[ smjesko @ 24.01.2004. 22:44 ] @
Dragi ljudi, mozete li mi pomoc oko gdb baze podataka, naime kako da u zavrsenu bazu dodam jos jednu kolonu? baza je radjena u firebirdu a program u delphiu, jer imam dosta polja a nemam namjeru da ponovo pravim citavu bazu pa ako ko zna neka mi molim ga pomogne.
[ Branko @ 26.01.2004. 08:36 ] @
Ako misliš na dodavanje kolone u tabelu koja već postoji :

ALTER TABLE <ime_tvoje _tabele>

ADD <ime_nove_kolone> <opis_nove_kolone>;

Na primer :

ALTER TABLE radnik

ADD maticnibroj CHAR(13) NOT NULL UNIQUE,

ADD tekuciracun VARCHAR(25) ;

dodaje dve kolone MATICNIBROJ i TEKUCIRACUN u tabelu RADNIK.

Ovu SQL naredbu možeš izvršiti sa isql-om koji dolazi uz FireBird ili iz nekog drugog alata za administraciju : IBConsole, IBOConsole, IBAccess,...
[ smjesko @ 29.01.2004. 13:12 ] @
Ehh hvala useo sam dadati polje, ali mi se sada javlja dodatni problem konkretno, imam tabelu x i TIBquery u tebelu x unosim podatke a b c u ista polja i sada sam dodao polje d, ali sada problem ja kada unesem a b c d u tabelu sve uredno prikaze ali mi to dodato polje d pravi problem u smislu sto ako dodam vise redova neveze znaci za redni broj nego kada ide formula da b-d = 5 (10-5=5) on izracuna kako treba, ali ako ima vise unosa on uvijek oduzima od prvog polja d npr. treba mi izracunat b-d=11 (20-9=11) on izracuna =15 tj. on od prvog reda uvijek oduzme sta treba ali neveze znaci redove. MOLIM VAS POMAGAJTE :)