[ iizuzetan @ 07.05.2010. 12:53 ] @
Google je juce uveo nove kriterijume za pretrazivanje. Ima 19 kriterijuma i njihov ogroman broj kombinacija. Medjutim KO OVIM dobija a ko gubi???

Meni licno je danas mnogo opala poseta sa google pretrage. Ocigledno je da se sad drasticno rasipa pretraga i nije vise koncentrisana. Neko ko je ceo svoj SEO zasnivao na par veoma jakih kljucnih reci sada ce se suociti sa ogromnim gubitkom posete.

Po meni sada su na profitu oni sajtovi koji svakodnevno azuriraju svoj sadrzaj tipa forumi, sajtovi dnevnih novina, sajtovi za upoznavanje tipa facebook i slicni, kao i oni koji imaju prilicno mnogo slika na svojim stranicama. Takodje ce profitirati i sajtovi koji imaju jako mnogo sadrzaja i stranica, i koji ciljaju jako mnogo pojmova. Svi ostali sajtovi dozivece ogromno opadanje posete sa pretrazivaca.

Jednostavno ja vec osecam gubitak posete i moram da menjam SEO strategiju. Znaci sto vise slika na stranicama i svakodnevno menjanje sadrzaja. Vec sad smisljam algoritam koji ce jedno 20 pomalo razlicitog sadrzaja rotirati svakodnevno na svakoj stranici sajta koja gadja jake kljucne reci. E sad verovatno ce u buducnosti to google oceniti kao prevaru i verovatno sankcionisati ali ne verujem da ce na pocetku uspeti da uoci sve nedostatke ove njihove nove pretrage. Takodje mi padaju na pamet jos neke ideje u vezi toga kako izigrati sistem.

Koje je vase misljenje u vezi novog google-a i imate li ideje sta i kako sad raditi da bi se dovelo vise posetilaca?
[ srlexic @ 07.05.2010. 13:34 ] @
Nisam naišao još na ovu vest, ali generalno podržavam zbog online sadržaja koje proizvodimo. Po meni, dosadašnja pretraga bila je prava papazjanija, sajtovi koji bi ''nagurali'' sadržaje nesrazmerno su profitirali u odnosu na medijske i content-sajtove, što ipak nije logično. Takođe, prethodnim algoritmom potcenjivani su bili i vlasnici blogova koji su pisali sadržaje, ali nisu imali značajnijeg upliva na rezultate pretraživača, u moru zastarelog ili pokradenog sadržaja na ''statičnim sajtovima''

Što se tiče slika, takođe je pozitivna promena, ali mislim da webmasteri i dalje ne pridaju toliko važnosti optimizaciji fotografija, što je najčešći razlog nekvalitetnih rezultata pretraživanja. Slike sam pronalazio na Ask-u koji po meni ima mnogo relevantniju pretragu, ali izgleda da Ask gubi polako tlo pod nogama...
[ Predrag Supurovic @ 07.05.2010. 14:37 ] @
Ne bi bilo lose da das neku refenrencu da vidimo sta i kako to Google radi.

Ako je ovako kako ti kazes, to mi se ne cini dobro. Google ce tiem davatipredenost sajtovima koji imaju sadrzaje prolaznog karaktera: novine, forumii slicno. Sajtovi koji popravilu sluze kao referenca nemaju takav sadrzaj vec su daleko temeljniji i obezbedjivanju informacija i njihovom kvalietu.

U sustini, Gugl, umesto da nam stalno namece svoje vidjenje sta zelimo da na Internetu trazimo, treba da nam omoguci da mozemo sami to da biramo. Dakle ako nekome interesuju sadrzaji sa foruma i blogova onda ja treba da imam mogucnost da tako trazim a ne dami to gugl namece, s obzirom da meni i dalje vise treba mogucnost da trazim kvalitetnije izvore.

