[ kandrax @ 31.08.2010. 23:58 ] @
Postovani,

imam sledeci predizvik na vidiku... Radi se o firmi koja ima 50 starih desktopa sa max 1g ram office i poneka legacy aplikacija. Oni moraju da idu u donaciji a ja moram sve to prebaciti na 1 server ML350G6 za 40G ram i 2 xeona i raid 5 sa 6 diska. Klijentima i netreba bas diskov space. cisto da rade .. web, outlook, office... Konektiranje od strane klijenata ide sa Wise thin clientima... serveri si ostaju u svojim kucama virtualiziraju se samo desktopi!

Recite mi sta mislite o ovome ? Preporuke... iskustva... dali da koristimo vmware, citrix, hyper-v ??

Hvala unapred svima....
[ Goran Rakić @ 01.09.2010. 00:40 ] @
Ja umesto virtuelizacije imam jedan mali setup baš sa Wyse klijentima (šest radnih mesta) pod Linux Terminal Serverom. Upotreba memorije (aplikacija se učitava samo jednom i nakon toga je svima instant dostupna pravo iz RAM-a), lakoća održavanja (postoji samo jedan sistem sa aplikativnim softverom) i performanse su nemerljive u odnosu na rešenje sa virtuelizacijom. Može da se koristi više servera za balansiranje opterećenja ili poseban server za svaku aplikaciju, razni stilovi konfiguracija postoje.

