[ Zaboravko @ 09.03.2010. 22:31 ] @
http://www.eterika.rs/index.htm

http://www.spmstamenkovic.com/
[ abitbp6 @ 09.03.2010. 23:22 ] @
Prvi je Dreamweaver, drugi je Joomla.
[ Zaboravko @ 09.03.2010. 23:32 ] @
Hvala mnogo!
[ Zaboravko @ 11.03.2010. 21:20 ] @
http://www.unijapak.rs/

Pretpostavljam da je ovaj sajt takođe urađen u Dreamweaver-u?

Zamolio bih ako neko zna još neki sajt rađen u Dreamweaver-u, da postavi vezu ka njemu.
[ Stefan Jocic @ 12.03.2010. 15:39 ] @
A zašto te interesuje šta je u čemu rađeno? Ukoliko se radi o nekom javnom CMS sistemu (platni/besplatni) lako se odredi o kom se tačno sistemu radi, potrebno je samo da se zaviri u source. Neki sajtovi nisu bazirani ni na jednom sistemu, već su custom made. A takav sajt/portal/sistem možeš napraviti nezavisno od alata koji koristiš, čak i pomoću notepad-a - bitno je znanje određenog programskog jezika.
[ Zaboravko @ 12.03.2010. 22:03 ] @
A zašto te interesuje šta je u čemu rađeno?

Tek sam počeo sticati znanje u ovoj oblasti, što znači pročitao sam jedan tutorijal za rad sa dremweaverom u kojem nije bilo riječi o pravljenju složenih aplikacija i dinamičkih web prezentacija i donekle naučio služiti se tim programom. Demo verzija sajta, koju sam radio paralelno sa upoznavanjem rada sa dremweaverom izgledala mi je nekako suvoparno. Pitajući se kako to da poboljšam, na ovom forumu sam našao da je za uspješan dizajn sajta potrebno poznavati rad sa programima kao što su macromedia fireworks, gif animator, photoshop.
Ono što me potaklo da postavim ovakvo pitanje je radoznalost da vidim kakvi se sajtovi mogu uraditi sa dremweaverom.

Izrazi poplavljeni u tekstu ispod su mi nepoznati tako da baš i ne razumijem šta si htjeo da mi kažeš.

Ukoliko se radi o nekom javnom CMS sistemu (platni/besplatni) lako se odredi o kom se tačno sistemu radi, potrebno je samo da se zaviri u source. Neki sajtovi nisu bazirani ni na jednom sistemu, već su custom made. A takav sajt/portal/sistem možeš napraviti nezavisno od alata koji koristiš, čak i pomoću notepad-a - bitno je znanje određenog programskog jezika.

Hvala ti što si mi izašao u susret, odvojio vrijeme i uložio trud, da moje pitanje ne ostane bez odgovora!
[ Stefan Jocic @ 12.03.2010. 22:44 ] @
Citat:
Tek sam počeo sticati znanje u ovoj oblasti, što znači pročitao sam jedan tutorijal za rad sa dremweaverom u kojem nije bilo riječi o pravljenju složenih aplikacija i dinamičkih web prezentacija i donekle naučio služiti se tim programom. Demo verzija sajta, koju sam radio paralelno sa upoznavanjem rada sa dremweaverom izgledala mi je nekako suvoparno. Pitajući se kako to da poboljšam, na ovom forumu sam našao da je za uspješan dizajn sajta potrebno poznavati rad sa programima kao što su macromedia fireworks, gif animator, photoshop.
Ono što me potaklo da postavim ovakvo pitanje je radoznalost da vidim kakvi se sajtovi mogu uraditi sa dremweaverom.


Što se tiče codinga alat ti je tu da ti olakša posao, dok je presudan faktor dobro iskustvo i znanje posla. Ako nameravaš ozbiljno da se baviš ovim poslom, nemoj previše da se vezuješ za DW ili neki drugi alat. Naravno DW jeste profesionalna alatka, i ja to ne poričem, samo hoću da napomenem da se pored ovakvih alatki pogotovu na početku učenja "zanata" čovek privikne na isti, te mu je rad u drugom alatu nemoguć. A to je vrlo nezgodno, jer se odjednom nađeš u situaciju da u nekom drugom alatu ne znaš neke osnovne stvari. Skoncentriši se pre svega na učenje nekog programskog jezika (PHP/ASP.NET). Naravno prvo kreni od HTML i CSS, to ti je sama osnova. Dobar web developer/programer je onaj koji može nezavisno od alata da napravi stvar koja je dobra i koja funkcioniše.

