[ pisac @ 11.10.2010. 17:03 ] @
Gledajući neki prenos na TV-u sam shvatio da se na zastavi Srbije nalazi grb iznad kojeg je kruna. Prvo sam mislio da je to nečija interpretacija Srpstva, ali sam onda ukapirao da je grb Srbije zaista takav.

Naravno bio sam zapanjen.

Što grb Srbije ima krunu? Gde je kralj?
[ Horvat @ 11.10.2010. 17:15 ] @
jer su tako odabrali u komendiji

nema kralja
[ Wi-Fi @ 11.10.2010. 17:41 ] @
To je zato sto dvoglavi orlovi (isto kao i dvoglave azdaje) zive u monarhiji. Njihov kralj je negde na planini, u najvisem gnezdu (nije kao nas pobegao u UK)
[ Java Beograd @ 11.10.2010. 17:48 ] @
Heraldika ima svoja pravila.
Nije da sam poznavalac, ali IMHO kruna u grbu simbolizuje samostalnost, nezavisnost i suverenitet. Ili tako nešto slično.
Uostalom, brzom pretragom na Wikipediji i Googlu možeš saznati mnogo o heraldici, osnovnim pravilima, bojama, simbolima.
[ Isak666 @ 11.10.2010. 17:57 ] @
@Pisac
Prvo proguglaj, pa onda otvaraj teme ako ne nadjes.
http://www.czipm.org/stevovic%2002.html

Osim ako nisi hteo jedino da nam pokazes svoje neslaganje.
[ legija @ 11.10.2010. 18:16 ] @
Zato sto se u Srbiji "kraljevski" zivi.
[ Izvoljski @ 11.10.2010. 19:55 ] @
mislim da je kruna podli trik masona koji rojaliste zele da uspavaju da prestanu da se bore za monarhiju.

Predlazem zato da se skine kruna, orao, 4c.

Potom posto smo republika trebalo bi uvesti petokraku. Posto Aameri imaju belu, a Rujkani crvenu da ne bi ispalo da smo sluge ni ovih ni onih i da bi smirili podele u narodu ja predlazem da zvezda bude ZUTE BOJE. Tako bi se dodvorili i Niskozemcima koji nas strasno mrze, a bitan su faktor, jer oni nastupaju u omiljenoj bolji kraljice, a mi bi u boji naseg predsednika.

Potom zastava mora pretrpeti korekciju. Predlazem da se uklone crvena i bela boja jer one podsecaju na sovinisticku proslost i samo iritiraju.

Zatim, da bi bili do kraja originalni trebali bi iseci plavu boju u obliku kruga i sa zvezdom. Tako bi smo pokazali privrzenost EU nudeci svoju zvezdicu kao na tanjiru. A jednog dana kad se bude vijorila u Bruxellesu, ljudi ce prolaziti i krstiti se od cuda i lepote.
[ a1200 @ 11.10.2010. 20:08 ] @
Izvoljski, ja predlazem realno resnjenje: stavimo na onu gay zastavu jednu veliku zutu bananu (u obliku falusa), zatim je okitimo sa onim zutim eu zvezdicama... a po potrebi uglavimo negde i nato amblem - i nema da brines, spremni smo za nove pobede.
[ Izvoljski @ 11.10.2010. 20:12 ] @
razmisljao sam i ja o tome.
[ vukad @ 11.10.2010. 20:31 ] @
A zasto se na holandskom grbu nalaze lavovi, kad lavovi ne zive u Holandiji? Kruna je uobicajni heraldicki simbol i veliki broj drzava je ima na grbu iako nisu monarhije: Madjarska, Bugarska, Poljska, ... Verovatno ovo i nije bilo pitanje, nego konstatacija kako smo eto zatucani jer imamo krunu na grbu. Ranije je bilo ono sa cirilicom i ne znam sta jos...Mogao bi da izlistas sve sta ti smeta na jednom mestu da ne bi otvarao milion debilnih topic-a.
[ jablan @ 11.10.2010. 20:36 ] @
Heh, ako je ostavljena kruna zato što smo NEKAD bili monarhija, trebalo je da ostave i petokraku jer smo nekad bili u komunizmu.
[ Srđan Pavlović @ 11.10.2010. 20:39 ] @
Sta god da je bilo do sada na zastavi, jedna velika banana je sad najprikladnija :)
[ a1200 @ 11.10.2010. 20:40 ] @
@Izvoljski - evo neke radne verzije... ideja je da se ispolji privrzenost odredjenim ciljevima, bez alternative naravno
[ Srđan Pavlović @ 11.10.2010. 20:47 ] @
.
[ marko37 @ 11.10.2010. 23:35 ] @


