[ salaczr @ 28.03.2010. 03:30 ] @
Pozdrav,
resih da otvorim temu u vezi pronalazenja posla za iskusne Delphi programere. U poslednja 4 meseca konkurisao sam na pregrst oglasa (doduse nisu svi bili za Delphi programere), ali imao sam sansu za pronalazenje novog posla samo dva puta.
Prvu sansu sam dobio od jedne BG firme (necu ovde o imenima) koja se bavi razvojem informacionih sistema. Posle prijave dobio sam mail koji me je pozivao da dodjem na razgovor o zaposlenju. Kada sam otisao na razgovor imao sam sta da vidim. Na taj razgovor su bila pozvana jos dva momka osim mene (s'tim da se jedan momak nije ni pojavio). Proveli smo 4 sata gledajuci prezentaciju softvera, a zatim smo pristupili nekoj vrsti 20-o minutne obuke za rad na tom softveru! Prva stvar koja mi je zasmetala je pokusaj da se pokrene Delphi6 u kojem je radjen softver. Nekoliko puta za redom Delphi bi pukao po samom podizanju, a "majstor" nam je objasnio da je to normalna stvar jer je Delphi6 pun bagova i to tako mora da bude!!! Kada je uspeo da pokrene Delphi sledeca stvar koja mora da se uradi je instaliranje paketa za reporting (ali svaki put kada se podigne Delphi za rad). Kada sam upitao programera sto koriste Delphi6 ako im predstavlja toliko problema dobio sam odgovor kakav sam i zasluzio: "Pa ako budes dobio posao, slobodno uzmi pa pretabaj sve ovo u Deplhi7". Sa druge strane iznenadio me izbor, slobodno mogu reci egzoticnih, klasa koje su koristene u izradi programa. Ali naravno da nisam nista vise pitao. Kada se sve zavrsilo, poveo se razgovor i o plati. Covek mi rece: "Za pocetak bio bi placen 1,72 EUR na sat, a ako se pokazes dobices povecanje na 2 EUR", o penzijskom i socijalnom ni reci. Odmah se setih vodoinstalatera koji mi pre neki dan rece kako ga gazda placa 5 EUR na sat, ali da se razumemo ne mislim da je vodoinstalater preplacen za svoj rad vec ono drugo. Nekako se saberem, i pristojno se zahvalim na ponudi i nastavih da trazim drugi posao.Sto me posle nekih mesec dana dovede do druge ponude za posao.
Inostrana firma trazi Delphi (izmedju ostalih) programere za rad u inostranstvu. Prijavih se i posle nekoliko dana stigne mi mail, sa pdf attachment-om. U kojem nekako sturo objasnise uslove i sam posao, ali posalju i dva zadatka. Bilo je potrebno napraviti kalkulator i neku manju bazu i sql upitima izvuci potrebne podatke. Zadaci su vise za IV razred gimanzije, nego za ozbiljne programere. Ali zadatke sam uradio i poslao mailom, vise racunajuci da oni treba da posluze da bi se oslobodili onih koji kunkurisu na svaki posao, nego sto bi stvarno trebalo da pokazu necije znanje. Posle 10-ak dana dobijem mailom odgovor kojim mi zakazuju "mini telefonski intervju". Pristanem na razgovor i evo najbitnijih detalja: posao je terenski i putuje se po celom svetu (Azija, Juzna Amerika ...), trajanje terena je izmedju 2 i 3 meseca posle cega sledi 2 nedelje odmora pa opet, ugovor se potpisuje na rok od 5 godina!!!, i pored osnovnog ugovora o radu postoji i dodatni ugovor kojim se obavezujete da isplatite 15000 EUR firmi ukoliko ne ispunite ceo rok (inace tih 15000 EUR se isplacuje na ime obestecenja firme zbog vaseg navodnog usavrsavanja i obrazovanja u toku rada u toj firmi, manje vise sto je sama firma toliko specificna da znanja koja steknete u njoj ne mozete primeniti nigde drugde osim u njoj samoj), plata je 200 EUR na racun u Srbiji i 50 EUR dnevnica kada ste na terenu, sve troskove terena snosi firma za koju se radi. Kako uvek volim da sakupim sto vise informacija pre nego sto donesem neku odluku, obidjem par foruma u zemlji gde posluje ta firma, i izmedju ostalih pronadjem jedan post u kojem pise da firma ima stalno otvoren konkurs za radna mesta i da nije ni potrebno imati neko preterano iskustvo ili skolu da bi se dobili isti uslovi koji su i meni ponudjeni, potrebno je samo biti spreman na terenski rad. I tu se opet razocaram. Zar posle 10-ak godina iskustva u programiranju ne postoji pristojan posao Delphi programera? Da se razumemo, ne smatram da poznajem Delphi bolje od Marca Cantu-a, ni od g-dina Savkica ili g-dina Rapajica, ali u svom dosadasnjem radu nije bilo problema koji nisam uspeo da resim (neke pre, neke kasnije). Da li je moguce da je Delphi mrtav? Molio bih sve koji imaju neka iskustva da ih napisu, da vidimo kakavo je pravo stanje stvari za Delphi programere i imali mesta za njih.
p.s. Dok sam pisao ovaj post, pronasao sam na ovom forumu 10 oglasa za Delphi programere, cudno je to sto je 7 dao izvesni g-din Ivan Markovic. Malo malo pa trazi nove Delphi programere, da li su ljudi koji su radili za njega nisu bili dovoljno strucni, ili je mozda on neka vrsta "programerske bogomoljke" pa posle zavrsenog posla ih jednostavno pojede?
[ priki @ 28.03.2010. 20:39 ] @
Hehe, tražiš posao programera u zemlji tj na Balkanu gde programiranje nije puno cenjeno i pri tome bi pristojan posao,
Sizifov posao a evo i zašto. Koliko sam shvatio, za pristojan posao jedina varijanta su ti outsourcing firme ali one se ne bave Delphijem,
bave se .NET, Javom, C/C++ i tim c-olikim programskim alatima koji omogućavaju da se podmire potrebe modernog tržišta.
Lično, još nisam čuo da neka outsource-ing firma koristi Delphi kao primarni razvojni alat baš zbog toga, slaba podrška novim potrebama tržišta,
koristi se samo u manjim privatnim firmama koje posluju na lokalnom nivou, to ti govori mnogo toga.

Dakle, rešenje je promena programskog okruženja, to programeru pada najgore kad nije u materiji i ne bavi se s tim,
jer onaj ko te zapošljava podrazumeva da nešto znaš....kod mene je trenutno taj problem, promeniti programski jezik a
pri tome odmah uleteti u materiju jer ćeš se onda razviti mnogo brže.

[ dekster2 @ 28.03.2010. 21:13 ] @
Može jedno pitanje za @salaczr.
Da li ti kao programer za protklih 10 godina rada nisi razvio neki svoj projekat,a imaš gomilu ciljnih grupa.
I jedno pitanje za @priki
Da li ti je ta lokacija koja ti je u profilu,pa ako jeste da li je tako i u Sloveniji.
[ priki @ 28.03.2010. 21:28 ] @
Citat:
dekster2
@priki
Da li ti je ta lokacija koja ti je u profilu,pa ako jeste da li je tako i u Sloveniji.


da, to je ta lokacija
Ako misliš na Delphi, stanje je isto, izumiruće, sve manje firmi ga koristi.
[ tkaranovic @ 29.03.2010. 05:31 ] @
Ove adrese nisu direktan odgovor a pišem ih jer imaju veze sa temeom:

freelance...
www.freelancer.com
[ priki @ 29.03.2010. 08:06 ] @
još da ti odgovorim za onu stranu firmu, isto smo konkurisali :)
Nisi napomenuo sledeće, 50e jeste početna plata koju dobijaš ali dok ideš na OBUKU a kad se
osamostališ dnevnica ide mnogo više i tada na mesec možeš da zaradiš i do 3-4000e, takodje, ako imaš neki
valjan razlog za otkaz (rodjenje deteta, nemogućnost rada posle nekog vremena....), ne moraš da im vraćaš 15 000e :)
Da li nisi dobro razumeo razgovor ili nisi postavljao dobra pitanja ne znam

Takodje, nisi napomenuo da se radi od 8-10h dnevno 26 dana u mesecu na terenu a teren je ceo svet
što znači da uglavnom komuniciraš na engleskom u tom periodu i ako nikad nisi imao terenski rad
moraš znati da je on izuzetno težak kad pričaš na maternjem jeziku a kamoli na nekom trećem
zato i mnogi "pucaju" i menjaju posao, terenski rad nije za svakoga.
[ stankons @ 29.03.2010. 08:24 ] @
Moja firma traži Delphi programera, prijave pošaljite na:

[email protected]

Možete videti oglas na slovenačkom ovde:

http://www.trinet.si/index.php...&view=article&id=49029

Za detalje mi se obratite na stanko at milosev dot com

[ dekster2 @ 29.03.2010. 08:49 ] @
UX ti slovenci.Pa godinama imaju potrebu za programerima.Tako je bilo i pre 10godina.Iz Kopernikusa je otišlo nekolIKO.
I BEZ uvrede.Preterujete kada sebe stavljate u rang hirurga, i mislite da treba da se držite ko malo vode na dlanu.
[ krle_zr @ 29.03.2010. 10:07 ] @
Zasto ne probas sam, da razvijes neki projekat? Iskreno, ja nisam nikada ni racunao na drzavu ili neku firmu, vec samo na sebe. Ovo kazem iz razloga sto ga firme slabo podrzavaju, kako neko rece, ali zato je i dalje dobar alat. Moje misljenje

Pozdrav
[ savkic @ 29.03.2010. 12:19 ] @
> Da li je moguce da je Delphi mrtav? Molio bih sve koji imaju neka iskustva da ih napisu, da vidimo kakavo je pravo stanje stvari za
> Delphi programere i imali mesta za njih.

Nije mrtav, ali je definitivno pomeren sa ranijih pozicija zbog lošeg upravljanja Borland menadžmenta, sada su tu novi vlasnici i verujem da će uspeti da poboljšalju sadašnje pozicije. C# ima primat zbog agresivne kampanje, ali on nije ništa bolji od Delphija. Poslova ima mnogo manje ali se mogu naći i kod nas, nije mnogo lakše ni naći dobar posao u C# ili Javi. U krajnjem slučaju nije mnogo teško ni prekvalifikovati se na C#, dosta je sličan Delphiju i verujem da se za tri meseca može postati solidan u toj oblasti.

> p.s. Dok sam pisao ovaj post, pronasao sam na ovom forumu 10 oglasa za Delphi programere, cudno je to sto je 7 dao izvesni g-din Ivan Markovic.
> Malo malo pa trazi nove Delphi programere, da li su ljudi koji su radili za njega nisu bili dovoljno strucni, ili je mozda on neka
> vrsta "programerske bogomoljke" pa posle zavrsenog posla ih jednostavno pojede?

Čovek nudi pravi posao i nije prevarant, to govorim iz ličnog iskustva.
[ salaczr @ 29.03.2010. 13:14 ] @
Citat:
Da li ti kao programer za protklih 10 godina rada nisi razvio neki svoj projekat,a imaš gomilu ciljnih grupa.

Citat:
Zasto ne probas sam, da razvijes neki projekat?

Za proteklih 10 godina radio sam na poslovima koji su bili izuzetno specifični. I programi koje sam razvijao nisu baš imali primenu na drugim poljima. A i ostali su u vlasništvu firme za koju sam radio. Jedino što sam dobio radeći na tih par projekata je iskustvo.
Što se tiče razvoja sopstvenih projekata, u poslednja 4 meseca razvio sam jedan sistem koji služi za kontrolu pristupa i evidenciju radnog vremena a komunicira sa RFID čitačima, koje smo naravno razvili samostalno i za svoje pare. Ali nema zainteresovanih. Sve firme koje se bave takvim sigurnosnim sistemima radije valjaju robu "renomiranih" svetskih proizvodjača po cena koje su 2-3 puta veće od našeg sistema. Iako ti sistemi imaju ograničenja tipa može 20 čitača ili na svakom čitaču može 3000 kartica, dok je naš sistem može da poslužuje čitača koliko može da se dodeli IP adresa u okviru jednog LAN-a i da radi sa onoliko kartica koliko može RFID tagova da stane u jednu bazu (malo li je?)
Isto tako razvio sam jednu aplikaciju za komunikaciju sa fiskalnim štampačima (ali sa idejom da bude što je moguće više User Firendly) i to sam nudio, ali slaba vajda, možda bude nešto ali za sada nema leba.
Verovatno će te mi reći da moji projekti nisu dobri. Ili zašto si pravio baš to, a ne nešto drugo. Ne znam ni sam, valjda mi se učinilo da to može da prodje.
I još jedna stvar. Pre nekoliko nedelja pričao sam sa jednim našim čovekom koji već dugi niz godina radi u inostranstvu kao Java developer, kada smo izmedju svega o čemu smo pričali došli do toga na čemu ja radim i kada sam mu opisao taj RFID sistem funkcionisanje i delove, njegovo pitanje je bilo - "A koliko Vas radi na tome?". To mi je bila poslednja pohvala koju sam dobio, ali od nje se ne plaćaju računi.
Citat:

takodje, ako imaš neki
valjan razlog za otkaz (rodjenje deteta, nemogućnost rada posle nekog vremena....), ne moraš da im vraćaš 15 000e :)
Da li nisi dobro razumeo razgovor ili nisi postavljao dobra pitanja ne znam

Možda si i u pravu. Možda nisam dobro razumeo razgovor, ali pošto znaš kojim poslom se bavi firma, reci mi čemu tih 15000EUR? Možeš da predješ u konkurentsku firmu? Ili možeš da ukradeš tehnologiju? Ili to što naučiš tamo možeš da primeniš u nekom svom privatnom poslu? Ne, ništa od toga! Tih 15000EUR služi da te zadrži na tom poslu celo trajanje ugovora.
I još nešto. Ako su oni tako dobri pa će ti dozvoliti da odeš iz firme posle odredjenog vremena (sa nekim, kako ti kažeš, valjanim razlogom) bez da platiš taj iznos, zašto onda to ne piše u ugovoru? Već potpišeš ugovor sa tom klauzulom o vraćanju tog iznosa pa posle ostaneš njima na milost ili nemilost (da li će im se svideti tvoj razlog ili ne).
[ priki @ 29.03.2010. 14:25 ] @
Citat:
salaczr: Možda si i u pravu. Možda nisam dobro razumeo razgovor, ali pošto znaš kojim poslom se bavi firma, reci mi čemu tih 15000EUR? Možeš da predješ u konkurentsku firmu? Ili možeš da ukradeš tehnologiju? Ili to što naučiš tamo možeš da primeniš u nekom svom privatnom poslu? Ne, ništa od toga! Tih 15000EUR služi da te zadrži na tom poslu celo trajanje ugovora.
I još nešto. Ako su oni tako dobri pa će ti dozvoliti da odeš iz firme posle odredjenog vremena (sa nekim, kako ti kažeš, valjanim razlogom) bez da platiš taj iznos, zašto onda to ne piše u ugovoru? Već potpišeš ugovor sa tom klauzulom o vraćanju tog iznosa pa posle ostaneš njima na milost ili nemilost (da li će im se svideti tvoj razlog ili ne).


bio sam kod njih
ne radi se o kradji tehnologija nego se radi o tome da jako puno ulažu u tebe i ne žele da odeš tako lako
jer moraš priznati da ne radi puno programera to što oni nude i plus zaradjuješ fine pare, taj iznos koji bi kao
trebao da vratiš, zaradiš za pola godine, mada imaš mogućnosti da odeš ranije,
jer i to dete ili nešto drugo se može srediti ;)

ne znam, nisam dobio ugovor na uvid, rekli su mi da će ga poslati
pa kad ga pročitam, onda ti mogu reći nešto više
[ salaczr @ 29.03.2010. 14:41 ] @
Citat:

taj iznos koji bi kao trebao da vratiš, zaradiš za pola godine

Ne znam kako si ovo izračunao, ali mesečno možeš da zaradiš 1500EUR, što bi za 6 meseci dalo cifru od 9k, nikako od 15k.
[ priki @ 29.03.2010. 14:58 ] @
postoji i povišica tamo, najviše što možeš da yaradiš je 120e na dan
pa računaj

i meni su te cifre bajne za naše podneblje pa zato čekam ugovor
[ krle_zr @ 29.03.2010. 15:26 ] @
Citat:
priki
Takodje, nisi napomenuo da se radi od 8-10h dnevno 26 dana u mesecu na terenu a teren je ceo svet
što znači da uglavnom komuniciraš na engleskom u tom periodu i ako nikad nisi imao terenski rad
moraš znati da je on izuzetno težak kad pričaš na maternjem jeziku a kamoli na nekom trećem
zato i mnogi "pucaju" i menjaju posao, terenski rad nije za svakoga.