Ako si vezan za Windows, Wyse ima i RDP podršku i verovatno radi kao Terminal server klijent. Ovo znači da imaš jedan set aplikativnog softvera za održavanje umesto 50 radnih stanica, pa neka su i virtuelne.
[ brusli @ 21.09.2010. 23:45 ] @
cao,
vmware je stvarno najbolji (doduse ima nekih sitnih - nebitnih greskica) verzija 4.2 mislim da je.
Iskreno ne bih ti preporucio da to radis sa tim serverom, tj. ne bih ti preporucio da radis sa 50 virtuelnih masina. Imam server Hp bejd 385 sa 128GB RAM i SAN storidzom, ne radi mi ni blizu 50 masina na njem. sve radi OK, ali preporuka je za takav server 50 klijenata maksimalno sa 128GB RAMa (office masine sa win7).
Imaces isto problem oko licenciranja Microsofta - windowsa. Ne znam koju vrstu ugovora imas sa microsoftom, ali u svakom slucaju moraces da kupujes windows.
moja preporuka ti je da se drzis HP, stvarno servis im radi besprekorno, kad budes kupovao tanke klijente (ako kupujes HP), gledaj da imaju Windows, RDP i znam da ima nekih zezanja oko multimedije. Ja imam stare neke, pa audio na njima i neradi. Kod nekih Wise koje sam gledao pre 1god bio je problem sto ako pustis film secka katastorfalno. Ne mogu da se setim sta je bio problem, ali opet zavisi od modela.
Najveci cep gde ces imati ti je brzina HDDa. Procesori necec ti toliko biti optereceni. Cak ces se cuditi kako su malo opterecni. Na tom jednom serveru mislim da ces moci max da stavis 20 masina da bi sve radilo OK.
Sto se tice cena stvar je sledeca, kad saberes sve kod desktopa i tin klijenta, razlika u ceni ti je uvek oko +/- 15 evra. U tvom slucaju moze se desi da je dosta skuplja virtuelizacija.
Prednost kod tankog klijenta je naravno potrosnja struje, prakticno se ne kvare i sve si koncentrisan na odrzavanje servera. Kod obicnih masina lako mozes da ih promenis i ne crpis resurse ako su ti serveri slabi.
Mislim da jos uvek nije isplativa virtuelizacija ako nisu u pitanju blejdovi.
Savetovao bih ti da sad krenes da se zezas sa citrixom, ima dosta besplatnih stvari u odnosu na vmware. Kad sam ga ja probabo, save mi je delovalo OK, i jos je besplatan.
Probaj i da virtualizujes postojece desktopove. Da vidis kako radi cela prica.
I naravno ako nemas celu infrastrukturu dobru, zaboravi. Dobro prekontrolisi mrezu, jer ovo sto sam ti do sada pricao radi na istestiranoj mrezi od 1Gb. Naravno da ce 100 da radi super, ali ako su lose instalacije moze da ti se desi da nesto nonstop zeza.
[ cveticmilan @ 22.09.2010. 07:57 ] @
Mene licno zanima virtualizacija 150 thin client-a ...
Zanimaju me predlozi/iskustva za server koji bi to terao, thin clienti i najbitnije kako bi se ponasalo Linux okruzenje.
Prva lopta mi je naravno vmware/wyse/Hp blade ...
[ brusli @ 23.09.2010. 00:02 ] @
evo jos nekih sitnih konkretnih saveta.
1. ako nisi do sada radio sa vmware, ili virtuelizaja, nemoj da ti pada napamet da sam nesto podizes prvi put. Mnogo zackoljica sitnih ima. i nemoj preko foruma traziti kako ces u svojoj firmi dici poslovno okruzenje. Zamisli samo podizanje celog sistema, dizanje novih servera, migracija podata sa starih, migracija sa fizickih na virtuelne servere. Mozes da se zakopas zesce.
2. Uvek prati HP sajt, vole da daju neke popuste. Napr. Uzmes shasiju i 3 servera, 4 serer dobijes gratis. Od prilike promocije su na 6 meseci. Ne znam da li je tako i kod drugih proiyvodjaca, ja pricam o HP jel smo to pikirali 2 godine.
3. dobro moras da isplaniras celu infrastrukturu unutar shasije. Sta ti treba a sta ne, posto mozes da se zeznes za 5000evra ili vise. Na pr. u blejd serverima ti ne treba u opste HDD (bez obzira koji je SAS ili SSD) Tako da to u opste ne narucujes. Naravno posto ces kupiti storidz i sve ces tamo pakovati.
4. kad se budes raspitao i odlucio sta hoces, onda trazis od koga ces da kupis. Pokusaj da nadjes 3 jace firme koje se time bave. NI JEDNOM prodavcu nemoj da verujes 100%. Ljudi jednostavno imaju puno posla i nemogu ti pruziti sve tacne informacije. Posle svake price sa nekim od prodavaca isproveravaj sve detalje 3 puta da li je to tacno sto je pricao. Velika je mogucnost da se neko zezne u svojoj prici, Ne da bi ti uvalio robu, nego mnogo ima informacija.
5. Konkretno za cveticmilana koji je rekao 150 thin client-a. Kazace ti 3 jaka blejd servera sa 128GB RAM mogu to da poteraju (naravno ako su office masine u pitanju). Racunaj ovako 1blejd BL465 sa 128GB RAM moze da pogura 40 racuanra koji su predvidjeni na sebi da imaju office paket i jos neke sitne programe, nikako grafika. prema tome 4 servera za viruelen masine, prem da imas 150 korisniika, sigurno imas i 15ak servera. To ti je jos 3 blejda, tako da sa shasijom c3000 bices prezadovoljan. Bices odusevljen kako sve radi. Na primer bice interesantno kako procesori imaju pikove na 10%.
Samo pazi , 3 put meri 1 seci. Svakui informaciju koju dobijes ili procitas proveri 3 puta. Naravno, tako i ovo sto sam ti ja napisao.
Pozdrav.
[ deki2free @ 27.09.2010. 13:39 ] @
@brusli
u c3000 ide do 8 bl servera, obicno se ostavlja po 2hdd po blade serveru za OS u RAID1, ova sasija ide u 2 varijante tower i rack.
Najbolje mu je da uzme najjeftiniji bl280c sa intelovim xeon procesorom, vidim da ti preferirash AMD: bl 385, 465.
RAM 128 GB i storage sb40c isto najjeftiniji, podrzava do 6 SATA ili SAS HDD, ovo ce najvise da utice na cenu, koliko kojih HDD-ova!?

Zatim wyse thin client-e jeftiniji su od HP-a, oni koji rade pod linux-om su s50, c50le, v50le, r50l/le, naravno imash i drugih sa embeded OS.

@cveticmilan
vmWare jeste dobar za onog ko zna da ga podesi!

mozda da proverix i Citrix sto se tice virtuelizacije!

Zbog cega je blade tehnologija ispred ostalih je density (iz najmanjeg prostora izvlacish najvecu computing moc) i lakoca administracije, naravno i IBM i Dell, a i Fujitsu koji je najjeftiniji, imaju blade, ali mi se cini da je HP ipak za korak ispred!

