[ hunterr @ 21.06.2010. 18:29 ] @
da li ima ko voljan da mi pomogne u nameri da napravim stalni magnet... za pocetak mi i nije bitna jacina polja koje ce on imati vec csto da uspijem napraviti bilo kakav magnet a onda bi ja to povecavao po potrebi.

znaci zanima me materijali koji su dobri za pravljenje magneta , i naravno postupak kojim mogu napraviti magnet





poz i svako dobro zelim


[ ljubisa88 @ 21.06.2010. 18:37 ] @
http://www.practicalphysics.org/go/Experiment_324.html

Evo ti linkitj kako se to radi... ukucas u google Making a permanent magnet i imas dosta razlicitih rezultata i nacina kako to napraviti...

Pozdrav
[ ljubisa88 @ 21.06.2010. 18:41 ] @
Moze se i napraviti jednostavan magnet tako sto zeljeznu sipku trljas o stalan magnet ...
[ hunterr @ 21.06.2010. 18:53 ] @
to sam pokusavao vec.... sa trljanjem stalnog magneta ali ima destvo samo dok je tu prisutan stalni magnet.... dok ga odmaknem predmet gubi magnetna svojstva....
[ ljubisa88 @ 21.06.2010. 19:05 ] @
Pa kolko me sluzi znanje i fizike(kolko je ostalo u cupi) stalni magnet se pravi od tvrdog feromagnetnog zeljeza a elektro magnet od mekog zeljeza...
Na tom linku imas kako se pravi znaci propustanjem struje kroz zavojnicu koja je namotana oko sipke... Bilo je i na youtube to kak ose radi pokusacu ti naci pa okacim...
[ vlastislav @ 22.05.2014. 21:30 ] @
S obzirom da je 2014 godina mene ipak zanima kako napraviti elektromagnet jacine kao na masinama za ravno brusenje?
[ bogdan.kecman @ 22.05.2014. 22:16 ] @
teorija je jednostavna
- uzmes materijal sa velikim magnetnim kapacitetom (od gvozdja preko celika do NdFeB)
- zagrejes materijal do kirijeve tacke (oko 1000C za cisto gvozdje dok je za NdFeB izmedju 100 i 200C zavisno od legure, celik je negde izmedju..)
- izlozis materijal (Tako zagrejan) jakom magnetnom flux-u (sto jaci magnetni flux to ce materijal biti jaci magnet, naravno max namagnetisanje zavisi od materijala, gvozdje ima mnogo manji "energy product" od celika a sve to mnogo manji od neodimijuma na primer)
- ostavis magnetno polje a pustis da se materijal ohladi (ima i fora sa brzim hladjenjem ne secam se koje razlike budu sa brzim i sa sporim hladjenjem)
- ugasis spoljno magnetno polje

u praksi ono sto je problem je sto magnetno polje mora da bude za min 3 reda velicine jace od onoga sto ce taj magnet da postane .. to je mnogo zeznuta kolicina energije koja mora da se upuca u taj materijal da bi ga namagnetisao

za razmagnetisanje, ista prica
- zagrejes do kirijeve tacke
- obezbedis da se ne nalazi u magnetnom polju
- pustis ga da se oladi

i materijal se potpuon razmagnetise
[ bogdan.kecman @ 22.05.2014. 22:21 ] @
inace mene je do jaja zanimalo kako oni "upale i ugase" taj magnet na primer na masini za ravno brusenje ili jos jednostavnije na onom obicnom nosacu za indikator za strug ...
fora je prilicno glupa :D, povrsina koja postane namagnetisana je neko meko gvozdje koje skroz obuhvata magnet koji stoji na nekom nosacu koji je od nemagnetisuceg metala (u slucaju ravnanje ili plastike u slucaju indikatora) i nalazi se "u sredini" podjednako udaljen od svega - magnetno polje je vrlo slabo. onda polugom pomeris taj neodimium magnet da dodirne gvozdenu plocu i ta ploca se do jaja namagnetise i cela ploca postane magnet, drzi sta oces .. opet kad ti dosta, polugica i odvojis magnet od gvozdene povrsine - ona se razmagnetise, magnetno polje do jaja oslabi i to je to ..
[ Lavlja_Jazbina @ 22.05.2014. 22:31 ] @
Mislim da si eggs pomenu 2x.:):).
Da li si mislio na ovo..

[ vlastislav @ 22.05.2014. 22:42 ] @
Svaka cast bogdan.kecman na detaljima ali mislio sam na elektro magnet ulaz 220V bakarna zica namotaj proracun kuciste dimenzije... ono fabricko je jos zasticeno od vlage vode prilikom brusenja poliva se vodom ...
[ bogdan.kecman @ 22.05.2014. 22:46 ] @
@lavlja, da to je drzac za indikator, unutra je magnet na plasticnom mosacu i ti gore kad ga "palis/gasis" on se pomera da dodirne zeljezo ili ne :D

@vlastislav, na masini za ravno brusenje koju sam ja gledao, tj 2 je neodimijumski unutra na alu nosacima i prilazi gornjoj ploci i magnetise je. e sad ako hoces elektro, nema tu filozofije, uzmes komad gvozdja, namotas na njega debelu zicu i pustis kroz to DC struju i to je to .. sto vise struje prolazi to je jaci magnet
[ bogdan.kecman @ 22.05.2014. 22:48 ] @
a za proracun ako hoces da racunas koliku silu moze elektromagnet

http://www.daycounter.com/Calc...olenoid-Force-Calculator.phtml
http://www.ehow.com/how_596996...ulate-force-electromagnet.html
http://sci-toys.com/scitoys/sc...s/calculating/calculating.html
[ vlastislav @ 22.05.2014. 23:11 ] @
Nisam bas nesto vest oko elektronike al trudim se moracu sve postepeno da proracunam koja debljina zice, broj namotaja, napom i struja i onda se javljam da vidim gde sam pogresio .... bitno mi ja da se ne moze zeljeni predmet skinuti rukom a ni trzanjem
[ glackop @ 27.07.2017. 19:49 ] @
I dokle se stiglo sa pravljenjem elektromagneta,jer meni treba nesto slicno dimenzija oko 100x200mm a moze i okrugao,pa se mislim da ga napravim.Zovem neke iz oglasa ubise me u pojam sa cenama od 400-550.e.