[ Wi-Fi @ 11.10.2010. 23:51 ] @
Bas tako. I da skracenica bude BRS - Banana Republika Srbija
[ misirac @ 12.10.2010. 00:30 ] @
[ barakuda111 @ 12.10.2010. 10:48 ] @
[ zmej @ 12.10.2010. 17:51 ] @
Citat:

Učinili ste krivično delo iz čl.173 KZ Srbije, povredu ugleda Srbije....
[ cyofee @ 12.10.2010. 17:59 ] @
Ajde, zovi odmah policiju, odeljenje za visokotehnološki kriminal, da ga prijaviš.
[ zmej @ 12.10.2010. 18:01 ] @
Obavesteni su.....:) A ako me se sete na dan bezbednosti sete sete, ako ne nista, ja sam izvrsio svoju gradjansku duznost.
[ Horvat @ 12.10.2010. 18:20 ] @
mozda dobijes bananu :P
[ Srđan Pavlović @ 12.10.2010. 18:23 ] @
Ovde jedino moze biti povredjen ugled banane.
[ zmej @ 12.10.2010. 18:35 ] @
Nadam se da ste vi sve ovo shvatili kao salu.
Ali ipak me je jedna stvar stvar zabolela, jeste da je ovo forum Mad zone, ali ipak, setio sam se kada sam bio drugi ili treci razred osnovne skole, bio sam Titov pionir. Na casu poznavanja prirode i drustva ako se secate vi stariji, ucili smo himnu Jugoslavije, boje zastave, sta one predstavljaju, tipa plavo je nase more, crveno je krv nasih naroda koju su prolili za nasu slobodu itd. Ucili smo sta baklje na grbu znace, ono klasje na grbu. A danas sta se desava, deca ne verujem da himnu uce u skolama, vec na navijackim skupovima i politickim mitinzima, svi pricaju da su ono cetiri s na grbu, a to nisu slova s, to sam u u skoli naucio sa onog komunustickog grba SR Srbije da su to ocila a ne slova s. Sve je to danas izvrnuto, ali ipak neke stvari treba da budu svete. Slazem se da je drzava u ku.c.... ali ipak. Pogotovo sto ovakve parodije prave mladi, a svima su puna usta oko toga kako treba da se uspostavlja neki sistem vrednosti koje trebaju da se postuju u drzavi. Ne verujem da mladi turci, albanci prave sprdnje sa svojim zastavama i grbovima.
A sada troll off, cary on.....
[ jablan @ 12.10.2010. 18:39 ] @
Država mora da zasluži poverenje svojih građana. Ona stara je to umela jbg.

@Srđan:
[ Srđan Pavlović @ 12.10.2010. 19:35 ] @
@zmej - secam se i ja lepih vremena, imam dovoljno godina za to, bio sam pionir, itd... ali se slazem sa jablanom.

Poverenje, postovanje, ugled... sa ovom smejurijom danas? To jedino ako se zezamo.
[ _AxeZ_ @ 12.10.2010. 19:39 ] @
Citat:
zmej: Učinili ste krivično delo iz čl.173 KZ Srbije, povredu ugleda Srbije....




Ovaj....koji ugled?
[ Vole Domu @ 12.10.2010. 20:13 ] @
kako nisu cetiri S?
jesu i ocila i cetiri S, koja predstavljaju Samo Sloga Srbina Spasava, vrlo mudra poruka i meni drag simbol koji je nazalost izeksploatisan od strane raznih "patriotskih" organizacija...
[ maliradojca @ 12.10.2010. 20:29 ] @
Sjajni ste sa tim bananama, svaka cast za radove

Meni je lepsi grb Nemanjica od modernog grba Srbije, mada on ne oslikava celu Srbiju.

