[ pecav @ 30.08.2010. 13:51 ] @

Zbog toga sto moj hardver (chipset ili mrezna karta) ne podrzava vmware esxi nisam u mogucnosti da ga instaliram.

Sta drugo u toj klasi preporucujete od softvera (ali obavezno da taj software ide na praznu masinu pa onda u okviru toga da instaliram pojedinacne virtuelne masine). Planiram da dignem u startu Win7 i CentOS, a povremeno ce tu biti dizan i Win server 2003/8.

Poz,
Peca
[ Zvezdan @ 30.08.2010. 18:46 ] @
Verovatno je problem mrežna - ako možeš probaj sa intelovom.

Od drugih hypervisora možeš probati Microsoftov Hyper-V Server. On je besplatan, s tim
da na njega sigurno možeš instalirati MS sisteme, a za linux može samo neke distribucije (Novel, Suse) pa pogledaj prvo na MS sajtu šta tačno podržava.

Meni lično je MS Hyper-V (znači ta besplatna varijanta koja izgleda kao core instalacija 2008-ice) oduzeo dosta vremena dok nisam pohvatao
konce kako se podešava iadministrira, i na kraju sam i odustao, jer je ESXi 4 update 1 proradio za dan bez problema.
[ deki2free @ 30.08.2010. 20:23 ] @
@pecav
Nisi rekao da li ti treba free edition?

Neke od solucija su:

Citrix XenServer (Download XenServer Free Edition or get a 45-day trial of XenServer Platinum Edition and explore the complete XenServer feature set.)

http://www.citrix.com/English/...D=683148&ntref=hp_promo_2a

Xen® hypervisor (most popular open source platform for Virtualization research).

http://www.xen.org/products/downloads.html

Parallels Server Virtualization (2 od 3 su trial)

http://www.parallels.com/virtualization/server/

Oracle VirtualBox

http://www.virtualbox.org/wiki/Downloads

pre svega treba znati podesiti, procitati uputstva sa linkova, kao sto vidis (VMware, Citrix i Oracle su vodeci igraci, ostali ce biti uskoro pripojeni nekoj od ovih velikih programerskih kuca - strateski plan )

sto se tice benchmarka imash ovaj link

http://www.ilsistemista.net/in...rmance-comparison.html?start=1

Pozz




[ Goran Rakić @ 30.08.2010. 20:27 ] @
RedHat KVM
http://www.linux-kvm.org/page/Main_Page
[ agvozden @ 31.08.2010. 09:07 ] @
Ako ces na praznu masinu, onda je najbolje XEN server (citrix).

Vrlo se lako instalira. Ima svoju konzolu, ali je najbolje da instaliras Xen Center, odatle mozes da instaliras sta hoces.

Performanse su sjajne, meni se ubuntu server dize za par sekundi, centos malo duze.

Podrzane su sve verzije vindouza, kao i enterprajz verzije linuksa. Doduse, mozes instalirati i bilo sta drugo. Jedini problem je sto kod ostalih sistema neces lako napraviti 'tools' da radi sa tim sistemima, ali to i nije potrebno (ako hoces da pratis zauzece memorije, stanje mreznih interfejsa i slicno...)
[ andrija.panic @ 31.08.2010. 09:28 ] @
Probaj besplatnu verziju MS Hyper-V-a - lakoca administracije, brzina i sl., radi ko zmaj i na novijim chipsetima - vrtim nekoliko servera u LAB-u na Hyper-V platformi i mogu reci da su realno performanse izuzetne - nema usporene VI konzole kao kod Vmware, mada VMware koristim u produkciji i mogu vec da ih poredim po brzini...

Microsoft® Hyper-V™ Server 2008 R2 download:

http://www.microsoft.com/downl...32d0314ccf6&displaylang=en

U pitanju je besplatna verizija, malo podesis remote pristup i radi izuzetno lepo.

