[ _ra_ @ 28.04.2010. 10:08 ] @
Pozdrav svima ,
ne znam da li je neko upucen malo vise u carinske zakone posto mi treba pomoc da znam imam li osnova da se zalim. Evo o cemu se radi :
Narucujem razne stvari sa ebay-a ( napisacu drugu temu kako i sta posto vidim da ima dosta interesovanja kako da to stigne u Srbiju a da se koristi PayPal), i to sto narucim obicno nije velike vrednosti i nema potrebe za carinjenjem , narucivao sam par puta i nesto vrednije pa je moralo da prodje carinu, e sad ono sto mene interesuje je sledece :
kako carina odredjuje koliko ce se ocariniti roba i da li imaju pravo da odokativno procene robu ili po nekim njihovim katalozima?
Evo sta se meni desilo ... Jednom kad sam narucio paket cija je vrednost sa sve postarinom do Srbije bila 180e carina mi naplati carinjenje 33-34% od vrednosti paketa sa sve uracunatom postarinom ??? Dranje ! Ali dobro, po "zakonu" je ocarinjeno... Sledeci put mi paket koji je vredeo 20e ocarine 2500din ??!!! I ja ih nazovem da proverim o cemu se radi i zasto toliko kad ceo paket sa sve postarinom nisam platio toliko a oni kazu da su oni procenili vrednost na 80$ plus 5$ postarina ??? Treci paket pre neki dan stigne na carinu i posalju mi pismo da im dostavim racun o vrednosti robe kako bi utvrdili carinu i ja im posaljem faksom izvod sa paypal-a da je placeno 20$ i danas mi stigne da treba da platim 1000din carinu ?? Znaci vise ne znam sta da radim , zaposleni na carini sa kojima sam pricao su toliko bezobrazni i arogantni da sa njima nema rasprave a kao oni po zakonu mogu da utvrde cenu robe ukoliko nema dostavljena faktura ili racun , a ja im to dostavim i oni opet ocarine po nekim njihovim standardima...
Interesuje me da li neko zna koja su nasa prava kao fizicka lica i dokle ce da nas kradu ? Da li smeju tako da rade i kome da se zalim posto mi vec drugi put carine robu koja ne treba da se carini ... A kada sam rekao ime i prezime bili su u fazonu vama cesto stize nesto iz inostranstva , kao da ja hocu da se obogatim a da oni nemaju svoj deo tu ... A do sada mi je stiglo 30tak paketa bez carine bez ikakvih problema ....
Hvala unapred na pomoci
[ bela.rada @ 12.05.2010. 05:58 ] @
i ja imam isti problem. prosle godine kupim papucicu za usisivac koja kosta 9 funti, a oni mi naplate carinu 5.5oo dinara.
otisla sam da se zalim, a carinica mi kaze da nije ona duzna da zna engleski. proslo je godinu dana, taj problem sam resila, ali sam se zezala cele godine.
u martu sam kupila mantil koji kosta 65 funti, a ono carinili kao da je 119 funti. otisla sam kod sefa carine, covek bio ljubazan...podnela sam zahtev za ponovno carinjenje, prilozila racun, payp pall izvestaj, sliku mantila sa e-baya na kome se vidi cena. predmet je otisao na carinu u luku beograd, i prekjuce sam dobila njihovo resenje da se vraca na ponovno carinjenje na postu 6 i nalaze im se da naplate carinu na fakturisani iznos . juce mi stize paket, kad carina veca nego prvi put!!!! pa, ne mogu da verujem!!!! danas cu ponovo da idem tamo i da napravim lom. vise me ne zanima mantil, samo da im "dodjem glave", a tako sam besna da bih najradije da im smestim neki otkaz ili kaznu.
POMOZITE LJUDI!!!
[ MagicMaster @ 19.05.2010. 10:37 ] @
Ako misliš na pravnu pomoć, tu nema pomoći ... ako hoćeš da sačekamo nekog iza ćoška, tu sam ....
[ br0k0li @ 17.10.2010. 20:24 ] @
treba mi odgovor... pre 4 nedelje drugarica mi je poslala paket iz nemacke. naznacila je da je pravu vrednost paketa, 25eura. sadrzina paketa je kapa. paket mi jos nije stigao (!?). da li znate kome treba da se obratim?
[ tdjokic @ 17.10.2010. 21:16 ] @
Citat:
br0k0li: treba mi odgovor... pre 4 nedelje drugarica mi je poslala paket iz nemacke. naznacila je da je pravu vrednost paketa, 25eura. sadrzina paketa je kapa. paket mi jos nije stigao (!?). da li znate kome treba da se obratim?
Nisam ekspert, ali uobicajena praksa je, da onaj koji salje paket preduzima poteru ako paket ne stigne. Paketi se salju na razne nacine - sa osiguranjem, bez osiguranja i jos neke varijante, pa je pitanje sta se moze postici, ali mislim da akcija treba da pocne otuda. Ti ovde mozes samo da pitas "Da li je stiglo nesto za mene?", oni ti kazu "Nije." i gotovo. Ako nemaju nista za tebe ne mogu ti pomoci.
[ special-kk @ 07.12.2010. 20:10 ] @
Imao sam iskustva sa istim carinicima, tj. "carinskim sluzbenicama" iz Poste 6.. Sve su zene u pitanju i ne znam samo gde su ih nasli... Kao da su ih iz istog sela negde iz Albanije pokupili.

One su izgleda iznad zakona i zasticene su kao beli medvedi. Tamo je totalno rasulo. Ne primenjuje se zakon o carinskoj tarifi vec se sve odokativno carini na 10%, metodom "udri po usima" nebitno dal' je npr. roba iz EU po smanjenoj tarifi ili su kompjuterski delovi u pitanju koji su takodje ispod te tarife. To je njima totalno nebitno.

Pritom, one odredjuju koliko neki proizvod kosta, "ne znate vi koliko ste ga platili, one ce vam reci". Nemoguce je da proizvod kosta jeftinije u inostranstvu nego u Srbiji. Ne-ne, "mama najbolje zna".

Oprostite sto je ovaj moj post pun ironije, ali jednostavno sve je tamo crno. Od tih pet sluzbenica (da im ne navodim imena ovde, a znam ih sva i mogao bih bez ikakvih problema to da uradim) mozda maksimalno jedna zna svoj posao.

[ misao @ 07.12.2010. 20:41 ] @
Sa' će yolja624 da ti objasniTM...