Koliko vidim za software idete na ustedu!
[ Goran Rakić @ 27.09.2010. 14:01 ] @
Wyse V10L takođe radi pod Linuxom, koristim ga. Reč je o Via C7 Eden hardveru. Za noviji Ubuntu izgleda da treba rekompajlirati kernel namenjen klijentima jer su izbacili CPU podršku iz zvaničnog builda, kod mene je još uvek 9.10 i radi odlično. Imaju 256MB memorije, novija LE varijanta dolazi sa 512MB. Postoji i starija varijanta V10L sa 128MB memorije, testirao sam i to i morao sam da im uključim mrežni swap da bi radilo.

Klijenti za koje Wyse kaže "rade pod Linuxom" dolaze sa preinstaliranim Linux sistemom na klijentima umesto vlasničkog ThinOS. To te međutim ne sprečava da sam instaliraš šta želiš ili da ih podižeš sa mreže. Meni se inače više sviđa ideja da održavam centralnu sliku sistema na netboot serveru koju klijenti povuku pri restartu jer je bilo koja nadogradnja brža.
[ Nailer @ 07.11.2010. 01:21 ] @
Citat:
cveticmilan: Mene licno zanima virtualizacija 150 thin client-a ...
Zanimaju me predlozi/iskustva za server koji bi to terao, thin clienti i najbitnije kako bi se ponasalo Linux okruzenje.
Prva lopta mi je naravno vmware/wyse/Hp blade ...


ovde bi od izbora hardvera i tankih klijenata veći problem mogao da bude linux kao platforma, pošto ovako veliko virtuelno desktop okruženje ne bi imalo smisla podizati bez servera za centralizovano upravljanje i automatsku dodelu virtuelnih mašina korisnicima. kod vmware-a to je view connection server (poslednja verzija 4.5, izašla negde u septembru), koji trenutno može da upravlja samo mašinama sa Windowsom XP, Vistom, 7icom, 2003/2008 Terminal Serverom kao guest OS-om. pored toga view sam zahteva da VM na kojoj je instaliran bude Windows Server 2003 ili 2008 i da je učlanjena u domen, tako da se vidi da se radi o proizvodu potpuno namenjenom windows okruženju.

i citrix ima dosta hvaljen vdi proizvod - xendesktop, sa kojim nisam radio, ali mislim da takođe ne podržava linux kao guest os. usput, evo jednog skorašnjeg dokumenta sa poređenjem raznih vdi rešenja - VDI Smackdown, možda bude od pomoći
[ cveticmilan @ 08.11.2010. 09:08 ] @
ma jasno ko dan .... Kao sto sam i rekao hardver nije bitan uopste vec samo Linux da se vrti kao guest os ...
[ varelg @ 20.11.2010. 05:35 ] @
Kao shto su i nekoliko prethodnih uchesnika pitali, evo i ja chu: zashto bash virtualizacija kad ovo ovako kako je opisano najvishe lichi na cloud computing showcase? Mozhda zato shto che korisnici i dalje koristiti win aplikacije (naveden je outlook kao primer)?
Hostujesh aplikacije na serveru i svakom nalogu uradish Files and Settings Transfer iz desktopa koji idu na donaciju (ako ti je to nalozheno od korisnika) da bi zadrzhao njihove kontakt liste, browser cookies i razna druga setiranja. Ako ti je i server pod win, mogao bi jednostavno da izvrshish gore pomenuti transfer na wyse thin clients u jednom potezu kad su svi (i desktopi i wyse) u tvojoj mrezhi pre nego shto donirate te desktope.
[ cveticmilan @ 20.11.2010. 06:35 ] @
Intezivno radimo na ovome i mislim da smo na pragu resenja .... Imamo brdo problema .... Kad budem imao vremena okacicu sve linkove i testove sta smo sve probali .... Skeptican sam malo po pitanju cloud-a, mislim jeste to ok ideja ali u nasem slucaju ne pije vodu. Mi jednostavno moramo da imamo potpunu kontrolu i moramo/zelimo da vrtimo Linux guest OS. Ja sam i dalje u soku da VDI radi samo na M$ ali tako je u ovom trenutku ... Probali smo sve zivo

http://web.appstorm.net/roundu...s-to-leverage-cloud-computing/

mislili smo da je mozda eyeOS resenje ali jok .... Nije to doraslo ni beta fazi a kamoli enterprise sto je u nasem slucaju moranje ....

Ja licno forsiram 2x iako se moj kolega protivi tome jer ako pogledate cene i to se lepo placa

http://www.2x.com/ordering/pricing.html

ali ako nam zavrsi posao pa boze moj ..... nije to neka kinta za > 150 clienta ....

