[ tdusko @ 19.10.2010. 10:27 ] @
Citat:

Ministar privrede Rajner Briderle kaže da je Nemačka prošle godine pretrpela gubitke od 15 milijardi evra zbog nedostataka kvalifikovane radne snage.

Prema vladinim navodima, Nemačkoj trenutno nedostaje 36 hiljada inženjera i 66 hiljada kompjuterskih stručnjaka.


Izvor: http://www.b92.net/biz/vesti/s...10&dd=19&nav_id=466238

U principu nista sto nismo vec znali jedino sto ovog puta ima naznake da ce se nesto konkretno i desiti.


[ Isak666 @ 19.10.2010. 10:49 ] @
Pa jedino logicno sto moze da se desi jeste da olaksaju dolazak visokokvalifikovanih i spajanje porodice za njih.
To se najavljuje vec dugo, ali iz nekih cudnih razloga to ne prolazi.
[ elmagico @ 19.10.2010. 12:26 ] @
Pa ne prolazi zato sto 1.000.000 ljudi iz Indije vec ceka u redu.
[ Isak666 @ 19.10.2010. 13:04 ] @
Nebitno je koliko ih ceka, bitno je koliko ih se pusta.
Sto vise to bolje - veci izbor.
DE i onako place za visokoobrazovanim.
Postoje filteri kojim se moze regulisati priliv kvalitetnih visokoobrazovanih ljudi.

Hint: Kanada.
[ srndach @ 21.10.2010. 21:23 ] @

Procitah clanak, ali i komentare ...
Neko je spomenuo da supruznik mora imati C1 znanje nemackog i da ne moze da radi ...

Istina ?
[ Isak666 @ 21.10.2010. 22:01 ] @
Za radnu dozvolu supruznika ne znam, ali za C1 nije istina. To ne zna ni vecina Nemaca ;)
A1 je potrebno za spajanje sa supruznikom i dobijanje boravisne uz koju je i radna dozvola.
Da li po toj istoj proceduri se spajaju svi, pa i visokokvalifikovani sa svojim suprugama - nemam pojma.

Ali verovatno ce se nesto menjati za visokokvalifikovanu radnu snagu.
[ Isak666 @ 22.10.2010. 00:05 ] @
Zaboravio si nulti uslov - da pripadas bransi koju oni potrazuju.
[ srndach @ 22.10.2010. 07:17 ] @

Do sad je bilo vrlo tesko otici.
Najcesce zbog toga sto je tesko naci nekog ko ce da se cima sa sluzbom za zaposljavanje i da ih ubedjuje da im bas ti trebas ...

Mada, mogu vam reci da vec par meseci pratim monster ... i isti oglasi se provlace jos od avgusta, za meni interesantne pozicije ...
Zavrsio sam ETF ... i na gornjoj sam granici sa godinama ...
[ Isak666 @ 22.10.2010. 07:36 ] @
Treba sacekati jos malo da se iskristalise da prica oko useljavanja.

Obe opcije su realne.
Pre 10 godina je Sreder poceo sa planom uvodjenja zelenog kartona za IT sektor i olaksice za useljavanje.
Ali lagano kako je CDU dosla na vlast, ta prica zamire.
Do sad su bili razni predlozi za regulaciju useljavanja, ali uvek je to pitanje odbijeno i preskaceno.

Sad po prvi put sam CDU konstatuje da treba regulisati uvoz strucnjaka, opozicija ih pritiska i razlicite su opcije na stolu, pa cemo videti.
Razni predlozi su u opticaju - od toga da se prekopira Kanadski model gde ce se uvesti jasan sistem bodovanja do onih da se uvede i IQ test za potencijalne migrante.
[ elmagico @ 22.10.2010. 07:55 ] @
Moje misljenje je da od ovoga nece biti nista bar u narednih 3-4 godine. Dok oni ne rese svoje unutrasnje pitanje za nezaposlenima i krizom nema nista. A sto se tice jezika ja mislim da je zakon stariji vec vise od 1godine da svako ko dodje u nemacku ima 6 meseci da polaze taj ispit za poznavanje nemackog koji je opsti za sve. Mislim da sam negde procitao da ce da uvedu i poznavanje nemacke opste kulture i sistema, nesto slicno kao sto imaju u Svajcarskoj kad polazete za pasos
[ Isak666 @ 22.10.2010. 08:59 ] @
To je integracioni kurs, on ukljucuje poznavanje jezika A2 i test nemacke kulture/politike/istorije/ustava (prilicno prost test) i postoji nekih 3-4 godine.
Polazu ga oni koji su se spojili sa bracnim drugom i nije obavezan za sve (mislim za one koji nemaju posao).
Arbeitsamt salje na taj kurs i one koji su tu vec 10 godina, ali isto imaju problema sa jezikom i da nadju posao.

Kriza je prosla i privreda belezi rast i to prilicno veci nego sto su planirali, pa im bas zato treba jos vise radnika.

Problem je, kontam, sto svaki takav pokusaj se zavrsi sa pricom da treba prekvalifikovati radnu snagu koja je kod kuce i ulagati u domace.
I sad je isti problem prisutan, ali cinjenica je da i sve kompletne domace radne kapacitete angazuju - trebace im opet uvoz ljudi.

Pa sad krecu sa ubrzavanjem priznanja stranih diploma, posto ima puno stranaca cija diploma nije priznata (moja npr) i ne rade ono sto bi mogli.
Sta ce dalje raditi i kako ce to sve izgledati - videcemo.
[ Shadowed @ 22.10.2010. 09:24 ] @
Koliko je bitan odnos diploma/znanje? Ja recimo nemam diplomu ali imam 3god. profesionalnog iskustva u .NET-u.
Da li je dovoljno da umes da obavljas posao ili insistiraju i na diplomi?
[ elmagico @ 22.10.2010. 11:32 ] @
Ovde u CH se mnogo vise ceni znanje nego diploma, ionako oni ne priznaju sve diplome, mada to znanje treba da bude i nekako dokazano, tj u praksi, jer 3 godine radnog staza u Srbiji za njih nista neznaci ako nisi radio na nekim konkretnim projektima. Nesto sto mozes da im prezentujes. Pa mislim da je isti takav princip i u DE.
[ Isak666 @ 22.10.2010. 12:20 ] @
Pa i ja kontam da se praksa i dokazivo iskustvo u odredjenim projektima posebno vrednuju, ali samo uz diplomu.
Mozda se moze provuci sa nekom srodnom diplomom, ako se nema bas trazena, a posedujes potrebno iskustvo.
[ tdusko @ 22.10.2010. 12:59 ] @
Citat:
Shadowed: Koliko je bitan odnos diploma/znanje? Ja recimo nemam diplomu ali imam 3god. profesionalnog iskustva u .NET-u.
Da li je dovoljno da umes da obavljas posao ili insistiraju i na diplomi?


Za samog poslodavca nije bitno ali za imigraciono mislim da jeste. Cini mi se da je jedan od sulova za dobijanje radne dozvole taj da moras imati visoko obrazovanje.
[ DusanSukovic @ 22.10.2010. 14:57 ] @
A iskustvo, recimo za mlade koji su zavrsili visoko obrazovanje, a nisu mogli da nadju posao?

[ srndach @ 22.10.2010. 15:09 ] @

Sta se desava sa Blue Card programom ?
On je bio zamisljen kao olaksica za visoko kvalifikovanu radnu snagu ...
Ide mi u prilog, ali nisam ljubitelj diskriminacija ... kao ni generalizacija ...
[ whitie2004 @ 22.10.2010. 15:19 ] @
Ovde izgleda sve mlada pokolenja. Pa da prenesem iskustvo nas starijih. Nemci su vec uvozili IT strucnjake ...

Drzava je samo stvarala mogucnost, a firma ti je obezbedjivala papire. Do tada, postojala je mogucnost da dobijes posao i radis, bez da gubis vreme. Firma je morala da dokaze da takav kadar ne moze naci u Nemackoj, ni plata nije mogla biti ispod nekih visoko postavljenih limita, mogao si povuci familiju ali da ne rade, olaksice za porez na familiju u Srbiji, unapred si znao da posao nije za stalno, samo neki period dok oni ne isfabrikuju svoje ljude, cini mi se 2 puta po 4 godine, osiguranje od nezaposlenosti samo u tom periodu, nisi mogao promeniti poslodavca bez saglasnosti nekog tamo njihovog tela ...

U praksi, veci deo plate ti je nudjen u vrednosnim papirima te firme ... kad je sapunica od internet buma pukla ostala je velika nula. Dok je trajalo, bilo je golf terena na zadnjem spratu, kul drustvo i muzika u radnim prostorijama. Posle sut karta i izlazna strategija sa Slovenijom i sve nesto ofrlje ...

Nije dovoljno dugo trajalo. Bas kao i mi, i prosecan Nemac nesto ne vidi taj privredni rast o kome pisu novine...
[ Isak666 @ 22.10.2010. 15:25 ] @
Citat:
whitie2004:  Bas kao i mi, i prosecan Nemac nesto ne vidi taj privredni rast o kome pisu novine...


Zavisi gde radis.
Npr Daimler vec godinama nije imao ovoliko posla kao sto ima poslednjih par meseci, a sa njim ima posla i dobar broj drugih firmi.

Razlika je vec osetnija, bar na jugu, sad nego pre dve godine.

Citat:
srndach: Sta se desava sa Blue Card programom ?
On je bio zamisljen kao olaksica za visoko kvalifikovanu radnu snagu ...
Ide mi u prilog, ali nisam ljubitelj diskriminacija ... kao ni generalizacija ...


Opet spominju ozivljavanje slicne price, ali uvek se poteze prica i koriscenja domacih, pa nije iskljuceno da opet bude kao sto je Whitie2004 pisao.
[ bole_i @ 22.10.2010. 20:05 ] @
Cudno kako nemacka privreda belezi rast od 3,5 posto . A od seledece godine dolazi nam povecanje nekih poreza. Sve vise i vise ljudi poznajem koji rade za male pare (mislim satnice su sve manje).
Dolazak kvalifikovane IT-Snage se spominje vec malo duze, mislim da je bila prica da ce prekvalifikovati svoje , ali ko je bilokad bio na arbeitsamtu zna da to i ne ide bas tako lako.
[ Isak666 @ 22.10.2010. 20:29 ] @
Pa nije cudo, obzirom da je samo autoindustrija bila u Kurzarbeitu do januara ove godine, dok poslednjih par meseci Daimler posle duzeg vremena radi opet u tri smene.
I to sve od perioda slabog eura koji je Nemcima kao izvoznicima isao na ruku.

