[ ivan200 @ 19.01.2004. 23:57 ] @
Imam glupo pitanje ali sta cu otkad imam kompjuter ne znam sta je Hard Disk i ne znam gdje se nalazi i cemu on sluzi molim vas ako iko moze da mi malo to objasni molim vas.



[ tdjokic @ 20.01.2004. 15:42 ] @
Ako znas engleski pogledaj ovo http://computer.howstuffworks.com/hard-disk.htm, tu je lepo i detaljno objasnjeno.

Ako ne znas engleski, onda ti ja dajem ruzno i kratko objasnjenje: elektro-elektronska-mehanicka sprava, koja na elektromagnetskom principu snima i cita podatke na (i sa ) okruglu plocu, koja se vrti velikom brzinom i koja je veoma vazan deo vecine kompjutera. Spomenuta ploca je cvrsta = hard, za razliku od "ploca" - folija u disketama, zato se to i zove hard disk.

Sta si po zanimanju, koliko si star, kad si dobio kompjuter, da li si ga dobio vec sastavljenog i sa instaliranim programima?
[ ivan200 @ 20.01.2004. 19:44 ] @
Citat:
tdjokic:

Sta si po zanimanju, koliko si star, kad si dobio kompjuter, da li si ga dobio vec sastavljenog i sa instaliranim programima?

po zanimanju nisam nista imam 17 godina dobijo kompjuter prije 2 godine dobio ga vec sastavljenog i instaliranog i ne razumijem engleski daj mi to malo bolje objasni ne razumijem te bas to sta si reko.
[ BOOK @ 20.01.2004. 21:06 ] @
Hard disk je jedna komadina metala unutar kućišta kompjutera. Kućište kompjutera je ona uspravni limeni kvadar na kojoj se nalazi dugme za uključivanje kompjutera. Hard disk ima jedno pola kile, i u obliku je omanje knjige. Služi da čuva tvoje podatke čak i kada nema struje, tj. kada isključiš kompjuter: važna osobina hard diska je da za njega nije potrebna struja da bi čuvao podatke.

Na primer, kada budeš pisao maturski rad - sigurno ga nećeš završiti za jedan dan. Da ne bi nestalo sve što si napisao kada ugasiš kompjuter i da ne bi sutradan iznova pisao rad - ti ćeš ga snimiti (sačuvati) na tvom hard disku. Hard disk će strpljivo da čuva tvoj maturski rad i kada naredni put uključiš kompjuter moći ćeš da otvoriš rad i nastaviš da pišeš tamo gde si stao.

Sigurno si čuo za CD - na njemu se isto mogu čuvati podaci. E pa hard disk možeš da shvatiš kao neki debeli, uliveni CD kojeg su neki opaki ljudi zašrafili i sakrili unutar kućišta. Hard disk radi na potpuno drugačiji način od CD-a, i bolje ga je porediti sa "disketom" - ali taj pojam možda nisi čuo. Na hard disku može da stane veoma mnogo podataka (na primer, kao na 50 CD-ova) i na njega uvek mogu da se iznova pišu i brišu podaci. Na hard disku se nalazi i tvoj operativni sistem (najčešće "Windows") i tu čuči i upravlja tvojim hardverom (mehanika) i softverom (programi).
[ ivan200 @ 20.01.2004. 23:01 ] @
Hvala BOOK sad sam svatio sta je to puno hvala na odgovoru pozdrav svima.
[ Bojan Basic @ 20.01.2004. 23:30 ] @
Ivane, ne bih da te vređam, samo mi reci za čega si koristio kompjuter protekle 2 godine?
[ ivan200 @ 20.01.2004. 23:34 ] @
Citat:
Bojan Basic:
Ivane, ne bih da te vređam, samo mi reci za čega si koristio kompjuter protekle 2 godine?

sta ti mislis za sta sam koristio?
[ Bojan Basic @ 20.01.2004. 23:57 ] @
Pretpostavljam za igrice, ali nije mi jasno ono što ti je BOOK objašnjavao:
Citat:
BOOK:
Da ne bi nestalo sve što si napisao kada ugasiš kompjuter i da ne bi sutradan iznova pisao rad - ti ćeš ga snimiti (sačuvati) na tvom hard disku. Hard disk će strpljivo da čuva tvoj maturski rad i kada naredni put uključiš kompjuter moći ćeš da otvoriš rad i nastaviš da pišeš tamo gde si stao.

Poenta mog pitanja je bila: ako imaš kompjuter dve godine (i ako si ga koristio), trebalo bi da znaš da se ono što je u njemu ne briše kad ga ugasiš. Nemoj pogrešno da me shvatiš, svi smo bili početnici, samo te molim da mi to razjasniš.

[Ovu poruku je menjao Bojan Basic dana 14.08.2006. u 15:11 GMT+1]
[ stalker @ 21.01.2004. 00:02 ] @
Nije bitno, igrice verovatno. Evo ja ti sada kazem - otvori taj kvadar (kuciste) i pogledaj sta sve ima unutra. Pokusaj da pronadjes hard disk i gledaj malo okolo za pocetak.Ne moze nista da se desi ako ga samo otvoris i zatvoris - zato probaj. A ako se plasis ili sta ti ja znam onda mozda bolje da ne znas (mada ja mislim da ces to uraditi jer te to ocigledno interesuje)
[ Bojan Basic @ 21.01.2004. 00:08 ] @
Da, i to što stalker reče. Svakako cenim tvoj entuzijazam da naučiš. Sigurno imaš nekog druga koji se malo bolje razume, pa ga pozovi kod sebe, ti "majstoriši", a on neka ti samo daje instrukcije.