[ R A V E N @ 07.03.2010. 04:38 ] @
Jedna od novosti HTML-a 5 je i tzv. Geolocation, tj. stranica koju posjećujete može precizno odrediti vašu lokaciju na Googleovoj mapi, naravno, ako joj vi to dopustite. Trenutno je ova mogućnost podržana samo kod Firefoxa i mislim ograničeno kod Google Chromea, što pokazuje i ova slika iz Firefoxa 3.6:



Kao što se vidi, barem za sada, nije nešto impresivno. Samo mjesto bez ikakvog tipa mape. Kod mene su neke stranice znale moju lokaciju koristeći uobičajeni način - preko IP-a, no rjeđe su pokazivale Tuzlu. Uglavnom je to bila Bijeljina, gdje je i smješten moj ISP.

Navodno je Geolocation toliko precizan da bi trebao da pokaže ne samo grad i ulicu, nego i mjesto na ulici gdje se nalazite. Druga navodna stvar je da je precizniji kod wireless konekcija za razliku od onih "žičanih".

Demo: http://html5demos.com/geo
[ Zoran Rodic @ 07.03.2010. 07:55 ] @
Mora biti preciznija po definiciji svoje namene .... jer, da bi naručili picu iz najbliže picerije, valjalo bi znati tačnu lokaciju.
[ R A V E N @ 13.02.2015. 01:02 ] @
Da obnovim ovu temu. Evo demonstracije da sada stranice mogu tačno naći vašu lokaciju i bez Geolocationa:

[ Predrag Supurovic @ 13.02.2015. 22:48 ] @
Nije to po eografskim koordinatama nego po IP pogadjaju.
[ R A V E N @ 14.02.2015. 15:28 ] @
Yupperz!