[ aldabic @ 15.03.2010. 13:59 ] @
Pozdrav svima!

Zamislimo scenario:

Imam Oracle server koji koristi ASM. Podaci su svi na nekom storage-u . Instaliram drugi Oracle server na drugoj masini sa istim software-om kao prvi koji se podesi tako da koristi iste fajlove kao prvi server.

Serveri nisu u RAC okruzenju, i nisu svesni postojanja drugog. U svakom trenutku samo jedan racunar radi sa podacima na storage-u. Kad se jedan server spusti, ukljuci se drugi server (pokrene se instanca - rucno), i nastavi da radi sa istim podacima.

Da li serveri ovako mogu da rade? Meni se cini da nije neki problem ovo podesiti, ali moram biti siguran.

Ne treba podesavati fail over, samo treba standby server koji se moze rucno pokrenuti da koristi postojece db fajlove.. Btw, mora biti Standard Edition.

Ideja je da postoji druga spremna masina koja ce se ponekad ukljuciti i raditi sa data fajlovima kada se prvi server iskljuci. Nece biti automatskog preusmeravanja korisnika na nov server, nista od fancy opcija, samo da moze da radi.
[ djoka_l @ 15.03.2010. 14:09 ] @
Ne vidim neki problem da se to uradi. Treba obratiti pažnju na to da treba SVI fajlovi da budu dostupni sa obe mašine (ne samo data fajlovi nego i init, spfile, controlfile, logfile grupe) da postoje ili da budu isti katalozi za dump i trace fajlove, da verzije Oracle softvera i operativnog sistema budu iste, da userid Oracle korisnika i groupid dba budu isti (ako je Unix/Linux u pitanju).
[ aldabic @ 15.03.2010. 14:13 ] @
Hvala na brzom odgovoru!

Btw, treba da radi na 10gR2.

Da li je potrebno podesiti DBID da bude isti na obe masine?
[ djoka_l @ 15.03.2010. 14:34 ] @
Ne mora, teoretski, ali bi to značilo da se nezavisno menjaju dva init fajla, pa to može da dovede do mogućih grešaka. Ja bih ipak napravi da konfiguracije budu identične. (U stvari ja bih radije napravio standby bazu, ali pretpostavljam da ne postoje plaćene licence za drugu bazu)
[ dragancesu @ 15.03.2010. 22:09 ] @
Izvinjavam se ali mi nije jasno zasto bi tako postavio servere.

Recimo da varijantu

Citat:
Ideja je da postoji druga spremna masina koja ce se ponekad ukljuciti i raditi sa data fajlovima kada se prvi server iskljuci. Nece biti automatskog preusmeravanja korisnika na nov server, nista od fancy opcija, samo da moze da radi.


ne mogu da shvatim.

Ideja sa jednim softevrom i dve masine ili baze nije nista posebno, ali sa nekom svrhom. Recimo jedna je test druga produkciona. Ili jedna je tekuca druga arhivska. I onda parametar HostString usmerava gde treba. Ovako kako si ti napisao dva nezavisna servera koji treba da rade na neki nacin adhoc po meni nema smisla.

Sta u stvari zelis da postignes?
[ aldabic @ 16.03.2010. 07:44 ] @
Zelim da postignem prividan HA.

Za RAC mi trebaju duple licence. Ako je enterpise edition, treba platiti i rac. Data guard ide samo uz EE. Oracle Fail Over radi samo na MS Server OS, za druge OS se koriste thirdparty resenja.

Treba mi Oracle SE1, koji nema RAC, nema Oracle Fail Over, moram nesto napraviti da imam kakav-takav HA (da primary moze da se iskljuci zbog odrzavanja, kvara itd, a da baza radi). U ovoj varijanti licence za standby se ne placaju (u SIG-u pise ako standby radi manje od 10 sati godisnje, licence se ne placaju). Da imam standby koji ima svoj storage opet ne valja jer bi morao da radim recovery iz bekapa, a to ce trajati. Mada, i to je opcija, za ove prilike..

Ako neko ima bolju ideju kako napraviti HA ili nesto sto lici na HA, uz SE1 nek javi.
[ doomed @ 16.03.2010. 08:33 ] @
Zdravo,

Sta se zapravo ocekuje od te standby baze? Da obezbedi rad sistema 24/7?

