[ iizuzetan @ 20.03.2010. 09:47 ] @
Meta description da li je bitan za rangiranje sajta?? Na par mesta sam procitao da meta tagovi vise gotovo da i nemaju nikakvu ulogu za SEO. Da li je to tacno ili su ipak samo dezinformacije? Naravno pitam one koji imaju iskustva u smislu da su i prakticno dosli do saznanja kakvog imaju. Na primer prvo nisu imali Meta description pa im je rejting bio na primer 45 na google pretragama za neku frazu a kad su stavili Meta description onda im je pozicija napredovala na primer na 20 ili cak i na 40 nebitno.

Pitam jer mi je jako bitno zato sto mnogo energije i programskog PHP koda mi to odvlaci na nekim sajtovima jer pravim automatsko adekvatno pojavljivanje Meta description taga za sve stranice sajta. Kad bih bio 100% siguran da Meta description nema nikakvog znacaja (ili gotovo minimalnog) onda bi mi to mnogo olaksalo zivot :) . Naravno krenuo sam na testiranje i ja ali da bih dosao do zakljucka treba da prodje oko 6 meseci a istina mi je potrebna sada.

Hvala na odgovorima.
[ iizuzetan @ 20.03.2010. 10:35 ] @
Malo sam trazio i naso sam kako google to definise na LINKU. Na samom pocetku teksta jasno pise "While accurate meta descriptions can improve clickthrough, they won't impact your ranking within search results.", u prevodu "Iako tačni meta opisi mogu poboljšati kliktanje, oni neće uticati na Vaše rangiranje u rezultatima pretraživanja". !!! E sad da li je bas to tacno??? Na primer ako imam u title tagu kljucne reci i one se ne nalaze i u Meta description tagu da li je to veliki hendikep??? Po ovome kako je google napisao to i nije nikakav hendikep!!!

Koliko sam razumeo, ako neka stranica i nema tekst onda Meta description tag je jako bitan. Ali onda se postavlja pitanje kako google da provali da li nije prevara? Na primer ja na slikama zalepim neki deseti tekst a u Meta description tag -u ispisem nesto lepo.
[ Ljubiša Begović @ 20.03.2010. 14:29 ] @
Na njihovom zvaničnom blogu piše da se meta description još uvek uzima u obzir kod rezultata pretrage, a to može da se vidi kad se rezultati prikažu. Ukoliko napišeš kratak opis, do nekih 160 znakova maksimalno i ako se taj kratak opis podudara sa sadržajem na strani on će i biti prikazan.
Ali ima i onih koji u meta description pišu roman a u meta keywords na desetine ključnih reči i fraza, ili im je opis naziv sajta a ključnih reči isto na desetine... Pa nije niko sisao vesla, pa ni google.
Dakle, meta keywords je potpuno izbačen iz google pretrage (ima već više od pola godine), meta description nije i uzima se u obzir. Ali za seo ima mnogo važnijih faktora od meta desc.
Najrelevantnije informacije za seo možeš naći na njihovom sajtu i blogu.
[ Zoran Milovanovic @ 20.03.2010. 14:40 ] @
Ima i "mnogo" vise od pola godine.

Citat:
Najrelevantnije informacije za seo možeš naći na njihovom sajtu i blogu.


Jedini problem je sto vecina stvari kasni po par godina ;) Dok malo ljudi zna, ne objavljuju, kada pocne preterano da se suska, onda se oglase.
[ srlexic @ 20.03.2010. 17:38 ] @
Evo njihovog zvaničnog objašnjenja http://static.googleusercontent.com/external_content/untrusted_dlcp/www.google.com/en//webmasters/docs/search-engine-optimization-starter-guide.pdf
[ MOHOK7 @ 21.03.2010. 11:50 ] @
Da mi "majstori zanata" ne zamere sto delim upute a tematikom se bavim tek kratko
Description tag treba da imas google ga izricito zahteva.
Sto se "cekanja" tice ne bih se slozio.

nakon prve korekture sam u google webmaster toolsu zatrazio ponovnu proveru stranice google je reagovao u roku 24 sata.
Lepo su mi indeksirali stranice izbacili gde sam pogresio i tacno naveli gde su koji tagovi kratki dugi gde su isti gde sta fali.
Rezultati su bili odmah vidljivi nekoliko objekata je cak bilo na prvoj stranici.
Pazljivo procitaj uputsvo od Googla i videces da je sve tu vrlo jasno opisano.
Mene je kao pocetnika isto tako silno zbunilo trazenje po internetu gomila (uistinu proverenih) strucnjaka i svi odreda o problematici pisu drugacije.

Ima kod googla lepo objasnjenje: zamisli da radis stranicu kao sto se rade novine:
imas:
udarne reci (keywords) prema kojima hoces da te pronadju
krupno napisan naslov (meta title) (H1 tag obavezno) i tu upucas par pojmova iz keywordsa
Ispod toga dolazi nesto manje krupno ispisan kratki opis o cemu je rec (meta description) (H2 tag)
Na kraju svega tekst sa detaljima i sitnim crevcima.

Prema reakciji googla upravo to traze. Jer je to deo SEO usability i User Usability ma koliko da je vazno da te google uopce nadje nista manji znacaj nema nacin kako ce te google pokazati u pretragama od toga ovisi dal ce korisnik da klikne na rezultat pretrage ili ne.
To mozes lepo prekontrolisati sa online alatkama (meta tag analyser).

PS
Jedino mi jos uvek nije jasno sta sa gustinom keywordsa, Google izricito zahteva da svaka stranica ima svoje posebne keywordse a kad odradim softwersku analizu onda pola softwera za SEO prolupa jer je previse i pregusto a druga polovica stavi gustinu na 2 do 3 posto.

[ srlexic @ 21.03.2010. 12:23 ] @
Citat:
Jedino mi jos uvek nije jasno sta sa gustinom keywordsa, Google izricito zahteva da svaka stranica ima svoje posebne keywordse a kad odradim softwersku analizu onda pola softwera za SEO prolupa jer je previse i pregusto a druga polovica stavi gustinu na 2 do 3 posto.


Ovo si pogodio, u poslednjih godinu, dve ogroman je broj novih SEO-tools-a koji daju i dosta različite rezultate. Uglavnom, koristim nekoliko proverenih, a ukoliko isprobavam nešto novo, gledam da budu npr. Google Analytics Certified Partners
[ MOHOK7 @ 21.03.2010. 12:54 ] @
Citat:
srlexic: Ovo si pogodio


???
Nemoj mi molim te trpati biber u kolace
Jel to sad treba da znaci da sam ostalo kompletno promasio ??? ili samo djelomicno "pogodio"
Imam oko pet stotina objekata ( samim tim i stranica) da sredim za SEO usability i user usability nije vrag da sam sve naopacke shvatio i uradio to iz pocekta ponovo popraviti ima da me kosta jos par nedelja.
Daj taj komentar malo detaljnije nemam iskustava pa da se mozemo orjentisati.
[ srlexic @ 21.03.2010. 13:50 ] @
Post ti je skroz OK i zaista si dobro shvatio, možda sam se samo pogrešno izrazio da si pogodio samo onaj donji deo.