A aktuelna himna mi nema melodiju himne. Mnogo mi je himna lepsa Onamo, namo.
[ Bubnjar2 @ 12.10.2010. 20:31 ] @
Citat:
Vole Domu: kako nisu cetiri S?
jesu i ocila i cetiri S, koja predstavljaju Samo Sloga Srbina Spasava


Pogledaj bolje - to su 4 "B" - (tj 4 cirilicna "V") "pozajmljeno" od Vizantije i znaci otprilike u prevodu "cararevina cara nad carevima" ili sl.
[ pisac @ 12.10.2010. 21:39 ] @
Joj, momci genijalno, smejao sam se do suza :D

[ Bata @ 12.10.2010. 21:58 ] @
Zašto grb Srbije ima krunu?

da bi spustili cenu Englezima. ('Olanđanima, Šveđanima...)
[ Vole Domu @ 12.10.2010. 23:11 ] @
mislim da nikad nisam video cudnije B?!
je l' mozes molim te da mi kazes iz kojih izvora si to saznao?
[ 101010 @ 12.10.2010. 23:35 ] @
U pitanju je grcko slovo beta, tj. cetri slova beta. Koliko se secam to jedan od poslednjih grbova Vizantije iz doba Paleologa. A potencijalno znacenje ta ceti ocila sa grba jeste car careva caruje carevima. Tumacenje (jedno od) zasto bas taj simbol u nasem grbu, jeste verovanje tadasnjih vlastodraca da srednjovekovna Srbija na neki nacin nastavlja kontinuitet tada vec palog Vizantijskog carstva...
[ gajo2 @ 12.10.2010. 23:38 ] @
Na Wikipediji piše da znači ΒΑΣΙΛΕΥΣ ΒΑΣΙΛΕΩΝ ΒΑΣΙΛΕΥΩΝ ΒΑΣΙΛΕΥΣΙΝ

http://en.wikipedia.org/wiki/Serbian_coat_of_arms

A Vizantijsko carstvo je imalo tu BBBB zastavu u 14. veku: http://en.wikipedia.org/wiki/Byzantine_Empire
[ Lesli Eldridz @ 13.10.2010. 00:50 ] @
Sta vam je be to Srbija i sto je ona znacajna za mene? Kolko sam ja tu dobar?
[ Zeleni zub @ 13.10.2010. 08:36 ] @
CCCC - Samo seljidba Srbina spasava :)
[ Count Zero @ 13.10.2010. 08:40 ] @
Znači, zaključak: u pitanju su latinična slova, a znače: "car careva caruje carevima".
QED
[ djyova @ 13.10.2010. 08:51 ] @
Kruna je ostavljena da bi se postigao konsenzus oko izglasavanja u parlamentu ako se ja dobro secam.

Prvobitna verzija je trebala da ima samo krst sa ocilima, cak i bez orlova.

Evo svih drzavnih simbola:
http://www.parlament.gov.rs/co..._skupstini/simboli/simboli.asp

P.S. Videcete da nema samo jedne krune, vec DVE!
[ Marko Medojević @ 13.10.2010. 08:54 ] @
Meni je bila gotivnija zvezda na zastavi. Nadam se da će je u budućnosti i vratiti.
[ maliradojca @ 13.10.2010. 09:12 ] @


Meni ovo lici na logo neke pekare iz Sovjetskog saveza. Zito su napale bubasvabe sa desne strane
A datum taman odgovara umrlici, tu je i venac..

Himna iz ovog vremena mi je do yaya kvalitetna, a simboli su mi dizajnerski shitt.




[Ovu poruku je menjao maliradojca dana 13.10.2010. u 10:27 GMT+1]
[ Au197/79 @ 13.10.2010. 11:06 ] @
Sadašnja himna je užas od teksta, a kompozicija je OK, jedino je problematično što je to Hajdnova kompozijcija i što nismo originalni u pozajmljivanju. Naime pre nas je tu kompoziciju koristila Austrougarska monarhija, a sad je koristi Nemačka. Mislim da smo imali bar 3 bolja rešenja za himnu. Po meni je ubedljivo najbolja po tekstu i kompoziciji Vostani Serbije velikoga Dositeja, začetnika akademske misli u Srbiji i nosioca pozitivnih promena.

