[ markomarinkovic @ 09.07.2010. 15:11 ] @
Mene interesuje kako se naplacuju radovi u Sketchup-u. Koji su kriterijumi za naplatu.
Napravio sam komsiji celu kucu na sprat u 3D. Dobio sam samo 2d projekat od arhitekte na papiru, sve do detalja sam nacrtao, ubacio namestaj, napravio animaciju... Sve mere su do mm, prozori, vrata, teksture maksimalno kvalitetno uradjeni. Par slika uradjenih sa V-ray-om...

Koliko to da naplatim?
Pre svega interesuju me kriterijumi za "obracun" jer mi se jos par ljudi javilo da im uradim slicno kad su videli rad a verujem da i mnoge druge na forumu to interesuje.

Unapred hvala!

PS
Postavicu slike rada kad dodjem do flesa koji sam zaboravio na poslu.
[ Stranger2 @ 11.08.2010. 02:17 ] @
Kod naplate renderovanih slika (znaci musterija dobija slike) nema razlike u kom programu si ih dobio vec se naplacuje isto kao i ostali renderovani radovi. Raspitaj se koliko drugi naplacuju i uporedi svoj kvalitet sa njihovim.

Animacija (takvu kakvu mozes napraviti u SketchUpu) pretpostavljam da realno vredi kao 2-3 renderovane slie.

Citat:
Pre svega interesuju me kriterijumi za "obracun" jer mi se jos par ljudi javilo da im uradim slicno kad su videli rad

Jedini kriterijum koji moze tu da se primeni je cena tvog radnog sata. Pomnozis je sa brojem sati koliko ti je trebalo. 10 evra po satu je mozda povoljno. Ako su neki bogati ljudi koji prave kucu koja ce kostati citavo bogatstvo onda mozes i 20 evra po satu. Naravno moras da racunas broj sati koliko si radi kao profesionalac. Ako pola vremena provodis gledajuci u help, isprobavas pa brises onda to ne mozes da racunas u radne sate.

To ti je taj matematicki deo price ali cena koju mozes da naplatis mnogo vise zavisi od tzv "vestine prodaje". Nije isto ako su musterije prezadovoljne i oci im zasijaju i kada pocnu da se ceskaju. Nije isto ako radis za obicne ljude ili kad radis za bogate. Na primer ako imas sapmopouzdanje, ponasas se prijatno i dzentlmenski sigurno mozes bez problema reci vecu cenu nego ako si antipatican. Ako dok pokazujes model pricom ostavis utisak da je tu mnogo toga i da je mnogo truda trebalo onda sigurno mozes da naplatis vise nago ako se uzmucas. Iskostvo sa ljudima takodje pomaze npr ako prepoznas nekoga ko bi da se cenka pa onda uvek pocinjes sa mnogo vecom cifrom i onda spustas na neki razumniji nivo.. .ali to ne moze sa ljudima koji ce se uvrediti zbog velike cifre. Ako je musterija muskarac a prodavacica atraktivna zenska koja je uz to saramantna onda cena automatski moze biti 20% veca itd. ... ako nisi vest u tome mozda je pametno da predstvljanje radova i naplatu radi neki tvoj prijatelj koji je talentovaniji za to...