Problema ima brdo .... Od multimedije, kacenja, boot-a, Remote desktop, driveri, grafika, muzika, kontrola i svega ostalog ...

Trenutna kombinacija je www.2x.com + http://www.nomachine.com/ i naravno u pozadini esxi + linux guset OS .... Videcemo ....

Ovo je kao droga, evo i danas idemo u biblioteku da budzimo .... Veliki nam je to problem/izazov jer jednostavno zelimo da za otvaranje budemo prvi koji ce tako nesto u drzavi uraditi i naravno prezentovati Open Source.

Sto ja volim da kazem, ko ce ako necemo mi. Ulazenje u pricu sa M$ je jednostavno i preskupo i to bi za nas bilo polaganje koplja sto se sigurno nece desiti ....

Razvijamo i nas light disto, slax nas je za za sada odusevio, linux from scratch itd itd ...

Vise detalja kad u danima koji dolaze ....


P.S.

http://www.2x.com/solutions/

podledajte malo solucije i iscitajte ove tekstove ....
[ Goran Rakić @ 20.11.2010. 08:07 ] @
Nadam se samo da ste dobro razmislili da je upravo virtuelizacija ono što vam treba (svako zadržava svoj računar, samo je on virtualan), a da ne želite terminal servis (svako se kači na server ili servere da pokreće programe i pristupa podacima). Ako je desktop u pitanju, terminal mi uvek izgleda kao bolje rešenje. Virtuelizacija i dalje traži održavanje svih računara, pa neka su i virtuelni.

Koje klijente koristite?
[ cveticmilan @ 20.11.2010. 10:12 ] @
http://ts.fujitsu.com/products...ound/thin_clients/futro_s.html

Uzeli smo samo 10 na probu da vidimo ... testiracemo sve moguce mada nam vreme i nije bas neki saveznik.

Naravno da razmiljsamo o odrzavanju/update i sve sto ide uz to. Ideja je da se posle radnog dana sve to sredi tj. da ujutru imamo fresh clean OS. Veliki je to projekat, podrazumeva se naravno brdo clustera u pozadini za sve ostale servise.

Ali ovo nam je najveci problem, ostalo cemo lako.

[ Nailer @ 20.11.2010. 10:20 ] @
srećno sa ovim :) jel koristite xrdp za Remote Desktop ili nešto drugo?
[ mad_max0204 @ 22.11.2010. 11:41 ] @
Postoji VDI klijent za linux. Pregledajte malo ja sam nasao u nekom HPovom paketu instalaciju.
[ saasapop @ 01.12.2010. 21:43 ] @
da li možeš bliže da objasniš motive virtualizacije desktopa? koj tip desktopa želiš da isporučiš korisnicima - shared desktop, hosted shared desktop? da li je visoka dostupnost ključna?
[ cveticmilan @ 02.12.2010. 12:54 ] @
Citat:
saasapop: da li možeš bliže da objasniš motive virtualizacije desktopa? koj tip desktopa želiš da isporučiš korisnicima - shared desktop, hosted shared desktop? da li je visoka dostupnost ključna?


1. Motivi virtualizacije desktopa su jasni a to je centralna administracija (remote, backup, migracija, update itd ...). Ako pitas zasto to resenje pa zato sto hocemo da imamo unificirane thin-cliente na kojima ce se vrteti Linux OS (besplatan, lokalizacija, sirenje svesti o open source itd ..) umesto desktop racunara kao sto su nekada bili i na kojima je bio xp na AD-u.

2. Hosted shared desktop je odgovor na drugo pitanje

3. Naravno da je kljucna jer kad se na 150 clienta zavrti multimedia, streaming bice veselo .... Ali naravno to cemo odvojiti po VLAN-ovima na nekoj cisco zverini ...
[ saasapop @ 02.12.2010. 13:55 ] @
Izvini, nisam bio precizan kada sam pitao za motiv virtualizacije desktopa. Mislio sam da li vam je pod obavezno potreban desktop, ili je za neke korisnike dovoljno samo da imaju aplikacije? ukoliko možete da odvojite aplikacije od desktopa, pojednostavili bi ste implementaciju novih servisa, i naravno, smanjili inicijalne troškove.
Kod virtualizacije aplikacija, moguće je do 500 korisnika smestiti na jedan server, dok sa virtualizacijom desktopova, pogotovu kada su u pitanju hosted shared, za 150 korisnika treba obezbediti do 4 servera. Svakako nisu zanemarljivi i ostali segmenti infrastrukture, kao što je storage, network,... koji kod virtualizacije desktopa, moraju biti dimenzionisani prema visokim zahtevima, koje virtualizacija desktopa postavlja.