Moze li neko da mi pojasni ovo? Terenski rad?
[ salaczr @ 29.03.2010. 15:50 ] @
Pod terenskim radom se podrazumeva ceo svet (Kina, Indija, Brazil, neke zemlje Evrope). Radiš 6 dana u nedelji, samo je nedelja slobodna. Najduže trajanje terena je 3 meseca, posle čega imaš 2 nedelje odmora. Plaćen si samo dok si na terenu. Ostalo vreme dobijaš minimalac na račun u Srbiji. I svi troškovi terena padaju na račun firme (put, smeštaj, ishrana). Ako sam nešto pogrešio ispraviće me Priki.
[ Programmer @ 29.03.2010. 19:02 ] @
> p.s. Dok sam pisao ovaj post, pronasao sam na ovom forumu 10 oglasa za Delphi programere, cudno je to sto je 7 dao izvesni g-din Ivan Markovic.
> Malo malo pa trazi nove Delphi programere, da li su ljudi koji su radili za njega nisu bili dovoljno strucni, ili je mozda on neka
> vrsta "programerske bogomoljke" pa posle zavrsenog posla ih jednostavno pojede?

Vidim da si duhovit momak pa u skladu sa tim da ti odgovorim u tom maniru.

Na oglas koji sam dao javilo se u periodu izmedju 2006 i 2008 preko 200 ljudi. Od tih ljudi angazovali smo nekolicinu, a ostali koji su se javili bili su ili teski neradnici ili teski moroni. Javljali su se ljudi koji nisu znali ni if/then petlju da napishu, a tripovali su za sebe da su Bogom dati.

Nasha zemlja ce vrlo brzo da propadne zbog svih tih silnih strucnjaka koji se tripuju da su povukli Boga za onu stvar, a u stvari su teski mamlazi; da se tako duhovito izrazim...
I smejacu se na glas kad propadne, posto mi je muka svega i gadim se sad sam sebi sto trosim vreme da odgovorim na nesto na sta realno treba da se smejem.
Posto je meni propalo na desetine poslova posto nisam uspeo valjane ljude da nadjem za pojedine poslove, a svi su se javljali kao svetski strucnjaci.

Fakulteti prave priuchene db programere, izadju odande sa bednim Java znanjem i odmah zele plate od par soma eura.
U stvari im je mesto da rade u kaficu i da izdaju fiskalne rachune, ali prvo da odu na neki kurs za fiskalne kase, da umeju da ih resetuju ako zablokiraju.
A profesori i asistenti tek treba da se stide kome daju prelazne ocene - ali verovatno ni oni ne srecnici nisu chuli za bolje. Oni su tek ne za verbalno vredjanje, nego za dobre batine..
[ priki @ 29.03.2010. 19:52 ] @
Terenski rad je crnački,ako je neko imao prilike da pušta, recimo robno knjigovodstvo na početku godine i ispravlja bug-ove u letu
zbog slabo nedorečenog projekta u kojem nisi učestvovao, onda zna o čemu pričam a ovo ovde su stvari još komplikovanije
ali i pod mnogo boljom kontrolom.

Citat:

Na oglas koji sam dao javilo se u periodu izmedju 2006 i 2008 preko 200 ljudi. Od tih ljudi angazovali smo nekolicinu, a ostali koji su se javili bili su ili teski neradnici ili teski moroni. Javljali su se ljudi koji nisu znali ni if/then petlju da napishu, a tripovali su za sebe da su Bogom dati.

Nasha zemlja ce vrlo brzo da propadne zbog svih tih silnih strucnjaka koji se tripuju da su povukli Boga za onu stvar, a u stvari su teski mamlazi; da se tako duhovito izrazim...
I smejacu se na glas kad propadne, posto mi je muka svega i gadim se sad sam sebi sto trosim vreme da odgovorim na nesto na sta realno treba da se smejem.
Posto je meni propalo na desetine poslova posto nisam uspeo valjane ljude da nadjem za pojedine poslove, a svi su se javljali kao svetski strucnjaci.


konačno bi se složio sa gosn Markovićem u nečemu a to je da naša zemlja nudi jako slabo obrazovanje u
pogledu razvoja programera. Tek ovde u SLO sam imao mogućnost da vidim kako se Delphi koristi u punoj snazi,
klase, nasledjivanje, cross database n-tier projekti, sistemska integracija, automatizacija.... što kod nas nemaš gde naučiti,
videti ili dobiti vremena za istraživanje i proizvodnju tako nečega pošto kod nas važi sistem uzmi pare i beži.

A g. Marković je morao biti spreman na gomilu svega i svačega kad je već odlučio zapošljavati ljude jer svako
pokušava da se probije, dobije, zaradi dinar ili pokuša da izlevati. To je posao već domen HR (human resources), selekcija kandidata.
A meni se i dalje ne svidja njegov nastup ovde.
[ Programmer @ 29.03.2010. 20:09 ] @
>> A meni se i dalje ne svidja njegov nastup ovde.

Ozbiljno? Hoces da se odselim negde?
[ dekster2 @ 29.03.2010. 20:11 ] @
@a ostali koji su se javili bili su ili teski neradnici ili teski moroni.
@tripuju da su povukli Boga za onu stvar, a u stvari su teski mamlazi;
@U stvari im je mesto da rade u kaficu i da izdaju fiskalne rachune, ali prvo da odu na neki kurs za fiskalne kase, da umeju da ih resetuju ako zablokiraju.
@A profesori i asistenti tek treba da se stide kome daju prelazne ocene - ali verovatno ni oni ne srecnici nisu chuli za bolje. Oni su tek ne za verbalno vredjanje, nego za dobre batine..
Ti sa ovim rečnikom sebe smatraš intelektualcem,i još bi tukao ljude.CCCCCC.
SLUŠAJ sada .Imenice u negativu /ne srećnici/ se pišu spojeno.Toliko o tvojoj pismenosti programerćiću.

@salaczr
Nisam odavno čitao post koji ima toliko umerenih reči,i smirenost u pisanju.Želim ti stvarno da uspeš u nečemu šta si zamislio.Ti programi koje si naveo nisu samo našli razumevanje jer
ide to sasvim drugačije.Politika je čudo,a gde ona ima prste ni čitač to ne pročita.Ti možeš knjigu da napišeš za Nobela,ali ako nemaš vezu to zavod NE IZDAJE.
[ priki @ 29.03.2010. 20:17 ] @
Citat:
Programmer: Ozbiljno? Hoces da se odselim negde?


ne, samo da se naučiš kulturi u obraćanju prema drugima


Citat:
dekster2
@salaczr
Nisam odavno čitao post koji ima toliko umerenih reči,i smirenost u pisanju.Želim ti stvarno da uspeš u nečemu šta si zamislio.Ti programi koje si naveo nisu samo našli razumevanje jer
ide to sasvim drugačije.Politika je čudo,a gde ona ima prste ni čitač to ne pročita.Ti možeš knjigu da napišeš za Nobela,ali ako nemaš vezu to zavod NE IZDAJE.

-
tako je, pored sveg znanja, moraš još naučiti da se prodaš, politika i marketing odradjuju 80% posla oko zapošljavanja
[ Programmer @ 29.03.2010. 20:20 ] @
>> Ti sa ovim rečnikom sebe smatraš intelektualcem,i još bi tukao ljude.CCCCCC.
>> SLUŠAJ sada .Imenice u negativu /ne srećnici/ se pišu spojeno.Toliko o tvojoj pismenosti programerćiću.

:) Procitao sam Crvenkapu i pola Pepeljuge i izvinjavam se ako sam te uvredio sto nisam spojio rechi - nece mi se ponoviti.

Ne bih ja nikoga tukao, taj koga oni uche treba da ih "bije" posto njemu prave "uslugu" veliku u zivotu. Ako neko zavrshi fakultet i posle nije sposoban ni za kakav posao zasto je onda studirao fakultet i cija je greska za njegovo "znanje"? Batine su tu figurativno spomenute - kao kad nasha gospoda kaze > "treba njemu motka".

Ja sam prilicno frustriran i iznerviram kad procitam ovakve stvari zato sto sam dosta propatio trazeci programere i propadajuci na projektima koji su loshe uradjeni.
A koje je tvoje opravdanje da me nazivash "programercicem"? Ti si mnogo veci divljak ako tebe uspe neciji post da iznervira do mere da krenesh nekoga da vredjash, mene su barem isfrustrirale realne stvari i to sto sam izgubio mesece i godine u intervjuima i slicnim stvarima.
[ Programmer @ 29.03.2010. 20:24 ] @
>> ne, samo da se naučiš kulturi u obraćanju prema drugima

Ako pogledash na sta sam ja replicirao bice ti jasan moj ton.

Mi ovde pokusavamo da omogucimo ljudima posao, a to zasluzuje sve samo ne OSUDU koju sam SVAKI PUT dobio kad sam dao oglas >
"sta je, ponovo dajesh oglas, vidim niko ti se ne javlja, verovatno terash ljude na besplatan rad i zahtevash od njih besplatne usluge"...

Zaposlio sam barem 10 ljudi sa ovog foruma - cemu onda osude i takav ton?

Posle duzeg vremena me neko ponovo stavi u usta, zato sto mu je dosadno i da ispadne duhovit.. Zelish li da se smejem i da se zahvalim tom nekome?
Ako ti to umesh ti si car i mnogo bolji covek od mene, ja ne umem.
[ priki @ 29.03.2010. 20:25 ] @

Citat:
Programmer
Ne bih ja nikoga tukao, taj koga oni uche treba da ih "bije" posto njemu prave "uslugu" veliku u zivotu. Ako neko zavrshi fakultet i posle nije sposoban ni za kakav posao zasto je onda studirao fakultet i cija je greska za njegovo "znanje"? Batine su tu figurativno spomenute - kao kad nasha gospoda kaze > "treba njemu motka".


za to krivi državu i njen sistem školstva
ako ne možeš protiv države, odseli se

Citat:
Programmer
Ja sam prilicno frustriran i iznerviram kad procitam ovakve stvari zato sto sam dosta propatio trazeci programere i propadajuci na projektima koji su loshe uradjeni.
A koje je tvoje opravdanje da me nazivash "programercicem"? Ti si mnogo veci divljak ako tebe uspe neciji post da iznervira do mere da krenesh nekoga da vredjash, mene su barem isfrustrirale realne stvari i to sto sam izgubio mesece i godine u intervjuima i slicnim stvarima..


što nisi unajmio HR agenciju da ti nadju prave ljude ako ti već ne možeš
puno para, ne želiš da ulažeš u ljude, hoćeš da radiš dobre projekte
gde smo sad?
[ Programmer @ 29.03.2010. 20:46 ] @
>> ako ne možeš protiv države, odseli se

Pa hocu. Vidis da sam te pitao u proslom postu da li je to validna solucija. Slazem se.

>> što nisi unajmio HR agenciju da ti nadju prave ljude ako ti već ne možeš
puno para, ne želiš da ulažeš u ljude, hoćeš da radiš dobre projekte
gde smo sad?

Ne razumem ovo, izvini. Mora da je zato sto sam nepismen. Razumem deo za HR i to cu ti odgovoriti >

Kakva crna HR agencija za programere covece? :D
U kojoj zemlji ti zivish, pa onde ne mogu da ti nadju kucnu pomocnicu, a kamoli programera..
Ovo su usko specificne stvari na kojima je palo 90% ljudi. Kako ocekujes da neka HR agencija moze da intervjuishe ozbiljnog programera? Pa trebao bi ti John Carmack za to, a ne neka polupismena nesrecnica sa lepim belim zubima i shishkicama do pola chela.. :(
[ flighter_022 @ 30.03.2010. 01:17 ] @
Ako je http://www.manpower.com/ dovoljno dobra firma za jedan IBM, bila bi dobra i za bilo koju outsourcing firmu u Srbiji. Niko nije ni sugerisao da koristis Ujka Mile Human Resources Ltd.


Evo i sajta za Srbiju:

http://www.manpowerteam.rs/
[ salaczr @ 30.03.2010. 01:24 ] @
Citat:
Mi ovde pokusavamo da omogucimo ljudima posao, a to zasluzuje sve samo ne OSUDU koju sam SVAKI PUT dobio kad sam dao oglas >
"sta je, ponovo dajesh oglas, vidim niko ti se ne javlja, verovatno terash ljude na besplatan rad i zahtevash od njih besplatne usluge"...

Zaposlio sam barem 10 ljudi sa ovog foruma - cemu onda osude i takav ton?

Posle duzeg vremena me neko ponovo stavi u usta, zato sto mu je dosadno i da ispadne duhovit.. Zelish li da se smejem i da se zahvalim tom nekome?
Ako ti to umesh ti si car i mnogo bolji covek od mene, ja ne umem.


Želeo bih ovim putem da se javno izvinim g-dinu Markoviću zbog mog ranijeg posta u kojem spominjem njegovo ime. Istina je da nisam upoznat sa njegovim dosadašnjim radom i da nisam imao pravo da tako nešto napišem. Još bih zamolio ostale članove ovog foruma koji prate ovu temu da prekinu da prepucavanjem. Uopšte mi nije bila namera da prozivam bilo koga, i molim sve da se vratimo na prvobitnu temu a to je Delphi programeri danas.
[ ventura @ 30.03.2010. 03:13 ] @
Citat:
flighter_022: Ako je http://www.manpower.com/ dovoljno dobra firma za jedan IBM, bila bi dobra i za bilo koju outsourcing firmu u Srbiji. Niko nije ni sugerisao da koristis Ujka Mile Human Resources Ltd.


Evo i sajta za Srbiju:

http://www.manpowerteam.rs/

Možda su nalazili ljude za IBM, ali ne i programere... Uostalom kako neko da proceni za radnika da li je dobar programer ili ne, ako taj koji procenjuje i sam nije programer?

