[ mrcinamrcina @ 07.08.2010. 11:41 ] @
..evo kupio sam BlueRay player za PC i upotrebljavam player Corel WinDVD 2010 i jedini problem koji imam je::kad gledam BlueRay film mi ne funkcijonira efekt "All2HD",koji služi da slika klizi tečno,bez trzanja.Kad stavim DVD sve radi OK,jedino sa BlueRayom mi ne radi?!Da li postoji bilo kakav način da mu sa BlueRay-om ta funkcija proradi??
Pokušao sam i sa drugim playerom koji sam dobio sa playerom "Cyberlink PowerDVD8",ali ista stvar,sa DVD-om sve radi,ali sa BlueRay-om ne?!


P.S. : ta funkcija mi je prijeko potrebna jer imam LCDTV FullHD,ali samo od 50Hz,pa mi bez te funkcije slika trza......

...pomozite ako ima netko kakvo riješenje,hvala :))
[ Stranger2 @ 08.08.2010. 19:21 ] @
Trzanje zavisi i od racunara.. Blu-ray video je zahtevan. Kakav racunar imas?

Reprodukcija videa je jasna stvar, video ne sme da trza ukoliko je kompjuter dovoljno snazan bez obzira da li je uklucen ovaj ili onaj efekat... Ne verujem da taj efekat sluzi da elminise trezanje vec vide otrza iz nekog drugog razloga najverovatnije.

Citat:
ta funkcija mi je prijeko potrebna jer imam LCDTV FullHD,ali samo od 50Hz,pa mi bez te funkcije slika trza......

A na kakav nacin si spojio kompjuter sa TV-om.? AKo spojis sa HDMI kablom onda bi TV trebao dobiti ispravan sigbnal.

LCD Full HD 50Hz je skroz Ok. Tesko da mozes primetiti razliku u slici kod njega i koed nekog jos boljeg ekrana...

---
Ne razumem, zasto si u naslovu teme pomenuo "sa 3D efektom"?
[ mrcinamrcina @ 08.08.2010. 21:18 ] @
@Stranger2 : Što se PC-a tiče nije sigurno jer imam jako dobar sistem:Core2Quad,4GB ram,ATI HD 4850 od 1GB itd.....TV LCD je spojen sa kvalitetnim HDMI kabelom G&BL........

Trzanje podrazumijevam kad film nije snimljen po našem standardu od 25 fps,nego po američkom 23.976 fps-a ili kao obično 24 kod večine BlueRay-a,znači radi se o frejmskom trzanju koje riješi efekt koji sam ja napisao u naslovu 3D,ali je točan naziv All2HD i Digital Natural Motion,koji ovaj nedostatak frejma "ispegla".Zbog tog razloga pokušavam otkriti ako se može na bilo koji način osposobiti prilikom gledanja BlueRay-a jer u specifikaciji playera (WinDVD pro2010 i Cyberlink PowerDVD8) piše da ta funkcija nije aktivna.

Inače upotrbljavam kao sofware za "peglanje" frejmova ReClock koji tu razliku između 25 i 23 976 fps odradi perfektno.Problem da ReClock ne radi kad staviš BlueRay,jedino sa DVD-jima radi.I zato pitam nekoga da li postoji način za osposobljavanje funkcije u playerima All2HD i Digital Natural Motion ili osposobljavanje ReClock-a za obradu sa (naravno) BlueRay DVD-jima.


H v a l a
[ Stranger2 @ 09.08.2010. 16:11 ] @
Citat:
Trzanje podrazumijevam kad film nije snimljen po našem standardu od 25 fps,nego po američkom 23.976 fps-a ili kao obično 24 kod večine BlueRay-a

24fps nije ameročki već filmski standard. Filmske kamere standardno snimaju 24 fps (i bioskopski projektori puštaju 24 fps) a to se za potrebe televizije ili dvd-a konvertuje vestackim putem u evropskih 25fps il iamericki 30fps (priblizno).
23.976 je privremeni framerate... video sa filmske trake se digitalizuje na 24fps a zatim se vestacki uspori na 23.976 jer se 23.976 lakse konvertuje na 25fps nego 24. 23.976 su takodje uvrstilu u framerate za Blu-ray da bi bilo sto manje konverzija i sto manje gubitaka kvaliteta u pripremi videa.

