[ crade @ 02.08.2010. 14:03 ] @
Samostalno sam ugradio novu BOSCH-ovu ploču za kuvanje,
regularno sve povezano na trofaznu utičnicu.
U početku je sve bilo OK da bi posle nekoliko minuta rada
sve otkazalo!!!
Proverio sam ponovo veze i osigurače, sve je na svom mestu.
Kako je sve u garanciji pozvao sam ovlaštenog servisera
koji kaže da zbog duže neaktivnosti trofazne utičnice možda nije bilo "nule"
i na ploču je poslat napon od 380V??? što je prouzrokovalo pregorevanje
elektronike.
Zanima me vaše mišljenje o ovoj stvari jer se tiče mojih prava iz garancije.
Moželi se uopšte poslati veći napon ako je nula bila u prekidu i kako?

Pozdrav!
[ rewqrewq @ 02.08.2010. 15:29 ] @
Koliko ja znam, šta god da si dirao garancija prestaje da važi.
[ tihi2 @ 02.08.2010. 16:08 ] @
Objašnjenje je glupost. To je izgleda pametna ploča koja je primetila da na jednoj žici nema nulu pa je na tu žicu prebacila fazu i samoubila se?
Može da bude samo da nisi dobro spojio, pa si umesto faze i nule spojio dve faze, napravio 380v i spalio elektroniku.
Imaš li ti napismeno konstataciju kvara i uzrok?
Koliko znam, za puštanje u rad ne piše da mora uraditi majstor sa 3 fakulteta. Ali da promaši faze i 0 ne sme niko.
[ crade @ 02.08.2010. 16:56 ] @
Citat:
rewqrewq: Koliko ja znam, šta god da si dirao garancija prestaje da važi.

Dirao? Samo sam ploču "uštekao" u struju!

Citat:
tihi2: Objašnjenje je glupost. To je izgleda pametna ploča koja je primetila da na jednoj žici nema nulu pa je na tu žicu prebacila fazu i samoubila se?
Može da bude samo da nisi dobro spojio, pa si umesto faze i nule spojio dve faze, napravio 380v i spalio elektroniku.
Imaš li ti napismeno konstataciju kvara i uzrok?
Koliko znam, za puštanje u rad ne piše da mora uraditi majstor sa 3 fakulteta. Ali da promaši faze i 0 ne sme niko.

Kontaktirao sam i druge Bosch-ve servisere i od njih čuo istu priču: da u slučaju da manjka "nula" ringla preko druge ploče dobija fazu i izgara na 380V ???
Inače je sve PROVERENO dobro spojeno, inače bi reagovali osigurači, sklopka a i ne bi ploča počela da radi...

[Ovu poruku je menjao crade dana 03.08.2010. u 16:30 GMT+1]
[ tihi2 @ 02.08.2010. 19:01 ] @
E pa neka ti dokazu da je falila nula. Bas bi to voleo da vidim kako.
Ja bi je odneo u servis i rekao da ne radi.
A zasto bi tebi u kuci falila nula? I kako ti to da znas?
To su samo majstorski fazoni. Neka ti to konstatuju kao strucni (NAPISMENO), a ti onda u trzisnu inspekciju ili zasitu potrosaca ili slicno. Email proizvodjacu takodje moze da pomogne, telefoniranje uvozniku...
Njima je najlakse da te otkace i da se vise ne javljas. Budi uporan.
Najbolje je da kupis novu opet, jel?
[ bakara @ 02.08.2010. 21:51 ] @
Nosi plocu u servis na reklamaciju, reci da je elektricar povezao i da ne radi (nije ni radila)

mada meni u opste nije logicno da tako izgori elektronika, pa pobogu to je trofazna ploca nema logike da izgori tek tako, sta bi se desilo da u radu nestane nula, ili neka od faza sto realno moze uvek da se dogodi.
[ tihi2 @ 02.08.2010. 22:31 ] @
Falicna roba.
Inace imas pravo, kao svaki normalan kupac, da u roku od nedelju dana zapakujes bilo sta sto si kupio i vratis prodavcu uz reci "ne odgovara mi". Mora da ti vrati pare i stvar je gotova.
Posto ga u prodavnici nisu probali, ko garantuje da je i bio ispravan, da ne kazem, mozda ga je neko vec vratio pre tebe.
Ako ne radi, zapakujes i kazes neispravan.
Posle nedelju dana mora u servis, ali stvar je ista.
[ crade @ 03.08.2010. 15:28 ] @
Citat:
tihi2: Falicna roba.
Inace imas pravo, kao svaki normalan kupac, da u roku od nedelju dana zapakujes bilo sta sto si kupio i vratis prodavcu uz reci "ne odgovara mi". Mora da ti vrati pare i stvar je gotova.
Posto ga u prodavnici nisu probali, ko garantuje da je i bio ispravan, da ne kazem, mozda ga je neko vec vratio pre tebe.
Ako ne radi, zapakujes i kazes neispravan.
Posle nedelju dana mora u servis, ali stvar je ista.

Neznam za to pravilo "od nedelju dana". Da li je to regulisano nekim pravilnikom i sl., kako bi se na to pozvao kod prodavca.
[ tihi2 @ 03.08.2010. 16:23 ] @
Naravno. Mislim da je to po Zakonu za zaštitu potrošača. Potraži na Internetu, sigurno to negde piše, posebno na sajtovima za zaštitu potrošača i sličnim.
Znam pouzdano dva slučaja, gde su moji drugari tako vratili kupljeno (u pitanju su Homemarket - muzička linija i Tehno... neki - frižider, oba u NS; inače prodavac u Merkatoru u NS je to striktno naglasio kada je drugar kupovao lap-top - ja bio prisutan). Muzička linija zamenjena, a frižider vraćen zato što je našao veći na drugom mestu za skoro iste pare (naravno da to nije rečeno prodavcu već samo da ne odgovara).
Problem je što se to retko koristi, pa se ne zna potrošačevo pravo, a pogotovo što prodavci to dočekaju na nož i šalju u servis. Prodavac je odgovoran za robu do nedelju dana i to je probni period.
Po novom Zakonu o zaštiti potrošača koji treba da se usvoji, probni period je mesec dana, na polovnu robu garancija 6 meseci, obavezno prikupljanje prodatih stvari zbog reciklaže (ako nisi obratio pažnju, cene bele tehnike su u junu povećane za oko 5% jer je donešena uredba da se bela tehnika ne sme bacati, već prikupljati i reciklirati) itd. Strane firme, Top-šopovi i slični čiji su vlasnici stranci normalno daju 15-30 dana "kada možete vratiti proizvod, a mi ćemo Vam vratiti Vaš novac", samo obrati pažnju na to.
[ crade @ 03.08.2010. 17:45 ] @
Po novom zakonu:
"Kupci u Srbiji će prema nacrtu novog Zakona o zaštiti potrošača, moći bez ikakvog objašnjenja da u roku od 14 dana vrate prodavnicama tehničku robu i dobiju novac natrag." Izvor RT Vojvodine.


