[ mihaleks @ 28.08.2010. 15:24 ] @
Ukratko cu izloziti svoj problem ovde. Ja i supruga bi da se selimo za Svedsku. Meni nije problem posto imam slovenacki pasos i viza i radna dozvola mi nisu potrebni tako da sam odlazak i nije problem. Veci je problem zaposlenje, barem meni licno. Zavrsio sam srednju elektrotehnicku i fakultet sa kojim verovatno necu raditi tamo. No elem. Plan je takav da ja odem tamo i kad dobijem posao da podnesem zahtev za spajanje porodice kako bi i supruga mogla da ostane duze od tri meseca jer ona ima samo makedonski pasos. Imam jos polozene kategorije B, C i E a u vezi toga sam nesto nacuo da tamo moras sve ponovo da polazes sto su uveli zbog nekih nasih kriminalaca koji su falsifikovali dozvole iz Srbije. Molio bih za konkretne savete oko pronalazenja posla, informacije o uslovima sto se tice stanova i iznajmljivanja. Inace supruga mi je zubni tehnicar i trenutno zavrsava za medicinskog tehnicara tj. medicinsku sestru. U vezi toga bi me zanimalo kakvi su uslovi za nostrifikaciju diplome obe skole i zaposlenja. Procitao sam sve oko Norveske i sada citam polako sve oko Svedske. U vezi Norveske je dosta komplikovano sve, verovatno je i tamo ali bi me opet zanimala procedura oko Svedske. Nisam jos sve procitao ovde, ali nameravam tako da nemojte da zamerite, jer ima dosta svega napisanog i treba vremena da se proceslja. Inace govorim srpski i engleski, na kursevima sam ucio norveski i nemacki a trenutno u sopstvenoj reziji ucim i svedski. Ako je neko voljan da pruzi informacije oko zaposlenja i smestaja moze i na pp. Hvala svima unapred.
[ Mirjana Savicic @ 30.08.2010. 12:53 ] @
Aleksandre...
Vi ste napisali da ste iz Kikinde...ja sam iz Ruskog Sela...zivim u Beogradu...Vi biste za Svedsku...Da je u pitanju Norveska,mogla bih da Vam pomognem oko saveta za dobijanje autorizacije za Vasu suprugu jer sam i ja iz zdravstva i imam autorizaciju,selim se u septembru u Norge.Mozda da razmislite jos jednom...da vidite sta vam valja ciniti...ja sam na forumu o razmeni iskustva vezano na Norge stavila dosta toga.
Bas me iznenadilo kada sam videla da ste iz Kikinde!!!Svako dobro i nadam se da cete uspeti!!!
Zemljakinja iz Ruskog Sela!!!
Mirjana!!!
[ jovanasss @ 30.08.2010. 22:19 ] @
Mirjana,imam jedno pitanje i ukoliko ste informisani zaista bih bila veoma zahvalna na odgovoru ;) uskoro zavrsavam defektoloski fakultet smer logopedija i razmisljam o preseljenju u neku drugu zemlju...zainteresovana sam za norvesku jer sam cula informaciju da oni veliku paznju posvecuju osobama sa posebnim potrebama,sto je u vezi sa mojom buducom strukom.Naravno ne bih tamo niti bilo gde u svetu mogla da radim kao logoped ali verujem da bih kao defektolog mogla.Da li ste mozda upoznati o potraznji te struke u norveskoj?i kakvi su uslovi?staz bih ovde odradila...hvala....
[ Mirjana Savicic @ 30.08.2010. 22:56 ] @
Jovanasss...ono sto znam jeste da je jedna devojka uspela kao defektolog da se zaposli u Norveskoj u vrticu njihovom.Takodje znam da je bilo prilicno tesko da to ostvari...citala sam njen mejl u kojem je opisivala jednoj poznanici kako je bilo i na koliko se mesta sve javila.Neznam sta imate od srednje skole...mozda je to put da se pocne pa da se naknadno kada se integrisete u norvesko drustvo,onoliko koliko to mi kao doseljenici mozemo...okusate srecu sa fakultetskom diplomom.Medjutim,ona je uspela...kazem tesko je bilo ali je uspela.Jezik,jezik,jezik to je jako bitno...a sto se prakse tice naravno nju morate odraditi ovde jer vam je taj dokumenat potreban...Ja sam mnogo informacija stavila na forumu kako otici u Norvesku i kako se zivi tamo...ima dosta toga...sve je doduse vezano za zdravstvo...opsti smer...i rendgen ali da znate vi morate slati plan i program po kojem ste studirali...i oni procenjuju usaglasavanje sa njihovim programom istog profila...Ali...papire je ta devojka relativno lako zavrsila...Ne mogu vam obecati,jer sam trenutno preokupirana pripremama za odlazak u Norvesku jer se u septembru selim...ali cu se potruditi da vam nabavim njen kontakt ili cu joj ja poslati mejl da vidim sta je slala,koliko je cekala,koliko je to kostalo i tako...dajte mi par dana...Kazem,potrudicu se...ne mogu da obecam...
Veliki pozdrav!!!
[ Isak666 @ 30.08.2010. 23:38 ] @
Mali off
@mirjana

kazes da si slala program studija. Mene to isto interesuje, doduse za nesto drugo - slao bih jednom univerzitetu za nastavak studija.
Oni su trazili preveden program u nekoj kracoj formi od onog koji sam ponudio - nesto vise od 80 strana. Posto je to stari program po kojem sam zavrsio fakultet, nema sanse da se pojavi kraca verzija.

Ono sto mene interesuje, da li ste slali komplet program ili samo osnovne delove, ako je isto bio obiman?
Jer razmisljam da sam izvedem delove programa i odnesem sudskom tumacu na prevod. Oticicu svakako jos do tog univerziteta, pa proveriti ali me interesuje kad se vec spominje.
[ Mirjana Savicic @ 30.08.2010. 23:47 ] @
Samo mi ne persiraj...ha,ha...
Dakle,moj program je isto bio ogroman i ja sam imala nekih 75 strana ali u skracenoj verziji.Dakle ja sam uzela ceo program i ono sto mi se cinilo bitnim oznacavala za prevod.Bukvalno sam uzela marker i oznacavala...e,sad tu mi se konstantno protezala misao da cu nesto sto je bitno izostaviti...Uglavnom,tih 80 strana smanji na duplo manje ili oko 50...dakle tako izmedju 40-50 strana,ako imas 80 i gledaj da sve sto ti je uopsteno izbacis...a sve strucno ostavis...tako sam ja radila ali sam ipak imala 75 strana.Mada mozda kod sudskog tumaca na kolicinu dobijes popust...A uz plan i program ide i fond casova teorije i prakse...to je na jednom eventualno dva papira...Skakljivo ali ako su ti rekli da smanjis seci to na pola i samo strucno...
Pozz!
Vidis,mozemo mi i lepo da komuniciramo...a da pa kako to da zaboravim...idi u SAGU da prevodissss....OBAVEZNO...znas da sam ja njihov promoter..ha ha ha.Salim se,prevodi gde hoces,to je digresija na mejl koji si mi poslao!
[ Isak666 @ 30.08.2010. 23:57 ] @
Znaci, ti si poslala samo prevod bez originalne verzije?
Mislio sa da ako traze i originalnu verziju na neki uvid uz to da se ne cesu gde se zaturise ostatak.

Skraticu ja to i na manje od pola, mada fond casova nemam uz to.
[ Mirjana Savicic @ 31.08.2010. 00:16 ] @
Ne,ne nisi me razumeo ja sam slala i originalnu veriju i prevod onoga sto sam oznacila.Meni nisu trazili da skratim nego je meni bio finansijski momenat bitan.Kako nemas fond casova teorije i prakse...U molbi koju sam ja pisala da bih dobila plan i program studija sam navela citiram"plan i program rada sa fondom casova teorije i prakse i opisom predmeta a bez ocena"...i dali su mi sve to za nekih 10-14 dana.To je obicno na prvoj strani...ima tabele upisano sve po godinama...
To im trazi to je bitno i naravno na planu i programu da imas pecat ali to znas,pisem reda radi...
Skrati za pola ali nemoj ispod toga...bice veliki disbalans izmedju prevoda i plana originalna verzija...zato nemoj vise od pola da skratis.Taj plan je najvaznija komponenta.
[ Mirjana Savicic @ 31.08.2010. 00:20 ] @
Proveri da li traze ocene...meni nisu ali sam ipak pitala...koliko vidim mi nismo ista struka...sa mnom su na kursu bili u grupi elektro inzenjeri i masinski inzenjeri i njima su trazili ...proveri to pa ako treba u molbi dodaj umesto bez ocena...stavi sa ocenama...
[ Isak666 @ 31.08.2010. 00:24 ] @
Ok, hvala.
Da li si ti njima navela da ces skratiti taj program ili nisi nista rekla?
[ Mirjana Savicic @ 31.08.2010. 08:31 ] @
Ne nisam nista obavestavala sto se tice skracivanja...Ali mozda to nije lose navesti ako ces dasticno skratiti.
Neznam to moras da odlucis sam...
Sto se Davorina tice ne modu da mu saljem na pp jer nije proslo dve nedelje od registracije...to im je uslov,probala sam ali su me obavestili da moram da sacekam...a taj period kada dodje...ja vec skoro u Lillehammeru.
No,sve u svemu hvala!!!Pozz!
[ Isak666 @ 31.08.2010. 09:17 ] @
Poslacu mu ja poruku da se javi ovde na forum ili tebi na PP, pa mozda primi k znanju ;)
[ Mirjana Savicic @ 31.08.2010. 10:28 ] @
O,tusen takk sto bi rekli Norvezani...ili ti hvalaaaaaa!.Nije nista tako urgentno ali s obzirom da covek vec nekoliko godina zivi tamo moze sigurno da mi da neke smernice i putokaze koji ce mi biti od koristi!!!!Jer je u pitanju bas Lillehammer.
Pozz!!!
[ veljkog @ 31.08.2010. 14:05 ] @
Po zanimanju sam mašinski inženjer bez iskustva,imam italijanski pasoš,oženjen sam i ubrzo očekujemo bebu.Želim da što prije odem sa ovih naših prostora.Dvoumim se između Švedske i Švajcarske.Interesuje me da li ima šanse da nostrifikujem diplomu i da radim u struci u Švedskoj
[ Mirjana Savicic @ 31.08.2010. 21:32 ] @
Za Jovanassssss.......