Samo moja firma koja radi distribuciju softvera i uredjaja za dijagnostiku za Daimler je poslednjih par meseci eksplodirala od posla, da je skoro 100% kapaciteta samo njima na raspolaganju.
[ kozbi @ 24.10.2010. 12:18 ] @
http://www.theitjobboard.com/i...mp;Search.x=42&Search.y=26
[ kozbi @ 24.10.2010. 12:19 ] @
3154 results for JAVA

http://www.theitjobboard.com/i...mp;Search.x=42&Search.y=26


nijedna plata nije ispod 25-30 hiljade evra godisnje.

standardna plata je 45-50 hiljade evra godisnje,auto i ostale beneficije.

Poznavanje jezika "Java" koji se koristi vecinom za sve vodece industrije,ukljucujuci i auto industriju je nesto sto ljudi sa ovih prostora treba dobro da se zamisle i vide svoju sansu u tome.

Moze se uciti putem Interneta vec za 5-6 meseci po 2-3 sata dnevno.

Prvi autobus nakon toga ili avionom i do agencija koje oglasavaju ponudu.Oglasi se vrte unazad godinu-dve,nema popunjenih pozicija.


Najvise ih traze u Engleskoj,Nemackoj i Holandiji.

Vidi ovo:

http://www.theitjobboard.com/I...tryId=0&nocache=1287919113



>70.000 evra godisnje plata+auto,pozicija i oglas koji se vrti po mom secanju skoro 9-10 meseci,to je samo jedan od more ili bolje reci okeana oglasa za "Java","C++" i "PHP" programske jezike.


Takodje i "PHP" programski jezik je jako trazen.

Citat:
Dolazak kvalifikovane IT-Snage se spominje vec malo duze, mislim da je bila prica da ce prekvalifikovati svoje , ali ko je bilokad bio na arbeitsamtu zna da to i ne ide bas tako lako.




[Ovu poruku je menjao kozbi dana 24.10.2010. u 13:43 GMT+1]
[ kozbi @ 24.10.2010. 12:33 ] @
Po meni jedini nacin za dobijanje dobro placenog 3hiljade evra+ mesecno u EU za armiju nezaposlenih od 5+miliona ljudi u Srbiji i ostalim bivsim yu republikama su upravo programski jezici "Java","C++" i "PHP".

Vidi ovo:

1441 results for C++

http://www.theitjobboard.com/i...mp;Search.x=49&Search.y=18

70.000 funti ne evra,sto je nekih 85.000 evra godisnje,auto,placeni odmor po izboru i ko zna sta sve nece da se smisle samo da privuku ljude ali avaj,nema popunjenih pozicija vec godinu i kusur dana:

http://www.theitjobboard.com/I...tryId=0&nocache=1287920097

Takodje vidi ovo:

874 results for PHP

http://www.theitjobboard.com/i...p;Search.x=101&Search.y=25

Vidi ovo za"Magento" e-commerce platformu koja je bazirana na PHP programskom jeziku.Plate hladno idu i do 60.000 funti,ne evra godisnje:

http://www.theitjobboard.com/i...;Page=1&nocache=1287920401


Umesto sto svoje kompjutere ljudi koriste za dangubisanje i lencarenje tipa"Jesi video moju novu sliku na FB"? za pola godine pa mozda i celu ali sve je to do osobe i zelje za uspehom se moze ako nista drugo nauciti "PHP" a zasto ne i "JAVA" ili "C++"??PHP je tu najlaski za ucenje.

Zakljucak pre epiloga:

Zapadu trebaju ljudi sa znanjem koje zapadu treba,ne znanje koje se "Servira" na domacim fakultetima,koje po statistici imamo skoro 118 ili 119,bez sale.

Jefitnije je dovesti nekoga i dati mu 70.000 evra plate godisnje,pod uslovom da taj neko zna,NEGO LI OBUCAVATI GA I SKOLOVATI GA U SAMOJ NEMACKOJ,HOLANDIJI ILI ENGLESKOJ.

Po meni edukacija na daljinu ce uzeti primat od klasicnih fakulteta vec u narednih 5-10 godina.

Svet je gladan znanja,ali kod nas u Srbiji se uci sve samo ne ono sto Zapadu treba.

Navedeni programski jezici su samo dati primera.Sa druge strane znanje navedenih programskih jezika je sigurna investicija i sigurnost da nikada necete dobiti otkaz.

Par Ceha i Poljaka koje sam vidjao u Utrechtu u Amsterdamu u Holandiji prosle 2009-e dok sam bio par nedelja privatno, su dosli takoreci bez ijedne pare u dzepu ali sa dobrim znanjem navedenih jezika.Dobili su poslove vrlo brzo.Po meni nijedan nije godisnje ispod 40-50 hiljada evra.Ajde zaradi ti to ovde u Srbiji.

To i edukacija po pitanju stranih jezika.Engleski je ok,ali Holandski i Nemacki mogu mnogo mnogo pomoci nasim ljudima kada odu preko.

Citat:
Ovde u CH se mnogo vise ceni znanje nego diploma, ionako oni ne priznaju sve diplome, mada to znanje treba da bude i nekako dokazano, tj u praksi, jer 3 godine radnog staza u Srbiji za njih nista neznaci ako nisi radio na nekim konkretnim projektima.


U Srbiji ljudi uce za diplomu i parce papira.

Nema inspiracije za rad i nema ambicije.

Sve je automatski jer svako bukvalno zna da kada uopste i zavrsi fakultet mora platiti za zaposlenje i korumpirati.

Zato po meni diplome u Srbiji su smesna stvar.Uci za sebe,ne za diplomu.


Citat:
Niko ne zna koliko imamo fakulteta

Dozvolu zatražilo više od 120 fakulteta, ali su procene da je ta brojka daleko veća. – Odeljenja od Sombora, preko Svilajnca, do Bujanovca


http://www.politika.rs/rubrike...koliko-imamo-fakulteta.lt.html

" Mislim da danas niko realno ne može da kaže koliko fakulteta imamo u Srbiji, ali je opšti osećaj da ih imamo previše. Evo, ja svaki dan u svojoj zgradi dobijam flajere s pozivom na upis na razne pravne fakultete, s misterioznim telefonima i sajtovima, ne samo u Beogradu... Možda će mi neko i iz moje branše zameriti, ali imamo hiperprodukciju pravnih fakulteta, ima ih više od 100 ako se uzmu u obzir i razna odeljenja..."


Citat:
Mi treba da imamo što više visokoobrazovanih ljudi i svako ko je kvalitetan treba da ima šansu da studira. Mi moramo da imamo razumno raspoređene fakultete po celoj Srbiji, ne može da se studira samo u Beogradu i Novom Sadu. Dakle, dobro je da imamo univerzitete i u manjim mestima, to je uostalom tendencija i u Evropi i dobro je da imamo i privatne fakultete – kaže predsednica Nacionalnog saveta za naučni i tehnološki razvoj dr Vera Dondur, inače profesorka beogradskog Fakulteta za fizičku hemiju.

Ona naglašava da nije, dakle, u pitanju broj fakulteta, niti gde je njihovo sedište, već da studije budu kvalitetne i da školujemo dobre stručnjake i u što većem broju.



Zakljucak nakon zakljucka:


>Ucite tehnologije i vestine za poslove koje ce se traziti,ne vestine i znanja sa kojima mozete samo uramiti svoju diplomu na zidu da Vam stoji 10+godina i koju cete redovno najfinijom maramicom brisati da kada Vam neko udje u kucu,stan ili sobu da Vi smelo pokazete"Ej vidi,evo moje diplome sa faksa,je li ti se svidja?"

Svetu ce itekako trebati MOZGOVI ne BUBALICE.Biti "Mozak" nije tesko ako znas sta hoces sa sobom i zelis to.Skoro videh jednu skitnicu na ulici,lokalni pijanica i pretura po kontejnerima sa coporom pasa lutalica oko njega non-stop.Iz razgovora ljudi koji ga poznaju daleko pre mene,covek je diplomirao elektrnotehnicki fakultet,ima jako visoki procenat inteligencije ali je zavrsio na ulici jer posla nema a bukvalno svi u porodici su mu umrli.

Sve to ima za ilustraciju da predstavi ljudima sa ovih prostora da INTELIGENCIJA NIJE POTREBNA za dobro placeni posao.Obrnuto.Ona dolazi sama po sebi kroz rad i zelje za uspehom.





[Ovu poruku je menjao kozbi dana 24.10.2010. u 14:13 GMT+1]
[ tdusko @ 24.10.2010. 13:06 ] @
@Kozbi

Zasto ne otvoris HR agenciju i ne posredujes izmedju svih ovih firmi i programera iz Srbije, sobzirom da si dobro upoznat sa tim gde se sta trazi? Evo, ja bih ti prvi dao 10% moje plate prvih godinu dana ako bi mi nasao posao, a koliko vidim na ES-u je red cekanja za izlazak iz ove drzave veliki. Mogao bi lepe pare da zaradis. Ovo nije provokacija, ovo ozbiljno mislim.
[ kozbi @ 24.10.2010. 13:47 ] @
Citat:
Takođe bi po evropskim standardima trebalo da imamo duplo više istraživača nego sada, a ne samo 8.500.

Nedavno sam bio u Holandiji koja sa 15 miliona stanovnika ima samo tri tehnička univerziteta

. Ja sam obišao dva, na jednom je 15.000 studenata i 3.000 istraživača, a na drugom isto toliko istraživača i 7.000 studenata. Evropa traži da 30-35 odsto studenata studira tehniku, a koliki je kod nas trenutni procenat? Ne zna se, pretpostavka je oko 14 odsto. Pitanje je šta je to što ova zemlja hoće, ako hoćemo da budemo srednje razvijena evropska zemlja?-smatra Dr Novak Nedić, dekan Mašinskog fakulteta u Kraljevu.


Evo u kom grmu lezi zec da bih ljudima predstavio nesto sto ce im biti izgleda hladan tus,ali bolje hladan tus nego li mesanje po kontejnerima jednog dana koji je po meni sve blizi i blizi za ljude sa ovih prostora u Srbiji ostalim yu republikama:

Citat:
Dr Novak Nedić, dekan Mašinskog fakulteta u Kraljevu kaže da je Evropa zacrtala da do 2020. ima 40 odsto visokoobrazovanih, a mi imamo svega šest-sedam odsto



Gde je ostatak od 30-35%?Zasto svi masovno u EU dizu starosnu granicu za odlazak u penziju?NEMA MOZGOVA KOJI CE OSTATI NAKON ODLASKA ISTIH I OSTARELIH!To je bit svega-projekcija zivota ljudi sa ovih prostora.Umesto sto se "fejsbukuju" i "gejmuju" putem namenskih kurseva na Interetu mogu vrlo lako i bez muke postati pravi pravcati MOZGOVI koje EU i ostatak sveta ceka i iscekuje kao macor vrucu corbicu.

