[ Odin D. @ 24.04.2010. 19:21 ] @
Ima vec tema, ali za zabavnu muziku, pa sam otvorio novu.

Dakle, stare narodne pjesme, tradicionalne, sevdalinke i tako to.
Meni za prvu ruku treba "Navali se Sar planina", pa cemo da vidimo za dalje.

Pozdrav
[ Java Beograd @ 24.04.2010. 19:37 ] @
Misliš verovatno na akorde (hvatove) za gitaru. U moje vreme to se "skidalo". Po sluhu. 95% nardonih pesama ida sa tri akorda (A-E-D, ili C-F-G) ili već nekako prema kvitnom krugu. Za sevdalinke svakako ide mol. Na primer A mol, D mol, E dir. Ne možeš da promašiš.
[ jablan @ 24.04.2010. 20:58 ] @
@Odin: okači youtube ili sličan link na pesmu koja te interesuje, naći će se neko da ti je skine.

Da te razočaram, "Šar planina" (i slične pesme sa tog područja) nema neku jasnu harmonsku strukturu, više je akcenat na melodiji i ritmu. Kao pratnju možeš da sviraš bukvalno dva akorda - npr. Amol-Gdur, mada može i da se harmonski ukrašava koliko hoćeš.
[ Srđan Pavlović @ 24.04.2010. 21:31 ] @
@JavaBGD - eh, moze se to svirati sa 3 akorda, ali nije to - to.

Uzmi recimo "Stani stani Ibar vodo" pa vidi razliku kada se
pesma svira "sa tri akorda" i sa tacnim akordima / prelazima - nebo i zemlja.
[ Odin D. @ 24.04.2010. 21:47 ] @
Pa to i ja kazem, jedno je kad su akordi tacni, a drugo kad nesto smandrljas da "podsjeca"...

@jablan
Ma mogu i ja da skinem, nego mislim ako se nekako moze skupiti neka znacajnija lista pristojno odradjenih pjesama ne bi bilo lose.
Nekad mi je samo do sviranja, a ne do skidanja...
[ Pirossi @ 24.04.2010. 22:37 ] @
[ Odin D. @ 24.04.2010. 23:12 ] @
E svaka ti cast! Gdje li je samo iskopa.
[ Java Beograd @ 25.04.2010. 08:26 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: @JavaBGD - eh, moze se to svirati sa 3 akorda, ali nije to - to.

Slažem se. Ali - za neke pesme. Za neke pesme idu tri i samo tri akorda. E sad, u veštini muzičara je da gitarsku pratnju ukrasi prelazima, pa se uvek može ulepšati. Ako ništa drugo, onda na primer D dur kao bari hvat na 5. ili 12. pragu.
[ Odin D. @ 25.04.2010. 09:47 ] @
Pa evo, prva aproksimacija ove pjesme je pocela od dva akorda:
Citat:
Kao pratnju možeš da sviraš bukvalno dva akorda - npr. Amol-Gdur

Dok u kompletnijoj verziji ima sest. Razlika je ogromna u konacnom rezultatu.
Moguce je da uradis i sa dva akorda, ako se neko toliko dernja da je sve drugo u zapecku, ali meni to ne vrsi posao, posto uglavnom sviram instrumentalno sam za sebe i pratnju i melodiju, tako da su tacni akordi kljuc svega.

Nisam nikad imao problema sa melodijom. To uglavnom mogu da odsviram "iz prve", ali sa pratnjom mi katkad ne ide bas glatko. Gitaru sam ucio samostalno, bez knjiga i u mladjim danima, kako to vec biva, rock'n'rol i tralala, tako da se ja nisam nesto nasvirao onih akorda "sedam crtica neki broj kosa crta neki drugi broj # povlaka dim 6/17 itd...". I sad ja nemam zapamceno u "usima" kako to zvuci, a niti ih znam napamet odsvirati i onda kad cujem neku pjesmu u kojoj ima takvih akorda tesko mi je da ih prepoznam. I onda pokusavam da ih aproksimiram nekim od onih iz grupe standardnih, ali vidi se da to nije to.