Dakle,bila sam u skoli i pitala sam za tu devojku koja je zavrsila defektoloski i zaposlila se u Norge.Ono sto sam napomenula jeste da se salje ceo plan i program koji ide na procenu kod njih,drzavni ispit,diploma,pasos i ima tu mozda jos nekih detalja,naravno preporuka...ako se moze naci...Ja sam napomenula Zorici,direktorki Sage da ima jedna devojka na forumu koja se interesuje...i posto je Zorica njoj prikupljala celokupnu dokumentaciju najbolje je da je kontaktiras.Naravno trazi se norveski jezik...ali ne moras ici u Sagu ako neces...bilo bi ti pametno,po meni...ali mozes pozvati ili telefonom ili otici licno i do tancina utvrditi sta se predaje.Ja sam ti rekla okvirno.Na netu ukucaj skola norveskog jezika i imaces i adresu i tel.Adresa je Knjeginje Zorke,ali ulaz iz Ilije Milutinovica,blizu Hrama Sv.Save,na Slaviji.Tu ces dobiti sve potrebne informacije!!!A ako krenes u skolu,trazi da ti Zorica da kontakt te devojke pa je pitaj.Jer kontakt se daje nekome koga poznaju a ne bas svakom sa ulice...jer ni ta devojka ne bi htela tek tako da odgovara.Eto toliko sam mogla da ti pomognem!
Nadam se da ces uspeti,svako dobro!!!!
Mirjana Savicic!!!!!!!!!!!!!!
[ mihaleks @ 31.08.2010. 21:37 ] @
Za Mirjanu jedno pitanje.
Surpruga zavrsava prekvalifikaciju za medicinsku sestru. E sad ona ima zavrsenu srednju medicinsku, zubni tehnicar, kao i drzavni ispit za profil polozen u Makedoniji posto je ona iz Makedonije. E sad da li moze da se nostrifikuje diploma zubnog tehnicara kod njih i kakve su sanse za posao ili da podnese zahtev za autorizaciju za med. sestru u kojoj bi prilozila polozen drzavni ispit za zubnog tehnicara. Takodje je radila u struci godinu dana, tj. bila je prijavljena. Takodje bivsi poslodavac tj. ona, posto je u pitanju zensko, moze da napise lepu preporuku koju bi naravno ukljucila u dokumentaciju. Pozdrav iz Kikinde!
[ Mirjana Savicic @ 31.08.2010. 22:56 ] @
Sve sto cu napisati ima veze iskljucivo sa dobijanjem autorizacije u NORVESKOJ.Imam poznanika i to veoma dobrog,cak mogla bih reci prijatelja u Svedskoj pa bih mogla da ga pitam oko regulisanja papira za Svedsku,ali on nije iz te oblasti...
Dakle,sto se zubnog tehnicara tice...sa mnom na kurs je isao decko koji je zavrsio srednju zubno tehnicku i kasnije stomatologiju,Nista mu to ne znaci.Mora da se prekvalifikuje na opsti smer srednje medicinske kako bi dobio autorizaciju za helsefagarbeider,tj.hjelpepleier.U okviru toga je moguce napredovati do sykepleiera.Dakle,da polozi razliku ispita za prekvalifikaciju za opsti smer i da polozi drzavni ispit.Kazem Vam,to sam napisala na forumu razmena iskustva o Norveskoj kako otici tamo,kako se zivi pa to mozete procitati,ja nemam drzavni ali sam ga imala sa rendgenom i dobila autorizaciju.Medjutim to je Visa skola.Ona,koliko sam ja razumela bi slala drzavni sa srednjom zubnom.Zato kazem da polozi drzavni.To barem nije problem jer ne mora ona da odradjuje ceo staz od 6 meseci pa da onda polaze...moze neko da joj izda potvrdu da ga je odradila a da npr.ide samo mesec dana i da se prijavi za polaganje drzavnog.Na taj nacin sigurno dobija autorizaciju i tada otvara vrata u Norveskoj a time i vama otvara vrata.Nemojte misliti da je u Sverige lakse...nije sigurno.Sve je to Skandinavija koja je papiroloski besprekorno regulisana i to su zemlje u kojima se polazi od donje lestvice sa velikom mogucnoscu napredovanja.
Dakle,ima tri koraka:
1)da polozi razliku ispita za opsti smer
2)da zamoli nekog da joj izda potvrdu o odradjenom pripravnickom a ide svega mesec do dva
3)prijavi drzavni i polozi
Naravno,supeeeeer je sto ima nekoga za preporuku...videcete takodje na forumu sam stavila kako treba da izgleda preporuka.
Postovani,Vi imate srece sto vam je supruga u nekoj sferi zdravstva jer medicina je grana koja lako otvara vrata.Vi cete to uciniti mnogo teeeeze.A kada ona ode Vi kao suprug dobijate pripoj porodice bez problema i tada kada imate krov nad glavom i od cega da zivite lakse je da trazite posao i ucite jezik.
Nije problem sto je nesto iz Skoplja,ne znam koji rekoste papir...ali kada sve ovo sredi imace ovde dokumenta.
Sigurno da se to moze srediti u Kikindskoj bolnici,koja jeste ustogljena i stegnuta,znam ja sam odatle a i kuma mi radi na infektivnom tamo pa sam upoznata sa situacijom.Mozda bi se moglo razgovarati i sa Mirkom Stoisavljevicem koji tamo sto bi se reklo "vedri i oblaci",znam neke kojima je pomogao da se lepo izlozi slucaj i da se vidi sta se moze uciniti.Vreme prolazi i zato treba rapidno da delujete,vec od sutra.
Kazem Vam to je siguran put.Koliko ja vidim Vi biste da prvo Vi idete pa onda ona tako sam barem procitala.Ona je ta koja daleko lakse od Vas moze da zavrsi celu ovu stvar,a kasnije da se zajedno borite i probijate.Jer ona je u zdravstvu.Njoj kada bude slala papire nije potrebno da salje ceo dugacak plan i program jer je to srednja skola samo fond casova teorije i prakse...a to je ne bi kostalo puno sto se prevodjenja tice...Ja Vam mogu poslati da vidite kako to izgleda.
Jezik je bitan to mozete izvesti da dolazite vikendom na casove ovde koji se organizuju za ljude iz unutrasnjosti...a bice od septembra i u N.Sadu,posto stvarno nisam informisana da ima kurs norveskog u Kikindi.
Eto,toliko do mene...vi se slobodno javite pitajte sta god hocete,mozete mi slati p.poruku ako ne zelite nesto preko foruma.Odgovaram sigurno.
Ja za dve nedelje putujem za Lillehammer u Norge!
Iskoristite priliku sto Vam je supruga u zdravstvu,jer mnogi supruznici nemaju nikakve veze sa medicinom i put im je dodatno otezan i usporen!!!
S postovanjem,Mirjana!!!
[ Mirjana Savicic @ 31.08.2010. 22:58 ] @
Da napomenem...sve navedeno je iz licnog iskustva,dakle od sredjivanja svakog papira pa do dobijanja autorizacije i evo sada odlaska!!!
Dakle,nema cula,rekli mi itd...
[ kozbi @ 07.09.2010. 14:13 ] @
Evo mene posto i ja nesto oko Svedske trazim i nasao dosta toga.


Citat:
Plan je takav da ja odem tamo i kad dobijem posao da podnesem zahtev za spajanje porodice kako bi i supruga mogla da ostane duze od tri meseca jer ona ima samo makedonski pasos. Imam jos polozene kategorije B, C i E a u vezi toga sam nesto nacuo da tamo moras sve ponovo da polazes sto su uveli zbog nekih nasih kriminalaca koji su falsifikovali dozvole iz Srbije. Molio bih za konkretne savete oko pronalazenja posla, informacije o uslovima sto se tice stanova i iznajmljivanja.


Vidi ovo:

"Get a job

Sweden is rich with career opportunities. Search for available jobs on the EURES site and see which types of position are on Sweden’s occupational needs list. Find out if your profession is regulated and requires additional permits. Once you identify a job, you can get to know the local region and pick up tips for writing your CV and cover letter."


http://www.sweden.se/eng/Home/Work/Get-a-permit/#offer


*Ovo je za one koji bi da odu a nemaju pasos EU.Dakle vazi za sve ostale Srbe:

http://www.thelocal.se/discuss/index.php?showtopic=31483

"Work Possibilities for Spouses and Partners

Umarried partner

Swedish laws allow your EU (or permanent residency permit holder) partner to sponsor you. The government normally gives residence permits for one year at a time until you’ve had two of these. When you have lived together in Sweden for two years and the authorities deem you and your partner to be in a permanent union, you may be granted permanent residency. This requirement may be satisfied if you can show that you lived under the same roof for two years before you moved to Sweden, and you might be given a permanent permit right away. For non-EU nationals coming to Sweden, common law relationships are recognized if both partners have been living together for at least two years.

