[ ivica82 @ 16.05.2010. 16:06 ] @
Pre neki dan kupio sam gore pomenuti rezac, povezao ga na SATA prikljucak. U prvom trenutku mi se sve cinilo ok, cita diskove normalno, relativno brzo kopira pun DVD (6-7 minuta) i tako to.

Medjutim, kada sam pustio da narezem prvi disk preko Nero 9 programa, stavio sam brzinu rezanja na 8x i disk se rezao 15 minuta. Stavio sam sledeci put brzinu rezanja na 16x i opet se disk rezao skoro 15 minuta (rezanje radi na brzini 4x). Svo vreme prijavljuje nero da je brzina rezanja 16x, proracunato vreme za rezanje stavi na 5-6 minuta, ali se rezanje zavrsi za 15 minuta. Probao sam na vise vrsta DVDR diskova i isto se ponasa (prinko, verbatim, datawrite itd.)

Reinstalirao sam nero, instalirao stariju verziju nera (nero 7) isto se ponavlja. Instalirao sam masu drugih programa za rezanje, medjutim problem je isti.

Onda sam resio da oborim sistem koji je dobro radio misleci da mozda u tom grmu lezi zec, instalirao ponovo windows i isti problem je ostao i na svezoj instalaciji windowsa.

Otisao sam u radnju u kojoj sam kupio rezac, covek mi je dao drugi rezac iste marke i modela, dosao kuci, prikacio ga i opet brzina rezanja 4x.

Imam Abit KV7 plocu, procesor Barton 2500+, 768MB rama i hard disk SATA 400GB. Ova ploca ima dva SATA 1 prikljucka na sebi, u prvi sam ubo rezac a u drugi hard. Menjao sam mesta kablovima za HDD i rezac, ali to nema nikakve veze (i dalje je brzina ista 4x).

Inace instalirani su najnoviji drajveri za plocu, najnoviji sata raid drajver, Windows SP3 i tako to.

Ima li neko neku pretpostavku sta to moze da bude. Da idem opet u radnju da mi da treci primerak, mislim da je suludo i da ce covek da me istera iz radnje.

Unapred hvala.
[ Binary Mind @ 16.05.2010. 17:52 ] @
Sa tim Samsunzima uglavnom nema problema (ni manje ni vise nego sa drugim slicnim bulk rezacima). SATA rezaci jednostavno ne funkcionisu kako treba sa nekim starijim plocama. Predlazem da odneses celu masinu tamo gde si uzeo rezac i probas (da se istestira na licu mesta) jos neki SATA rezac drugog proizvodjaca koji tamo ima da se nadje...
[ ivica82 @ 16.05.2010. 19:56 ] @
Ma znam da sa nekim plocama ne funkcionisu kako treba, ali u tom slucaju i kopiranje ide uzasno sporo, a u nekim slucajevima se desava da ploca uopste ne moze da registruje opticki uredjaj, odnosno kao da nije prikljucen.

Meni je ovaj moj slucaj malo cudan, da je rezac prepoznat, da kopiranje ide po standardu, da ga softweri za rezanje prepoznaju kao rezac i prepoznaju brzine rezanja, a rezu samo na najmanjoj brzini. Zato je meni ovaj slucaj malo cudan.

Ima li jos neko neku ideju.
[ Binary Mind @ 17.05.2010. 12:50 ] @
OK... Jesi li radio firmware update za taj rezac, probao sa drugim SATA kablom...
[ ivica82 @ 17.05.2010. 14:53 ] @
Nisam update firmware zato sto je rezac nov a izgubice garanciju ako mu prebudzim firmaware. Firmaware verzija je SB02, ima samo novija SB03, ali sam listao po forumima i mnogima su rezaci na SB02 verziji i sve radi kako treba.

SATA kabli nisam menjao, ali je nelogicno da je do kabla posto sve ostalo funkcionise kako treba (kopiranje, prepoznavanje rezaca, gledanje DVD filmova itd.), samo obara brzinu pri rezanju.
[ Binary Mind @ 17.05.2010. 15:55 ] @
Hm. Zasto mislis da bi update-om firmware-a izgubio garanciju? Jedino ako si iskren neko to moze zloupotrebiti, inace nema sanse da izgubis garanciju jer niko to ne proverava. Rezac se po servisima proverava tako sto se prikaci na racunar, i ako se pokaze da ne radi kako treba, i ako je u garanciji, dobija se novi...

Sto se tice SATA kablova takodje nisi u pravu. Jedan primer iz prakse: Imao sam problem sa plocom koja je imala fabricki defektan SATA konektor (polomljen jedan pin na ploci ispod plasticnog konektora.), gde je rezac pokazivao slicne probleme kao kod tebe. Cim je rezac premesten na drugi SATA port proradio je kako treba, tako da ako u nekom od postojecih kablova postoji prekid pa cak i neko manje ostecenje eto sanse za neobjasnjive probleme.

