[ pwaper @ 16.10.2010. 11:05 ] @
Potrebno mi je da ubacim zveckanje novcica u sledecu animaciju http://www.youtube.com/watch?v=FiCZEyIbfIA , znam da ubacim zvuk u pozadinu ali mi se ne uklapa uz video, treba mi zvukj na kontakt izm,edju novcica i podloge. Znaci, svcaki put kad novcic udari u zemlju da se cuje?? ako neko zna kako da to uradim ili ima neki dobar tutorial bio bih mu zahvalan..
PS: radim u Cinema 4d, znam da vas malo radi u njemu pa moze dobro dsoci i nesto vezano za max ili mayu)ili neki drugi 3d software) sve je to sigurnop na isti fazom i u Cinemi.
[ jerryrain @ 16.10.2010. 11:10 ] @
Pa nisam upoznat bas sa C4D ali dizajn zvuka se radi u programima predvidjenim za to... Ukoliko si na PC platformi najbolji je Nuendo, ali tebi ce i neki program za video montazu zavrsiti posao kao sto je Adobe Premiere ili Sony Vegas
[ pwaper @ 16.10.2010. 11:15 ] @
Znam za to ali sa njima mogu ubaciti samo muziku u pozadini a to m i netreba posto treba da uskladim skaki pad novcica sa zvuk a to je u njima nebi se usudio reci n emoguce ali ... ako znas kako da to uradim u nekom od nnjih moliko bih te da objasnis kako?
[ LuckyBug @ 16.10.2010. 13:23 ] @
Obicno se radi tako sto se animacija uskladi sa zvukom, zasto ne bi probao tako?
[ pwaper @ 16.10.2010. 15:06 ] @
evo uspeo sam da malo uskladim animaciju sa zvukom(treba jos dodati pravi novcic)
http://www.youtube.com/watch?v=-koSD-jpHnM
[ jerryrain @ 17.10.2010. 12:10 ] @
Citat:
pwaper: Znam za to ali sa njima mogu ubaciti samo muziku u pozadini a to m i netreba posto treba da uskladim skaki pad novcica sa zvuk a to je u njima nebi se usudio reci n emoguce ali ... ako znas kako da to uradim u nekom od nnjih moliko bih te da objasnis kako?


P cemu pricas?
Nuendo ti je program za dizajn zvuka, ne sluzi samo da dodas muziku, vec upravo da se srede dijalozi, muzika i zvucni efekti, i ne postoji mocnije resenje za to na PC platformi...


Citat:
LuckyBug: Obicno se radi tako sto se animacija uskladi sa zvukom, zasto ne bi probao tako?

Nadam se da ne kazes, imas zvuk i onda prilagodis animaciju prema zvuku?
Izvini ali ovdavno nisam procitao smesniju izjavu
[ LuckyBug @ 17.10.2010. 12:27 ] @
Drago mi je sto sam te nasmejao veliki strucnjaku, sta te buni u mojoj izjavi konkretno ?
[ joXit @ 17.10.2010. 12:27 ] @
Citat:
jerryrain: Nadam se da ne kazes, imas zvuk i onda prilagodis animaciju prema zvuku?
Izvini ali ovdavno nisam procitao smesniju izjavu


Obe tehnike se koriste podjednako. Nemoj da se smejes.
Znas, nekada se pravi i animacija prema zvuku. Sad kad bi te cula britni spirs da mora promeniti zvuk zbog animacije, smejala bi se.
[ jerryrain @ 17.10.2010. 13:00 ] @
Citat:
LuckyBug: Drago mi je sto sam te nasmejao veliki strucnjaku, sta te buni u mojoj izjavi konkretno ?


I treba da ti bude drago ako planiras da izigravas forumsku ludu...



Citat:
joXit: Obe tehnike se koriste podjednako. Nemoj da se smejes.
Znas, nekada se pravi i animacija prema zvuku. Sad kad bi te cula britni spirs da mora promeniti zvuk zbog animacije, smejala bi se.