Tako sam jednom daaavno nasao od nekog neke akorde za "Purple Rain" od Princa (tad sam jos svirao elektricnu gitaru). I sve je zvucalo super dok nisam jednom prilikom kupio Total Guitar casopis i sticajem okolnosti bila bas ta pjesma kompletno obradjena. I onda sam vido' da je ta pjesma sve od nekih lijevih akorda sto nema veze sa onim sto sam ja znao. I onda kad sam odsvirao sa tim akordima - VAU! prosvetljenje!

Jednostavno, neke pjesme izgube onu 'nit' koja ih cini posebnima, cim zamjenis neki akord nekom aproksimacijom.
[ jablan @ 25.04.2010. 12:06 ] @
Citat:
Odin D.: Jednostavno, neke pjesme izgube onu 'nit' koja ih cini posebnima, cim zamjenis neki akord nekom aproksimacijom.

Sve zavisi šta hoćeš. U prvoj poruci si pomenuo izvorne narodne pesme. Poslušaj ovo izvođenje "Šar-planine":



Cela pesma leži na melodiji i jednom istom stojećem tonu. A nije ništa manje "originalna" nego, šta znam, Kvakina verzija. A sigurno je izvornija. Tako da, ono, i verzija sa dva akorda je podjednako aproksimacija kao i verzija sa 5 akorada, i verzija sa 15 (ako naprimer istu pesmu obradiš u džez maniru). Izvorne pesme, za razliku od pisane muzike, nemaju original. :)
[ legija @ 25.04.2010. 12:27 ] @
Nije "svejedno".

Obozavam tu pjesmu, i najvise mi se dopada ova izvedba :

[ Odin D. @ 25.04.2010. 12:39 ] @
@Jablan
Tacno je to sto si rekao, ali ne apsolutno, vec u odredjenim situacijima.
Probaj to da odsviras na gitari u jednom "istom stojecem tonu", ili pratnju u samo jednom istom akordu, pa ces razumjeti na sta sam ja mislio.
[ Kovacevic Vladimir @ 25.04.2010. 20:42 ] @
Baš nisam siguran... da će Tema ići u pravcu otkrivanja izvorne harmonije ili neke "umetničke" verzije narodne pesme

Jer, o pesmi se raspravlja, ako se poznaju sve elementarne odlike tog melosa, kao i svih sledećih, sa svim pojedinostima i karakteristikama. Ne može se raspravljati o akordima rumunske ili bosanske, vlaške ili vranjanske pesme na isti način...odnosno: da li razmišljamo u vremenu nastajanja tih pesama, ili u sadašnjem, kada ta pesma predstavlja samo temu za svirku, po harmonskoj logici današnjeg muzičara/izvođača i očekivanja zvuka današnje publike?

Pozdrav

[ Pirossi @ 25.04.2010. 20:49 ] @
^ morate se složiti da bogatije harmonije nastaju i sa razvojem muzičkih instrumenata.
[ Kovacevic Vladimir @ 25.04.2010. 21:34 ] @
Apsolutno.

Ali, onda bi se trebao menjati naziv Teme...Novi akordi za stare pesme ,

Pozdrav
[ Odin D. @ 25.04.2010. 21:54 ] @
Eh, bilo bi divno kad bi se nasao neko da to obradi i objasni kako treba, samo nazalost, u mom slucaju morao bi objasnjavanje poceti od crtanja violinskog kljuca i Do Re Mi Fa...

Kad smo vec kod toga, da ne otvaram novu temu, da li neko zna za neki sareni, po mogucstvu interaktivni, elektronski tutorial za neke osnovne stvari iz teorije muzike? Onako nesto "For Dummies...", ne nesto sto zahtjeva da se covjek kompletno tome posveti, posto ja nisam ozbiljni muzikant...
[ acaradio @ 25.04.2010. 22:01 ] @
Citat:
Odin D.: da li neko zna za neki sareni, po mogucstvu interaktivni, elektronski tutorial za neke osnovne stvari iz teorije muzike?