Sve u svemu, izgleda da se generalno Google okrece ka favorizovanju onih koji imaju vise para, te tako mogu da zakupljuju brze hostove, a evo sad i da organizuju brzu promenu sadrzaja.
[ HIP @ 07.05.2010. 16:36 ] @
Primetio sam da je Google malo izmenio dizajn same pretrage, pa je moguce
da je promenio i kriterijume. Ali probaj, jednostavno ukucaj kljucne reci u pretrazi
i videces gde si sad, a znas gde si bio dosad. Mislim da nema nekih bitnijih promena
Inace uvek se treba rukovoditi time da je najbolje da ti ljudi dolaze na sajt
zato sto nudi sadrzaj i novosti, zanimljivosti itd. Znaci da dolaze direktno na
tvoju stranu. Onda ti seo i nije najvazniji. Ali to je tesko postici
Uzmi primer ovih sajtova koji su kod nas najposeceniji. Tu se radi na sadrzaju
non stop, ali dobro oni imaju i budzete. Znaci ideje i mogucnosti. Nista novo
nisam rekao
[ iizuzetan @ 07.05.2010. 16:47 ] @
Odavno je poznata google stav da ne daje prednost i ne razdvaja sajtove po tipovima vec samo po vrstama podataka i sadrzaja koji su na stranicama njihovim, medjutim sada vise to ne vazi. Znaci ipak favorizuje blogove, vesti i diskusije (forume i slicno) a ostale sajtove sve svrstava pod "nevidljivo" i u isti kos, iako su upravo referentni sajtovi na zalost i staticni i vrlo retko se azuriraju. Znaci referentni sajtovi idu na zacelje pretrage.

Evo slike:



I da dodam nema 19 vec 27 vrsta pretrage a broj njihovih kombinacija je veoooma veliki. Nisam racunao ali je mozda preko 1000. Znaci ranije je bila samo jedna kombinacija pretrage a sad preko 1000 !!
[ m2webs @ 07.05.2010. 18:02 ] @
kriterijumi pretrage se verovatno nisu promenili i isti su kao i do sada ukoliko se nista od opcija ne bira. mozda ce neko da izgubi posecenost ali cilj googla je da omoguci korisnicima sto laksu pretragu. nije google stvoren za webmastere i seo strucnjake nego za narod. ako narod hoce na blog, google mu pomogne da nadje blogove.

Ima tu dosta korisnih stvari za pretragu i to je dobro. Neko ce bas zeleti rezutate sa foruma jer misli da ce mozda naci korisnu diskusiju. Takodje, ima i vremenski ogranicenih pretraga sto je odlicno. Poznata vam je neka vest sa televizije ili nesto znate da se skoro desilo i hocete da izguglate. I sami znate koliko ima jakih starih stranica i onda pretrazujete po moru sajtova a stranice od pre 4 godine. A ovako lagano, izaberete "poslednjih nedelju dana" i dobijete samo nove stranice.

Zatim, posecene ili neposecene strane. Opet, neko je nesto surfao ali nije nasao resenje i zeli da nastavi. Moze da iskljuci posecene strane i da trazi informacije samo na onim koje nije posecivao.

I meni je SEO posao i normalno da me pogadja svaka promena i moram da je pratim i analiziram ali google nije stvoren da meni omoguci posao nego da olaksa pretragu.
[ iizuzetan @ 07.05.2010. 18:07 ] @
Citat:
m2webs: kriterijumi pretrage se verovatno nisu promenili i isti su kao i do sada ukoliko se nista od opcija ne bira. mozda ce neko da izgubi posecenost ali cilj googla je da omoguci korisnicima sto laksu pretragu. nije google stvoren za webmastere i seo strucnjake nego za narod. ako narod hoce na blog, google mu pomogne da nadje blogove.

Ima tu dosta korisnih stvari za pretragu i to je dobro. Neko ce bas zeleti rezutate sa foruma jer misli da ce mozda naci korisnu diskusiju. Takodje, ima i vremenski ogranicenih pretraga sto je odlicno. Poznata vam je neka vest sa televizije ili nesto znate da se skoro desilo i hocete da izguglate. I sami znate koliko ima jakih starih stranica i onda pretrazujete po moru sajtova a stranice od pre 4 godine. A ovako lagano, izaberete "poslednjih nedelju dana" i dobijete samo nove stranice.

Zatim, posecene ili neposecene strane. Opet, neko je nesto surfao ali nije nasao resenje i zeli da nastavi. Moze da iskljuci posecene strane i da trazi informacije samo na onim koje nije posecivao.

I meni je SEO posao i normalno da me pogadja svaka promena i moram da je pratim i analiziram ali google nije stvoren da meni omoguci posao nego da olaksa pretragu.


Naravno niko ne kaze da google postoji zbog sajtova, vec im je normalno cilj da sto bolje odgovore na upit i da izbaci sto relevantnije rezultate.

Medjutim ocigledno je da se sad pretraga rasipa i da vebmasteri treba da gledaju kako da se uklope u novim uslovima. Upravo zato sam postavio ovu temu kako bi dosli do ideja sta i kako raditi u buducnosti.

