[ MarijaZlatic @ 10.06.2010. 07:31 ] @
Pozdrav svima,

bila bih Vam zahvalna ako bi mi neko svoje iskustvo sa Navisionom. Mi smo upravo promenili partnera i ono sto nam traze ima astronomske cifre. Hvala unapred
[ High Spirit @ 10.06.2010. 08:26 ] @
Koliko sam uspeo da vidim, ovde nema baš puno korisnika, uglavnom su ljudi koji rade za implementatore (uključujući i mene), pa će iskustva svakako biti pozitivna :).
Nisam baš najbolje shvatio ko ima astronomske cene, vaš stari partner ili novi kod koga ste prešli ? Da li imate "samo" problem sa cenama ili sa radom u Navisionu ?

[ Java Beograd @ 10.06.2010. 09:08 ] @
Citat:
MarijaZlatic: Pozdrav svima,

bila bih Vam zahvalna ako bi mi neko svoje iskustvo sa Navisionom. Mi smo upravo promenili partnera i ono sto nam traze ima astronomske cifre. Hvala unapred


Pitanje Vam je krajnje konfuzno. Da li od ranije imate Navision sistem ? Ili ga tek uvodite ? Jeste li promenili partnera u toku implementacije ? Koliko vam traže i za kakvu implementaciju ? (Ne mislim na konkretnu cifru, naravno, već na neki okvir)
Do pre krize, konsultant-dan je bio oko 500 - 800 EUR, već u zavisnoti o kakvom se projektu radi.
Loša implementacija je nešto kao i voziti skupi mercedes sa lošim gumama i sa lošim gorivom.
[ deki2free @ 25.08.2010. 11:28 ] @
Zato i treba videti kod vise integratora cene + obavezno stupiti u kontakt sa nekim iz njihove referenc liste (provere radi)!

To se desava kada hoce nekog da oklempave!
[ totovic @ 19.09.2010. 14:59 ] @
Spisak svih MS Dynamics partnera, u Srbiji je na linku:
http://www.microsoft.com/dynamics/sr-latn/rs/find-partner.aspx
Tu možeš pronaći kontakte, pa je preporuka da prvo proveriš reference ovih partnera, porazgovaraš sa ljudima iz firme i obavezno tražiš referentnu posetu nekom od klijenata. Izbor partnera je ozbiljna stvar i može znatno uticati na kvalitet implementacije i naravno troškove.
Što se tiče cene sata, ona je poprilično ujednačena, a i ne bi bitlo pametno da ona bude jedini vodič u izboru partnera, jer jeftnija cena sata, ne znači da ćete na kraju i proći povoljnije, jer to najčešće i nije slučaj. Ovde se treba voditi, pre svega iskustvom i kvalitetom rada partnera. Pod iskustvom smatram, kako dužinu rada partnera kao firme, tako i ljudi koji rade kod partnera.
Nadam se da će ovo barem malo pomoći u nastavku rada.
[ ZoranBK @ 21.09.2010. 15:58 ] @
Pozdrav svima,

Naravno pored ovih faktora, postoji i druga strana price, a to je menadžment preduzeca koje se odluci na kupovinu ovakvog jednog softvera.
Zbog pogresnih procena menadžmenta moze da dođe do još većih troškova. Naime, poznat je slucaj kompanije Hershey koja se uzima kao školski primer neuspešne implementacije (nije bitno kog rešenja). Hershey je najveći proizvođač čokolade u SAD (nama poznatiji po brendu KitKat). Zbog pogrešnih odluka i pogrešne procene sposobnosti svojih resursa došlo je do "katastrofe". Pored teškoća u obavljanju svakodnevnih aktivnosti u tada novom sistemu,
došlo je i do pada prihoda (duga je to prica sta se sve desavalo :)).
Tako da u ovom slučaju implementator nije snosio krivicu, pošto klijent nije prihvatio prvobitne sugestije.
[ High Spirit @ 21.09.2010. 17:35 ] @
Smatram da cena ne bi trebalo da ima prevelikog udela u izboru partnera, jer razlike, koliko ja mogu da pretpostavim, ne mogu biti prevelike. Da ja kupujem softver, bilo bi mi jako bitno da implementator ima iskustva u mojoj bransi. S obzirom da smo mi malo trziste, velika je verovatnoca da se konkurenti medjusobno poznaju i tako ce se doci do najboljeg izvora informacija o implementatoru. Naravno, bilo bi dobro proveriti jos nekoliko referenci - cisto da se dobije sira slika.
Mislim da bi trebalo i od Microsofta traziti podatak koliko firmi je nakon implementacije odustalo od tog implementatora i preslo kod drugog i pokusati videti zasto se to desilo.