Pozzz

P.S. Zaboravih da pomenem, imas punu podrsku za Linux varijante, samo je potrebno da nakon instalacije instaliras Linux Integration Tools 2.1 (cini mi se), potrazi na netu (isto kao VmWare Tools, u prevodu drajveri...)
[ Miroslav Strugarevic @ 01.09.2010. 09:00 ] @
Mozda besplatan VMWare server?
[ pecav @ 06.09.2010. 12:42 ] @
Hvala svima na sugestijama, probao sam ponovo tokom vikenda da dignem VPS ali nisam uspeo.

Nasao sam Realtec 8139D karticu, iskljucio onu sa ploce, ponovo poterao Vmware i glavi na istom mestu.
Citrix glavi na slican nacin, a MS Hyper-V je takodje pucao prilikom bootovanja i nisam mogao nista da uradim.
Ostalo je jos da uradim update BIOS-a pa jos jednom da probam sva tri alata koje sam skinuo jos po jednom.

[ Ned123 @ 06.09.2010. 13:47 ] @
Za bilo kakav ozbiljan rad sa bare-metal virtualizacionim rješenjma treba ti ili Intel ili Broadcom ethernet karta. Što se tiče čipseta samo Intel, AMD/ATI i ranije ServerWorks (Broadcom). Sve drugo čak i da slučajno radi, neće raditi kako treba!
Serverska virtuelizacija je kao što joj ime kaže namijenjena serverima. Ako nemaš ozbiljan server-like hardver moraćeš se držati desktop virtuelizacije.
[ agvozden @ 07.09.2010. 10:06 ] @
^ u cemu je poenta da nekome kome treba serverska virtualizacija savetujes desktop virtualizaciju?

ja tvrdim da ce Xen raditi na mnogim platformama.
za vmware ti je potrebna brand-name masina, u svakom slucaju podrazumeva se da ce to biti server.
[ andrija.panic @ 07.09.2010. 10:17 ] @
Hyper-V vrtim na Dell ranoj stanici (Core2Duo i intel ploca) i to radi 5 puta bolje nego ESXi na Dell 1800 serveru, tako da nema mnogo smisla navoditi sta gde radi a sta ne. Jedan moj kolega na home-made makini nije mogao da potera ESXi, pa je stavio Hyper-V koji mu radi OK - sve u svemu, ako je hardver malo stariji (od pre 3 godine), s obzirom da covek zeli da testira neke stvari, velike su sanse da ce ti bilo koji Hypervisor raditi bez problema.

Naveo si da ti puca ESX, Citrix, Hyper-V i sl.... na tvom mestu, ja bih pogledao da li ti je hardver potpuno ispravan, jer je jako cudno da ti svi do jednog pucaju - osim ukoliko nisi sklopio masinu od najnovijeg hardvera...

Sto se tice mreznih kartica... ESX mi radi na nekoj polu-kineskoj (naravno, u pitanju LAB), tako da i to nema preterano veze ciji je cipset, vec je rec o generaciji hardvera...
[ Ned123 @ 07.09.2010. 11:45 ] @
Ljudi ja vas potpuno razumijem. i sam koristim puno sirotinjskih rješenja (tipa openfiler/esxi) van neke teške produkcije.
ESX(i) neće raditi ni na čemu što na mrežnoj karti nama Intel/Broadcom čip ili par sličnih egzotika (3COM). Realtek/Marvel i slično smeće zaboravite!

...Virtuelizovani serveri se itekako dobro vrte i na VMware Player-u/Serveru/Workstation-u (komercijala).

Citat:
andrija.panic: ...ESX mi radi na nekoj polu-kineskoj (naravno, u pitanju LAB), tako da i to nema preterano veze ciji je cipset, vec je rec o generaciji hardvera...