Što se tiče ključnih reči, one su bitne, samo je bitno i ne preterati jer preterivanje Veliki G isto sankcioniše
[ iizuzetan @ 21.03.2010. 15:24 ] @
Citat:
MOHOK7: Description tag treba da imas google ga izricito zahteva.
Sto se "cekanja" tice ne bih se slozio.

nakon prve korekture sam u google webmaster toolsu zatrazio ponovnu proveru stranice google je reagovao u roku 24 sata.
Lepo su mi indeksirali stranice izbacili gde sam pogresio i tacno naveli gde su koji tagovi kratki dugi gde su isti gde sta fali.
Rezultati su bili odmah vidljivi nekoliko objekata je cak bilo na prvoj stranici.


Vidi kad kazem "provera" onda uzimam u obzir vise seanse. Sto vise to zakljucak pouzdaniji. Po meni ako se pojave isti rezultati eksperimenta oko 10 puta onda je zakljucak egzaktan. Ne vredi mnogo ako iz dva puta dobijes jedan isti rezultat a iz treceg puta rezultat je kontradiktoran.

Citat:
MOHOK7:Pazljivo procitaj uputsvo od Googla i videces da je sve tu vrlo jasno opisano.


Pa upravo to sto google pise kontradiktorne stvari u svojim tutorijalima o Meta description tagu mene i najvise buni. Lepo sam gore citirao recenicu sa google-og sajta gde se nedvosmisleno kaze da tačni meta opisi mogu poboljšati kliktanje ali oni neće uticati na rangiranje u rezultatima pretraživanja !!!

E sad zato pitam ljude ako su dosli iskustveno do nekog saznanja da li je ta googleova recenica istinita.

Citat:
Ljubiša Begović: Na njihovom zvaničnom blogu piše da se meta description još uvek uzima u obzir kod rezultata pretrage........


Naravno, znam i ja da se uzimaju u obzir, jer se kako i pise, vidi u rezultatima pretrage ono sto i napisemo u Meta description tag-u ali meni to nista ne znaci. Moje pitanje je bilo da li Meta description tag utice na RANGIRANJE u rezultatima pretrage. Kako pise u google tutorijalu ne utice na rangiranje? E sad meni je to sumnjivo pa zato pitam ako neko zna iskustveno da mi kaze istinu. A takodje je vrlo logicno ovo moje pitanje jer znam iz iskustva da pojedine stvari u vezi SEO koje google objasnjava u svojim tutorijalima gotovo i nemaju neki uticaj na rangiranje. Naravno neke stvari sam eksperimentalno ispitao ali ja kao pojedinac tesko da mogu gro SEO faktora da ispitam sam, pa mozda nije lose da napravimo spisak nekih 40 ili 50 najbitnijih faktora za seo pa da ih ispitamo prakticno koliko stvarno ti faktori uticu na RANGIRANJE sajta na pretrazivace.
[ MOHOK7 @ 21.03.2010. 16:46 ] @
Srlexic hvala na dodatnom objasnjenju
Ovako ako sam dobro shvatio:
Google voli tekstove i moj prvi post vise manje odgovara.
Sto se samog rangiranja sajta ako mislis na ocenu od 1 do 10 koju ti izbaci google tolbar
tu imas masu stvari:
1 cistoca koda (ruku na srce to nije fer tu i sam google brlja a od drugih trazi da budu ispravni)
2) omjer slika i teksta (po mom misljenju poprilicno nasilan zahvat u umjetnicke slobode i prenos informacija jer slika prenosi daleko vise informacija od teksta izgovorena rec je oko 2 do 5 posto informacije a na ekranu procitani tekst jos manje dakle prilicno nezgrapan kriterij ako je u pitanju informativnost sajta) Strucnjaci za SEO cak savetuju da se u sajt ubace (za trazilice vidljivi) tekstovi negde pored da bi se dobio omjer slika i teksta i sa time zadovoljio google a da ti stranica ne bude bas skroz masakrirana.
3) ceste izmene Imas cak i firme koje ti za lovu pisu toliko i toliko tekstova mesecno koji opet nikome ne trebaju ali sluze da te google vise voli jer ima algoritam koji ocenjuje koliko se stranica izmenila od poslednje provere onda ako imas vise izmena cesce te posecuje da proveri i vise te rangira.
4) da ti sve slike imaju alt tagove
4) Graficka obrada teksta prelaz H1 > naslov H>2 podnaslov pa onda tekst ( to ima logike) i proverio sam na mnogo sajtova
5) gustina keywordsa (tu sam metodom verovatnoce) isfiltrirao pravilo sto manje keywordsa to je veca verovatnoca da ce trazeni pojam doci na vise mesto jer ima vecu tezinu.
6) koliko linkova ide prema tvojoj stranici. to opet ima nekakve logike jer to znaci da te ljudi cene citiraju i ukazuju na tebe sto opet u stvarnosti i nema neke velike logike i vrednosti jer meni eto nista drugo ne preostaje nego da nabavim softwer za automatsko ubacivanje u social bookmarking stranice (mister Wong mi se bukvalno gadi ali eto sta ces moram i tamo da se okacim ) plus DMOZ i statijaznam ko sve ne sa time da kao pocetnici imamo riziko da natrapamo na "link farme" i onda te google automatski sroza
7) da nemas veze sa porno stranicama kazu ljudi da im je google zbog linka ka stranici koja nije bila porno a imala je link prema porno stranici (stranici ocenjenoj kao porno) google spucao mesec i nesto dana sandbox.
8) starost domena google ne dozvoljava da etablirane stranice budu tek tako izbacene od stranica koje su nikle kao gljive posle kise i isto tako nestaju.


Sa druge strane meni ( a pretpostavljem i tebi ) nije nimalo bitno kako ce google da te oceni daleko je vaznije da ti izbaci trazeni rezultat na sto visoj poziciji i da onaj koji je to trazio klikne i dodje na tvoju stranicu.
Nabavio sam par knjizurina od petstotinjak stranica i mogu ti reci da o istoj stvari svi mudruju drugacije ostaje jedino sigurno ono sto je google dao u onih dvadesetak stranica za webmastere plus sto manje sto znacajnijih keywordsa za trazenje. plus linkovi ka tvojoj stranici.

Molim da me iskusniji isprave ako sam negde lupio glupost ali ja tu celu dzunglu tako shvatam. I imam jak dojam da SEO savetnici i strucnjaci vise dizu prasinu oko prostih stvari da bi mogli svoje usluge bolje da naplate.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ Ljubiša Begović @ 21.03.2010. 18:11 ] @
Zvanično, sa njihovog bloga:
Citat:
Even though we sometimes use the description meta tag for the snippets we show, we still don't use the description meta tag in our ranking.