Ukoliko pricamo o ozbiljnim animacijama, a mislio sam da ovaj forum to podrazumeva, onda se nikada ali nikada ne pravi animacija po zvuku, osim ako nije nesto sa specificnim potrebama kao recimo animacija za pesmu...
Ovo za Britini Spirs te ne razumem, ali verujem da je tebi i ostalim Britni obozavateljima jasno sta si hteo da kazes...

Znaci covek prvo da nadje zvuk kako novcici padaju pa onda da na osnovu toga napravi animaciju? super, ti si decko joj smesniji.
[ joXit @ 17.10.2010. 13:10 ] @
:)
Sta britni nema ozbiljne animacije u svojim spotovima? :(

[Ovu poruku je menjao joXit dana 17.10.2010. u 14:21 GMT+1]
[ LuckyBug @ 17.10.2010. 13:20 ] @
Ti nisi normalan prijatelju, ako zastupas samo tu tezu da je prvo neophodno uraditi animaciju pa tek onda zvuk.
Ocigledno se nisi bavio dovoljno animacijom.
Obe metode jesu legitimne, ali u ovom slucaju je lakse gadjati visoke tonove udarca kovanog gvozdja nego to isto pokusati da reprodukujes u nekom alatu za zvuk, ne budi smesan.
[ jerryrain @ 17.10.2010. 14:16 ] @
Pre bih rekao da ti nisi normalan ako zaista mislis da si u pravu oko ovakve gluposti, ali ne bih previse da se upustam u psihicke analize...

Uopste nije lakse gadjati ovu animaciju po zvuku... vrlo je jednostavno i mnogo bolje, napraviti animaciju vec koju si zamislio (kao sto je slucaj u ovoj temi), izrednerovati to, importovati u vegas ili nuedno, importovati zvucne efekte, i poredjati ih na timeline uz par pokreta misem levo desno, na odgovarajuce mesto...

mora neko od vas da objasnim onim silnim dizajnerima zvuka sto recimo rade za pixar i slicne kompanije.. da prvo oni treba da naprave zvucnu podlogu filma, da ubace foli efekte, atomsfere, muziku, dijaloge, monologe, efekte.. pa posle onda nek animatori gubre vreme da prave film po tome i da prilagodjavaju svoj rad zvuku... yeah right!
[ LuckyBug @ 17.10.2010. 14:21 ] @
I uklopice se fantasticno, ako ga ubodes, jednog dana ...
Kod koga si ucila animaciju ako nije problem, ako jesi uopste posto to nismo razjasnili a nastup je "ja znam sve ja sam najpametnija" a iz tebe samo izlaze netacne informacije, odnosno ne netacne vec samo jedna strana price.
Ja tvoju tvrdnju nisam osporio ali ti moju kategoricki tako da bih voleo objasnjenje.

Cisto da objasnim onima koji citaju a nisu skroz upuceni, gospodjica Jerry Ryan jeste u pravu da se muzika moze dodavati na sliku, ali je onda autorska tacnije muzicar ili majstor za efekte radi svoj posao gledajuci sliku, poneki efekti kao sto su pucnjave, gromovi i sl, mogu da se nameste da pasu ali ti treba pristojna biblioteka.
Dijalozi u animacijama se nikad ne rade naknadno, vec se animacija radi na osnovu zvucne podloge.
Sve ostale vrste muzike uglavnom se komponuju.

Kada ves spominjes pixar, evo clanak pa procitajte, citiracu i jedan deo:
"When does the scratch dialogue get replaced?
Typically right after the “green light” is given to make the movie. Early in the pitch process the director usually has in mind the voice actors he wants for the film, which helps sell the idea to the studio. Once it’s green-lit, the deals to the actors are made. Dialogue is recorded, cut into the reels by the editor and director, sent off to layout to get the camera and set correct, and then it’s off to animation."

Suma sumarum, moras imati zvuk kada animiras, postoji nesto sto se zove lyp syncing, gde se pokreti usta moraju dovesti u odgovarajuce pozicije, inace izgleda neprirodno i neubedljivo, to je losa animacija, a posle ko hoce moze da dodaje sta zeli u pozadinu od zvukova, ali i tad mora da se vodi racuna.
Na kraju animacija nije nesto pretesko niti nuklearna fizika, sve to moze da se uradi jako efektno i brzo, ko ne ume ne treba da kaze da nije moguce vec da vezba i dalje.