Takodje mi se sad cini da je daleko veca sad mogucnost izigrati google sistem nego sto je bio to slucaj pre svega ovoga, a da google nece imati prava da banuje takve sajtove jer rade u domenu legitimnog. Na primer ako neko stavi vise slika od normalnog za sadrzaj google nema prava da sankcionise. Ili na primer neki sajt moze rotirati 20 slicnih sadrzaja na istoj stranici i tako ubaciti stranicu u azurirane stranice a da pri tom u principu nista ne azurira. Zatim ogromno je pitanje kako google moze da prepozna koji je to sajt blog a koji nije. Sve mi se cini da pod tim "blog" on podrazumeva neke dokazane americke blogove tipa blogger.com i slicno a neke sajtove drugih drzava koji jesu blogovi da ih u stvari i ne prepoznaje kao takve. Isto je i sa vestima, forumima itd. Mislim da polako google naginje da favorizuje americke sajtove i sajtove na engleskom jeziku jer je uveo i opciju pretrage "prevedene stranice".

Znaci polako google odustaje da biva realan i posvecen posetiocima vec postaje jako pristrasan ka nekim delovima interneta i po pitanju tipova sajtova ai po pitanju geolokacije i jezika.
[ srlexic @ 07.05.2010. 18:08 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Sve u svemu, izgleda da se generalno Google okrece ka favorizovanju onih koji imaju vise para, te tako mogu da zakupljuju brze hostove, a evo sad i da organizuju brzu promenu sadrzaja.


Google je odavno već svetski internet-policajac. Jednostavno, njegova dominacija kao i potpuni monopol na tržištu pretraživanja omogućava mu ovo, a što se tiče favorizacije, to je odavno već poznato, dovoljno je pogledati npr. GoogleNews servis gde u potpunosti favorizuje američke i partnerske online medije.
[ MOHOK7 @ 07.05.2010. 19:27 ] @
HMH
principi Google se nisu promenili samo su dodali opcije onima koji traze da filtriraju rezultate.

Sto se favoriziranja tice ne bih se slozio jer su principi na kojima pretraga radi u dlaku isti pokusaj to ovako posmatrati:

1) Google je kompanija koja zivi od para i ponasa se kao agencija za vesti sad kad neko trazi jedan pojam onda mu google kao prvo izbaci pod nos najsvezije informacije o trazenom pojmu ukucaj na primer:
Sarajevo ili Vukovar
Koje si informacije dobijao na Google pre desetak godina a koje dobijas sada ? uglavnom sveze.
Ista je stvar sa "blogovima" blogovi su izuzetno pogodni za SEO "zloupotrebu" tu mozes svakih par minuta da natrpas sta god ti padne na pamet i glupa trazilica samo " napipa" tu je nesta novo i izbaci vest o novim stvarima.
Sto se konteksta tice
Isti je slucaj sa ponavljanjima tekstova google nastoji da ustanovi koji su tekstovi originalni a koji pokradeni odnosno "prepravljeni" dok na trzistu postoji masa programa koji ti garantuju da mogu tako da "ispreturaju" jedne te iste tekstove tako da ih google ne moze prepoznati kao iste. Dakle sa tri klika ti nude pedeset novih sadrzaja pa ce to biti u rezulatatima pretrage prikazano kao novost.
Nista se nije promenilo
2) Google ima majstorski uradjene algoritme u kojima uzima u obzir:
a) jezik browzera na kojem se trazi i logicno je da ce nemcu za ISTI trazeni pojam izbaciti rezultate na njegovom jeziku uz to ce uzeti u obzir IP adresu onoga koji trazi i IP adresu servera gde se nalazi trazena informacija i lepo ce mu sloziti najnovije informacije iz njegove okoline.
Nemac i Amerikanac ako ukucaju iste pojmove dobijaju potpuno razlicite rezultate ako im google i pokaze iste pojmove onda siguran budi da nisu prikazani istim redosledom.
Sve u svemu vecita igra "zandara i lopova"
SEO lopovi gledaju da izmuljaju google zandari gledaju da ih pohapse. Na zapadu nista novo.
I nije da google favorizuje nego su se ljudi organizirali Amerima te stvari rade indijci jer savrseno govore engleski imas cele timove koji ti za sitne pare ( po americkim a i po evropskim merilima) dan i noc kuckaju tekstove pa ti je stranica uvek na prvom mestu to je stvar budgeta i organizacije.


Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ MOHOK7 @ 07.05.2010. 19:44 ] @
Evo ti gde se sve odvija:
http://www.writerlance.com/
jedan primer:
( da ga ne reklamiram sada ovde)
Average Pricing: $5/hour ( To znaci otkako je odjucer EUR pao da radi za 3,5 EUR sat )
Pogledaj mu obrazovanje:
Educational Background
• B. Tech., UP Technical University, 2008 – Electronics & Communication
• PGDM, Alliance Business School, 2010 – Human Resources Management

Writing Experience
• Secretary, Media & Advertising Division, GLA Group (Mathura)– 2007-08

Itd itd

Das mu sto EUR mesecno i imas svaki dan pedeset sadrzaja na perfektnom engleskom za Google.
Sad si mozes zamisliti sta se dogadja kada neka firma kao sto je Pepsi Cola odluci da ubaci 20 Miliona u reklamu i to uglavnom u internet blogovi twiter Youtube i statijaznam sta sve ne.
Covece ima da ti ispise sve internet tekstove iz pocetka za te pare.