Nažalost sada je ovako:
"Postupak reklamacije započinjete u prodavnici gde ste kupili proizvod;

· Ako niste zadovoljni odgovorom obratite se jednoj od inspekcijskih službi (tržišna, sanitarana i dr.) zavisno od vrste proizvoda;

· Ako ni tada niste zadovoljni obratite se sudu.

Ono što morate da znate!!!!!
Ako želite da zamenite proizvod koji je ispravan, morate da znate da to isključivo zavisi od dobre volje prodavca." Izvor:www.bgpotrosac.org.rs
[ rewqrewq @ 03.08.2010. 18:34 ] @
Ako Vam je cilj da lažete prodavce i "kradete" neću da odgovaram na temu (reče jedan da vraća jer je našao jeftiniji, jok donesi ga kući pa imaš fore 15 dana da ili nađeš jeftiniji ili da ti taj ostane) .

Nije mi jasno kako neko reče "samo sam uključio ploču"? Ako si povezivao kabal na ploču SAM, tog trenutka prestaje da važi garancija! To same da radi onaj što ima pečat, PIB i sl. da SME (ume) to da radi. Tako je kod ozbiljnih firmi. TAKO I PIŠE.
Ako je kabal bio ugrađen kad je ploča kupljena i ti samo uboo u zid pa crkla, onda imaš pravo da je vratiš!

Ako se već pozivate na Zakon, platite državi porez svaki put kad uradite "sam svoj majstor" kao što se radi, recimo, u USA!
[ tihi2 @ 03.08.2010. 21:25 ] @
Crade, "Ono što morate da znate!!!!!
Ako želite da zamenite proizvod koji je ispravan, morate da znate da to isključivo zavisi od dobre volje prodavca." Izvor:www.bgpotrosac.org.rs "
Za neispravan, koliko ja znam 5-6 slučajeva, se uvek od prodavca dobijao novi (u Metrou sam pri kraju garancije doneo mini pekaru gde su dali novu bez obzira što je u međuvremenu poskupela, u Tehno... nekom sam vratio rešo sa jednom ringlom koji je posle 3 dana i 5 kafa požuteo od temperature) i to bez bilo kakvh dodatnih potpitanja i sumnjičenja ko je to priklučio i da li je on stručan za to. Da li je to njihova dobra volja bila? Ne verujem. Tako se na zapadu posluje.

A ova odredba
Citat:
rewqrewq: Ako Vam je cilj da lažete prodavce i "kradete" neću da odgovaram na temu (reče jedan da vraća jer je našao jeftiniji, jok donesi ga kući pa imaš fore 15 dana da ili nađeš jeftiniji ili da ti taj ostane) .
Nije mi jasno kako neko reče "samo sam uključio ploču"? Ako si povezivao kabal na ploču SAM, tog trenutka prestaje da važi garancija! To same da radi onaj što ima pečat, PIB i sl. da SME (ume) to da radi. Tako je kod ozbiljnih firmi. TAKO I PIŠE.
Ako je kabal bio ugrađen kad je ploča kupljena i ti samo uboo u zid pa crkla, onda imaš pravo da je vratiš!
Ako se već pozivate na Zakon, platite državi porez svaki put kad uradite "sam svoj majstor" kao što se radi, recimo, u USA!


će posebno oduševiti prodavce. Na celom Zapadu (u koji se toliko kunemo) je tako, samo kod nas je prodavac slatkorečiv i kad platiš i odneseš robu, onda garancija ne važi. Tj važi, samo ne možeš da je u svom životu isteraš.
I zaista, za priključenje ploče je potrebno 3 fakulteta i 2 doktorata. One šeme i uputstva su sigurno greškom stigla sa uređajem i služe da se zove majstor koji će za 10 minuta posla uzeti najmanje 20evra. I dati fiskalni račun za uslugu (kad smo već kod poreza).
U konkretnom slučaju (ploče) uređaj je pokazao neispravnost pri upotrebi u prvih nekoliko dana. Falična roba, zameniti.
A za prodavca bi bilo najbolje da kupac kupi novu ploču kod njega ponovo, po mogućstvu istog proizvođača i isti model kako bi obojica proverili (za pare kupca) da li je cela serija loša ili samo pojedini primerci. I kad ta druga crkne kao prva da zaključe da je "nula nestabilna pa ploča (i pored svoje zaštite od pregrevanja i svakakvih maltretiranja) dobija odmah ni manje ni više već 380V" ili bilo koji drugi kvar za koji garancija ne važi. Jeste da to stanje ne smeta nijednom uređaju u kući i da sve radi normalno, ali ovo je ploča renomiranog proizvođača pa nije projektovana za ... Nije nego.
Opšte poznata stvar oko elektronike je da ako ima bilo kakav problem on se manifestuje u nekoliko dana korišćenja. Posle desetak dana korišćenja, elektronika se neće pokvariti verovatno nikad.
[ baraka @ 04.08.2010. 08:26 ] @
Mogućnost da potrošač vrati tehničku robu zato što mu se ne sviđa, u roku od 10 dana - ne postoji nigde u našim zakonima.
To zavisi od konkretne sitiuacije i dobre volje prodavca i uvoznika. Ukoliko nešto ne radi od samog starta, to se skoro uvek menja.