[ business2online @ 08.04.2011. 14:28 ] @
Godine 2005. jedan moj klijent je tražio od mene pomoć oko uvodjenja Navision-a, tako da sam ga detaljnije testirao i analizirao MS SQL Server bazu podataka. To je bio moj prvi susret sa Navision i izgledao mi je kao neka "rastezalica", vrlo sličan MS Access softverima. Klijent je od Navision-a očekivao više od knjigovodstvenog softvera, što Navision u suštini i jeste. Jedino skidam kapu Navision CRM rešenju.

Kod nas nije preporučljivo da se sumnja u Navision, jer je uvoznički lobi vrlo jak, a Navision Konsultanti, ja bih ih pre nazvao Prodavci, su vrlo agresivni. Klijentu ponuditi module i granule po jednom dosta zamršenom cenovniku je u suštini (da nije cenovnika) jednostavniji posao nego ponuditi kuhinjske elemente za zahtevnijeg kupca.

[Ovu poruku je menjao business2online dana 08.04.2011. u 15:52 GMT+1]
[ High Spirit @ 08.04.2011. 15:46 ] @
Citat:
business2online: Godine 2005. jedan moj klijent je tražio od mene pomoć oko uvodjenja Navision-a, tako da sam ga detaljnije testirao i analizirao MS SQL Server bazu podataka. To je bio moj prvi susret sa Navision i izgledao mi je kao neka "rastezalica", vrlo sličan MS Access softverima. Klijent je od Navision-a očekivao više od knjigovodstvenog softvera, što Navision u suštini i jeste. Jedino skidam kapu Navision CRM rešenju.

Kod nas nije preporučljivo da se sumnja u Navision, jer je uvoznički lobi vrlo jak, a Navision Konsultanti, ja bih ih pre nazvao Prodavci, su vrlo agresivni. Klijentu ponuditi module i granule po jednom dosta zamršenom cenovniku je u suštini (da nije cenovnika) jednostavniji posao nego ponuditi kuhinjske elemente za zahtevnijeg kupca.

[Ovu poruku je menjao business2online dana 08.04.2011. u 15:52 GMT+1]



Iako ne znam sta je rastezalica, moram pitati da li ste sigurni da je to bio Navision ? Nisam siguran da je baš CRM u Navisionu nešto posebno dobro rešen, a sigurno se ne izdvaja u odnosu na ostale funkcionalnosti.
Kada je već pomenuto, kako se manifestuje jačina "uvozničkog lobija" ? Dalje, to kako vi zovete konsultante je potpuno idiotski, al' nema veze. Gde ste primetili njihovu agresivnost ?

Jedina stvar koju ste u pravu je da je cenovnik nepotrebno zakomplikovan, ali ima i prednosti i mane. Poređenje sa kuhinjskim elementima je sjajno (bar u odnosu na ono sa rakijom na obrisanoj temi)
[ totovic @ 09.04.2011. 13:24 ] @
Citat:
business2online: ... Jedino skidam kapu Navision CRM rešenju...