Ako možeš, odvoji malo vremena i proveri da li Citrix Xenapp nudi odgovor za tvoj problem.
Svakako ti predlažem da isprobaš i Citrix XenDesktop kao rešenje za virtualizaciju desktopa. Najbolje u XenDesktopu je što osim licenci za virtualne desktopove, dobijaš i licence za virtualne aplikacije, pa tako možeš da budeš fleksibilniji i da bolje iskoristiš hardware resurse.

nadam se da sam bio od pomoći....

Pozdrav
[ cveticmilan @ 31.01.2011. 21:21 ] @
Da li neko ima iskustva u radu sa VMware View i PCoverIP ?
[ deki2free @ 01.02.2011. 22:00 ] @
Ovo ti je mozda zanimljivo, najjeftinije resenje

http://h71016.www7.hp.com/html/interactive/multiseat/model.html?buyNowLink=noshow&quickspecs=default&jumpid=re_r2515_GenXdemo/DSK/multiseat/ProdPage/flash/COMM/IDP

Ideal for customers seeking a simple, minimum cost-per-seat computing solution. Leverage excess computer capacity to deliver a familiar PC experience to multiple users - each user has their own independent sessions with their own monitor, keyboard and mouse.

Fully licensed when combined with the Microsoft Windows MultiPoint Server 2010 operating system, the MultiSeat solution is a fully licensed and supported Windows experience for up to 10 users leveraging the performance of a single business-class PC.

sto se tice PCoIP:

[url=http:// http://www.teradici.com/pcoip/pcoip-products/oem-solutions.php] http://www.teradici.com/pcoip/pcoip-products/oem-solutions.php[/url]

[ cveticmilan @ 02.02.2011. 07:15 ] @
Hvala na odgovoru. Sve sam ovo detaljno procitao i pre i mogu ti raci da u obzir se uzimaju samo Wyse i Samsung. Gledao i po netu i to zaista radi super (jos 2008 na VMware World-u) ali me zanima jel to neko video uzivo pa da mi prenese iskustva. Lagovi, seckanja, streaming itd ...

Mislim jedina dilema mi je, da li ici na Zero Client tj. da ima u sebi samo PCoverIP chip i da on sve radi (dakle bez x86, DDR itd) ili da se uzme Wyse npr R50L koji ima u sebi neki 1.5 sa 1GB pa da on to cepa na clinetu ... Ako me razumes sta hocu da kazem. Jer ipak je dosta nova tehnologija i ne smemo se zezati. Naravno da ovo sve porzava i RDP (M$ ce ga sigurno jos vise ispeglati za 8-cu) tako da se opet ulazi u staru pricu rata protokola. Nikako ne zanemarujem ni Citrix ICA tj sada HDX mislim ...
[ Goran Rakić @ 02.02.2011. 07:34 ] @
Jeste li pravili računicu koliko jeftinije bi vas sve koštalo sa Linux terminalima?
[ cveticmilan @ 02.02.2011. 08:23 ] @
Jesmo i racunica je sledeca: kao sto napisah negde gore, linux smo forsirali i ispitivali kolega i ja skoro godinu dana (mozes misliti sta smo sve probali) ali jednostavno to ne radi. Nabudzili smo na kraju da se ceo centOS image povuce preko iscsi na storage i to radi super ali u lab uslovima, nikako za produkciju. Zna se da VMware u svom lab-u vec tera Linux uveliko tako da se ocekuje a vec ima i najave da ce izaci ove godine (u najgorem slucaju sledece) tako da ih cekamo.

Ako pitas koliko nam je skuplje 150 win 7-ca i naravno server 2008 zbog VDI infrastrukture, pa i nije mnogo, tacnije zanemarljivo. M$ ima poseban nacin licenciranja za virtualnu infrastukturu kao i za akademske istitucije. Akcenat je na lakoj administraciji, centralizaciji, iskoriscenosti, lakoci (i za nas i za korisnike), brzini, sigurnosti itd... Optimizacija i sve sto nudi VMware trenutno radi samo na win, nazalost.