Svakom konverzijom frameratea se narusava kvalitet. Dakle konvertovanje u 25 nije zbog poboljsanja vec je bilo neophodno jer dvd plejeri, dvd rekorderi i stari televizori nisu podrzavali 24fps.

Posto Blu-ray Disc plejeri i novi HD televizori podrazavaju 24fps sada ta konverzija vise nije neophodna.

U praksi razlika izmedju 24fps i 25fps je tako mala da vecina ljudi ne bi primetila razlku. Takozvana seckavost 24fps videa zapravo nije zbog toga sto je framerate manje vec je to iz vise razloga:
- jedan razlog je taj sto 25fps kamere ne snimaju na foto traku vec imaju elektronski senzor koji je trom pa "razamzuje" detalje. Slika bi zbog te tromosti senzora delovala mirnije cak i da te kamere snimaju na 23fps. U poredjenju s tim filmski prikaz uvek deluje seckavije.
- drugi razlog je taj sto je konverzija frameratea nezgodan i nesavrsen metod. Neki frejmovi se moraju poduplati a neki se moraju preklapati pa je krajnji rezultat takodje malo zamucena slika.
- treci razlog je sto je Tv ekran u vecini slucajeva tromiji i sporije osvezava sliku nego filmski projektor. Tako da i sam TV ekran vrsi ono razmazivanje kao kamere sa elektronskim senzorima.


Dakle posto imas Blu-ray uredjaj, HDMI kabal i Full HD televizor sa HDMI ulazom onda bi trebalo da je sve osposobljeno za 24fps video. Teoretski konverzijom frameratea (ili bilo kakvom konverzijom) ne mozes nista poboljsati a mozes pokvariti. U praksi to mozda deluje bolje ukoliko si se navikao na DVD 25fps ali zapravo pravi filmski 24fps je najkvalitetnijei moguci za gledanje Blu-ray Disc filmova.

Ja mislim da trebas podesiti izlaz od graficke kartice na 24fps. Kod mene na primer na ATI Radeon HD kartici u grupi opcija HDTV supprot ima da se izabere 1080p24. I mozda jos trebas da podesis taj WinDVD da ako moze film direktno preusmeri na TV izlaz.
Citat:

All2HD i Digital Natural Motion,koji ovaj nedostatak frejma "ispegla".Zbog tog razloga pokušavam otkriti ako se može na bilo koji način osposobiti prilikom gledanja BlueRay-a jer u specifikaciji playera (WinDVD pro2010 i Cyberlink PowerDVD8) piše da ta funkcija nije aktivna.

Inače upotrbljavam kao sofware za "peglanje" frejmova ReClock koji tu razliku između 25 i 23 976 fps odradi perfektno

Efekti tog tipa uglavnom dodaju tromost, kombinovanje frejmova i razmazivanje pa slika naravno manje treperi ali to ne znaci bolje. Stvar ukusa. ima i televizora koji imaju slicne efekte. U sustini ti efekti zamenjuju jednu nesavrsenost drugom.

Sad ne znam tacno koja su ogranicenja tvog ekrana od 50Hz ali ako podrzava 24p onda bi trebalo da graficka kartica odradi sav potreban posao automatski...
Tv iako je 50Hz trebao bi biti sposoban da sve podrzane formate prikaze najbolje sto se moze. Znaci morao bi on u sebi imati nekakav filter poput tog Reclocka ukoliko mu je to neophodno.
[ mrcinamrcina @ 09.08.2010. 22:13 ] @
@Stranger2 : Imaš ti pravo,vidim da si dobro upučen u filmsku tehnologiju,ali u mom slučaju nikakav drugi fps ne dolazi u obzir,nego 50fps iliti 50Hz.

