[ mmix @ 08.07.2010. 14:26 ] @
Recimo jedan laptop istih karakteristika od istog proizvodjaca da moze da se kupi i ovde i u Nemackoj, gde je bolje uzeti. Recimo da carina nije problem

Znam da proizvodjaci laptopova uglavnomdrze razlicite SKU za nas i za Nemacku, da li je to samo administrativna zezancija ili jednostavno ugradjuju bolje komponente tamo?
[ noreniou @ 08.07.2010. 16:24 ] @
mislim da ce Ivan dati najcelishodniji odgovor.
U svakom slucaju, po meni,
ako se kupuje laptop u Nemackoj u velikoj vecini slucajeva koje sam video po njihovim prodavnicama
ide nemacki jezik OS-a i nemacka tastatura.
Ako to ne predstavlja problem, onda npr. kod njihovog Della povremeno idu dobre akcije tako da se mogu naci
zaista dobre (cele i custom) konfiguracije jeftinije i po 20-25% negoli u Srbiji te je onda razumljivo gde je bolje uzeti.
trziste Srbije je dosta malo tako da, po meni, nema razlike u kvalitetu delova tako da je svejedno gde se uzima laptop istih karakteristika od istog proizvodjaca.
kod pitanja garancije npr. HP nudi worldwide tako da i sa te strane nema problema.
a carina :)
[ Binary Mind @ 08.07.2010. 16:56 ] @
Na Zapadu (USA i EU) je harvder, pa i laptopovi, bitno jeftiniji nego kod nas, tako da ako imas sansu, kupuj na Zapadu. Ispasce jeftinije cak i sa carinom, pogotovu ako naletis na neki dobar rebate za neki laptop. Znam za vise slucajeva gde su ljudi prolazili i duplo jeftinije sa laptopovima kad su ih kupovali preko nego ovde.
[ miki069 @ 08.07.2010. 21:39 ] @
Mnogo kolega sa posla često službeno ide u Nemačku, Francusku, Kanadu, USA...
Kupovali su tamo na akcijama laptopove HP, Dell, Asus...
Razlike u kvalitetu nema u odnosu na ovdašnje.
I tamo su Made in P.R.C kao i ovde.
Cene iste kao ovde.
HP daje wordwide garanciju i nije je problem ostvariti u Srbiji.



[ Binary Mind @ 09.07.2010. 11:39 ] @
E da. Sto se tice komponenti sto se ugradjuju u laptopove za nase i zapadno trziste, sve je made in P.R.C. i interkompatibilno kod istih modela, ali mozda je jedina razlika sto na Zapadu neki laptopovi sto kod nas idu bez operativnog sistema na Zapadu idu sa preinstaliranim operativnim sistemom, a sto se tice cena kod nas su laptopovi kao i ostale komponente generalno ipak skuplje. Jedan moj rodjak je, pre oko 2 godine, iz Amerike dovukao neki Dell laptop (zaboravio sam tacan model ali znam da je iz Studio serije) koji je platio duplo manje nego sto je kostao u Srbiji u to vreme po njegovim recima.