Evo, OVO je sareno i zabavno ...ima cak i srpska verzija (pogledaj pod Translations)
[ Pirossi @ 25.04.2010. 22:03 ] @
[ Srđan Pavlović @ 25.04.2010. 22:39 ] @
Ma pazi, nema ni tih sad akorda beskonacno, mislim
ovih iz narodnih pesama koji se cuju, dovoljno je samo
na taj mol/dur kojima je moguce "aproksimirati" pa tako i
unistiti vecinu pesama, dodati bar po koju sedmicu, devetku...
i to je vec totalno druga pesma, znaci samo par hvatova za te
akorde "nize" i "vise" nauciti dobro i eto vec 50% bolje pesme.
Ne cuju se sad ni iz tih pesama bog zna koji akordi... nije to jazz -
ali ipak malo vise od mol-a i dur-a jeste :)

Zapravo, ako si bar malo u bluzu / dzezu, i sviras to
koliko toliko i imas razumevanje ili osecaj za tu muziku-
bice ti izuzetno tesko da se drzis cistih akorda i drndas samo 3 akorda.

To kao kad bi mi neko pustio kap po kap da mi kaplje po celu, ili
ovaj "Turbo Folk" iz susedne teme.

Prave, stare narodne pesme (pa i "starogradske"), pravilno odsvirane,
neosakacene, stvarno mogu da zvuce vrlo lepo i ne mogu se porediti
odsvirane osakaceno i kako treba.

OK - zavisi i od publike - sta je njima "dobro", ali meni nije uzitak ni da
svi oko mene uzivaju a ja da glumim neki uzitak u svoja 3 akorda :)

Anyway, ako ipak iskopate negde neku zbirku sa pravilnim akordima,
ne zaboravite da podelite ovde - i ja bih voleo da imam kad zatreba
a isto nemam vremena da to sve sedim i skidam :)
[ Odin D. @ 25.04.2010. 22:52 ] @
Nadjoh ovdje nesto. Nemam pojma sta je i ko zapisivao, izgleda da je skenirano sa nekog stampanog izdanja.
Ima sijaset stvari, za 90% nisam ni cuo, ali ima i onih, stono kazu za bukvar:

http://rs178.rapidshare.com/fi...arogradske_pesme_i_romanse.rar
[ Kovacevic Vladimir @ 25.04.2010. 23:28 ] @
Večita priča o 3 akorda je razumljiva, jer su to 3 najjače funkcije (I-IV-V stupanj) u okviru jedne dijatonske skale, odnosno tonaliteta.
Međutim, ne govorimo o Blues-u, niti Country music-u, nego o starim izvornim pesmama raznih naroda, koje ne bi bile ono što jesu da nemaju bogatstvo baš u harmoniji, u čudnom rasporedu, sledu...gde se naslanjaju na, isto tako, tipične lestvice i najčešće se ne uklapaju u 3-akordsku shemu I-IV-V stupnja, iako ima samo tri akorda, ali po nekoj drugoj shemi

Pozdrav
[ Odin D. @ 26.04.2010. 00:05 ] @
E to sam ja primjetio, samo nemam pojma da objasnim sta zasto i kako, samo znam da nesto "ne stima" u tom pristupu "uzmes 2-3 akorda i drmas, sve je to slicno".
[ Pirossi @ 26.04.2010. 00:36 ] @
kad skapiraš toniku, dominantu i subdominantu sve će ti se samo kasti

btw, muchas gracias za one starogradske akordacije.
priceless.
[ Srđan Pavlović @ 26.04.2010. 01:30 ] @
E, Odine, svaka cast za iskopan link, ima tamo dosta dobrih stvari! :)
[ Pirossi @ 26.04.2010. 01:41 ] @
ima sjajnih stvari, al' ima i materijalnih grešaka.
"Da zna zora" u 3/4 taktu?!
[ Kovacevic Vladimir @ 26.04.2010. 07:56 ] @
Citat:
Pirossi: kad skapiraš toniku, dominantu i subdominantu sve će ti se samo kasti

Da.
Za početak. I za određene pesme...
A moll-ska subdominanta, dominantina dominanta, a vantonalna dominanta...?
I još poneki akordi, za neke druge pesme.

