[ Fuc-Q @ 05.04.2010. 18:50 ] @
Pisao sam u MikroTik dijelu, kao odgovor na jednu temu, pa mi niko nije odgovori. Iskreno, pitanje i nije vezano za MikroTik, pa zato postam ovdje, bez zamjerke, stvarno me zanima.

Ima li u Wireless Internet Service Provider - WISP poslu zarade, moze li se od toga zivjeti? Nekako mi se cini da je to rizican posao. tehnologija uvijek napreduje, oprema zastarjeva, a tvoj provajder moze uvijek napraviti neki problem. Neka ti 2-3 puta iskopca link na sat-dva pod izgovorom da se radi o kvaru, dovoljno da ti srusi ugled medju korisnicima. A i sto se tice cijena, uvijek moze ici nize od tebe.
I ja sam razmisljao o pokretanju toga, ali sam odustao radi ovi dvojbi. Sada opet dvojim. Volio bi cuti sta iskusniji imaju za reci?
PS:Inace, koliko provajder naplacuje za link sto ti dovede?
[ tox master @ 05.04.2010. 21:56 ] @
Po mom licnom misljenju,mislim da wireless izumire u gradskim sredinama gde je dostupan adsl koji je uglavnom mnogo stabilniji od wirelessa i pristupacniji po ceni.
Po meni jedina prednost wirelessa je mnogo veci moguci upload za razliku od adsl-a ali u sustini prosecnom korisniku to nije mnogo bitno sve dok moze normalno da prica i da se vidi preko skype-a.
Za 1-2 godine wireless ce da ostane samo po selima gde nece imati mogucnost za adsl.
I samo jos da spomenem jednu manu wirelessa,skupa oprema u odnosu na adsl koji se dobije prakticno za dzaba sto dosta korisnika odbija od wirelessa.
A sto se tice dovodjenja linka to je razlicito za svakog provajdera i trebas se raspitati kod njih.
A sto se tice prekida u radu na to moras uvek biti spreman jer nemora biti problem da ti provajder iskljuci link,ima tu mnogo drugih faktora kao sto su kvarovi usled atmosferskog pranjenja (crkavanje kartica),nepredvidjeni kvarovi,nestanak elektricnog napajanja na pristupnoj tacki,smetnje uzrokovane od strane drugih provajdera i jos mnogo stvari koje mogu da ti naprave prekid.
Sve ovo se moze donekle izbeci koristenjem kvalitetne opreme i montaze ali uvek postoji visa sila a postavlja se pitanje isplativosti svega toga.
Nemoj da mislis da te obeshrabrujem jer sam i sam koristio wireless par godina,pravio antene i video sam svasta i na kraju sam presao na adsl iako sam bio veliki pobornik wirelessa i sada sam ali samo za neke namenske stvari tipa spajanja dve ili vise tacaka wireless linkom gde je potrebna velika brzina prenosa podataka i tome slicno.

Sve ovo sto sam rekao zasnovano je na mom licnom iskustvu sto nemora da znacu da je 100% tacno ali zato sluzi forum pa cekamo ostale komentare.
[ Fuc-Q @ 06.04.2010. 20:52 ] @
U glavnom se slazem s tobom kolega, nema govora o obeshrabljivanju, cisto realno.
Za pokretanje WISP-a registracije i ostali troskovi + kostura mreze i nekih 50ak antena za krajnje korisnike treba cca 15000 Eura.
Mjesecni troskovi ce otprilike biti oko 1500Eura.
Ako su vam prosjecni paketi za korisnike 15Eura, treba vam 100 korisnika samo da pokrijete mjesecne troskove. U ovo ne racunam porez drzavi koje je oko 20-30% sto vam na kraju dodje oko 150 korisnika.
Dok se ne precuje za vas i ne skupite taj broj korisnika iz mjeseca u mjesec ce te praviti gubitke.
To je donekle i razumljivo, samo je pitanje koliko dugo ce to trajati, koliko dugo vi to mozete pratiti i koliko dugo se to isplati pratiti, nekada jednostavno ne ide.

Bas me zanimaju iskustva ljudi koji su dugo u ovome poslu, njihovo vidjenje odnosa snaga ADSL-Wireless. Neki trikovi u uspjesnom vodjenju WISP-a. Iskustva ljudi koji su nedavno krenuli, njohova borba sa konkurencijom/reklamama/ponudama.

Okvirno, koliko vremena je potrebno da se skupi 150 korisnika?

[ CrowbaR @ 22.08.2010. 01:10 ] @
Jednostavno neisplativo..pored toga 802.11x tehnologija nije tehnologija namjenjena za profesionalnu primjenu internet provajdinga..jedino pozitivno su point to point linkovi koji rade sasvim solidno i obezbjedjuju solidnu brzinu i kvalitet..kao tehnologija koja bi se koristila u pristupnom djelu mreze ne moze da parira adsl-u ili cable-netu