Local national- Married partner

There are no significant barriers to those who are partners of Swedish nationals from coming to the country. The government would like for you to be a part of society, though, and this means that they are offering language classes on their dime


http://www.diyexpat.com/immigration/sweden.html

Evo kako se snaci pre nego i krenes:

"Arrive in Sweden

With a new job waiting for you, it’s time to prepare for your first days in Sweden. Learn here what to expect when entering the EU and Sweden. Once you’re here, there are practical matters to take care of. Use the easy To Do list with instructions for how to register in Sweden and apply for a social security number and a bank account. You can also find out where to learn basic Swedish online, free of charge. "


http://www.sweden.se/eng/Home/Work/The-Swedish-system/


http://www.sweden.se/eng/Home/Work/Arrive-in-Sweden/

*Ako ne znas Engleski,javi prevescu ali da budemo iskreni Engleski je ovde i vise nego jednostavan.

U svakom slucaju srecno.Informacija je moc.Informacija je zivot.NAuci da zivis prvo sa informacijama pa onda sve ostalo.

"The Swedish system

Sweden's unique social and economic system is often referred to as the "Swedish Model." A market economy combined with a strong public sector, the Swedish society aims to provide a secure, high-quality life for all citizens and residents."



[ kozbi @ 07.09.2010. 14:16 ] @
Za jezik topla preporuka ovo.

SVe je vizuelno.Klinac u komsiluku vec slaze par recenica nakon samo par nedelja ucenja.

Ne reklamiram nikoga.JEdnostavno najbrza metoda za ucenje svih jezika,ne samo svedskog.Ko nema para da ga kupi kupice ne *alternativnom mestu(koje svi znamo gde je guglas ime ovoga dole pa tamo neki server).

http://www.rosettastone.com/learn-swedish

Pozdrav svima.

[ kozbi @ 07.09.2010. 14:25 ] @
Evo kako dobiti papire dok si jos u Srbiji.Nije naucna fantastika.Naucite citati izmedju redova.

"Apply for a work permit

Once you have received a written offer of employment, you can apply for a Swedish work permit. All non-EU/EEA, non-Nordic and non-Swiss citizens who intend to enter Sweden and work there need a work permit. To make the process more efficient, it is recommended that you apply online. Otherwise you may apply at your nearest Swedish embassy or consulate.
Apply online

The Swedish Migration Board offers a simple online application process in which you can fill in all necessary information and submit the required documents. By filing online, the approval process can be as short as three weeks — given that the future employer has gotten the approval regarding salary and working conditions from the concerned union — as opposed to three months or more for paper applications. Please note that you will have to pay a small fee for your application to be processed.

To apply for a work permit online, you will need copies of the following documents in a scanned or digital format:

* A written offer of employment, completed and signed by your potential employer
* Pages of your passport that show your identity, the validity period of your passport and whether you have permits to be in countries other than your native country
* Two photos in passport format, which are taken from the front and are not more than six months old
* If applicable, copies of relevant documents for each of the family members who intend to join you to live in Sweden
* Receipt of paid application fee

As soon as you have collected the required digital documents, you may begin the application process.


"


EVo linka dole kako da apliciras za posao U SVedskoj i to od svoje kuce:

http://www.migrationsverket.se/info/117_en.html

EVo koliko ce to da te kosta.:

http://www.migrationsverket.se/info/1233_en.html

Evo koliko ti to izlazi u Evrima,jer Svedska kruna je i dalje platezno sredstvo u Svedskoj(dvaput vec odbijen evro na Referendumu):

http://www.google.com/#hl=en&a...;pbx=1&fp=d331bd8e2d0de10c

za ostale sume samo menjas iznos "2000' u bilo koji drugi na linku gore.

*EVo koliko cekas na odgovor:

http://www.migrationsverket.se/info/2272_en.html

*Korisno:

Kako dobiti SVedsko drzavljanstvo,legalno:

http://www.migrationsverket.se/info/499_en.html

**Ovo je za nas SRbe koji su Van EU kako legalno,putem Interneta dobiti radnu dozvolu u Svedskoj,bez mnogo filozofiranja.Citati uvek izmedju redova.Posao je uvek"izmedju redova" ne u "redovima".

http://www.migrationsverket.se/info/160_en.html



"Apply for family permits

In connection with your application, immediate family members may also apply for a Swedish work and residence permit. If approved, this will allow them to live, work and study in Sweden for the same duration as your employment and residence permit allow.

Immediate family members include:

* Spouse or registered domestic partner
* Children up to 21 years of age

When you apply for your work permit, you will need to fill out all the necessary details about the family members joining you in Sweden and submit the following documents:

* A valid passport for each family member applying
* An official birth certificate for all children applying
* A marriage certificate or domestic partnership certificate for you and your spouse or domestic partner"

[ kozbi @ 07.09.2010. 14:39 ] @
EVo i ovo kako izgleda forma za posao i boravisnu(residence permit) dozvolu.

Ako ne razumes odnesi kod bilo kog prevodica i plati,svaka investicija u razumevanje svega dole navedenog je zlata vredno:

http://www.migrationsverket.se...0002459/ataupair_130011_en.pdf


*treba ti pdf reade tipa adobe reader i ostalo ako vec nemas,ili ako nece da otvara ali trebalo bi.


Evo konkretnih saveta kako da napises "CV"koji "prolazi"kod Svedskih poslodavaca:

http://www.sweden.se/eng/Home/...CV-cover-letter-and-interview/

Ovo ti je prikaz forme koju popunjavas ako zelis biti preduzetnik u Svedskoj,sto je po meni i bolje,e sad ko cita "izmedju redova" taj je vec tamo.

http://www.migrationsverket.se...80002589/foretag_124011_en.pdf

*Ono sto po meni je trazeno u SVedskoj su zanati.Bilo koji.

[ kozbi @ 07.09.2010. 14:43 ] @
Evo detaljno zaboravio staviti gore prikaz "CV" koji prolazi.Format je .pdf.

http://www.lu.se/upload/LUPDF/...r/Exempel_3_engCV_hemsidan.pdf

*CEo primer "CV" je na jednoj jedinoj strani.Ti ljudi tamo nemaju vremena"za kafedzinisanje" kao mi.

Ko zna zna.Ko ne zna-ucice.

Pozdrav.
[ noreniou @ 07.09.2010. 17:22 ] @
kozbi
Hvala na infu
-> radi lakse preglednosti teme
koristi dugme Brza Izmena ili Izmena/Brisanje, kako bi vrsio dopune a ne postovao 5 odvojenih poruka jednu za drugom.
[ kozbi @ 08.09.2010. 23:15 ] @
Evo za posao ko hoce da bere sumske plodove u Svedskoj posla ima a i plate nisu uopste lose.

TRenutno ove godine je zagarantovanih 16 hiljada svedskih kruna ili ti 1700 evra.

Evo linka:

http://www.av.se/dokument/inenglish/broschures/adi_653Eng.pdf

*Malo sporije ide i ucitava ali vredi sacekati.

Ova vrsta posla je direktno podrzana od strane Svedske vlade i za ovaj posao se najlaske sredjuju papiri,od svih poslova.

Drugim recima kome se radi,kao berac sumskih plodova u Svedskoj moze dobiti papire vrlo brzo.Trecim recima,da bi se dobila radna dozvola u Svedskoj za ljude Van EU ovaj posao je prvi na listi.I sta sad?Pa dok radis taj posao trazis drugi,laksi i placeniji.Prosto.

Evo dalje sta se kaze:

http://www.migrationsverket.se/info/2106_en.html

"The conditions for being granted a work permit in Sweden to pick wild berries are now the same as for other workers who are citizens of a country outside the EU/EEA. "


http://www.thelocal.se/28306/20100811/


[ kozbi @ 08.09.2010. 23:19 ] @
Evo podataka institucije u Svedskoj koja izdaje brosure namenjene beracima sumskih plodova.

Nazoves ili posetis sajt i pitas"gde mogu naci poslodavce koje uposljavaju radnu snagu van EU za berbu sumskih plodova?".

Swedish Work Environment Authority, publicationservices,
112 79 Stockholm.
Tel. +46-(0)8-730 97 00
Fax +46-(0)8-735 85 55
www.av.se

Pozdrav.
[ kozbi @ 08.09.2010. 23:51 ] @
Evo i ovo za kraj.

Ako i ovo ne pomogne ne znam sta ce drugo.

17000+ ponuda za posao u Svedskoj.Lista je na dnevnom nivou i dopunjuje se svakog casa.

Plate su od 3000-6000 evra.

Vidi pri dnu strane"next page" za sledece.

Ko voli nek izvoli.

Srecno svima.


EVo i na srpskom,sve informacije kako dobiti radnu dozvolu i kako naci posao:

Dokument je od SVedske ambasade u Beogradu:

http://docs.google.com/viewer?...tbQrin5w_bRVuYiypgAecks0mBa6Ug




http://ec.europa.eu/eures/main...mp;countryId=SE&regionId=%



[Ovu poruku je menjao kozbi dana 09.09.2010. u 01:41 GMT+1]
[ mihaleks @ 21.09.2010. 19:35 ] @
Evo i mene, vratih se sa mora. Kozbi hvala na svim silnim informacijama koje si ovde nabacio. Ima dosta korisnih stvari.
[ danijel84 @ 22.09.2010. 17:59 ] @
Kozbi brate ja nista nisam uspeo da uradim na ovim linkovima jer u stvari ne mogu da pronadjem samog poslodavca koji uposljava radnike za berbu tog voca.video sam kako se podnosi zahtev za radnu dozvolu i gde ali kada se podnosi zahtev potrebno im je na uvid tamo u konzulatu kod koga cu raditi i kolika ce mi biti plata i jos neke stvari da bi mi izdali work permit.
hvala unapred na odgovoru
[ kozbi @ 22.09.2010. 20:39 ] @
"Kozbi brate ja nista nisam uspeo da uradim na ovim linkovima jer u stvari ne mogu da pronadjem samog poslodavca koji uposljava radnike za berbu tog voca.video sam kako se podnosi zahtev za radnu dozvolu i gde ali kada se podnosi zahtev potrebno im je na uvid tamo u konzulatu kod koga cu raditi i kolika ce mi biti plata i jos neke stvari da bi mi izdali work permit.
hvala unapred na odgovoru"

*
* Mitt yrke
* Om webbplatsen
* Lättläst
* RSS

Bosanski-hrvatski-srpski/Serbo-croat/Bosniska-kroatiska-serbiska


Kommunal.se


Languages ›

Information in different la... ›
Bosanski-hrvatski-srpski/Serbo-croat/Bosniska-kroatiska-serbiska


Šta je sindikalni savez?


