[ 3way @ 25.03.2010. 09:53 ] @
Ovako...
Imam topograsfku mapu Srbije i Crne gore, ali bez ucrtanih ikakvih detalja. Mapa je odlicna, ali joj nedostaju detalji kao sto su putevi, staze i slicne pogodnosti.
Ono sto hocu da uradim je da na osnovu obicne papirne mape ucrtam planinarske staze za Durmitor. Koristim OVU mapu i kalibraciju (primetio sam da malo djida, ali dobro, to se da ispraviti).
Znaci, cilj je napraviti mapu koja ce sadrzati samo konture jezera, staze i vec sta treba, a koristice se zajedno sa vec postojecom, tj. 'preko' nje.

Sta je problem...pa problem je Oziexplorer koji ne zeli da sacuva waypointe ni tracks-e. Samim tim, nemam sa cime da radim kako bih na kraju dobio img fajl za Mapsource. Pokusao sam i sa GPSMapeditom, ali on nece da otvori pokazanu mapu i zali se da je taj fajl prazan. Uglavnom, posle 2 dana cimanja nisam mnogo odmakao.

Pa, molim za predloge...sta kako, na sta da obratim paznju, i tako dalje...

ps.
danas sam nasao program Mapwel, koji moze da importuje i Google Earth podatke i sve to izbaci kao img. Mislim da bi mi to odgovaralo, ali videcu kada ga isprobam...
[ SystemMan @ 25.03.2010. 11:09 ] @
Probaj MapInfo program, mislim da ima sve sto tebi treba.

[ 3way @ 25.03.2010. 22:32 ] @
Uspeo sam u cemu sam naumio.
Na kraju sam koristio GpsMapedit + cGPSMapper + MapSetToolkit.
Svi programi su free i rade sasvim dobro.

Problem je bio setovanje Levela i kalibracija, ali je malo po malo putem pokusaja i greski sve leglo na svoje mesto.

Kombinacija moje mape i mape Srbija Topo 20 daje sasvim dobar vodic za sve one koji vole da planinare, a da se e izgube :)
Kada ga zavrsim, verovatno cu ga pustiti u opticaj pa da i ostali mogu da uzivaju.
[ miLOSm @ 26.07.2011. 21:36 ] @
da li je mapa zavrsena?
[ 3way @ 26.07.2011. 21:43 ] @
Bila je i ispostavilo se da je poprilicno tacna. Medjutim u medjuvremenu su mi stradali podaci sa harda, a sa njima i mapa.
Ali....sada radim na Google Earth mapi koju mogu da gledam kao overlay na telefonu. Em je lakse, em mogu bolje da oznacim neke stvari. Nije jos gotova, fali dosta staza, neke tacke 'plivaju' itd....ali ako te zanima mogu da okacim da vidis na sta lici.
[ miLOSm @ 26.07.2011. 21:46 ] @
ako nije problem rado bih pogledao.

ovih dana sam dosta gledao po netu resenje za konvertovanje google mapa u prikladne topogrrafske mape za pracenje na telefonu, ali za sada slaba vajda
[ 3way @ 26.07.2011. 21:48 ] @
Evo je.
Znaci, ovo je samo 'preview'. Kao sto vidis, fali dosta toga, ali s obzirom da do kraja septembra odem tamo na bar 2-3 dana do tada cu je kompletirati.
JA je koristim tako sto je postavim kao svju mapu u Google Maps, a preko telefona je skinem i prospartam celim reonom kako bi se satelitske slike kesirale u telefon. Tako ne moram da koristim roming koji je skup ko djavo.
[ miLOSm @ 26.07.2011. 22:02 ] @
lepo odradjeno.
Ono sto ja pokusavam je integracija GPS sa topogafskim mapama iz googla ili nekog drugog servisa, preko Garmina XT se recimo moze ucitati KMZ fajl . samo sto je malo nezgodno za rad...mnogo pipkavo :) pa sam se ponadao da ima nesto zavrseno ali izgleda da cu morati pesaka :)
[ 3way @ 26.07.2011. 22:15 ] @
Pazi ovo, nisam imao pojma...
Sad cu odmah da isprobam.
[ 3way @ 26.07.2011. 22:36 ] @
Hm. Mrka kapa.
Nit vidim mapu nit je vidim u listi mapa.
Ne znam na koji Garmin XT se ovde misli, ali Garmin Mobile XT 5.0 ne fercera :)
Nema veze, eto necega za istrazivanje...
[ Predrag Supurovic @ 27.07.2011. 08:13 ] @
Šta komplikujete, OziExplorerCE za Windows Mobile ili OruxMaps za Android i lepo imate topografske mape na uredjaju.
[ miLOSm @ 27.07.2011. 14:09 ] @
A sta za SE P1i UIQ3 ? Platforma koja se dalje ne razvija i za koju od pouzdanijih (renomiranijih) software-a ima samo Garmin XT 5.xxx bar koliko sam ja upucen...mada bih bio vrlo radostan da me demantujute.
[ Predrag Supurovic @ 27.07.2011. 16:55 ] @
Baciš i uzmeš nešto što valja.
[ 3way @ 28.07.2011. 11:06 ] @
Kada bi nesto bilo za Symbian, to bi bilo dobro.
Ovako covek mora da se snalazi.
[ miLOSm @ 28.07.2011. 12:17 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Baciš i uzmeš nešto što valja.


