[ Igor88 @ 14.07.2010. 14:07 ] @
Molim vas za savjet koji motor da kupim za pomenutu konfiguraciju a da je koliko-toliko pouzdan i da radi dobro na pomenutom risiveru, te da se ne rasklima za kratko vrijeme (bar godinicu-dvije da izdrži), uz napomenu da je kod mene zimi dosta hladno i da se zna desiti da duva jak vjetar.
(Imam ponudu za Motor Optibox 3800 - 50 Evra - nov)?

Konfiguracija:
Triax TD88 + LNB od 0.2 dB Chess (uz tendenciju mogućeg prelaska na TD 110),
DM 500s A-klasa,
5 m kabla.
[ mirel @ 14.07.2010. 19:57 ] @
Nema db500s A klasa.To tebe neko malo ono ....Svi ti db 500 su kineske kopije koje su doduse dosta dobre.Predji odmah ako mozes na triax 110 jer to je odlicna antena.Motor ne kupuj diseQ, nego lijepo polarmaunt, pozicioner i aktuator.Kolika god bila razlika u cijeni isplati se jer ovako si godinama miran, sve radi kao doxa a vjetar nek duva koliko hoce.
[ Igor88 @ 14.07.2010. 20:39 ] @
Znam ja drug da su to kinezi, nedam se ja baš tako lako.
Ovo A klasa, tim se terminom frljaju ovi lokalni dileri, a ja sam ih popratio u terminu misleći da znaju šta pričaju, jer nisam pratio razvoj ove tehnologije, pošto je opticum bio jednostavan izlaz za sve što mi treba. Sad je već neka druga priča.
Hvala za savjet!
[ Ubleha @ 17.07.2010. 09:47 ] @
Motor Optibox 3800 je odličan izbor(ima metalne zupčanike) i to je realna cijena.
[ Igor88 @ 17.07.2010. 20:50 ] @
Thx! :)
[ morpheusxxx @ 20.07.2010. 13:11 ] @
Citat:
mirel: .........Motor ne kupuj diseQ, nego lijepo polarmaunt, pozicioner i aktuator.Kolika god bila razlika u cijeni isplati se jer ovako si godinama miran, sve radi kao doxa a vjetar nek duva koliko hoce.


Zasto ne Diseq???
[ cajko @ 21.07.2010. 10:11 ] @
Mene zanima,dali ima ili postoji neki motor koji bi radio na principu wirelessa,znaci bez kablova?
[ morpheusxxx @ 21.07.2010. 13:59 ] @
u svakom slucaju moras da imas struju.... a bezicni... nikad cuo... cak ne vidim da je izvodljivo...
[ mirel @ 24.07.2010. 18:16 ] @
Citat:
morpheusxxx: Zasto ne Diseq???


pa procitaj ponovo prvi post pa ce ti valjda biti malo jasnije...
[ Ubleha @ 24.07.2010. 21:21 ] @
Citat:
cajko: Mene zanima,dali ima ili postoji neki motor koji bi radio na principu wirelessa,znaci bez kablova?


Znas li uopste kako sad rade motori, tj . preko cega se njima upravlja ?
[ Atelim @ 27.07.2010. 22:41 ] @
Za antene prečnika do 1,3m, najbolje kupi DiseqC motor, napajanje kroz antenski kabl,plus ne moraju da se memorišu pozicije satelita.dovoljno je naci najbliži satelit tvojoj geografskoj dužini. Ukucati g.širinu i dužinu i radi bez greške na temperaturi -40 do +50 stepeni C....
[ PPZ @ 29.07.2010. 09:36 ] @
Ja vec 6 godina imam kombinaciju Fracarro Penta + Stab HH120, i nemam ni najmanji problem.A verujte da ovde ume da duva...


Znaci, ako je Triax TD88, uzmi neki od proverenih diseqc motora i miran si.Moj glas ide za Stab, ako si spreman da odvojis toliko para za njega.

Jedino sto treba da znas je da je moguce da imas problema sa risiverom, DM500 bas ne trpi svaki LNB sa diseqc motorom, i ako ti lnb vuce mnogo struje, moguce da ne radi, ili ne radi kako treba.U tom slucaju samo zamenis lnb nekim koji ima manju potrosnju (ja sam imao Invacom 0.3db i nije radio kako treba.Sa MTI radi bez problema).


Citat:
plus ne moraju da se memorišu pozicije satelita.dovoljno je naci najbliži satelit tvojoj geografskoj dužini. Ukucati g.širinu i dužinu i radi bez greške



Ovde gresis, podesavanje je itekako potrebno.Da je jednostavno montirati motor to bi svi radili.Ovo sto si ti spomenuo se zove USALS i radi POD USLOVOM DA SI PODESIO MOTOR KAKO TREBA.Jedino sto razlikuje USALS od klasicnog sistema je da nije potrebno memorisati rucno satelite.Sve ostalo u vezi podesavanja vazi i za polar mount i za diseqc motore...
[ Igor88 @ 29.07.2010. 11:10 ] @
Lako je za lnb. Hvala za info svima!
Pošto svarno nisam imao priliku da koristim ove motore, interesuje me da li postoji opcija na Optibox-u da ja sam (putem daljinca) nađem pozicije satelita i memorišem ih, tako da motor svaki put ode na poziciju koju sam ja zadao za odgovarajući satelit, a ne da ide po standardnoj (softverski unaprijed definisanoj) geostacionarnoj putanji (čini mi se da su tako radili ovi stariji diseqc motori - bitno je bilo naći jedan satelit i upisati svoju poziciju i onda on ide po clarkovom pojasu, pa ako nismo dobro odredili polazni satelit, greska je sve veća kako idemo dalje od nultog satelita na obje strane)?