Slučaj koji je ovde opisan nema veze sa "ne sviđa mi se" ili "ne radi od samog starta" već sa samostalnim priključivanjem koje je, koliko ja znam, pogotovo za proizvode kao što su ugradne rerne i ploče, u svim garancijama koje sam imao prilike da vidim - izričito navedeno kao nešto zbog čeka se gubi garancija.

Mrzi me da tražim ali je ovde bila diskusija u vezi sličnih slučajeva. Ja sam tada rekao, a sada ponavljam: budite sigurni da zaista znate da povezujete aparate u čijim garancijama piše da ugrađivanje/povezivanje mora da uradi ovlašćeno lice. Jer glupo je da zbog troška od cca 1.000 din, napravite štetu od 20 ili 30.000.

[ tihi2 @ 04.08.2010. 11:23 ] @
Ako proizvođač traži da proizvod u rad pusti ovlašćeno lice onda je to ovlašćeni serviser za taj proizvod (koga je proizvođač ovlastio). Tada se pečat za garanciju dobija posle puštanja u rad, a ne u radnji. To se radi za velike i skupe uređaje.
Odredba "uređaj u rad pušta stručno lice" ne znači ništa: da li je to komšija koji radi u Elektrodistribuciji, student elektrotehnike, električar koji radi u nekoj firmi pa to radi popodne honorarno, električar koji dolazi kući u ime neke firme po nalogu i daje (fiskalni) račun ili ja koji sam završio srednju elektrotehničku npr.?
U slučaju da se desila ista stvar, a priključio električar, kome da se obrati kupac za rešenje? Postaje ping-pong loptica jer je električar dobro spojio, a prodavac ne priznaje neispravnost. Kvar može konstatovati samo ovlašćeni servis proizvođača i to napismeno. I tada bi kupac mogao da traži i dobije NIKAD da mu električar kupi novu ploču.
Ali konsatacija da "usled nekorišćenja verovatno nula bila slaba pa je sve izgorelo" je čista nebuloza. Neka to napišu na papir i konstatuju kao uzrok. Čim to budeš tražio, odmah će se promenuti priča, jer je to nemoguće dokazati. A ONI treba da dokažu da je to uzrok, a ne ti da je tvoja instalacija ispravna.
Svakako, da bilo šta uradiš, neophodno je da imaš NAPISMENO konstataciju kvara i to od prodavca ili od ovlašćenog servisera. To što te sada vozaju od jednog do drugog je nevažno i mogu da poreknu kad hoće, računajući da ćeš odustati i nikom ništa. Imaćeš muke i papir da dobiješ, ali tamo sigurno neće stajati ono što su ti rekli kao uzrok. Da se kladimo?
[ Pajapatak @ 04.08.2010. 20:54 ] @
A sve bi to bilo drugačije da ste platili ovlašćenom servisu da to uradi.

Na kraju će te morati platiti opravku jer kako da dokažete da niste spalili ploču pogrešnim povezivanjem ?
[ bakara @ 04.08.2010. 21:44 ] @
A zasto bih platio nekome 2500 din da poveze 5 zica?

Ja sam po struci elektro tehnicar...naravno imam diplomu.
[ tihi2 @ 04.08.2010. 23:07 ] @
Citat:
Pajapatak: A sve bi to bilo drugačije da ste platili ovlašćenom servisu da to uradi.

Na kraju će te morati platiti opravku jer kako da dokažete da niste spalili ploču pogrešnim povezivanjem ?
E to je taj tipičan stav našeg prodavca: onog momenta kada izneseš uređaj iz prodavnice NIKAKO ne možeš dokazati da uređaj nije riknuo sam od sebe već je uzrok UVEK nešto što je kupac uradio. Šta će onda uopšte garancija?
Sreća da ima i drugih primera. Zato ja kupujem u velikim robnim kućama (Rodić, Homemarket, Tehnomarket, Metro, Tempo) gde važi onih nedelju dana i gde važi garancija. A onda male prodavnice kukaju kako imaju mali promet. Baš se pitam zašto. Izbor je mali, cena veća, a garancija ne važi...
Prodavci klima nemaju problem jer uvek preporuče momke za ugradnju ili je to uračunato u cenu. Ionako većina nema alat za puštanje klime u rad, ali za šporet...
[ Pajapatak @ 05.08.2010. 00:16 ] @
Citat:
bakara: A zasto bih platio nekome 2500 din da poveze 5 zica?

Ja sam po struci elektro tehnicar...naravno imam diplomu.




Imam i ja diplomu i registrovanu radnju pa ne mogu da puštam u pogon šta hoću , jednostavno nisi ovlaćen od strane proizvođača ili uvoznika i kraj priče.

Oni to napišu u garantnom listu , ko je kao ovlašćen da poveže ili montira uređaj i protiv toga se vrlo teško možeš izboriti.

Znam i ja da je to 5 žica ali kako možeš da budeš siguran da ovaj drugar zaista nije spalio šporet ?

On kaže da nije , a možda i jeste. Zato postoje kao ovlašćeni servisi , platiš neku kintu i ne boli te glava.

Nov Reno Kangoo , euro džek za auto radio , ako sam ugradiš autoradio gubiš garanciju na ceo auto ?! Vrlo jasno piše u garantnom listu.
Otišli u Reno servis ,dečak gurne džek ,uzme 15 eu i napiše da su oni ugradili autoradio,udari pečat i to je to. I nema tu rasprave.

