[ blentavi_vuja @ 21.07.2010. 10:57 ] @
narodeeeee imam problem sa programcicem jednim, posto sam potpuni pocetnik pocetka samog nije ni cudo da me nece nista :) prepravio sam neki programcic za upisivanje i iscitavanjer iz baze podataka i sve lepo radi kad sacuvam u e.x.e fajlu ali ako na tom racunaru nema instaliran visual basic nece da radi,javlja gresnu neku "Class not registered looking for objekt with CLSID... i sad ne znam kako da resim ovaj mali problemcic :( ako neko zna nek se javi pozzz
[ t.marko016 @ 21.07.2010. 11:08 ] @
http://support.microsoft.com/kb/288706

Pozdrav
[ dzigilibonglica @ 22.07.2010. 09:08 ] @
Ako ti ovo nije pomoglo sto je postovao t.marko016,
onda cu i ja malo da ti pomognem buduci da si (kako kazes) pocetnik.

Programi koje pravish u VB6, cesto sadrze razne klase(kontrole, objekte...) koje koristish da bi ti program radio. Vecina kontrola koje mozesh da ukljucish u svoj divni program dolaze uz instalaciju Visual Basica. Neke naknadno ubacujesh jer im je trece lice proizvodjac, a ne MS, a nekada je to i MS koji je napravio nove kontrole posle izdavanja verzije Visual Basica koji ti koristis.

E sad,
Da bi tvoj program radio na drugom racunaru, i na njemu te kontrole treba da se nalaze. Instalirati VB6 na svaki racunar na kojem ce se vrteti tvoja aplikacija je ludost.

U te svrhe se koriste INSTALACIJE PROGRAMA, odnosno ti klijentu/korisniku svog softvera obezbedjush instalaciju, koja instalira tvoj program i sve komponente koje su potrebne da bi program radio.

Postoje razni alati za pravljenje instalacija, ali krenimo od najjednostavnijeg ugradjenog u Visual Studio:

Nalazi se u Start\Programs\Microsoft Visual Basic6 (ili Microsoft Visual Studio)\Microsoft Visual Basic 6.0 Tools\Package&Deployment Wizard

Pokretanjem ovog programa nadjesh svoj projekat i odaberes Package, i taj package ce u stavri biti tvoja instalacija, odnosno instalacija za tvoj program.
Najjednostavnije je da samo klikas na Next i sve komponente koje tvoj projekat koristi ce biti ukljucene u instalaciju.

Sada kada hoces da tvoj program radi na nekom drugom racunaru, samo ga instalirash instalacijom koju si upravo napravio, i on ce raditi.

Pozdrav!
Vici ako negde zapne :)

[Ovu poruku je menjao dzigilibonglica dana 22.07.2010. u 10:25 GMT+1]
[ blentavi_vuja @ 22.07.2010. 09:09 ] @
hvala,pomoglo je ali u domenu na poslu nece da radi,prijavljuje gresku "Data access error" kod kuce radi...ne znam sta ga vise koci....
[ captPicard @ 23.07.2010. 09:27 ] @
Ako koristiš bazu podataka vjerojatno joj nisi dao putanju.
[ blentavi_vuja @ 23.07.2010. 10:20 ] @
dao sam putanju ali problem se javlja kod one prve greske koju resavam onako kako mi je postovao tex.marko016....a drugi problem resavam instaliranjem activX-a iz iznstalacije visual basica i tako radi sve a nije mi pomoglo da kreiram exe fajl opet pojavljuje gresku...kad je losa putanja baze to mi jasno pokaze da ne moze da nadje bazu...
[ dzigilibonglica @ 23.07.2010. 10:44 ] @
A zasto jednostavno ne napravish instalaciju za tvoj program.

Ne moras cak ni da ga trpas u start\programs, jednostavno da tiinstalacija ubaci sve potrebne ActiveX-ove i OCX-ove/biblioteke u sistemske foldere gde sta treba da ide i gde sta fali, a posle jednostavno snimish gde hoces svoju aplikaciju sa svim folderima/podfolderima.

VRLO JE JEDNOSTAVNO kreiranje instalacije.

I onda nista ne fali, a ako ti i tada program puca, onda je nesto do programa a ne do ActiveX komponenti.

Ti ne mozesh napamet da znas sta sve tvoj program koristi od kontrola/biblioteka, i verovatno si nesto propustio da instaliras, zato lepo napravi instalaciju za tvoj program, i sve ce biti ukljuceno(pod sve podrazumevam sve biblioteke koje tvoj program koristi, a ne sve biblioteke Visual Basica).

Kreiranje instalacije ne bi trebalo da traje vishe od minuta, onako kako sam ti objasnio.
[ blentavi_vuja @ 23.07.2010. 12:53 ] @
pa jesam uradio to, napravi instalaciju i kad instaliram nalazi se u program fajlsu al opet prijavi gresku "Data access error" i cim instaliram ActiveX sve radi ok...ne znam sta se desava mozda lose kreiram instalaciju al nisam valjda toliko trapav..... :( nije greska do programa nece ni narpavljeni programi u lekcijama iz knjige da rade dok se ne instalira visual basic...
[ t.marko016 @ 23.07.2010. 14:10 ] @
A sto ti nama ne das koji je Run-Time Error pa da mi u odnosu na to zakljucimo sta te muci.

A da putanja te sigurno ne muci.

Pozdrav
[ blentavi_vuja @ 23.07.2010. 18:22 ] @
pri samom prokretanju javlja se greska
"Class not registered looking for objekt with CLSID
pa u nastavku programa Run-Time Error 91



[ vuchko.vuchko @ 24.07.2010. 01:01 ] @
evo vidi ovo :

http://wiki.answers.com/Q/How_...ror_91_object_variable_not_set\

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms691424%28VS.85%29.aspx