Ma znao sam da mi je nesto promaklo.
[ Predrag Supurovic @ 28.07.2011. 14:16 ] @
Citat:
3way: Kada bi nesto bilo za Symbian, to bi bilo dobro.
Ovako covek mora da se snalazi.


Koliko nam postoje ok programi za topografske mape i za Symbian, samo ja nikada nisam iamo symbian telefon tako d anikad nisam imao priliku da to probam.

Citat:
miLOSm: Ma znao sam da mi je nesto promaklo.


Pa pazi za svaki posao treba da imaš odgovarajući alat. Ako ćeš da razbijaš stene onda ti treba macola i dinamit, sa čekićkom ništa ne možeš da uradiš.

Kada je navigaciaj u pitanju, sasvim je logično da zastareli modeli telefona ne mogu to da rade dobro ili ne mogu da rade uopšte, jer u veme kada su oni bili aktuelni navigacija nije bila široko pristupačna te se niko nije mnogo ni bavio razvojem takve vrste aplikacija. Ako nekom treba navigacija, podrazumeva se da treba i da koristi odgovarajući uređaj.
[ 3way @ 28.07.2011. 14:25 ] @
Ja imam Nokiu 5800, a za taj telefon i tu seriju postoji tusta i tma raznih aplikacija.
Ne bih rekao da je zastareo u smislu da ne moze da isporuci ono sto mogu neki specijalizovani hand held uredjaji....ali naravno problem su mape.
Problem sa pocetka teme sam resio uz nesto maltretiranja, a kao sto sam i rekao na kraju se ispostavilo da preko Google Mapsa mogu da dobijem ono sto mi treba. Tj. uglavnom...na mobilnim Google mapama se vidi sve osim overlay slike, tj. mape.

Inace danas sam pronasao SmartCom GPS.... Nisam proveravao sta i kako radi, ali sam ga nasao u kontekstu prikaza topo mapa na ovim uredjajima.
[ miLOSm @ 28.07.2011. 14:57 ] @
ja sam funkcionalnoscu Garmina XT jako zadovoljan kao i mogucnostima koje on pruza.
Cak sam spreman da tvrdim da ni najamnje ne zaostaje za softwareima koje ste pomenuli u segmentu o kojima pricamo (Topografske karte) u drugim segmentima (Auto navigacija) mislim da mu pomenuti programi nisu ni konkurencija jer im je u sonovi druga namena.

Kao sto rece 3WAY problem su samo MAPE jer osim putnih mapa, nema ozbiljnijih topografskih mapa, za teritoriju Srbije ima vise amaterskih pokusaja koji ne rade posao u punoj meri ali dobro i to je nesto....

Ja uvek mogu da instaliram Google Maps koji postoji u UIQ3 varijanti i da preko Neta dovlacim mape u realtimu... ali to nije GPS i ono sto meni treba.

Za sam telefon P1i sam vezan i generalno mi se koncept uvek dopadao, zao mi je sto nije nastavljen.
Taj telefon koristim upravo za takve egzibicije (setanje po prirodi, biciklizam) upravo zbog njegove male trenutne trzisne cene (<50e) sa jedne strane i solidnih mnogucnosti sa druge (GPS navigacija sa najaktualenijim auto mapama kao i mogucnsot ucitavanja topografskih mapa).
[ Predrag Supurovic @ 28.07.2011. 20:04 ] @
GarminXT nije namenjen prikazu topografskih mapa.
[ 3way @ 28.07.2011. 20:13 ] @
Pa, GarminXT i nije jedina opcija (bar ne meni).
[ miLOSm @ 29.07.2011. 10:15 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: GarminXT nije namenjen prikazu topografskih mapa.


Adria TOPO

Da ne bi sada ispalo da sad ja nesto tu kontriram, ja bi rado da postoji Ozi Explorer za ovaj uredjaj, ali ga na zalost nema.

Razlog zbog kog koristim ovaj uredjaj je mala njegova cena pa u slucaju ostecenja ne bi mi tesko pala, a cak nije nuzno ni prisustvo SIM kartice da bi radio.
[ Predrag Supurovic @ 29.07.2011. 14:25 ] @
Garminove TOPO karte su samo simulacija topografskih karata. Proteći će još ko zna koliko GPS signala dok vektorske mape budu mogle da pariraju crtanim topografskim kartama uz prihvatljivu cenu.
[ miLOSm @ 30.07.2011. 10:05 ] @
Kolko para tolko muzike je sasvim razumljiva stvar, kupovinom uredjaja od 200 i vise eura i placanjem dodatnog software-a kao i samih mapa , naravno da cu sebi obezbediti lagodniju upotrebu GPS-a.

