[ maki16xxx @ 11.09.2010. 13:38 ] @
Naime imam problem da uradim CAPTURE sa Sony HDV camere?
I u Premieru CS4, i u Vegsasu Pro 9.0 mi pishe DEVICE OFFLINE?
OVde sam pretrazhio sve po forumu i slichni problemi koje su drugi imali ne reshavaju moj problem...
Tako da stvarno ne znam shta je u pitanju?
Imam FireWire cabli sa obe strane 4 pina? Taj ulaz mi je u rachunaru, takodje i izlaz iz Camere?

Ako neko zna kako bi se to moglo reshiti, neka pomogne, please!
Pozzz
[ Stranger2 @ 11.09.2010. 15:18 ] @
Da li je FireWire veza ranije radila ili sada prvi put pokusavas?

Citat:
DEVICE OFFLINE

To, izmedju ostalog, moze znaciti da drajveri za taj uredjaj nisu instalirani ili da je u drajverima podeseno da je uredjaj iskljucen.

- Otvori properties od ikonice y Computer. Zatim na kartici "Hardware" izaberi "Device Manager".
U device manageru imas spisak svih uredjaja. Za svaki uredjaj mozes otvoriti Propertise i u pocetnom prozoru dole imas izbor:
Use this device (enable) ili Do not use this device (disable). Da bi uredjaj radio treba biti namesteno na ENABLE. Znaci pronadji taj firewire uredjaj i pogledaj to za pocetak.
[ maki16xxx @ 11.09.2010. 16:37 ] @
Prvi put probam sad....
Podesheno je na enable ...
Da li mi treba posebno neki driver za kemeru Ili?
poshto taj poseban driver nemam...
[ Stranger2 @ 11.09.2010. 17:24 ] @
Ne treba drajver za kameru vec za firewire uredjaj. Ali verovatno si ga instalirao cim kazes da si nasao da je enabled.

Pretpostavlam da u meniju kamere moras naci opciju "connect to pc" ili "i.Link connestion" (jer se kod Sony-ja FireWire zove i.Link) ili tako nesto pa da sama kamera zapocene prenos. Pregledaj meni dobro...
[ maki16xxx @ 11.09.2010. 20:24 ] @
Ima na kameri i.Link ali pishe Unplug i.Link to change...
[ vizia-pro @ 11.09.2010. 22:52 ] @
Kod windows 7 da bi ti FireWire radio moraš podesiti u kontrol panel nađeš upravljač uređajima pa onda matični kontroleri (kod mene ima 2) 1394 OHCI 1394 controller(moraju biti namešteni na legacy).A to ćeš uraditi na sledeći način:desnim klikom na kontroler pa izabereš na vrh "ažuriranje softvera" kad se otvori novi prozor izabereš "potraži upravljački program na računaru" kada se otvori sledeći prozor izabereš "dozvoli mi da izaberem sa liste upravljačkih programa" zatim izabereš ovaj što ima u nastavku Legacy i to je to.Ja sam objasnio u detalju pošto sam se i ja mučio sa tim problemom i rešio ga na taj način.
[ maki16xxx @ 12.09.2010. 00:08 ] @
podesio sam na Legacy i dalje nece...
Ali u control panelu imam samo jedan sriver...
[ vizia-pro @ 12.09.2010. 10:40 ] @
Verovatno si podesio projekat u programu za editing u HVR ako si snimao u toj rezoluciji a to bi trebalo biti 1440x1080 a ako si snimao 720x576 verovatno treba podesiti u projektu za SD.Još jedna stvar je moguća da ti ne radi FireWire na kameri pošto je to mnogo osetljivo a posebno na prikopčavanje dok radi kamera.Proveri na nekom drugom kompu
[ maki16xxx @ 12.09.2010. 11:25 ] @
Ok probacu i tako...
xwala vam...
[ Stranger2 @ 12.09.2010. 13:49 ] @
Pravilna procedura za firewire prebacivanje je:
1) iskljucite kabal
2) ukljucite kameru
3) namestite na Play ili VCR mod tj. za pustanje...
4) spojite firewire kabal

tako ce i kamera i windows najispravnije prepoznati konekciju

---
Ukoliko se moraju instalirati drajveri onda:
1)-iskljci kablove
2) restartuj komp
3) instaliraj drajvere
4) restartuj
5) sada spoji kameru kod koje si prethodno sledio gore opisana cetiri koraka


Probaj tako...