Objašnjenja za termine u prošloj poruci:

CMS sistem je zapravo globalan naziv za sistem koji se bavi menadžmentom sadržaja, tj. upravljanjem. Ovaj termin može da se odnosi na puno stvari. Ali u ovom slučaju mislim na tkz. WebCMS/Internet CMS sistem koji je u osnovi web aplikacija, a koji je zamišljen da olakšava razvoj većih portala (sajtova) i naravno da olakša manipulaciju sadržaja (tekst/slike/multimedija). Ovakvi sistemi kako se iz naziva vidi rade na serveru (i pisani su server-side jezicima), i vlasnicima sajtova omogućavaju da preko web interfejsa upravljaju svojim sajtom/portalom/forumom. Primer nekih WebCMS-a je Joomla, Mambo, Xoops, WordPress...

Source - bukvalno prevedeno znači "izvor". Tim terminom "pregled source-a" podrazumeva se čitanje koda. Ako želiš nekom sajtu da pogledaš "source" to možeš uraditi preko browser-a. Na većini browsera dovoljno je da pritisneš CTRL + U kako bi ti se source prikazao. Ako se radi o statičnom sajtu/stranici (HTML) trebao bi kompletan kod da vidiš, a ako se radi o stranici koja je pisana u nekom server-side jeziku kompletan kod nećeš moći da pogledaš, jer se server-side jezici, tj. kod pisan ovim jezicima izvršava na serveru i prikazuje određeni HTML output.

Custom made - je izraz za neku stvar koja je napravljena unikatno. Konkretno sam ovde mislio na skriptu koju je vlasnik nekog sajta naručio i istu niko sem njega ne koristi.

Programski jezik - ne znam kako ovo da ti objasnim, valjda znaš šta su i čemu služe .

Citat:
Hvala ti što si mi izašao u susret, odvojio vrijeme i uložio trud, da moje pitanje ne ostane bez odgovora!


Nikakav problem, drago mi je da mogu da pomognem.
[ baranjac @ 14.03.2010. 19:09 ] @
Složio bi se s Stefanom oko učenja i razumjevanja web-a i stranica. Prvo bi ti preporučio sažvakati html pa css pa javascript. Dreamweawer je alat koji ti pomaže u pisanju koda odnosno u vizuelnom slaganju materijala (teksta, linkova, tablica, slika i objekata poput flash-a) i može ti pomoći u razumjevanju kako to osnovno funkcionira. Posle dolazi dinamički dio programiranje sa strane servera PHP, baza mySQL ili druge.
U početku možeš učiti i s besplatnim prostorom na koje ćeš stavljati svoje uradke a posle će ti vjerojatno trebati neki zakupljeni prostor u kojem ćeš moći raditi s naprednijim stvarima. S CMS-om možeš eksperimentirati i na svom računalu ako uzmeš besplatni program Wampserer koji instalira sve potrebno za CMS, preporučio bih ti konkretno Joomlu. Ali svako će se složiti da ti osnove svakako trebaju jer bez njih banalni problemi i u cms-u poput Joomle će ti biti nepremostivi i nerješivi. Nadam se da sam ti ponešto pomogao
[ Nemanja84Ns @ 14.12.2010. 23:14 ] @
Ja imam jedno pitanje .Naucio sam html i css,i sada se spremam da pocnem da ucim javascritp ali sam u nedoumici da li je bolje prvo da savladam javascript ili php? Sta mi je potrebnije? Za javascript sam poskidao Lynda tutorijale ali su dosta komplikovani za mene,pa sada razmisljam da uzmem O'Reilly prirucnik za javascript ..Trebalo mi je malo jace od godinu dana da savladam osnove photoshop-a,html-a i css-a. Krenuo sam od nule i moram da kazem da sam zdovoljan ali hocu jos