Pa se ti pitaj kako si sa svojim "kuckanjem" uopste dosao u priliku da te Google izvadi sa dna klozeta.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

[ Blue82 @ 08.05.2010. 06:39 ] @
Za sve postoji resenje. Kao sto je poznato google zaradjuje na pretrazi. Ako ti je toliko bitno da budes prvi, drugi, treci a ti lepo uplatis odredjenu sumicu po kliku, pa ako si se pretplatio na odredjenu grupu reci i platio najvise bices prvi sta god google menjao. A zato i menja, da bi ti u krajnjem slucaju platio, da nije uvek ista ekipa prva, pa ko hoce da zadrzi svoju poziciju.... lepo izkesira i kraj price.
[ MOHOK7 @ 08.05.2010. 12:37 ] @
I tu si zestoko u pravu.
Pojmovi kao sto su:
web 3d technology = 0,80 EUR
3D models = 0,40 do 0,60 EUR
cena za klik
Pa sad uracunaj da ti se pojave klinci koji klikaju ko mutavi i traze samo 3d model free ode ti 100 EUR za dan ( ako nisi limitirao dnevni utrosak)
Plus racunica da od 200 do 300 klikova dodje do jedne kupovine pa si racunaj skuplja pita od tepsije.
Kod mene je otprilike ovako: ako ubacim pedeset EUR u google reklamu dobijem pedeset EUR prometa.

Najbolje je angazovati Indijce da ti pisu neverovatno su pouzdani i izvrsno organizirani nemaju dzabe tako dobar glas u celom svetu.
Nemojte ih podcenjivati sa preteranim lokal patriotizmom (izjave tipa: oni su jevtini i losi)
U inzenjerijskim biroima i softwerskim firmama po evropama pola personala su indijci oni koji ih nemaju to je zato sto ih nisu uspeli nekoga da nadju jer ih nema dovoljno na trzistu radne snage.
U gradjevinskim firmama pola personala koji vuce malter i cima beton su jugosi.

Cisto da se zna ko smo i sta smo.
Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

[ Predrag Supurovic @ 08.05.2010. 17:33 ] @
Citat:
MOHOK7:
I nije da google favorizuje nego su se ljudi organizirali Amerima te stvari rade indijci jer savrseno govore engleski imas cele timove koji ti za sitne pare ( po americkim a i po evropskim merilima) dan i noc kuckaju tekstove pa ti je stranica uvek na prvom mestu to je stvar budgeta i organizacije.


Pa upravo o tome se radi. Principi racunanja rejtinga su takvi da upravo favorizuju one koji imaju para da organizuju kucace tekstova i plate skupe i brze hostove, u odnosu na one koji zaista pruzaju kvalitetne sadrzaje.
[ m2webs @ 09.05.2010. 03:22 ] @
Ako zaista poznajes tematiku i zaista pruzis kvalitetne sadrzaje onda ces imati dobre pozicije jer ce te ljudi linkovati... do sada google nije gledao brzinu hostinga pri rangiranju, osim u slucajevima kada je server bio katastrofa... uostalom, ko je spreman da ulozi u posao i zasluzuje da ima visoke pozicije, zar ne ?
[ iizuzetan @ 09.05.2010. 09:19 ] @
Citat:
m2webs:uostalom, ko je spreman da ulozi u posao i zasluzuje da ima visoke pozicije, zar ne ?


NE
[ Predrag Supurovic @ 09.05.2010. 09:27 ] @
Citat:
m2webs: Ako zaista poznajes tematiku i zaista pruzis kvalitetne sadrzaje onda ces imati dobre pozicije jer ce te ljudi linkovati... do sada google nije gledao brzinu hostinga pri rangiranju, osim u slucajevima kada je server bio katastrofa... uostalom, ko je spreman da ulozi u posao i zasluzuje da ima visoke pozicije, zar ne ?


Sustina kvalitetnih rezultata pretrage je da korisnik dobije kvalitetne informacije a ne informacije onoga ko je vise platio. Google je postigao uspeh upravo zato sto se drzao tog principa, ali nazalost, od takvih principa je odustao.