[Ovu poruku je menjao LuckyBug dana 17.10.2010. u 15:40 GMT+1]
[ jerryrain @ 17.10.2010. 14:49 ] @
Devojcica LuckyBug prica gluposti i ocigledno uopste nije upoznata sa dizajnom zvuka, a verujem da joj ni animacija nije jaca strana, posto takav tip osoba sve sto radi radi povrsno...

Ako ona ne zna da ubode zvuk na animaciju, to ne mora i ne treba da znaci da su i svi ostali tako nesposobni...

[ LuckyBug @ 17.10.2010. 14:50 ] @
Znaci ne smes da kazes gde si ucila animaciju ako uopste jesi ili sl, toliko o tome.
Nazalost od tebe nijedan dobar argument nismo culi sem vredjanja, sto je zalosno, i pomalo neozbiljno, ako vec tvrdis nesto onda i dokazi.
[ jerryrain @ 17.10.2010. 14:54 ] @
Prvo da kazem da si dijabola od coveka, a u prilog tome govori koliko si jadan i zalostan da moras da mi se obracas kao da sam zesnko, jer je to u tvojim ocima verovatno neki vid omalovazavanja..
Ja sam aposlovent na FDU odsek dizajn zvuka i vrlo dobro sam upoznat sa materijom zvuk-film-animacija za razliku od tebe, to je barem jasno

Sta si ti zavrsio u zivotu, neki kurs za mesare?
[ LuckyBug @ 17.10.2010. 15:08 ] @
Ja znam za ovu Jerry Ryan http://www.imdb.com/name/nm0005394/ a verujem i drugi, ako te to tolko potreslo ja se izvinjavam, ali ne vidim sta je tu tolko strasno sto sam pomislio da si devojce.
Enivejz super je sto si ti na tom odseku, ali to ti i dalje ne daje pun kredibilitet da govoris o tome kako se radi zvuk na animiranim filmovima, posto se to i ne izucava na FDU, mozda se spominje tu i tamo, ne secam se vise davno sam bio tu, ali svakako nije pokriveno kako treba, niti uskladjeno.
Majdak je uveo nesto na kameri pre hiljadu godina vezano za efekte ali je i to jako zastarelo jer se vise ne radi na taj nacin.
Sto se mojih akreditacija tice premda nisu vazne za ovaj posao imam ih nekoliko, i takodje gomilu animiranih ostvarenja, a skolu za mesare nisam pohadjao.

Bilo kako mu drago, neko ko pohadja univerzitet a ponasa se kao ti, odnosno toliko ozlojedjeno, da cak vredja druge, i nije u stanju da ti odgovori na pitanje vec se ponasa kao dete je sramota.
Promeni se sebe radi, danas sutra mozda saradjujes sa nekim ko nece imati strpljenja da slusa takav govor sa tvoje strane, izjave glup si, dijabola i sl zadrzi za tvoje najrodjenije.

Da preformulisem onda pitanje: "Na kojim si animacijama radio zvuk ? " i naravno uvek mozes da nam kazes i ako si se konkretno animacijom bavio.
[ joXit @ 17.10.2010. 15:12 ] @
Pardon! Iskreno izvinjenje. I ja mislio da si zensko...

Evo da reformulisem iznesenu dijabolu od asocijacije:

Sta (recimo) Linkin Park nema ozbiljne animacije u svojim spotovima? :(

Obe tehnike se koriste! To je poenta price a ne tvoj rat da ubedis ostatak sveta kako postoji samo jedna varijanta.
Aj sad lepo jedan self-headshoot.
Peace. ;)
[ joXit @ 17.10.2010. 15:25 ] @
Da ne bude da stalno pucamo neki offtopic.

