treba sprovoditi, a takve stavri u ovoj državi idu teže.
Zabrinjavajuće je to što se za šetanje psa bez zaštitne korpe ne kažnjavaju vlasnici.
Kao primer može da posluži staza za trčanje na Banjici. Na ulazu u stazu stoji velika žuta tabla gde je naglašeno da je zabranjeno puštanje psa i šetanje bez zaštitne korpe. Međutim, 90% vlasnika se ne pridržava toga tako da se mogu videti i rotvajleri kako divljaju unaokolo. Sledeći problem je pseći izmet jer ne postoji mehanizam koji će kazniti vlasnike čiji psi ostavljaju izmet po stazama za trčanje, trotoarima, dvorištima i sl.
Dakle, nije problem u zakonima jer njih već manje više ima. Problem je što te zakone niko ne sprovodi niti je voljan da to radi.


Naravno da postoji mehanizam, ajde u Sloveniji ili Austriji nadji izmet od kucnih ljubimaca. Nema sanse. Prvo je moralno nametnuto da je to duznost, zatim i zakonski te cepi 200 evra, pa racunaj.

Druga stvar je sto kod nas nema volje, ni jedne ni druge.
[ pri3rak @ 26.12.2011. 00:22 ] @
Ako dobro kapiram, gajenje krokodila bi prema drzavi kostalo negde izmedju 500 i 1000 dinara godisnje, dok bi gajenje mini bul terijera bilo jedno 30x skuplje