[ avayaman @ 09.04.2010. 09:45 ] @
O Ruby on Rails-u nalazim dosta reči hvale o njegovoj jednostavnosti, savremenosti i lakoći pisanja koda. Moram priznati da me je ozbiljno zainteresovao i nabavio sam literaturu kako bih počeo da ga učim.

Neke dve godine se bavim PHP-om, i kao framework sam odabrao CodeIgniter.
Kada bi me neko pitao da li može da uči neki PHP framework a da predhodno ne poznaje PHP - odgovorio bih mu NE! Svakako se upoznaj sa sintaksom,osnovnim petljama i osnovnim stvarima kako proceduralni PHP funcioniše.

Upravo ovde iznosim to pitanje. Da li mogu da krenem sa učenjem Ruby on Rails-a, a da predhodno ne znam ništa o Ruby-u? Znam da RoR ima MVC obrazac (kao i CodeIgniter),pretpostvaljam da je logika oko npr. array-a, object-a ista/slična kao kod PHP-a... Dakle neke stvari bi mi bile jasne na samom startu, ali me ipak zanima da li je moguće da krenem sa učenjem RoR-a, a da mi u tom procesu nije neophodno da se stalno vraćam na Ruby?

P.S.
Sigurno da je najbolje da krenem od samog starta sa Ruby-em, ali ako se može uštedeti vreme želeo bih da znam :)
[ bojanMajstor @ 22.04.2010. 16:38 ] @
Ruby je relativno lak programski jezik i ukoliko imas nekog iskustva sa programiranjem brzo ćeš ući u štos, s tim da postoji određene specifičnosti, u odnosu na druge programske jezike. Pošto vidim da si ti u PHP vodama mislim da bi ti bilo pametno da prvo kreneš sa učenjem Rubija, jer ne samo što se sintaksa značajnije razlikuje, već će ti i mnoge stvari biti novina u programianju kao na primer: rad sa blokovima, Mixins , Moduli, gemovi (sistem distribucije biblioteka) i td. Još jedna važna stvar za Ruby je da je to čisto objektni jezik, ne postoje ni prosti tipovi.

Što se tičer ROR-a on je generalno lak za korišćenje,a koliko znam i CodeIgniter koristi ActiveRecord orm patern, tako da mislim da su vrlo slicni framworkovi, od PHP framworkova imam iskustvo jedion sa Zend framworkom (koji me je frustrirao).

Moja preporuka za PHP programere: Jedno dve nedlje učenja Rubija , pa onda ROR i Ruby uporedo.

Nedavno sam pokrenuo sajt, vezan za učenje Rubija (namenjen je početnicima u programiranju) Ruby skola na srpkom, možda će ti olakšati učenje Rubija.

P.S. Knjiga za učenje ROR-a Agile Web Development with Rails



[ jablan @ 22.04.2010. 17:57 ] @
Najbolje ti je da učiš paralelno. Glavna stvar je da ne uzimaš Rails zdravo za gotovo, već kad god vidiš neki Ruby kod koji ti nije jasan, pogledaš kako to ustvari radi.