[ BioSQUAD @ 17.03.2010. 00:09 ] @
U pitanju je Suzuki Maruader 800. Ako ne ga diram 2 dana, nece da upali. Gubi skroz struju...
Pre neko vreme sam stavio novi akumulator, opet isto..

Sta bi moglo da bude problem?
[ alxns @ 17.03.2010. 23:03 ] @
Ako je akumulator dobar ostaju dva moguca razloga: 1) da negde ima kratak spoj pa "vuce" tuda, ili 2) da ne puni dobro.

Posto kazes da se problem javi nakon duzeg stajanja, predpostavljam da je u pitanju prva situacija tj. da negde postoji ostecena izolacija ili slicno kuda konstantno tece struja i prazni akumulator.

Probaj da otkacis jednu (samo jednu!) klemnu sa akumulatora i, sa iskljucenim svim potrosacima, kontakt, svetla, i sve ostalo (na pekidac, ne na osigurac) spojis redno ampermetar. Znaci jednu zicu ampermetra na tu otkacenu zicu sa akumulatora a drugu zicu ampermetra na tu praznu klemnu na akumulatoru. Nije bitno dali ce biti + ili - klemna. Ako na ampermetru ima ocitavanje znaci da negde vuce struju - moze se tolerisati do cca 0.05A, sve preko toga je previse (predpostavljam da nemas alarm ili neki slican stalni potrosac). Ako to utvrdis onda (tek onda!) mozes da skidas jedan po jedan osigurac i gledas u ampermetar - gde ce amperaza spasti na nulu (ili priblizno nulu). Ako se to desi znaci da je na tom vodu (od tog osiguraca) problem - tu treba traziti ostecenu izolaciju (kratak spoj na masu) ili nesto slicno. Mada ovo ne mora da znaci jer ima i vodova koji ne idu preko osiguraca (npr. anlaser).

A nije na odmet i da proveris punjenje - upalis motor i prikacis voltmetar na akumulator (za ovo nema potrebe nista da se otkacuje, samo zakacis jedan kraj voltmetra na + a drugi na - klemnu sa upaljenim motorom) i napon bi morao da bude min 13.5V na leru a preko 14 pod gasom - ako je ispod toga znaci da ne puni dobro.
[ BioSQUAD @ 18.03.2010. 01:23 ] @
Dali je moguce neki regler ili sl?
[ alxns @ 18.03.2010. 16:22 ] @
S obzirom da kazes da se isprazni kada stoji dva dana onda predpostavljam da negde vuce struju. E sad gde - to je vec druga prica, ali nacin otkrivanja dali vuce je jedino ampermetrom kako sam opisao, krajnje je jednostavno i 100% pouzdano, samo ti treba ampermetar do 10A (ima na svakom multimetru, ako nemas ti pitaj nekog elektricara sigurno ce imati a ima i kineski da se kupi za cca 300 din) a onda (ako vuce) uz pomoc metode skidanja jednog po jednog osiguraca mozda mozes da utvrdis i gde vuce. Sto se reglera ili slicnog tice, to nema nikakve veze sa gubljenjem struje dok je motor ugasen (jedino ako je bas na tu ostecena izolacija ili nesto pa vuce). Regler bi eventualno mogao da utice na punjenje - da usled neispravnog reglera ili ispravljaca ne puni kako treba.

Uradi ova dva merenja ako mene pitas - ampermetrom dali vuce struju na ugasen motor i voltmetrom dali je punjenje dobro sa upaljenim motorom (opisao sam metode u prethodnom odgovoru) i tada ces dobiti sustinski odgovor - u cemu lezi problem. Posle je "finiji" posao naci konkretan uzrok kvara.

Pozdrav, Aco.
[ Vladimir_sdk @ 19.06.2017. 21:46 ] @
Meni pada napon u Golfu 2 u stanju mirovanja. Prekjuce ispod 12 volti i ni da zavergla. Dopunim ga i ostavim na 12,57 za jedan dan pao napon na 12,22, dakle nesto prazni aku u stanju mirovanja. Merio sam amperazu i u stanju mirovanja vuklo 100 ampera... iskljucim osigurac radio mp3 pleyera i padne na 13 ampera (tih 13 su pretpostavljam od alarma i centralne brave) sto veruejm nije mnogo. Pa se pitam ako je mala amperaza sta to izvlaci struju iz akumulatora da pada napon? Imam jednu ideju a vi kazite.. sta mislite da otkacim obe kleme i izmerim napon i zapisem, pa opet izmerim nakon 24 h.. ako napon padne onda je akumulator neispravan??? ili imate drugi predlog. Izvinte sto temu vadim iz prasnjave fioke ali idealna je za mene.
[ SASA M. @ 19.06.2017. 23:09 ] @
Nesto mi se cini da ne merish kako valja. Ni jedan potrosac u kolima ne moze da vuce 100A. Pa i ovih 13A je previshe. Gledaj ovako, ako imas accu od 55Ah u teoriji ce on davati 55A potrosacu celih sat vremena. U realnosti i manje. Dakle ako bi imao neki potrosac koji vuce 100A, on bi ti ispraznio akumulator za pola sata otprilike. da ne gledam sad koji presek kablova i koje zagrevanje bi proizveo takav potrosac. Caki i pri verglanju ne verujem da mozes da dostignesh tu struju.
[ Vladimir_sdk @ 20.06.2017. 04:18 ] @
100 miliampera i 13 miliampera. greska..
[ Vladimir_sdk @ 20.06.2017. 21:10 ] @
Napunio sam akumulator i odvojio obe kleme. Videcu sutra predvece jel pao napon. Valjda ne bi trebalo da akumulator gubi voltazu. Aku je pod garancijom to mi je uteha.
[ SASA M. @ 22.06.2017. 22:04 ] @
Ima li nesto novo? Da li si nasao krticu koja ti krade struju?
[ Vladimir_sdk @ 24.06.2017. 04:59 ] @
Prijatelju jos sam u fazi testiranja ali svakako po malo opada napon. Ja bih imao za Vas pitanje dragi forumasi: Koliko dana dugo ako covek ne vozi auto je normalno da dodje do stadijuma da se akumulator isprazni do te tacke da ne moze da zavergla dovoljno da upali auto? Vozio sam ranijih godina Yugo55 i secam se da ga nisam vozio i mesec dana i akumulator se nije ispraznio. Sad imam osecaj ako ga ne palim 7, 10 dana da se isprazni. Citam internet pun aku je oko 12,60-12,70... Pre dan dva sam ga napunio na 12,57 a sad vec ima 12,33. Jel to normalno. Aku je pod garancijom nema ni 6,7 meseci starosti. Od "stand by" potrosaca imam centralnu i alarm, ali po nekom mom amaterskom merenju ne kradu mi struju drasticno. Mp3 player mi je krao oko 100 mA i izbacio sam ga iz auta... Ako padne opet ispod 12V onda nesto nije u redu bez obzira sto auto ne vozim odredjenji period, jel da? Pozdrav Sasi i svima...