[ labla @ 10.03.2010. 11:32 ] @
nacrtao sam deo koji je omaskom bio u metrima pa mi treba taj crtez da pretvorim u centimetre
[ Stranger2 @ 12.03.2010. 01:45 ] @
U prozoru Model Info imas grupu opcija "units" gde podesis koje jedinice trebas i sa kakvo mpreciznoscu hoces da radis (koliko decimala).
Sve dimenzije ce ostati iste ali preracunate na nove jedinice koje si izabrao.

Ako se ispostavi da dimenzije nisu u redu onda trebas resajzovati. Evo kako:

- ceo model resajzujes tako sto uzmes alatku Tape Measure (traka za merenje) i cim nesto izmeris dole desno ce ti pokazati koliko je izmerio. Ne diraj nista vec ukucaj drugi broj, koliko hoces a zatim pritisnes ENTER i model ce se resajzovati tako da ta ta linija bude tacno tih dimenzija.

- Ako hoces resajzovati samo deo modela onda selektuj taj deo pa izaberi alatku Scale. Pokazace ti se kvadrat sa kockicama na svi muglovkma i sredinama. za pravilno resajzovanje povuci neku od kockica na uglovima. Nakon sto povuces i malo uvecas model ukucaj koeficijent uvecanja ili smanjenja. na primer:
da bi uduplao ukucaj 2,
da bi prepolovio ukucaj 0,5
da bi smanjio za 20% ukucaj 0,8
da bi bilo tacno s100 puta manje ukucaj 0,01
... (mozes ukucati bilo koji broj)

p.s.
A ne moras nista ukucavati ako neces. Mozes sve raditi po osecaju ili samo posmatrati brojeve koji se pojavljuju u tom prozorcicu dole desno.
[ labla @ 14.03.2010. 19:15 ] @
Hvala ti na odgovoru resio sam problem pre tvog odgovora sa scale tako sto sam za ceo element koji je bio u metrima u donjem desnom uglu ukucao 0,01 i smanjen je u centimetre kao sto si i ti rekao. A kad sam vec kod sketchup-a a vidim ga dobro poznajes, imam drugo pitanje, naime mogu li i kako da umesto predlozenih recimo crepova sam da kreiram novi i da njega koristim ili ciglu, bilo sta.
[ Stranger2 @ 17.03.2010. 14:46 ] @
Citat:
imam drugo pitanje, naime mogu li i kako da umesto predlozenih recimo crepova sam da kreiram novi i da njega koristim ili ciglu, bilo sta.


Naravno. Mozes kreirati kakvu god hoces teksturu.

U prozoru Materialss samo klikni na taster + Create New Materials
i onda ti se otvori prozor za novi materijal. Tu ili podesis novu boju ili izaberes "Use textured image" pa izaberes sliku. Mozes jos da podesis i default dimenzija te slike. Znaci moze bilo koja slika koju imas u kompjuteru da bude tekstura.

Medjutim ako hoces te ponavljajuce teksture onda moras prethodno da napravis takvu sliku u nekom programu za obradu slika.

Ostalim komandama za namestanje texture po objektu pristupas na sledeci nacin:
Najpre obojis to sto hoces sa tom teksturom a zatim slektujes tu povrsinu i otvoris desni-klik meni. I tu se dalje pojavljuju opcija za podesavanje teksture.
Ali to sa texturam je duga prica jer ima jako mnogo toga pa preporucujem da potrazis neki video tutorijal o tome. AKo konkretno nesto zapnes pitaj.