[Ovu poruku je menjao gilechampion dana 29.07.2010. u 12:52 GMT+1]
[ PPZ @ 29.07.2010. 12:54 ] @
Ako ne koristis USALS (odredjivanje satelita na osnovu polozaja i koordinata) onda mozes rucno da nastelujes svaki satelit.Neznam za taj motor, ali 99.9% njih ti daje mogucnost da memorises pozicije satelita po redu koji ti zelis.
[ Igor88 @ 29.07.2010. 13:15 ] @
Možda griješim, ali ovakav način pozicioniranja mi je mnogo jednostavniji od USALS-a, pa onda vječita dilema jesam li ili nisam našao pravi "jug" i jel se poklapa "0" sa nulom antene, bla bla i sl. (mada moja lokacija je poprilično pogodna za pronaći pravi jug: Azimut angle = 179.07 za 19.2 E - skoro pa 100% jug).
Moja je ideja da nađem 4-5 satelita (19.2E - 0.8W), izvučem max. signal kod svakog, memorišem im poziciju i ćao, a mene "clark" uopšte ne interesuje!
Da li je ovo moguće sa Optibox 3800?
[ Ubleha @ 30.07.2010. 00:34 ] @
Ovako sampionu, ne znam koji resiver imas pa tako ni da li podrzava USALS.Ako podrzava USALS nastimaj pocetni satelit Astra 19.2E tj. motor i tanjir zajedno rukom pomici na nosacu dok ne dobijes signal sa Astre i jos malo podesi elevaciju-nagib da izvuces najbolji signal i onda u USALS postavkama ukucaj prvu stavku 19.20 a drugu 44.00 i sve satelite ces imati bez ikakvog manuelnog trazenja s tim da za svaki satelit izaberes USALS u postavkama za motor.
Jednostavnije je nastimat satelite USALS opcijom nego manuelno memorisati pozicije.U svakom slucaju mora te interesovati "clarkova" putanja.Zaboravih reci da nosac na koji montiras motor i tanjir mora biti 100% u u vertikali.
[ Igor88 @ 30.07.2010. 10:25 ] @
Ako smijem pitati, šta predstavljaju vrijednosti 19.20 i 44.00 kod USALS protokola?
Nije mi jasno jer je moja lat/long: 43.81/18.55, a Astra je na 19.2E (1 stepen lijevo od mog juga) i moja elevacija za tanjir je 39.53, a volio bih da znam.



[ PPZ @ 30.07.2010. 11:03 ] @
Te vrednosti su koordinate tvog polozaja, tj. mesta gde se nalazi tanjir.I kad podesis tanjir za "tvoj" jug, tj. 0 stepeni, onda uneses te tvoje koordinate (a ne 19.2 i 44 kao sto ti je Ubleha rekao) i svi ostali sateliti ce da se podesavaju automatski.Bitno je da to uradis tako, jer ako ne podesis tanjir na pravih 0 stepeni, svaki put kad risiver zada komandu "go to 0" ici ce na 19.2 stepeni, a ne na 18.55, koliko je "tvoja" nula.Jedan stepen greske znaci da ce i svi ostali sateliti biti racunati sa greskom od 1 stepen, sto nije malo.Znaci, spoj motor na risiver, pomeri ga za 1 stepen (na 19.2) rucno (imas komande na samom motoru) i onda steluj Astru.Kad ustelujes, unesi koordinate u risiver za USALS, i pomeraj ga polako na svaki satelit, i prati signal.Ja bih ti preporucio da ako neznas da postavis motor, pozoves nekog ko zna, jer u suprotnom neces izvuci maksimum iz tog tanjira sto imas.
[ Igor88 @ 30.07.2010. 11:55 ] @
Ako može da rezimiramo:

1. Prilikom montaže, ose motora i tanjira moraju biti iste (sa podešenom nulom na motoru na horizontalnoj skali) - nosač što je moguće bolje, u vinklu - sve jasno kao dan,
2. Takav sistem mora biti postavljen na nosaču u pravcu juga, sa elevacijom motora za vrijednost "moje latitude (43.81) i elevacijom tanjira "kojom" ???(znam za Stab motor, ali za neki drugi ne!).

E ovo me malo buni, jer za Stab H-H ima da se izračuna "Dish Elevation" za motorizovan sistem na njihovom sajtu (pa i ona je različita za različite motore Stab marke), ali recimo za Optibox nema???
Da li je elevacija antena jednaka za sve motore, a za isti satelit, i da li je to ustvari moj "Offset Angle=26.38" (prema satlex.de)?
[ Igor88 @ 30.07.2010. 13:45 ] @
Koliko vidim iz nekih drugih postova, elevacija antene se bira "odokativnom metodom", tako da je sad sve 100% ok!
Hvala svima za komentare ;-)
[ Ubleha @ 02.08.2010. 01:02 ] @
...i, jesil nastimo??
[ Igor88 @ 02.08.2010. 08:59 ] @
Jesam!
Astra referentni satelit,
Signal 90/94%/BER 0 - na Spectrum kanalu, ako se ne varam, a ima nekih koji su sa signalom 96/99%/BER 0
(zamijenjen novi LNB marke STI od 0.1 db).
Motor STI H-H 2100
Hvala svima!



[Ovu poruku je menjao gilechampion dana 02.08.2010. u 10:41 GMT+1]