[ Mihael Kirić @ 12.01.2004. 17:58 ] @
Dali je pročitao tko ovo!!!!!

Recenzeti na jednom tehnološkom portalu uspjeli su ono što na prvi pogled djeluje kao SF. Potjerali su Pentium 4 procesor do samih granica! Rezultat: radni takt od 5.25 GHz i smrznuta matična ploča.
Za ovaj “test izdrživljosti” korišten je posebno odabrani primjerak Pentiuma 4 sa Northwood jezgrom koji je probio čarobnu granicu od 5 GHz. Osim procesroa, konfiguracija se sastojala od “preuređene” ASUS-ove P4C800-E ploče, pojačanog napajanja te Corsair XMS PC4400 memorijskih modula. Kako pri ovom random taktu processor ima ogromnu disipaciju topline, za hlađenje se koristio tekući dušik tako da je jezgra procesora bila rashlađena na –196 stupnja Celzijusa.
Iako konfiguracija nije radila stabilno na ovom taktu, recenzenti su ipak uspjeli “zadržati” stabilan sustav na frekvenciji od 4.7 GHz, što je svejedno jako puno, ako se uzme u obzir da trenutno najbrži “serijski” Pentium 4 dostupan na tržištu radi na 3.2 GHz.
Neko mi je rekao da raćunalo funkcionira u krugu od -30° do 100°(90°)???
Unutar koje temperature onada zapravo funkcionira??

[ xdr @ 13.01.2004. 13:54 ] @
Računalo radi od -273,15 dakle apsolutne nule, do 85-95 stupnjeva C, dakle do granice kada se počinje lem, odnosno plastika topiti.

Zašto se onda procesor pothlađuje kada je dovoljno staviti dovoljno veliki cooler?
Zato što metali pri vrlo niskim temperaturama postaju supervodiči, tj. elektroni struje kroz metal slobodno ili gotovo slobodno (minimalno trenje -> minimalno zagrijavanje i minimalna konverzija "signala") te je moguće postići vrlo visoke brzine protoka elektrona, otuda onih 5 GHz.

A zašto ti onda ne bi frknuo svoj komp u hladnjak ili još bolje, duboko smrzavanje??
Pa zbog vlage. Znaš što se dešava po hladnom vremenu u tvom autu, e pa to ti je to.
[ eXPerience @ 14.01.2004. 01:51 ] @
Slicno, ali slabije ... http://www.go-l.com/desktops/machl38/specs/index.htm