[ Fac Ut Vivas @ 09.04.2010. 06:36 ] @
Pozdrav svima.

Hoću da namestim pokretnu antenu sa štapnim motorom (već imam V-Box II). Hteo bih da mogu da gledam satelite od 39.0°E do 30.0°W, uglavnom HD kanale, ne bih jurio ništa egzotičnije (feedove ili slično). Živim u beogradu i do krova bih imao nekih 20 metara kabla.

1. Koju antenu?
Da li se isplati uzeti aluminijumsku? U jednoj radnji su mi za 1,4 sa pokretnim leđima tražili 150 €. U pitanju je neka Poljska firma, Mabo, Mobo...
Koliko mogu da traju prosečne čelične antene koje koštaju 20 - 30 € za veličinu 1 - 1,2 m. Čuo sam da to posle 2 godine sve zarđa i propadne.
Koju antenu mi predlažete? Ne bih išao na veću od 1,4 tako da je dilema samo da li uzeti čeličnu ili aluminijumsku. Naravno ako neko zna i gde kupiti bio bih veoma zahvalan.

2. Kako imam pozicioner uzeo bih štapni motor pa me zanima da li ima neka preporuka oko tačnog modela ili proizvođača. Da li ima neki koji bih po svaku cenu trebao da izbegnem ili možda postoje neke kopije pa da se ne zeznem?

3. Već imam i LNB. U pitanju je Inverto IDLP-40SST (link). Da li je ovo OK izbor ili da uzimam neki drugi? BTW na ovom ruskom sajtu piše 0,4 ali ovaj LNB što ja imam je 0,3 ako ima neke veze.


Hvala svima na odgovorima.
[ tale50 @ 09.04.2010. 11:14 ] @
Daljina od 20m,je optimalna neces puno da izgubis u signalu,a sto se tice motora nisam video neke drasticne razlike u proizvodjacima.Pre par godina koristio sam "no name" motor platio sam ga 49e i super je radio.Sto se tice tanjira imam obicni metalni od 85cm.i na njega sam ugradio 4 LNB vec 5god,i iz Freiburga(nemacka)imam dobar signal(relativno)kad pada jaka kisa izgubim W2(TV-TOTAL)tako da cu morati da promenim i da uzmem metarsku.A LNB moraju ti biti dobri,ja koristim Opticum Premijum TWIN LNB 0,1dB.i mogu ti reci da su odlicni i jeftini oko 16e. kostaju.
Pozdrav
[ ziza @ 09.04.2010. 12:11 ] @
[quote]Fac Ut Vivas: Pozdrav svima.

Citat:
Hoću da namestim pokretnu antenu sa štapnim motorom (već imam V-Box II). Hteo bih da mogu da gledam satelite od 39.0°E do 30.0°W, uglavnom HD kanale, ne bih jurio ništa egzotičnije (feedove ili slično). Živim u beogradu i do krova bih imao nekih 20 metara kabla.

1. Koju antenu?
Da li se isplati uzeti aluminijumsku? U jednoj radnji su mi za 1,4 sa pokretnim leđima tražili 150 €. U pitanju je neka Poljska firma, Mabo, Mobo...
Koliko mogu da traju prosečne čelične antene koje koštaju 20 - 30 € za veličinu 1 - 1,2 m. Čuo sam da to posle 2 godine sve zarđa i propadne.
Koju antenu mi predlažete? Ne bih išao na veću od 1,4 tako da je dilema samo da li uzeti čeličnu ili aluminijumsku. Naravno ako neko zna i gde kupiti bio bih veoma zahvalan.

Isplati se ako ti pare nisu problem. Aluminijumska ti je praktično večita, a čelična će zarđati pre ili kasnije (možda ne baš za 2 godine ali ne ni mnogo više) . Aluminijum je uz to lakši i elastičniji. Cena od 150 € mi zvuči pristojno, ali niko ti ne brani da proveriš na više mesta. Ja lično imam tu 'poljakinju', samo veću od te, i odlično me služi, međutim nisam baš toliki poznavalac tržišta da bih smeo da ti dajem definitivne preporuke, jer ne znam šta sad ima da se nađe za koje pare (u ono vreme bio je slabiji izbor)


Citat:
2. Kako imam pozicioner uzeo bih štapni motor pa me zanima da li ima neka preporuka oko tačnog modela ili proizvođača. Da li ima neki koji bih po svaku cenu trebao da izbegnem ili možda postoje neke kopije pa da se ne zeznem?