Ne razumem zasto je tesko odneti racunar negde gde se DVD rezaci mogu proveravati sa tvojom masinom na licu mesta??? Ti kao da ne zelis da resis problem. :\
[ ivica82 @ 17.05.2010. 16:50 ] @
Ma nije problem da odnesem negde, a nije problem ni sve to isto i kuci da izmenjam posto i kablove i sve ostalo mogu da uzmem za probu a da ih ne kupim. Probacu da zamenim jos taj SATA kabl, posto sam ja na njega najmanje sumnjao pa nisam to probao.

Videcu, ako nista ne uradim, odnecu racunar, ali bojim se da ovi "majstori" za racunare po Krusevcu ne mogu da rese problem a i da nece da se bakcu oko toga jer to ne mogu posteno da naplate. Svracao sam ja po servisima, razgovarao sam sa ljudima i niko nije znao da da neko konkretno objasnjenje. Svi su ono tipa, reinstaliraj nero, pa onda reinstaliraj windows i posle mi kazu menjaj plocu, kao da ja ne znam da bi nilo najbolje da sad izvadim iz dzepa 300 eura i kupim ljudski plocu i procesor, a ne da koristim ovaj krs od racunara. Zato sam se i obratio ovde za pomoc.

A sto se strucnosti tice, ja vec 10 godina aktivno radim sa racunarima, ali mi je ovo prvi slucaj u praksi i to se zalomilo bas kod mene. Mozda je tako i bolje.
[ ivica82 @ 17.05.2010. 16:58 ] @
A i sad sam se setio da kad sam kupovao rezac, kupio sam i nov neraspakovan SATA kabl. Ali bez obzira na to, uzecu drugi za probu, pa da vidim. Ako nista, probacu jos necim da se bakcem, pa ako ne uspem, zamenicu ga za PATA rezac, samo je problem sto ih trenutno nema u nabavci, bar ovamo gde sam ga ja kupio.
[ hiperborean @ 23.06.2010. 20:36 ] @
Potpuno isti problem ovde, samo sto ja imam Gigabyte GA-MA770T-UD3 rev2.1 plocu, tako da kompatibilnost ne bi trebala biti problematicna.
Flashovan na najnoviji firmware, OS Win7 32bit.... Mislim da sam probao sve moguce opcije i operacije, osim zamene SATA kabla.
Reci mi Ivice82 jel pomogla zamena kabla stogod.
[ dusanissimus @ 26.06.2010. 14:51 ] @
ja imam 223F malo stariji
ploca mi je ista kao i od hiperoboreana cak mislim i da je ista revizija
sa nero 8 mi diskovi pucaju kao besni
u proseku 2od 3, verbatimi, kupljeni kod uvoznika
ja kapiram da je moj rezac star 2 godine al sto je mnogo mnogo je...
dusa me boli svaki put kad stavim DL disk....
brzina je okej
a ono sto sem primetio je da mi pucanje diskova ne zavisi od brzine
svako malo mi se desi da kompjuter ne vidi rezac...
mislim da problem lako moze da bude i do napajanje odnosno nestabilnog napona.
to bi valjalo proveriti
ma haos...opasno razmisljam da kupim plextor i da sa njim docekam eru bluraya...
[ hiperborean @ 27.06.2010. 02:12 ] @
Evo ja sam kupio novi SATA kablic i to pogadjate nije resilo problem.
Bilo bi lepo kada bi iko ko je imao ovakav problem rekao kako ga je resio i da li uopste moze da se resi.
"Googlujuci" vidim da je problem relativno cest i mnogo ljudi se zali, ali svaka otvorena tema je ostala nazalost "nedorecena".
[ hiperborean @ 27.06.2010. 20:46 ] @
Everybody rejoice!!!

Resio sam problem. Barem na mom racunaru. U pitanju je bio DuplexSecure SPTD driver koji dolazi sa Daemon Tools-om, Alcohol-ima, et cera, i koji pravi probleme sa I/O perfomansama optickih uredjaja...
Deinstalirajte ih.
Deinstalacija DaemonTools-a nece ukloniti SPTD driver vec cete ga morati iscupati tako sto cete skinuti SPTD standalone instaler http://www.duplexsecure.com/downloads, pokrenuti ga i izabrati uninstall.
Posle toga bi sve trebalo biti kako valja.

edit: I write mode bi trebao biti podesen na DAO/SAO



[Ovu poruku je menjao hiperborean dana 27.06.2010. u 22:36 GMT+1]
[ vladagnr @ 09.08.2010. 01:19 ] @
e ljudi imam i ja jedan problem sa ovim samsungom :P

Evo ovako sve sam povezao i kada startujem komp krene da podize windows i tu stane.
Inace hoce da bootuje, pa sam probao da reinstaliram sistem i sve sam super odradio, usao je u windows, prepoznao ga, instalirao sam sve drivere, sve normalno i kada sam ga na kraju retartovao ponovo, pocne da podize win, prodje "linija" jednom i stane i nista.