---
Postoji cak i mogucnost da windows firewall blokira FireWire. Da bi to eliminisao privremeno iskljuci windows firewall. Ako imas jos neki firewall iskljuci i njega.
[ maki16xxx @ 12.09.2010. 14:07 ] @
Sve sam razumeo i probao i nece ponovo..
Samo ne znam na koji driver mislish?
[ PPZ @ 12.09.2010. 14:35 ] @
Prvo, nisi napisao koja je kamera u pitanju? HVR-Z1 ili neki njen derivat? Probaj na drugom kompjuteru, po mogucnosti sa Win XP.Kad spojis kameru (OBAVEZNO onako kako ti je stranger2 objasnio!) mora da je prepozna i da ti izbaci poruku sa pitanjem da li hoces da prebacis materijal u moviemaker ili sl.

Ako to ne radi, spalio si firewire.Popravka u tom slucaju moze kostati oko 200-250 eura, mozda malo gore ili dole, u zavisnosti od cena u Srbiji...
[ vizia-pro @ 12.09.2010. 16:15 ] @
[quote]Stranger2: Pravilna procedura za firewire prebacivanje je:
1) iskljucite kabal
2) ukljucite kameru
3) namestite na Play ili VCR mod tj. za pustanje...
4) spojite firewire kabal

tako ce i kamera i windows najispravnije prepoznati konekciju

---
I da nije spržio FireWire do sad ako bude uradio po ovom upustvu može odma kod majstora.Po pravilu poveže se FireWire kabal i u računar i u kameru pa se onda pali na play...
[ PPZ @ 12.09.2010. 21:13 ] @
HM, da, izgleda sam ja prevideo..

Znaci, ISKLJUCENA KAMERA kod spajanja na kompjuter, tek posto povezes kabl je palis! To je vazno da postujes ako hoces da ti radi dugo i bez problema firewire...
[ Stranger2 @ 12.09.2010. 21:34 ] @
Citat:
I da nije spržio FireWire do sad ako bude uradio po ovom upustvu može odma kod majstora.Po pravilu poveže se FireWire kabal i u računar i u kameru pa se onda pali na play...
Da inace je tako pravilo. Ali vecina ljudi ne gasi uredjaje kad spaja pa nista ne bude.

Cak i na microsoft sajtu ne spominju tu opasnost http://www.microsoft.com/windo...iemaker/getstarted/camera.mspx

Radi se o tome da je windows Xp ima neki bug sa firewire. Tj. kad prikljuci uredjaj tako kako ga je detektovao ostaje takav dok se ponovo ne prikljuci. Znaci ako ukljucis kameru i ako nije na Play modu windows xp ga ne detektuje i onda ne rade (tog puta). Posto u je u ovom slucaju vec poznato da nesto nije detektovano vredi probati i to da se vidi da li je mozda taj bug u pitanju.

Naravno ne desava se svima. Ako kamera ima prekidac na koji direktno kada se ukljuci radi u Play modu i da ne mora posebno da ukljucuje firewiere onda moze da prvo spoji pa tek onda ukljuci.

...mada sad i ne znam na pamet da li je u ovom slucaju u pitanju Xp ili windows 7 pa mozda i nisam dobro rekao.

---
Ovde pricaju bas o takvim problemu:
http://forums.adobe.com/message/3083931
http://www.avforums.com/forums...rs-new-firewire-help-asap.html

Citat:
Samo ne znam na koji driver mislish?