Grb, manje više je OK. Kruna, šta znam, i Mađarska je ima, ali ona u toj zemlji ima veliki simbol, to nije obična kruna, to je kruna osnivača Mađarske (zato ima malo nakrenut krst).
[ Bubnjar2 @ 13.10.2010. 11:10 ] @
Citat:
Au197/79: Sadašnja himna je užas od teksta,


Vala, jeste uzas ali sta je tu je - moglo je i gore.
[ Bata @ 13.10.2010. 12:39 ] @
Citat:
Bubnjar2: Vala, jeste uzas ali sta je tu je - moglo je i gore.


Ja se uvek setim onog Tadićevog prvog svečanog primanja dužnosti, kada je neka pevalica iz kud-a
od(za)pevala himnu sa kompletnim tekstom, dok su sve zvanice svečano stajale.
To je trajalo, i trajalo, i trajalo.. . . . . . . . . . . . . . i trajalo


Moje mišljenje o našim simbolima je nešto između kiselog podsmeha i blage nezainteresovanosti.
Snagu simbolima daje snažna država, a ne obrnuto. Zato mi je svaki kvalitet simbola o kojima ovde pišemo
izlišan, a svaki nekvalitet - sasvim logičan.


Zamislite kakvo bi mišljenje imali o SAD zastavi da ta država nije ovo što jeste , već da je neka neupadljiva
ili slaba država. Njihova zastava bi bila komedija, jer izgleda kao karnevalska dekoracija.


Mene zanima, a nisam nikada imao prilike da pitam, otkud našoj zastavi ovaj raspored boja (crveno plavo belo) ?


Kroz istoriju sam primetio da zastave nastale u bliskim istorijskim momentima, i geopolitičkim uslovima,
prilično nalikuju jedna drugoj. I u poslednjim primerima se to vidi, kako su "državama" BiH i Kosovo dali zastave
koje (kao da) su izašle iz istog dizajn-studija iz kojeg je i zastava EU.

Po tom principu me zanima da li je i "država" Srbija na taj nemaštovit, neinventivan, i molećivo-ulizički način samo
preuzela rusku zastavu ?
[ gajo2 @ 13.10.2010. 13:14 ] @
Ruska zastava je "obrnuta" srpska zastava, a boje su panslovenske, koje koriste skoro sve slovenske drzave...

http://en.wikipedia.org/wiki/Pan-Slavic_colours
[ vilil1 @ 13.10.2010. 14:46 ] @
Ruska, belo plavo crvena, je originalno zastava Moskovskoga cara iz 1693. A od 1705. d0 1917. zastava Ruske trgovacke mornarice.

Kada su Turci, Rusi i Miloseva opozicija pisali onaj nesrecni, tzv. Turski ustav (hatiserif), kojim je van snage stavljen Sretenjski ustav, morali su da zamene i zastavu Srbije koja je tada bila crveno belo plava.

Izbor je pao na tu rusku zastavu, a da bi se ipak malo razlikovali, dobili smo ovu "naopaku" Rusku.

Mada sam citao i da su Jakov, Jovanca, i Avram, (srpska delegacija), zaboravili raspored boja, te su nagadjujuci izabrali ovakav raspored. :D
[ Au197/79 @ 13.10.2010. 15:05 ] @
Čitao sam da su naši izaslanici koji su trebali da odnesu Porti zastavu zaboravili kako treba da se okrene. E sad ko je odabrao ovakav izbor, poslanici ili Porta ne znam... Znam samo da kad su Rusi čuli da smo uzeli izvrnutu rusku zastavu uputili protest Milošu ali on je bio u fazonu „zabole me ćoše baš mi se ovako više sviđa iako je nisam tako zamislio“.
[ pisac @ 13.10.2010. 15:33 ] @
Citat:
Bata: Zamislite kakvo bi mišljenje imali o SAD zastavi da ta država nije ovo što jeste , već da je neka neupadljiva
ili slaba država. Njihova zastava bi bila komedija, jer izgleda kao karnevalska dekoracija.


E svaka čast, upravo si definisao moje osećanje dok gledam njihovu zastavu, koje nisam do sada uspeo da izrazim

Citat:
gajo2: Ruska zastava je "obrnuta" srpska zastava, a boje su panslovenske, koje koriste skoro sve slovenske drzave...


