[ pereubu @ 14.07.2010. 15:35 ] @
Treba da postavim performacu za database server 2005. Sistem obavlja tokom dana obicne trasakcije ali ujutro i uvuce salje izvestaje u vidu dugih insert direktiva. To je bas vreme kada imam najvecih problema sa mojim serverom odnosno bazom. Ono sto pokusavam je da podesim server za najbolju performacu. sada tu ima podesavabje performance na Control Panel - system-advanced-sistem performance- advance.

Tu postoje dva upita:

1. Processor scheduling da podesim po Programs ili Background Services?
2. Memory Usage da podesim alokaciju sistemske memorije po Programs ili Sistem cache?


Nije mi je jasno kako cu koju opciju da odabrem? Koji su to kriterijumi koje pratim?
Mislim ne znam odakle da pocnem.
[ Koce @ 16.07.2010. 15:38 ] @
Mislim da trazis resenje na pogresnom mestu. Ne znam kog tipa su ti problemi, ali bih ja pre svega pogledao da li mogu da optimizujem te upite, odnosno aktivnosti koje SQL server radi u to vreme. Mozda mogu da se "razvuku" na duzi period ali da nema problema u radu, ili promeniti metod rada (npr bulk insert ako kopiras neke vece podatke...). Naravno sve to zavisi od toga sta radis u tim terminima i koja je greska koju dobijas. Podesavanje opcija koje si naveo neces nesto specijalno dobiti na performansama.
[ pereubu @ 19.07.2010. 09:00 ] @
Da svakako jesi u pravu. Sistem se bazira na 24/7 transakcijama. U toku jutra i navecer u tacno odredjeno vreme svi terminali salju veliku kolicinu informacija (koje nisu usko relevantne nadolazecim transakcijama). Pri ovome se koristi bulk insert no i pored toga cesto se desi zagusenje, sto je osnovni problem sistema tj performace baze podataka. Ne postoji nacin da se vremenski "razvuce" to javljanje terminala, jer to oznacava kraj i pocetak dana - tj poslovanja u jednom danu. To nije u kontroli sistema, vec zavisi od prodavaca kada ce oni oznaciti recimo pocetak dana, tj kada zapocnu sa poslovanjem. Cesto se desava da mnogi u jednom momentu salju te bulk podatke, i tako zaguse sistem koji ne moze da se nosi sa obicnim transakcijama. Samo zagusenje se desava samo u vremenu slanja tih bulk informacija.

[ Zidar @ 19.07.2010. 14:04 ] @
Za pocetak, zasto se jednostavno ne dogovorite i napravite raspored kad ce ko da salje podatke? Ako svi rade 24/7, onda je u principu svejedno kad je kome 'pocetak dana'. Ako ih rasporedite recimo na po pola sata, onda se nece toliko gurati.

Rekoh 'za pocetak'. Ovim dobijate rpiliku da se fokusirate na sam proces tranfera podataka. Posmatrajte jedna transfer dok se odvija i pokusajte da utvrdite sta tu ne valja i sta bi moglo bolje da se napravi. Mozda su u pitanju tabele i indexi, mozda je u pitanju hardver, mozda je u pitanju operativni sistem, mozda su u pitanju kveriji na njihovoj strani, mozda parametri za BULK INSERT, svasta moze da bude.

Nema potrebe da unapred okrivite jedan deo sistema i da samo tamo trazite resenje.