Ovo prvi put čujem od nekoga. Mislim da ovo ne bi rekli ni ljudi iz Microsofta. CRM u NAV-u je najslabiji modul, jer Microsoft ima potpuno nezavisno Microsoft Dynamics CRM rešenje i naravno, "gura" to rešenja. NAV CRM koriste samo firme koje imaju zaista skromne CRM zahteve. Da ne poredim ovaj modul sa finansijama, costingom, projektima,...
Druge komentare ću ovog puta ostaviti bez odgovora, kako bih izbegao da i ova tema završi slično kao i neke druge. Morao sam samo, istine radi, kao neko ko implementira NAV da ovo kažem, mada je to već rekao i High Spirit.
[ business2online @ 10.04.2011. 08:20 ] @
Ovih dana sam probao Dynamics NAV Test Drive na adresi http://www.dynamicsnavtestdrive.com/console.aspx?experience=2 posebno me je zanimao modul "Ljudski Resursi". Smatram da su ljudski resursi najvažniji resursi koje treba planirati, upravljati i kontrolisati. Nisam našao dosta toga, što smatram da je neophodno. Najpre nisam našao definisanje Organizacione strukture i Radnih mesta. Podatak "Job title" je u slobodnom tekst formatu. Matrica Organizacionih jedinica i Radnih mesta treba da ima definisane potrebe za zaposlenima, planske/budžetske zarade po vrstama (mesečni iznosi, koeficijenti, satnica), potrebne kvalifikacije, da bismo preko Ugovora o zaposlenju mogli imati odstupanja i još mnogo toga. Takodje nisam našao ni Matricu sposobnosti radnika - nešto kao "Skils Matrix" koja je višestruko potrebna. I mnogo toga neophodnog takodje nedostaje. Eto prilike NAV konsultantima da odgovore.

Kako se evidentira da je radnik u toku jednog dana radio na dva radna mesta koja su različito vrednovana i koristio 2 sata godišnjeg odmora.

Odsustva nisu dovoljno pokrivena, naime nema podataka o statusu Odsustva (plaćeno, neplaćeno, planirano, odobreno, neodobreno, ...), nema podatka o Menadžeru ili Odgovornom licu koji je odsustvo verifikovao, odobrio, ... a takodje je važno imati podatak o Zameni - radnika koji će zamenjivati odsutnog radnika.
[ business2online @ 10.04.2011. 13:51 ] @
Citat:
http://www.elitesecurity.org/t424595-0

“Matična” tabela radnih operacija, bi trebalo da bude povezana sa tabelom “ZVUK” (Znanja, Veštine, Umeća i Kompetencije) – eng. skills, a takodje i matična tabela zaposlenih treba vezu sa tabelom ZVUK, kako bismo mogli da planiramo ljudske resurse, koji su osobosobljeni da izvrše radne operacije na zadatom nivou, one radne operacije koje se dobijaju iz Normativa radnih operacija, a sve na osnovu realnih ili planiranih narudžbina kupaca.

Za ovu konstataciju i prethodna "nabrajanja", dobio sam odgovor
Citat:
Sve ovo što si pobrojao je neki minimum koji mora da ima i svaki mali računovodstveni program

Hajde da se složim sa tim, ali ja to nisam našao u NAV!
[ business2online @ 11.04.2011. 06:06 ] @
Po prirodi stvari ERP poslovna rešenja korisnicima izgledaju nedovršena i da predstoje mnoga podešavanja, ali u navedenom slučaju "Human Resources" suviše stvari nedostaje. Nije u pitanju, na primer da nema evidencije "interes zaposlenih", koja bi se "doprogramirala" u NAV jeziku, već nema evidencija iz kojih slede ozbiljnija povezivanja sa drugim modulima.

Postoje dosta domaćih rešenja, koja se odmah eliminišu pred NAVision-om, a imaju mnogo bolju "Kadrovsku evidenciju" i kao osnovu za dalji obračun zarada.
[ colke77 @ 11.04.2011. 08:42 ] @
Gospodine Cvetkoviću,
čini mi se da koristite svaku temu kako bi malo kudili ostala rešenja a reklamirali i branili vaše rešenje.
O vašem rešenju ne mogu suditi jer ga ne poznajem, a imam utisak da vi kritikujete rešenja koja vi ne koristite i ne poznajete, što nije korektno.