[ baraka @ 05.08.2010. 08:23 ] @
Ko što kaže stara srpska narodna poslovica: "Posle samostalnog priključivanja nema reklamacije"

[ frigo servis bata @ 05.08.2010. 12:07 ] @
Ja ne bi da diskutujem puno,al tvrdim da ako si izgubio nulu,crkla je elektronika jer je dobila 380 V..Objasnjenje servisera je tacno.Primer to se isto desava i kad nestane nula u kuci(sa bandere ili izgori u nekoj kutiji)svi elektronski uredjaji ce da crknu(tv,klima,dvd itd)..Probajte ako mi ne verujete....
[ tihi2 @ 05.08.2010. 12:18 ] @
Ali onda mora da piše da "ugradnju ploče može obaviti samo ovlašćeni servis". Bio danas u Homemarketu i pitam za Boš ploču, vidim da je jeftina (najjeftinija 35000din) i pitam prodavca koga da zovem da priključi. On kaže bilo koji električar. Ja pitam da proveri i pita da li ovlašćeni ili bilo koji i on posle telefonskog razgovora kaže "bilo koji".
Poznato je da ugradnja plina u auto može da se uradi samo u ovlašćenom servisu za taj auto inače se gubi garancija. U neke automobile, čiji uvoznici nemaju ugovor sa nekom radnjom za ugradnju gasa, ugradnjom gasa se odmah gubi garancija. Znam da je drugar morao da plati ovlašćeni servis da mu u Punta ugradi Pioneer CD/radio jer su rekli da samo tako održava garanciju. Bio je oprezan i unapred pitao. Platio 15evra za 5 minuta posla.
Najgora je ovakva varijanta: može bilo koji, a onda kad nastane problem svi peru ruke.
[ baraka @ 05.08.2010. 12:42 ] @
Pa ovde je problem što uređaj nije priključio majstor već postavljač teme, za koga pretpostavljamo da nije majstor.
[ crade @ 10.08.2010. 10:15 ] @
Citat:
baraka: Pa ovde je problem što uređaj nije priključio majstor već postavljač teme, za koga pretpostavljamo da nije majstor.


Nije majstor ali jeste dipl. inženjer, ali da bi zadovoljio "propise" prijavio sam "majstora" koji je ugradio ploču, što se ispostavilo da ništa ne menja jer navodno to je posao samo ovlaštenih servisera. U uslovima iz garancije to nepiše niti trgovci nešto znaju o tome, samo su ovlašteni serviseri DOBRO UPUĆENI!
[ Java Beograd @ 10.08.2010. 11:19 ] @
Citat:
frigo servis bata: Ja ne bi da diskutujem puno,al tvrdim da ako si izgubio nulu,crkla je elektronika jer je dobila 380 V..Objasnjenje servisera je tacno.Primer to se isto desava i kad nestane nula u kuci(sa bandere ili izgori u nekoj kutiji)svi elektronski uredjaji ce da crknu(tv,klima,dvd itd)..Probajte ako mi ne verujete....

Dobro je što ti ne bi da diskutuješ puno, jer ovo šta si napisao (i još tvrdiš) nema veze s vezom. Kad "nestane" nula, nema zatvorenog strujnog kruga i uređaj ne radi. Prosto ko pasulj. Nema teorije da pregori. Sasvim je druga priča, ako se umesto na fazu i nulu (monofazni) uređaj priključi na dve faze.
[ Java Beograd @ 10.08.2010. 11:24 ] @
Uzgred, "ovlašćeni" serviseri su u svim segmentima tehnike (posebno u auto industriji) postali hoštapleri posebne vrste. Ekstra naplaćuju obične poslove.
Ja sam, iako "upozoren" od strane prodavca rešio da ne dam hoštaplerima dva'es evra za spajanje dveju žica na električnu utičnicu (viljušku), i za nabijanje creva za butan bocu. Sve sam uradio sam. Naravno da ništa nije pregorelo.
[ frigo servis bata @ 10.08.2010. 12:06 ] @
Citat:
Java Beograd: Dobro je što ti ne bi da diskutuješ puno, jer ovo šta si napisao (i još tvrdiš) nema veze s vezom. Kad "nestane" nula, nema zatvorenog strujnog kruga i uređaj ne radi. Prosto ko pasulj. Nema teorije da pregori. Sasvim je druga priča, ako se umesto na fazu i nulu (monofazni) uređaj priključi na dve faze.


To sto si moderator ne znaci da si najpametniji,a ti idi u el.distribuciju pa se raspitaj sta ce da se desi gubitkom nule u kucnoj instalaciji....

Mozda si cuo za prenapon?

http://www.edb.rs/prijava_kvarova.php

Pozdrav.
[ baraka @ 10.08.2010. 12:49 ] @
Meni je vrlo zanimljivo ovo:

...ali da bi zadovoljio "propise" prijavio sam "majstora"...

Propisi se zadovoljavaju tako što se poštuju, a ne tako što se lažno "prijavljuje".

Izgleda da ste bili prekvalifikovani.
[ Java Beograd @ 10.08.2010. 13:19 ] @
Citat:
frigo servis bata: To sto si moderator ne znaci da si najpametniji

Moderator sam zato što sam "visio" na forumu dan i noć, pa su me postavili da moderišem.
Diplomirani sam elektro inženjer zato što sam završio fakultet.
Popravljam sve po kući, znam automehaniku, stolariju i još gomilu zanata zato što sam "spretan u rukama" i od malih nogu okružen alatima.
A pametan sam - takvog me majka rodila. I još sam celog života okružen pametnijima od sebe - pa se neprestano usavršavam.

Ipak, osnove elektrotehnike su jasne i nedvosmislene bio ja glup ili pametan, moderator ili ne. Ne bih da ponavljam šta se dešava kad je strujno kolo otvoreno.

Itekako znam šta je prenapon, tim pre što sam radio u fabrici"Minel Elektrooprema i postrojenja" koja je izneđu ostalog proizvodila odvodnike prenapona. Uzgred, prenapon u električnoj mreži, nema ama baš nikakve veze sa "nestankom" nule.

[ frigo servis bata @ 10.08.2010. 17:31 ] @
Evo jedne teme gde je malko objasnjeno sta se desi i zasto...

http://www.elitesecurity.org/t396364-0-Kvar-na-nuli..Pozdrav..

[Ovu poruku je menjao frigo servis bata dana 10.08.2010. u 19:01 GMT+1]
[ bakara @ 10.08.2010. 18:00 ] @
Citat:
frigo servis bata: dovedi fazu i ukljuci bilo koji uredjaj sa trafoom pa mi javi gospodine diplomirani sta se desilo...Pozdrav..

Cek bre...