Trobojke (izuzev eventualno Francuske i nekih specifičnih) su potpuno bezlične i dosadne. Mnogo je bolje napraviti neku zastavu koja bi imala neki specifičan jasan i prepoznatljiv simbol na sebi (a da to nije pretrpan grb pun besmislenih sitnica). Recimo dvobojna plavo-crvena zastava ali na kojoj bi dominirao beli krst (koji odvaja plavu od bele boje) sa 4 bela 'C' u svakom kvadratu po jedan. To je prepoznatljiv simbol i zastava bi nešto i značila. Sada upšte ne mogu ni da prepoznam naštu zastavu u moru drugih zastava. Jednostavno ne razlikujem je od slovenačke ili mase drugih sličnih (bezličnih) zastava.
[ Ivan Dimkovic @ 13.10.2010. 17:52 ] @
Citat:

sa 4 bela 'C'


Hmm, na prosloj strani je vec je objasnjeno (Vizantija) da to nisu slova "C" niti su ikada imala veze sa slovom "C".

E sad, kako "4 slova C" (S) nikad nisu postojala na srpskim zastavama, mislim da nema nikakve logike to sad prepravljati. Posto smo vec iskopirali u samom startu Vizantiju, nema nekog smisla to sad menjati u nesto sto je deo urbanih miskoncepcija o zastavi i grbu, a ne istorijsko obelezje.

Osim ako nisi mislio na ocila, tj. slovo "Beta" - onda to moze imati smisla.

Mada opet... to sa zastavama je zaguljena rabota, nije bas lako fundamentalno ih menjati.
[ Izvoljski @ 13.10.2010. 20:01 ] @
jos za vreme ustanka i Srbi i bugari su da bi dokazali privrzenost i velika ocekivanja od majke Rusije preuzeli bukvalno njene boje zastave. To se Rusima nije bas dopalo i zato su predlozili da budemo oprignalniji. Srbi su obrnuli raspored, a tute su zamenili plavu sa zelenom bojom.

Mislim da je americka zastava bas mocna kao i britanska. Meni se svidja i Grcka kao originalno resenje. Simpaticna je iz zastava Gruzije.
[ Vole Domu @ 13.10.2010. 20:27 ] @
@ivan:

pa nije bas da nikad nije bilo C. posto smo ga preuzeli, onda smo mu i malo izmenili znacenje. to se zove backronym, valjda...
sa wikipedije:
"Smatra se da su četiri S (odnosno ocila) tek kasnije dobila nezvanično značenje srpskog motoa:

* „Samo sloga Srbina spasava“.

Posle srpskih srednjevekovnih vladara taj grb je preuzeo 1838. godine Miloš Obrenović i on od tada čini neodvojivi deo srpskog grba."

inace, makedonska zastava mi je najlepsa, posebno ona verzija koju im grci nisu dali da furaju...
[ vilil1 @ 13.10.2010. 22:06 ] @
Citat:
Izvoljski: jos za vreme ustanka i Srbi i bugari su da bi dokazali privrzenost i velika ocekivanja od majke Rusije preuzeli bukvalno njene boje zastave. To se Rusima nije bas dopalo i zato su predlozili da budemo oprignalniji. Srbi su obrnuli raspored, a tute su zamenili plavu sa zelenom bojom.