Superjack ili Strong će ti završiti posao. Boljeg od toga koliko znam ionako nema na našem tržištu, a da li ima loših kopija, to ne bih znao da ti kažem. Te stvari ionako uvozi samo par firmi. Moj savet ti je da se držiš proverenih prodavaca koji su istovremeno i uvoznici (ili bar instalatera koji se razumeju u materiju - imaš takvih i ovde na forumu, ne znam koliko su aktivni...). Za tvoju veličinu antene, pogotovo što nemaš nekih velikih zahteva u pogledu raspona satelitskih pozicija, biće ti dovoljan i motor od 12", mada neće ništa faliti ni ako staviš 18". Ti motori se rade u par verzija - standard, Heavy Duty itd. ali koliko se sećam ne mogu baš sve varijante da se kupe kod nas. Ne bi trebalo da te motor košta više od 20-ak EUR. Ali i ne očekuj da mora da ti traje duže od 4-5 godina (mada nije nemoguće). Ako sam radiš montažu ne zaboravi da staviš hardverske granice pomeranja na motoru, pošto one softverske na pozicioneru (tj. V-Boxu) ne možeš nikad smatrati 100% sigurnim. Inače 20 metara kabla nije neka strašna dužina da bi morao da zbog toga preduzimaš neke dodatne akcije.

Citat:
3. Već imam i LNB. U pitanju je Inverto IDLP-40SST (link). Da li je ovo OK izbor ili da uzimam neki drugi? BTW na ovom ruskom sajtu piše 0,4 ali ovaj LNB što ja imam je 0,3 ako ima neke veze.

To će ti neko drugi bolje reći, ja imam već 12 godina isti LNB i kad god sam poželeo da ga promenim na kraju sam odustao jer mi se čini da je tih 0.1 - 0.2 dB vrlo relativno u praksi, ali ako baš imaš vremena, živaca i para, možeš da uzmeš par različitih modela pa da ih testiraš pod maksimalno jednakim uslovima.

[ Sava @ 10.04.2010. 08:07 ] @
Čisto da kažem da na krovu i dan danas imam offset 1,20 m čeličnu antenu kupljenu kod Unikoma pre nekih 15 godina. Nisam je posebno održavao i nosač jeste zarđao, ali nije propao jer je napravljen od kutija dosta debelih zidova. Sama antena je u solidnom stanju i tu i tamo se malo oljuštila boja i to je sve. Da li su nekada bile bolje nego danas to zaista ne znam.
[ mirel @ 10.04.2010. 09:09 ] @
Dobitak-cijena po meni:
-Gibertini 125 najbolja i najskuplja vatijanta
-Triax 110 dosta jeftinija jako dobra varijanta
Kod ovih opcija postavices jednom i ako zastitis kabal zaboravices da imas antenu.
Kod no name antena i kabla imaces ogroman gubitak na signalu.Ako ti je preskupo
onda se pruzi koliko si dug...
[ vilil1 @ 10.04.2010. 12:08 ] @
Citat:
Sava: Čisto da kažem da na krovu i dan danas imam offset 1,20 m čeličnu antenu kupljenu kod Unikoma pre nekih 15 godina. Nisam je posebno održavao i nosač jeste zarđao, ali nije propao jer je napravljen od kutija dosta debelih zidova. Sama antena je u solidnom stanju i tu i tamo se malo oljuštila boja i to je sve. Da li su nekada bile bolje nego danas to zaista ne znam.

Potpisujem. Imam istu antenu, sad ce punih 15god. Malo je na ledjima pocela da rdja. Nikakvo odrzavanje, osim kada napada sneg, radila je metla. :)

Takodje i motor i konvertor su toliko stari, i rade bez problema. Najobicniji motor, jeftiniji.
[ vladanet @ 08.05.2010. 21:34 ] @
Imam tu poljsku antenu mabo 1,4 i mogu ti je svakako preporuciti osim ako neces loviti neke kanale kao aljazira sport hd na nilsatu ili bbc hd na astri 28,za ove druge mora veca antena svakako.
[ nuno @ 11.05.2010. 23:07 ] @
ta poljakinja 1.4 je solidna antenica mada bi ti ja najpre za te pare oko 130 eura preporucio da uzmes gibertini 1.25 (ipak kvalitetnija antena) samo ne znam dali kod nas ima da se nadje polarmount za tu antenu