Coveku je kaze falila nula, i ja sam misljenja da zbog toga nije moglo nista da se desi...mada verovatnije je da je umesto nule spojio fazu i da je zato ploca pregorela.
[ frigo servis bata @ 10.08.2010. 18:20 ] @
Kad je u pitanju trofazna struja nije tako,jer se tada na nultom provodniku dobija plivajuci napon koji moze da bude od 0-400V.

Sto se tice doticnog el.inzinjera i pojmu prenapona o kojem on govori tj.udar groma itd.to je nesto drugo ali takodje pojam prenapona se koristi i u ovom slucaju o kome se diskutovalo.El.tehnicki fakultet je jedan od tezih u nasoj drzavi te sam zaista sad malo zabrinut ukoliko je doticni zaista el.inzinjer.

Primer:Recimo da je na L1 fazi grejac, u slucaju nestanka Nule taj grejac posto ima mali otpor se ponasa kao obicna zica, te kroz njega na Nulti provodnik dođe napon na sve plave zice u kompletnoj instalaciji. Na nekoj drugoj uticnici koja je prikljucena sa L2 faze imas fazu L2 i na plavoj zici fazu L1, sto ukupno daje
380 - 400V minus pad napona na grejacu...

Pozdrav i stavljam tacku na moje izlaganje(nisam dovoljno kvalifikovan..:)samo S.S.sprema)..

[Ovu poruku je menjao frigo servis bata dana 10.08.2010. u 19:55 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao frigo servis bata dana 10.08.2010. u 20:10 GMT+1]
[ tihi2 @ 11.08.2010. 11:14 ] @
Pošto je polemika pomalo otišla u procene inteligencije, imam primer pa da se vratimo na temu.
Imam trofazni šporet sa 2m kabela i trofaznim utikačem i utičnicom.
Hoćete da kažete da se ja svaki put kada vadim ili vraćam utikač u utičnicu vrlo opasno igram sa svim uređajima u kući ako prvo ne spojim nulu?
To je nemoguće uraditi jer ako se pogleda utikač onda su faze 3cm dugačke, a nula i zemlja su na donjem delu na 0cm i SIGURNO će kasnije dobiti kontakt nego 3 faze.
Ispravite me ako grešim ili naučite kako da gurnem utikač i da ispoštujem da prvo nula dobije kontakt.
[ frigo servis bata @ 11.08.2010. 16:53 ] @
Nece ti se desiti nista jer ti sigurno nece biti okrenut ni jedan prekidac na sporetu dok to radis!Nisi verovatno razumeo poentu cele price.Covek je kupio plocu,koja ima na sebi i elektronike i to mu je crklo jer je izgubio nulu...

Edit:Ne igram se ja inteligencije,nego sam pokusao da objasnim,medjutim nasao sam se prozvanim od strane moderatora te sam i obrazlozio sta ce da se desi i zasto.Ovo nisu stvari za igranje,te sam ja veoma ozbiljan sa svojim izlaganjem...pozdrav..

[Ovu poruku je menjao frigo servis bata dana 11.08.2010. u 18:03 GMT+1]
[ tihi2 @ 11.08.2010. 17:58 ] @
Dobro. Moj šporet je stari, ima digitalni sat i timer, ali recimo da to nije ta elektronika.
Neka bude ista stvar sa keramičkom pločom. Ima elektronike, kad je priključujem ništa nije uključeno jer je bila bez struje.
Ni teoretski ne mogu prvo na običnom trofaznom utikaču da prvo dam kontakt na nulu pa onda faze. To znači da uvek mora da izgori? Ili samo ponekad?
To je bila poenta mog pitanja. A priču pratim pomno od početka, što se može iz mojih poruka videti...
[ frigo servis bata @ 11.08.2010. 18:50 ] @
Opet se ne razumemo.
1.Nece nista da ti crkne,osim to sto ti je na sporetu(to se desilo postavljacu teme)ako nestane nula sa te uticnice,a mozda ni to nece ako je na istom potencijalu kao potrosac koji si ukljucio tog trenutka.

2.Pregorece ti svi aparati(koji su prikljuceni na 220V) ako ti u kutiji(razvodnoj tabli,banderi,nestane nula)jer ce na nultom kraju doci preko nekog potrosaca koji ima mali otpor povisen napon(ili prenapon) do 400V.

3.Postavljacu teme preporucujem da popravi tu plocu.Ne znam kako je uradjena elektronika,ali tu je verovatno crko samo mrezni deo,znaci trafo i eventualno neka dioda,ako mu je skupo u ovlascenom servisu da to sredi, nek nadje nekog majstora koji se razume u te stvari.

4.Ipak ste me naterali da polemisem..:)Pozdrav svima i nadam se da se moderator nije naljutio na mene,jer nisam imao lose namere ni prema kome,ali kad Vas neko prozove na takav nacin,red je bar da prizna da je pogresio,ili da kaze da sam ja pogresio...Ko radi taj i gresi.

5.Posto su neki naveli svoje strucne spreme ja sam slucajno zavrsio za el.teh.pogona.
[ bakara @ 11.08.2010. 19:39 ] @
Citat:
frigo servis bata
2.Pregorece ti svi aparati(koji su prikljuceni na 220V) ako ti u kutiji(razvodnoj tabli,banderi,nestane nula)jer ce na nultom kraju doci preko nekog potrosaca koji ima mali otpor povisen napon(ili prenapon) do 400V.

To govoris o indukovanom naponu?

Kod mene se par puta vec desavalo (sa bandere) da se izgubi nula i samo se jednom desilo da je crkao aspirator.

Mada ja sam ipak misljenja da je njemu crklo zbog toga sto je zamenio nulu i fazu...
[ tihi2 @ 11.08.2010. 23:09 ] @
Dobro. Dakle sve je u redu sem ako nema nule na banderi.
A kako se konstatuje ili dokazuje da se to desilo? Ima li igde traga o tome ili to može uvek da se kaže? I, pošto ne spada pod garanciju, garancije nema.
A ovde svi razmenjujemo mišljenje. Može biti i polemika, ali rezultat je bitan - da se nešto nauči i sazna. Samo malo više takta i uvažavanja. Dakle, samo argumenti, pa ko čita proceniće da li je to glupost ili ne.
[ Pajapatak @ 11.08.2010. 23:26 ] @
A i ti Java moderator edukuj se malo , iako si elektroinženjer. Ne kažem ti ovo da bi se ti sad nešto ljutio i vređao već zbog toga što tvrdiš da kada nema nule ništa se neće desiti.
Nisi u pravu . A ti sad odvoj malo vremena pa saznaj zašto nisi u pravu.