TReba samo malo volje i determinacije ONO STO SVETU TREBA,ne ono STO POSTOJI U SEMESTRU SVAKOG NAZOVIMO GA TU I TAMO FAKULTETA koji po meni nisu nista drugo nego "promasena pozorista" gde profesori pricaju sami sa sobom,a studenti gledaju na sat kada ce kraj casa da vide da li im je stigla koja poruka na FB.

Po meni navedeni programski jezici su samo jagoda na tortu koja je napravljena od modernih tehnologija gde se najvise spominju tehnicki fakulteti.
Ali po meni ne treba fakultet.

Dovoljno je 6-12 meseci dobrog i u raspolozenju ucenja na daljinu putem Interneta i to je sve.

Kasnije sve dolazi samo po sebi.Tokom 2009-e bio u Holandiji bas onako u prolazu u jednoj agenciji za zaposljavnje u Amsterdamu.

Kaze meni plava Holandjanka"Vi Srbi ste jako pametan narod ali mnogo vremena gubite u politici i cekanju boljih vremena.Sa takvim znanjem koje postoji u Vasoj zemlji mi ne bi imali posla vise ovde."

Zena radi kao HR strucnjak vec 7-8 godina.Kaze da samo grad Utrecht,koji je nekih 250.000 stanovnika svake godine udomi preko 10.000 studenata koji nekih 80-90% nakon zavrsenih studija nadju posao,neko u Holandiji,neko u Belgiji i Nemacki a dosta odlaze i u Ameriku i Aziju
.SVi oni imaju vise prakticne nastave i teraju se da uce u PRAKSI ne iz knjige.

Vidi ovo:

http://www.b92.net/zivot/vesti...10&mm=10&nav_id=465770


Citat:
Finske škole važe u Evropi kao uzor, a prema studijama OEBS-a finski učenici su uvek među najboljima

. Tajna se krije u motivaciji njihovih nastavnika, koja delom dolazi i iz novčanika


Citat:
Mika Pajanen predaje već 10 godina u jednoj osnovnoj školi na istoku Helsinkija.

On nastoji da svojim učenicima u nastavi ostavi puno slobodnog prostora.

Cilj mu je da ih nauči da slobodno razmišljaju i uče, a ne samo da ponavljaju ono što kaže nastavnik.

Na taj način, kako kaže, deca nauče da preuzimaju odgovornost.



Citat:
Mika Pajanen je u svojoj školi organizovao neku vrstu malog ekološkog preduzeća.

Tako deca uče kako se pravilno odvaja otpad. I taj angažman se dodatno nagrađuje.


Citat:
Direktorka škole svoje nastavnike ocenjuje svake godine i Ministarstvu prosvete predlaže pet najboljih nastavnika koji su zaslužili premiju. To motiviše, primećuju i učenici, koji ističu da vole da idu u školu, jer im je zabavno i ne moraju stalno da sede i slušaju predavanja.


Evo sta kazu nasi "eminenti":

Citat:
– Činjenica je da imamo sistem visokog obrazovanja koji nije primeran potrebama privrede i države i da je veliki broj fakulteta naročito u privatnoj svojini deo tranzicione priče.

Ukoliko je kvalitet obrazovanja loš, onda hajde da napravimo oštre rezove, da zaposleni na univerzitetima sa snažnom tradicijom pruže podršku potrebi za racionalizacijom i u tom smislu olakšaju posao ministru. Hajde da obrazujemo kadrove za sfere koje će Srbiji zaista trebati za desetak godina – kaže dekan Vasiljević.



Jedan mi prijatelj iz Holandije,Holandjanih rece u sali pretprosle godine,koliko nezaposlenih strucnjaka sa fakultetskom diplomom imamo,mozda i najveci u Evropi racunato po glavi stanovnika"Da sam normalan kao vi Srbi-poludeo bih"

[ kozbi @ 24.10.2010. 14:26 ] @
Za one koji bi konkretno da uce programske jezike na daljinu,konkretno neka u ovom slucaju prezentacije radi bude"PHP" mogu videti kako se ljudi na zapadu obrazuju iz svoje kuce.



Dole je link za 7 dana gratis pracenje svih kurseva neograniceno,uz malo bolju Internet vezu i instaliran"Quicktime"player verzij 7.5+:

http://www.lynda.com/promo/trial/Default.aspx?lpk35=197


Upises svoje podatke,sve je 100% besplatno i bezuslovno,pogledas svoj email za 10-15 minuta(ume da kasni odgovor ali ne previse) i dobijes lozinku koja vazi 7 dana.

Na ovaj nacin stedis 25dolara mesecno na ime pregleda bilo kog kursa,a sve u dodatku teme kako nauciti programske jezike koje spadaju pod IT sferom i ogromnom potraznjom strucnjaka u Nemackoj,mada je Nemacka tu samo jedna karika,trazice ih cela Evropa po progresivnoj stopi od 50% godisnje:

Vidi:

Dole je nekih 30-35+efektivnih sata kurseva,sto u praksi kada se samostalno uci izadje cirka nekih 90-100 sata,a kroz vezbu sigurno i duze,recimo nekih mesec do dva.

Sa dole znanjem o PHP-u i kurseva koje ovde dajem samo prezentaciono,jer Lynda,com je jedna u moru imate ostale ali trazi novac unapred,Lynda.com ne trazi nista.

Postoji tu jos jedna caka sto se tice isteka 7 dana-registrujete se sa novom email adresom i dobijate opet 7 dana i tako do 4 puta odnosno 4 nedelje,ko ne zna neka proba,sve je 100% legalno.

http://www.lynda.com/home/ViewCourses.aspx?lpk0=99


Nakon primenjenih i 100% naucenih kurseva i odradjenih par projekata u zemlji ili na namenskih freelance sajtovima sanse da dobijete posao kao trazeni i 3-4 hiljade evra za pocetak mesecno PHP programer su jako jako povoljne,da ne kazem manje vise sigurne,ali bez jedno 6-12 meseci sigurno ne svakodnevno ne teskog ali predanog rada do 2-3 sata dnevno.Da.Obavezno i dobar TFT monitor zbog ociju i dobra tastatura.-)

PHP je tu kazem opet indikativno,jer se relativno lako uci.Ne previse lako ali ne i previse tesko.


Na linku gore za lynda.com postoje linkovi za ostale subjekte gore levo kao sto je:

HTML:

http://www.lynda.com/home/ViewCourses.aspx?lpk0=22



E-commerce,elektronska trgovina(jako trazeno u Holandiji i Svedskoj gde svaka prodavnica generise barem 20-30% svog prihoda od e-commerce sajta)

http://www.lynda.com/home/ViewCourses.aspx?lpk0=216



Blogging i Content Management System kursevi,kao dopuna bolje reci neizostavni deo programskog jezika PHP:

http://www.lynda.com/home/ViewCourses.aspx?lpk0=134

Gore je za "blogging",dole je za "Content Management System"

http://www.lynda.com/home/ViewCourses.aspx?lpk0=399


Za programiranje bukvalno pored PHP-a i ostali subjekti.Nije obavezno ali je korisno pregledati:


http://www.lynda.com/home/ViewCourses.aspx?lpk0=450


Evo za one koji hoce studirati napredni dizajn i dizajniranje sajtova.Dakle dizajn i idejna resenja sajtova u vizuelnom smislu reci,jer klasicni programeri to ne rade,prvo dizajner uradi dizajn sajta pa onda programer pristupa primeni tog dizajna u zavisnosti od tipa klijenta i delatnosti istog:

Web design level 1:

http://www.lynda.com/home/ViewCourses.aspx?lpk0=116

Interactive design level 2:

http://www.lynda.com/home/ViewCourses.aspx?lpk0=162

Design and color principles level 3:

http://www.lynda.com/home/ViewCourses.aspx?lpk0=73


Dizajner internet sajtova je jako trazeno zanimanje,mozda ne na prvom mestu kao programiranje ali je uvek pri vrhu,jer je vreme ucenja dosta smanjeno ali sa druge strane student mora posedovati onaj uredjeni "smek" i "osecaj" za lepo i dopadljivo,sto moram reci vise ide studentima zenskog pola nego li muskarcima,iz mog iskustva:

Online marketing:

http://www.lynda.com/home/ViewCourses.aspx?lpk0=894



Brat bratu sve zajedno je tu nekih 200-250 efektivnih sati nastave uzivo,bez potrebe odlaska na fakultet,zakupnina sobe i kupovina knjiga.

Sa znanjem navedenih kurseva koje opet dajem cisto prezentaciono,a moze biti za bilo koju od ostalih trazenih zanimanja u Nemackoj mozete se prijaviti na navedene sajtove i agencije za uposljavanje "PHP" i "CMS" strucnjaka vrlo brzo,recimo srednji vremenski period neka bude 6-9 meseci uhodavanja i prakse,sve ostalo je "experience+" ili u prevodu u parama"4-5 hiljade evra mesecne plate" narocito u HOlandiji koju preporucujem ispred Nemacke.Porezi u Nemackoj na plate su skoro 50%,u Holandiji dosta nize,kao radniku Van EU svega nekih 20%-22%.

Eto jednog primera,par linkova.Sve ostalo je "u se i u svoje kljuse" ako znas da to sto UCIS da ces imati POSAO I PARA OD TOGA i pre svega SIGURNU FINANSIJSKU BUDUCNOST a ne ovde u SRbiji"Gde smo sta smo ni za nigde nismo" ili sto kaze Ekrem Jevtic u svojoj pesmi"Eto sta ja znam-nista ne znam,to je sve sto znam".

Ovo dole je za quicktime player kojij potreban za pregled svih kurseva,ako vec nemate:

http://www.apple.com/quicktime/download/




[Ovu poruku je menjao kozbi dana 24.10.2010. u 15:39 GMT+1]
[ kozbi @ 24.10.2010. 15:20 ] @
Evo za kraj kurseva odnosno takozvanih"Internet fakulteta" cije Vam znanje sigurno moze doneti i vise nego siguran zivot u finansijskom smislu reci.

Evo prvo kurseva i "Internet fakulteta" za "Java" programski jezik,koji je ubedljivo po meni broj 1 jezik ne samo u Nemackoj ili EU vec i u celom svetu.Vas mobilni pokrece"Java",vestacka inteligencija i kompjuteri u "Spejs satlu" pokrece"Java",:

Plate su ne manje od 3-4 hiljade evra,proces ucenja je nekih 9-12 meseci,svakog dana i to iz svoje kuce,nema potrebe za fakultetima,sve je dostupno online,ovaj "VTC" internet fakultet je tu kao i lynda cisto prezentaciono.