Da li bi ti mogao da proceniš sa veoma velikom preciznošću ko je dobar hirug a ko ne?
[ tarla @ 30.03.2010. 10:02 ] @
Citat:
ventura: Možda su nalazili ljude za IBM, ali ne i programere... Uostalom kako neko da proceni za radnika da li je dobar programer ili ne, ako taj koji procenjuje i sam nije programer?

Da li bi ti mogao da proceniš sa veoma velikom preciznošću ko je dobar hirug a ko ne?


Treba razlikovati da li je dobar programer onaj koji piše dobar i kvalitetan kod ili je dobar onaj programer koji napravi aplikaciju koja naručiocu generiše dodatni profit čime se otplati ulaganje u aplikaciju i dodatno zaradi...

Testove prvog tipa može raditi samo neko ko je bolji programer od testiranog programera a testove drugog tipa može i moja baba. Isto tako ako neko zakrpi čovjeka koga je kamion pregazio i ko u globalu ima veliki procenat saniranja problema kod pacijenta on se može smatrati dobrim hirurgom. To mogu i ja reći iako nisam hirurg.


Što se tiče Delphi-ja moje mišljenje je da se kao platforma ne može nešto pretjerano progurati. Ja sam pisao Delphi aplikacije prije desetak godina (hobi i ništa ozbiljno) a neki moji prijatelji čak i komercijalne aplikacije. Svi se slažemo da je manje više pregažen i da se treba okrenuti nečemu što ima bolji prolaz na tržištu. Podignite softver koji već imate na internet i pokušajte ga kroz neke jeftine licence prodati većem broju korisnika. Razmislite da angažujete nekog menadžera koji ima šlifta da proda nešto, nekoga ko visi po kafanama i zna ljude :)

[ krle_zr @ 30.03.2010. 10:04 ] @
salaczr, kod tebe je takva situacija, ok. Zanima me kako su se ostali snasli, rade li negde ili razvijaju svoj softver (komercijalno), naravno ako nije tajna.
Ja sam trenutno radim kao admin, ali se trudim da ubacim delphi gde god mogu u firmi (iako su te stvari mnogo proste) a najvise mi se svidja ideja razvijanja soptstvenog softvera.
[ deerbeer @ 30.03.2010. 10:37 ] @
A kakva je situacija na trzistu za komponentama i njihov razvoj ?
Znam da ih ima dosta besplatnih ali nadje se i koji paket koji se debelo placa .
Upoznao sam jednog lika koji veoma dobro zaradjuje na shareware prodaji istih .
[ dejanet @ 30.03.2010. 10:48 ] @
Gore je neko napisao da bez problema mozes da predjes na .Net i Javu, to je i moje misljenje i iskustvo...

Znam puno dobrih programera, koji su dugo radili u firmama koje su se zakopale sa 1 ili 2 proizvoda pisanim u jednom jeziku, pa su povukle i ljude sa sobom. Firme svastare su sa druge strane naporne za rad ali ti posle 4-5 godina postane skoro sve jedno u kom jeziku pises, bitnija je metodologija, koja moze da bude skoro ista za sve jezike.

Kod ovog posla uvek dodje vreme da se menja firma, bolje pre nego kasnije, jednostavno takva je priroda posla, nova firma drugi proizvodi druge tehnologije.
Po meni cesto je veca tehnoloska razlika izmedju 2 npr. Java projekta nego izmedju srodnih proizvoda pisanim u razlicitim jezicima.
[ exdatis @ 30.03.2010. 11:48 ] @
Najpre pozdrav svima,
ovaj forum pratim tek od juce....
Pre 5-6 godina napisao sam nekoliko stvari u Delphi-ju i one se i danas koriste.
Danas, odnosno poslednje 4 godine, radim u jednoj firmi, kojoj uopste nije bitno u cemu cu pisati, samo da radi.
Posto se poslovi u firmi mogu zaista izdeliti po granama, resio sam da testiram razne mogucnosti( i svoje i razvojnih alata).
Prvi posao sam odradio u C++. Resenje je zadovoljavalo sve kriterijume, ali sam smatrao da to moze bolje. Za prvo vreme
dodao sam samo gomilu pregleda i izvestaja za isti modul u PHP-u. Potom sam uradio kompletan modul u Perl-u. Nastavio sam dalje
i napisao modul u python-u. Mogu reci da su mi korisnici zadovoljni, a baza sa kojom radimo je na godisnjem nivou sa oko 3 miliona
podataka i vise stotina tabela. Iako je koriste razliciti klijenti, nemam problema.
Mislio sam da na ovaj nacin(kvalitetom) mogu da dodjem do "drzavnog" projekta, jer se on "kao" radi vec 10(20) godina i nista. U tom smislu,
slazem se sa covekom koji je napisao da su nam "strucnjaci" := 0(velika nula), znanje sa fakulteta nikakvo, sve u svemu
video sam gomilu prezentacija sa nakaradnim software-om koji na 1GB rama nece ni da krene(malo memorije) a po izvestaj dodji sutra....
Bas u vezi delphi-ja, gospoda iz slovenije su odradila jedan(recimo solidan) projekat i prodaju ga po srbiji za mnogo para, dok se nasi
malo ne usavrse?!!?! i to bas u delphi-ju!
Sve u svemu, dosao sam do zakljucka, ako imas posao, ceni to sto ga imas i radi veci deo radnog vremena na svojim idejama, nenadaj se
da ce ti u srbiji neko reci hvala za bilo sta ili uopste videti bilo kakav kvalitet u tvom radu(politicari se samo fotografisu kraj pc-a, ne koriste ih).
Bas iz ovog razloga, plus sto sam opet posetio Lazarus sajt, resio sam da ponovo pisem u pascalu. Koristio sam Ultimate++ za C++, perl5.8,
python2.6(80-ih fortran i cobol, posle Fox, Powerbuilder, C(GTK), C++ i stosta). Ako pazis kako projektujes i pises, u vecini alata napravices
dobru stvar. meni licno M$ alati nikad nisu legli, a probao sam ih u skoro svakoj verziji, Java mi je prespora sto god radio. Mislim da nije
vazno koji alat koristis ako pises dobro, ali to opet neznaci da ces i proci sa tim, ja se iznerviram kad god podignem XP zbog kompilacije,
jer sve vreme radim pod linux-om(mislim normalno, bez stresa), sem toga mi smo pored Indije jedina zemlja koja ima ugovor sa M$,
to sta ce proci ili ne to je vec neko drugo pitanje....
Ni u kulturnijim zemljama nije lako na adekvatan nacin predstaviti software, a i ako je dobar, neznaci da ce biti isplativ, tacno je da mnogi
zive od odrzavanja loseg software-a, cega nebi bilo da nije los!
Pre neki dan u malo chat-a(sah, online), "razgovarao" sam sa covekom koji radi u AT&T(direktor odeljenja za sof/hard greske), cak i on misli da je sreca sto ima posao!
Dakle, vreme je katastrofa, ne nadajte se puno, buite skromni sa onim cime raspolazete i cuvajte to. Ako ste dobar programer, neka
pametna ideja ce vec doci, u tom smislu mislim da nije dobro praviti "bolji" softwar-e od postojeceg, vec traziti nove ideje.
DELPHI, kao ni bilo koji drugi jezik, nije mrtav, ideje su mozda mrtve...
Pozdrav!

[ captPicard @ 30.03.2010. 11:52 ] @
Citat:
exdatis:
DELPHI, kao ni bilo koji drugi jezik, nije mrtav, ideje su mozda mrtve...


Lijep post, a ovo potpisujem u potpunosti.
[ krle_zr @ 30.03.2010. 13:02 ] @
Citat:
exdatis: Najpre pozdrav svima,
...resio sam da ponovo pisem u pascalu...
DELPHI, kao ni bilo koji drugi jezik, nije mrtav, ideje su mozda mrtve...


Svaka cast na postu

A o kojem programu iz Slovenije je rec? Ja sam ovde kod nas u firmi naleteo na Pantheos ERP (kupili su neku drugu firmu a oni su ga koristili).
[ Vic @ 30.03.2010. 13:14 ] @
Ja koristim delphi i dan danas u kompaniji u kojoj radim, a mogu ga samo pohvaliti. Pokazao se boljim od mnogo savremenijih platformi. Nego, ili si programer ili nisi, a da li je to Delphi, Java, .NET ... nebitno. Dobar programer se utopi u projektanta, a ostaju coderi koji rade u Delphiju, Javi......
[ exdatis @ 30.03.2010. 13:14 ] @
Pa rec je o kompaniji SRC, a u pitanju je
softwar-e namenjen bolnicko-klinickim centrima.
Inace imao sam priliku da razgovaram sa ljudima
iz firme "systema"-austrija, koja obradjuje isti problem,
(oni zaradjuju oko 30 miliona eura na godisnjem nivou),
a slovenci su uradili bolju stvar!
Ima i besplatnog software-a na sourceforge koji je bolji
od bilo kog(drzavnog) predloga.
[ salaczr @ 30.03.2010. 14:26 ] @
Citat:
Nisam odavno čitao post koji ima toliko umerenih reči,i smirenost u pisanju.Želim ti stvarno da uspeš u nečemu šta si zamislio.Ti programi koje si naveo nisu samo našli razumevanje jer ide to sasvim drugačije.

Hvala
[ Daniel Mauric @ 30.03.2010. 18:18 ] @
Pozdrav svim kolegama,

I ja sam Delphi programer, i znam tačno u kakvoj si situaciji. Probaću da vas ne udavim, ali moram malo da se osvrnem na istoriju.

Delphi 1 je izašao 1995-e (isto kad i Java) i prvih godina je bio vrlo popularan, što je i logično jer je tada bio jedini ozbiljan OO RAD alat za windows (ozbiljniji od VB, a Visual C++ nije bio RAD).
To je bilo vreme uspona Windows-a, kad je postoja velika potražnja za windows aplikacijama. Internet je još bio u povoju, i uglavnom se svodio na statičke sajtove.
Međutim, kako to biva u IT industriji, stvari su se brzo promenile, windows desktop tržište je postalo zasićeno, u svakom segmentu su se izdvojili lideri, a focus se prebacio na internet razvoj.
Borland, svestan potrebe za promenom, vuče rizične i pokazalo se pogrešne poteze, promenili su ime u Inprise, sa idejom da će se fokusirati na enterprise tržište. Prodali su Paradox, dBase, open source-ovali Interbase i razvili Kylix (Delphi za Linux) koji se slabo prodavao. Videvši da to ne ide, okrenuli su se .NET tržištu što je tek bilo iluzorno jer je konkurent Visual Studio .NET. Zatim su 2006-e odvojili IDE segment kompanije, nazvali ga CodeGear i 2008-e ga prodali Embarcadero-u. Godinu dana kasnije, 2009-e je i sam Borland prodat Micro Focus-u.

Zašto je sve ovo bitno ?
Zato što je Borlandov poslednji dobar potez bio pre 15 godina. To je nešto što se ne prašta ni u jednoj industriji, a po najmanje u IT sektoru.

I tako dolazimo da današnjice, gde bitke vode Google i Facebook, Microsoft, suvereni vladar desktop-a pokušava da se održi i prilagodi, a win32 desktop tržište kojim se bavi Delphi postaje irelevantno.


Da se vratim na originalno pitanje, traženje posla za Delphi programera.

Postoje dva puta, prvi je zaposliti se negde, kod nas ili preko, a drugi je razviti sopstveni software i prodavati ga.
Što se zaposlenja tiče, situaciju kod nas znaš i sam, tu i tamo ima neka firma koja koristi Delphi, ali generalno uslovi nisu privlačni.

Na žalost, u inostranstvu situacija nije bolja, Delphi nikad nije bio preterano popularan u USA, značajnije se koristio u EU, južnoj Americi i Rusiji. Pošto nije nov niti popularan, oni koji još uvek rade u Delphi-u uglavnom to rade već godinama tako da ima puno dobrih Delphi programera, i većina je u istočnoj Evropi, Rusiji i južnoj Americi, a oni uglavnom rade za site pare.

Drugi put je nešto što si vidim i sam probao, odnosno razvoj i prodavanje sopstvenog software-a. Ako je prva varijanta, odnosno zaposlenje teško, ovaj put je još teži, jer zahteva jasnu ciljnu grupu, proizvod bolji i/ili jeftiniji od konkurencije i mogućnost plasiranja što je kod nas najteže. Prednost je što kupce generalno ne zanima da li koristiš Delphi, ili nešto što je trenutno "in".

Šta god da praviš, može biti usmereno na ličnu ili poslovnu upotrebu. Prodavati program za ličnu upotrebu je besmisleno, jednostavno nema šanse.

Poslovni program može biti usmeren na naše lokalno ili globalno tržište. Šanse da ćeš nešto smisliti, napraviti i prodati preko, a da to već ne postoji, su opet minimalne.

Dakle, ostaje ti domaće tržište, mala, srednja ili velika preduzeća. Mala preduzeća kod nas nemaju značajan budžet za software, jedino im možes prodati nešto jeftino, što da bi tebi bilo isplativo onda moraš da prodaš puno puta. U velika preduzeća ne možeš ući tek tako, moraš prvo da doguraš dotle, potrebne su ozbiljne reference, a za državna ti trebaju i veze...

Znači ostaju ti srednja preduzeća, koja imaju potrebe za software-om ali i mogućnost da plate.
Da bi bilo kom preduzeću prodao program, moraš da imaš firmu ili bar agenciju i da odaješ utisak ozbiljnog pouzdanog i odgovornog saradnika.

Tu, međutim, nije kraj mukama, za gotovo sve oblasti postoje open source rešenja, i konkurencija su ti oni koji se i ne bave programiranjem, nego prodaju uslugu instaliranja, podešavanja, obuke i održavanja. Za razliku od njih ti prvo treba da napraviš program, a posle i tebe čeka instaliranje, podešavanje, obuka i održavanje.


Mogu još samo da ispričam i svoju priču.

Ja nisam nikad bio zaposlen kao programer, oduvek radim razvoj i prodaju custom software-a, uglavnom kod nas. Radio sam i freelance za jednu Američku firmu par godina. Prodao sam neke svoje komponente firmi iz Finske, a poslednjih godina razvijam CRM/call centar aplikaciju koja se koristi u nekoliko domaćih firmi. CRM je oblast sa puno open source alternativa, ali sam uspeo da ponudim nešto što je unikatno.

Ono što ti mogu reći je da je ključna specijalizacija. Biti Delphi programer ne znači ništa, ima ih hiljade. Ako pređeš recimo na C# to opet ne znači ništa, njih ima milion. Moraš biti vrhunski dobar u nekoj oblasti. Moja specijalnost je MDA, preciznije Bold for Delphi. Ja sam godinama bio aktivan na MDA newsgroup-ama i posao za Amerikance sam dobio tako što me preporučio neko koga i ne poznajem, ali je on znao za mene preko newsgroup-e. Tako da je, po meni, bolje biti vrhunski programer u nekoj maloj oblasti nego "generic" programer u alatu koji je trenutno "in".


I na kraju imam utisak da ti nisam ni odgovorio, niti pomogao, ali bojim se da i ne znam kako bih. Izneo sam svoje viđenje situacije koja ni malo nije ružičasta, ali eto, nadam se de možda nešto od ovog bude nekom korisno.