[ iizuzetan @ 09.05.2010. 09:38 ] @
Posto je google sve vise politicki nastrojen i ocigledno radi po nalogu Americke vlade nije ni cudo sto je doso u sukob sa Kinom. Ko zna sta je u pozadini tog slucaja. Ipak nesto u celoj toj situaciji jako smrdi. Nisu Kinezi glupi. Itekako ima tamo velikih eksperata jer ako ce mo pravo Kina danas obrce najvise i roba i kapitala. Ko poseduje najvise novca taj ima i najvise znanja. Samo je pitanje vremena kada ce Kina poceti sa internetom. Malo ih zeza jezik i njihova slova ali ne verujem da je daleko dan kada ce shvatiti da treba da odustanu od svojih slova na internacionalnoj sceni sto se tice interneta.

Neosporno je da Google favorizuje sada Americke sajtove jos u vecoj meri. Mada je i ranije favorizovao ali ipak manje nego sto ce to sa ovim najnovijim izmenama i kriterijumima pretrage.

Na primer jel ste vi nekad trazeci nesto naleteli na neki sajt na primer kineski, nemacki, francuski, ruski??? Nikad niste. Ili ako jeste to je izuzetno redak slucaj. Jedino na koji nekad naletite to je americki neki sajt.
[ MOHOK7 @ 09.05.2010. 10:13 ] @
ccc izuzetan
podesi google na ruski i stranice iz rusije dobices samo takve rezultate.
Podesi google na kineski i dobices iskljucivo kineske rezultate.
vec sam ti naveo da google izbacuje rezultate na jeziku u kojem ti je browzer a to sigurno nije kineski ni ruski.
Ako nema trazenih pojmova na tvom jeziku izbaci ti rezultate na srodnim i ako koristis latinicno pismo na racunaru eto ti engleskog jezika.

Nije toliko stvar u bogatstvu nego u sadrzajima
Nauci dobar engleski sedi lepo na racunar pa kuckaj pedeset novih sadrzaja dnevno i eto te kod cika googla u vrhu ne moras da platis.
Moze isto i sa ruskim i sa kineskim.

To sto bogati imaju vise sanse nije pravedno ali je realnost niko ne moze da razlikuje placene sadrzaje od onih koji si sam napisao.
Google izbacuje novosti i ne tice ga se kako su nastale.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK

[ iizuzetan @ 09.05.2010. 10:22 ] @
Citat:
MOHOK7:podesi google na ruski i stranice iz rusije dobices samo takve rezultate.


He he ili nisi razumeo ili namerno nisi razumeo :) Ja upravo govorim kad je brauzer podesen na Srpski. Znaci podesen je na Srpski a bar jednom dnevno naletite i otvorite neki Americki sajt iako trazite nekli pojam na Srpskom jeziku, bilo da je u pitanju neki blog i slicno, nebitno a nikad ne naletite na kineski ili ruski, spanski, francuski...

A evo sad google je ubacio kriterijum "prevedena stranica" a sta mislite koji je jezik prvi na spisku? Pa naravno prvi je Engleski. A kad kliknete na Engleski prevod sta mislite koji su prvi sajtovi koji se pojave u listi pretrage? Pa naravno Americki sajtovi, a nikad neki iz Engleske, Australije, ...

Po meni Google nacionalne pretrage striktno izoluje na geolokaciju sa koga je vas IP a jedino Americke sajtove mesa u pretrazi na svim mogucim IP geolokacijama korisnika. Mozda gresim ali mislim da je tako.
[ MOHOK7 @ 09.05.2010. 10:27 ] @
Ipak je u internetu daleko pravednije nego li na drugim medijima svako ima vise manje iste sanse bez obzira na lovu treba se samo potruditi.

Sto u ostalim medijima nije slucaj
TV Novine na primer tu imaju sansu samo oni sa dubokim dzepom po principu "para na paru a us na fukaru"
A ruku na srce kako neko moze ustanoviti koji su sadrzaji placeni a koji nisu ?

MOHOK
[ MOHOK7 @ 09.05.2010. 11:22 ] @
Pogledaj kako ti je podesena opcija "prevedena stranica" pa ces videti zasto
ti izbacuje amere.

Rekoh ti da sumnjam u tu tvrdnju.
A sto se tice sansi ipak su ti pruzene sve mogucnosti nije to TV da ne mozes
da sanjas o popularnosti bez gomile para samo sedi i radi i to radi valjano.
Covece jedna reklama u nedeljniku u Austriji moze da te kosta i do 20 000
EUR o TV da ne govorim.
Google ne trazi to ako si vest i spretan eto tebe na prvom mestu.