Samo Nemacka potrazuje po izvestaju Nemackog biroa rada oko 60.000+ "Java" programera.A kada nesto nema na trzistu a vi to imate,u ovom slucaju,znanje"Java" programskog jezika,brat bratu Vi odredjujete cenu i platu sami sebi, ne neko Vama,u prevodu nista ispod"5 hiljadarki mesecno i auto".Nije sala.Dace Vam i tri automobila ako vredite i stan,moje licno iskustvo sa par Ceha I Poljaka u Holandiji koji su dobili auto vec prvog meseca,nov pezo 308 na lizingu i to im dali da biraju boju ,prvi dobio stan vec nakon 7-8 meseci drugi je bio u proceduri za dobijanje tada kada smo pricali vec posle 10-ak meseci intezivnog rada.Rade ali nije strasno kada se udje u stos.Prvi skok iz padobrana je problem,svi ostali su manje vise rutina.

JAVA Enterprise-J2ee:


Uvod u Java programski jezik za pocetnike:

http://www.vtc.com/products/In...ramming-Language-tutorials.htm

Enterprise Java programiranje za napredne i situacije u praksi:

http://www.vtc.com/products/J2...terprise-Edition-tutorials.htm


Tu i tamo se takodje traze c++ i c# programeri,pa ko voli nek izvoli,mada po meni je "Java" "gospodar prstenova"

Visual studio .net studije:

http://www.vtc.com/products/Mi...isual-Studio.NET-tutorials.htm

C programiranje level 1 za pocetnike:

http://www.vtc.com/products/cprogramming2007.htm

C++ programinje level 2 za pocetnike:

http://www.vtc.com/products/c_plusplus_fundamentals.htm

C++ programiranje level 3 za napredne:

http://www.vtc.com/products/Advanced-C-Programming-Tutorials.htm

C# programiranje :

http://www.vtc.com/products/Mi...isual-Csharp.NET-tutorials.htm


Zakljucak nakog ovih par duzih postova:
>Kada bi znanje bilo sra..e,svako bi ga imao"-govorio je nekada moj profesor pre 20-ak godina.Slatko smo se tada svi u razredu smejali.Sada se vise ne smejem.Pamtim i dolazi mi svaka rec u secanju.

>Sa spomenutim kursevima i aktivnim ucenjem na daljinu ili ti putem"Internet fakulteta" dobijate znanje koje recimo 2011 ili 2012 racunajuci tu barem jedno 9-12 meseci samostalnog ucenja i prakse mozete ODMAH I VISE OD ODMAH I PRE OD ODMAH unovciti bilo gde u EU za ne manje od 4-5 hiljade evra.

Nemacka je tu kazem opet samo jedna u nizu.Cene It strucnjaka sa navedenim znanjima datim u linkovima gore idu u nebo.

Zivi bili pa videli.

Razvoj novih sprava,novih mobilnih aparata,novih uredjaja uslovljava potraznju za novim programerima jer se sve vrti manje vise oko"Jave" i "C++" kao i oko"PHP"-a

Potraznja i zahtevnost trzista za novim modelima automobila,aparata za industriju i ostalo vuce kvadratnom progresijom potraznju za navedene profesije programera iz mesec u mesec,bolje reci iz dana u dan.

Ko voli nek izvoli.

Srecno svima.


[ kozbi @ 24.10.2010. 16:00 ] @
Zaboravio.

Kada sve lepo naucite,red je i da dobijete diplomu.

Kako?

Pa "Java" je vlasnistvo "Sun microsystem"-a iz Amerike,skoro kupljen od "Oracle".

Daju zvanicnu diplomu a polazete iz nekih od ovlascenih test centara u zemlji najvise ih ima u Beogradu ali takodje i u Novom Sadu,Nisu.Nisam siguran za ostale gradove.proveriti.

Nakon polaganja dobijate medjunarodno priznatu diplomu"J2ee certified developer".

Za"PHP" postoji diploma"Zend php certified engineer" koji se polaze na zvanicnom sajtu zend.com kompanije koja stoji iza razvoja Php programskoj jezika u prethodnih par godina.

Drugim recima,to sto studirate,mozete ovekoveciti MEDJUNARODNO PRIZNATOM DIPLOMOM.

MEDJUNARODNO PRIZNATA DIPLOMA recimo "Java certified developer" ili "Zend php certifed developer" bice upisana zvanicno na sajtu navedenih kompanija koji stoje iza "Java" ili "PHP" sto Vas poslodavac ili bilo ko kome saljete CV moze videti i reci"Aha dakle radi se o sertifikovanom programeru,mozemo da nastavimo razgovor u vezi zaposlenja".


Ljudi sa navedenim sertifikatima podjimo od php-a ne rade ispod 30 evra radni sat.


http://www.j2eecertificate.com/


http://www.zend.com/services/certification/

Ove diplome odnosno sertifikati su ulaznica za bilo koji od poslova u Nemackoj i EU MOMENTALNO u bransi IT poslova.
[ dany12 @ 24.10.2010. 16:46 ] @
Ha ha ha ,a znao sam cim sam poceo da citam ovo tvoje pisanije da nesto reklamiras,nadam se da ce moderatori da odrade svoj posao.
[ dzoni03 @ 24.10.2010. 23:46 ] @
Naravno da vami za kvalifikovanim strancima ja sam jedan od njih i to uspesan,ali po novom pravilu kako kaze kancelarka Merkel moraju prvo nauciti nemacki da bi uopste radili tamo :)
[ tdusko @ 25.10.2010. 08:42 ] @
Ma samo neka ubrzaju proceduru za dobijanje radne dozvole. Dzabe meni 100 puta sto znam jezik kad baja cuje da nemam dozvolu iz mesta me precrta :)
[ Isak666 @ 25.10.2010. 09:40 ] @
Nesto sam juce slusao, mada to su sve samo najave i ko zna - tek se rade preciznije analize koji su potrebni kadrovi za naredne tri godine i onda ce se na osnovu toga odlucivati sta dalje.

Ako bude kao sto se prica da A1 bude obavezan nivo za sve, onda je to i bolja varijanta, jer se taj nivo da savladati brzo i lako.
Dok ako se uvede forma naseljavanja kao u Kanadi, onda ce se ocenjivati nivo znanja, pa ce tako ako bude navala sama konkurencija uciniti da moras poznavati veci stepen nemackog ne bi li usao u dozvoljenu kvotu.

Mada, jos je to samo prica.
[ mmix @ 25.10.2010. 10:01 ] @
Da, ali ne zaboravi da oni konkurisu sa drugim zemljama u EU za tu istu deficitarnu radnu snagu. Ja mogu da razumem zahtev da u roku od sta ja znam 6 meseci od dolaska moras da polozis A1, fair enough, ali da unapred ucis nemacki bez ikakvih garancija zaposlenja? Pfff, ego trip.
[ Slobodan Miskovic @ 25.10.2010. 10:07 ] @
OD svih zemalja u EU najbolje je ako je moguce otici u UK. Standard, jezik, ljudi, odnost prema strancima, sve je na strani UK.
[ Isak666 @ 25.10.2010. 10:35 ] @
Citat:
mmix: Da, ali ne zaboravi da oni konkurisu sa drugim zemljama u EU za tu istu deficitarnu radnu snagu. Ja mogu da razumem zahtev da u roku od sta ja znam 6 meseci od dolaska moras da polozis A1, fair enough, ali da unapred ucis nemacki bez ikakvih garancija zaposlenja? Pfff, ego trip.


Ma da, i ne samo EU nego i Kanada i Australija.
Negde sam procitao da 90% emigranata u Kanadi je visokokvalifikovana. Ako je istina EU moze da sanja tako nesto za sada.

Ali ako se prihvati ocenjivanje po odredjenim parametrima, medju ostalim i nivo poznavanje jezika, onda postoji sansa da te konkurencija primora da pre dolaska moras znati i visi nivo od A1.

A1 je realno lako savladiv - u mojem slucaju je trebalo manje od tri meseca uz tri put nedeljno privatne casove od sat i po, ali i svakodnevni samostalni rad.
I to je bilo za jedan prilicno dobar rezultat na testu.
Nezgodno je kad radis, ali nije nesto nerealno.

Mada, treba sacekati jer ce mozda uvoz visokoobrazovane radne snage imati drugacije uslove od ostalih.
Tek treba da srede proces priznavanja diploma za odredjene fakultete iz odredjenih zemalja.
Mozda nece nista ni da se promeni jer to vladajucoj glasackoj bazi moze biti lomljenje nogu - hej dovodis strance, a nasi cekaju na posao ;)
[ srndach @ 25.10.2010. 11:26 ] @

Neverujem da se nece nista promeniti.
Jeftinije im je i lakse da uvezu gotovog strucnjaka, nego da ga prave od nekog nemca ...
Osim toga, cini mi se da su Nemci uobrazeni i lenji.
Postali su takvi jer im je dugo dobro ...
Navikli se i sasvim lepo zive sa srednjom skolom ...
Sto da se cimaju i uce ko blentavi.
[ Isak666 @ 25.10.2010. 11:52 ] @
Ja isto ne kontam kako veci broj ljudi ne studira sa takvim uslovima.
Kad uporedim sa uslovima u Srbiji, pa ovo je smejurija.

[ mmix @ 25.10.2010. 12:03 ] @
Linija manjeg otpora. Sto da uce i provedu mladost nad knjigom kad ih ceka posao, maldost je za ludilo i zezanje. A ako ih ne saceka posao bice kriv imigrant koji mu ga je uzeo ;)
[ DaliborP @ 25.10.2010. 12:29 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: OD svih zemalja u EU najbolje je ako je moguce otici u UK. Standard, jezik, ljudi, odnost prema strancima, sve je na strani UK.

Da, samo da ne moras napustati London :)
[ Isak666 @ 25.10.2010. 12:39 ] @
Citat:
mmix: Linija manjeg otpora. Sto da uce i provedu mladost nad knjigom kad ih ceka posao, maldost je za ludilo i zezanje. A ako ih ne saceka posao bice kriv imigrant koji mu ga je uzeo ;)


Zato ce biti dobro onima koji zele dalje da studiraju u DE.
Kontam da imaju negde oko trecine visokoobrazovanih u zemlji i negde oko 10% nezaposlenih. Sto nije lose.
I sad da sve te nezaposlene nekim cudom prekvalifikuju u visokoobrazovani kadar i svedu nezaposlenost na nulu - trebace im i dalje profila za odrzanje privrednog rasta, jer jednostavno im fali ljudi.

Ok, ne treba im samo visokoobrazovani ali im definitivno treba ljudi i nesto moraju da rade.