Ali je nekad bitno kako je ispisan opis u rezultatima pretrage. Google nekad koristi i opis sa DMOZ-a.
A svaki seo faktor je bitan na svoj način, i svi oni manje ili više doprinose rejtingu.

Citat:

6) koliko linkova ide prema tvojoj stranici. to opet ima nekakve logike jer to znaci da te ljudi cene citiraju i ukazuju na tebe sto opet u stvarnosti i nema neke velike logike i vrednosti jer meni eto nista drugo ne preostaje nego da nabavim softwer za automatsko ubacivanje u social bookmarking stranice (mister Wong mi se bukvalno gadi ali eto sta ces moram i tamo da se okacim ) plus DMOZ i statijaznam ko sve ne sa time da kao pocetnici imamo riziko da natrapamo na "link farme" i onda te google automatski sroza

Jel ima logike ili nema?
Ako koristiš neki softver za automatsko prijavljivanje na sajtove naravno da će da te sroza, poznato je da to nije dozvoljeno.
A uzgred, sa moje, kako ti kažeš "farme" veliki broj sajtova ima solidnu posetu, neki manje neki više, sasvim prirodno. I novi link je indexiran u roku od 5-10 minuta, što je itekako važno za nove sajtove koje Google još nije indexirao, pre će da ih "nađe".

A ako recimo imaš Google PR 5 ne mora da znači da ćeš biti bolje rangiran za neku ključnu reč nego neki sajt sa PR 3 ili 4.
Ja sam zastupnik teze da broj posetilaca više utiče na rangiranje nego što PR od 1-10 utiče na broj posetilaca.

I da, zaboravio sam da dodam, ono uputstvo što je Google objavio je za početnike, tako da ima mnogo prostora za neke "seo tehnike".
Ali ne treba ni njih uvek kriviti za neke stvari. Milion puta su rekli kako da se koristi meta keywords tag, ali ne vredi, ljudi nalupaju koješta, prosto spamuju i naravno da će da ga izbace kao faktor za rangiranje.
[ Stranger2 @ 21.03.2010. 22:22 ] @
Ne znam koliko description tag utice na rating kod pretrazivaca ali sam prilicno sigurna da ostavlja bolji utisak na korisnike koji vas sajt nalaze na pretrazivacima. Ako stranica ima description tag onda ce sadrzaj tog taga biti ispisan u rezultatima. I ako si lepo opisao sta je na toj stranici onda ce i korisnik koji to pogleda u pretrazivacu primetiti.
Dakle sta vam vredi sto je vas sajt medju prvim rezultatima ako nema lep description u jednoj ili dve recenice koji ce korisnika namamiti da tui stranicu otvori.
Kod stranica koje nemaju description tag mogu biti ispisane neke gluposti na priemr opcije iz menija na vrhu stranice i sl. To ce vrlo verovatno odvratiti korisnike od kliktanja cak i ako je tvoj sajt medju prvim rezultatima po redu.

Takodje sam primetio jos nesto sto ide u priilog description tagu:
Ako sajt na primer ima 50 stranica i nemaju descrption tag google ce mozda prikazati 20 i onda ce napisati da su ostali rezultati izostavljeni zbog slicnosti... Ali ako sve stranice imaju i title i decription i to razlicit onda ce google mnogo vise da ih prikaze medju rezultatima.

---
Mene takodje zanima koliko ljudski faktor pomaze utice na rating kod pretrazivaca. Postoji mogucnost da imaju neke urednike koji nasumicno posecuju i ocenjuju sajtove. Ukoliko ih imaju svakako da bi lep i posten opis u description tagu pomogao.

Moje misljenje je da ne treba tu seo optimizaciju posmatrati kao cistu suvoparnu matematiku. Treba stranicu naporaviti tako da ostavi dobar utisak na ljude pa ce ostaviti dobar utisak i na pretrazivace. Uvek je lepse citati nesto sto je covek napisao nego nesto sto je genirisala nekakva skripta.
[ iizuzetan @ 21.03.2010. 23:39 ] @
Citat:
Stranger2: Ne znam koliko description tag utice na rating kod pretrazivaca ali sam prilicno sigurna da ostavlja bolji utisak na korisnike koji vas sajt nalaze na pretrazivacima. Ako stranica ima description tag onda ce sadrzaj tog taga biti ispisan u rezultatima. I ako si lepo opisao sta je na toj stranici onda ce i korisnik koji to pogleda u pretrazivacu primetiti.


Vidi sve je to tacno ali se postavlja jos jedan problem. Naime da li Meta description tag koči indeksiranje (dobro rangiranje) ostalih kljucnih reci iz sadržaja stranice, a koji nisu zastupljeni u Meta description tag??? Kad ciljas stranicu za samo odredjene kljucne reci onda to i nije problem ali ako zelis da ti se sve fraze i kljucne reci sa stranice dobro rangiraju onda je to mozda problem. Ko je razumeo, razumeo je. Da zakljucim: kartica u pretrazivacima za jednu te istu stranicu varira od kljucne reci do kljucne reci a Meta description tag mozda to koci i uslovljava da se nadjete u indeksu samo za kljucne reci iz Meta description taga.

Kako vise proucavam Meta description tag u svojim eksperimentima sve vise dolayim do yakljucka da ga treba izbaciti iz upotrebe jer vise koci nego sto doprinos a i sam google je reko da on nema nikakvog uticaja na rangiranje pa im sve vise verujem kako odmicu moji eksperimenti.

[Ovu poruku je menjao iizuzetan dana 22.03.2010. u 00:50 GMT+1]
[ Stranger2 @ 22.03.2010. 01:36 ] @
Citat:
Naime da li Meta description tag koči indeksiranje (dobro rangiranje) ostalih kljucnih reci iz sadržaja stranice, a koji nisu zastupljeni u Meta description tag??? Kad ciljas stranicu za samo odredjene kljucne reci onda to i nije problem ali ako zelis da ti se sve fraze i kljucne reci sa stranice dobro rangiraju onda je to mozda problem. Ko je razumeo, razumeo je.

Ja razumem sta te zanima. Ali ne verujem da postoji taj problem.

Description je opis a to znaci da se sastiji od recenica (jedeni il inekoliko. najvise tri jer pretrazivaci ne citaju vise od oko 250 slova). A recnice same po sebi nisu isto sto i kljucne reci. Prema tome bilo bi strasno glupo da pretrazivac te dve stvari izjednacuje.
Na primer, ako imas stranicu "Delovi automobila" logicno je da description bude "Lista i opis svih automobilskih delova" a u sadrzaju stranice pomenes svaki od njih svojim imenom i opises cemu sluzi. ...Normalno je da u tom slucaju reci iz descriptiona ne mogu biti ni slicne onima koje se pominju na stranici. A takvih primera imas milion i siguran sam da su toga svesni i ljudi koji osmisljavaju rangiranje stranica.