Pa na bilo koju operaciju sa drajverima koju ces raditi u ovom slucaju. Na primer ovo:
Citat:
Go to Device Manager.
Right-click on the IEEE 1394 device and choose UNINSTALL.
Click on the icon on the top of the device manager with the little key image to redetect hardware (or just reboot).
It will reinstall automatically. You may have to go back and choose the legacy driver as before.
Reboot.


I ovde pogledati dugacko uputstvo
za xp http://www.myvideoproblems.com/ProblemPages/CannotCapture.htm
za windows 7 http://www.myvideoproblems.com/ProblemPages/CannotCaptureW7.htm
[ PPZ @ 13.09.2010. 09:41 ] @
Pa ja pitah koja je kamera u pitanju ali drugar jos nije odgovorio...

Ako je Z1 onda ima prekidac za CAM/VCR, a ne dugme.Svejedno, tih kamera sa firewire problemom kod mene u servisu kao pleve.Sto Sony, sto Panasonic.I svi zbog iste stvari, cupali su kablove kako su oni hteli, a ne kako treba.Plus da spomenem da je par njih uspelo da ubode naopako kabl u kompjuter, pa spalilo firewire...
[ Stranger2 @ 13.09.2010. 15:01 ] @
Ako je tako onda je firewire prilicno losa tehnologija. Jer vecina obicnih korisnika ne razlikuje ni konektor od konektora a ne da jos paze na proceduru. Na primer konkurentska tehnologija USB je po pitanju redosleda spajanja potpuno neosetljiva. Za koju godinu ce se poceti masovno koristiti USB 3.0 koji brzinom nadmasuje FireWire pa ce stvari biti jednostavnije za krajnje korisnike.
[ PPZ @ 13.09.2010. 16:58 ] @
Pa nece nadmasiti i FW800, to je sigurno.Ono, na papiru performanse su impresivne, ali to ne znaci nista dok se ne dokaze na terenu.

Sto se FW tice, ja godinama koristim razne FW uredjaje, i sve sam ih ubadao i ukljucene, i iskljucene, i nista im se nije desilo do sada.Sto se kamera tice, izgleda da samo kamere sa TI i Sony firewire cipovima crkavaju (tu ulaze Sony, Panasonic,JVC kamere).I to opet interesantno, samo na kamerama i videorekorderima.Naime, nije mi se jos desilo da mi se zbog pogresno prikljucene kamere spali nesto u kompjuteru.To znaci da nesto u dizajnu nije dobro.Sta tacno, ne znam, ali ima veze sa statickim elektricitetom i razlikom u potencijalu, bar po meni...
[ Stranger2 @ 13.09.2010. 21:21 ] @
Citat:
Pa nece nadmasiti i FW800, to je sigurno.Ono, na papiru performanse su impresivne, ali to ne znaci nista dok se ne dokaze na terenu.

Svejedno ce USB 3.0 biti u prednosti bar kod amaterskih kamera jer nece zahtevati dodatni hardver u PC-u. Inace kamere polako prelaze na hard-diskove i memory kartice pa ce protok biti manje bitan jer ce umesto capturinga se vrsiti copy i paste fajlova preko USB kabla.

[ PPZ @ 13.09.2010. 21:58 ] @
Pa to je vec stvarnost, svi poslednji modeli kamera imaju neku vrstu medija, nema vise mehanizama.Panasonic ima P2 karte, JVC radi sa SDHC kartama, Sony jos uvek nesto filozofira, opire se, namece XDCAM, kao da valja nesto (nikad losiji sistem nisam video, diskovi se unistavaju brzinom svetlosti, a sam laser koji przi diskove crkava za 500-600 sati rada kamere.BAr ja takva iskustva imam) a i one SxS karte su mi sumnjive u pogledu trajnosti.Canon je ovde u drugom planu i jos uvek pokusava da progura HDV kasete...