Vec sad su uslovi studiranja smejurija (Bafög ili ti neka forma studentskog kredita moze da ide i do 700€ mesecno i dobija se do tridesete zagarantovano i racuna se po tvojim troskovima i nije fiksan, cena na drzavnim je 500€ po semestru i cesto studenti roditelji ne placaju ni to, postoje vrtici za decu studenata pri nekim univerzitetima, kojekakve stipendije i fondovi pomoci, pravo na minijob do 400€ mesecno pride, a ove sitnezi tipa olaksica za studente za prevoz i sl ni ne racunam), a u najavi su jos povoljniji.

Jos ako si i stranac - jos bolje :D
Tako da ne kontam te ljude, ali sta sad.
Jos bolje za mene.
[ LET @ 25.10.2010. 14:28 ] @
Ljudi ja sam dugo vremena bio zagrejan za DE, pokusavao svasta, prijavljivao se svuda, ali nista. Prolazio sam testove znanja imao telefonske razgovore, ali kad se pomene pitanje vize, tu svi zatvaraju vrata.

Zbog toga sam se preorjentisao na Australiju, Kanadu i sl. Mogu vam reci da mi se sistem koji su Englezi davno izmislili a zove se Highly Skilled Migration Program jako svidja. Fer je znas na cemu si. Ako si ti visoko obrazovani strucnjak sa nekoliko godina iskustva i tvoje zanimanje se nalazi na listi deficitarnih ti prolazis. Skupis odredjeni broj poena i to je to.

Ja mislim da ce Nemci morati da uvedu tako nesto, ako hoce da uvezu kvalitetnu radnu snagu.
Ova prica sa blue card traje vec 5 godina i nije se pomakla sa mrtve tacke. Po meni ovaj sistem bodovanja je najefikasnije resenje i za zemlju i za kandidate.
[ mmix @ 25.10.2010. 14:42 ] @
Nisu to bas cvece i ruze kao sto pricate ;)

Kad prebacis sistem utvrdjivanja strucnosti sa korisnika tih usluga koji je sposoban da ih odredi (poslodavac) na nekog ko to ne ume (kao sto je drzava) onda se strucnost umesto sposobnoscu utvrdjuje strucnom spremom, a jedno nije isto sto i drugo. Kanada je primer toga, zato u Kanadi mozes videti doktore nauka koji voze taksije i pricaju kako je kanada anti-imigrantska zemlja, po drzavi strucni a u praksi nesposobni da nadji i zadrze posao. Drzava ne treba da preuzima na sebe te aspekte, treba da pomogne svojim privrednim subjektima da brze dodju do resursa za koje su oni uvrdili da su strucni, neophodni i da za njihov posao ne postoji adekvatan lokalni resurs.
[ Devanagari @ 25.10.2010. 15:23 ] @
Citat:
mmix: Ja mogu da razumem zahtev da u roku od sta ja znam 6 meseci od dolaska moras da polozis A1, fair enough, ali da unapred ucis nemacki bez ikakvih garancija zaposlenja? Pfff, ego trip.

Tačno tako. Čitava tema je prežvakana priča, svi mi znamo za Uniju poslodavaca Nemačke i njene priče o deficitu 400 000 stručnjaka.

Dosta sam pričao o tome sa kolegama svih struka, u kojoj god zemlji da sam radio, koji su pokušavali nešto gore. Nekako se u praksi sve svede na to da ima posla ali moraš da znaš nemački, da imaš lokalno iskustvo, lokalne veze, lokalno ovo, lokalno ono,… E pa rođaci, žao mi je što baš ja to moram da kažem ali — da imate takve ljude onda vam ne bi ni nedostajali, toliko je prosto!!!

Ali ko zna, možda im dođe iz du*eta u glavu u narednim godinama.
[ saymon85 @ 26.10.2010. 13:19 ] @
mene interesuje (posto se uglavnom spominje programiranje) kakava je situacija sa strucnjacima za mreze tipa cisco,microsoft,linux....kako uopste moze da se prodje u eu sa znanjima i sertifikatima doticnih ja imam neku polu informaciju za Englesku gde se plata za sys admine krece od 30-40k funti godisnje...
[ THEPRODIGY @ 28.10.2010. 01:32 ] @
Citat:
Konacno se otvaraju bar jedna vrata u EU koja ce mlade visoko obrazovane pojedince znati da vrednuje i postuje onako kako to Srbija nikada nece zeleti, a ni umeti.

Zato zelim da pruzim podrsku svim mladim ljudima koji razmisljaju o tome da li da odu ili ne.

Omladino, postavite sebi samo jedno pitanje, a to je:" Koja je to najrazvijenija, najmocnija I najuticajnija drzava u Evropi i koje su sve to mogucnosti koje bi vam nemacka pruzila, a koje Srbija nikada nece moci da vam ponudi " ???


Omladino, postavite sebi jos samo jedno pitanje, a to je:" Koje su sve to mogucnosti koje bi vam Srbija pruzila, a koje Nemacka nikada nece moci da vam ponudi?

Citat:
Prilikom donosenja odluke o tome da li zelite da odete u Nemacku ili ne, ne zaboravite i 90-te godine, i ratove, i sankcije, i vizni rezim, i hiperinflaciju, i nenormalno visoku nezaposlenost, i korupciju, i kriminal, i nepostovanje zakona kao ni osnovnih ljudskih prava. Ima toga jos puno...

Prilikom donosenja odluke o tome da li zelite da odete u Nemacku ili ne, ne zaboravite i XX vek, i ratove, i sankcije, i vizni rezim, i HIPERINFLACIJU, i nenormalno visoku nezaposlenost, i korupciju, i kriminal, i NEPOSTOVANJE ZAKONA KAO I OSNOVNIH LJUDSKIH PRAVA. Ima toga jos puno...

Citat:
I jos nesto... Zapitajte se - gde zivite, kako zivite, s kime zivite, kada ste zadnji put bili na nekom letovanju ili zimovanju, kolika vam je plata, koliko dnevno provodite vremena na poslu a koliko ste za to placeni, koliko vasi roditelji moraju svaki mesec finansijski da vam pomognu da biste preziveli ukoliko ne zivite sa njima u istom stanu...

Vise puta nego moji rodjaci u Nemackoj i Australiji, uz manje rada, ali naravno sve legalno i legitimno od A do Š! Otac mi je vlasnik malog preduzeca (ide od banke do računovođe i ima 1 radni dan u nedelji) , majka i sestra nezaposlene, ja student, baba prima penziju od 11.000, zet radi kao profesor fizičkog (smešno radno vreme), pokojni deda bio fizički radnik, nikad kriminal, nikad nelegalni poslovi, muljanje, uvek na belo! Rezultat:
Kuće 300m2 (da ne mislite da imam dvorac u Kaludjerici /napola dovrsene kuce bez izolacije itd./, fasada vredi kao jednosoban stan u Beogradu) i 200m2, tri automobila, i sve to kroz jednu generaciju izgrađeno i zarađeno...

Citat:

Nemojte misliti ni da je u Nemackoj sve bajka i da novac pada sa neba. Ali, budite sigurni da su Nemacka i Srbija kao nebo i zemlja. Ja to odlicno znam, verujte mi. Ali... To odlicno znaju i svi Srbi koji godinama zive u Nemackoj, a u Srbiju dolaze jednom ili dva puta godisnje na odmor, ali vam oni to nikada nece priznati i ovako otvoreno i iskreno reci ! I uvek ce vam govoriti kako je u Nemackoj jako tesko, kako se jako tesko zivi, kako je brz zivot, kako mnogi ostaju bez posla, kako firme propadaju, kako je sve lose i neizdrzivo, a ako je zaista sve tako kao sto pricaju, zasto se niko od njih u poslednjih desetak ili vise godina nije vratio u Srbiju, vec je ostao da zivi u Nemackoj ?! Hm, vrate se oni, ali tek onda kada postanu penzioneri i kada im dosadi zivot u Nemackoj, jer su u Nemackoj ziveli trideset ili cetrdeset godina...

Nateraj nekog ko je ziveo 40ak godina u Srbiji da ode u Nemacku, obicno ne uspeva... Osim ako ne padne na price da je tamo SVE bolje, mada i tada tesko...

I NA KRAJU, NIJE LI ZDRAVLJE NAJVECE BOGATSTVO? (Pogotovo psihicko)

Sve drzave i drustveni sistemi imaju svoje uspone i padovi, kao i svoje nedostatke i kvalitete, zasto uvek gledamo samo jednu stranu price, pogledajmo i drugu...

Jedan pametan covek je rekao: "Bolje da imas pare u Srbiji, nego pare u Svedskoj"
I da, odmah bi se vratio, ali ne moze tek tako da napusti decu... Najsrecniji je kad dodje "ovamo", i malo malo pa ga vidimo na vratima :D

Izvinite ako neko misli da moj primer (koji ne moze biti realniji) nije nasao svoje mesto u ovoj diskusiji, ali koliko vidim moji vrsnjaci svi imaju slicnu pricu...

Uostalom gde jos mozes da zaradjujes 200e a trosis 300e?
[ THEPRODIGY @ 28.10.2010. 01:33 ] @
Citat:
saymon85: mene interesuje (posto se uglavnom spominje programiranje) kakava je situacija sa strucnjacima za mreze tipa cisco,microsoft,linux....kako uopste moze da se prodje u eu sa znanjima i sertifikatima doticnih ja imam neku polu informaciju za Englesku gde se plata za sys admine krece od 30-40k funti godisnje... :)

Imas temu na ES koliko kosta zivot u UK, tako da pogotovo u ovo vreme tzv. ekonomske krize 30-40k mi se cini jako smesno...
[ osmania @ 28.10.2010. 07:33 ] @
Sta ce se desiti u skorije vrijeme.

Austrijanci isto imaju problem sa visokim skolstvom i radnom snagom inzinjera. Ali oni imaju drugi plan.
Ovde studenti koji zavrse Fax nemaju pravo da dobiju odmah radne papire. Nego moraju inzinjeri koji zavrse fax ovde da nadju posao pod vise uslova da plata bude tolika itd....

Sad hoce da te uslove neke ukinu a neke ce samo malo olaksati.

Jer onda dobije automacki radnu snagu inzinjera nije austrijanac a zavrsio fax ovde tj zna skoro perfektno njemacki i uklopio se u sredinu.

Jer znam dosta ljudi koji su zavrsili fax u Austriji nisu nasli posao mislim neki jesu i nasli posao ali papiri nisu sredjeni a to kao da na crno radis....