Srećno,
Daniel Maurić
[ jablan @ 30.03.2010. 18:23 ] @
Citat:
Daniel Mauric: Borland, svestan potrebe za promenom, vuče rizične i pokazalo se pogrešne poteze, promenili su ime u Inprise, sa idejom da će se fokusirati na enterprise tržište.

Meni je fascinantno kako to da niko nije pomenuo prelomni momenat u istoriji Delfija, a to je odlazak A. Hejlsberga u MS. Već je tad bila zapečaćena sudbina Delfija.
[ Daniel Mauric @ 30.03.2010. 18:41 ] @
Citat:
Meni je fascinantno kako to da niko nije pomenuo prelomni momenat u istoriji Delfija, a to je odlazak A. Hejlsberga u MS. Već je tad bila zapečaćena sudbina Delfija.

Da, razmišljao sam da li da spomenem i njega, ali nisam hteo da širim priču previše. Mada, iskreno koliko god on bio genijalan lik, problem je bio u nedostatku ideje šta dalje, a ne u manjku tehnički kreativnih ljudi. Moglo bi se polemisati ali je to malo off...
[ jablan @ 30.03.2010. 18:57 ] @
Pa malo je prevelika slučajnost da je MS naglo dobio brdo novih ideja baš tu negde kad je ovaj za bednih 3 miliončeta prešao da igra za konkurentski tim. C# se već 10 godina neprestano razvija kao jezik, svaka nova verzija je donosila ogromna poboljšanja (koliko originalna, diskutabilno, ali objektivna poboljšanja). A slučajno je baš Hejlsberg C# chief architect. :)

Meni je jasno da se ljudi emotivno vezuju za jezike i alate koje koriste, ali jedno je jasno: C# i VS su danas ono što je Delphi trebalo da bude.
[ pl4stik @ 30.03.2010. 19:18 ] @
Heh, ko sebe da gledam pre jedno 7-8 godina kad sam shvatio da sa vb6 treba da predjem na vb.net. Prakticno sve sto sam do tada ucio da bacim i da pocnem ponovo (bem ti sunce kad se tad nisam slogiro), pa jos prodje jedno godinu dana eee sad ni to nije dobro idemo na .net2.0 (i tad sam digo ruke jedno 3-4 meseca al nisam mogo protiv sebe na svu (ne)srecu). Vremenom provalim da mi ni vb.net nije dovoljan pa pocnem C# pa js pa AJAX pa linq sad vise i ne znam sta sve "znam" ....

Elem, dobrodoso u svet profesionalnih programera gde da bi o(p)stao morash vremenom da ucis jos po koji programski jezik. Ono sto bih ti ja preporucio da probas sledece (a u svetlu programiranja u dobrom RAD IDE-u) je Delphi for php posto si iskusan u delphi-u pocni da pises php applikacije tacnije vidi dal ti odgovara. Nakon tog nekog perioda probe u D4PHP preporucio bih ti i da proverish filmove na windowsclient.net/learn gde imash lepo (pl4sticno) objasnjeno kako se "prave" programi u Visual Studiu, kazem prave jer uz relativno malo rucnog kodiranja (vise rade wizardi sto tebi kao Delphi programeru nije strano) mozes da napravish prilicno mocne applikacije, a kroz jedno 3,4,5,6,..meseci ukljucis i asp.net/learn (web programiranje) pa sve postane viseslojno onda se vrati na ovu temu da se bar svi zajedno nasmejemo uz casicu

Have fun and welcome to club ...

[ dekster2 @ 30.03.2010. 19:25 ] @
@Daniel Mauric

@ali sam uspeo da ponudim nešto što je unikatno

@ na kraju imam utisak da ti nisam ni odgovorio, niti pomogao
Možeš.Pošto si razvio nešto unikatno,kaži o čemu se radi.Ti si to ionako zaštitio,registrovao pa se nemoj plašiti.
Može i on da dobije neku varnicu iz svega toga.
[ priki @ 30.03.2010. 19:26 ] @
@Daniel Maurić
odličan post

@dekster2
mislim da je to pitanje za PP
[ dekster2 @ 30.03.2010. 19:41 ] @
@pl4stik
Vidim da i ti o sebi imaš V mišljenje,ali ako si samouveren,kaži na čemu ti radiš,da nekažem na čemu si sad trenutno.
Što svi krijete šta radite.Čovek je opisao njegove radove.KOJI SU VAŠI.
Mislim na @pl4stik i @Daniel Mauric.
[ pl4stik @ 30.03.2010. 20:13 ] @
Sto se tice misljenja o meni znam prilicno ali sam svestan da postoje mnogo i malo bolji i gori od mene. Radim na web programima za industrijske potrebe gde se svaki deo programa radi u odnosu na pravnu regulativu zemlje u kojoj se prodaje i o tome niti hocu niti mogu da pricam jer je to ogromno a ja sam zaduzen samo za mali deo, a nije ni eticki za profesionalca da laprda o tudjim projektima na kojima radi za pare. Sto se tice onoga sto ja radim imas u mom potpisu link za sajt u kome je implementirano dzaba slanje sms-a (20 kom. dnevno x 56 znaka po svakom broju telefona), to ugradjujem (implementiram) u bilo sta, za raporting neke vrste obicno i kolko znam postoji samo jos jedna javna app (java kolko se secam) koja to radi mada ne sumnjam da ima razlicitih resenja za isto to.

BTW. Vec sam primetio da si na nekoj temi pricao o programmerima u nekom negativnom kontekstu tipa sta bre vi koj k.. pa niste vi nesto bitno i mislim da ti je Ivan Dimkovic (respect) odgovorio da je sve to samo pitanje ponude i potraznje, a ja bih dodao i da iza toga sigurno stoji poprilicno rada i najbitnije po meni TALENAT. Nema sanse da programira pogotovu hard core neko kog to ne interesuje mnoooooogo (da se tako izrazim) tako da DA TO JESU SPECIFICNI LJUDI. Tako da kolko god da si proveo vremena u teretani (ili nisi) mnogo vise od toga treba da bi se postalo programmer.
[ dekster2 @ 30.03.2010. 21:18 ] @
Prvo to što sam napisao/uživo te pitao/jedva bi me čuo.Niti bi vikao ili već šta.Običan post,šta radiš i ništa više.Nahvalio si se ko nikad pa sam tako
ništa zlonamerno počeo rečenicu.Imaš gore moj post gde imaš citate tvog kolege po tastaturi šta misli o ljudima,i to 200.
On se isto ljuti i poziva na PP,a sam je rekao da se čudi sam sebi što i uopšte odgovara,a prati temu.Sory obojci.
Slažem se da stoji talenat ali ti to nedaje pravo i da se ponašate tako.IMAM lična iskustva i sajebe pa vas lično ne podnosim,pa je možda ton malo jači.
Za @dimkovića šta da kažem....NIsam mislio da sad otkrivaš šta radiš,mislio sam imaš neki INTERESANTAN project pa da se to odslika pozitivno na odgovor.To da li ja teretanišem, i čime se bavim,ne bih ti odgovorio ali evo da ti kažem koliko sam ja dobar.Na 100m ne bi prešao ni 5m od te crte.Veruj mi i ja sam dobar.To što pratim temu,imam posrednih interesa,za sve koji mi budu bili interesantni.Mislim da je više bitno za šta se program pravi nego u čemu.Gomila korisnika koristi
programe u access-u sto je vas verovatno blam i razmišljati u tome.A čovek ima 1500 korisnika po 50€ za godišnju pretplatu.Sposobnost pronalaženja ciljne grupe.
[ tdusko @ 30.03.2010. 21:49 ] @
Citat:
dekster2: Gomila korisnika koristi
programe u access-u sto je vas verovatno blam i razmišljati u tome.A čovek ima 1500 korisnika po 50€ za godišnju pretplatu.Sposobnost pronalaženja ciljne grupe.


Ima raznih programera. Ima onih koji programiraju od kad su prohodali i takvi obicno boluju od toga da stalno rade komplikovane, nove, uzbudljive... stvari i njih po defaultu skoro NISTA ne moze impresionirati. Takodje, postoji i grupa programera koji su igrom slucaja postali programeri jer nisu nasli drugi nacin da lakse, a brze zarade pare. Imam drugara koji jos ni faks nije zavrsio, programira tek dve-tri godine, a zaradjuje oko 200 000 mesecno od privatnih casova. Studenti, srednjoskolci, pascal, java, c#, Sql, strukture... El ima pritiska? Nema. El ima deadline-ova? Nema. El ima neizvesnosti? Nema. El ga drnda shef? Ne. I, koga ce on da impresionira na ovom forumu? Nikoga naravno zato sto se ovde skupljaju genijalci ali u nekom drugom okruzenju on ce biti vrh u drustvu. Tako da, sve je to relativno. Svako treba da radi ono sto misli da mu prija i ono sto mu donosi satisfakciju kako materijalnu tako i ne materijalnu.

[ pl4stik @ 30.03.2010. 21:53 ] @
Pa lepo ti je covek reko da se takve stvari pitaju na pp ako hoces da ti se odgovori, a sad vidim i da imas nesto za berzu poslova??

Citat:
dekster2:...Nahvalio si se ko nikad pa sam tako ništa zlonamerno počeo rečenicu...Imaš gore moj post gde imaš citate tvog kolege po tastaturi šta misli o ljudima,i to 200.
On se isto ljuti i poziva na PP,a sam je rekao da se čudi sam sebi što i uopšte odgovara,a prati temu.Sory obojci.
Slažem se da stoji talenat ali ti to nedaje pravo i da se ponašate tako.IMAM lična iskustva i sajebe pa vas lično ne podnosim,pa je možda ton malo jači.
...

Nisam se hvalio inace bi slao CV al onda takvi ko ti nebi razumeli o cemu pricam. Kolega se kolko vidim ne ljuti vec ti kao iskusniji, kaze nacin kako da dobijes odgovor na tvoje pitanje koje od prilike glasi kazite meni(manje bitno)/svima(mnogo bitno) sta ste usavrsavali godinama ... A za ova licna iskustva sta da ti kazem svi ih imamo al najverovatnije si pokusavao nekom programeru npr. da objasnis da nebi mogo da predje 5m dok bi ti pretrcao 100

Citat:
dekster2: Gomila korisnika koristi programe u access-u sto je vas verovatno blam i razmišljati u tome.A čovek ima 1500 korisnika po 50€ za godišnju pretplatu.Sposobnost pronalaženja ciljne grupe.


Access je dobra baza (kao i sve od MS-a ) ali prima do 2Gb uz jos neka ogranicenja licno preferiram MSSql Server itd, itd ... sta li se palim
[ dekster2 @ 30.03.2010. 22:09 ] @
Uvek bilo i ostalo.Ko se hvali puška mu ne pali.
Sujeta vam ne da mira pa će te još dugo pogledati šta se piše.@sta li se palim
Tema je bila o pitanju posla, i niko mu ništa nije konkretno rekao sem reči hvale,naravno o sebi.Pošalji CV pa da ga zadenem na metu.
[ captPicard @ 31.03.2010. 00:19 ] @
Ako ništa drugo, dugo vremena Delphi forum nije bio tako aktivan :) (makar smo već debelo off topic)

A mene osobno čudi da se nije javio gosp. Savkic kojega iznimno cijenim i očekivao sam njegov udio u ovoj raspravi? :)
[ Daniel Mauric @ 31.03.2010. 00:42 ] @
@dekster2

Ne znam tačno koji je tvoj problem, niti me zanima, ako salaczr-a hoće da zna nešto detaljnije verujem da će me sam pitati.
[ bondja @ 31.03.2010. 10:59 ] @
@Meni je fascinantno kako to da niko nije pomenuo prelomni momenat u istoriji Delfija, a to je odlazak A. Hejlsberga u MS. Već je tad bila zapečaćena sudbina Delfija.

Upravo tako. . . sve ostalo je istorija.

Zasto programer sebe da svrstava u odredjenu kategoriju : C#, Java, Delphi, Python . . ?

Dobar programer (s odredjenim nacinom / metodom razmisljanja) vrlo brzo ce se snaci u bilo kom programskom jeziku. Naravno da se covek veže za odredjeni alat, jezik, šta-god, ali jedini cilj koji (moramo/možemo) da usvojimo: drži se onoga što ti donosi profit, bez obzira na prog. okruženje. . . Sjajno je ako neko spoji voljeno - placeno, ali to je vec druga prica...

Nije lako krenuti ispocetka (posle npr 10-15 godina), ali nevidim neki drugi izbor . . .

[ Rapaic Rajko @ 31.03.2010. 11:34 ] @
Fantasticna tema :) .

Cak ni g. Markovic nije uspeo da je minira ;) , iako (vec) tradicionalno ima tezak recnik. Ej, samo se salim, ne potezite odmah detonator :))) .

Sto se tice Delphi-ja, evo imam u firmi kolegu/povratnika iz USA/Canade koji je radio skoro iskljucivo u C/C++ - u; izmedju ostalog i kernel programiranje i sta ja znam sta ne. Elem, covek je krenuo sa ucenjem Delphi-ja, i jedno vreme me zapitkivao kako ovo, moze li ono itd.itd.
Da ne duzim, danas on sam kaze da nije u praksi video niti radio na POSTENIJE uradjenom jeziku/okruzenju od Delphi-ja; lik je pun postovanja za ovu Borland-ovu ostavstinu (da ne kazem relikviju...). Malo malo pa kaze "dobar je Delphi, zaista dobar"... sta reci... :)

A za posao, na zalost - teska su vremena. Ja koji sam definitivno ofanzivac (nigde nije toliko dobro, da negde nema bolje ;) ), bogami sam bacio sidro, i cekam da prodje oluja. Ali, sam sebe sam iznenadio - pokusavam da promenim nesto u samoj firmi gde radim. Mislim da je to pravi put kojim treba poci danas, pokusati prilagoditi svoje okruzenje, posao i ideje prema sebi. Da li zapravo polako ulazim u manager-ske vode ;) ... nesto ne verujem.

Pazi stvarno, ko god se javio ovde, raspisao se o sebi... pa tako i ja :) .

Prastajte na smaranju

Rajko




[ X Files @ 31.03.2010. 12:19 ] @
Off topic:

Tema ide na naslovnu stranicu. Razmena misljenja i iskustava po ovom pitanju moze biti mnogima od koristi. Molim samo za pristojan ton i medjusobno uvazavanje, kao sto je u poslednjih nekoliko postova teme:)

Hvala.

[ anon68680 @ 31.03.2010. 12:24 ] @
Mislim da je objavljivanje teme na naslovnoj stranici jedan od boljih nacina da se Delphi malo popularizuje :)
[ X Files @ 31.03.2010. 12:28 ] @
^
Ne radi se samo o popularizaciji :) Prosto, svako vidi film iz svog ugla, ne priznavajuci da postoje i drugi uglovi. Kako se u temu ukljucilo dovoljno Delphi poznavalaca, dobro je cuti misljenja i iskustva drugih i spram toga praviti sopstvenu strategiju.
[ priki @ 31.03.2010. 12:33 ] @
@x files

odlicno, da cujemo sta ostale zajednice imaju da kažu
[ captPicard @ 31.03.2010. 12:41 ] @
Meni je osobno Delphi drag, makar mi to nije prvi programski jezik u kojem sam radio. Da mogu birati, ostao bi raditi u Delphi-u dok god to bude moguće. Nemam ništa protiv ostalih programskih jezika i slažem se sa konstatacijom da nije bitan programski jezik već programer. Isto tako, sa gledišta poslodavca, dobar programski jezik i dobar programer je onaj koji zarađuje svojem šefu novce neovisno u čemu piše i kakav je kod kakav piše.
U slučaju da dođe potreba da "preselim" na neki drugi jezik, mislim da mi to ne bi bio veći problem pretpostavljajući da mi je na raspolaganju realno vrijeme prilagodbe.
Šta se tiče situacije sa zapošljavanjem i/ili prodavanjem vlastitih rješenja, situacija nije bajna u našim krajevima ali nije niti beznadna. Treba biti uporan, realan. Ne može se preko noći niti naći posao niti napisati software niti isti prodati.