Sindikalni savez se formira uzajamnim obećanjem članova da neće prihvatati poslove pod uslovima nepovoljnijim od onih koji su utvrđeni ugovorom.
Šta je ”Kommunal”?

”Kommunal” je najveći švedski sindikalni savez sa preko 500.000 članova.


Većina ima opštine i okružne zajednice opština kao poslodavca, ali, takođe je sve više članova zaposlenih u privatnim preduzećima.
Zašto postati član?

Kao član ”Kommunal-a” bićete snažniji i sigurniji na poslu. Mi se borimo za unapređenje Vaših uslova na radu i Vaših prava iz radnog odnosa.

--------------

Kontaktiraj ih.Tu su maltene svi Svedski poslodavci.Ljudi se lepo potrudili i platili prevodioca da sve to lepo prevede na ex-yu jezike.Iskreno,skidam im kapu na azurnosti i postovanju jezickih barijera,u ovom slucaju srpsko-bosansko-hrvatskog.

EVo linka,jedna dobra kafica,umijes se,zasuces rukave,uzmes prazan a4 veliki blanko papir,hemijsku i kazes sebi"Pa mora i to neko".U prevodu za sve u zivotu mora se covek ispruziti,osim ako nije dete bogatih roditelja,politicara,prevaranata,narko dilera i slicnih.

http://www.kommunal.se/Kommuna...atBosniska-kroatiska-serbiska/

" ”Kommunal” je najveći švedski sindikalni savez sa preko 500.000 članova. Većina ima opštine i okružne zajednice opština kao poslodavca, ali, takođe je sve više članova zaposlenih u privatnim preduzećima.

Članovi ”Kommunal-a” vode brigu o starima, pripremaju hranu školskoj deci i brinu se o deci u vrtićima. Oni voze autobuse, gase požare, čiste dimnjake i voze vozila hitne pomoći. Članovi ”Kommunal-a” su i oni koji se brinu o životinjama u zološkom vrtu, koji kose ”green” na terenima za golf i voze kombajne na švedskim njivama.
Većina je učlanjena

Članovi ”Kommunal-a” su nosioci usluga koje predstavljaju osnov našeg društva. Zato se može reći da ”Kommunal” okuplja zaposlene u sektoru blagostanja. Mi zahtevamo da društvo garantuje blagostanje na onom nivou koji svim građanima pruža osećaj sigurnosti.

Članove ”Kommunal-a” nalazimo u oblasti više od stotinu različitih zanimanja, većinu u sektoru nege i zdravstvene i socijalne zaštite. Devet od deset zaposlenih u strukama i profesijama koje okupljamo pripadaju našem članstvu. Osam od deset članova ”Kommunal-a” su žene. Trećinu čine osobe od 30 godina starosti ili mlađe. "


--------

Evo pitaj i ove ovde,nista te ne kosta da pitas(Sweden trade union,tu su ti isto poslodavci za to sto trazis,ne samo za to vec i za bilo koji drugi posao u Svedskoj,ko voli nek izvoli,posla ima ali je posao bez pauze,nije kao kod nas"Brate kako cemo,brate lako cemo".Rad,rad i samo rad,

Swedish Trade Union Confederation

http://en.wikipedia.org/wiki/Swedish_Trade_Union_Confederation


"LO is the central organisation for 14 affiliates which organise workers within both the private and the public sectors. The 14 affiliates together have about 1.700.000 members of whom about 770.000 are women. "


Evo dalje pa citaj,ako ne razumes,plati prevodioca,svaka prevedena rec zlata vredi i daje odgovor"Gde naci posao u SVedskoj".

http://www.lo.se/home/lo/home....A56001E93D5F3EC1256E760040952D


SRecno svima.
[ kozbi @ 22.09.2010. 20:41 ] @


Evo u detaljnom i preglednom pdf formatu.

Svako ko hoce doci u Svedsku raditi ili je vec u Srbiji a ne zna kako naci posao,neka nauci doslovce i napamet celu dole navedenu brosuru.

KAda stigne u Svedsku saznace zasto je potrebno bukvalno od A do S znati sve dole navedeno.

http://www.lo.se/home/lo/home....9A303B74321E5C12572E300410A32/$file/LO%20Swedish%20Trade%20Union%20Confederation%20ENG.pdf

[ danijel84 @ 22.09.2010. 22:18 ] @
>

--0016e6d971092a789f0490dfaea7
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-1
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

mogu li ti pisati privatno poruke.slabo se inace i snalazim sa kompom pa bi da te pitam jos nesto sto mi nije <a href="http://jasno.ne">jasno.ne</a> bih da budem dosadan izvini<br><br><div class="gmail_quote">2010/9/22 kozbi <span dir="ltr">&lt;<a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a>&gt;</span><br>
<blockquote class="gmail_quote" style="margin: 0pt 0pt 0pt 0.8ex; border-left: 1px solid rgb(204, 204, 204); padding-left: 1ex;"><br>
<br>
Evo u detaljnom i preglednom pdf formatu.<br>
<br>
Svako ko hoce doci u Svedsku raditi ili je vec u Srbiji a ne zna kako naci posao,neka nauci doslovce i napamet celu dole navedenu brosuru.<br>
<br>
KAda stigne u Svedsku saznace zasto je potrebno bukvalno od A do S znati sve dole navedeno.<br>
<br>
(<a href="http://www.lo.se/home/lo/home....9A303B74321E5C12572E300410A32/" target="_blank">http://www.lo.se/home/lo/home....E5C12572E300410A32/</a>: <a href="http://www.lo.se/home/lo/home....9A303B74321E5C12572E300410A32/" target="_blank">http://www.lo.se/home/lo/home....1E5C12572E300410A32/</a> )$file/LO%20Swedish%20Trade%20Union%20Confederation%20ENG.pdf<br>
<font color="#888888">
<br>
<br>
<br>
--<br>
<a href="http://www.elitesecurity.org/p2700238" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/p...<div></div><div class="h5"><br>
<br>
Prijave/odjave: <a href="http://www.elitesecurity.org/liste" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/liste</a><br>
<br>
Deaktivirajte rich-text formatiranje u svom mail klijentu ili webmailu kada odgovarate na poruku. Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>
esauth:408335:42eddce6c13247ee34a67d771bea9a40<br>
[ kozbi @ 23.09.2010. 12:13 ] @
Imas za 32 evra let Beograd-Malme,ali je u Decembru.

"Wizzair" ne leti ranije,to im je prvi let.

I je sve sa svim taksama.

Vidi:

http://wizzair.com/flights/Belgrade/Malmo/?language=EN

Nije lose rezervisati,jer mislim da je to smesna cena,sto vise idu dani cena je skuplja.

"The price includes taxes, non-optional charges and booking fee if paid by bank transfer"

Na linku gore su ti ostale destinacije i vremenski kalendar letova.

[ kozbi @ 23.09.2010. 16:31 ] @

Evo nesto da svima priblizi onako iz "gastrabejterskog ugla" gledano sta ih ceka u Svedskoj.

Da je tesko-jeste.

Ali navikne se covek na sve.

Zato imigracija nije za svakoga.

Za nekoga je novi zivot,za drugoga saznanje da je imigracija promena karaktera na koju su malo ljudi spremni u ovom svetu,narocito ljudi iz SRbije i ostali"Trbuhom za kruhom" imigranti.

Uzivajte:

-

http://www.youtube.com/watch?v=tzJE3yIuEx8&feature=related

"A teacher helping some immigrants to become Swedish.

-

http://www.youtube.com/watch?v=LZWsZyShR_s&feature=related


"Racist Sweden is a swedish documentary from 1993 about the conflict between young swedish nationalists and immigrant teenagers growing up in the suburbs of Stockholm."

-

Welcome to Sweden

http://www.youtube.com/watch?v=diw5SneythM&feature=related

-


CBN: Malmö, Sweden: Growing Muslim Influence

http://www.youtube.com/watch?v=wRnP-XzB_U0&feature=related

-

Welcome to Sweden - Manipulation & Reality

http://www.youtube.com/watch?v=fl6OluJnT7Y&feature=related

-

Puno srece.

Prvo izgledati sve ove video priloge do zadnjeg sekunda,pa onda torbica na ledja,pre nikako.



[ kozbi @ 23.09.2010. 16:37 ] @


"Sweden takes about 100 000 a year and we are a total of 9 000 000 people 1 500 000 of those are imigrants. ""


"Once considered an ethnically homogenous nation, Sweden has become much more diverse thanks to its growing immigrant population. Today it is estimated that one in nine Swedes are foreign-born.
Europeans examines how Sweden's immigrant population is fighting to integrate into a Europe which is slowly closing its doors."

Evo vise detalja o cemu pricam,slike i prilozi govore vise od hiljadu reci.

Puno srece svakome.Neko ce uspeti,neko ne u svakom slucaju svako ce probati.:


http://www.youtube.com/watch?v=aHES4L9KMTY&feature=related





[ kozbi @ 23.09.2010. 22:37 ] @
Evo za one koji kada stignu u Svedskoj da ne moraju nista placati od smestaja,za par dana,nedelju dve najvise.

