[ nikolic.kv @ 29.08.2010. 10:22 ] @
imam w7 i fedoru 13.al mi se f13 nije pokazala baš nešto,možda zato što sam nov na linuxu.elem,kako da je deisnstaliram obrišem?!ima 3ntfs particije i naravno dve lin ext i swap.na ntfs D i E particijama ima neki boot fajlic.ja sam pre bio formatirao obe lin particije i te fajlice nisam pa nikako nisam mogao da izaberem w7.pa sam opet podigao fedoru i sad pošto mogu da biram oba sistema ,kako se uklanja fedora?!

ili me možda ubedite da ostavim 64bit fedoru(uf kad videh da ne može mp3!!!!)
[ Srđan Pavlović @ 29.08.2010. 10:33 ] @
Ok, ajde da za pocetak probamo da te ubedimo da ostavis Linux :)

Jel samo problem u pustanju mp3? To se zaista lako resava, potrebno je samo instalirati kodeke.

Kod Fedore, mozda ces morati da dodas neki od 3rd party repozitorijuma, mozda i ne, ne koristim Fedoru pa ne znam napamet.

http://fedoraproject.org/wiki/Third_party_repositories
[ nikolic.kv @ 29.08.2010. 10:51 ] @
hahahahaha narvano greota sve besplatno al igranje igara,tja ne može
za CAD verovatno ima neka zamena,a intersuje je me sta ima i od zamena za photoshop...
[ Srđan Pavlović @ 29.08.2010. 10:57 ] @
Ok, igranje DX10,11.. bla-bla -fensi igara - tu Windows nema premca.
I ja ga imam instalirano samo za igre uglavnom, i e-banking.

Medjutim, treba naglasiti da i za Linux
postoji dosta zanimljivih igara, neke su odlicne. Pogledaj temu u Linux Aplikacije forumu,
za Linux native igre, jedna od TOP tema.

Za CAD programe ne znam, to neko ko radi CAD ti mozda da neki savet, a sto se tice Photoshopa,
GIMP je u 95% slucajeva sasvim dovoljna zamena, ako si bas profi, moze se desiti da sa GIMP-om
ipak ne mozes da odradis posao jer zahteva nesto specificno za Photoshop.

Ja znam da je meni GIMP sasvim dovoljan, ali ja nisam profi dizajner ili tako nesto - tako da... probas pa vidis.

Ja znam da na nasim prostorima CENA softvera ne igra neku bitnu ulogu iz znamo kojih razloga, ali verujem da ce se i to promeniti polako.

Koliko ono kosta Photoshop i AutoCAD? :)
[ nikolic.kv @ 29.08.2010. 11:11 ] @
slova mi sitna u firefoxu
interesantno koncept linuxa je odličan.al bi onda sve moralo d abude basplatno i igre i softveri za animaciju i fotografije i CAD-ovi...hm to se nekome baš ne bi isplatilo.ali bi mogao da se koristi u administraciji bez problema...
[ Srđan Pavlović @ 29.08.2010. 11:20 ] @
Firefox - povecas font u podesavanjima (min font size) u opcijama FF-a.

Sto se alata tice, svako zna sta mu treba i da li mu nesto sto je dzabe
(Linux i gotovo svi programi za njega) vrsi posao, pa ako mu ne vrsi posao, onda
ce naravno da kupi windows i programe za njega, ako mu se isplati.

No ovaj forum nije za diskusije tog tipa vec samo vezano za Linux, tako
da ako imas jos nekih konkretnih pitanja vezano za Linux, pitaj :)
[ Goran Rakić @ 29.08.2010. 11:33 ] @
Pitao je kako da ga obriše, nemoj da ga držiš u limbu tako.

Kada si instalirao GNU/Linuks (Fedora distribuciju) postavio si dve stvari: 1) sistem na njegove particije i 2) podizni učitavač (engl. boot loader). Ovaj drugi omogućava pokretanje (više) operativnih sistema. Nalazi se na početku diska u delu koji se označava MBR. Kada se računar uključi startuje se učitavač i on onda pristupi "Linuksovoj" particiji odakle pročita konfiguraciju i listu operativnih sistema nakon čega predaje komandu samom operativnom sistemu da nastavi podizanje.

Kao što si video, ako obrišeš particije "Linuksa" učitavač nema odakle da pročita konfiguraciju i prikazuje grešku.

Nakon što obrišeš particije moraš da instaliraš Windowsov podrazumevani podizni učitavač. Pogledaj ovde ili pozovi Microsoftovu podršku.
[ maksvel @ 29.08.2010. 11:36 ] @
Za Windows 7 postupak popravke MBR-a ide ovako:
-Restartuješ komp i butuješ sa dividia sedmice.
-Izabereš jezik i podešavanja tastature, a onda ne ideš na instalaciju, nego na link Recovery.
-Dobijaš prozor sa menijem i biraš "Command Prompt"
-U promptu je lokacija X:\Sources, a treba se pomeriti na dividi . Ako je DVD npr. F, kuca se F:.
-Onda se uđe u direktorijum boot i ukuca: bootsect /nt60 SYS /mbr
[ Srđan Pavlović @ 29.08.2010. 12:02 ] @
@Goran Rakić - hehe :)
Citat:
Pitao je kako da ga obriše, nemoj da ga držiš u limbu tako


Citat:
ili me možda ubedite da ostavim 64bit fedoru


Tjah...
Citat:
Pogledaj ovde ili pozovi Microsoftovu podršku.
- mozda je to pak najbolje, u pravu si skroz :)
[ combuster @ 29.08.2010. 12:05 ] @
Ma za Linux moras da imas volje, ako nemas - FIXMBR i onda delete partitions u disk management-u, create ntfs i vozi :) A za MBR se verovatno nesto promenilo na sedmici, dobro ce mi doci nekad ovo maksvelovo uputstvo.
[ maksvel @ 29.08.2010. 12:11 ] @
Danas, na kompovima sa puno RAM-a, sve manje ima smisla stavljati dual-boot. Za potrebe učenja, korišćenja nekog specifičnog programa, development i resto, mahom je sasvim zadovoljavajuće koristiti virtual-box ili vmware. Pa posle, kad/ako se odlučiš na potpun prelazak, instaliraš u fullu i vozi..
[ nikolic.kv @ 29.08.2010. 12:57 ] @
ovaj easy life mi malo povrati veru u lin.eve radi multimedija,mpr divx

a šta vi mislite o ovome



e i da!!!
ubacih skype
al kad kliknem na njega ,jok,ne reaguje ovo izbacuje u terminalu na komandu skype

[MNikolic@MNikolic ~]$ skype
skype: error while loading shared libraries: libasound.so.2: cannot open shared object file: No such file or directory
[MNikolic@MNikolic ~]$


btw ovo sa boot loaderom radi kad se namesti other tj w7.
e sad malo ispitivanja...
ali mi skype ne radi

[Ovu poruku je menjao nikolic.kv dana 29.08.2010. u 14:27 GMT+1]
[ combuster @ 29.08.2010. 14:12 ] @
Instaliraj libasound. Ili asound. Ili lib32-asound u slucaju da si na 64-bit fedori. Mozda se ne zovu tako paketi bas u slovo ali proveri.
[ Machiavelli... @ 02.03.2011. 15:06 ] @
Evo zamena za PhotoShop, odakle god hoces... Poprilicno funkcionalno i fercera.

http://pixlr.com/editor/