MOHOK
[ dvnityCker @ 10.05.2010. 09:00 ] @
Citat:
iizuzetan: He he ili nisi razumeo ili namerno nisi razumeo :) Ja upravo govorim kad je brauzer podesen na Srpski. Znaci podesen je na Srpski a bar jednom dnevno naletite i otvorite neki Americki sajt iako trazite nekli pojam na Srpskom jeziku, bilo da je u pitanju neki blog i slicno, nebitno a nikad ne naletite na kineski ili ruski, spanski, francuski...

pa mozda zato sto ne govorimo kineski i spanski lol :) pritom ne zelim da citam sajt koji je preveden sa kineskog/spanskog na srpski

meni se odavno ne svidja to sto se u pretrazi favorizuju drustveni rezultati. mislim da bi trebalo da postoji opcija za manje drustvenih rezultata u opcijama sa strane. vrlo cesto najautoritativnije rezultate pronalazite upravo na nekim .edu stranicama iz 2003.

[Ovu poruku je menjao dvnityCker dana 11.05.2010. u 10:38 GMT+1]
[ snelle @ 29.05.2010. 20:16 ] @
Ja sam nova ovde, pa ne znam da li mi je pitanje na pravom mestu. Pa, pošto pričate o jeziku i pretrazi imam jedno pitanje: napravila sam sajt http://smart.wellnet.me koji je na ćirilici. Pošto je tekst ćirilični, onda sam stavila i da naslov, opis, ključne reči, ... sve bude na ćirilici u kodu stranica. Kad sam ga prijavljivala (po vašim uputstvima ovde i hvala veliko svima), imala sam nedoumicu da li treba ključne reči i opis da pišem ćirilicom ili latinicom. Kakav savet imate, kako tu treba postupiti?
[ Radovan__III @ 29.05.2010. 20:17 ] @
mozes da pises i cirilicom i latinicom nebitno
[ snelle @ 30.05.2010. 14:57 ] @
Huh, hvala ti, laknulo mi je (pisala sam negde jedno, a negde drugo)
[ Predrag Supurovic @ 30.05.2010. 23:46 ] @
Niej nebitno. Latinica jos uvek ima znatno bolje rezultate od cirilice.
[ agvozden @ 31.05.2010. 09:07 ] @
Cirilica ima bolje rezultate za one koji pretrazuju na cirilici.
[ snelle @ 31.05.2010. 15:45 ] @
Ih, a taman sam se obradovala!
'Ajde onda bar mi razjasnite ovo: sajt je na ćirilici, a stavim ključne reči na latinici - onda nemam "podršku" u tekstu na stranici, tj. u tekstu su te reči pisane ćirilicom. Da li ih pretraživač prepoznaje iako su pisane drugim pismom u odnosu na ključne reči?
[ old @ 31.05.2010. 16:17 ] @
Pa u čemu je problem, latinica znači ima bolje rezultate za one koji pretražuju na latinici.

Ja se ne bih opterećivao pismom jer Google jako dobro čita i latinicu i ćirilicu (i kineske i japanske znake itd...).

Imam par znakova iz korejskog u title tag-u na jednoj stranici, pa sam ipak bez problema prvi za ostatak ključne fraze.

("Glava pored monitora": 오모 )
[ Predrag Supurovic @ 31.05.2010. 22:52 ] @
Citat:
snelle
'Ajde onda bar mi razjasnite ovo: sajt je na ćirilici, a stavim ključne reči na latinici - onda nemam "podršku" u tekstu na stranici, tj. u tekstu su te reči pisane ćirilicom. Da li ih pretraživač prepoznaje iako su pisane drugim pismom u odnosu na ključne reči?


Napravis sajt u cirilici a onda ubacis neki mehanizam kojim se pored cirilicne, prikazuje i latinicna verzija sajta. Google ce tako indeksirati obe verzija pa ce u pretrazi pokazati ono sto u datom momentu bude smatrao za relevantnije.

Citat:
old:
Pa u čemu je problem, latinica znači ima bolje rezultate za one koji pretražuju na latinici.


Upravo je u tome stvar. Rezutlat pretrage ne bi trebalo da zavisi od upotrebljenog pisma. AKo trais neki pojam, taj pojam je isti, bez obzira na pismo. To je specificnost naseg jezik akoju Gogole ne razume.

Citat:

Ja se ne bih opterećivao pismom jer Google jako dobro čita i latinicu i ćirilicu (i kineske i japanske znake itd...).