Da objasnim:Moja LCD FullHD TV Sharp Aquos,podržava naravno i 24Hz ili frejma,ali ima jedna caka,što u opcijama menua na TV ima jedan tzv.Advanced effect koji napravi sličan efekt kao na TV od 100Hz,a to je da prilikom gibanja stvari ili osobe u filmu slika teče glatko bez i najmanjeg trzaja.Problem je da taj efekt (ili software) u TV-u ima funkciju samo kod 50Hz,dok na ostalim kao 24-60... taj efekt ne radi!

Vjerujem da puno ljudi niti ne vide razliku kada stavim na 24Hz,ali ja na žalost VIDIM.Znam da bi bilo najjednostavnije riješenje kupiti TV od 100Hz i taj moj problem laganog trzanja bi bio riješen,ali na žalost nisam u financijskom stanju da to kupim.TV sam kupio prošle godine i koštala me 1.500 eura.

Kada govorim da slika lagano trza,u stvari mislim da prilikom gibanja osoba ili stvari u filmu ne ide tečno nego ima tzv.LEPTIROV EFEKT(brzo titranje)

Još jedan primjer:Imam i PlayStation3 koji naravno može playati BluRay-e i kad stavim BluRay u PS3,čim krene film,mi TV automatski prebaci na 24Hz,ali opet isti problem šta mi je u opcijama TV-a automatski isključen onaj Advance efekt i slika opet ne "klizi".......

Volio bih kad bi se našao još kakav "bolesnik" kao ja,koji ima kakvo riješenje u mojem primjeru :))
[ Stranger2 @ 10.08.2010. 15:16 ] @
Onda ti preostaje da sacekas mozda novu verziju Reclocka. Vidim u changelogu da pise da je nesto dodavana za WinDVD pa ce mozda dodati jos podrske...

Drugo, PowerDVD i WinDVD imaju nekoliko verzija i slabije verzija nemaju sve iste funkcije .Proveri da li imas tu najmocniju verziju sa svim funkcijama. Ako nemas onda probaj nabaviti.

Citat:
Znam da bi bilo najjednostavnije riješenje kupiti TV od 100Hz i taj moj problem laganog trzanja bi bio riješen,ali na žalost nisam u financijskom stanju da to kupim.TV sam kupio prošle godine i koštala me 1.500 eura.

A mozda bi bilo isto. Konverzija frameratea sa 24 na 25fps je mnogo slozenija nego sa 25 na 50 ili sa 25 na 100. Zbog toga se redje vidja.

---
Jedan nacin da smanjis to seckanje je sledeci: Kada gledas film zamraci sobu sto vise i onda potamni sliku na ekranu. Tamniji ekran u mracnoj sobi deluje jednako svetlo kao svetliji ekran u svetloj sobi. Medjutim kada je tamnije i nase oci su malo tromije pa se to seckanje manje primeti. Slicno kao u bioskopu , iako je 24fps niko se ne zali da izgleda seckavo.


[Ovu poruku je menjao Stranger2 dana 11.08.2010. u 04:29 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Stranger2 dana 11.08.2010. u 04:29 GMT+1]
[ mrcinamrcina @ 11.08.2010. 09:53 ] @
@Stranger2 : Rijeeeeeeeeeeeeeeeešenooooooo!!!!!!

Do sad sam imao verziju ReClock-a 1862,koja nije podržavala PowerDVD.Skinuo sam s neta najnoviju verziju ReClock-a 1870,koja podržava i CyberlinkDVD player i sada sve radi preko ReClocka (naravno i BlueRay) perfektno.ReClock bez problema odradi svoj posao sa 24fps-a na 25fps-a koji pomnožen sa 2 daje 50.Naravno player WinDVD još uvijek ne radi,ali nije bitno kad je tu podržan CyberlinkDVD player.........

H v a l a na pomoći Stranger2 ;)))

[Ovu poruku je menjao mrcinamrcina dana 11.08.2010. u 11:45 GMT+1]
[ Stranger2 @ 11.08.2010. 18:36 ] @
Drago mi je!