Pozdrav.
[ Java Beograd @ 12.08.2010. 07:37 ] @
Da, u pravu si. I ti i frigo bata. Kad sam malo bolje sagledao, nije trivijalno. Zapravo, zavisi od toga gde se "nula" prekida. Da li kod utičnice, ili kod table sa osiguračima ili van kućne instalacije. Takođe zavisi i od toga koji su drugi potrošači uključeni, tj. da li na drugim fazama postoje uključeni potrošači.
Ako je nula prekinuta dalje od utičnice, i ako postoje uključeni potrošači na drugim fazama, može da dođe do neočekivanih naponskih oscilacija.
[ tihi2 @ 12.08.2010. 08:15 ] @
Dakle, jasno je da tu ima nešto.
Ostajem pri pitanju kako da mi serviser dokaže da je moja ploča crkla zbog nestanka nule. Koliko se razumem, ulazni deo (ispravljački) će izgoreti i kada pretrpi strujni udari (prevelik napon) i kad nema nulu i kad je sam nekvalitetan.
Šta tu pokriva garancija? Da li onda za ulazni deo nema garancije jer može uvek da se kaže "kriva je neispravna instalacija"? U tom slučaju, čak i ako je to priključio ovlašćeni servis, neće mi priznati garanciju. I kako da mi dokaže da je nestala nula ili bio strujni udar kada je to bilo juče, a sad je sve ispravno?
[ Pajapatak @ 12.08.2010. 12:41 ] @
Citat:
Java Beograd: Da, u pravu si. I ti i frigo bata. Kad sam malo bolje sagledao, nije trivijalno. Zapravo, zavisi od toga gde se "nula" prekida. Da li kod utičnice, ili kod table sa osiguračima ili van kućne instalacije. Takođe zavisi i od toga koji su drugi potrošači uključeni, tj. da li na drugim fazama postoje uključeni potrošači.
Ako je nula prekinuta dalje od utičnice, i ako postoje uključeni potrošači na drugim fazama, može da dođe do neočekivanih naponskih oscilacija.


Deluje to malo nelogično kada onako na blic razmišljaš , ali veruj mi čas posla dobiješ 380v tamo gde ne treba.

Pogotovo su sporne ove naše trofazne utičnice , takve kakve jesu. Lako gube nulu jer su glupo rešene.

No , ipak će naš drugar teško da ostvari garanciju u ovom slučaju.

[ frigo servis bata @ 12.08.2010. 21:26 ] @
Citat:
tihi2: Dakle, jasno je da tu ima nešto.
Ostajem pri pitanju kako da mi serviser dokaže da je moja ploča crkla zbog nestanka nule. Koliko se razumem, ulazni deo (ispravljački) će izgoreti i kada pretrpi strujni udari (prevelik napon) i kad nema nulu i kad je sam nekvalitetan.
Šta tu pokriva garancija? Da li onda za ulazni deo nema garancije jer može uvek da se kaže "kriva je neispravna instalacija"? U tom slučaju, čak i ako je to priključio ovlašćeni servis, neće mi priznati garanciju. I kako da mi dokaže da je nestala nula ili bio strujni udar kada je to bilo juče, a sad je sve ispravno?


Prilikom strujnog udara ili ne ispravnosti el.instalacije nece da ti se vazi garancija ni za jedan uredjaj koji kupis.Za strujni udar trazis od el.distribucije da ti nadoknadi stetu,a za el.instalaciju snosis sam posledice.Jedino ako si osigurao stvari po kuci onda mozes da pozoves osiguravajuci zavod da ti nadoknadi stetu.

[Ovu poruku je menjao frigo servis bata dana 13.08.2010. u 00:50 GMT+1]
[ tihi2 @ 13.08.2010. 14:37 ] @
Razumem ja to, ali šta ako serviser kaže "strujni udar", "falila nula" i slično i u celoj kući crkne samo njegov uređaj pod garancijom?
To da tražim od elektrodistribucije da mi nadoknadi štetu je dobra majstorska fora, jer sada JA moram elektrodistribuciji da dokazujem nešto što nemam pojma da li se uopšte desilo, a pogotovo ne znam kako bi to dokazao. Bilo je nekoliko slučajeva da je trafo stanica bila u kvaru pa su u celoj ulici pocrkavali frižideri i zamrzivači i to je jasno ko je kriv, pa je bilo lako naplaćeno.
Mislim da serviser MORA meni da dokaže da se desilo to-i-to i da to ne spada pod garanciju. Pogotovo što ne zna ni gde stanujem, a ne kakva mi je instalacija i da li je uopšte bilo ikakvog kvara instalacija.
Iz ovoga ispada da to ne može da se dokaže? Hoću reći, kako da se dokaže da je falila nula ili da je bio strujni udar? Crkne samo jedan uređaj u kući i to taj pod garancijom i nijedan više.
[ bakara @ 14.08.2010. 21:57 ] @
Citat:
bakara:
Mada ja sam ipak misljenja da je njemu crklo zbog toga sto je zamenio nulu i fazu...

A evo sta kaze i uputstvo:
[ Pajapatak @ 15.08.2010. 11:55 ] @
To je to.
I oni se pozovu na tu rečenicu a obzirom da montažu nije izvršio neko njihov koji je kao stručan imaju kao neko pokriće da ne priznaju garanciju.
[ rewqrewq @ 15.08.2010. 15:47 ] @
Citat:
Pajapatak: To je to.
I oni se pozovu na tu rečenicu a obzirom da montažu nije izvršio neko njihov koji je kao stručan imaju kao neko pokriće da ne priznaju garanciju.