Ako je to slucaj onda imas problem.
U slucaju kvara na serveru (otisao hdd ili nesto slicno) pitanje je koliko treba vremena da se popravi server.Mozda vise od 10 sati (a onda moras da platis licencu).
U slucaju kvara servera koliki ce biti odziv tog koji treba da pokrene tu standby bazu i da prebaci klijente na novu instancu. Tu onda nema nista od 24/7.

U slucaju da neko zaboravi da spusti standby bazu kada se primarni server oporavi onda rade dve instance (koje nisu u RAC-u) i to moze da dovede do ozbiljnih problema.

Ako ti treba 24/7 onda koristi RAC


mozda moze da ti pomogne [url=]http://stanford.edu/dept/itss/docs/oracle/10g/server.101/b10726/architectures.htm#i1008711][/url]

[Ovu poruku je menjao doomed dana 16.03.2010. u 09:50 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao doomed dana 16.03.2010. u 09:50 GMT+1]
[ nebojsa_1 @ 17.03.2010. 14:19 ] @
Ovo resenje sa bazom na shared diskovima koja moze da se startuje sa razlicitih masina ali ne u isto vreme je moguce.

Slicno resenje je Oracle imao u verziji 8i , zvalo se Fail Safe, a takodje i Veritas ima nesto slicno.
Naravno oni imaju opcije da ako jedan server ode drugi automatski startuje instancu i preuzme ip adrese.

Ovakvom konfiguracijom imas visi nivo zastite, ako je jedan racunar u kvaru drugi startuje instancu i karisnici mogu da rade.
Single point of failure je storage. Ako neki disk ode baza nece moci da se startuje sa bilo koje masine.

Bolja varijanta je standby baza.
U verziji Oracle SE nije direktno podrzana, tj nije prodrzan automatski log transfer ali to moze da se napravi pomocu skriptova.

Skript treba da na primarnoj bazi kreira archive log u tacnom vremenskom intervalu i da kopira na standby server.

Na ovaj nacin imas 2 fizicke baze i dva servera.

Ako razmisljas o RAC-u, Oracle 11g SE ima podrsku za RAC uz neka ogranicenja (2 noda max ).





[ aldabic @ 18.03.2010. 10:50 ] @
Problem je resen.
Na jednom serveru kreirana baza sa DBCA, svi fajlovi na sherovani storage. Kreiran pfile i postavljen na sherovani storage.
Na drugom racunaru instaliran isti Oracle software, alatom oradim kreirana instanca koriscenjem pfile-a. Za startovanje se koristi spfile koji je takodje na sherovanom storage-u.

Najbolja varijanta je RAC, ali se mora platiti ako se koristi EE. Ako se koristi SE, onda se RAC ne licencira dodatno. Ako se koristi SEO, onda nista od raca-a.
Oracle Fail Safe dolazi uz SEO, SE i EE, ali samo uz Windows OS. Takodje, placaju se licence za oba racunara.

Naizgled najbolja varijanta je koriscenje SE i RAC-a, ali se moraju platiti licence za oba racunara, pa je opet skupo.

DataGuard je dobar za DR, ali opet mora da se licencira svaki server. Takodje, mora biti EE, plus duple licence..

Moze se napraviti drugi server koji ima svoj storage. Na primarnom serveru RMAN pravi inkrementalne bekape. Kad se primarni ugasi, uradi se RMAN restore na drugom. Ista je prica o licencama, standby se ne mora licencirati ako radi manje od 10 sati godisnje. Medjutim, gubi se vreme na restore.

Prvobitna postavka omogucava da se najmanje plati, a da postoji rezervna varijanta za ne daj boze. Nije uslov da baza bude raspoloziva 24/7.
u principu, drugi server je spreman za rad, treba samo stopirati primar i pokrenuti isti service na drugom racunaru. Klijenti (software) moraju da znaju da ako ne radi primar, idu preko standby servera. Moze se cak drugi racunar zvati isto kao i prvi, sa istim ip adresama, ako klijent software ne zna da se prebaci. I kod rac-a (do 11r2) mora klijent u svom tnsname.ora da ima vip adrese svih nodova u racu, pa klijent opet mora znati koji su svi nodovi.

Elem, za ovu priliku, koliko para-toliko muzike..