[ Ivan Dimkovic @ 26.07.2010. 19:06 ] @
Samo da se podsetimo, prosle godine je Steve Jobs pokusavao da lobira da se "jailbreak-ovanje" telefona tretira kao krsenje zakona :-)

Elem... reklo bi se da su mu napori bili uzalud... ne samo da jailbreakovanje/rootovanje telefona nece biti krsenje zakona, vec ce u USA biti >IZUZETO< iz DMCA copyright zakona!!!

Ovo je velika pobeda za nas koji zelimo da budemo VLASNICI tehnickih uredjaja, a ne robovi onoga sta nam vendori ponude...

http://www.engadget.com/2010/0...tion-for-jailbreaking-or-root/

Citat:

Library of Congress adds DMCA exception for jailbreaking or rooting your phone

This is a wild one, and we're still parsing through the announcement, but on the surface it looks like the Library of Congress has added new anti-circumvention exceptions to the DMCA that, among other things, allow people to tweak their handsets for the purpose of installing legally obtained software -- known as jailbreaking in iOS land, and rooting in the Android / webOS world. Check out the full statement from the Librarian of Congress, which is mostly an update of existing exceptions on record, after the break, but here's the primary excerpt:

Computer programs that enable wireless telephone handsets to execute software applications, where circumvention is accomplished for the sole purpose of enabling interoperability of such applications, when they have been lawfully obtained, with computer programs on the telephone handset.

Now, before all you EFFers go all totally wild (although it's undoubtedly a win for the EFF line of thinking on this issue), you should know that this in no way requires Apple to jailbreak your phone for you, or lay down its arms in this ongoing fight. Basically, they just can't sue you for the specific act of breaking their protections, but there's nothing stopping them from putting those protections in there in the first place, or for suing you for an infringement not covered in this exception -- like distributing Apple code in a non-Apple-approved way, or installing illegal or pirated software. Not that any of you jailbreakers would ever do that. What's more, the DMCA still broadly forbids distributing to the public any "technology, product, service, device, component, or part thereof" that's primarily designed to break access controls, so Apple can always go after the Dev Team directly -- and we'd still keep those dreams of opening Joe's Jailbreak Hut on ice for now.

On a more minor note, the language pertaining to unlocking a handset to work on another wireless network has also been expanded from "firmware" in 2006 to "firmware or software" in the 2010 revision. Also, and very exciting for the YouTube set, the section pertaining to cracking a DVD video and excerpting scenes for commentary or criticism has been expanded beyond educational use into documentary and non-commercial applications.

[ Stefan Jocic @ 26.07.2010. 19:17 ] @
Drago mi je što ima još malo zdravog razuma na ovome svetu...
[ galahad @ 26.07.2010. 19:18 ] @
Baš malo pre pročitah da je EFF "izvojevao" bitku da se jailbreaking izuzme iz DMCA. Mislim da se iz DMCA izuzimaju i video umetnici, tj. oni koji koriste tuđe snimke da naprave neki mix - bar koliko sam ja skontao iz nekog šturog textića koji sam pročitao. EFF sajt je trenutno nedostupan pa ne mogu da pročitam ceo press release.

U svakom slučaju, dobar pomak unapred, posebno za njih preko bare, koje je DMCA satirao žestoko...
[ Ivan Dimkovic @ 26.07.2010. 21:10 ] @
Ima jos dobrih vesti danas:

Citat:

In addition to these two "wireless telephone handset" exemptions, the Copyright Office also allowed the disabling of DVD copy protection "when circumvention is accomplished solely in order to accomplish the incorporation of short portions of motion pictures into new works for the purpose of criticism or comment."


Elem, sto se telefona tice... Svakako ovo je dobra vest koja ce legalno zastititi ljude koji prave programe za rootovanje/jailbreak-ovanje.

Takodje, ovo ce konacno staviti tacku na pitanje da li je rootovanje/jailbreakovanje telefona legalno ili ne - u Evropi je naravno uvek bilo legalno, ali u USA su razne korporacije i fanboji razno-raznih firmi sirili FUD da je rootovanje/jailbreakovanje telefona krsenje zakona.