Evo, za sada toliko od mene :)
[ dejanet @ 31.03.2010. 13:25 ] @
Hmm, tu treba videti sta je lose krenulo posle Delphi-ja 7:

Win32: odlican kompajler, cak i danas

Web: Intraweb,sta reci, te 2001/02-prve se poradjao Intraweb, a ja sam rodio mecku sa jednim projektom. Generalno sama ideja je ok, a admini vole da startuju exe kao web server, za razliku od petljanja sa iis-om(asp,aspx). Da administratori su voleli intraweb..

.Net/ASP.net: pokusaj Borlanda da se ukljuci u .net trziste i da capi nesto od MS-a, bio je vise nego tragican, mada u tim prvim mesecima ni MS nije briljirao..

Reports: u proseku od 5 Delphi projekta 3 razlicita report vcl-a, da ne racunam verzije unutar jednog

VCL: to je nosilo i nosi delphi, ali je neuporedivo po kolicini sa Javinim bibliotekama, na stranu sto su u vecini slucajeva dzabe

Baze: tu je delphi 90-tih bio ispred drugih a zatim posustao, tj zakopao se onim datamodulom.
Stateless je isto bio problem za server aplikacije, a midas je kostao brdo para..
Da ne zaboravim i BDE, tu ne treba trositi reci...

UML: da li se neko seca Bold-a(mislim da se tako zvao), sto ga nisu isterali do kraja, nikad mi nece biti jasno..

Gledano od 95-te do danas u proseku Delphi je bio sasvim OK.. medjutim je-ni su igraci MS,Sun,IBM..
a Borland-ov management je toliko gresio..

I pored tolikih katastrofa, Delphi zivi i danas, sto je dokaz da je postavljen na zdrave noge pre 15 godina..

[Ovu poruku je menjao dejanet dana 31.03.2010. u 14:43 GMT+1]
[ De La Noche @ 31.03.2010. 21:16 ] @
Citat:
Želeo bih ovim putem da se javno izvinim g-dinu Markoviću zbog mog ranijeg posta u kojem spominjem njegovo ime. Istina je da nisam upoznat sa njegovim dosadašnjim radom i da nisam imao pravo da tako nešto napišem. Još bih zamolio ostale članove ovog foruma koji prate ovu temu da prekinu da prepucavanjem. Uopšte mi nije bila namera da prozivam bilo koga, i molim sve da se vratimo na prvobitnu temu a to je Delphi programeri danas.


Ej pa nisam mogao a da ne odgovorim, ovo je fantasticno kakva smo mi zemlja i kakvi smo ljudi. Coveka sam upoznao licno pre nekog vremena, ima mnogo ozbiljnu firmu, i sam je mnogo dobar programer, i uzasno mnogo je posvecen poslu, do te mere da se to granici sa fanatizmom, i onda se pojavi neki bata salacZR i oplete ga ovde, i posle 3 dana dodje i izivini se, kao nisam trebao.
Salac, da smo na zapadu, mozda bi bio tuzen, i mozda bi morao da radis neko duze vreme potpuno besplatno da bi nadoknadio stetu koju si mu naneo. Za njega rade neki od moderatora sto sadasnjih sto bivsih, bas sa ovog foruma, i ovakve teme koje se pojavljuju kad god Ivan da oglas UZASNO stete njegovom poslu. Da li ste toga svesni ? A da se pri tome NIKO OD PREVARENIH NITI OSTECENIH BIVSIH ZAPOSLENIH nije konkretno javio da kaze : Ivan me je prevario radio sam 3 meseca nije mi dao ni dinar, ili Ivan mi je ponudio dzabe da radim, ili mi nudio nehumane uslove rada. Vec samo pretpostavke i naklapanja i pljuvanje nezadovoljnih ljudi koji nisu dobili posao jer nisu zadovoljili kriterijume koje je on postavio, a na zadovoljenje kriterijuma su potrosili par sati testiranja na koje ih niko nije terao, a moguce da nisu ni pokusali jer nisu ni sposobni da tako nesto urade.

Zamisli sada da ja o tebi napisem ovde kako si ti jako los programer, eto to mi se cini na osnovu toga sto si napisao ovo ili ono, i ti izgubis ili ne dobijes posao, jer mozda neki tvoj sadasnji/buduci poslodavac prati temu, i onda uzmem i izvinim se posle nekog vremena i kao sorry. E pa ne ide to tako. Kad prospes dzak sa konfetama na ulicu, posle je nemoguce skupiti nazad sve te konfete u dzak ponovo.

I onda se posle pojavi neki drugi 'gospodin' boban, i naziva ga programercicem na osnovu toga sto je napisao rec 'ne' odvojeno u imenici, hahaha, i zato sto ima zestok jezik, pa to ne lezi programeru. Pa mozda i tebi ne lezi da stavis sliku gde si polu nag na ovakav ozbiljan forum, da li to treba da te diskredituje za bilo koju dalju pricu, jer dokazuje da nisi intelektualac posto si 75% zivota proveo u teretani ? Ja licno mislim da to nema nikakve veze, i da na taj nacin ne treba kvalifikovati ljude. Ti se ocigledno ne slazes sa ovim ?

A na sve to dodje Igor Savkic, koga mnogi ovde cene i koji je dokazan strucnjak, i sam potvrdi iz licnog iskustva da Ivan ozbiljno radi, ali to nije dovoljno, jer kad je pluvacina u pitanju nema nam ravnih.

Posto sam i ja u slicnom poslu, i cesto, bas cesto komuniciram sa strancima koji rade kod nas u zemlji kao direktori velikih stranih prestavnistava, moram da kazem da nas oni uglavnom tretiraju kao maloumnike, bas iz tog razloga jer mislimo da smo mnogo pametni, i znaju da uz lazni osmeh, uz lepo osvetljenu kancelariju, uz dobru ribu na recepciji, mogu da poture i prodaju koji god proizvod i dans oderu pritome. E tako i ovde, da Ivan javno pozove ljude na neki fensi parti, da ima lazni osmeh u armani odelu, e onda bi Ivan bio car, moderan, ozbiljan, ovako posto ne voli da se eksponira, odmah je bogomoljka koja jede svoje programere.

Necu dalje pricati na ovu temu, i nije mi mnogo ni bitno, ali mislim da bi moderatori trebali da ostave ovaj moj komentar, jer je jako nepravedno da coveka toliko pljuju i napadaju na ovom forumu, coveka koji je zaposlio sigurno 15-20 ljudi samo sa ovog foruma, i pored toga sto je to logicno uradio zbog sebe i za svoj interes, ipak je i njima ucinio uslugu, jer koliko znam daje jako dobru platu, mnogo mnogo vecu od one koje je salaczr naveo da su njemu nudili. Mislim da je red da se stavi jednom tacka na programmerove oglase ovde, jer je vrlo moguce da je od svih drugih firmi koje su davale oglase ovde on ipak zaposlio najvise clanova,
i mnogi clanovi koji ispune njegove kriterijume mogu u svakom momentu da dobiju posao kod njega upravo preko ovog foruma.

Over and out
[ priki @ 31.03.2010. 21:54 ] @
nemoj da ova tema bude pravdanje i kudenje čoveka
ipak je tema sasvim druga

moj lični stav je da ima malo "težak" rečnik na forumu, to je sve
cenim njegove sposobnosti da zapošljava ljude i nalazi poslove u ovakvim vremenima
otkud znam, mozda se i prijavim kod njega :)
[ X Files @ 01.04.2010. 08:35 ] @
Secam se dobro MFC (Microsoftove) i OWL (Borlandove) biblioteke gotovih klasa, koje su trebale svima da navodno dokazu vrednost OOP-a i konacno rese sve 'probleme', pogotovo preteranog posezanja za cistim Win32 API programiranjem, gde se covek hteo ne hteo usmeravao "kako" nesto isprogramirati, a ne "sta" programirati.

Onda se niotkuda pojavio Delphi:
- jednostavan jezik (svi ga ucili u skolama)
- opsta namena
- brz kompajler
- okruzenje koje je ZAISTA omogucavalo "2-way" vizuelno programiranje (za razliku od tadasnjih Visual C++, gde je 'vizuelno' bio samo naziv na splash screenu)
- brz ciklus u razvoju ispravka/proba
- sve osobine i metode objekata su vidljive "pred nosom", ne treba svaki preturati po dokumentaciji
- glavni dogadjaji vec prepoznati
- sve to hijerarhijski upakovano u OOP model
- lak pristup raznim desktop i klijent/server bazama
- osnove web programiranja
- soketi
- otvoren, promovisan i ohrabren put za samostalan razvoj sopstvenih ili implementaciju tudjih komponenti, koje se modularno ugrade u okruzenje
- nikad jednostavniji, pregledniji i upotrebljiviji HELP sistem, sa sve primerima koda koji su radili posle copy/paste
- snazna Borland Newsgroups podrska za sve dnevne probleme

Po prvi put je razbijen mit da je programiranje rezervisano za natprosecno inteligentne. Svako je mogao da za dan uradi upotrebljivu bazu podataka, sa izvestajima. Naravno, ovim ne kazem da danas programiranjem mogu i treba da se bave i oni manje sposobni, nego potenciram cinjenicu da se taj "visak" mogao pametnije upotrebiti za druge stvari, a ne za otkrivanje tople vode.


Problemi Delphija i pre toga C++ Buildera (gledano dugorocnije) su strateske, a ne tehnicke prirode, odnosno, ono sto je rekao kolega jablan:
Citat:
C# i VS su danas ono što je Delphi trebalo da bude.



Neko je pomenuo .NET u okviru Delphija.

Po mojim saznanjima M$ je bio glavni sponzor Borlandovih konferencija u .NET vreme, upravo sa ciljem da "još neko" podrži .NET tehnologiju. To govori o dve stvari:
- Borlandu je trebala lova (bio je u krizi, videlo se),
- M$ nije imao ni trunku sumnje da mu Borland može biti nekakva konkurencija kada je .NET u pitanju:)
[ Daniel Mauric @ 01.04.2010. 13:59 ] @
Mada sam već više manje rekao šta mislim, mogu još da dodam da je, između ostalog, problem sa Delphi-em cena.

Cene Delphi-a su:

Embarcadero RAD Studio 2010 Professional - 1,399.00EUR
Embarcadero RAD Studio 2010 Enterprise - 2,799.00EUR
Embarcadero RAD Studio 2010 Architect - 4,299.00 EUR

Svake godine izlazi nova verzija, cena upgrade-a je:

Embarcadero RAD Studio 2010 Professional - 649.00EUR
Embarcadero RAD Studio 2010 Enterprise - 1,799.00EUR
Embarcadero RAD Studio 2010 Architect - 2,799.00EUR

Za ozbiljan rad sem Delphi-a potrebano je bar nekoliko 3rd party komponenti, koje uglavnom isto koštaju značajno i imaju istu politiku upgrade-a.

Dakle ako zanemarimo inicijalni trošak kupovine, samo upgrade na trenutnu verziju Delphi-a i par komponenti godišnje košta preko 1,000EUR, a realno i više.

Čisto sumnjam da u Srbiji ima više od desetak legalnih korisnika.

Besplatne verzije trenutno ne postoje, pre par godine su besplatne bile Turbo verzije, ali kao što rekoh toga više nema, a i bile su maksimalno osakaćene.

Sa druge strane imate pregršt besplatnih alata, od Visual Studio Express, preko više manje svega ostalog, Java, PHP, Ruby, Free Pascal, da ne nabrajam, gotovo sve ostalo je besplatno uključujući i 3rd party dodatke.

Što mene dovodi do zaključka da je prodaja novim korisnicima blizu nule, a da je poslovna strategija uzeti pare starim korisnicima koji su zaglibili u starim projektima i ne mogu da pređu na alternativu.

Jasno je da takvi proklinju dan kad su sebe doveli u takvu poziciju i minimalne su šanse da će širiti posao i zapošljavati Delphi programere.
[ obucina @ 01.04.2010. 18:03 ] @
Pozdrav svima. Dugo nisam pisao na ovom forumu, ali ovo je tema koju ne mogu da preskočim.

Prvo bih hteo da se osvrnem na priču o g. Markoviću. U salaczr-ovoj prvoj poruci nisam video zlonamernost i "napad" koji zahtevaju da mu se odgovara na način i tonom kojim mu je odgovorilo nekoliko korisnika. Imao sam priliku da kratko radim sa Ivanom, reći ću da je korektan, vrlo posvećen, dobar programer, a projekat je zanimljiv, ne previše zahtevan, i što je jako važno, ima dobru i preciznu specifikaciju. U vreme kada smo sarađivali, ja sam imao zamerke na neke organizacione probleme, o kojima smo i pričali u više navrata, Ivan je najavljivao rešavanje tih problema, a da li su sada zaista i rešeni, to ne znam. Sudeći po onome što je tada govorio, trebalo bi da jesu. U svakom slučaju, Ivan pruža dobru priliku za zaspolenje, nema potrebe da sumnjate u to.

Sa Delfijem, a sada i RAD Studijom, radim preko deset godina, od verzije 4. Poznajem i druge jezike, probao sam razna razvojna okruženja, razne frejmvorke, razne platforme. Ono što ja tražim od razvojnog okruženja su brzina i udobnost rada. Od jezika tražim lakoću pisanja i jednostavno razumevanje, a od kompajliranog koda bezuslovne performanse. RAD Studio se u sve ovo uklapa. Kad se iskombinuje sa dodacima - CodeExplorer, GExperts, JVCS i sl... postaje veoma udobno i veoma moćno radno okruženje.

Ipak, sve ove dobre osobine i činjenica da je RAD Studio danas praktično jedini RAD alat industrijskog kvaliteta za izradu native aplikacija, ne mogu da neutrališu višegodišnji nemar koji je vladao tokom transfera Borland -> Inprise -> Borland -> CodeGear -> Embarcadero, i ovaj alat i njegove korisnike doveo na rub propasti.

Danas, iako sam hard-core fan, ja ne bih preporučio nekome da se bavi isključivo RAD Studijom. Pa, ni ja se ne bavim isključivo RAD Studijom. Poslovi se sve teže nalaze, a firme odavno prelaze na druge alate. Takođe, ako bih sada započinjao neki poveći projekat, gotovo sigurno ne bih izabrao RAD Studio i Objektni Paskal, jer bih imao problema da nađem ljude koji bi mi pomogli.

Cena - RAD Studio je preskup. Imajući u vidu i troškove za dodatne komponente, cifre postaju fantastične. Bez obzira da li mislimo da li se ulaganje isplati ili ne, Visual Studio košta višestruko manje, a QT Creator, NetBeans i Java ne koštaju ništa, a nude i podršku za više platformi.