Ne. Sretenjskim ustavom, srpska zastava je bila - crveno belo plava. Kao danasnja hrvatska, samo je plava bila tamnija, celicno plava, sivo plava. To se Rusima nije dopalo, jer je licila na francusku zastavu. A rado su posle tri godine prihvatili ovu njihovu "obrnutu". He, Rusi k'o Rusi.
[ pisac @ 13.10.2010. 22:51 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Hmm, na prosloj strani je vec je objasnjeno (Vizantija) da to nisu slova "C" niti su ikada imala veze sa slovom "C".
Nisam ni rekao da su slova
[ Bata @ 14.10.2010. 15:00 ] @
Citat:
Bata:Po tom principu me zanima da li je i "država" Srbija na taj nemaštovit, neinventivan, i molećivo-ulizički način samo
preuzela rusku zastavu ?
Dakle jeste. Hvala na potvrdi osnovane pretpostavke.
Citat:
Bata: Kroz istoriju sam primetio da zastave nastale u bliskim istorijskim momentima, i geopolitičkim uslovima,
prilično nalikuju jedna drugoj. I u poslednjim primerima se to vidi, kako su "državama" BiH i Kosovo dali zastave
koje (kao da) su izašle iz istog dizajn-studija iz kojeg je i zastava EU.
Iskazao bih još jedno svoje zapažanje u vezi sa zastavama i grbovima. Kod mene se od malena ukorenio neki osećaj da su zemlje sa sličnim simbolima na neki način "iz iste grupe" . Na primer Francuska i Italija , zatim skandinavske zemlje sa onim krstom preko cele zastave. Naravno , kasnije sam shvatio da međusobno-susedni narodi ne vole baš kada ih stavljaju u isti lonac sa komšijama, jer da se oni osećaju istima, valjda ne bi insistirali na granicama ?!
Odatle mi je jako smešno što su Crnogorci sebi sašili onakvu zastavu, jer će od sada pa dok traju, mala deca širom sveta, učeći svetske zastave, Crnogorce smatrati bliskijima Šiptarima nego jugoslovenskim narodima i narodnostima.
Iz ovih razloga ne bih baš insistirao na onom belom čudovištu na našim simbolima, jeste da ga i Rusi imaju(kao da je to neki plus...), ali bliži smo ovima dole.
[ vilil1 @ 14.10.2010. 16:31 ] @
Citat:
Bata: Odatle mi je jako smešno što su Crnogorci sebi sašili onakvu zastavu, jer će od sada pa dok traju, mala deca širom sveta, učeći svetske zastave, Crnogorce smatrati bliskijima Šiptarima nego jugoslovenskim narodima i narodnostima.
Iz ovih razloga ne bih baš insistirao na onom belom čudovištu na našim simbolima, jeste da ga i Rusi imaju(kao da je to neki plus...), ali bliži smo ovima dole.

Smesno ti je jer nemas pojma o cemu pises. Doduse ti, a i neki drugi, mozda mislite da istorija Srbije pocinje od komunista i njihove okupacije Srbije, pa ti zato stari Srpski grb lici na cudoviste, i verovatno bi hteli ponovo zvezdu na zastavu. Al' oce to jednog dana.

Zastava Cara Dusana je bila zuta sa crvenim orlom, ne sa zvezdom petokrakom. ;)
[ HeYoo @ 14.10.2010. 17:44 ] @
Ma mozda vratimo petokraku.. doduse u drugim bojama. Nije to tako nemoguce
[ maliradojca @ 14.10.2010. 20:00 ] @
Citat:
HeYoo: Ma mozda vratimo petokraku.. doduse u drugim bojama. Nije to tako nemoguce :D
Mozda nam vrate petokraku, ili sta vec.
Nisu su se '45 Bugari, Poljaci, Rumuni, Jugosloveni mnogo pitali da li ce petokraku, isto kao sto nisu ni Italijani, Spanci, Grci, npr...rekao bih, mozda gresim.

edit:

Citat:
Bata
Odatle mi je jako smešno što su Crnogorci sebi sašili onakvu zastavu, jer će od sada pa dok traju, mala deca širom sveta, učeći svetske zastave, Crnogorce smatrati bliskijima Šiptarima nego jugoslovenskim narodima i narodnostima.

Deliuje mi da drzave Crna gora i Makedonija(pogotovu CG) zele da se distanciraju od slovenskih korena kojih imaju sigurno u dobrom procentu, nista manje nego Srbija ili Hrvatska, mada nisam strucnjak.
I pitanje je koliko se tacno moze utvrditi odnos Slovena/starih naroda na Balkanu/Azijata/Kelta/Germana....danas u nekom narodu na Balkanu.

A sve ovo povezujem i sa zastavama koje na nekom low-levelu govore o poreklu ili kulturi nekog naroda.

[Ovu poruku je menjao maliradojca dana 14.10.2010. u 21:22 GMT+1]
[ Bata @ 14.10.2010. 20:42 ] @
Citat:
vilil1: Smesno ti je jer nemas pojma o cemu pises. Doduse ti, a i neki drugi, mozda mislite da istorija Srbije pocinje od komunista i njihove okupacije Srbije, pa ti zato stari Srpski grb lici na cudoviste, i verovatno bi hteli ponovo zvezdu na zastavu. Al' oce to jednog dana.