Nije stvar u citanju nego u interpretaciji procitanog. Za google cirilica i latinica su dva razlicita pojma. URadjeno je ponesot da se u odredjenoj meri izjednace ali je to jos daleko od stvarne jednakosti.
[ MOHOK7 @ 01.06.2010. 08:32 ] @
Trebas jasno odrediti ciljnu grupu kojoj se obracas:
Google je tu izuzetno jak i scrawler je u stanju da prepozna jezik i pismo
imas i mogucnost da se "ispomazes" sa dodatnim informacijama koje ces dati scrawleru
Na primer da navedes koji jezik se koristi na tvojoj stranici i koje pismo koristis jos vise ce te podrzati ako ti i server na kojem se nalazi sajt bude na podrucju gde se nalazi tvoja ciljna grupa (ip adresa iz srbije na primer) mada je to dvosekli mac jer hosting u zemlji srbiji nije bas najsjajniji osim toga dobar deo ponudjaca uzima servere vani i samo ih preprodaje.

Pozdrav i postovanje s ove strane Alpa
MOHOK
[ snelle @ 01.06.2010. 13:05 ] @
Hvala vam. Izgleda da mi nema druge nego da malo proučim kako da postavim sajt na oba pisma. Imate li neku preporuku?
[ old @ 01.06.2010. 13:30 ] @
Meni na primer nikada nije palo na pamet da pravim ćiriličnu verziju sajta tim povodom. Pitam se da li iko, od ono malo ljudi koji uopšte imaju ćiriličnu tastaturu, koristi ćirilicu da unosi pojmove za pretragu u Google? Šta to ima na domaćem Internetu, a da na stranom nema neuporedivo kompletnije (izuzev državne papirologije)?

Nikada nisam osetio potrebu da pretražujem ćirilicom, pa očekujem da je to standardno ponašanje. Ali izgleda da grešim. Koliko? U procentima please
[ MOHOK7 @ 01.06.2010. 14:34 ] @
ne mislis valjda da Google ignorira trziste bivseg SSSR ?

Kako se tamo trazi po netu ???

:-)
[ old @ 01.06.2010. 15:07 ] @
Kad god sam koristio reč ćirilica podrazumevao sam srpsku.

A tamo se koriste www.rambler.ru i www.yandex.ru
Na onom malom uzorku koji sam imao prilike da koristim davali su više rezultata nego Google. Interesantno je da tastatura uopšte nije bila prepreka.

[ MOHOK7 @ 01.06.2010. 16:08 ] @
Razume i to kako razume bolje nego li se mnogima svidja a ti ne mozes imati
i ovce i novce, pa se odluci dal ce tvoja ciljana grupa biti oni koji traze
na cirilici ili oni koji traze na latinici mozes i da odradis ´dva sajta.
[ snelle @ 01.06.2010. 20:40 ] @
Hvala svima, svašta sam od vas saznala. Možda je stvarno najbolje da napravim dva sajta! A što se tiče pretraživača i ja više koristim Yandex jer za većinu stvari, koje ja tražim, daje bolje rezultate nego Google (naravno, znam dobro i ruski i engleski). Rusi imaju jedan interesantan mali program i svi ga koriste. Videla sam i kako funkcioniše: oni počnu da pišu neku englesku reč na ćirilici bez prebacivanja na latinicu, a on prepoznaje da je reč iz engleskog i sam preoblikuje ćirilična slova na latinicu. Zato oni nemaju nikakav problem sa tastaturom.
[ old @ 01.06.2010. 21:17 ] @
Dva pisma - ok. Dva sajta ne bih nikom preporučio, pre svega jer se udvostručava posao oko off-page optimizacije. Više vredi (teoretskih) 10 linkova fokusirati na jednu stranicu, nego na dve po 5.
[ Predrag Supurovic @ 01.06.2010. 21:36 ] @
Nema potrebe da praviš dva sajta. Jedan je dovoljan, samo treba da je na oba pisma. Tako pokrivaš sve potencijalne korisnike.
[ acca3 @ 02.06.2010. 00:25 ] @
Slažem se da je jedan sajt bolja varijanta.

Pogledaj google trends i uporedi ćirilicu i latinicu za reči koje te zanimaju. Ako je "biznis i zdravlje" ono što te zanima (zaključujem to iz tvog sajta) onda je pretraga na latinici znatno veća (jedino u Makedoniji je pretraga na ćirilici značajnija)






[ agvozden @ 02.06.2010. 09:46 ] @
Moja je pretpostavka, a i velika želja da srbi pređu konačno na ćirilično pismo, a samim tim i poštuju osnovne norme pravopisa.
Ili to, ili ćemo formirati novi pravopis.

Problemi:

"web dizajn" je nešto apsolutno nepravilno.
Međutim, kada u gugl pretrazi upišem veb dizajn, dobiću rezultate za "web dizajn".
Ovo je sve posledica nakaradnog jezika koji su uveli informatičari.