Citat:
ako zelis da ti se sve fraze i kljucne reci sa stranice dobro rangiraju onda je to mozda problem

Po logici stvari ne mogu sve kljucne reci dobro da se rangiraju. Moze jedino da se rangiraju podjednako lose.

Mislim da ti kao programer ne trebas toliko zadataka oko SEO preuzeti na sebe. Ti samo omoguci koriscenje proizvoljnih meta description i title tagova a ostalo je autorima tekstova na savesti. Autori moraju odluciti kako ce sajt podeliti na smislene kategorije i razdvojiti najvaznije kljucne reci po stranicama, po title tagivima, po H1 i H2 tagovama itd.

Citat:
Kako vise proucavam Meta description tag u svojim eksperimentima sve vise dolayim do yakljucka da ga treba izbaciti iz upotrebe jer vise koci nego sto doprinos a i sam google je reko da on nema nikakvog uticaja na rangiranje pa im sve vise verujem kako odmicu moji eksperimenti.

Svi mi eksperimentisenmo.... ne treba pojednostavljivati stvari na iskustva sa jednim sajtom il ijednim vremenskim periodom. Moja iskustva recimo govore da je description odlicna stvar bez obzira na SEO. U redu je pojacavati SEO ali samo dotle dok ne pocnes ugrozavati korisnicko iskustvo i utisak koji sajt ostavlja na posetioce. Ako izbacis description tag i krenes takvim putem bojim se da ces napraviti neke od marketingskih "grehova".
[ MOHOK7 @ 22.03.2010. 11:23 ] @
I to kako bitan ti tagovi odlucuju dal ce onaj koji te je vidio na google rezultatima uopce da klikne na prikazani rezultat i kakvu ces ocenu dobiti kod googla za kvalitet kontenta dakle kako cesto ce te scrawler posecivati.
Google hoce da sto je vise moguce poboljsa svoj servis i na prva mesta gura ono sto valja dakle kad neko trazi menjac za reno da ga zaista i nadje i da u rezultatu pretrage bude valjano pokazano ono sto je trazio.
Google webmaster tools lepo kaze kod analize tih tagova:

Evo rezultat moje katastrofe
HTML predlozi:
Kod crawlovanja vase stranice je google bot naisao na probleme sa vasim kontentom. Ti problemi ne sprecavaju da vasa stranica bude prikazana u rezlutatima ali vi mozete povecati "user friedly" vase stranice i ucinak vase stranice ako popravite te probleme:
i onda kaze:
Meta-Description: Stranice:
Dupli Metadescription 129 daje sve linkove
Dugi Metadescription 0
Kratki Metadescription 82 daje sve linkove
Izbaci ti kompletnu listu gde i sta treba da se odradi.
Titel-Tag Stranice
Stranica bez "title"-Tags 0
Dupli "title"-Tags 64 >> daje sve linkove
Dugi tekst izmedju "title"-Tags 0
Kratki tekst i "title"-Tags 0
Beznacajni "title"-Tags

Odes li na neki od online tools za meta tag analizu lepo ce ti pokazati kako se konkretna stranica pokazuje u rezultatima pretrage.

Ti tagovi nece utjecati na to dal ce biti prikazana u rezultatima ili ne ali su odlucujuci faktor dal ce posetilac kad budu prikazani uopce da klikne na pokazani rezultat.
Zamisli to kao oglas u novinama:
Keywords daje informacije po kojima hoces da te google nadje
A kada te nadje i pokaze onda preostala dva taga odlucuju dal ce neko da klikne:
Title tag daje udarne informacije
Description tag daje kratki opis
[ Zoran Milovanovic @ 22.03.2010. 14:42 ] @
Upravo tako, ukoliko vec nemas vremena da pises desc. bolje nemoj ni da ga generis sa robotima, google ce za tu stanu ukoliko se rangira u serp-u sam odabrati neki deo texta (naravno ukoliko ga imas) sa te stranice i prikazati kao desc. Bolje prepusti guglu, kazem kad vec nemas vremena. A desava se (u mom slucaju) da google za desc prikazuje deo teksta i ako ta stranica ima desc. Medjutim gugl, odlucuje (veliki brat) da je bolje da koristi tamo neki teks. Meni ostaje da menjam desc ;) Ukoliko zelim da bude u mojoj kontroli.

Tako moze da se desi da ako se jedna stranica (ili slicne stranice) rangiraju za razlicite kljucne reci ima u jednom slucaju jedan desc, a u drugom drugi. Vidjao sam to, sada za baksuza ne mogu da pronadjem takav page..

Zato, zakljucujem da nije bitan za SEO.

[ MOHOK7 @ 22.03.2010. 16:38 ] @
Citat:
Zoran Milovanovic:  Bolje prepusti guglu, kazem kad vec nemas vremena. A desava se (u mom slucaju) da google za desc prikazuje deo teksta i ako ta stranica ima desc. Medjutim gugl, odlucuje (veliki brat) da je bolje da koristi tamo neki teks. Meni ostaje da menjam desc ;) Ukoliko zelim da bude u mojoj kontroli.

Ne bih se slozio sa tobom upravo imam taj slucaj iz neznanja sam dao gomilu stranica na kojima nisam odradio title i description tagove.
Google mi je u rezultatima pretrage servirao takvu salatu da sam ni sam znao o cemu se na rezultatu radi. mada je stranica kao takva imala nekakav manje vise solidan opis.
Nabacao mi je kojekakve gluposti iz svega pomalo.
ukucaj: alpha tools ase u google videces sta ce da ti izbaci kod cache rezultata.
Doterao sam ga na trece mesto ali opis je kompletan uzas niko normalan nece da klikne na takav rezultat.
odradi te tagove i neces se pokajati.
Pozdrav i postovanje s ove strane alpa
MOHOK

[Ovu poruku je menjao MOHOK7 dana 22.03.2010. u 17:55 GMT+1]
[ Zoran Milovanovic @ 22.03.2010. 16:42 ] @
Eh, pitanje je sada da li ce google ili robot napisati bolji desc ;)

Ne znam koji je tvoj rezultat, ovaj na Nemackom?

Ako je taj i nemas neki kvalitetan tekst na toj stranici. Google i nije tako los izbor napravio.
[ iizuzetan @ 22.03.2010. 17:49 ] @
Citat:
MOHOK7: ..........nisam odradio title i description tagove......


Izostavljanje TITLE taga je ozbiljni SEO propust, gotovo jednak SEO samoubistvu.
[ DR83 @ 22.03.2010. 18:01 ] @
Citat:
Stranger2:
Mene takodje zanima koliko ljudski faktor pomaze utice na rating kod pretrazivaca. Postoji mogucnost da imaju neke urednike koji nasumicno posecuju i ocenjuju sajtove. Ukoliko ih imaju svakako da bi lep i posten opis u description tagu pomogao.