I naravno, SVI proizvodjaci imaju neku varijantu hard diska.Panasonic se odlucio da podrzi Focus, JVC ima svoju varijantu i opet Focus, Sony takodje.Problem je sto jedino JVC trenutno ima varijantu koja je kompaktna, sve ostalo zahteva kablove.Recimo model GY-HM700 ima opciju SxS writera koji se ubaci u sendvic izmedju baterije i tela kamere, pa tako mozes da biras izmedju XDCAM formata snimanja na SxS, ili sa obicnim SDHC karticama da snimas u nekom od ponudjenih HD formata...

Svejedno, ja se raspisah, a nas kolega jos nije napisao sta je uradio sa kamerom...
[ maki16xxx @ 14.09.2010. 00:53 ] @
Otici cu sutra na fax pa da vidim da li mozhe da se uradi capture gde sam uvek radio...
Ali mi je otpao projekat koji sam snimio je trebalo da bude uradjen do 15. Septembra itd...
Probao sam stvarno sve shto ste rekli i ne vredi...
A nikako da vidim koji je model kamere i nadam se da je neshto do mog FW na laptopu problem pa da cu ipak sutra uraditi capture...
Xwala vam ipak na pomoci.....
I bitno je da znam da ljudi xoce da pomognu jer tek ulazim u ove vode....
Pozzz
[ Stranger2 @ 15.09.2010. 11:59 ] @
Citat:
Pa to je vec stvarnost, svi poslednji modeli kamera imaju neku vrstu medija, nema vise mehanizama.Panasonic ima P2 karte, JVC radi sa SDHC kartama, Sony jos uvek nesto filozofira, opire se, namece XDCAM, kao da valja nesto (nikad losiji sistem nisam video, diskovi se unistavaju brzinom svetlosti, a sam laser koji przi diskove crkava za 500-600 sati rada kamere.BAr ja takva iskustva imam) a i one SxS karte su mi sumnjive u pogledu trajnosti.Canon je ovde u drugom planu i jos uvek pokusava da progura HDV kasete...

I naravno, SVI proizvodjaci imaju neku varijantu hard diska.Panasonic se odlucio da podrzi Focus, JVC ima svoju varijantu i opet Focus, Sony takodje.Problem je sto jedino JVC trenutno ima varijantu koja je kompaktna, sve ostalo zahteva kablove.Recimo model GY-HM700 ima opciju SxS writera koji se ubaci u sendvic izmedju baterije i tela kamere, pa tako mozes da biras izmedju XDCAM formata snimanja na SxS, ili sa obicnim SDHC karticama da snimas u nekom od ponudjenih HD formata...


Koje je po tvom misljenju najbolje od svih nabrojanih resenja?

Moje misljenje je da je najbolje kombinacija SD/SDHC kartice plus hard disk. Sta mislis o tome? Pitam jer trenutno nemam kameru a razmisljam da mozda kupim.

Citat:
Problem je sto jedino JVC trenutno ima varijantu koja je kompaktna, sve ostalo zahteva kablove.

Ako ti nije problem da opises malo... na koje kablove mislis?

Citat:
Sony jos uvek nesto filozofira, opire se, namece XDCAM, kao da valja nesto (nikad losiji sistem nisam video, diskovi se unistavaju brzinom svetlosti, a sam laser koji przi diskove crkava za 500-600 sati rada kamere.BAr ja takva iskustva imam) a i one SxS karte su mi sumnjive u pogledu trajnosti.
Sony izigrava trzisnog lidera pa koriste sve svoje u stiilu "mi smo prvi i najbolji u svemu pa ne moramo nikog da kopiramo". Medjutim danasnji razvoj tehnologije je toliko brz da su skoro sva sonijeva resenja jednostavno prestignuta pa im taj pristup sada vise steti nego koristi. Glumiti lidera kad nisu u liderskoj poziciji i nije nesto posebno pametno.

Razocaralo me kod njih na primer, pre par godina jedna sony digitalna kamera sa kasetama se pokvarila posle 30-ak sati snimanja. Pokvarila se glava i upropastavala je snimke. isla je 2-3 puta na servis ali je nastavila da se kvari na svakih par sati. To je od jednog rodjaka. Mislim da je odonda i ne popravlja...
[ PPZ @ 15.09.2010. 20:04 ] @
Citat:
Stranger2: oje je po tvom misljenju najbolje od svih nabrojanih resenja?