Mislim da ce prvo da to pociste ovde pa ako bude trebalo onda ce da uvoze. Mada znam sigurno da Ceska i Slovacka uvoze radnu snagu, samo nadji posao ili poslodavca koji zeli da te zaposli za 2 dana sredjena birokratija. (Ali vazi za inzinjere )
[ LET @ 28.10.2010. 08:09 ] @
Citat:
THEPRODIGY: Imas temu na ES koliko kosta zivot u UK, tako da pogotovo u ovo vreme tzv. ekonomske krize 30-40k mi se cini jako smesno...


Tacno je da je London skup, ali ni ostali veliki centri ne zaostaju mnogo pogledaj Minhen.
Ne znam zasto mislis da je 40k funti smesna cifra. To je ipak prosek koji jedan senior SW developer moze da dobije kao pocetnu platu.
[ mmix @ 28.10.2010. 09:06 ] @
Ne mozes porediti ta dva ni blizu, bio sam i u Londonu i u Minhenu i cene svega su nebo i zemlja, pocev od prevoza, preko fastfooda i hrane generalno pa do smestaja. U Minhenu mozes naci stan u novogradnji na obodu grada za 1200e po kvadratu, u Londonu za 1000 funti veoma veoma tesko, cak ni neke olupine od zgrada. Cene cak idu i do 10000 funti po kvadratu za lokacije koje su tu do pola sata tubom do city-a (npr razdaljina mokri lug do kneza). Ako radis u engleskoj, zivis dalje od grada i putujes vozom u london i presedas na tube i commutujes sat i vise u jednom pravcu, nema teorije da kao sljaker sa 40k sebi priustis zivot u Londonu, jos sa porodicom.
[ Slobodan Miskovic @ 28.10.2010. 09:15 ] @
Pa majku mu :) nije London = UK :)
[ mmix @ 28.10.2010. 10:08 ] @
Istina, ali van Londona su i plate manje. A i nekako mi se nije svideo recimo Liverpul nikako, nije grad kriv, sve je to funkcionalno, ali nekako mi je sve bilo tmurno i ljudi mi uopste nisu izgledali prijemcivo To je naravno moj subjektivni osecaj, sasvim sigurno ne mora biti tacan. Doduse bar sam video engleze u Liverpulu, u Londonu u centru skoro da nisam video nijednog
[ saymon85 @ 28.10.2010. 10:40 ] @
Citat:
THEPRODIGY: Imas temu na ES koliko kosta zivot u UK, tako da pogotovo u ovo vreme tzv. ekonomske krize 30-40k mi se cini jako smesno...



ja sam UK uzeo kao primer i tu informaciju koju ja imam....a mene interesuje kako se krece plata,uslovi u svim zemljama EU za sys,net admine(inzenjere)....
[ Devanagari @ 28.10.2010. 12:29 ] @
Citat:
THEPRODIGY:Otac mi je vlasnik malog preduzeca (ide od banke do računovođe i ima 1 radni dan u nedelji)

Čoveče iz kakve si ti priče ispao, pa vidiš li i sam da si napisao da vas sve zajedno taj čovek izdržava. Nema vas malo u ovoj zemlji koje izdržavaju roditelji ali vas je opet dosta manje od ljudi koji moraju da rade kao konji pa opet ništa nemaju.

Pitaj čoveka koji u Nemačkoj i Australiji radi dva posla 14 sati dnevno i pitaj čoveka koji u Srbiji radi dva posla 14 sati dnevno dnevno ko ima više i ko je više stvorio, i kakva je kome perspektiva, a ne ovako o čoveku koji "ima jedan radni dan u nedelji”.

Ne znam nikoga — ali nikoga — ko je otišao napolje i vratio se da živi ovde, od rođene sestre preko bliskih prijatelja pa nadalje. Neki se muče i žale ali niko se ne vraća. Sa druge strane, većina je stala na svoje noge, skućili se, oformili porodice, srećni su, a to je za oooooogroman procenat ljudi ovde misaona vežba. Meni to što sam čuo i video kod njih znači daleko više od toga što ti poznaješ nekog čoveka koji baš voli da dođe ovde iz Švedske.
[ LET @ 28.10.2010. 13:49 ] @
Citat:
mmix: Ne mozes porediti ta dva ni blizu, bio sam i u Londonu i u Minhenu i cene svega su nebo i zemlja, pocev od prevoza, preko fastfooda i hrane generalno pa do smestaja. U Minhenu mozes naci stan u novogradnji na obodu grada za 1200e po kvadratu, u Londonu za 1000 funti veoma veoma tesko, cak ni neke olupine od zgrada. Cene cak idu i do 10000 funti po kvadratu za lokacije koje su tu do pola sata tubom do city-a (npr razdaljina mokri lug do kneza). Ako radis u engleskoj, zivis dalje od grada i putujes vozom u london i presedas na tube i commutujes sat i vise u jednom pravcu, nema teorije da kao sljaker sa 40k sebi priustis zivot u Londonu, jos sa porodicom.


Ja ne znam druze kada si ti to bio u Londonu, i ne znam kakav je tvoj zivotni stil kada tvrdis da sa 40k ne moze da se prezivi. Zasto pricas o ceni kvadrata tesko da bilo ko cim ode moze sebi da priusti da kupi nekretninu. Koliko sam ja video, moguce je za 1000 funti naci sasvim pristojan jednosoban stan na periferiji. Prema tome ne vidim zasto prosecan sljaker sa 3000 neto mesecnih primanja ne bi mogao da prezivi.
[ mmix @ 28.10.2010. 14:02 ] @
Od kad se u UK ugovara neto plata? Ako me secanje dobro sluzi na 40k bruto plate ti kuci posle poreza nosis 2400, od cega pored stanarine jos treba da ti ide penziono, pa 200 funti za 6 zona travelpass, pa hrana i svi ostali troskovi, itd. Plata od 40k je bedna za London area, cak i za soliranje u studiju a kamoli da povedes porodicu tamo. Ali ima dovoljno ocajnika kojima je korica leba na periferiji dobra, pa ima ko ce i da radi za tu platu, ako je tebi to super ja ti necu soliti pamet. Meni sasvim sigurno ne izgleda ni malo privlacno naspram ostalih drzava/regiona kojima treba strucna snaga.
[ vilil1 @ 28.10.2010. 14:28 ] @
Citat:
Devanagari: Pitaj čoveka koji u Nemačkoj i Australiji radi dva posla 14 sati dnevno i pitaj čoveka koji u Srbiji radi dva posla 14 sati dnevno dnevno ko ima više i ko je više stvorio, i kakva je kome perspektiva, a ne ovako o čoveku koji "ima jedan radni dan u nedelji”.

Ti odes negde u inostranstvo i radis dva posla, 12-14 sati dnevno...I verovatno mislis da si uspeo u zivotu...

Nazalost, masa ljudi zivi i radi tako.

'ladno, al' standard. ;)
[ Devanagari @ 28.10.2010. 19:19 ] @
Hajde sad skupi hrabrosti pa prokomentariši i ostatak rečenice koju si čak i citirao.
[ Isak666 @ 28.10.2010. 19:39 ] @
^^
Ne kontas.
Nije bitno sta si ti mislio, nego je bitno da se preko samo radi i da se nema kad ziveti i nema tu druzenja, gubis dusu bla bla bla
[ Zeleni zub @ 12.11.2010. 07:09 ] @
http://www.economy.rs/vesti/13...Najnovije+vesti+-+Ekonomija%29
[ mmix @ 12.11.2010. 07:25 ] @
Onda leva ruka ne zna sta desna hoce, jer koliko jutros dobih ovaj mail:

Citat:
Sehr geehrter Herr Mitrovic,

vielen Dank für Ihre Bewerbungsunterlagen. Bitte teilen Sie uns noch mit, wie Ihre Deutschkenntnisse sind. Vielen Dank.

Mit freundlichen Grüßen
hr taj i taj, firma ta i ta


Samo jedan u nizu takvih odgovora.

[ bookmark @ 12.11.2010. 11:56 ] @
Po ovome bi onda morali da uradimo nešto povodom naših Deutschkenntnisse sposobnosti. Da li uopšte krenuti sa nemačkim i A1 sertifikatom?
[ mmix @ 12.11.2010. 12:15 ] @
PA ne mozes ti da radis sa A1, A1 je "ja biti djura, mene bolela uvo" kad odes kod lekara. Bar po klasifikaciji ne vidim da mozes da radis nesto smisleno na Nemackom pre B1.

http://www.learn-german.com/welcome/german_level_en.htm

Ako hoce 400k strucnjaka morace da pocnu da rade na engleskom.
[ bookmark @ 12.11.2010. 12:29 ] @
Pa, ne vredi slati cv-jeve na lokalne oglase. Mislim da treba izbegavati oglase od neke "kleine firma GmbH"-kako ja zovem male kompanije u privatnom sektoru, već pucati na nešto što liči na korporaciju koja ima uslova i može da dovuče nekog sa strane.
[ bookmark @ 12.11.2010. 12:32 ] @
I po tom pravilu nemački služi za svakodnevnu komunikaciju, što mi se čini da odgovara tom famoznom nivou B1/B2.
[ Zeleni zub @ 13.11.2010. 07:36 ] @
Mozda tvrde pazar :)
[ mmix @ 13.11.2010. 09:08 ] @
Kome? :)

Ako nekome tvrde pazar to su nemacki strucnjaci. Ako fali 400k ljudi a isti ne mogu da se nadju onda je vreme za povisice ;)
[ xnor @ 25.11.2010. 21:19 ] @
Citat:
Za samog poslodavca nije bitno ali za imigraciono mislim da jeste. Cini mi se da je jedan od sulova za dobijanje radne dozvole taj da moras imati visoko obrazovanje.


I mene ovo zanima. Imam ponudu firme za poziciju programera i treba uskoro da odem do ambasade ali me brine da će me njihov zavod odbiti za radnu dozvolu pošto nemam diplomu. Ima li neko više informacija o neophodnosti diploma za nemačku radnu dozvolu?
[ Ivan Dimkovic @ 25.11.2010. 21:25 ] @
Sto se IT-a tice, diploma nije neophodna za dobijanje boravisne/radne dozvole.

Bitno je da je ponudjena plata jednaka ili veca od proseka koji se racuna svake godine (ne znam koliko je ove godine, bilo je 40K EUR pre par godina) i da je firma uradila pretragu na lokalnom trzistu radne snage.

Ako je u pitanju dobro-stojeca firma, i ako je u pitanju iole seniorska pozicija, ne bi trebalo da bude problema ako su ispunjeni zahtevi po pitanju plate i ostalih procedura.
[ srndach @ 27.11.2010. 16:53 ] @
Da li je nekom poznato sta se desava sa zakonom kojim bi od januara 2011 trebalo da bude omoguceno lakse priznavanje diploma stecenih van Nemacke ?