Medjutim, to ne znaci da ce proizvodjaci mobilnih telefona poput Apple-a odustati od ideje da korisniku treba ograniciti sta moze da radi sa uredjajem koji je kupio... Motorola je na mala vrata najavljivala i koriscenje e-fuse tehnologije na svojim Android telefonima koja bi hardverski onesposobila telefone ukoliko korisnik pokusa da ih rootuje ali su odustali od aktiviranja iste (verovatno zbog loseg PR-a)

Jedna bitka je dobijena, ali rat sigurno nije - i zato treba reci ne zakljucanim telefonima.
[ Paunic91 @ 27.07.2010. 05:15 ] @
Duboko se izvinjavam zbog trola, but i can't help it...



Eat that, Steve Jobs. Watch and cry, mf.
[ xtraya @ 27.07.2010. 22:04 ] @
Vec vidim exploziju Cydia-Rockapp i ostalih repo-a
[ ninjaz @ 27.07.2010. 22:38 ] @
Interesuje me da li Apple i dalje ima pravo da uskrati garanciju ljudima sa jailbreak-ovanim telefonima? Ako ne, da li bi mogao da se razvije aletrnativni appstore (vec postoji, ali mali ga koristi mali procenat ljudi) gde bi developeri mogili legalno da prodaju programe mimo Apple-a?
[ CONFIQ @ 28.07.2010. 21:05 ] @
Crackovanje DRM-a isto nije protiv zakonito :)
Court: breaking DRM for a "fair use" is legal
Citat:
A federal appeals court has just ruled that breaking through a digital security system to access software doesn't trigger the "anti-circumvention" provisions of the Digital Millennium Copyright Act. Any other interpretation of the DMCA, declared the United States Court of Appeals for the Fifth Circuit, would permit infringement liability for tapping into a work simply to "view it or to use it within the purview of 'fair use' permitted under the Copyright Act."

The ruling is already being hailed as another victory for fair use, following Monday's Library of Congress decision giving wide approval to iPhone jailbreaking and DVD CSS circumvention on similar grounds.
[ Ivan Dimkovic @ 28.07.2010. 21:18 ] @
@CONFIQ,

Ovo nije skroz tacna vest - i treba se ipak malo spustiti na zemlju :-)

1. Prvo, "Fift circuit" presude vaze samo u par USA drzava (i to neki zesci midwest)

2. Drugo, nije tacno da je "crackovanje DRM-a" postalo odjednom legalno, vec da crackovanje DRM-a u odredjenim slucajevima nece znaciti krsenje DMCA "anti-circumvention" paragrafa

To nisu iste stvari. Tacno je da je ovo pobeda za EFF & Co, ali je ona vrlo mala i uska.

Daleko veca pobeda od ove je odluka da jailbreaking/rooting nije nelegalan.

@ninjaz,

Ne. Apple kao i svi ostali i dalje imaju pravo na svoje T&C koji sprecavaju jailbreakovanje pretnjom uskracivanja servisa/garancije. Ova presuda nije nista promenila po tom pitanju i takva praksa ce i dalje biti legalna.

Doduse, u razvijenim zemljama postoje limiti dokle neki vendor sme da uskrati garanciju, i obicno je nelegalno uskratiti kompletnu garanciju za ovako nesto. Recimo, ako si rootovao Nexus One, iako pise da je garancija onda nevazeca, HTC/Google ce i dalje popraviti hardverski problem, jer bi potencijalno mogao da ih tuzis.
[ CONFIQ @ 28.07.2010. 21:52 ] @
Naravno, i sam artikal tvrdi da je vazno sta korisnik radi sa medijom posle 'crackovanja DRM-a' a ne pre...
[ legija @ 02.08.2010. 22:24 ] @
Samo vi "rootujte" Sto vise rootovanih, vise ubiVenih, sto vise ubijenih bootloadera vise para za moj novi projekat -))

Cak mislim da ne bi bilo lose da napravim open source fw, tako da "manijaci" sa xda-developers mogu razvijati firmware za box sami, jedna briga manje za mene i moje codere

________

Mozda neko ima neki data sheet za BCM2153 ?
[ NeoDesign @ 03.08.2010. 08:40 ] @
Jutros sam video nekog kralja koje je jailbreakovao telefon u apple-ovoj radnji preko ove nove website jailbreak fore www.jailbreakme.com. Hehe, kapiram ja da je legalno uraditi jailbreak, ali ovo je preterivanje :)

Evo i linka da clanka na mobilecrunch.com