@ pwraper
Najbolja varijanta da simuliras valjanu(pardon za mohokov izraz :D ) animaciju novcica jeste da radis animaciju prema zvuku.
Ukoliko editujes zvuk, bice sinhronizovano ali ce se cuti i videti pad koji nema logike. Zvuk pada novcica je autentican i najbolje je pratiti njega.
[ jerryrain @ 17.10.2010. 15:35 ] @
Citat:
LuckyBug: Ja znam za ovu Jerry Ryan http://www.imdb.com/name/nm0005394/ a verujem i drugi, ako te to tolko potreslo ja se izvinjavam, ali ne vidim sta je tu tolko strasno sto sam pomislio da si devojce.
Enivejz super je sto si ti na tom odseku, ali to ti i dalje ne daje pun kredibilitet da govoris o tome kako se radi zvuk na animiranim filmovima, posto se to i ne izucava na FDU, mozda se spominje tu i tamo, ne secam se vise davno sam bio tu, ali svakako nije pokriveno kako treba, niti uskladjeno.
Majdak je uveo nesto na kameri pre hiljadu godina vezano za efekte ali je i to jako zastarelo jer se vise ne radi na taj nacin.
Sto se mojih akreditacija tice premda nisu vazne za ovaj posao imam ih nekoliko, i takodje gomilu animiranih ostvarenja, a skolu za mesare nisam pohadjao.

Bilo kako mu drago, neko ko pohadja univerzitet a ponasa se kao ti, odnosno toliko ozlojedjeno, da cak vredja druge, i nije u stanju da ti odgovori na pitanje vec se ponasa kao dete je sramota.
Promeni se sebe radi, danas sutra mozda saradjujes sa nekim ko nece imati strpljenja da slusa takav govor sa tvoje strane, izjave glup si, dijabola i sl zadrzi za tvoje najrodjenije.

Da preformulisem onda pitanje: "Na kojim si animacijama radio zvuk ? " i naravno uvek mozes da nam kazes i ako si se konkretno animacijom bavio.



Dobro a Ryan i Rain je isto... i nije bitno u kom rodu pisem vec kako vi hocete da interpretirate nadimak na forumu?

Koliko ja vidim sve je pocelo sto se se uvredio kada sam napisao da smesniju izjavu od tvoje nisam odavno procitao ukoliko je to sto si napisao ono sto mislim da jesi napisao, toliko o sujeti pa makar ona uopste nije potkrepljena znanjem ili barem adekvatnim skolovanjem, iako si prvi insistirao na takvim referencama...
Posto vidim da ti ni FDU ne valja, recicu ti samo da sam pre nego sto sam upisao tu katedru, studirao VETS i audio vizuelne tehnologije, i pre nego sto sam je napustio zbog fdu-a, imao sam polozene predmete kao sto je recimo kompjuterksa animacija i dizajn zvucne slike.
hahaha Ko si bre ti meni da trazis sta sam radio i gde sam ucio? Lepo je sto volis ovde da se predstavljas kao serif koji samo trazi da se njemu ljudi dokazuju, vidim aktivan si na ovom podforumu, nisam citao mozda se razumes mozda ne u animaciju (iskreno, cisto sumnjam) ali oko ovoga je jasno da hoces da ispadnes pametan ali nisi u stanju bas da ispratis pricu do kraja... ja sam radio zvuk sa vecinom domacih animatora koji nesto znace kod nas ali ne zelim da ih pominjem i njihova imena uvlacim u ovakve price i rasprave, sa totalnim amaterima koji prodaju pamet po forumima...

A o tome kako treba da se ponasam i sta da pisem i u ovredama mislim da nema potrebe da govorimo jer se samo spustam na tvoj nivo, zato bolje gledaj sebe i nacin na koji ti komuniciras...
Citat:


joXit: Pardon! Iskreno izvinjenje. I ja mislio da si zensko...

Evo da reformulisem iznesenu dijabolu od asocijacije:

Sta (recimo) Linkin Park nema ozbiljne animacije u svojim spotovima? :(

Obe tehnike se koriste! To je poenta price a ne tvoj rat da ubedis ostatak sveta kako postoji samo jedna varijanta.
Aj sad lepo jedan self-headshoot.
Peace. ;)

hmmm.. sta reci tebi a da ne budem grub koliko bi zeleo jer takvi ljudi nisu za bolje... ajde nista..ovog puta a selfheadshot preporuci nekome u svom okruzenju ko mora da te trpi takvog...