I uopste, da li mislite da bi bilo lakse prvo nostrifikovati diplomu, pa onda krenuti u trazenje posla ?
[ Isak666 @ 27.11.2010. 22:39 ] @
Zakon nakon usvajanje sledece godine na saveznom nivou bi trebao da prodje i kroz pokrajinske parlamente, a to moze potrajati.
To je dobrim delom i politicko pitanje, jer npr dosta ljudi iz baltickih zemalja ima diplome SSSR-a, a koje su priznate u EU ;)
[ srndach @ 28.11.2010. 11:36 ] @
@Ivan

Da li to znaci da prilikom konkursa za posao, treba da kazem da imam iskustvo, Cisco papire i srednju skolu ?
Posto sama papirologija, sudeci po informacijama iz ambasade, oko proveravanja diplome traje i do 12 nedelja ...

Koliko sam do sad uspeo da ispratim, nema nikakvih beneficija, to sto sam MSc, nikakva Bolonja mi ne pomaze ...
A te price o blue card i kako im fali kvalifikovane strucne snage se odnosi na izuzetne pojedince, nobelovce u najmanju ruku ...

Konkretno, na sajtu anabin, nasao sam FTN iz NS, niko ne pominje Bolonju, ali dosadasnje diplome se nalaze u kategoriji A5 - Diplomgrad Univ...
Takodje sam pronasao da je Lajbnicov univerzitet u Hanoveru, na neki nacin povezan sa FTN Novi Sad ...
Ne znam sta to jos znaci ...

Uglavnom, stvari oko priznavanja diploma se resavaju regionalno i pokusacu da iskopam nesto o UNI u Hannoveru ...

Ako neko ima ikakva saznanja, molim vas ...
Neustrucavajte se :)
[ mmix @ 28.11.2010. 12:01 ] @
O cemu se ovde radi zapravo, zar nije priznavanje diploma vezano samo za nastavak skolovanja? Zar moras prvo da validiras diplomu da bi dobio radnu dozvolu?
[ 33333 @ 04.12.2010. 09:36 ] @
Cula sam da nasi lekari dosta odlaze u Nemacku, da li neko zna mozda na koji nacin to rade i kome bi trebalo da se obratim ,kako nadju ko ce da ih primi?Ja bih htela da odem, ali ne znam odakle da pocnem,koji je put siguran i proveren.Na birou su mi rekli da traze samo specijaliste,da li neko zna da li primaju i mladje lekare? HVALA!
[ miloshzorica @ 05.12.2010. 16:32 ] @
te price kako se nigde ne zivi kao kod nas okacite macku o rep

cak i u drugim ne bas sredjenim zemljama ekipa koja ''radi jedan dan nedeljno'' zivi mnogo bolje nego u srbiji. theprodigy i ostala nabedjena tatina deca bi crkla od zavisti i ljubomore da vide njima slicnu ekipu recimo ovde kod mene u argentini ili u brazilu ili u meksiku

zivot u predgradju ili malom provincijskom mestu ne preporucujem nikom ko nije u fazonu ekrema jevrica. ziveti u gradu, velikom gradu i ne u nekoj zabiti, cak i da placas skuplju rentu se isplati. izracunaj koliko vremena izgubis u prevozu. da deo tog vremena nadjes dodatni posao, opusteno bi zaradio i vise od razlike u renti. jednom sam ziveo u suburbia i to bas u londonu i poludio drugi mesec, te se vratio u grad. u londonu je definitivno dosta los odnos plata i troskova iako se dobro zaradjuje. tu dodaj katastrofalan kvalitet housing, uzasnu klimu, uzasnu klopu (zato sam sad u buenos airesu, jednoj od gastronomskih prestonica), ... london je fenomenalan da kao mlad odes neko vreme radi posla, pokretanja biznisa ili usavrsavanja. inace, ima puno boljih mesta za zivot. ostatak UK zaboravite. ujedno, london je u tom delu sveta najbolje mesto za biti stranac.
[ osmania @ 05.12.2010. 18:32 ] @
Njemačka želi strane radnike

Njemačko Ministarstvo rada planira ukinuti dosadašnje pravilo koje je otežavalo stranim radnicima zapošljavanje u zemlji. Naime, strance se smjelo zapošljavati samo ako na njemačkom tržištu rada nije bilo nezaposlenih s potrebnim kvalifikacijama, no od sada bi kvaliteta bila jedini kriterij. U Njemačkoj najviše fali inženjera, njegovatelja, medicinskog osoblja i stručnjaka za elektroniku. Nove uredbe bi na snagu trebale stupiti na proljeće.
Video
[ Svejeok @ 10.12.2010. 13:27 ] @
Pozdrav svima. Ako Bog da uskoro cu imati diplomu strukovnog inzenjera informatike , i najverovatnije diplomu inzenjera informatike sa masinskog fakulteta. Mislite da se moze nesto uraditi sa ovim u Nemackoj. Glavna stvar na kojoj bi radio jeste web design i graficki dizajn . Tek sam na pocetku ali dobro mi ide , html , css , javascript , etc...U obzir dolaze i mreze , a ovaj php i java su prilicno teski , treba dosta vremenaaa...... Ali naravno da se sve moze kad se hoce.Nemacki ne bi trebao da bude neki problem nadam se... :// Pozdrav svima i srecno
[ srdjanm3 @ 28.12.2010. 12:47 ] @
Da li neko moze da mi kaze informaciju koliko je okvirno plata jednog masinskog inzenjera u nemackoj... Znam da zavisi od brdo stvari, ali konkretno, masinski inzenjer 29 godina... 4 godine radnog iskustva... Da kazemo da je u pitanju posao klimatizacije grejanja i hladjenja, projektovanje instalacija.

Znaci odokativno kolika plata moze da se trazi kad se konkurise za neki posao, cisto da znam neki red velicine

Hvala unapred.

Pozdrav
[ endre85 @ 28.12.2010. 13:59 ] @
Probaj da ovde iskopas neke smernice.
[ srdjanm3 @ 28.12.2010. 15:26 ] @
Hvala puno.

Pozdrav
[ fox_mulder @ 14.01.2011. 00:46 ] @
Posle kratkotrajnog premisljanja oko studiranja u Nemackoj, odlucio sam se da ipak direktno krenem sa trazenjem posla.

Moj nivo znanja nemackog je otprilike B2. Mislim da bih do kraja 2011. godine stigao na C1 nivo zasigurno.

Zavrsio sam elektrotehniku, smer telekomunikacije, i radim u struci u jednoj firmi u Beogradu. Za oko tri godine rada tamo, naucio sam puno stvari iz prakse vezanih za principe rada telekomunikacionih sistema kao sto je IP televizija, p2p i p2mp linkovi. Takodje, stekao sam prakticna iskustva na linuxu, windows 2003 serveru i sa cisco opremom, a znam nesto i od scriptinga i Python jezika. U odnosu na kolege mog godista, znanje mi je prilicno svestrano, a pritom ne i povrsno, zato sam dosta cenjen u poslu i kod poslovnih partnera.

Medjutim, nivo stresa u Srbiji je neverovatan za komparativno malu platu koju primam, i ne samo to, puno razloga me tera da jednostavno ne zelim vise da zivim ovde.

Moje pitanje je: Koliko je tesko u Nemackoj pronaci poziciju junior inzenjera, i koje su pozicije u oblasti telekomunikacija najvise trazene? Koji je to skill set po vama koji jedan telekom inzenjer mora da ima da bi uspesno zapoceo karijeru u Nemackoj? Sta je korisno nauciti? Koliko je nivo stresa u Nemackoj, po vasem licnom iskustvu?

I na kraju, da li sam previse optimistican kada kazem da ljudi u Srbiji puno vise rade i da se od njih trazi puno vece znanje nego od ljudi na ekvivalentnim pozicijama u Nemackoj?

Molim za savet. Hvala!
[ elmagico @ 14.01.2011. 08:09 ] @
@fox mulder

Moze da se nadje posao i to nije problem, problem su ti papiri.
[ fox_mulder @ 14.01.2011. 18:06 ] @
Da li su zaista takav nepremostiv problem?

Molim da mi neko potvrdi da li informacija sa Bundesagentur sajta znaci da moja minimalna bruto plata mora biti 85500 evra na godisnjem nivou:

http://www.arbeitsagentur.de/n...isten/IT-Spezialisten-Nav.html

na linku iznad pise nesto u stilu da primanja moraju biti iznad dvostrukog iznosa Gesetzliche Krankenversicherung za dobijanje radne dozvole bez ikakve saglasnosti Bundesagentur (ne razumem bas kakvo je to ustanovljeno zdravstveno osiguranje?) Na linku ispod pise da je Beitragsbemessungsgrenze der gesetzlichen Krankenversicherung 42750 evra godisnje, sto znaci da bi za boravak trebala najmanja plata od 85500 evra godisnje..:

http://www.aufenthaltstitel.de.../beitragsbemessungsgrenze.html

Da li ima neki minimalni iznos plate koji je potreban? Kakva su vasa iskustva sa tim pravilima oko dobijanja radne dozvole?

[Ovu poruku je menjao fox_mulder dana 14.01.2011. u 19:40 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao fox_mulder dana 14.01.2011. u 20:12 GMT+1]
[ igor-ch @ 14.01.2011. 18:15 ] @
Citat:
fox_mulder: Da li su zaista takav nepremostiv problem? Da li to znaci da mnoge firme nece zeleti da me zaposlim samo zato sto nisam EU gradjanin?


Pogledaj ovde, objasnio sam kako se moze naci posao u CH:
http://www.elitesecurity.org/t398634-0#2590557
[ mmix @ 14.01.2011. 18:18 ] @
Sa B2 neces imati nikakvih problema, jos narocito ako si svez sa faksa (citaj jeftin). Takvih poslova ima na tone po EU pa i Nemackoj. Glavni i najosnovniji problem si vec resio, znas Nemacki. A firmu voljnu da ti sponzorise Arbeitserlaubnis ces naci pre ili kasnije.

Napravi cv kao sto je ovde sugerisano na forumu i kreni da se prijavljujes.

[ Ivan Dimkovic @ 14.01.2011. 19:43 ] @
Citat:
fox_mulder
Molim da mi neko potvrdi da li informacija sa Bundesagentur sajta znaci da moja minimalna bruto plata mora biti 85500 evra na godisnjem nivou:


Ne, to je minimalna plata za dobijanje "blanko" stalne radne dozvole bez ikakvih pitanja. To je plata nekog dobrog srednjeg menadzmenta i dobrih senior inzenjera, to su uveli kako bi privukli takvu radnu snagu. Ta opcija te zanima ako si iskusni senior i imas firmu kojoj bas ti trebas.