Moje misljenje je da je najbolje kombinacija SD/SDHC kartice plus hard disk. Sta mislis o tome? Pitam jer trenutno nemam kameru a razmisljam da mozda kupim


Pa vidi, do sada su se najpouzdanije pokazale P2 karte koje gura Panasonic.Za tim idu CF i MM kartice, kojima opet kvalitet varira, pa mora jako da se pazi sta se uzima.Na primer JVC savetuje musterijama Class 6 ili Class 10 SDHC kartice, ali takodje savetuje da izbegavamo jeftine, jer jednostavno "puknu" kad se najmanje nadas.Ja sam se u to i uverio, koristeci neke od poznatijih kartica koje se mogu kupiti za drugu svrhu (kompjuterska oprema).Jednostavno da bi mogao da snimis materijal pri transferu od 30Mb/s MORAS da imas pouzdanu (citaj skupu i proverenu) karticu.Takodje SDHC kartice imaju ogranicen vek trajanja, a posto se od skoro koriste, ne znam jos koliko ce trajati.Hard Disk je dobro resenje kao bekap, ali nikako kao glavni medijum za snimanje.Zasto to kazem? Pa, vecina HDD-a se spaja na kameru putem kabla (to je odgovor na tvoje drugo pitanje) i taj kabl se jako, ali jako brzo rasklima, konektori postanu labavi, a kao posledica se kvari i firewire, i eto tebi problema bas kad si poceo jako vazno snimanje...

Ima i tu razlika.Na primer, Panasonic je sa AG-HVX200 i 201 modelima bas u*rao motku (izvinjavam se na izrazu) jer je postavio mini FW konektor (4-pin) i to iza rukohvata, sa desne strane pored baterije.Ti konektori se kvare brzinom svetlosti, a sve zbog toga sto je jako tesko naci FW kabl sa konektorom pod uglom, pa se na tom malom spoju lomi sva tezina kabla.Ako na to dodas da vecina operatera nezna da bi trebala da pricvrsti kabl uz kameru da se ne pomera, eto ti nevolje...

JVC je taj potez odigrao pametnije i u sve kamere koje imaju FW prikljucak ugradio veliki 6-pin konektor.On se daleko teze kvari, jedini je problem sto je malo veci (govorim o modelima GY-HD100, 201, HM700) pa ako ne pazis mozes da ubodes kabl naopako.

Savet nemogu da ti dam sta da pazaris, jer to zavisi od tvog budzeta.U svakom slucaju stagod da kupis, idi na najkvalitetnije.A moj savet je da ides po redu, JVC za male-srednje kamere, Sony za srednje, i Panasonic za velike (mislim na klasu, ne na dimenzije).

Sto se onog objasnjenja za HDD tice, evo da objasnim:

SVAKI eksterni HDD ima firewire kabl kojim se spaja na kameru, i to im je bolno mesto, bez obzira na proizvodjaca.Tu se uvek desi da ili nema kontakta, ili se polomi zbog nepaznje, ili nesto trece.
JEDINO JVC u ovom trenutku ima kompaktno resenje sa svojom GY-HM700 kamerom, a to je INTERNI FIREWIRE prikljucak, koji je sakriven ispod ledja na kojima je baterija.Kad se ugradjuje originalni JVC SxS rekorder, ledja se skinu, na interni FW prikljucak se spoji disk, i zatim se ledja zasrafe NA DISK.Zatim postoji prekidac koji odredjuje da li ce se koristiti interni ili eksterni FW prikljucak (eksterni npr. za prebacivanje materijala na kompjuter) i spreman si da snimas.Taj rekorder nije HDD, nego radi sa SxS kartama, ali ti omogucava da snimas u XDCAM MP4 formatu, i pouzdan je.Znaci nema potrebe za HDD.Imas dva SDHC slota, plus SxS.To ti omogucuje skoro duplo vreme snimanja...

