[ akibono @ 31.05.2010. 00:41 ] @
zanima me kada se zapakuje neki video materijal u zip. ili rar. format da li se gubi na kvalitetu inicijalnog fajla, ako saljem za neku ozbiljniju prezentaciju da ga pakujem u zip. ili rar. ili da ga ostavim u originalu. desavalo mi se da smanji fajl za duplo, jeste da kad se raspakuje dobije staru velicinu, ali me zanima pri komprivonju podataka odnosno pakovanju po kom algoritmu funkcionise i kako to utice na raspakovani fajl, hvala
[ Stranger2 @ 01.06.2010. 14:23 ] @
Ne utice. ZIP i RAR kompresija pokusavaju da fajl smanje koliko je moguce ali da kada se dekompresuje ponovo bude onaj isti. Dodatna sigurnost je i to sto se prilikom kompresovanja i dekompresovanja obavlja i testiranje ispravnosti. Ako detektuje da je arhiva ostecena, nece ni da raspakuje i izbaci poruku o tome.

Zbog toga je pakovanje u RAR ili ZIP prakticno sigurnije kada saljes fajl internetom jer ce osoba koja primi taj fajl znati da li je ispravan ili ostecen. Ako saljes na primer cisti AVi fajl i ako se u slanju osteti osoba koja primi taj AVI fajl nece ni znati da je ostecen samo ce mozda primetiti probleme pri reprodukciji.

Citat:
desavalo mi se da smanji fajl za duplo, jeste da kad se raspakuje dobije staru velicinu

Najcesce ZIP i RAR kompresija ne mogu nista mnogo da postignu. Ali zbog prethodno pomenutog testiranja ispravnosti mislim da je za slanje intetrnetom ipak korisno.
[ calexx @ 01.06.2010. 16:46 ] @
Zip ili Rar u proseku pakuju 50% mada je u poslednje vreme prosek malo drugačiji, sve je više već spakovanih fajlova koji skoro da i ne mogu da se dodatno smanje. Svi mp3, divx, jpg i slični formati su pakovani i njih ne mogu da dodatno smanje dok txt, wav, tif, doc ... mogu da budu spakovani. Naravno, ostaje detalj o sigurnosti, ako se arhiva ispravno raspakuje, onda je sadržaj sigurno u redu.
[ Stranger2 @ 02.06.2010. 22:56 ] @
Citat:
Svi mp3, divx, jpg i slični formati su pakovani i njih ne mogu da dodatno smanje

postoje slucajevi kada i MP3 moze veoma da se smanji. Radi attachmenta u jednoj poruci na ES-u ja sam mp3 fajl od 16,2 megabjata spakovao na 450 kB ali radilo se o snimku koji je imao mnogo tisine.
Evo u ovoj poruci je okacen pa pogledaj http://www.elitesecurity.org/t...o-slicno-kao-sat-ili-stoperica
...To je izuzetak ali eto zanimljivo.