Ima li su ranije ljude koji filtriraju neke rezultate ali ne znam da li jos uvek to rade ...
[ iizuzetan @ 22.03.2010. 18:13 ] @
Citat:
DR83: Ima li su ranije ljude koji filtriraju neke rezultate ali ne znam da li jos uvek to rade ...


Moje misljenje je da ipak niko ne filtrira nista. Po meni treba zaposliti 1 000 000 000 000 000 ljudi da to radi jer postoje 200 jezika a svaki od njih ima 1 000 000 000 reci plus ako imamo i neke kombinacije reci u fraze imate onda milijarde milijardi biliona kombinacija. Zato ljudi su i izmislili automatizovane pretrazivace.
[ MOHOK7 @ 23.03.2010. 09:05 ] @
Drustvo sto vise citam i pokusavam da se informisem, saznam, shvatim sistem sve sam vise zbunjen.
Google je kako mi se cini u nastojanju da poboljsa svoj servis (da ljudi koji traze zaista nadju ono sto hoce i sto im je u rezultatima pokazano) saterao ciljanu SEO optimizaciju u cosak.
Valjda sa takvom strategijom mogu vise da zarade na Ad words probao sam i to ima pojmova za koje se placa 45 centi pa do 1,5 EUR.
Pa sad ti racunaj imas 817 000 klinaca koji ti kliknu na rezultat i spucaju stotinjak eura dok trepnes.
Racunica je prosta od 50 EUR u ad words dobijam 40 EUR prodaje. Ne isplati se.
Sa druge strane koliko pratim u google "savetima" spetljali su novi algoritam u kojem potpuno izbacuju keywordse kao znacajan faktor ( zloupotreba )
Isto tako gledaju da zanemare title i description imaju neki svoj sistem
Rezultate filtriraju kako vidim imaju ljude ali po svoj prilici vrlo jak algoritam koji gleda da spreci prevare.
Jedino sto je meni upalo u oci je:
User friedly URL isto tako User Friedly navigacija
Skupa sa title metatag (google voli da tittle meta tag odgovara naslovu na stranici) uz to mora da bude za svaku stranicu jedinstven
Descritption metatag (google voli kad description odgovara onome na stranici) isto tako treba da bude jedinstven

Sve u svemu sto vise proucavam tematiku sve manje mogu da pratim nekakvu cvrstu logiku valjda zato sto se stvar neprestano razvija i menja.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

[ MOHOK7 @ 23.03.2010. 09:10 ] @
Kad uz to dodas da od pedeset proverenih strucnjaka na www dobijas pedeset razlicito argumentiranih nacina da optimiras stranicu onda je kaos kompletan.
I svi su odreda puni titula i referenci i mudri su da mudriji ne mogu biti.
Ili je sve skupa toliko jednostavno da to ne mogu prihvatiti jer se oko stvari dize tolika prasina i komplikacija ili je u tolikoj meri sofisticirano da sam preglup shvatiti stvar.

vrlo zbunjen pozdrav s ove strane Alpa
MOHOK
[ Zoran Milovanovic @ 23.03.2010. 09:34 ] @
To ti je potpuno normalno, da kada 50 ljudi pitas dobijes 50 ili 100 odgovora ;) Zasto? Zato sto niko stvarno ne poznaje kako pretrazivaci rade. Samo imaju iskistva u odredjenoj meri sa njima. E, sada.. Cak su i za slicne stvari iskustva razlicita, tako da ljudi zbunjeni daju razlicite odgovore. Gugl uvek unapredjuje svoju pretragu, to je normlano inace ne bi bili br.1.

Neke prave i jedinstvene, jednostavne formule nema. Probas, probas, probas.. Jedino sto mozes je da se informises da li je neko vec probao i kakvi su im rezultati bili (videces, cak i kada isto probaju, neki su napredovali neki ne). Ali to ne znaci da ces 100% uspeti (ukoliko su rez. pozitivni) ili na*ebati ;)

Ono sto je dosta bitno, jeste da ti stvarno imas sta da ponudis tim ljudima, koji dolaze na tvom sajtu. Uvek gledaj svoj sajt iz tog ugla, ako te vole ljudi volece te i google. Jer gugl ne pokusava da servira rezultate koji nisu zanimljivi ljudima (mada im se desava, a zato i unapredjuju), stoga jasno je da ukoliko imas dobru stranicu za coveka (a ponekad je bolje da se tvoj page svidi coveku i preporuci te - nego da imas 1000 ili vise unq/dan - veca korist) verovatno ce te i gugl voleti.

Sve ovo o cemu vodimo racuna za "osnovno" SEO je sve ono sto covek voli.
[ MOHOK7 @ 23.03.2010. 10:19 ] @
Nije problem u tome dal imam interesantnu stranicu i tehnologiju.
Ogroman problem je sto imamo web3D tehnologiju i da je to flash a to google nimalo ne voli.
Imamo jedinstvenu tehnologiju kojoj "konkurencija" ako se to uopce moze tako nazvati nece jos godinama ni da se priblizi. (pri tome mislim na vrlo ozbiljne svetske kompanije) Nema koga ne mozes impresionirati bio sam na cebit i kome god smo pokazali svi su odreda samo zinuli.
Radili smo statistike onaj koji uopce dodje na stranicu ostaje u proseku 45 minuta.
Tema je neobicna mozes se igrati sa modelima i to jednostavno zalepi veci deo posetioca.
Problem i to ne mali je uopce promovirati stranicu pokazati da je tako nesto uopce moguce u WWW.
Radili smo godinama na razvoju tehnologije i to imamo kompletno pod kontrolom sad radimo na Public Relations i to izgleda daleko tezi zadatak nego odraditi stvar.
Nije problem platiti nekome da to valjano odradi ali svi odreda koji su se javili kad sam im rekao sta hocu jednostavno nisu bili dorasli zadatku.
pa sad ti budi pope covek.
Svi luduju unaokolo oko 3D ceo cebit je bio u znaku 3D pricaju o tome da ne mogu vise.
Mi to jednostavno odradimo sad kako da dignemo (valjano) prasinu oko toga.
sve vise i vise zbunjen pozdrav s ove strane Alpa
MOHOK
[ old @ 23.03.2010. 10:28 ] @
- Od 50 ljudi koje pitamo, moguće je da jedan jeste pouzdan za SEO odgovore. Nama to ne vredi ako ne znamo koji je. A stvarno je teško prepoznati.

I taj neki guru ima isti problem. Kako da dokaže da njemu mogu ukazati poverenje, kad u SEO postoji toliki vremenski pomak između aktivnosti i rezultata.

Obično se sprovodi više izmena simultano, pa je nekad nemoguće reći da li je neka uzrokovala uspon, a neka druga pad, a rezultati stagniraju.