Citat:
Pirossi: ima sjajnih stvari, al' ima i materijalnih grešaka.


Poznata i česta pojava
Od najjednostavnijih, najprostijih harmonizacija (onako za neku početnu orijentaciju), do znalačkih, pre svega, tačnih harmonija.
Pogledaj "Đelem, đelem": od d-moll-a do A7 u trećem taktu fali tri ključna akorda...

dm . . . ..gm. .Bb . . . . . E7 A7
Đelem, đelem lungone ro-me-ca ....

Činjenica je da su mnoge pesme nastale samo postavkom melodije i teksta i da su harmonizovane kasnije, a kako je harmonija jedna ozbiljna Nauka, ona omogućava uvek nove i novije postavke, već u zavisnosti od veštine&znanja...

Pozdrav









[Ovu poruku je menjao Kovacevic Vladimir dana 26.04.2010. u 12:11 GMT+1]
[ Odin D. @ 26.04.2010. 09:41 ] @
Citat:
Pirossi:ima sjajnih stvari, al' ima i materijalnih grešaka.
"Da zna zora" u 3/4 taktu?!

Zato nepoznavanje muzicke teorije ima svojih prednosti. Ja gledam gore u akorde i dolje u tekst, a greske u sredini na nepoznatom pismu me ne mogu zbuniti
[ Pirossi @ 26.04.2010. 10:57 ] @
Citat:
Odin D.: Zato nepoznavanje muzicke teorije ima svojih prednosti. Ja gledam gore u akorde i dolje u tekst, a greske u sredini na nepoznatom pismu me ne mogu zbuniti

ej, ni ja nisam završio kozervatorijum, čak ni nižu mizičku - odbili su me kao netalentovanog
ali umem da pravim razliku u ritmovima. ok, moža je lapsus calami, nije 3/4 već 2/4.

Citat:
Kovacevic Vladimir: Poznata i česta pojava
Od najjednostavnijih, najprostijih harmonizacija (onako za neku početnu orijentaciju), do znalačkih, pre svega, tačnih harmonija.
Pogledaj "Đelem, đelem": od d-moll-a do A7 u trećem taktu fali tri ključna akorda...
dm . . . ..gm. .Bb . . . . . E7 A7
Đelem, đelem lungone ro-me-ca ....

jeste. odlična opservacija.
i ja sam lovio neke.



[ kristi1 @ 26.04.2010. 11:21 ] @
Slusao sam coveka, svirao je jedno sat vremena, bila neka pijanka, zarezotine. I na kraju ga pitam " Aman bre covece, gledam te za sat vremena si promenio 4-5 akorda a odsvirao si ceo opus". Kaze, pa sta cu kad tako idu pesme. I u pravu je, primer je ova pesma < veseli se kucni... 90% narodnjaka ide na tu foru, sa tom harmonijom. Jos ako je tu harmonikas, za gitaristu nema brige, forspil bato, forspil
[ jablan @ 26.04.2010. 14:29 ] @
Citat:
Kovacevic Vladimir: ne govorimo o Blues-u, niti Country music-u, nego o starim izvornim pesmama raznih naroda, koje ne bi bile ono što jesu da nemaju bogatstvo baš u harmoniji