Komponente - Ključni izvor moći RAD Studija, takođe žrtva katastrofalnog upravljanja proizvodom. Iz verzije u verziju je menjan format dcu fajlova, a posledica je da su se proizvođači komponenti morali izlagati troškovima za kupovinu svih verzija razvojnog okruženja, kako bi povećali upotrebljivost svog proizvoda. .NET komponente nemaju ovaj problem, i to je ono što pravi veliku razliku. Činjenica je i da sve više i više proizvođača komponenti zapušta ili potpuno napušta VCL implementacije, i prelaze na .NET. Mnoge najbolje VCL komponente (DevExpress, FastReport, Indy, TMS, Devart, itd...) dobijaju svoje .NET implementacije, i verovatno su daleko ispod praga isplativosti. DevExpress sasvim sigurno i jeste, jer o tome javno govore čelnici ovog preduzeća. Ovde moram pomenuti i odavno poznate probleme sa zaglavljima API funkcija, koja su UVEK korak iza aktuelnih. Da nema veličanstvenog doprinosa JEDI projekta, Objektni Paskal bi u ovoj oblasti bio tu negde oko Vižual Bejzika 4. Ako nešto definitvno bude ubilo RAD Studio, to će biti nedostatak kvalitetnih komponenti.

Marketing - RAD Studio je totalno poražen na ovom polju. Ljudi ga pominju uglavnom kao zastareli i prevaziđeni alat, i ne znaju ni da se okruženje i jezik još razvijaju.

Community - Sve manji. EDN je najsporiji sajt za koji znam. Na forumu odgovore daju jedino članovi TeamB.

Sve u svemu, možda se može reći da još nije vreme za povlačenje, ali je svakako vreme za pravljenje odstupnice. Postoji dovoljno srodnih alata da se prelaz može obaviti prilično bezbolno - C++ Builder za C++, JBuilder za Javu, Prism za .NET, pa i Delphi4PHP za PHP. Moja vodi preko C++ Buildera ka potpunom prelasku na C/C++.

Na kraju, nekome će možda značiti - Embarcadero traži kandidate za nekoliko radnih mesta za svoju ispostavu u Rumuniji, grad je uz granicu sa Moldavijom.
http://www.embarcadero.com/company/careers-romania
[ X Files @ 01.04.2010. 18:23 ] @
Welcome back :)
[ sasaz2008 @ 01.04.2010. 21:21 ] @
Takodje se nisam dugo logovao na ovaj forum i slučajno sam naišao na ovu temu.

Želeo bih samo da se nadovežem na postove Daniela Maurica, koji je vrlo realno opisao situaciju...

Prva činjenica je da život i rad programera u Srbiji nije nimalo jednostavan, bez obzira na znanje i iskustvo. Današnje firme u većini slučajeva traže univerzalca koji zna sve od HTML-a do poznavanja svih mogućih programskih jezika kao i ostalih naprednih tehnologija i to na ekspertskom nivou, rad u svim mogućim razvojnim okruženjima i sl. Plaćanje se podrazumeva da je minimalno. Na intervjuu poslodavac obično prećuti o zaradi, ili otvoreno kaže da kao zaposleni dobijaš 0.5-1.0% od naplaćenog iznosa za posao koji sam odradiš. Ili čak jasno na samom intervjuu pokazuje da si ti samo običan sluga i da ćeš još gore morati da trpiš - neki to jasno ističu u oglasu (efektan rad pod ograničenim vremenskim rokovima, fleksibilan stav, prihvatanje konstuktivne kritike i sl.). Te firme jednostavno treba izbegavati.

U Srbiji jednostavno ima vrlo malo ozbiljnih firmi u kojoj će se raditi i živeti od svog rada, a da ne mora da se trpi mobing i neizvesnost isplate zarade. Puno je "poslodavaca" koji su to "jer im se može" bez jasnog smisla i vizije postojanja i razvoja firme, bez jasne vizije i rada na poslovima za koje je zaposleni primarno i primnjen, već poslodavac konstantno vrši neke improvizaicje, menja radno okruženje, obustavlja rad na jednom projektu, prelazak na drugi, menja delatnost firme i sl., dešava se ono što je većina zaposlenih doživela u svom radnom veku...

Otvaranje sopstvene firme (d.o.o) je iluzorno bez velikog zaduživanja - inicijani i fiksni mesečni troškovi su preveliki, čak i sa jasnim vizijama i kontaktima sa inostranim firmama sve je to vrlo neizvesno. Sa druge strane, otvaranjem agencije ne postoji mogućnost rada sa inostranstvom i postoje druga bitna ograničenja.

Ostaje da se aktivno traže firme koje zaista i traže ljude koji će raditi posao za koji su adekvatno i plaćeni. To traganje upravo nije nimalo jednostavno, kako je već istaknuto u ovoj temi. Druga solucija je da se pretraga svede na predstavnišva inostranih firmi, kojih kod nas ima upravo zbog jeftine radne snage. Posao je u većini slučajeva realan (izuzimajući prevare) i plaća se u dinamici koja je dogovorena. Ali...

Ovde je glavno prepoznati imaginarne firme i zaobići ih u širokom luku. Ima puno oglasa gde se obećavaju velike zarade, pa čak takvih oglasa ima i na specijalizovanim sajtovima za poredovanje (infostud i sl.).... Da bi predstavništvo strane firme moglo da radi legalno kod nas, mora da bude registrovano (i ima PIB), lokaciju, Web site (ako je IT firma u pitanju) i realan kontakt e-mail vezan za sam web sajt, kao i kontakt telefon. Uz PIB, lako je proveriti identitet. U raznim oglasima sumnjivih firmi ostavlja se uglavnom samo kontakt e-mail registrovan na besplatnom servisu. Takve "firme" treba maksimalno izbegavati, jer je u pitanju ili klasična prevara, ili je firma u inostranstvu realna, ali ilegalno posluju preko nekog fizičkog lica. Tu se uglavnom na pomen ugovora priča okreće na drugu stranu.

Zbog svega navedenog, dobro se treba pomučiti da se nadje poslodavac, koji je uravo to.
[ aleks320 @ 04.04.2010. 08:37 ] @
Koliko ja znam pantheon je radjen u delphiju...treba da gadjas kompanije u srbiju koje uvode pantheon...prosle godine sam bio u jednoj takvoj kompaniji imali su programeri platu oko 800Eura.Koliko se secam radili su outsourse plata velikim firmama...mogu da ti nadjem mail tog direktora pa da mu posaljes cv...kontaktiraj me na privatnu poruku
Tako da delphi nije mrtav jezik.Ono sto nas je sve pogodilo je ta kriza...i masa nezaposlenih it strucnjaka...pre tri dana su jos otpustili ljudi iz pexima...tako da nas ima sad jos vise...Moramo da pocnemo da ucimo nesto novo i drugo sto se moze prodati na trzistu Srbije...
Drz se !!!
[ dejanet @ 04.04.2010. 11:51 ] @
Firme koje otpustaju iskusne programere stavljaju sebi katanac u bravu u bliskoj buducnosti, a logika, lako cemo naci ljude kada bude posla je smesna, dobri programeri ne rastu na grani.

Pametne firme sa druge bas sada popunjavaju staff, ako treba vade se pare iz carape i u glavnom su strane..

Znam da je to nasima neshvatljivo..
[ NICKE85 @ 04.04.2010. 17:01 ] @
Pozdrav svima na ovom forumu inače sam na drugim stranim forumima ali kad sam video temu morao sam da se vratim malo i da odgovorim.

Ako je C# ono što je Delphi trebao da bude sada onda jedva čekam da vidim šta će Delphi tek poslati.
Pošto je nastao tek 95 od Pascal jezika a u to vreme su već bili C++ IDE razvojni programi mogu samo da zmisliim šta će biti za par godina kad je razvoj aplikacija u DOS-u u Pascalu parirao IDE razvojinim alatima..
Delphi 2009 i Delphi 2010 imaju sve,ama baš sve što je potrebno da se uradi neki posao.
Mislim da komercalizacija nekih razvojnih alata kao što su Visual Studio,Java i slični čini samo uslugu Delphi programerima jer će ubrzo doći do zasićenja i oni koji znaju Delphi će isplivati na vrh..

Iskreno me zanima kao programera informacionih sistema šta se to može uraditi u C++ a ne može u Pascalu ili šta se to može uraditi u IDE C++ a ne može u Delphi objektnom paskalu.

U poslovnoj informatici se stalno govori:'Budi prvi ali ujedno i najbolji'..Delphi baš to i omogućuje onima koji žele da budu najbolji..

Primera radi..Delphi podržava .NET,XML kao objektni jezik,SQL pa i sve druge baze (Perl,Oracle) stoga mislim da nije bitno u kom programskom jeziku se programira aplikacija za IS jer je bitno da ona bude funkcionalna i user friendly..a ono što je ispod toga se definiše uz neki Data modeling dijagram..

Delphi pozdžava J# pa čak i framework za PDA uređaje..Delphi ima svoju distribuciju i na Linux-u..

Moji jezici su UML,Delphi,XML i SQL..ako neko od poslodavaca u Srbiji misli da to nije dobro i dovoljno može samo da me poljubi na jedno mesto..
Zbog takvih likova koji su rođeni pametni za razliku od mene koji sam morao da se učim nam država i privreda propadaju..
[ ventura @ 04.04.2010. 17:05 ] @
Citat:
NICKE85
Iskreno me zanima kao programera informacionih sistema šta se to može uraditi u C++ a ne može u Pascalu ili šta se to može uraditi u IDE C++ a ne može u Delphi objektnom paskalu.

Nije stvar u tome šta se može uraditi a šta ne... Pitanje je za koje vreme se može uraditi. Nisam upoznat sa C#, ali znam da je bolje izvršiti harakiri nego praviti poslovnu aplikaciju u C++, i što se tiče brzine razvoja C++ ne može da prismrdi Delphiju...

[ NICKE85 @ 04.04.2010. 17:22 ] @
Ventura mislim da smo onda došli do glavne dijagnoze problema u Srbiji a to je stereotip ljudi koji misle da znaju da programiraju a nisu još ništa uradili sem html stranice..Oni i koče sve ove ljude koji žele da rade u Delphiju i unaprede poslovanje..
Radnje i kafići su nam i dalje pod DOS-om :)

Delphi služi za razvoj aplikacija kao i bilo koji IDE programski jezik..
Pre svega je bitno znati šta se traži od nekog IS-a a GUI program može biti urađen u bilo čemu samo da bude funkcionalan,stabilan i lepo osmišljen.
U pravu si da je u Delphi to sve mnogo brže još pogotovo kad je neko Delphi majstor!!!!
[ dejanet @ 04.04.2010. 19:32 ] @
Nemojte da se zanosite, firma sigurno nece raditi poslovnu aplikaciju u C++ u, nase firme sa lokalnim proizvodima ce sve teze poslovati zbog troskova i smanjenog obima prodaje...

Posao ce stizati u obliku outsource-inga, a kod tog modela posla, krajnji klijenti su velike zapadne kompanije, koje imaju svoju matematiku oko tehnologije i okruzenja, a tu su standardizacija i standardi za dobavljace software-a(do nivoa gramatike pisanja komentara koda), tako da su tu izgledi oko Delphi-ija prilicno mrsavi, zasto, ima mnogo razloga od marketinskih do tehnickih...

Java i .NET platforma zajedno drze oko 80% tog enterprise trzista, tako da ce tu biti posla i u buduce..

Inace c# i java su vrlo slicni po strukturi i semantici, npr. po meni dobar java programer ne bi trebao da ima bilo kakvih problema sa c# i obrnuto..

Za C++ programere takodje nece biti zime, posla ima dosta u poljima gde se C++ primenjuje..
[ NICKE85 @ 04.04.2010. 20:06 ] @
dejanet izvini druže mislim da si hteo reći da firma neće raditi poslovnu aplikaciju u Delphi a ne C++..

Međutim bez obzira koja aplikacija da je u pitanju odnosno u kom kodu je pisana nema nikakvih problema oko standardizacije..
Standardizacija ne može da zastari može samo da se unapređuje..
Može da zastari aplikacija koja je rađena pre nekog određenog vremena..
Aplikacija je samo alat za upravljanje poslovnim sistemom..

a poslovni sistem čine neki drugi standardi kao što su tip baze podataka ili mreža komunikacija između delova sistema..
U bilo kom IDE razvojnom okruženju se može napraviti aplikacija koja će biti povezana sa tim elementima sistema..
Delphi je postao jako bogat podrškom za razne komunikacione portove (HTTP,Mobilni agenti,UTP mislim svi vidovi komunikacije) lako se povezuje sa bilo kojom vrstom baze i u novijim verzijama prati razvoj komunikacije i na tom nivou..

Znači nema veze dali se aplikacija radi u Delphi ili ne bitna je optimizacija sistema na sasvim drugom nivou
a to su baze podataka i hardverska podrška i komunikacija delova nekog projekta..

Kada kažem hardverska podrška ne mislim na stereotip rada sa terminalima na DOS-ovskom nivou
jer šta mi možemo da napišemo u Delphi a da ne može da se pokrene na nekom računaru koji pokreće WindowsXP.

Mnogo bitnije stvari su UML i SQL jer kada sve završimo kako treba aplikacija je samo jagoda na šlagu..
tako da je to izbor samog programera u kojem IDE će raditi i povezati sistem u celinu..
ja lično preporučujem Delphi zbog najlakše semantike koda!

p.s. Komercijalizacija Microsoft-a da se radi u C# i Javi mi dođe isto kao kad Saša Popović svaki dan tvrdi da je muzika u Srbiji svaki dan sve bolja i bolja
[ sasaz2008 @ 04.04.2010. 21:05 ] @
Windows XP polako završava svoju vladavinu (M$ je pre par dana i zvanično objavio kraj podrške). Neke aplikacije koje su pisane sa Delphi 7 jednostavno više ne rade dobro ma Visti+ (na primer alplikacije koje imaju QR).

Takodje, Embarcadero je pre oko mesec dana korisnicima starijih verzija poslao e-mail u kome je objasnio da se ukida povlašćena cena upgrade-a za stare verzije (D7 i ranije) a kupovina novih Delphi Pro verzija više nije isplativa, pošto se sve više zahteva izrada Web aplikacija, a takodje multi-platformskih. Kupovina naprednijih verzija od Pro je za pojedinca neisplativa, pa time on i ne može da odgovori u potpunosti zahtevu, ako su u pitanju web aplikacije.

Embarcadero trenutno nema Linux verziju Delphi-ja, iako to imaju u planu. Ipak, na osnovu onoga što nov Delphi nudi i neverovatnog neuspeha Kylix-a, teško je verovati da će taj plan i biti realizovan. Drugi veliki nedostatak je nepostojanje 64-bitnog kompajlera (takodje u planu), problemi sa unicode itd, itd. Realnije je verovati da će odustati od daljeg razvoja Delphi-ja i ograniliti se na Prizm i JBuilder....

.NET i C# je samo trenutno popularno rešenje za windows koje M$ već dugi niz godina forsira, ali pitanje je dokle. Ne verujem da je Mono daleko naprevao od momenta kada sam ga poslednji put testirao da bi i druge platfome bile podržane, a i ranije je bilo pitanje oko licence....