Zastava Cara Dusana je bila zuta sa crvenim orlom, ne sa zvezdom petokrakom. ;)




[ djyova @ 25.11.2010. 11:06 ] @
[ barakuda111 @ 25.11.2010. 13:06 ] @
Hmm... mislim da srbiji vise odgovara papagaj nego fenix :)
[ dejanet @ 25.11.2010. 13:40 ] @
4S su 4 ocila (ocilo-savijeni metal za dobijanje varnice za potpalu vatre), dok dvoglavi orao predstavlja Istocno i Zapadno Rimsko carstvo, ciji je jedini naslednik posle pada Rima u ruke Germana, Gota,Gala i ostalih bila upravo Vizantija jos 1000+ godina.
Srpska drzava je bila deo Vizantije teritorijalno, kulturno i verski, pa otuda i zajednicki simboli na zastavama.
[ Nedeljko @ 25.11.2010. 15:32 ] @
Dvoglavog orla je uveo Sveti Sava kao simbol jedinstva duhovne i svetovne vlasti.
[ dejanet @ 25.11.2010. 15:35 ] @
Citat:
Dvoglavog orla je uveo Sveti Sava kao simbol jedinstva duhovne i svetovne vlasti.


Ja mislim da to predstavljaju 2 krune jedna ispod druge..
[ cisco89 @ 25.11.2010. 16:02 ] @
Ljudi, razumem da se salite (slike na prvoj strani), razumem da je drzava u ku*$u, ali morate da shvatite da je tako zbog politicara i politike koja Srbija vodi, a ne zbog same zemlje. Imajmo postovanja prema pretcima koji su prolili svoju krv braneci narod i drzavu, Srbija je to zasluzila. Nasa zemlja je postojala pre svih ovih sranja, i ako hocete da pravite parodije, onda pravite parodije o politicarima, kvazi herojima, i njima slicnim, jer su oni ti koji su pretvorili Srbiju u banana republiku. Zivim u Australiji vec 12 godina, i mogu reci da Australac to nebi nikad uradio sa svojom zastavom pa makar ta Australija bila najgora na svetu.

Svako dobro


pozzz
[ Vole Domu @ 25.11.2010. 18:38 ] @
Citat:
dejanet
Srpska drzava je bila deo Vizantije teritorijalno, kulturno i verski, pa otuda i zajednicki simboli na zastavama.


nije samo to, nego je Car Dushan imao planove da Srbija zameni Vizantiju kao pravoslavni bastion i vec je bio isposlovao razne stvari na tom polju, ko zna sta bi bilo da nije mlad umro...
[ 101010 @ 25.11.2010. 19:37 ] @
tj. ubiven s tonu olova
[ djyova @ 25.11.2010. 21:06 ] @
Evo i jedne karikature.
[ yolja624 @ 26.11.2010. 05:42 ] @
Bravo, bas srpski! Dva mozga ali i dve noge i dva krila - pola vuce lijevo a druga polovina desno. Nista ni sa cim! Zato je amerika tamo gdje jeste a mi znamo gdje smo.

@cisco89
I kako kenguri u Australiji? Sve stima?
Pusti nas malo da se zabavljamo, ti imas sve sto ti treba - uredjenu zemlju, postene politicare...
[ Bata @ 26.11.2010. 06:46 ] @
Citat:
cisco89: Ljudi, razumem da se salite (slike na prvoj strani), razumem da je drzava u ku*$u, ali morate da shvatite da je tako zbog politicara i politike koja Srbija vodi, a ne zbog same zemlje. Imajmo postovanja prema pretcima koji su prolili svoju krv braneci narod i drzavu, Srbija je to zasluzila. Nasa zemlja je postojala pre svih ovih sranja, i ako hocete da pravite parodije, onda pravite parodije o politicarima, kvazi herojima, i njima slicnim, jer su oni ti koji su pretvorili Srbiju u banana republiku. Zivim u Australiji vec 12 godina, i mogu reci da Australac to nebi nikad uradio sa svojom zastavom pa makar ta Australija bila najgora na svetu.