Onda sam resio da instaliram win7 i tamo sve radi normalno. Medjutim, ja ne bih jos win7 a i masina je malo starija pa bih ipak ostao na xp.

Jel ima neko neku ideju sta kako.

inace ploca je Asus K8N nForce3.

nije mi jasno zasto pod win7 radi a pod xp ne.


[ i4004 @ 09.08.2010. 02:16 ] @
pada mi na um da uzmeš neku sata pci-kontroler karticu, instaliraš nju, i u nju ubodeš sata pržilicu, kad već neće direktno...
[ SrdjoKv @ 27.08.2010. 23:14 ] @
Ja imam problema... kupio sam ovaj rezac.. prikacio sve normalno,u bios-u ga je prepoznao,prepoznao ga i kada sam podigao sistem.... Sve oke... kada ubacim disk jednostavno ceo racunar zakuca...zamrzne se,jedino sta mi preostaje jeste da ga restartujem... Sledeca stvar.. pokusam da reinstaliram windows... stavim ga na boot i vidi cuda... on radi.. instaliram windows... restartujem .. ponovo kada se podigne sistem.. dovoljno je samo da kliknem na ikonicu od dvd-rom-a jednostavno ocitava nesto ko zna...prazan je ali ocitava.. i zakuca ..Zna li neko kako da resim problem? Da li treba nesto da se instalira recimo za SATA ili tako to? Nisam ja expert u ovome pa zato ako lupim nesto ne zamerite mi.

Izvinjavam se ako postavljam ovo pitanje u tudjoj temi i sto pitam a nije vezano za ovu temu.
[ HappyIndividuals @ 08.09.2010. 22:27 ] @
Ovaj rezač mi se pokazao dobar u radu, flešovao ga na SB02. Dokupih sada još dva komada, ubacih sinoć. Znači tri komada sa još jednim Optiarc-om AD-5240S. Sutra ću isprobati kako to radi na sva četiri... pa javljam
[ HappyIndividuals @ 10.09.2010. 14:22 ] @
Isprobao. Prva dva Samsunga režu x4 (3.9), treći Samsung i Optiarc x1 (1.1). U pitanju su DVD-R i narezuje se VideoDVD materijal. Svi različite sadržine, smešteni na istom hard disku tačnije istoj particiji, setovani svi na x4 iz Nero Burnig Roma 9
[ HappyIndividuals @ 10.09.2010. 16:06 ] @
Ima i SB04 firmware
sb04 for samsung sh-s223c
[ Hardveras @ 21.09.2010. 23:25 ] @
Ivice, nisi rekao (ili mi je promaklo) da li si menjao DVD medije, niti koliko fajlova si snimao. Nije isto snimati 5.000 fajlova i 5 fajlova iste ukupne veličine.
[ Miroslav Cvejić @ 21.09.2010. 23:28 ] @
Ivica se nije skoro pola godine u temi javljao. :)
Nema potrebe nabijati postove na novom nalogu.
[ Marenović Slaviša @ 20.02.2013. 22:59 ] @

Stara priča, novi pacijent........

Samsungov rezač SH-224 BB, SATA, prikačio sam ga na staru ploču,

ASUS P4S800D-X, koja ima dva sata priključka.
To je jedini sata uređaj na računaru.
Windows ga vidi, ali ga bios ne vidi.

To je jedan problem. Dakle, ja sa njega necu moci da butujem bilo koji disk, recimo instalacioni.
Problem drugi: Rezanje diskova traje čitavu večnost.
pola sata i više je previše za jedan DVD.
Znam, reći ćete da je prešao u PIO mode.
Nije, već sam proverio.
Proverio sam sledeće: PIO/DMA mode, dobro je podešen.
Probao sam dva sata kabla, isto se ponaša.
Probao sam da promenim i PATA kabal koji vezuje hardove, ista stvar.

Probao da režem i u Neru i u Ashampoo programu... isto je.
Da napomenem i to da je brzina kopiranja sa DVD-a na hard znatno manja nego brzina kopiranja sa HDD na DVD.


KOMP:
Ploča Asus P4 S800D-X (podržava i ata i sata)
Procesor je Intel Pentium (Northwood jezgro) na 2,66
1 giga RAM-a
PATA hdd - ovi nakačeni na jednu granu....
Napajanje 500 W
Grafika je tu nebitna, ako se ne varam,low profile, FX 5200


Što se tiče biosa, jedina novija verzija biosa je neka BETA verzija, a to mi se baš i ne testira.
Neki savet?