OZI explorer je comercijalni program koji kosta dosta para, sa druge strane na racunaru (netbooku) sasvim lepo radi GPS u kombinaciji sa Google Earthom preko dodatka Earth Bridge i to je po mom skromnom misljenju daleko komforniji rad nego sa samim OZI explorerom, jedina mana je sto se radi sa keshiranim podacima iz google eartha (do 2G) ali eto cashiranje tih podataka neposredno pred posecivanje tog kraja je ako ne krace a ono priblizno jendako vremenu potrebnom da se u OZIju pripreme mape

Ja sam vec pomenuo zasto sam se opredelio za aparat koji imam i smatram da mu je funkcionalnost daleko iznad trzisne vrednosti i to je to. Za moje potrebe bi mapa poput Adria TOPO ali za Srbiju bila pun pogodak ali toga na zalost nema pa sam prinudjen da se snalazim i razmenjujem iskustva.


[Ovu poruku je menjao miLOSm dana 30.07.2011. u 11:17 GMT+1]
[ marko37 @ 30.07.2011. 11:36 ] @
Čekaj, šta je u stvari cilj ovde? Prikaz pozicije na topografskim kartama (pravim, vojnim topo kartama), ili nešto drugo?
Ako treba ovo prvo, onda je dovoljan sam OziExplorer. Ima u okviru Movin Map menija opcije da se kupe podaci sa GPS uređaja i da se prosleđuju programu koji na učitanoj mapi iscrtava poziciju.
Evo npr., ja sam to odradio ovako: laptop sa TK50 georeferenciranim kartama Srbije, podešen "serijski port" koji kupi podatke sa bluetooth-a, a na drugom kraju BTa je Nokia E75 sa integrisanim GPSom i malom aplikacijom ExtGPS koja prosleđuje GPS podatke na BT. I to je sve, u sledećem trenutku ima strelica na mapi u Oziju koja pokazuje gde se nalazim i u kom smeru se krećem.
[ miLOSm @ 30.07.2011. 11:50 ] @
ono sto meni treba je bilo koja topo karta srbije koja bi radila na garminu XT ili bilo kom drugom softweru koji bi radio na UIQ3 uredjaju (Sony Erricsson P1i)

ja ne bezim od toga da cu kad tad preci na nesto sto je aktuelno na trzistu (mozda i uskoro) ali tek kad se uverim da sam iscrpeo sve mogucnosti ovog postojeceg uredjaja.
[ Predrag Supurovic @ 30.07.2011. 15:22 ] @
Citat:
miLOSm: OZI explorer je comercijalni program koji kosta dosta para,


OziExplorer košta 79 evra. OziExplorerCE košta 30 evra.

Citat:
sa druge strane na racunaru (netbooku) sasvim lepo radi GPS u kombinaciji sa Google Earthom preko dodatka i to je po mom skromnom misljenju daleko komforniji rad nego sa samim OZI explorerom


GoogleEarth nema topografske podatke pa je samim tim deklasiran u odnosu na topografske karte. OziExplorer ima istu funkcionalnost ako misi[ na to da ti prikazuje trenutnu poziciju na karti i da beleži pređenu putanju i sve što ide uz to. Ono što je nezamenljiuvo je štop Ozi to radi sa unapred pripremljenim kartama, pa čak i kartama sa Google-a, tako da je upotrebljiv svugde a ne samo gde imaš GPRS.

No, ne pričamo o korišćenju laptopa z anavigaciju nego mobilnih uređaja kao što su PDA i telefoni.

Citat:
Za moje potrebe bi mapa poput Adria TOPO ali za Srbiju bila pun pogodak ali toga na zalost nema pa sam prinudjen da se snalazim i razmenjujem iskustva.


Onda ti potrebe i nisu nešto velike. Karta SiCG sadrži topografske karte za neke delove (Tara, Fruška Gora, Đerdap..) i to ne da ne može da se poredi sa pravim topo kartama nego ume da postane i nečitko.

Citat:
miLOSm: ono sto meni treba je bilo koja topo karta srbije koja bi radila na garminu XT ili bilo kom drugom softweru koji bi radio na UIQ3 uredjaju (Sony Erricsson P1i)


To je Symbian telefon. Šta je problem? Koliko znam ima tu upotrebljivog softvera koji radi sa skeniranim kartama.
[ datumir @ 19.09.2011. 15:29 ] @
@ miLOSm:
Ako hoces topo kartu javi se u inbox, imam topo karte SRB, rade na nuvi 205, Garmin Mobile PC, i Dakota 20.
Na toj verziji znaci imaju samo izohipse sa ispisanim visinama, u vektorskom formatu, mogu da ti napravim kombinaciju sa SCG Route ili nekom drugom da bi ti istovremeno pokazivalo i puteve..