Svako dobro


pozzz

Nikada nisam voleo gramatiku, ali mislim da se piše "precima" .
A u vezi pomenutog prolivanja krvi tih predaka, moje shvatanje istorije mi govori da su i oni, kao i mi danas, bili gadno
za**bani od tadašnjih okolnosti, a da su pesme, spomenici, mitovi i legende o herojstvima malih vojnika, i mudrostima velikih vođa,
samo deo klasične post-ratovske propagande (koja je inače uobičajena svevremenska i univerzalna pojava) ; Eno pogledaj
BJR-Hrvatsku , ljudi se već petnaest godina omamljuju drogom zvanom "domovinski rat" , ili uvek aktuelni Amerikanci i njihovi
"heroji" koji brane demokratiju u Avganistanu i Iraku.
Ne znam kroz koju prizmu ti gledaš stanje naše nacije i našu istoriju, ali postoji ona za masovnu upotrebu koja je prilagođena
mediokritetima, gde se prema naciji i istoriji ima odnos kao prema sportskom klubu - neracionalno navijački,
a ima i onaj drugi, upotrebljiviji u poslovima ozbiljnog planiranja (politika, ekonomija, bezbednost...) koji se zove racionalizam,
pragmatizam, realizam... Čest pratilac tih stilova razmišljanja je i sarkazam, i njegov malo gorči rođak cinizam.


Citat:
Vole Domu: nije samo to, nego je Car Dushan imao planove da Srbija zameni Vizantiju kao pravoslavni bastion i vec je bio isposlovao razne stvari na tom polju, ko zna sta bi bilo da nije mlad umro...
Eh, da je Hanibal bio malo uporniji, ili da je Napoleon/Hitler napao Rusiju u rano proleće ... sjajan predlog za neki fantastični roman iz podžanra alternativne istorije.
[ djyova @ 26.11.2010. 12:31 ] @
Citat:
Bata: A u vezi pomenutog prolivanja krvi tih predaka, moje shvatanje istorije mi govori da su i oni, kao i mi danas, bili gadno
za**bani od tadašnjih okolnosti, a da su pesme, spomenici, mitovi i legende o herojstvima malih vojnika, i mudrostima velikih vođa,
samo deo klasične post-ratovske propagande (koja je inače uobičajena svevremenska i univerzalna pojava).


Jedna priča o tadašnjem "malom" čoveku:

Kad me pitaš pravo da ti kažem:
jest mi bilo za nevolju ljutu;
Ako moreš znati i pamtiti
Kad Jerina Smederevo gradi,
Pa, naredi mene u argatluk.
Argatovah tri godine dana,
I ja vukoh drvlje i kamenje,
Sve uz moja kola i volove;
I za pune do tri godinice,
Ja ne stekoh pare ni dinara,
Nit' zaslužih na noge opanke!
I to bih joj, brate, oprostio.
Kad sagradi smedereva grada,
Onda stade pa i kule zida,
Pozlaćuje vrata i pendžere,
Pa nametnu namet na vilajet,
Sve na kuću po tri litre zlata,
To je, brate, po trista dukata!
Ko imade i predade blago;
Ko predade onaj i ostade.
Ja sam bio čovek siromašan,
Ne imadoh da predadem blago,
Uzeh budak, s čim sam argatovo',
Pa s budakom odoh u hajduke,
Pa se niđe zadržat ne mogoh
U državi Jerine proklete.


Iz narodne pesme o zidanju Smedereva.
[ Vole Domu @ 26.11.2010. 12:34 ] @
Citat:
Bata: Eh, da je Hanibal bio malo uporniji, ili da je Napoleon/Hitler napao Rusiju u rano proleće ... sjajan predlog za neki fantastični roman iz podžanra alternativne istorije.


ne kazem, ne kazem... samo sam ukazao na dodatan motiv koji je dushan imao pri izboru tog grba...
[ drmilek @ 26.11.2010. 12:56 ] @
Na Velikom grbu Republike Srbije, gornja kruna je Božji simbol, a na malom nisam siguran.

[Ovu poruku je menjao drmilek dana 26.11.2010. u 14:07 GMT+1]
[ 3MAJ86 @ 26.11.2010. 13:14 ] @
Samo nam još to fali 'Božji simbol'. Ionako nam je himna bogomoljačka. Zašto i ne promenimo ime u Bogoljubija, možda će nas više ceniti u svetu - ima strane sile da se uprpe kada saznaju da je Bog na našoj strani...
[ yolja624 @ 27.11.2010. 07:51 ] @
mozda je pravo objasnjenje izgleda grba Srbije ovdje