Da VMware ima jako ograničenu kolekciju drajvera uključenu u instalaciju pa je podržan hardver itekako uzak. Slično ali u manjoj mjeri važi i za Hyper-V. Generacija hardvera nema pretjerane veze sa ovim (osim podrške za VT ekstenzije).
[ dareezy @ 08.09.2010. 14:47 ] @
http://vmetc.com/2008/03/14/esx-home-lab-hardware-shopping-list/

Znam da ovo nije odgovor na tvoje pitanje ali mozda pomogne oko ESXi.

Pozdrav
[ Ned123 @ 08.09.2010. 17:37 ] @
Potpuno sam zaboravio...
Ne bi bilo loše da postavljač teme napiše koju tačno matičnu ploču i procesor ima...
[ agvozden @ 09.09.2010. 09:36 ] @
Ocigledno je uzeo neki 'krs' racunar.

"neces se od toga 'leba najesti".

Server, ipak treba da bude pouzdana masina, ako ti se glavi prilikom instalacije, pucace i u toku rada.
[ andrija.panic @ 09.09.2010. 09:51 ] @
Ima istine u toj tvrdnji...

Pecav, ajde daj konfiguraciju, pa da ti damo misljenje...
[ pecav @ 10.09.2010. 06:42 ] @
Ljudi, hvala vam svima, ali odlucio sam da ne ulazem toliko truda u nesto sto nije izvesno da ce proraditi. Ja mislim da je do mrezne karte, pokusacu neku polovnu brendiranu da nabavim i pokusam ponovo, ali otom potom.

A uvek ima i neko drugo resenje. Odlucio sam se za VmPlayer, ovo je ipak sve za potrebe edukacije i nekog malog, povremenog razvoja softvera.

Elem, stavio sam VmPlayer preko 7-ice, i vec sam digao Win2003 u prvoj vm. Ostaje jos CentOS da dignem narednih par dana i zavrsice posao.

Najbolja stvar kod vmplayera je sto tu pokrecem odredjenu vm samo kada mi treba, a kod prvog resenja koje sam hteo (serverskog) uvek su aktivne sve vm, tako da ima svojih prednosti i ovako.

Poz,
Peca
[ Ned123 @ 10.09.2010. 06:56 ] @
Citat:
pecav:Najbolja stvar kod vmplayera je sto tu pokrecem odredjenu vm samo kada mi treba, a kod prvog resenja koje sam hteo (serverskog) uvek su aktivne sve vm...

Khmm...
Ovo nije tačno. I kod serverske virt. pokrećeš one mašine koje ti trebaju, kad ti trebaju, a imaš i suspend...
[ shirbazo @ 24.10.2010. 11:37 ] @
pozdrav

ja sam u virtualizaciji neko vreme i isprobao sam bogamim sve i svasta,naravno kada sam krenuo pokusavao sam sa kucnim desktop skalamerijama ...naravno sa njima ces postici slabe rezultate,nesto umesto vmware..ima gomile varijanti pouzdanih resenja..od kupovine intelovih mreznih kartica do skazi kontrolera koji kostaju boga oca..nasao sam se posle godinu dana u super resenju,kupio sam nekoliko polovnih hp prolian 380 server-a....g3....generacija 3 to su ti starije mashine ddr1 sa 2 ili 3 ili 6 skazi diska a cene od 250e pa na dalje....ustvari nije skupo ,staro 5 godina a radice jos 10godina zato sto je super komp i ima sve duplo od napajanje...pa na dalje sad da neduzim, sta hocu da vam kazem to je da ako zelis malo ozbiljnije da se bavis da li vmware od 3.5 pa na dalje sjanih besplatnih verzija ..kvm linuxa..imaih dosta radice ti super makar i za ucenje ili nekko testiranje jer za te pare dobija dve mrezne kartice skazi kontrolere raid opcije redundantnost i tako dalje a desktop racunar neki po kuci neka ti kosta 100eura i da dodas par komponenti brzo ces preci 250e a neces biti ni blizu,to je moja preporuka da zaobices probleme sa hardwerom pa ces ustvari videti sta je pravo od viryalizacije