Dajte ljudi ne, khm, svirajte... Jel znate na kojim su instrumentima nastale izvorne narodne pesme? Instrumenti sposobni za izvođenje komplikovanije harmonije došli su tek od Austrougara. Dotad su bile svirajke (frule), gajde i gusle (ok, i turski instrumentarijum tipa šargije itd). Zato ne izmišljajte nauku tamo gde je nema. Izvorne narodne pesme mogu da budu melodijski i ritmički bogate ali harmonski, teško. Ono na šta vi mislite su raznorazne moderne interpretacije prilagođene duhu vremena i novim instrumentima.
[ Odin D. @ 26.04.2010. 16:55 ] @
Pa ako se traze akordi za gitaru ili klavijaturu ili harmoniku... normalno je da se traze akordi. Nece niko valjda traziti akorde za gusle ili frulu.
Mislim, moze se sve na kraju svesti na to da kazes "prigusi zice lijevom rukom a desnom drmusaj sa njima u ritmu
tup.tup.tup - tup.tup - tup.tup
dok hor mladih cobanica lelece melodiju", ali ne radi se ovdje o tome.

Ne trebaju meni akordi da bih ja izvodio autenticnu muziku, nego svirao stare pjesme na nacin koji je meni dostupan.
Bitno mi je da zvuci sto bolje i ljepse u izvodjenju npr. na gitari, a za ocuvanje izvorne narodne muzicke bastine ce se valjda pobrinuti neko kompetentniji.
[ Kovacevic Vladimir @ 26.04.2010. 17:58 ] @
Ne svira(j)mo, nego razmišljamo o širem prostoru i muzici u većem vremenskom intervalu.
Da li si siguran da se harmonija stvorila pojavom instrumenata sa više žica ili dirki, sposobnih za istovremeno zvučanje više tonova?
A gde da smestimo vokalnu muziku od dvoglasa (diafonia - X vek), troglasa... do mešovitog hora. Zar misliš da dva glasa (donja kvarta, gornja kvinta, ili paralelne terce, sekste) ne čine harmoniju ili da najranije (narodne i crkvene) pesme ne nose u sebi harmoniju?
I baš iz te pojave, zvane harmonija, nastaju instrumenti sposobni za pratnju.

Citat:
jablan:  ... Jel znate na kojim su instrumentima nastale izvorne narodne pesme? Instrumenti sposobni za izvođenje komplikovanije harmonije došli su tek od Austrougara. Dotad su bile svirajke (frule), gajde i gusle (ok, i turski instrumentarijum tipa šargije itd).


Primitivni instrumenti, pogotovo "svirajke" (frule) nemaju hromatiku, ali ne znači da se ne mogu izvesti melodije sa bogatom harmonijom*.

'Ajde onda da se dogovorimo
Akordi za frulaške, ovčarske, guslarske i gajdaške pesme, sa područja X (opet precizan dogovor).

A krenuli smo od makedonske pesme, a tamo tek ima lepih harmonija

*bogatstvo harmonije podrazumeva raznolikost, a ne jednoličje (I-IV-V st. kao kod dalmatinske ili tirolske pesme npr.)
[ jablan @ 26.04.2010. 20:13 ] @
@Odin: Ok, kapiram šta hoćeš da kažeš. Ja sam samo naglasio da kod izvornih pesama ne postoji "pravi" način da se odsviraju, na bilo kom instrumentu. Samo više i manje komplikovani.

@Vladimir: Postoje džez kompozicije koje izvode vokalne grupe, teoretski su to mogli da izvode i moj i tvoj čukundeda sa još par drugara, ali mislim da ipak nisu... :) BTW, svirajka jeste harmonski instrument, slično kao blok-flauta.
[ Kovacevic Vladimir @ 26.04.2010. 21:20 ] @
@jablan
Znam šta je svirajka http://www.youtube.com/watch?v=WfBmlBbSmm8
Ali, nije harmonski, već solo instrument

Ali, da ne gubimo energiju i usmerimo znanja&iskustva na lepu muziku, koja se (evidentno) može harmonizovati na "školski" način, ili za potrebe današnjeg svirača/slušaoca, a da to ipak ne bude najprostija harmonija...i istovremeno da ne narušimo karakteristike izvorne nar. melodije.
Priznaćeš, da tu treba malo i veštine

@Odin D je lepo i precizno naveo svrhu pokretanja Teme:... "Bitno mi je da zvuci sto bolje i ljepse u izvodjenju npr. na gitari..."

Pozdrav