Postoje ipak ljudi dobre duse.


Popricas sa ljudima dole,ugovoris,on/ona kaze"moze" ti kazes"Dobro stizem" i to je to
.

Vidi u profilu da li imaju "Couch" sto znaci"kauc" neki imaju cak i zasebnu sobu za kraci ili duzi period.

Vecinom su to ljudi kojima treba prijatelj/prijateljica.

Sve ostalo je "dodjoh videh pobedih".

Bez sale.Citajte izmedju redova ako hocete da prezivite.Ziveti u SRbiji i ziveti u Skandinavskim zemljama je alfa i omega ,odnosno A i Z u abecedi.

Kada se cita ovako izgleda "ma super je" ali kada si tamo pa ti u vrat zadune 50 km/sat svez svedski vetar a ti sa 200-300 evra u dzepu bez ijednog prijatelja,sam samcijat shvatice se znacenje svega sto hocu reci.

U svakom slucaju dole sajtovi su izuzetno mesto da se nadju prijatelji i prijateljice pre nego se stigne tamo,sto kada ste tamo shvatite da je skoro pitanje zivota i smrti ako imas nekoga tamo"njihovog".

Srecno svima.


[url=http://www.couchsurfing.org/mapsurf.html?SEARCH[skip]=0&SEARCH[show]=25&sid=e1405446ccc00616219a821bdf652626]Svedska:[/url]

Ljudi lepo stavili i sliku sobe gde mogu da Vas ugoste i ostale informacije,i iskustva ostalih ljudi koji su u toj kuci bili.

Ovo je jako bitno jer svi koji bi da krenu "preko" kazu"ah treba mi 3 hiljade evra za pocetak mozda i vise".

Ne treba.

TReba samo ljudi.Dobri ljudi.

Vidi:

http://www.couchsurfing.org/im...l?id=78M0RQ5&photo=7868957

"My apartment is basically one room so therefore, it´ll be shared:)

I live alone in a small apartment in the north of Lund and got an extra bed and a airmatress. If you´re two that's coming and don´t mind sharing the same bed you can borrow mine. There is a bus that goes from the trainstation and stops just outside."


Evo sledece sobe,dzaba spavanje hranu kupujete sami i spremate:

http://www.couchsurfing.org/im...tml?id=DI509F&photo=385272

Covek nudi mesto na zemlji ali morate da kupite dusek,svoj kauc:

"You stay private in the big living room. No one passes it in the night or as long as you sleep (there is other ways). The room has also a dark curtain. Couch has two separate beds and 1,90 meter long (when sleeping) but there is also 2 meters long matresses as well (4 matresses) that you have to help me bring them down from the attic ... which acutally is not a big thing. "


http://www.couchsurfing.org/im...l?id=1GTYTR0&photo=1353420

"I have spare beds and sofas, you might be sleeping in the same room as your friends, but not with other cs-ers or me.

NOTE: I do NOT live in Stockholm, although I can occationally host there on weekends.

I live in Hedemora, a small town about 2hrs north from Stockholm by cheap bus or train. I can offer a relaxed spot in the middle of the Swedish countryside. Swimming/fishing lake and large forests are just close by. Skiing and snowboarding is possible at winter time. I have a heap of bikes for you to use, and also a couple of tents and sleeping bags if you wanna go camping. Camping is allowed anywhere in Sweden, so its a great thing to do up here. Wildlife is close by, with possibilities to spot Moose almost every summer night.

I live by myself although I sometimes have friends staying. The house is a 2 store approx. 200sqm old timber house with a lot of character, its sort of tilting, but nothing to worry about =). There are 4 bedrooms with in all 5 beds, also a couple of spare mattresses and sofas, and as I said, tents and stuff, so there isnt really a limit as to how many could stay here. Ive got a couple of horses, so if you wanna go for a ride with me its possible. I can pick you up at the station with my car or during summertime with horse and cart.

Im quite busy working, and can sometimes be on call nights and weekends. My parents sometimes come visit, and they dont really like me hosting when theyre around, but apart from those times, you are always most welcome! Dont have any resident animals at the moment, but I do have horses and sometimes dogs or cats in the house, so allergics, beware..."


-

http://www.couchsurfing.org/im...tml?id=LDQIG5&photo=601199

"We only have one room!




I have just moved back to my apartment in Kallhäll, about 20 km north of Stockholm, after studying 2 years in Kalix, in the north of Sweden. I'm now also living with my boyfriend
, in 21 squaremetres, but we still have a couch :)
We are both trying to survive freelancing within the filmbuisness, but it's not that easy to get a job, so we have quite much free time to be with couchsurfers. :) Sometimes we can be away from 1 week up to 3 months working on a projekt in another city, but usually one of us is home.

Right now we are busy until the end of july, so I'll update this a bit later with more information. :)

Want to learn some easy swedish words? Take a look at this site.

About Stockholm:
If you have questions or need help don't hesitate on contact me."




I tako dalje i tako dalje.


evo i za ostale skandinavske zemlje dzaba smestaj!

[url=http://www.couchsurfing.org/mapsurf.html?SEARCH[skip]=0&SEARCH[show]=25&sid=14a1f94746b6fd1dbe27b9fb87f2d911]Norveska[/url],vecinom su tu besplatni kreveti,kuhinja i sve ostalo je zajednicko.

http://www.couchsurfing.org/mapsurf.html?SEARCH[skip]=0&SEARCH[show]=25&sid=14a1f94746b6fd1dbe27b9fb87f2d911


[url=http://www.couchsurfing.org/mapsurf.html?SEARCH[skip]=0&SEARCH[show]=25&sid=cc64b40bb03625229b17b4b4d0cb0cc3]Danska[/url]

gratis smestaj par dana,nedelja dve najvise:

http://www.couchsurfing.org/mapsurf.html?SEARCH[skip]=0&SEARCH[show]=25&sid=eb60bdbfd91d9d839a6f69a7c57d9d91



Za ostale jeftine avio karte iz Beograda vidi ovo dole,pasos u ruke i to je to.

https://flyniki.airberlin.com/...=10&MONAT2=09&JAHR2=10

http://www.norwegian.com/fligh...;rnd=75144&processid=75144



[Ovu poruku je menjao kozbi dana 23.09.2010. u 23:53 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao kozbi dana 23.09.2010. u 23:57 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao kozbi dana 23.09.2010. u 23:59 GMT+1]
[ kozbi @ 24.09.2010. 22:02 ] @
Kada zovete nekoga gore za gratis smestaj ne samo u Svedskoj ili bilo koje od Skandinavskih zemalja ukljucujuci Norvesku i Dansku,procitati dole"pravila dobrog ponasanja u tudjoj kuci,kod domacina koji Vam daje gratis smestaj".


http://wiki.couchsurfing.com/en/Guest


Nije sala.

Malo dobrog Engleskog,iskrena dusa i to je to.


Svako ce Vas primiti na nedelju-dve mozda i duze.


U sustini svi ti ljudi koji ugoscavaju odnosno"hostuju" su vrlo vrlo usamljeni ljudi,te stoga im treba neko da im prodje vreme izmedju svega ostalog.

Sto vise vremena sa njima provodite bez obzira bio to muskog ili zenskog pola,vise dana/nedelja ce Vam dozvoliti da ostanete.

NEpisano pravilo je do 2-3 nedelja,za dalje,dok ste kod jednog"hostera" trazite drugog isto preko navedenog sajta "couchsurfing.org" sto je u sustini neprofitna organizacija za "gratis goscenje" i gratis nocenje bilo gde u Evropi i SVetu ne samo u Skandinaviji.

Preporucljivo je da izvadite bilo koju prepaid Visa virtuon karticu jos dok ste ovde u Srbiji,svratite do nekih od domacih banaka da ih sada ne reklamiram,izvadite "prepaid VIsa Virtuon za placanje putem Interneta" stavite 5 evra,od cega vam sajt"couchsurfing.org"skida $2.53 (dva dolara i pedeset tri centi) za clanstvo sto je ujedno i verifikacija Vaseg identiteta,.

Kao registrovani i vefikovani clan sajta sa naslovom"Verified" ulivate dodatnu sigurnost"hosteru" odnosno buducem domacinu i tom slucaju 99% je sigurno da cete imati 7-15 dana gratis smestaja i vrlo verovatno gratis klopu.

Ispada malo cudno i blesavo"Kako to sad mene neko tamo da primi u Svedskoj,Danskoj ili Norveskoj" ali tako je.

Svet pripada snalazljivima ne ocajnima.

Puno srece.

[ mihaleks @ 25.09.2010. 10:51 ] @
E super ti je ovaj sajt za besplatan smestaj. Nesto slicno sam ja pronasao prosle godine. Sajt je http://www.hospitalityclub.org/ a bavi se istom tematikom tj. pruzanjem besplatnog smestaja. Tu sve drzave i maltene sva mesta na planeti tj. ona srednja i malo veca mada uvek ima nekog i iz najmanjih mesta na planeti.
[ the_nomad_2010 @ 26.09.2010. 10:31 ] @
Zdravo, ja sam Vanja. Citao sam vase postove ovde na forumu i interesuje me sledeca stvar.
Ja sam doktor specijalista, zavrsila sam specijalizaciju za ginekologa akusera u Sofiji.
Udata sam ovde u Srbiji inace sam iz Makedonije. Interesuje me da li mozda znate kakve su sanse da se iselim sa muzem u Norvesku, da nadjem posao kao ginekolog... Da li mozda mozete da mi date neke informacije u vezi svega toga i ako imate neke adrese, sajtove koji bi mi pomogli oko svega toga, takodje neke adrese za trazenje posla kao doktora specijaliste? Takodje me interesuje da li moram da nostrifikujem specijalisticku diplomu da bi radila u Norveskoj ili ne moram, s' obzirom da sam specijalizaciju zavrsila u Sofiji (Bugarska), koja je u evropskoj uniji?