Veruj mi da je meni najgore sto ide Win a ne Linux ali tako je trenutno.
[ Goran Rakić @ 02.02.2011. 08:29 ] @
Zar nije lakše instalirati LTSP na nekoliko servera u HA konfiguraciji (po aplikacijama sistem, OpenOffice.org/MS Office, Firefox) i pustiti netboot za terminale?

Čemu vmware VDI, iscsi?

Rezultat je da imaš direktorijum sa korisnicima, storage sa njihovim profilima i par servera (Windows/Linux) po kojima deliš aplikacije. Upravljanje serverima sa aplikacijama se radi kroz nativne alate (za Windows imaš sve na šta si navikao). Nema klijentskih sistema, pa ni njihovog održavanja.

[ cveticmilan @ 02.02.2011. 08:58 ] @
Tom mislju smo se i mi nosili i naravno probali LTSP ali iskren da budem nismo bili zadovoljni i imali bi mnogo administacije i petljancije

Pazi scenario ovako: mi cemo zapravo raditi public kios mode jer ujutru kad se otvaraju citaonice mi moramo da popalimo/povucemo 150 masina. Svaki put kad neko zavrsi rad, izloguje se, kreira se nova masina. fresh image i pali momentalno.


Ovo je ipak neki drugi nivo elegancije.


http://www.youtube.com/watch?v=7Miv0PiJFzM&feature=related
[ saasapop @ 02.02.2011. 09:03 ] @
Upravo sam dobio Wyse C10LE terminal, sa namerom da proverim mogućnosti ThinOS-a.
podeliću opažanja čim završim testiranje.
predlažem ti da se uopšte ne zamaraš virtualizacijom desktopa, jer time nećeš ništa dobiti, već da energiju usmeriš na virtualizaciju aplikacija.
obzirom na broj korisnika, i aplikacije koje bi se virtualizovale, predlažem ti Windows Terminal server. za klijentske uređaje ne mogu da dam preporuku, jer ne poznajem detalje korisničkog okruženja (štampači, skeneri, segmentacija mreže,....)
Wyse ima odgovor na sva pitanja, ali odgovori često znaju da budu skupi. Fujitsu ima dobre uređaje, ali su noćna mora za administratore, jer dolaze sa gomilom software-a na sebi, koji treba zaključavati i kontrolisati...
u slučaju da su svi štampači mrežni, i da nema skenera ili nekih drugih ne standardnih periferija, predlažem da proveriš Wyse S seriju terminala.
[ Goran Rakić @ 02.02.2011. 09:15 ] @
Citat:
predlažem ti da se uopšte ne zamaraš virtualizacijom desktopa, jer time nećeš ništa dobiti, već da energiju usmeriš na virtualizaciju aplikacija


Odličan komentar! Virtualizacija radnih stanica ima smisla samo kada svaki korisnik treba da ima mogućnost pune kontrole operativnog sistema i da instalira sopstvene aplikacije. U svim drugim slučajevima, ono što je zapravo potrebno je terminal.

Jedino što bih se u Linux varijanti ja opredelio za netboot, bez lokalno instaliranog sistema npr. Wyse V00LE.

Izmena: Tek sada sam primetio da sam od početka u ovoj temi učestvovao bar pet puta, a da je pitanje zašto virtuelizacija desktopa, a ne terminal ponovljeno sedam puta. Nije mi namera bila da budem dosadan, samo sam nepažljiv i ne pratim forum redovno.

[Ovu poruku je menjao Goran Rakić dana 02.02.2011. u 19:58 GMT+1]
[ cveticmilan @ 03.02.2011. 08:50 ] @
Citat:
saasapop: Upravo sam dobio Wyse C10LE terminal, sa namerom da proverim mogućnosti ThinOS-a.
podeliću opažanja čim završim testiranje.


Ko je zvanican diler za Srbiju ?
[ saasapop @ 03.02.2011. 09:32 ] @
http://www.arrowecs.rs/
nalaze se u Milutina Milankovića 23

[ Marcony @ 30.08.2011. 14:14 ] @
Citat:
saasapop:predlažem ti da se uopšte ne zamaraš virtualizacijom desktopa, jer time nećeš ništa dobiti, već da energiju usmeriš na virtualizaciju aplikacija.



Koji softverski paket se moze koristiti za virtuelizaciju aplikacija, a da se aplikacije mogu pokrenuti klikom na web browser-u... a da pri tom nije potreban neki sofverski klijent na klijentskom racunaru?

Video sam ovako nesto na jednom univerzitetu u USA, gde sam online putem Mac Book-a pokrenuo MatLab.