Znaci, bolje resenje nego bilo koji eksterni disk sa kablom...
[ Stranger2 @ 15.09.2010. 21:58 ] @
Hvala mnogo za savete!

Citat:
SVAKI eksterni HDD ima firewire kabl kojim se spaja na kameru, i to im je bolno mesto, bez obzira na proizvodjaca.Tu se uvek desi da ili nema kontakta, ili se polomi zbog nepaznje, ili nesto trece.
JEDINO JVC u ovom trenutku ima kompaktno resenje sa svojom GY-HM700 kamerom, a to je INTERNI FIREWIRE prikljucak, koji je sakriven ispod ledja na kojima je baterija.Kad se ugradjuje originalni JVC SxS rekorder, ledja se skinu, na interni FW prikljucak se spoji disk, i zatim se ledja zasrafe NA DISK.Zatim postoji prekidac koji odredjuje da li ce se koristiti interni ili eksterni FW prikljucak (eksterni npr. za prebacivanje materijala na kompjuter) i spreman si da snimas.Taj rekorder nije HDD, nego radi sa SxS kartama, ali ti omogucava da snimas u XDCAM MP4 formatu, i pouzdan je.Znaci nema potrebe za HDD.Imas dva SDHC slota, plus SxS.To ti omogucuje skoro duplo vreme snimanja...

Znaci, bolje resenje nego bilo koji eksterni disk sa kablom...

Jasno. Ja sam mislio da u njih idu harddiskovi za laptop i da se ugradjuju isto kao u laptop. Nisam znao da i za njih koriste firewire kabal.
[ PPZ @ 16.09.2010. 00:44 ] @
Citat:
Stranger2: Hvala mnogo za savete!


Jasno. Ja sam mislio da u njih idu harddiskovi za laptop i da se ugradjuju isto kao u laptop. Nisam znao da i za njih koriste firewire kabal.


Ne, to su kompletne zasebne jedinice, koje u principu imaju u sebi HDD za laptop ili slicno, ali se ipak radi o zasebnom uredjaju.Evo da vidis kako to izgleda:

Focus Firestore FS-100:




Focus Firestore FS-5:



Citidisk DV/HDV:




Itd,itd...

A recimo ovako izgleda JVC kamera GY-HM700 sa diskom (deo izmedju baterije i kamere je SxS recorder, onaj deo sa ekrancicem):





[ Stranger2 @ 16.09.2010. 15:05 ] @
Cudno resenje. mozda ce buduce kamere imati ugradjeno pa da nece biti tih problema sa rasklimavanje mkabla.

A da li znas mozda da li ti odvojeni hard diskovi imaju i usb prikljucak da ne moras da skidas FireWire kabal kada ih spajas na kompjuter?


p.s.
Ja inace imam eksterni USB hard disk za kompjuter kojem sam vec milin puta prikljucivao i iskljucivao kablove i sve radi besprekorno.
[ PPZ @ 16.09.2010. 16:33 ] @
Focus FS-100 serija ima dva firewire prikljucka, jedan za kameru i jedan za racunar.FS-5 ima jedan FW i jedan USB, a ima i opcioni Wi-Fi...

Citidisk je najgori od sve dece, i ima jedan FW koji sluzi kako za snimanje tako za transfer podataka.

Kod JVC-a imas prikljucak na samom disku za kompjuter, a za prebacivanje materijala sa kamere koristis ugradjeni FW na kameri...

Pazi to nisu obicni diskovi, iako koristimo isto ime! To su kompletni uredjaji koji su sposobni da konvertuju materijal on-the-fly u neki od tebi potrebnih formata, i rezolucija.Tako na primer sa FS-100 diskovima mozes da snimas u recimo u 1080i formatu, a on automatski da ti konvertuje materijal u .mov quicktime ili .mxf P2 Panasonic file format.Tako ti je posao prebacivanja materijala u NLE sisteme visestruko ubrzan...