Unapred vam zahvaljujem
[ dakiki @ 27.09.2010. 19:44 ] @
Kozbi jedno pitanje za tebe...necu da te pitam na private jer mozda jos nekog zanima pa eto da moze ovde da se informise.

Skoro sam se doselio u Svedsku i tek trebam da krenem u skolu da ucim jezik itd. Zanima me kakva je procedura sto se tice kupovine tehnike preko neta recimo iz Engleske,USA ili Kine... kako funkcionise,koliko je carina,porezi i tako to...i ako znas opciono dostava koliko kosta...kupio bi neki lap top i telefon,ali recimo iz Amerike ili mozda negde iz Evrope pa cisto da znam dal se isplati...hvala i izvini sto te smaram,al eto ako si nekad to radio sigurno zas proceduru.pozz
[ vukad @ 27.09.2010. 22:47 ] @
Citat:
dakiki: Skoro sam se doselio u Svedsku i tek trebam da krenem u skolu da ucim jezik itd. Zanima me kakva je procedura sto se tice kupovine tehnike preko neta recimo iz Engleske,USA ili Kine... kako funkcionise,koliko je carina,porezi i tako to...i ako znas opciono dostava koliko kosta...kupio bi neki lap top i telefon,ali recimo iz Amerike ili mozda negde iz Evrope pa cisto da znam dal se isplati...hvala i izvini sto te smaram,al eto ako si nekad to radio sigurno zas proceduru.pozz


Ako narucis recimo laptop iz zemlje van EU, carina je 0%, ali moms je 25%. Pogledaj ovde za neke artikle koje ljudi cesto uvoze:
http://www.tullverket.se/inneh...3ca5ad811a0aafa2cc8000927.html
Sto se laptopa tice najbolje je kupiti ga u US. U Kini cene nisu nista nize nego u US. Problem je prvo sto moras da platis moms 25%, drugo sto je transport prilicno skup (~100 usd sa osiguranjem), trece sto vecina on-line prodavnica u US ne zeli da salje elektroniku van zemlje, i cetvrto sto nijedna ne prima kartice izdate od strane banaka van US. Znaci morao bi da nadjes on-line store koji ima model koji zelis, po dobroj ceni, da je voljan da prihvati bank transfer kao sredstvo placanja, da je voljan da posalje za Svedsku, i na kraju na to moras da platis transport i moms. Sve u svemu, nemoguca misija, i prilicno neisplativa.
Ja sam kupio laptop dok sam putovao za US, naravno nisam ga prijavio carini na aerodromu, tako da sam izbegao troskove transporta i moms. I tu ima jedna zackoljica: u radnjama u US neces naci laptope biznis klase, samo korisnicke modele (mislim na "prave" radnje, ne on-line). Npr ako hoces Dell Inspirion, nema problema, ali ako hoces Latitude taj neces naci ni u jednoj radnji. Dakle moraces da ga narucis on-line, platis preko bank transfera, i da trazis da ti ga isporuce u hotelsku sobu ili gde vec odsedas dok si tamo. Ako ne nameravas da putujes za US u skorije vreme najbolje da nadjes nekoga ko hoce i ko je voljan da ti ucini uslugu. Ja sam super prosao sto se cene tice, ustedeo oko 40% u odnosu na cenu istog modela u Svedskoj, ali kupovao sam kad je dolar bio na dnu, sad je prilicno ojacao u odnosu na sek, tako da je cela operacija jedno veliko cimanje i ne isplati se narocito (osim ako ne kupujes neki bas skup model).
[ medina_sj @ 27.09.2010. 23:53 ] @
imam jedno pitanje za vas,pre 3meseca sam se vencala sa drzavljaninom svedske i odmah smo predali za spajanje porodice,ja sam uradila u nasoj ambasadi interevju i on je u svedskoj,ali pre mesec dana njega je uhapisila policija i bit ce neko vreme u zatvoru,da li to moze da utice na moje dobijanje papira,posto sam predala pre 3meseca. Hvala vam puno unapred.
[ kozbi @ 28.09.2010. 14:41 ] @
"imam jedno pitanje za vas,pre 3meseca sam se vencala sa drzavljaninom svedske i odmah smo predali za spajanje porodice,ja sam uradila u nasoj ambasadi interevju i on je u svedskoj,ali pre mesec dana njega je uhapisila policija i bit ce neko vreme u zatvoru,da li to moze da utice na moje dobijanje papira,posto sam predala pre 3meseca. Hvala vam puno unapred. "


>>Ovo je za sve one koji bi u Svedsku a imaju problem dolaska,pretnje zatvora,presude,osude i traze besplatnu pravnu pomoc.

Do 15-30 minuta putem telefona,pismom ili licno.

IZbor advokata registrovane SVedske advokatske komore,spremnih da odgovore na sva Vasa pitanja.

Vecinom razumeju i Engleski,ali najbolje ako ih pitate na Svedskom.Ako ne znate tecno SVedski,naci nekoga ko zna.U svakom slucaju je sve dole,telefoni,adrese,email-ovi.Pitanja sastavite u 3 recenica,sto krace to bolje.

Ponavljam opet dole osobe daju 100% besplatnu pravnu pomoc svakome ko zeli dociu Svedskoj ili je vec tamo ili nesto je zgresio po pitanju zakona ili je na putu da zgresi-)

VIdi:

http://www.advokatsamfundet.se/templates/CommonPage.aspx?id=8965

Evo na Engleskom isto ovo gore,ko ne razume Svedski:

http://www.advokatsamfundet.se/templates/FramedPage.aspx?id=3914

Vidi dalje(pdf format):

http://www.domstol.se/Publikat...terial/Legal_aid_in_Sweden.pdf

[ kozbi @ 28.09.2010. 15:08 ] @
"Zdravo, ja sam Vanja. Citao sam vase postove ovde na forumu i interesuje me sledeca stvar.
Ja sam doktor specijalista, zavrsila sam specijalizaciju za ginekologa akusera u Sofiji.
Udata sam ovde u Srbiji inace sam iz Makedonije. Interesuje me da li mozda znate kakve su sanse da se iselim sa muzem u Norvesku, da nadjem posao kao ginekolog... Da li mozda mozete da mi date neke informacije u vezi svega toga i ako imate neke adrese, sajtove koji bi mi pomogli oko svega toga, takodje neke adrese za trazenje posla kao doktora specijaliste? Takodje me interesuje da li moram da nostrifikujem specijalisticku diplomu da bi radila u Norveskoj ili ne moram, s' obzirom da sam specijalizaciju zavrsila u Sofiji (Bugarska), koja je u evropskoj uniji?

Unapred vam zahvaljujem"

>Ovo je tema za SVedsku ali mislim da moze i da se odnosi donekle i na Norvesku.

Vidi ovo:

"Research shows that as much as 60 % of all available jobs are never advertised through the regular channels. This number may be a bit too high, but the fact remains that many vacancies are never published."


Sto se tice posla u Norveskoj,tu se posao nalazi manje vise kao i ovde,putem viralnog marketinga ili prevodu,trazis putem prijatelja.

Ima sajt specijalisticki ali sve ponude su na Norveskom,dakle prvo jezik pa onda trazenje posla online,sve ostalo je gubljenje vremena:

http://www.nav.no/805387033.cms

Dobar sajt za trazenje posla svuda u EU provereno od strane proverenih poslodavaca je EURES:

http://ec.europa.eu/eures/main...mp;regionName=National%20Level

"
The Norwegian economy experienced a period of strong growth between mid-2003 and 2007. This led to an extremely high demand for labour, with a resulting significant drop in unemployment. Around the turn of the year 2007/2008 the Norwegian economy took a turn for the worse, and the financial crisis significantly exacerbated the situation last autumn. This led to unemployment rising significantly late last year and in early 2009. Throughout 2009, the rise in unemployment has slowed considerably."

OVde trazis posao za medicinara,medicinskog tehnicara,medicnskog osoblja ili doktora u Norveskoj.Ima i za SVedsku:

http://ec.europa.eu/eures/main...countryId=NO&regionId=null

Evo ti detaljno oglasi,ali su na Norveskom,to postavlja Norveska sluzba rada,ali kazem opet Norveski jezik ti je tu presudan:

Oglas 1:

http://ec.europa.eu/eures/eure...viceProvider&uniqueJvId=39

Oglas 2:

http://ec.europa.eu/eures/eure...iceProvider&uniqueJvId=107

Oglas 3:

http://ec.europa.eu/eures/eure...iceProvider&uniqueJvId=156

Oglas 4:

http://ec.europa.eu/eures/eure...iceProvider&uniqueJvId=554

Oglas 5:
http://ec.europa.eu/eures/eure...iceProvider&uniqueJvId=405

Oglas 6:
http://ec.europa.eu/eures/eure...iceProvider&uniqueJvId=519

Oglas 7:
http://ec.europa.eu/eures/eure...iceProvider&uniqueJvId=267

Oglas 8:
http://ec.europa.eu/eures/eure...eUri=61&uniqueJvId=7521833

Za prevod ako ti treba nesto genericki,koristi paralink prevodioc:

http://free-translation.imtran..._Norwegian-Serbian_Translation

Evo kako je preveo prvi clanak,dakle sve je genericki,ali ipak dovoljno za razumeti.Nikada ne pisati CV-je iz ovakvih pomocnih alata,ali nije lose za pocetak razumeti,jer Norveski je 50% posla.Ostalih 50% je kvalifikacija i sreca.

