[ mmix @ 19.03.2010. 13:57 ] @
Kad se ide kolima do minhena negde kod zagreba se racva na dva paralelna puta, preko ljubljane i alpa (E70-E61-E55) ili na gore preko maribora i graca (E59, E57), gde se posle oba puta sastanu u salzburgu. Drugi put je 50km duzi, ali sam isto cuo da je taj duzi put mnogo bolji za voznju. Jel isao neko po oba puta i kakva su uporedna iskustva?

[ Izvoljski @ 19.03.2010. 14:08 ] @
ne kod zagrba.

Kod Ljubljane biras, dakle pre ljubljane iz pravca Beograda, desno ide odvajanje za Maribor/Graz, ali ti mozes i birati pravac Kranj/Jesenice/Villach. Mislim da je obilaznica oko ljubljane konacno zavrsena, ali u svakom slucaju imas oznake.

Uzgred puno bolje je ici preko Budimpesta - Bec - Linz. Stedis jednu granicu, ne ides kroz hrvst. i imas autoput. Sad ce uskrsnje guzve.
[ voja_pfc @ 19.03.2010. 14:21 ] @
Ukoliko ti nije neophodno da ides preko Hrvatske i Slovenije takodje preporucujem put preko Budimpeste, Beca, Salzburga. Put jeste nesto duzi, ali su putarine dosta manje (5e madjarska za 4 dana i mislim da je 7e austrijska za 10 dana ako se dobro secam, isao sam tim putem u novembru). Kvalitet autoputa je sjajan sve vreme osim nase kaldrme do granice.

Viamichelin kaze da je cena u jednom smeru preko Hrvatske 140e, a preko Budimpeste i Beca 110e (sve sa taksama, naravno zavisi od kola i stila voznje, ali tad rastu troskovi za obe varijante).
Ja mogu potvrditi da je mene izasao put oko 200-220e ukupno.


edit: cena preko Beca
[ ventura @ 19.03.2010. 14:23 ] @
U suštini ti je svejedno... Ljudi uglavnom više vole da idu preko Maribora/Graca, ja volim da idem preko Klagenfurta, al praktično nema neke razlike...
[ srdjee @ 19.03.2010. 14:43 ] @
Maribor/Graz ni za zivu glavu vikendom i praznikom, mozes da izgubis 3-4 sata kroz Sloveniju, jer nema autoputa od Krapine/Macelja do Maribora.

ZG/LJ/Villach je nesto krace ali velike putarine, dok je Budapest/Wien duze uz duplo manje putarine. (Kroz HR je u 1 pravcu 20e, SLO je 15e 7 dana)
[ mmix @ 19.03.2010. 15:29 ] @
Zapravo ne idem sada, raspitujem jer sam poceo planiranje puta koji nameravam da odradim u avgustu od par nedelja. Itinerary je Beograd->Zagreb->Minhen->Bielefeld->Hag->Amsterdam->Majnz->Beograd (videcu vec kojim putem), nekih cirka 4000km. Tako su mi rasuti prijatelji po evropi i idemo malo u posetu i da se provozamo kroz EU Eventualno da zakazem neke razgovore za posao u holandiji. Tako da poenta naseg puta nije uvek sto-brze, i gledam da podelim na deonice od 400, 500km eventualno autoputem sa lepsim pogledom Naravno, ne bi bas ni da se pentram uz alpe kozjim stazama.


[ tdusko @ 19.03.2010. 19:10 ] @
Hehehe kozje staze i Apli, bas me nasmeja. I jedan i drugi put imaju svoje prednosti, zavisi sta volis. Ako krenes na gore onda imas varijantu da svratis u Budimpestu i Bec, a ako krenes kroz CRO vozikaces se kroz SLO koja je meni super za voznju. Doduse, voznja kroz CRO do Zagreba je nesto najdosadnije sto se moze zamisliti mada je kvalitet asfalta super. Pustinja levo, pustinja desno bez i najmanjeg uzvisenja 300 i kusur kilometara, svremena na vreme naidjes na raspalu INA pumpu pa nemas volje ni da stanes i samo jedva cekas da ugledas Zagreb. Posle toga je mnogo lepse, posebno kada ima snega.

Ako krenes na Jasenice/Wilach preci ces u A preko prelaza Korensko sedlo koje je koliko ja znam sa najvecim nagibom u Evropi pa je i to interesantno iskustvo mada nije bas za avanturu zimi ;). Takodje, od Jasenica do Wilacha se prolazi kroz Kranjsku goru, a i Planica je tu pa je stvarno prelepo.

U svakom slucaju, na koju god stranu da krenes uzivaces u kvalitetnom putu.
[ Izvoljski @ 19.03.2010. 19:39 ] @
a ako ide potez zg- Maribor-Graz moci ce da poseti i titovu rodnu kucu. Ima li vece srece za bivse pionire i ljubitelje bratskih naroda i njihovih autocesta sa kolotrazima ?
[ manman @ 08.05.2013. 16:23 ] @
update putarina :)

do Minhena dva putica:

1.Hr, Slo, Salzburg - Minhen ili
2. Madjarska, Aus - Vienna - Salzburg - Minhen

Generalno oba puta su jako dobra, osim radova na obilaznici kod Budimpeste (zastoj 2x30min),
ali kroz Slo i taj potez dalje kroz Aus ima puno tunela i ogranicenje je 70-80 jako cesto, pa mislim da dodje na isto...
Hrvatski autoput extra, a i Madjarski takodje.

Isao sam Beograd-Minhen preko HR i SLO zbog zanimljivijeg puta, a nazad preko Madjarske.

putarine:
1. Srb 3e, Hr 18e, Slo 15e, tunel Karavanke 6.5e, tunel u Aus 10e, Aus 8.5e, Nem 0e. (oko 100e u dva pravca)
2. putic Aus (vazi vinjeta 8.5e), Madjarska 13e, Srbija 2x3e do Beograda. i to je sve, znaci drugim putem se ne placaju tuneli i ne placas HR ponovo 18e.
inace 2. putic je oko 100km duzi. Znaci +10e za benzin. (ukupno oko 38e ili 56e za dva pravca u 10 dana :) )

Suma sumarum razlika je oko 25e u jednom pravcu.

Zanimljivo je jos bilo sto je gorivo skuplje na pumpama na autoputu, doduse minimalno...
OMV u Aus, disel je 1.58e normal, a maxxdisel je 1.68e, ali to je neizbezno...pauza wc - babasera do 1e :)
ali kvalitet goriva je primetan i obicnim laicima :)

Shell-ove pumpe u Nemackoj disel 1.48e, a u gradu je 1.38e
mislim da je madjarska bila oko 1.5e ili oko (430ft) ne znam tacno jer smo Madjarsku preleteli.