Ništa čudno, oduvek je tako bilo, a verovatno će i biti.
[ bakara @ 15.08.2010. 16:37 ] @
Citat:
Pajapatak: To je to.
I oni se pozovu na tu rečenicu a obzirom da montažu nije izvršio neko njihov koji je kao stručan imaju kao neko pokriće da ne priznaju garanciju.

Da samo sto u garanciji pise "strucno lice", a ne pominju "ovlasceno lice", osim za ugradnju klima uredjaja.

Mada ovo je za samsung a ne za bosh pa se mozda i razlikuju.
[ tihi2 @ 15.08.2010. 17:18 ] @
Na onom uputstvu ne piše da treba da ga priključi "ovlašćeno lice", već se, ako pažljivo čitate, pozivaju da ako "ako se pogrešno priključi nula i faza onda to ne spada pod garanciju".
Suština mog pitanja treći put koji, stalno izbegavate da odgovorite, je kako će meni servis dokazati da mi je falila nula u kući? To je bio razlog nepriznavanja garancije našem kolegi, a ne neovlašćeno priključivanje.
Ja ne bih tako lako i brzo odustao, makar svaki dan dolazio u servis. Pre ću ja njima dosaditi nego oni meni. Sa zaključkom o nepriznavanju garancije na papiru, pravac u inspekciju, pa predstavniku Bosha, pa pismo u centralu u Evropi pa tužba. Alo, pa radi se o 400 evra!!!
Ja sam 1989. na žurci pregoreo bas od Wharfedale zvučnika. Poslao pismo u Englesku proizvođaču i tražio da pošalju pouzećem novi. Oni poslali sa sve propratnim pismom i izvinjenjem šro sam imao neprijatnosti, uputstvom kako se to menja i naplatili samo shipment tj transport, jer su po imenu i prezimenu videli da sam to kupio tada pre 3 godine (a garancija je 5 godina) u Zagrebu u njihovom predstavništvu. Naravno da je predstavnik u ZG tražio da ja kupim novi i to po duplo većoj ceni nego da mi pošalju iz Londona (to je i bio razlog zašto sam naručivao iz Londona)...
Ne kažem da su slični slučajevi, već samo ilustrujem kako se na Zapadu posluje i kakav je odnos prema kupcima.
Stvar je u tome što prodavci računaju da kupac neće da se ganja sa njima i da će progutati svaku glupost na svoju štetu.
Ne znam da li je Crede dobio PISMENU konstataciju kvara i razlog ne priznavanja garancije? Prognozirao sam da će ga teško dobiti...

[Ovu poruku je menjao tihi2 dana 15.08.2010. u 18:30 GMT+1]
[ bakara @ 15.08.2010. 18:16 ] @
Citat:
tihi2... stalno izbegavate da odgovorite, je kako će meni servis dokazati da mi je falila nula u kući?

Nije tebi falila nula, vec si zamenio nulu i fazu i spalio plocu, tesko da ti tu iko moze pomoci.
[ gti2 @ 15.08.2010. 18:29 ] @
Nije on pokrenuo temu
[ tihi2 @ 15.08.2010. 20:11 ] @
Citat:
bakara: Nije tebi falila nula, vec si zamenio nulu i fazu i spalio plocu, tesko da ti tu iko moze pomoci.
Meni nije falilo ništa. Crede je kupio ploču i počeo ovu temu.
On kaže da to nije slučaj i u prvom postu u ovoj temi je opis slučaja za koji ja nemam raloga da ne verujem da je tačan (teško bi on to izmislio).
Ako je zamenuo fazu i nulu stvar je jasna, ali to onda serviser mora da konstatuje.
Pretpostavka je da nije i da je tačno ono što je napisao. Nema razloga da se laže, a dalja rasprava je važna za sve koji čitaju da svi znamo kako da se ponašamo.
Ja, konkretno, treba da kupim kotao za čvrsto gorivo i, poučen ovom pričom, pitam svakog prodavca "ko to sme da priključi". Naravno svi kažu "bilo koji majstor". Naravno da sam pitao i proizvođača i tamo mi telefonom kažu da "može bilo koji majstor". Pitao sam i "ko sme da ga pusti u rad i prvo loženje" gde sad već nastupa dramska pauza sa druge strane telefona i nesigurnost. Ali sve je to telefonom. Ne znam kako bi to dobio napismeno, osim da pozovem njihovog ovlašćenog servisera da zajedno pustimo kotao u rad, a pošto mi ništa napismeno neće dati, da se lepo slikamo pored kotla sa datumom kao dokaz. Ipak je to 1000 evra.
Stvar je u pravilima koja treba znati i biti oprezan. Rekao bih da smo svi iz ove priče što-šta naučili.

[ frigo servis bata @ 15.08.2010. 20:41 ] @
Prvi post glasi:

Citat:
Samostalno sam ugradio novu BOSCH-ovu ploču za kuvanje,
regularno sve povezano na trofaznu utičnicu.
U početku je sve bilo OK da bi posle nekoliko minuta rada
sve otkazalo!!!
Proverio sam ponovo veze i osigurače, sve je na svom mestu.
Kako je sve u garanciji pozvao sam ovlaštenog servisera
koji kaže da zbog duže neaktivnosti trofazne utičnice možda nije bilo "nule"
i na ploču je poslat napon od 380V??? što je prouzrokovalo pregorevanje
elektronike.
Zanima me vaše mišljenje o ovoj stvari jer se tiče mojih prava iz garancije.
Moželi se uopšte poslati veći napon ako je nula bila u prekidu i kako?


Odgovor je :Moze

Citat:


Primer:Recimo da je na L1 fazi grejac, u slucaju nestanka Nule taj grejac posto ima mali otpor se ponasa kao obicna zica, te kroz njega na Nulti provodnik dođe napon na sve plave zice u kompletnoj instalaciji. Na nekoj drugoj uticnici koja je prikljucena sa L2 faze imas fazu L2 i na plavoj zici fazu L1, sto ukupno daje
380 - 400V minus pad napona na grejacu...