Citat:
joXit: Da ne bude da stalno pucamo neki offtopic.

@ pwraper
Najbolja varijanta da simuliras valjanu(pardon za mohokov izraz :D ) animaciju novcica jeste da radis animaciju prema zvuku.
Ukoliko editujes zvuk, bice sinhronizovano ali ce se cuti i videti pad koji nema logike. Zvuk pada novcica je autentican i najbolje je pratiti njega.


Ovo je naravno potpuno legitimno za nekog pocetnika i amatera koji hoce da izvede nesto samo vezbe radi, u drugom slucaju, pomuci se da izeditujes zvuk ili da snimis odgovarajuci... uostalom mozes naci milion sajtova sa zvucnim efektima, i dosta njih sadrze coins zvukove... duzinu pada mozes regulisati i prostim timestrech pluginom...

Da li vi imate i trunke znanja o onome sto pricate.. da pratite zvuk... nema tu niko nista da prati, animacija, reklama, film ili sta vec, se odradi kako treba da se odradi, po story boardu, a posle toga dolazi sredjivanje zvucne slike...

[ LuckyBug @ 17.10.2010. 17:12 ] @
Izvini ali nisi odgovorio ni na jedno pitanje, odgovori konkretno kod koga si ucio i sa kim si saradjivao.
To sto si ucio na VETS kod Kajevica i ekipe ne zelim d akomentarisem, po meni to nije animacija, dakle molio bih te navedi imena ili prestani da iznosis neistine, ako ti je tolika frka mozes mi i na pm poslati, ali ja sumnjam da si ti sa bilo kim radio, na tebi je da me opovrgnes.
Nije to neka sramota, ja sam vec naveo jedno veliko ime domace animacije ali ti nisi odreagovao sad zasto ja ne znam.
Za FDU si samo pogresno skontao, ne smeta mi nego se to ne radi tamo, isto kao sto vas ne uce da zavarujete ili kuvate, babe i zabe ...
I da dokle god budes vredjao i ja cu udarati na tebe, buduci da si nevaspitan ocigledno, bilo bi npr. lepo videti jedan normalan odgovor gde ti ne vredjas i ne omalovazavas ucesnike diskusije.
Meni inace nije namera da se svadjam, prosto udario si u moj posao, i pljunuo na sve to, ja se u tvoj posao nisam mesao niti imam nameru, e sad posto si pljunuo bio bi red i da obrazlozis.
Shvati ovo kao konstruktivnu kritiku i molim te da u skladu sa tim i odgovoris.


[Ovu poruku je menjao LuckyBug dana 17.10.2010. u 18:30 GMT+1]
[ pwaper @ 17.10.2010. 17:40 ] @
Nije mi se dalo da citam sva vasa prepucavanja pa sam nasao zvuk i malo uskladio animaciju i odradio to: http://www.youtube.com/watch?v=NXZejO6jvJE
[ jerryrain @ 17.10.2010. 18:19 ] @
Citat:
LuckyBug: Izvini ali nisi odgovorio ni na jedno pitanje, odgovori konkretno kod koga si ucio i sa kim si saradjivao.
To sto si ucio na VETS kod Kajevica i ekipe ne zelim d akomentarisem, po meni to nije animacija, dakle molio bih te navedi imena ili prestani da iznosis neistine, ako ti je tolika frka mozes mi i na pm poslati, ali ja sumnjam da si ti sa bilo kim radio, na tebi je da me opovrgnes.
Nije to neka sramota, ja sam vec naveo jedno veliko ime domace animacije ali ti nisi odreagovao sad zasto ja ne znam.
Za FDU si samo pogresno skontao, ne smeta mi nego se to ne radi tamo, isto kao sto vas ne uce da zavarujete ili kuvate, babe i zabe ...
I da dokle god budes vredjao i ja cu udarati na tebe, buduci da si nevaspitan ocigledno, bilo bi npr. lepo videti jedan normalan odgovor gde ti ne vredjas i ne omalovazavas ucesnike diskusije.
Meni inace nije namera da se svadjam, prosto udario si u moj posao, i pljunuo na sve to, ja se u tvoj posao nisam mesao niti imam nameru, e sad posto si pljunuo bio bi red i da obrazlozis.
Shvati ovo kao konstruktivnu kritiku i molim te da u skladu sa tim i odgovoris.