- Što se tiče description meta tag-a, moje gledište je:
to koliko se često pojavljuje vidljiv ljudima, dovoljan je razlog da se svuda stavi unikatni.
Potvrdu ispravnosti akcije daje opomena za duplirane description tag-ove u "Google webmasters tools".

Što se tiče CMS i megasajtova, isplati se omogućiti manuelno menjanje description tag-a. Ili bar namestiti da povuče sadržaj title tag-a.





[ MOHOK7 @ 23.03.2010. 10:41 ] @
Tu si pogodio u srz stvari.
Citat:
old:
u SEO postoji toliki vremenski pomak između aktivnosti i rezultata.
Obično se sprovodi više izmena simultano,
Što se tiče CMS i megasajtova, isplati se omogućiti manuelno menjanje description tag-a. Ili bar namestiti da povuče sadržaj title tag-a.

Upravo radimo na tome pa cemo videti rezultate: vise simultanih primera pa onda ono na sta reaguje.
Sto se CMS softwera tice stvar je odavno resena ne postoji niti jedan ozbiljniji CMS koji ne omogucava unosenje posebnih meta tagova rucno a napredniji imaju ugradjen algoritam da se ubace automatski sa klikom ( posle mozes da korigiras rucno)

sve u svemu zbunjoza opca

sto se vise "informiram" sve vise sam zbunjen.
Pozdrav
[ m2webs @ 24.03.2010. 00:23 ] @
Ajd i ja da se oglasim po ovom pitanju posto se i ja bavim SEO tematikom mada vise on page nego off page seo.

Koristite zdrav razum i vasu logiku - Google ima mnogo strucnjaka i oni nisu pajseri. Kad god zamislite da li nesto vredi uvek postavite sebi pitanje "Da li je logicno da utice na rang i da li ce google da se osramoti ako nesto nelogicno postavi na visokoj poziciji?".

Takodje, uzmite u obzir da generalno, oko 80% poseta koja dolaze sa googla su posete kroz neke sekundarne kljucne reci. Nemojte se ubijati od optimizacije za top kljucnu reci koja ima bezbroj rezultata. Koljete se za 20% trzista a za 80% ste slepi. Razvijajte sajt u sirinu i kupite sto se pokupiti moze.

Evo mojih konkretnih saveta a vi procenite vrede li nesto.

Sto se stranica tice obratite paznju na sledece elemente:

Title tag je verovatno najvazniji faktor
H1 i H2 tagovi, lepo pisan tekst, potrudite se da je H1 sto je blize moguce pocetku koda. Takodje, u tekstu ispod h1 taga bi trebalo vrlo brzo da dodje i kljucna rec. Da ne bi ispalo da naslov stavite "izrada stolica" a u tekstu pisete o baletankama. Google gleda da li se naslovi slazu sa sadrzajem. I bitno, samo jedan h1 naslov po stranici.
Zatim, linkovi i anchor tekst linkova na stranici. Opet, ako je stranica vezana za "izradu stolica" a vi linkujete na 10 muzickih skola sa te stranice, ima li to smisla ? Linkujte kvalitetne i srodne stranice ako su linkovi ka drugim domenima a ako su ka internim potrudite se da anchor tekst bude odgovarajuc. Ovo znaci i za dolazne linkove. Normalno, uvek pominjani alt atributi slika su takodje vazni, zatim sam naziv stranice, koriscenje strong i italic teksta...

Sto se samog sajta tice ovo mnogi zapostavljaju a ima cak i vazniju ulogu od same stranice. Arhitektura sajta i interno linkovanje igraju veoma bitnu ulogu u poziciji na googlu.

A ono sto se ne tice sajta su dolazni linkovi. To je faktor broj jedan i od kvaliteta i anchora dolaznih linkova najvise zavisi pozicija. I ne treba gledati samo na jacinu stranice koja ima link ka vama vec na tematiku. Stranica koja se bavi izradom stolica ce mnogo vise poena doneti stolarskom sajtu nego baletska skola :) Naravno, sto jaca stranica to bolje ali se trudite da linkovi budu sa tematski slicnih sajtova.

Takodje, nemojte ostaviti vas sajt sebicnim da nemate odlazne linkove. Sajt koji ne linkuje nigde osim na samog sebe je van interneta. Ali se trudite da imate kvalitetne linkove. Ako su vam linkovi ka srodnim sajtovima i jakim sajtovima google ce smatrati da time vasa stranica/sajt vredi jer upucuje na kvalitetne stranice.


Mogu da pisem do sutra, SEO je moja opsesija ali dosta za danas... Mozda sam i kucao malo nasumice ali ovo svakako moze da pomogne :)


Izvinjavam se ES-u ako zbog mog posta neki baletani ili stolari pronadju ovaj sajt :) :)


P.S. Sto se samog odgovora na temu tice
meta description je izuzetno vazan, ne zbog pozicije vec zbog click through rate-a. I potrosite malo vremena za kvalitetan meta description. Takodje, ako u njemu ima kljucnih reci onda ih google izbaci na pretrazi boldovane a ako ih nema onda ce izbaciti deo teksta tamo gde ih ima ili recimo dmoz opis ili slicno...

Ajd uzdravlje :)
[ srlexic @ 24.03.2010. 00:53 ] @
m2webs, i da ne nastaviš sutra, mislim da si ''ub'o u metu'' i nabrojao sve ono što je najvažnije što se tiče teme on-page optimizacije.

Ako razgovaramo o operativnom delu, iako smo nekim klijentima, doduše nezvanično ponudili usluge optimizacije sajta za pretraživače, evidentno je potpuno neznanje klijenata (možda i očekivano), ali i ono što najviše utiče je, potpuno neznanje njihovih webmastera/webadmina koji ne posvećuju dovoljno pažnje ovoj temi i ubeđuju svoje klijente da to i nije toliko važno, ili da je ''prodaja magle'', ili kasnije to naplate extra kroz neki indirektni posao. Da li smo mi, koji se ovim bavimo, ''prodavci magle''?

Ili smo možda i sami krivi, što ovo ne posmatramo kroz prizmu konsultantskih usluga? Znam ''konsultante'' koji pod plaštom brendiranja sebe značajno više naplaćuju usluge vezano za SEO i SEM?
[ Stranger2 @ 24.03.2010. 14:07 ] @
Citat:
Moje misljenje je da ipak niko ne filtrira nista. Po meni treba zaposliti 1 000 000 000 000 000 ljudi da to radi jer postoje 200 jezika a svaki od njih ima 1 000 000 000 reci plus ako imamo i neke kombinacije reci u fraze imate onda milijarde milijardi biliona kombinacija. Zato ljudi su i izmislili automatizovane pretrazivace.

Nisam mislio da bas pretrazivaci imaju ljude koji procenjuju sajtove. Ali ljudski faktor odlucuje kada doajes web sajt u neki web direktorijum. I ako ti se sajt za kratko vreme pojavi u nekoliko kvalitetnijih direktorija onda je to valjda i googlu potvrda kvalitete koja je nesto znacajnija od suve matematike.

