[ shirbazo @ 30.07.2010. 11:31 ] @
pozdrav
hteo bi da iskljucim mogucnost da se virtaulne mashine medjusobno vide kroz mrezu ali da im internet radi...da li je to moguce preko virtualnih switcheva podesiti ? ili mozda neko drugo resenje ima neko ?

u pitanju je nekoliko xp-a i dva komada server2003 na esxi 4.

hvala unapred-nov sam u virtualizaciji.
[ dareezy @ 25.10.2010. 11:51 ] @
Moze, moraces da koristis Cisco Nexus 1000V Series Switches, to je virtualni svic koji se instalira na ESX ili ESXi i u okviru tog svica imas opciju za private-vlan. Osnove private-vlan, naravno ovo mozes i sa pravim svicem ali serija 3560 koja podrzava private-vlan, mozda podrzavaju i slabije serije od pomenutog ali nisam siguran.

Pozdrav
[ dragancili @ 26.10.2010. 08:39 ] @
Postoji i druga opcija - da koristis Virtual Distributed Switch. To je poboljsana verzija klasicnog virtuelnog svica koji podrzava private vlan-ove i kupuje se direktno kroz vmware kanal. Mislim da je potrebna Enterprise ili Enterprise plus verzija licence za ovako nesto. U svakom slucaju sigurno je jeftinije nego ici sa Cisco-om...naravno sa Cisco-om dobijas Nexus pricu koja je mnogo mocnija od vmware na polju networkinga ali to u svakom slucaju moras i platiti.
Treca stvar mozes staviti te tvoje virtuelne masine u 2 razlicita VLAN-a i onda takodje one nece medjusobno pricati a na drugom kraju resiti izlazak na internet za obe. U tom slucaju pustis trunk link od tvog ESXi servera ka switchu i ides dalje.
Pozdrav...
[ dareezy @ 27.10.2010. 11:55 ] @
@dragancili
Slazem se sa tobom. Za Virtual Distributed Switch mora Enterprise plus licenca, kao sto si i rekao, ...VMware vNetwork Distributed Switch can be purchased as a component of the Enterprise Plus edition of VMware vSphere...
Nexus jeste skup i namenjen je za vece virt mreze SAN i ostalo.
@ shirbazo Nexus mozes da skines preko cisco sajta (potrebno je da napravis nalog), mislim da je probna verzija oko 60 dana, testiras, vidis da li ti ogovara i kupis :o)
Nadam se da smo ti sa nasim odgovorima makar malo pomogli.

Pozdrav
[ nemesis @ 27.10.2010. 12:39 ] @
da li ima neki poseban razlog za ne korishcenje virtualbox-a umesto vmware ... :)
radi i virtuelna mreza i svashta neshto :)"