Jedino zdravorazumsko, realno i dugoročno rešenje je Java, bar za poslovne aplikacije koje danas uglavnom moraju da budu i Web orijentisane. I to je na žalost realnost.

Posle dugog niza godina rada i specijalizacije u Delphi-ju, nikako mi se ne dopada ovaj korak prelaska na Javu (gde je daleko sporija izrada aplikacije), ali ne vidim drugog boljeg i isplativijeg rešenja.


[Ovu poruku je menjao sasaz2008 dana 04.04.2010. u 22:19 GMT+1]
[ NICKE85 @ 04.04.2010. 21:26 ] @
sasaz2008
zamisli situaciju da ti dođe npr. lupam vlasnik stolarske firme i kaže da želi svoje poslovanje da prebaci na jedan viši nivo.
Radi se npr. o DOO preduzeću koje ima neke licencirane profile,nabavku raznih delova za nameštaj,izrada nameštaja po meri i serijaska proizvodnja gotovih proizvoda.
Firma je podeljena u sektore koji rade ugovore sa kupcima,zatim proizvodnja,skladište itd.
Vlasnik je kupio neke naj savremenije računare i7 Core procesore imaju po 8 GB rama i u svakom sektoru po nekoliko njih i ima Windows7 X64 sa svim mogućim glupostima na njima.

i Povrh svega taj vlasnik želi da naruči IS kako bi mu rad bio lakši..malo automatizacije rada,provera itd.

eeee sad pitanje jedno bitno!?!?!?
Oćeš reći tom čoveku ja ću to vama raditi u JAVI pošto se JAVA najviše koristi u svetu ona ima budućnost itd..!?!?!?!?!?

Ili ćeš mu raditi u onome što najbolje znaš,kombinujući tehnologiju koju ima!?!?

Ja bi recimo uzeo da koristim UML,pa Microsoft SQL pa XML i na kraju bi to povezao sa Delphi interfejsom..

Taj interfejs može biti naravno napravljen u JAVI ili bilo kojem objektnom jeziku..koji ima podršku rada u x64 sistemu...
Nebuloza je reći da nešto zastareva kod Delphi..x86 kod savršeno radi u x64 platformi a obrnuto nije moguće..
Naravno Delphi 7 je zastario u odnosu na Delphi 2009 i Delphi 2010 ali ako se ne varam
zar i html4 nije zastario u odnosu na html5 gde se koristi i CANVAS!?!!?

Znaš šta zastareva druže..broj Delphi programera!!!

A i zna se da svaki cigan svoga konja hvali..ako znaš bolje u JAVI onda ćeš raditi u JAVI..

[Ovu poruku je menjao NICKE85 dana 04.04.2010. u 22:57 GMT+1]
[ sasaz2008 @ 04.04.2010. 22:01 ] @
Da, slažem se i izumrećemo vrlo brzo... Nekada su i Forth, Fortran i Cobol bili popularni pa ih je vreme pregazilo. Jedino se iz te grupe održava C, kao fundamentalni jezik...

Ne verujem da će ikom biti potrebne usluge Delphi programera, osim možda firmama kojima se više isplati da održavaju pakete aplikacija radjenih u Delphi-ju koje su prodale državnim institucijama, odnosno velikim kompanijama, a gde bi dugoročno gledano prelazak na novi programski jezik koštao (recimo) više nego što su do sada i dobili kao profit od prodaje tog paketa.

Prirodno je da se aplikacije odrade u onom programskom jeziku koji se najbolje poznaje i u kome se godinama rade aplikacije. Ako klijent ima specifične zahteve koje ne mogu da ispuniim sa verzijom Delphi-ja koji imama, to ću mu odmah i reći. To većina klijenta zna da ceni, pa na osnovu ranije saradnje će se sledeći put za drugi projekat takodje konsultovati. To je vrlo jednostavan i ekstremno korektan odnos... Korišćenje više tehnologija ne daje uvek zadovoljavajući rezultat, ali ako je moguće bez značajnijih problema, tako se i uradi, to nije sporno.

U Delphi-ju sam, tokom godina, stekao rutinu izrade aplilkacija tako da mi za nešto sliženiju/kompleksniju aplikaciju (zajedno sa bazama, svim mogućim reportima i svim mogućim sitnicama), ne treba puno vremena, od 7-30 dana maksimalno (8 sati dnevnog rada). Koliko će trebati da se isti posao uradi u Javi i pomoću Eclipse, to ne mogu za sada ni da procenim, dok se ne stekne potrebna rutina.


[Ovu poruku je menjao sasaz2008 dana 04.04.2010. u 23:36 GMT+1]
[ dejanet @ 04.04.2010. 22:44 ] @
Treba da razumete da je period 2000-2008 kada su nicale ozbiljne domace firme(kupci software-a) i kretale od pocetka zavrsen, takvih firmi ce biti sve manje u narednom periodu, tako da je domace it trziste smanjeno za nezavisne produkcije/platforme.

A strana firma(kupac) iz Nemacke ili Francuske nikada nece kontaktirati neku srpsku, vec ce nas kontaktirati njihov dobavljac software-a, a u cilju smanjenja svojih troskova.

Sve te firme(kupci) su promenile vise IT sistema i samim tim naucile par lekcija:

- svaku isporuku programa prati source
- source je pisan u programskom jeziku za koji postoji najvise programera i firmi, tako da ako ima problema sa trenutnim dobavljacem moze da ga sutne i izabere drugog (verovatno Java ili .Net)
- source mora da bude standardizovan iz gore navedenog razloga i razloga kontrole i evaluacije
- platforma mora da ima mogucnost evolucije u npr. web, mobile, service oriented u ostalom u sve sto im marketing iz San Franciska servira....
- platforma mora da bude jeftina po pitanju prava, masina, licenci, ucenja i po pitanju odrzavanja(admin radnih sati)

Strani dobavljac software-a, tj firma ciji smo mi subcontractor:
- retko ce traziti nesto sto se radi drag&drop
- nikako 3rd party komponente, to kosta i teze se odrzava
- ... i jos brdo toga
- ako se dovoljno razmaze mogu da atrofiraju pa da ovde presele svu produkciju

..takodjeoni, zbog iskustva u radu sa outsource-ingom, traze da domaca firma ima specificne ugovore sa programerima, sa kopijama testova i cv-ija, tako da su programeri vise zasticeni potrebom stranca da se obezbedi od indijanaca nego domacom regulativom..

Ovaj post pisem u najboljoj nameri, ne da pljuckam po Delphi-ju(dosta projekata sam uradio u njemu), vec da sagledamo jednu podvarijantu trzista u it industriji, koja nosi najvise it radnih mesta , kod nas.
[ savkic @ 06.04.2010. 00:08 ] @
> Cene Delphi-a su:

Ti si dao cene RAD studia koji obuhvata, Delphi, C++ Builder i Delphi Prism.

> Embarcadero RAD Studio 2010 Professional - 1,399.00EUR
> Embarcadero RAD Studio 2010 Enterprise - 2,799.00EUR
> Embarcadero RAD Studio 2010 Architect - 4,299.00 EUR

Cene Delphija su:

Delphi 2010 Architect - 3499e, upgrade - 2299e
Delphi 2010 Enterprise - 1999e, upgrade - 1299e
Delphi 2010 Professional - 899, upgrade - 399

Po mom mišljenju professional verzija je nešto što može i samostalni programer sebi priuštiti, posebno ako već poseduje neku od starijih verzija.

> Dakle ako zanemarimo inicijalni trošak kupovine, samo upgrade na trenutnu verziju Delphi-a i par komponenti godišnje košta preko 1,000EUR, a realno i više.

Netačno, za Professional iznosi 277e (cena jednogodišnjeg SA paketa).

> Čisto sumnjam da u Srbiji ima više od desetak legalnih korisnika.

Ja sam znam barem toliko, verujem da može biti i hiljadu licenciranih korisnika.

> Sa druge strane imate pregršt besplatnih alata, od Visual Studio Express, preko
> više manje svega ostalog, Java, PHP, Ruby, Free Pascal, da ne nabrajam,

I svi oni imaju neka ograničenja, ako se želi puna funkcionalnost mora se kupiti proizvod.

> gotovo sve ostalo je besplatno uključujući i 3rd party dodatke.

Delphi ima brdo besplatnih 3rd party komponenti, a .NET i ostali imaju brdo komercijalnih komponenti.

> Što mene dovodi do zaključka da je prodaja novim korisnicima blizu nule, a da je poslovna strategija uzeti pare starim korisnicima koji su zaglibili u
> starim projektima i ne mogu da pređu na alternativu.
> Jasno je da takvi proklinju dan kad su sebe doveli u takvu poziciju i minimalne su šanse da će širiti posao i zapošljavati Delphi programere.

Potpuno neargumentovan zaključak. Povremeno neko od EMB zvaničnika u non technical forumu da insight informacije o tržišnim rezultatima, nisu uopšte loši.



[ NICKE85 @ 06.04.2010. 09:48 ] @
Ljudi da se ne zavaramo sa diskusijom koja nema kraja.
Jel iko od vas upoređivao i radio u Delphi 5,Delphi 7,Delphi 7.2,Turbo Delphi 2006,Delphi 2009 i Delphi 2010..
da vidi dali Delphi napreduje u razvoju..
Ja sam skinuo sa neta Embarcadero RAD Studio 2010 Architect gde mi je C++ i Delphi i Prism aktiviran..
A skinuo sam čisto da probam malo da radim u njemu i da vidim šta sve ima..
..Znači nema mu premca ima sve i bolji je od Visual Studia..
Najbolji Delphi do sada i čim skupim keš kupiću Embarcadero RAD Studio 2010 Architect!!!!

pošto ima ERstudio u sebi u kojem je pisanje dijagrama i povezivanje sa svim mogućim bazama poznatim čoveku moguće..
Bolje je od bilo čega što sam video do sada..
C++ IDE iz RAD studija je takođe bez premca..
..sve što ima Delphi ima i C++ ali je razlika samo u kodu..
[ X Files @ 06.04.2010. 10:38 ] @
Kao što je više puta na ovim forumima rečeno, problemi su očigledno (Borland/Inprise/Borland/Embarcadero/CodeGear/Embarcadero-CodeGear) strateške, a ne tehničke prirode.

Žalosno je otići u knjižaru ili ne Net i pogledati koliko malo (up-to-date) knjiga ima o ovom okruženju/jeziku. Za Delphi ih ima vrlo malo, za C++ Builder 10 puta manje. Za M$ i .NET uopsteno ih ima mali milion.

Mislim da bi se obogatio neko ko bi napravio seriju ozbiljnijih tutorijala (u knjizi) za:
- pristup klijent/server bazama
- sokete zasnovane na Indy-ju
- generisanje izveštaja QR, Rave, ...
- ...
... i to samo osavremenjivao i dopunjavao novinama.

Ranije je postojala Unleashed edicija u kojoj su razliciti autori sastavili knjigu, koja se samo osavremenjivala kako je koja verzija izlazila.
[ freesoftwareman @ 06.04.2010. 12:24 ] @
evo da se prikljucim i ja u temu ;)

radio sam u delphi-u od malena(od verzije 4), i mogu da vam kazem da ne postoji bolji human orijentisan RAD od njega. to je ista fora kao reklama za ubuntu
linux for Human Beings! Delphi je:

RAD for Human Beings!

radio sam privatne projekte iskljucivo za sebe,radio sam i za bolnicu projekat za statistiku bolnickih izvestaja gde sam kombinovao delphi i firebird kao bazu podataka,planiram uraditi projekat specijalno za sve stolare i proizvodjace namestaja i delphi mi se cini kao najbolji alat za to...

viva la delphi :)

[ tkaranovic @ 06.04.2010. 16:44 ] @
Ovo što ću napisati nije direktno vezano za Delphi, a i kako tema odmiče pretvara se u reklamu za Delphi i ako je reklamiranje zabranjeno na ES-u. :)

Bilo bi dobro da postoji na jednom mestu spisak programa koje bi bilo dobro napraviti da bi se neki proces proizvodnje ubrzao, automatizovao i slično. Navešću jedan primer od pre 10-tak godina za koji ni danas ne znam da li postoji već neko rešenje ili ne i ne mogu da proverim nigde. U jednoj manjoj štampariji su isecali materijal računajući na papiru kako je najbolje iseći delove. Posle poduže računice nisu bili sigurni da su uzeli u obzir sve mogućnosti i da nisu preskočili najbolju, sa kojom ima najmanje otpada. Bio im je dovoljan QBasic program od desetak redova da im uvek izbaci varijantu sa najmanje
otpada i za mnogo kraće vreme nego što su to na papiru izračunavali.

Nije moglo da se proveri tada na nekom mestu da li postoji program koji tako nešto radi.

Za ovako nešto vidim mesta na stranicama Ministarstva za telekomunikacije i informaciono društvo Republike Srbije. Na mtid može da se vidi da postoji program: "ICT PSP je usmeren na podsticanje efikasnog korišćenja informaciono-komunikacionih tehnologija od strane građana, javnog sektora, državne administracije i privrednih subjekata...".

U aktivnostima nedostaje popis programa koje je potrebno napravraviti privredi. Jedan spisak koji bi mogao da bude podeljen po raznim oblatima. Možda je nejjednostavnije to uporediti sa telefonskim imenikom. Pre više godina je bila akcija pravljenja posebnog telefonskog imenika (žute strane) u kojem su popisane firme. Tako isto bi mogao da se popiše potreban softver. Prvo bi mogao da se napravi spisak postojećeg softvera... To bi bio pravi podsticaj...
[ MatezYU @ 06.04.2010. 19:45 ] @
Odlična tema, sve pohvale pokretaču. Ima par komentara koji mi se jako dopadaju...
Evo da i ja potvrdim već rečeno, Delphi je sjajan jezik, bez sumnje.
Mislim da je Delphi 7 vrhunac Borlandovog čeda. Sve kasnije verzije su mlaćenje prazne slame i budalaštine.
Međutim, realna slika Srbije je nešto sasvim drugo. Ja poznajem dosta "old tajmer" programera koji datiraju još iz DOS perioda (čitaj Clarion, Cliper itd..). Oni su stvarno čudo! Za njih je Windows svojevrsna tabu tema. Oni ne koriste miša, nego sve čukaju na tastaturi. Raspakuju ARJ arhive, brišu fajlove, direktorijume - sve preko tastature! Svojevremeno su napravili par dos aplikacija i ne pada im na pamet da išta menjaju - kada to radi. Imaju svoju klijentelu i godinama uzimaju lovu za održavanje. Davno su prestali da prate nove tehnologije i boli ih uvo. Njih je davno pregazilo vreme. Njihov program koristi isključivo matrični štampač! E sada, ja mogu napraviti 5x bolji program, koji će raditi na .NET platformi i tralala... ali ga ne mogu prodati kada je klijent već navikao na nešto što radi i što je provereno. Neće mnogo da eksperimentiše.
Htedoh reći, najbitnije je naći kupca koji želi da plati tvoj program a posle ovo drugo. Bilo da je pisan u Delphiju, .NET ili čemu god - nebitno. Krajnjem korisniku je bitno samo da to radi! Briga njega da li je to 2-slojna arhitektura 3-slojna...
Ali, ako želiš da radiš u nekoj programerskoj firmi, e onda je druga stvar. Moraš da pratiš razvoj programskih jezika. Jedan dobar programer, koji ima dosta iskustva iza sebe, znanja itd. mora da se prilagođava novim tehnologijama. Ne smeš da dozvoliš da te pregazi vreme (Proćićeš kao ovi dos programeri). Ako već znaš Delphi, u vrlo kratkom vremenskom periodu ćeš moći da se prešaltaš na neki drugi jezik. Sve se to svodi na isto. Delphi je jezik koji je odavno umro, i veoma teško ćeš naći firmu koja ga koristi (sem neke banke kod nas koje koriste prastaro Peximovo rešenje koje je rađeno još u Delphiju 5).
Toliko..
[ tkaranovic @ 07.04.2010. 04:11 ] @
Citat:
freesoftwareman
ovde nema nikakve reklame niti bilo kakvog reklamiranja za delphi sve je istina,a sama tema je o delphi-u, tako da ste vi pogresili malo temu...