---
A sto se tece programiranaj tog dela za description tag, najbolje je da napravis da se pri unosu teksta za novu stranicu bude ponudjeno i description polje. A ako ga autor ostavi prazno onda da se ne koristi. Tako je u CMS-u koji ja koristim (Drupal) i koliko vidim jako jednostavno sa gledista autora.
[ MOHOK7 @ 25.03.2010. 15:17 ] @
Citat:
srlexic:
Da li smo mi, koji se ovim bavimo, ''prodavci magle''?
Ili smo možda i sami krivi, što ovo ne posmatramo kroz prizmu konsultantskih usluga?

Niti ste prodavci magle niti ste sami krivi.
Jednostavno se taj deo posla nije dovoljno profilirao odnosno kod prodaje nije valjano predstavljen.
Pogledaj stvar sa gledista kupca:
Najveca prasina se dize oko toga da stvar uopste valjano funkcionira tu se uglavnom prodaje magla.
Kad je taj deo posla u pitanju ima firmi koje dizu masnu lovu na prodavanju magle jer mozes dobiti izvrsne robusne sisteme za sitne pare. Firme su ih odradile i prodaju ih kao pakete desetine i stotine hiljada puta. To opet ne znaci da ako si malo platio da je stvar losa. Fima koja je ulozila gomilu para u razvoj amortizira troskove na masovnoj prodaji, mozes dobiti valjane sitnu lovu od 15 eur mesecno do koju stotinu EUR u komadu.

Ljudima jos uvek nije jasno da ti najbolja stranica i najbolja ponuda bukvalno nista ne znaci ako niko za to ne zna (sam sam do pre kratkog vremena bio jedan od takvih) mada se bavim time ja sam mislio da ako nabubam portal sa sjajnim proizvodima stvar ce krenuti. Mislio sam da to pretrazivaci sami regulisu :-)

Ali aman sta mi to sve vredi ako niko za to ne zna kao pepeljuga.
Treba to lepo objasniti kupcu i videces kako ce da reaguje na drugi nacin. On je manager njegov jedini motiv je novac sto manje uloziti i sto vise zaraditi.
Bude li mu jasno da bez valjano odradjenog SEO ceo sajt sa komercijalne strane ne vredi nista siguran budi da ce da investira u taj deo.

Pozdrav i postovanje s ove strane ALPA
MOHOK

PS
Druga je stvar sto se oni koji rade prvi deo posla javljaju kupcima SEO ekipe slabije, dao sam oglas za SEO javila mi se masa ljudi da odradi stvar tehnicki (koji ce mi vrag imam gotove sisteme) o Seo niko nije imao pojma.



[ MOHOK7 @ 25.03.2010. 15:23 ] @
Imaju svabe vrlo dobru poslovicu:
"Werbung kostet geld keine werbung kostet kunden"
Ili nezgrapno prevedeno:
"Reklama kosta novaca, nikakva reklama kosta kupaca"

Ps treba samo pazljivo procitati uputstvo od googla i vezati konja kako gazda kaze.
U par nedelja sam uspeo naterati nekoliko prozvoda i grupa proizvoda na prva tri mesta i to od ca 600 000 rezultata a bila je cista nabadaljka jer o SEO nisam imao i jos uvek nemam pojma samo sam odradio stvar prema uputstvima dakle moze se.
Tagovi su od izuzetnog znacaja cak znacajniji od Keywordsa kako saznajem Google uopce ne uzima keywordse kao kriterij.
ako ih nemas onda google radi snipetse koji cesto nisu bas primamljivi da neko klikne na rezultat.
[ Zoran Milovanovic @ 27.03.2010. 09:07 ] @


Mislim da smo dotakli i ovo u temi, pa nije na odmet da se nadje.
[ iizuzetan @ 28.03.2010. 22:07 ] @
He he polako ulazim u bitne stvari za SEO. Pre neki dan mi je sajt za kljucnu rec "Igrice" bio na oko 400 i 500 mestu a sad je na 63 a stranica je ona koja je ispod mog nick-a levo !! Izgleda da je odnos offpage i onpage optimizacija 70:30 !!
[ m2webs @ 28.03.2010. 23:06 ] @
A ako bi onaj ogroman tekst ispod napravio tako da svaka vrsta igrice ima svoju stranicu jos vise bi napredovao... Na primer, stranice "akcione igrice" "pucacke igrice" bla bla igrice... sve te strane bi bile u osnovi neke igrice i to bi donelo dodatne poene naslovnoj strani :)
[ iizuzetan @ 01.04.2010. 17:54 ] @
Hej ljudi moja stranica jos napreduje na pretrazivacu. Sad je dospela na poziviji 40 !!! Borim se sa sajtovima koji imaju pagerank cak i 4 a moja strana ima 0 !!!! Presisao sam jednu stranicu sa PR5 !!!

Saznao sam da Hilltop ima malte ne istu težinu kao i PageRank !!!!

Što se tiče odnosa onpage i offpage SEO bio sam približno tačan. Po nekim stručnim analizama odnos je 80% prema 20% u korist off-page SEO !!! Preciznije:

pagerank : hilltop rank : on-page = 40% : 40% : 20%

Zapravo gotovo se može reći da je on-page optimizacija samo da bi google uočio o čemu se na stranici radi !!!!


[Ovu poruku je menjao iizuzetan dana 01.04.2010. u 23:46 GMT+1]
[ agvozden @ 02.04.2010. 11:03 ] @
@izuzetan

mozda bi trebalo da znas da se "Page Rank" odnosi na stranicu, a ne na sajtove.

Imam PR5 na nekim sajtovima, ali se opet na ogromnom broju pretraga nalaze daleko ispod nekih drugih, specijalizovanih strana...
[ MOHOK7 @ 02.04.2010. 19:05 ] @
HMH
ne znam koji ce vam uopce taj Page rank ??
Odlucio sam da to u celosti zanemarim.
Nije moje da prodajem pamet i delim mudre savete jer se time bavim tek koju
nedelju stranica mi je katastrofalna po pitanju SEO i UXO strucnih
kriterija.
Imam preko 150 stranica sa duplim description tag i duplim tittle tag o
keywordsima da ne govorim bukvalno je uradjeno sve protiv onoga sto svi
skupa ukljucujuci i google preporucuju skolski primer za "anti SEO"

Kratkotrajne analize kod googla i Yahoo su pokazale da svi ti kriteriji nisu
bitni.
odradili smo svega dvadesetak stranica za probu cisto da vidimo kako ce da
reaguju da ne drljamo stotine stranica naopacke.
U roku dve tri nedelje uspeo da nateram dvadesetak proizvoda na prva tri
mesta kod google i od Yahoo.
I tu se radi o zestokoj konkurenciji od 2,5 do 8,5 miliona rezultata.
Page rank i cistoca koda nemaju nikakve veze sa time dal ce te google ili
Yahoo pokazati na vrhu a retko koji posetilac to uopce vidi ( samo oni koji
se bave SEO znaju da uopste postoji pojam Page rank pa su si ugradili
testere u browzere i kontroliraju sebe i druge)
Samo se treba drzati onoga sto je Google napisao u upustvu za webmastere ima
da te izbaci na prvim mestima onda zna se odradis UXO da ljudi kad dodju
ostanu.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ iizuzetan @ 03.04.2010. 12:11 ] @
Ljudi došo sam do jednog bitnog SEO zaključka.