[Ovu poruku je menjao LuckyBug dana 17.10.2010. u 18:30 GMT+1]


Ti ces da kazes da bi bilo lepo videti moj normalan odgovor bez vredjanja a ja ti po 4 put ponavljam da samo odgovaram apsolutno primereno tvojim postovima, koji nisu nista bolji.. za drugim vidis dlaku a za sobom ne vidis gredu..

Jeste ni na FDU a ni na Vetsu se na rade na vezbama kompletne sihnronizacije animiranih filmova.. Najbolje bi bilo da pocnemo da dovodimo neobrazovane ljude kao sto si ti, da nam drze predavanja...
Kakav crni Kajevic, nemoj da lupetas gluposti, pravis se pametan bez argumenata... sramota za tvoje godine i vaspitanje (nevaspitanje) da se tako ponasas, pa jos javno... cisto da znas, animacije je predavala snezana trstenjak, a Rihard Merc i Zoran Maksimovic dizajn zvucne slike, sto je takodje veoma usko povezano sa ovim o cemu diskutujemo... ali to nije ni bitno, svaki predavac i svako znanje je bolje od onog koje ti imas, tacnije nemas... ne moras da se busas u grudi ako si neobrazovan po pitanju ovih nauka, nije sramota ne znati. a i ovako je youtube i google majka za sve fakultete pa ne ocajavaj ako nemas diplomu, ali nema potrebe da omalovazavas druge samo zato sto su obrazovani...

I evo izvini molim te, ti si u pravu za sve, izvini sto nemas nikakvu skolu i izvini sto slabo poznajes ovu problematiku zvuka, izvini!
[ LuckyBug @ 17.10.2010. 18:27 ] @
I dalje nemamo odgovore samo vredjanje, i skretanje price na neke druge krajnosti ...
Ako ne zelis da ucestvujes u diskusiji nemoj da se javljas i upires prstom a posle da bezis od problema.
Ako te zanima koje skole imam, zavrsio Istoriju Umetnosti i jedan privatni fakultet koji traje samo 4 semestra a koji se bavi filmom, zavrsio neke manje vazne kurseve za 3D, publikovani radovi u Ballistic Publishing, Animation Today, 3DWorld, 3D Creative ... da li je to dovoljno informativno ?
Ja ti nudim ruku pomirenja, da zaboravimo ovo do sad i da vodimo dijalog nadalje kao dzentlmeni i obrazovani ljudi bez vredjanja, ako si za to ok, ako ne necu se vise javljati.
[ jerryrain @ 17.10.2010. 18:44 ] @
Nisam znao da je Dunav film fakultet :D

ali ok, jesam za to da se spusti lopta i da se vratimo na temu, mada se svakako vise necu javljati ovde.. o ovakvim stvarima je ipak bolje diskutovati na specijalizovanim forumima tipa dizajn zona gde zapravo postoji jos dosta ljudi iz posla koji bi se konstruktivno ukljucili u diskusiju...
[ LuckyBug @ 17.10.2010. 19:05 ] @
Pa mozes ga uzeti kako god hoces, nije nesto vredan spomena buduci da vise ne postoji, mada je negde pre deset god bio kvalitetno polaziste, a to je nagadjanje ili se u stvari znamo ... ?
Ja se izvinjavam na offtopicu.
[ New Village DC @ 17.10.2010. 21:08 ] @
Mislim da je u ovom slucaju mnogo lakse iseckati zvuk i postaviti ga na svoje mesto na timeline-u. I meni je glupo da neko ako ne zna da sredi zvuk, prilagodjava animaciju zvuku (!?). Zvuk je lakse srediti. Ovde se ne radi o spotu ili tako necemu. Pozz
[ SreckoMicic @ 18.10.2010. 06:04 ] @
Nije poenta sta je lakse srediti, poenta je da animator kvalitetnije animira scenu kada pored storyboard-a ima i zvucni efekat.