"Avdeling Østerås-demensgruppen, ligger sentralt på Bekkestua, men vil flytte sine lokaler til Østerås (Solbakken sykehjem) i begynnelsen av 2011.
Vi gir tjenester til hjemmeboende personer med demenssykdom i Østerås distrikt.
Vi er en sammensatt gruppe med fagpersoner og assistenter. Som medarbeider utvikles faglige og personlige egenskaper gjennom samarbeid.


Arbeidsoppgaver:
- veiledning og opplæring av personalet, tilrettelegge for internundervisning
- oppfølging av dokumentasjon
- kvalitetssikre tjenestens medikamenthåndtering
- tilrettelegge og koordinere tjenesten hos brukerne
- sykepleiefaglig ansvar
- arbeide direkte i forhold til utøvelse av sykepleieoppgaver ute hos bruker

Kvalifikasjonskrav:
- off. godkjent sykepleier, med spesialutdannelse i geriatri eller demensomsorg
- faglig dyktighet/allsidig erfaring
- evne til å ta ansvar og arbeide selvstendig
- evne til å være løsningsorientert
- evne til å tenke tverrfaglig, opptatt av kvalitet, ryddig og effektiv
- personlig egnethet blir vektlagt
- må beherske norsk skriftlig og muntlig
- må ha førerkort

Tiltredelse: snarest

Lønn/Stillingsprosent: Lønn etter kommunens gjeldende avtaler og regelverk.

Dagvakter, arbeid hver 4. helg

Andre opplysninger:
Vi tilbyr:
- stor frihet til å planlegge/påvirke eget arbeidslag
- varierte og utfordrende arbeidsoppgaver
- engasjerte og dyktige kollegaer
- et trivelig arbeidsmiljø og gode utviklingsmuligheter
- gode forsikrings-, låne- og pensjonsordninger
- bedriftshytter, treningstilbud og kulturtilbud

Søkere gjøres oppmerksomme på at opplysninger om dem kan bli offentliggjort, selv om søkerne ber om ikke å bli ført opp på offentlig søkerliste.

For å søke stillingen gå til: https://www.baerum.kommune.no/Ledige-stillinger/

"

PRevod:

"Odeljenje Østeras-demencije Group, u centru grada na Bekkestua, ali će se premestiti svoje kancelarije u Østeras (Solbakken domovima) je početkom 2011 Distriktu. Pružamo usluge stanovnicima kuće sa demencijom u Østeras. Mi smo raznolika grupa stručnjaka i asistenata. Kao zaposleni razvijaju akademske i lične veštine kroz saradnju izvan. Odgovornosti: - smernice i obuka kadrova, omogućavanjem interne obuke - praćenje dokumentacije - kvalitet usluga lekova za menadžment - organizuje i koordinira usluga među korisnicima - Službe za negovanje odgovornosti - rade direktno u odnosu na praksu negu zadataka između korisnika Kvalifikacioni uslovi: - Isključeno. registrovana medicinska sestra u specijalnu obuku u gerijatriji ili demencije negu - profesionalne veštine / krug iskustva - mogućnost da preuzmu odgovornost i rade samostalno - sposobnost da se rešenje orijentisani - sposobnost da misle interdisciplinarni, koje se bave kvalitetom, čistih i efikasnih - lični fitnes će se naglasiti - mora majstor pismeno i usmeno norveški - mora da ima dozvolu za pristupanje vozač: zarade / Pozicija Procenata: plata od opštine važećim ugovorima i propisima. Dagvakter odmah, posao svaki 4 Vikend Ostale informacije: Mi nudimo: - sloboda da planiraju i utiču na svoje timove - raznovrstan i izazovan posao - posvećena i talentovanih kolega - prijatno radno okruženje i dobro za razvoj - dobro osiguranja, kredite i penzije - Korporativne Condos, fitnes i kulture traže da budu svesni da se informacije o njima mogu biti dostupne javnosti, iako podnosioci predstavke ne zahteva da bude navedena na javnu listu kandidata vvv.baerum.kommune.no/Ledige-stillinger/. Da biste se prijavili za poziciju Idi na: https: / / "




[ kozbi @ 28.09.2010. 15:20 ] @
Evo detaljno linka za sve oni koji bi "Trbuhom za kruhom" u Svedskoj ili bilo gde u EU,Svi poslovi stizu od NAcionalnih sluzbi za zaposljvanje zemalja u koju zelite ici>Staviti"Multi search i biras vise zemalja odjednom tipa,Norveska,danska,holandija itd".

"Where do you want to work?"
>Multi-country/ Multi-region selection"



"Today, 979.419 Job Vacancies are waiting for you."


Prijatelj iz komsiluka nasao posao na Malti pre par meseci mislim da je bio Maj,tako u nekom hotelu plata 650 evra ali nista ne placa ni stan ni hranu.Poslali mu papire za 15 dana.TO je za Maltu.Jos uvek radi tamo.

Prijateljica iz susednog grada nasla posao u Holandiji kao graficki dizajner,plata 2300 evra,cekala na papire oko mesec i po.

Za gratis smestaj dok se ne snadjes u zemlji u kojoj ides imas onaj www.couchsurfing.org koga sam ja ranije koristio ali sada vise ne jer sam ozenjen.
TU dobijas do nekih 7-10 dana,do 15 ak dana po osobi gratis smestaj u zavisnosti kakvog si karaktera,da li si pusac,alkoholicar,korisnik droga,zanimljiv za razgovor ili neki cutljivac i tako dalje i tako dalje.REgistrujes se pa"Login" pa nakon autorizacije trazis osobu suprotnog pola,biras godine i sortiras po gradu,citas dole na kraju profila do koliko zeli da te primi.OBavezno se "Verifikuj" na nacin na koji sam naveo pre par dana,mrzi me opet da pisem i gledam ranije postove.

SRecno:

http://ec.europa.eu/eures/main...tId=482&parentCategory=482

[ dakiki @ 29.09.2010. 17:33 ] @
Citat:
vukad: Ako narucis recimo laptop iz zemlje van EU, carina je 0%, ali moms je 25%. Pogledaj ovde za neke artikle koje ljudi cesto uvoze:
http://www.tullverket.se/inneh...3ca5ad811a0aafa2cc8000927.html
Sto se laptopa tice najbolje je kupiti ga u US. U Kini cene nisu nista nize nego u US. Problem je prvo sto moras da platis moms 25%, drugo sto je transport prilicno skup (~100 usd sa osiguranjem), trece sto vecina on-line prodavnica u US ne zeli da salje elektroniku van zemlje, i cetvrto sto nijedna ne prima kartice izdate od strane banaka van US. Znaci morao bi da nadjes on-line store koji ima model koji zelis, po dobroj ceni, da je voljan da prihvati bank transfer kao sredstvo placanja, da je voljan da posalje za Svedsku, i na kraju na to moras da platis transport i moms. Sve u svemu, nemoguca misija, i prilicno neisplativa.
Ja sam kupio laptop dok sam putovao za US, naravno nisam ga prijavio carini na aerodromu, tako da sam izbegao troskove transporta i moms. I tu ima jedna zackoljica: u radnjama u US neces naci laptope biznis klase, samo korisnicke modele (mislim na "prave" radnje, ne on-line). Npr ako hoces Dell Inspirion, nema problema, ali ako hoces Latitude taj neces naci ni u jednoj radnji. Dakle moraces da ga narucis on-line, platis preko bank transfera, i da trazis da ti ga isporuce u hotelsku sobu ili gde vec odsedas dok si tamo. Ako ne nameravas da putujes za US u skorije vreme najbolje da nadjes nekoga ko hoce i ko je voljan da ti ucini uslugu. Ja sam super prosao sto se cene tice, ustedeo oko 40% u odnosu na cenu istog modela u Svedskoj, ali kupovao sam kad je dolar bio na dnu, sad je prilicno ojacao u odnosu na sek, tako da je cela operacija jedno veliko cimanje i ne isplati se narocito (osim ako ne kupujes neki bas skup model).


a ako narucujem iz EU? jel opet placam moms? ili samo narucim,platim dostavu i to je to?
[ miloshzorica @ 15.10.2010. 20:15 ] @
postavljacu teme, ona dobija EEA family residence permit i lakse ide nego da je brak s svedom. ali, duzi je put do PUT (permanentuppehalstillstand) iliti stalnog boravka

oko posla i primanja je norveska puno bolja od svedske. masa sveda radi u norge
[ kozbi @ 25.10.2010. 15:24 ] @
Evo za one koji bi da se informisu kompletno o radu u Svedskoj:

Looking for work
in Sweden?

This information is intended as a guide for people living in other countries who are interested
in looking for work in Sweden and who need some basic and general information about living

and working conditions.

http://www.programkontoret.se/...ance/lookingforwork_sweden.pdf

Saco - The Swedish Confederation of Professional Associations

http://www.saco.se/templates/L....aspx?id=36&epslanguage=EN

Evo koga mozete pitati za posao u Svedskoj i to odavde,ovo je informacija pristigla u zadnji cas,nije reklama kako mi mnogi serviraju ovde,vec zelja da se svakome pomogne i da neko vidi tracak nade za svoju finansijsku i porodicnu buducnost:

The Swedish Confederation for Professional Employees-"TCO"

TCO (The Swedish Confederation for Professional Employees) comprises 16 affiliated trade unions.

The 1.2 million members of these unions are professional and qualified employees who share a major responsibility for important functions in society, although in a wide variety of occupations.

They work in all parts of the labour market, for example in the schools, healthcare, trade, the media, the police, industry, IT and telecom.

Over 60 percent of the members are women.

Approximately half of the members work in the private sector and half in the public sector.


>Je li treba prevod?