podigao sam nekoliko vps-a od verzije 2,3.5 i esxi 4 sa 20 vps na sebi


ako neko m mogu da pomognem neka se javi, meni je trebalo godinu dana da se izborim sa raznim problemima ako mogu nekome skratiti vreme i rameniti iskustva javite se

srecno
[ deki2free @ 26.10.2010. 11:03 ] @
Citat:
shirbazo: pozdrav

ja sam u virtualizaciji neko vreme i isprobao sam bogamim sve i svasta,naravno kada sam krenuo pokusavao sam sa kucnim desktop skalamerijama ...naravno sa njima ces postici slabe rezultate,nesto umesto vmware..ima gomile varijanti pouzdanih resenja..od kupovine intelovih mreznih kartica do skazi kontrolera koji kostaju boga oca..nasao sam se posle godinu dana u super resenju,kupio sam nekoliko polovnih hp prolian 380 server-a....g3....generacija 3 to su ti starije mashine ddr1 sa 2 ili 3 ili 6 skazi diska a cene od 250e pa na dalje....ustvari nije skupo ,staro 5 godina a radice jos 10godina zato sto je super komp i ima sve duplo od napajanje...pa na dalje sad da neduzim, sta hocu da vam kazem to je da ako zelis malo ozbiljnije da se bavis da li vmware od 3.5 pa na dalje sjanih besplatnih verzija ..kvm linuxa..imaih dosta radice ti super makar i za ucenje ili nekko testiranje jer za te pare dobija dve mrezne kartice skazi kontrolere raid opcije redundantnost i tako dalje a desktop racunar neki po kuci neka ti kosta 100eura i da dodas par komponenti brzo ces preci 250e a neces biti ni blizu,to je moja preporuka da zaobices probleme sa hardwerom pa ces ustvari videti sta je pravo od viryalizacije

podigao sam nekoliko vps-a od verzije 2,3.5 i esxi 4 sa 20 vps na sebi


ako neko m mogu da pomognem neka se javi, meni je trebalo godinu dana da se izborim sa raznim problemima ako mogu nekome skratiti vreme i rameniti iskustva javite se

srecno


Gde si nasao proliant 380 g3 za 250 evra????

Jel to ukljucuje i diskove?

Koje su verzije rack (dl) ili tower (ml)?

Pitam, jer bih i ja to kupio za tu sumu.
[ saasapop @ 02.12.2010. 07:33 ] @
Pozdrav svima,

lično sam okrenut ka Citrix proizvodima, u ovom slčaju ka XenServer hipervisoru, ali imam iskustva i sa drugim vendorima. Iz mog iskustva, ne postoji razlika u performansama i funkcionalnostima između XenServer-a, VMWare.a i Hyper-V.
Razlikuju se samo u nazivima funkcionalnosti i izgledu konzole za upravljanje. u suštini, XenServer i VMWare mogu raditi na svakoj mašini koja ima CPU sa podrškom za virtualizaciju i hardware koji može da podnese CentOS, dok Hyper-V traži CPU sa podrškom za virtualizaciju i hardware za WIN2K8R2.
Sva tri vendora imaju HCL kroz koju je moguće proveriti da li postoji podrška za hardware koji imaš.
ako sam dobro razumeo, tebi je potrebno rešenje koje će ti omogućiti da se "igraš" sa nekim "mašinama", a ne stabilno produkciono okruženje? hardware koji imaš je "tek" neki računar, a ne brand name server sertifikovan za virtualizaciju?
u tom slučaju mislim da si pametno izabrao i odlučio se za emulaciju (VmPlayer) umesto virtualizaciju (XenServer, VMWare, Hyper-V).
[ biter @ 10.12.2010. 10:45 ] @
Koristan link za hardware na koji ide ESX ili ESXi
http://www.vm-help.com/esx40i/esx40_whitebox_HCL.php
pozd