Pre svega, hvala na persiranju, posebno jer je konvencija obraćati se na pertu.

Iza rečenice o reklami sam stavio smajli :) što je trebalo da znači da je rečenica šaljiva. To znači da nisam ozbiljno zabrinut da narušavanje pravila ovog foruma. :) Svako natavljanje reklamiranja je dobrodošlo s moje strane. :) Čak šta više. :)

Citat:
freesoftwareman:
a moderatori bi trebalo da isprave bug oko kreiranja "quote" tj.citiranja


Pošto je moja poruka ponovljena u celosti u citatu, uprkos problemima sa citiranjem, zahvaljujem na naporu da bude cela citirana jer mislim da je stvarno vredi ponavljati. :)
[ Lazar-I @ 07.04.2010. 11:25 ] @
Citat:
freesoftwareman: radio sam i za bolnicu projekat za statistiku bolnickih izvestaja gde sam kombinovao delphi i firebird kao bazu podataka


Da se ne zove tvoj program MediStat?
[ MatezYU @ 07.04.2010. 14:08 ] @
Evo, ko kaže da se ne traže delphi programeri kod nas...

Link
[ stankons @ 07.04.2010. 14:12 ] @
Po popularnosti, Delphi se popeo sa 11 na 9 mesto:

http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html
[ priki @ 07.04.2010. 14:46 ] @
generalno se nadje po koji oglas
ali je to ništa naspram .NET ili Java potreba za programerima

za one koji bi da ovise o poslodavcima...
[ sasaz2008 @ 07.04.2010. 14:59 ] @
Citat:
MatezYU: Evo, ko kaže da se ne traže delphi programeri kod nas...

Link


Ovako bi trebalo da izgleda svaki oglas iza koga stoji ozbiljna firma... Svi bitni podaci su tu, nema ničeg suvišnog i nema razloga dodatnim pitanjima.
[ MasterRW @ 07.04.2010. 16:00 ] @
@Programmer
Citat:
Javljali su se ljudi koji nisu znali ni if/then petlju da napishu, a tripovali su za sebe da su Bogom dati.

if/then nije petlja vec grananje.
[ sasaz2008 @ 07.04.2010. 16:48 ] @
Citat:
stankons: Po popularnosti, Delphi se popeo sa 11 na 9 mesto:

http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html


Da se nadovežem na post (Deplhi-ja ne videh):

Software Developer Salaries
http://www.indeed.com/salary?q...Developer&l1=San+Diego,+CA

Samo za Delphi:
http://www.indeed.com/salary/Delphi-Developer.html

A evo i gde se treba preseliti:

http://www.itjobswatch.co.uk/jobs/uk/delphi programmer.do

[Ovu poruku je menjao sasaz2008 dana 07.04.2010. u 18:16 GMT+1]
[ MatezYU @ 07.04.2010. 16:53 ] @
Citat:
MasterRW: @Programmer

if/then nije petlja vec grananje.


Ova ti je na mestu ;)
[ freesoftwareman @ 07.04.2010. 20:21 ] @
Citat:
Lazar-IDa se ne zove tvoj program MediStat?


ne,tu glupost ja nisam pravio,jer ti sto su radili nisu uradili kako treba,kada sam video sta su uradili resio sam da ispravim sve i da napravim to kako treba jer kada radis nesto radi ga kako treba ili nemoj uopste da ga radis..
a program sam nazvao MStat



[ krle_zr @ 07.04.2010. 21:21 ] @
Bas gledam danas nesto na delphi.about.com, kad ono na naslovnoj strani...
Top 10 Fun reasons why you should stop using delphi
[ sasaz2008 @ 11.04.2010. 10:13 ] @
krle_zr,

Sve je to interesantno... Medjutim, problem je u tome što za pojedinca nekoliko K evra za napredne verzije koje bi mu omogućile da koliko-toliko bude toku sa naprednim tehnologijama (ovde konkretno mislima na sve veću tražnju izrade web aplikacija) nije nimalo zanemarljiva stavka, a konačno pitanje je pitanje isplativosti same kupovine update-a odnosno godišnjeg SA za konkretanu veziju, koja opet nije zanemarljiva stavka. Za takav korak potrebno je unapred imati ugovrno obezbedjene poslove koje bi pokrile samu investiciju za novu verziju i sam imao dobit od koje će moći da se živi. U našem slučaju (Srbija) nema izvesnosti na osnovu koje bi se dugoročno planiralo i to je suština, pored činjenice koje je neko ovde naveo da se traži sors i rad u programskom okruženju koji bi kompaniji dugoročno obezbedila sigurnost i niže troškove održavanja koda. Takvu sigurnost danas Delphi, po mom mišljenju (dugogodišnjeg profesionalnog Delphi programera), ne nudi. Multi-platformska strana svega još nadalje komplikuje situaciju...



[Ovu poruku je menjao sasaz2008 dana 11.04.2010. u 12:12 GMT+1]
[ xenox @ 11.04.2010. 12:30 ] @
sasaz - pa normalno je da ako neka firma trazi da joj se napravi nekakav program trazi i source. Normalno je da ce ih to i kostati vise u startu ali je bolje na duge staze. Pa nece se valjda vezati za programera koji je po njihivim zahtevima napravio program. Stavise, ne bi bilo korektno ni taj program dalje prodavati. Za programe koji su vec u prodaji niko normalan i ne trazi source.
[ sasaz2008 @ 11.04.2010. 13:32 ] @
xenox,

Ako si pažljivo pratio temu, cela priča se svodi na to da li je Delphi mrtav jezik, odnosno da li ima posla za Delphi programera (bar kod nas). Suština onoga što sam napisao jeste da same kompanije više nemaju apsolutno nikakvog interesa za angažovanje Delphi programere da bi održavali stari kod (ako ga već nisu portovali), niti da rade u Delphi-ju nove projekte. Nadje se poneka firma (uglavnom oni koji prodaju closed software), ali i to je vrlo retko. Za $999 koliko je ranije koštao Delphi Studio Pro, pojedinac može praviti odličan standalone software, ali sasvim sigurno ne web aplikacije - licence za napredne verzije su preskupe i za pojedinca i za kompanije. A tržište je trenutno uglavnom fokusirano na Javu i web aplikacije. To je čaroban krug iz koga nema izlaza za Delphi programera, osim da i sam predje na Javu.

Tržište jednostavno diktira takve uslove i to je sve.
[ xenox @ 13.04.2010. 09:07 ] @
sasaz,

e sad se razumemo, i slazem se sa tim. Pogledao sam onaj Delphi4php, ali to nije to... Javu nesto i ne mirisem za PC... Stvarno jeste greota da Borland i kaok se vec sve zove nije izbacio nesto na temu web-a. Mozemo samo da se nadamo da gledaju na html5, pa da nas sve iznenade :)

Eh, da. Mogli bi da nas iznenade i sa necim za androida :) Mislim da ce i tu biti interesantno.
[ freesoftwareman @ 14.04.2010. 00:04 ] @
lazarus projekat je dobar,treba ga podrzati...
[ master037 @ 22.04.2010. 14:04 ] @
Bavim se duze vreme delphi-em i smatram da je daleko od toga da je program kao program mrtav..

Klinci u skolama i dalje uce paskal ako se ne varam, pa je najlakse kasnije preci na delphi - koji je po meni visual pascal... sto je i moj licni primer....

Takodje to sto se sad traze java, c"$" prpgrameri su samo posledica ekspanzije web trzista i potreba za web aplikacijama, ali da u preduzecima realno i dalje postoji potreba za desktop aplikacijama. Licno radim u firmi koja neguje delphi/postgresql kombinaciju i to funkcionise odlicno za sad.

Cena Delphi paketa nije previsoka, posebno ako se neko bavi tim poslom profesionalno i taj posao mu donosi dobru zaradu. Zaboravljate da zivimo u zemlji Srbiji gde su plate - minimalci uobicajeni pa nam je skup osftver od 2-3 hiljade eura.. stavite se u poziciji da radite u svedskoj, svajcarskoj, australiji ili nekoj drugoj zemlji i imate prosecnu mesecnu zaradu 3000 eur, - zasto bi vam bilo tesko da za 2-3 meseca izdvojite po 30% primanja i imate legalan alat?

Nadam se da ce se delphi i dalje razvijati bez obzira na "vlasnicku" strukturu "embarcadero, codegear...."

Pozdrav svim kolegama!

@lazarus
Ja nisam uspeo da se snadjem u ovom programu - nekako mi nije to "TO" kao kod Delphia....
[ sasaz2008 @ 23.04.2010. 20:23 ] @
Lazarus je još daleko od toga da postane primarni alat svakome ko je bar jednom probao da radi u D7...

Daleko od toga da ne može da se koristi za desktop aplikacije (zvanično cilj i jeste da bude D7 Pro klon), ali je još puno bagova i problema. Uz ovakav tempo, neće još dugo stići do verzije 1.0.0. Problem je što ima puno platformi, a vrlo malo developera koji su sposobni/imaju vremena da odrade zaista veliki posao, tako da su neki bagovi otvoreni punih 4 god. pa i više...

Suviše ambiciozno se ušlo u projekat, tako da za neke platforme imaju jedva jednog povremenog volonterskog izvršioca... Ne vidim način kako bi se projekat podržao, pošto niko nije voljan da bez realnog interesa posveti razvoju Lazarusa više vremena. Napredak se, koliko ja sagledavam stvari sa distance od pre nekoliko godina, uglavnom svodi na sitne izmene i ispravku bagova.
[ avra @ 08.07.2010. 21:33 ] @
www.isdelphidead.com
[ jablan @ 08.07.2010. 22:45 ] @
Hehe, duhovito ali ne preterano objektivno... ;)
[ krle_zr @ 19.07.2010. 11:47 ] @


... u stilu SEDI 1!

Nego, da pitam, ima li nekih dobrih podcastova na netu na temu D7 (moze i D2010) ? Ja sam slusao The Podcast at Delphi.org i zvuči ok.
[ deki2free @ 24.08.2010. 23:12 ] @
@salaczr

Covek, jesi nasao posao?
[ babac80 @ 15.06.2011. 09:08 ] @
Jesi li našao posao?

[ popmilan76 @ 11.12.2011. 08:18 ] @
jel potreban kome delphi programere,ako jeste nek se javi
[ bondja @ 30.03.2012. 23:52 ] @
Evo proslo je tacno 2 godine od kada sam pisao nesto na ovu temu . . .

Dosta ljudi koji imaju visegodisnje iskustvo u Delphiju su pisali ovde...

Voleo bih da cujem Vasa misljenja / stavove / u cemu programirate ovih dana ?

[ cacafaca @ 31.03.2012. 11:44 ] @
Bonđo,

Delphi je zakon! Šta radiš kako si? Kako je u CT-u? Uvedi im Delphi. Otvori im oči.
[ obucina @ 09.04.2012. 02:20 ] @
Pozdrav svima. U prethodnoj poruci na ovu temu sam napisao da moja odstupnica od Delphija ide preko C++ Buildera ka potpunom prelasku na C/C++. Sada radim sistemsko C/C++ programiranje za potrošačku elektroniku na Linuks i Android platformama i izvesno je da će tako i ostati. Delphi ostaje ljubav, ali beznadežna :) Oglas za Delphi posao nisam video ne pamtim, niti bih se sada prijavio na jedan takav.
[ bondja @ 07.04.2014. 08:50 ] @
Auh, zar je vec proletelo jos 2 godine?!

Evo proslo je tacno 2+2 godine od kada sam pisao nesto na ovu temu . . .
Dosta ljudi koji imaju visegodisnje iskustvo u Delphiju su pisali ovde...
Voleo bih da cujem Vasa misljenja / stavove / u cemu programirate ovih dana ?

Verovatno ih nece ni biti... :|
Svi su vec odavno se prebacili na druge alate/prog.jezike... ;)
poz!
[ captPicard @ 07.04.2014. 10:12 ] @
I dalje Delphi, i to 7. I radi nam još uvijek odličan posao.
[ master037 @ 07.04.2014. 11:34 ] @
Delphi i dalje.. 2010 - XE3 - zavisno od projekta do projekta.. mada je i dalje po meni 7-ica neprevazidjena..

[ reiser @ 07.04.2014. 11:37 ] @
XE2 trenutno. Delphi je itekako super ako treba nesto na brzinu da se odradi, i relativno dobar za vece projekte. Ali planiram da se prebacim na neki poznatiji jezik uskoro, cim posao dopusti.
[ priki @ 07.04.2014. 11:55 ] @
Iz D otišao u WPF, evo već godinu dana.

Dok god program(i) donosi pare, nema potrebe da se išta menja, samo da se produkt dalje razvija.
Neki novi projekti, nabolje i nove tehnologije ...
[ cacafaca @ 07.04.2014. 12:09 ] @
Stvar je do programera a ne do alata. Jedino što veliki nameću svoje.
Borland nije imao viziju, zato je prso.
[ MatezYU @ 07.04.2014. 12:15 ] @
Citat:
cacafaca: Stvar je do programera a ne do alata. Jedino što veliki nameću svoje.
Borland nije imao viziju, zato je prso.


Pa imao je Borland Turbo Vision :)

Borland turbo vision
[ bondja @ 08.05.2014. 09:47 ] @
Jaooo, gde me na ovo podseti :D

Turbo Vision 5.5 with Objects, s njim sam poceo ...

Jao, kada to beše (1994 / 1995 ?) , bruka... :)

tvision.sourceforge.net/tvQNX-pterm-photon.jpg
http://4.bp.blogspot.com/-6y8S...eSv4rA/s320/1328165802_114.gif

poz!

PS. Delphi mi je vec godinama u fioci, gura
se MVC ASP.NET (+WPF) i ostale .NET trice...






[ krle_zr @ 08.05.2014. 11:06 ] @
Citat:
bondja: Auh, zar je vec proletelo jos 2 godine?!

Evo proslo je tacno 2+2 godine od kada sam pisao nesto na ovu temu . . .
Dosta ljudi koji imaju visegodisnje iskustvo u Delphiju su pisali ovde...
Voleo bih da cujem Vasa misljenja / stavove / u cemu programirate ovih dana ?

Verovatno ih nece ni biti... :|
Svi su vec odavno se prebacili na druge alate/prog.jezike... ;)
poz!


Lazarus, D7, DXE6 (i mobile pack za android), trazim posao kao Delphi programer..., nije lako u svakom slucaju ali nije ni nemoguce.