Evo linka:

http://www.tco.se/Templates/Page2____2319.aspx

Landsorganisation i Sverige-"LO"


LO is the central organisation for 14 affiliates which organise workers within both the private and the public sectors. The 14 affiliates together have about 1.700.000 members of whom about 770.000 are women.


http://www.lo.se/home/lo/home....A56001E93D5F3EC1256E760040952D

Kontaktirajte ih slobodno na kakvom takvom Engleskom,odgovaraju svakome,sve su ovo linkovi preko kojih je prijatelj u Subotici nasao posao i to struci,masinski inzinjer,plata oko 28000 SEK cirka nekih 3000 evra.





[ filip_035 @ 28.02.2011. 03:37 ] @
Zdravo svima.

Hteo bih da pozdravim sve forumase i da kazem da su ovi postovi zaista bili korisni i interesantni.

Kozbi pitanje za tebe a i za ostale ako znaju.

Vec sam pisao u nekoj drugoj temi, ali ajd' da probam ovde, zaista mi je potrebno.

Imam 20 godina i trenutno studiram u Srbiji. Da li je moguce dobiti stalnu boravisnu dozvolu i radnu, s obzirom da imam rodjenu babu koja zivi u Svedskoj, i znam da sigurno prima svedsku penziju. Jos nema mislim, ali treba da dobije i svedsko drzavljanstvo. Da li mogu preko nje da dobijem papire i kako?

Hvala svima jos jednom.
[ filip_035 @ 28.02.2011. 03:38 ] @
Zdravo svima.

Hteo bih da pozdravim sve forumase i da kazem da su ovi postovi zaista bili korisni i interesantni.

Kozbi pitanje za tebe a i za ostale ako znaju.

Vec sam pisao u nekoj drugoj temi, ali ajd' da probam ovde, zaista mi je potrebno.

Imam 20 godina i trenutno studiram u Srbiji. Da li je moguce dobiti stalnu boravisnu dozvolu i radnu, s obzirom da imam rodjenu babu koja zivi u Svedskoj, i znam da sigurno prima svedsku penziju. Jos nema mislim, ali treba da dobije i svedsko drzavljanstvo. Da li mogu preko nje da dobijem papire i kako?

Hvala svima jos jednom.
[ amlap @ 28.02.2011. 12:30 ] @
Pošto baba prima njihovu penziju pođi u goste kod nje i nastavi fakultet tamo, tako ćeš dobiti boravišnu....

http://www.sweden.se/eng/Home/Education/Research/
http://www.migrationsverket.se/info/studera_en.html
[ filip_035 @ 28.02.2011. 16:47 ] @
Mislis da probam da ga upisem direktno iz svedske preko nje?
[ vukad @ 28.02.2011. 22:23 ] @
Preko babe ne mozes da dobijes papire. Ne treba ti baba da bi upisao studije, ali treba negde da stanujes dok si tamo, tu ti baba dobro dodje.
[ bookmark @ 01.03.2011. 06:32 ] @
Ko će drugi da ti plaća školovanje nego baba i njena peMzija.
[ sneza karanovic @ 26.07.2011. 14:02 ] @
Dali si jos uvek u Svedskoj, pozdrav Sneza
[ sneza karanovic @ 26.07.2011. 22:33 ] @
Pozdrav svima koji su na forumu , A pitanje za kozbi , dali si jos uvek u Svedskoj ? Postoji li mogucnost da se cujemo privatno?
moj mail [email protected] pa ako si u prilici posalji mi mail, Procitala sam tvoje sajtove za Svedsku i extra su i veoma korisni .Pozdrav Sneza i hvala ti,..

[ zanet @ 24.12.2011. 13:23 ] @
Kave su sanse da se u Stockholmu nadje posao bez znjanja svedskog a sa eu pasosem (mada mislim da to nista vise posebno ne zanci)???
[ m.pilip @ 28.01.2012. 17:56 ] @
po zanimanju sam keramicar, ne znam ni jedan strani jezik, kakve su sad sanse za dobijanje radne vize Svedska?
imam oko sedamnaest godina radnog iskustva u struci. moze li mi neko pomoci nekim savetom, hteo bih sa
porodicom da odem odavde, kakve su sad sanse za to?
[ santaja1 @ 09.04.2012. 12:02 ] @
Molim Vas da mi neko hitno odgovori ako moze, jer sam u totalnoj panici. Iz BiH sam, imam sambo vezu u Svedskoj, tj na osnovu te veze sam trazila spajanje porodice u Svedskoj u Malmeu. Ja sam bila na razgovoru 28.2. a moj decko jos nije dobio nikakav poziv ni pismeni ni telefonski za bilo koju vrstu razgovora, pa vas molim ako neko zna da mi odgovori , koliko se dugo ceka izmedju mog i njegovog razgovora i koliko je maksimalan perod cekanja odgovora i na koji nacin budem obavjestena o ishodu. I da li neko zna nacin da se predmet prati putem interneta, cula sam da postoji ta opcija ali se nisam uspjela snaci. Hvala vam unaprijed!
[ Villy_ @ 03.06.2012. 17:22 ] @
Pozdrav svima,

Imam jedno pitanje za sve elitovce koji su upoznati sa pravilima emigracije u SW.

Moja rođena sestra dobija državljanstvo za godinu dana i 6 meseci, pa me zanima da li mogu da odem kod nje nakon toga po zakonu o spajanju porodice? Zanima me ostanak za stalno, tj radnai boravišna dozvola..

POzdrav
[ santaja1 @ 04.06.2012. 14:35 ] @
[ santaja1 @ 04.06.2012. 14:43 ] @
Koliko sam ja upoznata, to ne ide kod Sveda, jedino u slucaju da je tvoja sestra nesposobna da se brine o sebi pa joj treba tvoja njega i pomoc, inace jedini nacin da ostanes tamo je da se ozenis ili da sklopis sambo s nekom djevojkom , ili da nadjes firmu koja ti garantuje, sto je trenutno vrlo rijetka pojava. Svako dobro i sretno!
[ snoopy011 @ 05.08.2013. 10:19 ] @
[quote]kozbi:
Evo kako dobiti papire dok si jos u Srbiji.Nije naucna fantastika.Naucite citati izmedju redova.
"Apply for a work permit
Once you have received a written offer of employment, you can apply for a Swedish work permit. All non-EU/EEA, non-Nordic and non-Swiss citizens who intend to enter Sweden and work there need a work permit. To make the process more efficient, it is recommended that you apply online. Otherwise you may apply at your nearest Swedish embassy or consulate.
Apply online
The Swedish Migration Board offers a simple online application process in which you can fill in all necessary information and submit the required documents. By filing online, the approval process can be as short as three weeks — given that the future employer has gotten the approval regarding salary and working conditions from the concerned union — as opposed to three months or more for paper applications. Please note that you will have to pay a small fee for your application to be processed.
To apply for a work permit online, you will need copies of the following documents in a scanned or digital format:
* A written offer of employment, completed and signed by your potential employer
* Pages of your passport that show your identity, the validity period of your passport and whether you have permits to be in countries other than your native country
* Two photos in passport format, which are taken from the front and are not more than six months old
* If applicable, copies of relevant documents for each of the family members who intend to join you to live in Sweden
* Receipt of paid application fee
As soon as you have collected the required digital documents, you may begin the application process.

EVo linka dole kako da apliciras za posao U SVedskoj i to od svoje kuce:
http://www.migrationsverket.se/info/117_en.html
EVo koliko ce to da te kosta.:
http://www.migrationsverket.se/info/1233_en.html
Evo koliko ti to izlazi u Evrima,jer Svedska kruna je i dalje platezno sredstvo u Svedskoj(dvaput vec odbijen evro na Referendumu):
http://www.google.com/#hl=en&a...;pbx=1&fp=d331bd8e2d0de10c
za ostale sume samo menjas iznos "2000' u bilo koji drugi na linku gore.
*EVo koliko cekas na odgovor:
http://www.migrationsverket.se/info/2272_en.html
*Korisno:
Kako dobiti SVedsko drzavljanstvo,legalno:
http://www.migrationsverket.se/info/499_en.html
**Ovo je za nas SRbe koji su Van EU kako legalno,putem Interneta dobiti radnu dozvolu u Svedskoj,bez mnogo filozofiranja.Citati uvek izmedju redova.Posao je uvek"izmedju redova" ne u "redovima".
http://www.migrationsverket.se/info/160_en.htm









DA LI SE I SAD MOZE NA OVAJ NACIN U SVEDSKU ILI KOJI DRUGI LEGALAN?
[ mardeljano524 @ 22.02.2014. 13:45 ] @
Pozdrav svima. Cuo sam samo reci hvale za ovaj sajt i ovde ljude koji su prisutni,pa sam hteo da postavim pitanje. Moja verenica treba da uzme pasos i dr\avljanstvo madjarsko,pa planiramo da idemo u Svedsku.Da li ona tamo kad ode i yaposli se(to nam nije problem) moze da odvede i mene kao njenog muza.Koliko je to realno?Hvala unapred. :-)
[ CaptainCrash @ 30.04.2014. 09:20 ] @
Da li su vozacka dozvola D kategorije naravno medjunarodna(polozeno ovde u SRB) priznate u Skandinavskim zemljama ili se mora ponovo tamo polagati,cuo sam da su deficitarna zanimanja vozaca autobusa ali nemam pojma ni kolika je plata...pa me interesuje?
[ Lazar P. @ 15.09.2014. 16:46 ] @
Cuo sam danas vest da su u Svedskoj bili izbori , pa ako moze neko ko je upucen da mi kaze sta ce se promeniti u odnosu na sadasnju politiku svedske prema strancima i uopste u zakonima dal ce se nesto menjati?
[ Lazar P. @ 15.09.2014. 17:32 ] @
Cuo sam danas vest da su u Svedskoj bili izbori , pa ako moze neko ko je upucen da mi kaze sta ce se promeniti u odnosu na sadasnju politiku svedske prema strancima i uopste u zakonima dal ce se nesto menjati?