Ali je sasvim interesantno kada ovo upišete ćirilicom. Gugl jednako tretira web, veb i veb-ćirilicom...
[ old @ 02.06.2010. 10:05 ] @
Uvek kad se kaže da je nešto "pravilno", podrazumeva se "pravilno po tom i tom pravilniku" - a po nekom drugom nije. Ne priznajem apsolutno nepravilno.


Ako se već ne kaže mrežni dizajn, ili dizajn mrežnih mesta, jednako je nakaradno i veb dizajn i web dizajn
(Meni lično "veb" više bode oči jer mi izgleda totalno izveštačeno)

[ snelle @ 02.06.2010. 12:07 ] @
Hvala za izraz "pravilno po pravilniku" - podstaklo me je da postavim jedno drugo pitanje. Google ima prevodioca (i ja sam ga postavila na sajt). Prevod nije savršen ali može da posluži. Međutim, primetila sam sledeće: taj prevodilac na srpski prevodi sve sa drugog jezika, a na ruski ne prevodi sve - tj. oni su uspeli da se ne prevode: internet adrese, hemijske oznake, oznake za temperaturu, ... (praktično sve oznake iz svetskog sistema). Evo kako izgleda na primeru:

Možete posetiti zvanični sajt: http://www.google.com/ - google prevod na ruski je: Vы možete posetitь oficialьnый veb-saйt: http://www.google.com , a obrnuto:
Vы možete posetitь oficialьnый veb-saйt: http://www.google.com - google prevod na srpski je: Možete da posetite zvanični sajt: xttn://vvv.roorne.com

Moje pitanje je:Kako možemo mi da utičemo na Google da ni na naš jezik ne prevodi sve bukvalno (tj. da promenimo njihov sadašnji "pravilnik")? Da li je neko pokušavao da im da neke predloge i kako su prošli?

J.N.(još nešto) Gornji primer sam pisala ćirilicom a eto, nekako se pretvorio u latinicu! Zato sam malo izmenila google adresu u prevodu na srpski - suština je da se i adresa dobija prevedena na ćirilicu što je onda potpuna besmislica i otežava razumevanje. Naravno, uvek se može postaviti da ide prevod na hrvatski. Međutim, taj prevod je lošiji od srpskog. S tim sam se srela nekoliko puta dok sam čitala neke članke prevedene sa španskog (imaju puno interesantnog materijala i preporučujem svima).

[Ovu poruku je menjao snelle dana 03.06.2010. u 10:15 GMT+1]
[ dvnityCker @ 13.06.2010. 13:20 ] @
@ supurovic - ne bih se slozio s tim. cinjenica je da cirilicnih sajtova ima daleko manje (pogotovo onih relevantnih za upit) od latinicnih, a gugl izuzetno dobro radi transliteraciju. evo primera:
http://www.google.rs/search?hl=sr&q=srpska+pravoslavna+crkva

na strani su dve vikipedija stranice - prvo cirilicna, onda latinicna :)

Citat:
agvozden: Moja je pretpostavka, a i velika želja da srbi pređu konačno na ćirilično pismo, a samim tim i poštuju osnovne norme pravopisa.
Ili to, ili ćemo formirati novi pravopis.

Problemi:

"web dizajn" je nešto apsolutno nepravilno.
Međutim, kada u gugl pretrazi upišem veb dizajn, dobiću rezultate za "web dizajn".
Ovo je sve posledica nakaradnog jezika koji su uveli informatičari.

Ali je sasvim interesantno kada ovo upišete ćirilicom. Gugl jednako tretira web, veb i veb-ćirilicom...


slazem se za pravopis (veb dizajn), ali zasto bi prelazili iskljucivo na cirilicno pismo, kad su i jedno i drugo srpsko :)
[ ||NeX|| @ 13.06.2010. 15:06 ] @
Zamolio bih vas da se vratite na temu, inaće ovo ide pod ključ.
[ HIP @ 15.06.2010. 08:55 ] @
Iz mog iskustva ima bolji nacin da se dobro rangiras u pretrazi od placanja ads
[ snelle @ 15.06.2010. 10:27 ] @
OK, a hoćeš li nam reći koji?
[ HIP @ 15.06.2010. 11:36 ] @
Kad kazem bolji, mislim i jeftiniji. Znaci definisati kljucne reci i raditi na tome da u
pretrazi budes prvi. Nije moguce uvek postici, a zavisi i o kojim se kljucnim recima radi
Nije SEO platiti ads

[Ovu poruku je menjao HIP dana 15.06.2010. u 13:13 GMT+1]