Kad sam osvežavao sadržaj stranice svakodnevno popeo sam se na jako visokom mestu na pretraživaču. Naime svakodnevno sam dopunjavao sadržaj. Onog trenutka kad sam prestao (nisam dopunjavao i osvežavao sadržaj 3 dana) naglo sam pao na pretraživaču !!!!!!

Zaključak: Svakodnevno ažuriranje sadržaja stranice dovodi do enormnog skoka na pretraživaču google.
[ musicmaster @ 03.04.2010. 12:32 ] @
Bravo! Ti si naš idol. Zaključke koje si doneo, pospešiće rad svih webmastera u budućnosti.

Kako bi ovo nazvali... nit' je led u zamrzivaču, nit' je topla voda u bojleru.....
[ MOHOK7 @ 03.04.2010. 13:12 ] @
Citat:
musicmaster: Bravo! Ti si naš idol.

Nemoj da si takav majstore za muziku.
Na forumu treba da se informisemo i mnoge stvari koje su delu ljudi same po sebi razumljive (led u zamrzivacu) onima koji se tek upoznaju sa tematikom su posve nove.
Taj detalj nisam zapazio u uputstvu za webmastere ( u literaturi je to izuzetno naglaseno) google ima vrlo razumljiv racionalan algoritam.
Poseti ti stranicu jednom onda za neko vreme jos jednom i ako ustanovi promene ( nove sadrzaje) onda te upise u listu sajtova koje treba cesce posecivati cisto da bi poboljsao uslugu (onima koji traze nudio aktuelne informacije) kod Yahoo je situacija drugacija on te ( kako sam ustanovio) uzme jednom mesecno i onda pauza. Sto vise novih stvari to cesce posete i samim tim vise rezultata na prvoj stranici, google hoce da onima koje traze pokaze novosti na stvari koje su stare ne reaguje bas zvuci logicno.
Kad kreiram sitemap i kazem:
ping Google dobijem odgovor hvala uneli smo vas u registar sajtova koje treba da poseti nas scrawler#
Ping Yahoo odgovor: limit je ispunjen pa ti cekaj mesec dana.
Imas opciju revisit-after ali ta je u tolikoj meri zloupotrebljavana da se vecina trazilica uopce ne obazire na takve poruke dodju cesce ako imas nove sadrzaje.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ iizuzetan @ 03.04.2010. 13:59 ] @
e kamo srece da svi pisu o stvarima koje iskustveno saznaju za SEO.
[ musicmaster @ 03.04.2010. 14:02 ] @
E kamo sreće da svi pišu sajtove kako treba, pa da i nema potrebe za SEO...
[ iizuzetan @ 03.04.2010. 15:46 ] @
Citat:
musicmaster: E kamo sreće da svi pišu sajtove kako treba, pa da i nema potrebe za SEO...


Sta li je pisac hteo da kaže????

Pa bilo ko da je krenuo da piše sajt 2000 godine a possebno forum i on bi sad imao posetu 20 000 dnevnu. Ajde ti sad napravi bilo kakav sajt koji ce za par meseci napraviti posetu od 20 000 ali sa buđetom od recimo 200 evra.

Praistorijski sajtovi kao sto je ovaj, i oni iza kojih stoje buđeti od par desetina hiljada evra, kao i oni keje je reklamirala američka vlada (facebook) nimalo nisu primer za kvalitet. Naravno svaka cast izuuzecima ali malo ih je.

Danas kakav god super sajt da napravis a da te ne podrzi sopstvena vlada ili neki drug iz neke mocne televizije da ti za đabe progura reklamu nema ništa. Sve u svemu zato nama sa praznim đepovima jedino ostaje da nadmudrimo te glavonje bar u SEO i da ih nekako nadmašimo

Odavno je proslo vreme kad par yaludjenika sklepaju neki sajt i on za par meseci postane poznat sirom sveta. Pre desetak godina bilo je stotinak hiljada sajtova a danas nekoliko stotina miliona a mozda i vise ko bi ga znao.
[ musicmaster @ 03.04.2010. 17:30 ] @
Aman bre, zašto mora da mi pripadne muka gotovo uvek kad čitam tvoj tekst... :(
.... Pa nije ti ovo čet bre, pa da nema ispravke kad lupiš enter... Gde bre žuriš?

Dakle, 'pisac' je hteo da kaže da je logično da su AKTIVNI sajtovi ili web lokacije (svakodnevne promene, dodavanje novog materijala... recimo ovaj forum) na boljoj poziciji nego li bilo koja statična web prezentacija. A to danas znaju svi koji umeju da sklepaju validan sors kod...

ovaj.... rofl....

Citat:
Sve u svemu zato nama sa praznim đepovima jedino ostaje da nadmudrimo te glavonje bar u SEO i da ih nekako nadmašimo


Ma pazi samo da ih takvi kao ti ne nadmudre... nadmaše... pomoću SEO trikova....

stomak....
[ MOHOK7 @ 03.04.2010. 19:16 ] @
Citat:
musicmaster:
Ma pazi samo da ih takvi kao ti ne nadmudre... nadmaše... pomoću SEO trikova....

A zasto da ne?
Sta mozes izgubiti ako pokusas ?
Nije tacna ona poslovica da velika riba jede malu
Vestija riba jede sve ostale.
vredno je pokusati i ako krenes sa gole ledine uspeh je daleko sladji.
I nije tacno da se ne moze merim se sa sajtovima iza kojih stoji gomila para veliki timovi pa sam od sedam osam miliona rezultata na prva dva tri mesta kod google.
A jos se nismo ni razigrali tek se njuskamo kako ce da reaguju trazilice.
Sve se moze kad se hoce.
pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

PS
i nemojte mi busiti rupe u planovima ionako mi je vuna :-)
[ HIP @ 15.04.2010. 08:25 ] @
Verovatno da je posle title taga, description najvazniji. Cim gooogle toliko vodi
racuna o duzini (da nije ni kratak, ni dugacak), da se ne duplira i da je orginalan
sadrzaj.
Ja sam za pregledanje stanja na stranama osim tih google alata koristio i
http://www.domaintools.com/
http://www.sitereportcard.com/
[ ||NeX|| @ 16.04.2010. 11:19 ] @
Otišli ste u offtopic. Ključ.

ps. slijedeći put se trudite vaše izjave potkrijepiti sa relevantnim izvorima