Nema potrebe dalje diskutovati na razna pitanja sta bi bilo kad bi bilo....Pozdrav

[ tihi2 @ 15.08.2010. 21:26 ] @
Da, možda si u pravu: zašto nešto razjasniti i znati pravila kad je bolje ovako da odgovor bude što kraći bez objašnjenja, jer ko smo mi kupci da nam se nešto objašnjava. Ne sumnjam da za svaki kvar postoji objašnjenje koje ne spada pod garanciju i koje je rezultat "neadekvatnog korišćenja od strane korisnika".
Dakle servis je ZAKON i tačka. I nema više niko da se o tome pita. Treba li serviser da dokaže svoju tvrdnju? Ma neeee... zašto bi ? Mi to ionako ne bi razumeli.
Pitam se samo ima li slučajeva kada se garancija priznaje u pojedinim servisima?
[ rewqrewq @ 16.08.2010. 09:39 ] @
Koliko ja znam, svaka intervencija sem da samo utakneš kabal u struju, isključuje garanciju.
Ne postavlja se pitanje stručnosti kupca, kupac je da dobije aparat i kuva ili sl. a ne da čačka bilo šta što nije njegov posao.

Ja prodajem šporete, koji dolaze bez kabla a na osnovu šeme je pitanje da li može da se ugradi kabal i da radi kako treba. Ima neka caka da treba nešto da se premosti, po pravilu, "komšija" se toga retko seti pa mu pregore grejači i sl. Šema postoji, ali ljudi bez iskustva neće da odrade kako treba.

Dakle ako ovlašćeni serviser NASE, Bosha, Siemensa i sl. na šeboj Zanussi ploči ugradi kabal i bilo šta da se desi kako ne treba, nema garancije.
[ tihi2 @ 16.08.2010. 10:52 ] @
Da, ba sam hteo da pitam...
Šporeti se prodaju bez kabela. Da li ja treba da pozovem ovlašćeni servis da mi priključi kabel i šporet? Jer, ako šporet ne radi (makar bio ispravno priključen) ja sam kriv i ne važi garancija. Šta ako je neispravan izašao iz prodavnice? Imam iskustva sa nekim mikserom koji je, kad sam ga doneo kući, strašno krljao (kao da negde struže), vratio ga u prodavnicu, dobio drugi, a taj moj neispravan nije završio u magacinu već je stavljen ponovo na policu. Drugi kupac će ga uzeti, normalno. E sad, meni je to zamenjeno pa me ne boli, ali ...
Kod ozbiljnijih proizođača most o kojem govoriš (mislim za nulu ako se ne varam) se već nalazi na svom mestu pa nema greške... a inače dosta česta greška je što se ne stegne dovoljno, pa onda vremenom počinje da se greje i čak varniči. Možda bi to stvarno morao da uradi ovlašćeni servis, može da bude i opasno.
[ frigo servis bata @ 16.08.2010. 18:56 ] @
Citat:
tihi2
Kod ozbiljnijih proizođača most o kojem govoriš (mislim za nulu ako se ne varam) se već nalazi na svom mestu pa nema greške... a inače dosta česta greška je što se ne stegne dovoljno, pa onda vremenom počinje da se greje i čak varniči. Možda bi to stvarno morao da uradi ovlašćeni servis, može da bude i opasno.


Nemoj Nulu nikad ni sa cim da mostis,to su mostovi za faze...
[ tihi2 @ 16.08.2010. 22:03 ] @
Menjao matori klasičan šporet, pa ga ja priključio. Kad sam video kakav je kabel i koliko se izolacija ljuska (posle 35 godina rada), odmah sam ga bacio i kupio nov.
Tada sam video da ima neki metalni U most i koliko se sećam bio je za nulu. Po šemi, faze su na levoj strani, a nula (sa tim mostom zauzima 2 mesta) i zemlja na desnoj.
Sam da premošćavam nešto - ne pada mi na pamet.
Predstoji mi zamena ringli na mom šporetu (za početak jedna ekspres od 16 cm), valjda nije prekomplikovano.
[ rewqrewq @ 17.08.2010. 10:16 ] @
Servis ne mora da bude ovlašćeni ali mora da bude zvanični. Zvanični znači da će da Vam da fiskalni račun, udari pečat i sl...
Kupac, gdin. čovek, i ako se nešto pokvari spoji prethudno pomenute servise i dobije šta je hteo da kupi, ispravan uređaj.

Ja svoje kupce, tu grešim, edukujem da budu gospoda i plate koji dinar više i dobiju šta su tražilia odgovornost prebace na druge. Taj neki dinar više je od 500 do 1.000 din. više, recimo.

[ rsinisa @ 17.08.2010. 15:30 ] @
Ajde i ja da se uključim u temu.
Konkretno, 10 godina sam pravio i prodavao jedan svoj proizvod koji radi na struju. Naravno da sam uz proizvod davao i garantni list u kome je navedeno na koji način se gubi garancija tako da, ako nije prekšeno ništa od napisanog, garancija MORA da se prizna. U mom garantnom listu je pisalo da u garantnom roku popravke sme da vrši samo OVLAŠĆENO lice, što podrazumeva lice kome sam ja odobrio da vrši popravke. Što se tiče priključenja nije pisalo ništa obzirom da je uredjaj takav da ga praktično ugradjuju samo majstori iz državne firme.
E sad, za slučaj koji pominješ, zamena nule i faze, ako može veštačenjem da se dokaže da je uredjaj priključen pogrešno, garancija se ne priznaje. Naravno, potrebno je da je princip rada uredjaja takav da zamena nule i faze prouzrokuje kvar koji drugačije ne može da nastane i da se to nedvosmisleno utvrdi, ali svakako teret dokazivanja nije na kupcu.

Pozdrav.
Sinisha
[ rewqrewq @ 17.08.2010. 22:44 ] @
Šta da dokazuje kad je očigledno da je dirao neko ko nije smeo da dira. Kako sam ja shvatio, fabrika pošalje uređaj koji je takav i takav, ovlaščeni serviser ga zatekne u drugačijem stanju a da se ne zna ko je to stanje izmenio ili svoj rad "overio".


[ labla @ 22.02.2023. 17:59 ] @
simens EK6821 ploca evo i sema ako neko zna kako se prikljucuje na mrezu


[Ovu poruku je menjao labla dana 22.02.2023. u 19:57 GMT+1]