Ako ti to ne radi posao, onda treba ti bruto plata koja je odokativno pola te gore za bilo kakvu radnu dozvolu za strucni ICT posao. Medjutim to je "obicna" radna dozvola (ogranicena, prvo ce ti je dati na godinu dana najverovatnije i vezana je za zaposlenje), za koju se od 2005 zahteva da, kada je dobijes, moras da upises integracioni kurs (doduse, drzava placa).

[ xnor @ 14.01.2011. 20:48 ] @
Da li ta "obična" radna dozvola omogućava spajanje porodice (naknadni dolazak žene i deteta)?
[ Ivan Dimkovic @ 14.01.2011. 21:02 ] @
Omogucava, ali ne znam tacnu proceduru (posto meni nije trebala - nisam imao sa kim da se spajam ;-) ali sigurno ima drugih ljudi koji zive u DE koji tu mogu da pomognu.

Razlika izmedju "obicne" i te specijalne neogranicene dozvole za visoko placenu radnu snagu je u samoj proceduri - sa "obicnom" mora da se aplicira i stvar ide po regularnoj proceduri, dok za onu gore opciju (>85K EUR) se sve dobija odmah.

U svakom slucaju, i sa jednom i sa drugom procedurom je moguce spajanje porodice - razlika je samo u procedurama i potrebnom vremenu.

[ fox_mulder @ 14.01.2011. 22:21 ] @
Hvala svima!

Ivane, da li je moja racunica koja kaze da je oko 35% godisnje bruto plate davanje za poreze ispravna? Pri tome mislim na situaciju kada dodjem u D sam (znam da je umanjenje poreza na mesecnom nivou oko 400-500 evra ako dovodis suprugu).

Dakle, to bi znacilo da bi mesecna plata bila oko 2400 evra neto, sto je prilicno dobra plata za inzenjera sa tri godine radnog iskustva? Pri tome, ja sam svestan da ce se moje tri godine iskustva prilicno relativizovati, te da cu ja u stvari teziti da nadjem posao koji zahteva nesto manje pocetnog iskustva kako bih se lakse uklopio.
[ Ivan Dimkovic @ 14.01.2011. 22:26 ] @
Yep, racunaj na oko ~35% poreza sa tom platom. 2400 EUR je dobra neto plata u DE osim u finansijskim/industrijskim centrima gde su plate nesto vece (ali se i dalje moze ziveti sasvim OK sa njom).

U principu, dosta firmi generalno ne daje odmah punu platu vec cekaju da se zavrsi probni period koji traje 6 meseci, tako da nemoj da te to iznenadi.


[ fox_mulder @ 14.01.2011. 22:30 ] @
Uopste me to ne bi iznenadilo - upravo zato i mislim da je 2400 dobra plata za mene koji bih tek poceo u Nemackoj da radim ;) racunam da je nesto oko 2000 realna pocetna plata koju bih mogao da dobijem. Ali da li cu dobiti radnu dozvolu sa mesecnom platom od 2000 neto, da li to moze biti problem?
[ tdusko @ 15.01.2011. 08:32 ] @
Ja sam imao interesantnu situaciju sa jednim nemcem na telefonskom intervjuu. Kada me je pitao koliku platu hocu, rekao sam 37000 bruto godisnje sto mu dodje oko 2000 neto mesecno, on mi je rekao da on ne moze tu platu da prihvati jer je minimalna plata za tu strucnost i iskustvo 44000 eur. Ja sam se samo nasmejao i rekao kein problem ali ta me firma nazalost nikada vise nije kontaktirala ;). Takodje, taj lik mi je trazio da ocenim svoju strucnost u oblasti web programiranja od 1 do 6(1 ekstra, 6 nedovoljno). Ja sam rekao 2 na sta se on vrlo iznenadio i pitao me zacudjeno:"Zar nije 1???". Jbga, ako sam ja 1 sta je onda onaj sa 10+ godina iskustva.

Sto se plate tice, moje misljenje i iskustvo je takvo da je pocetna plata u softverskoj industriji poprilicno nebitna do neke donje granice jer jako brzo moze da raste. Firma na pocetku tezi minimalno mogucoj plati koja ce radniku da obezbedi kakvu takvu satisfakciju i motivaciju da bi ubrzo bila spremna na povecanje koje u roku od 2-3 godine moze da bude i preko 50%. Ovo vazi naravno za "zdrave" firme.

E sad, pitanje je na sta je ko naviko' i na kakve kompromise je spreman. Ja imam auto vec 9 godina i ne izlazim iz njega ali sam bez problema prihvatio cinjenicu da ako odem za prvo vreme necu moci da imam auto jer je to skoro neizvodjlivo ako imas 2000 neto. Auto ce taman da zalegne za stan jer da bi se uselio recimo u jednosoban stan(citaj garsonjera) u Minhenu trabace mi 600 EUR za prvu kiriju + 600*3 za kauciju = 2400 Eur i to ako nekim cudom nadjem stan bez agencije i jos da bude opremljen nemestajem. Iz ove perspektive mi izgleda da ce pre da me pogodi meteor. Agencija ce da mi uzme jos 600*2.38 i jos minimum 500 Eur za namestaj = 2400+2000 = 4400 Eur :)
[ fox_mulder @ 15.01.2011. 22:17 ] @
Hvala na podeli iskustva! Ti intervjui mogu ponekad da budu jako cudni, i da te odbiju bez nekog jasnog razloga.

Inace sam prilicno samokritican, i tesko mi je da procenim kako bih se snasao u Nemackoj na poslu, u nemackim uslovima rada i sa nemackim kriterijumima...ono sto ja imam u glavi jeste da za razliku od posla u Srbiji na kome radim puno razlicitih stvari, posao u Nemackoj bi podrazumevao dosta uzu oblast odgovornosti. Isto tako, cini mi se i da je trazeni nivo znanja u Srbiji visi nego u Nemackoj za isti ili slican posao u oblasti telekomunikacija. Pri tome, mislim na privatne firme u stranom vlasnistvu koje posluju u Srbiji.

Prosto receno, mislim da je uspeh u Nemackoj izvestan uz trud i rad, cak i uz veci rizik ostanka bez posla. Sada mi treba znanje jezika takvo da mogu i na poslu da razgovaram na nemackom i da mogu da i svoje znanje prenesem na nemackom - to ce biti malo tezi zadatak! Da li imate neki predlog kako bih mogao da naucim taj, da kazem strucan, nemacki jezik?
[ srdjanm3 @ 17.01.2011. 14:24 ] @
Da li neko zna kakve su mogucnosti zaposljavanja preko privatne firme?

Znaci otvorim privatnu firmu u srbiji pa onda sa nemackom firmom preko nekog ugovora radim tamo? Jel zna neko kako to funkcionise i neke jos detalje.

Hvala unapred.

Pozdrav
[ tdusko @ 22.01.2011. 14:49 ] @
Citat:
tdusko
...
E sad, pitanje je na sta je ko naviko' i na kakve kompromise je spreman. Ja imam auto vec 9 godina i ne izlazim iz njega ali sam bez problema prihvatio cinjenicu da ako odem za prvo vreme necu moci da imam auto jer je to skoro neizvodjlivo ako imas 2000 neto. Auto ce taman da zalegne za stan jer da bi se uselio recimo u jednosoban stan(citaj garsonjera) u Minhenu trabace mi 600 EUR za prvu kiriju + 600*3 za kauciju = 2400 Eur i to ako nekim cudom nadjem stan bez agencije i jos da bude opremljen nemestajem. Iz ove perspektive mi izgleda da ce pre da me pogodi meteor. Agencija ce da mi uzme jos 600*2.38 i jos minimum 500 Eur za namestaj = 2400+2000 = 4400 Eur :)


Ladno gledam oglase vec danima i ne mogu da verujem da sve vreme previdjam da pise 2.38 % i citam da je provizija agencije 2.38 kirija. Kakav fail...

Zna li neko da li agencija uzima jos nesto osim onoga sto pise u oglasu?:2,38 % Monatsmieten kalt inkl. der MwSt. 19%

Tih 2.38% ne deluje puno na stan od 500 eur, a opet mnogi istovremeno kukaju na tu proviziju pa ne znam da li sam i dalje u zabludi i ne shvatam ko i koliko tu kome placa

EDIT: Gledam dalje i ipak izgleda da nisam toliko pogubljen. Nekada pise ono sto sam postavio gore, a nekada pise: 2,38 MM kalt incl. 19% MwSt. Cak se negde i navodi samo sracunavanje provizije. Na primer: € 450 x2 + 19% MwSt = € 1.071

[Ovu poruku je menjao tdusko dana 22.01.2011. u 16:14 GMT+1]
[ Isak666 @ 22.01.2011. 17:41 ] @
Ne, nazalost dobro si video.
Obicno od 1,5x do 3x prva kirija plus ili ukljucujuci porez.

[ mmix @ 22.01.2011. 17:53 ] @
Zezas me, toliko naplacuju agencije? Pomoc prijatelja?
[ Branko Santo @ 22.01.2011. 18:01 ] @
Cek jel ima i happy ending?
A ja se gadio u Cehi da dam jednu rentu za agenciju.
[ mmix @ 22.01.2011. 18:04 ] @
Ja ne kontam jesi ti OBAVEZAN da uzmes stan od agencije? Ako nisi ovo je potpuno debilno, posaljes ortaka da snimi da ga prosetaju po gajbama onda odustane a ti posle prosteas i porazgovaras za gazdama. Za pola kirije nije vredno cimanja, za 3 kirije, o yeah.
[ Isak666 @ 22.01.2011. 18:06 ] @
2 i po kirije ide za te zohare.
Nekad manje, ali nekad i vise.
Ako imas srece, mozes naleteti na neki da je bez njih, ali retko.

Kaucija je od 1000€ pa nadalje, ali prosek - oko tisuce.
To ide na poseban racun i dobijes nazad kad se iselis.

@mmix
male sanse za to, jer ko vec hoce da ide preko agencije nece da se hebe sa tim, nego mu agencija izabere na kraju dva tri najinteresantnija i tek onda dolazi do susreta sa gazdom.
Ima jedan manji procenat, skoro bedan da nije preko agencije.
Drugi stan smo mi nasli bez agencije, ali smo trazili dva tri meseca.

[Ovu poruku je menjao Isak666 dana 22.01.2011. u 19:16 GMT+1]
[ mmix @ 22.01.2011. 18:17 ] @
Sta kao gazda nece? Gadljiv na pare na ruke :) Dam mu 50% jedne kirije na poklon da zaobidjemo agenciju i on nece?

Sta je sa property managment kompanijama? Mora da preko njih moze da se nadje isto bez agencije. Prosto mi je neverovatno da ne mozes da zaobidjes te likove.
[ Isak666 @ 22.01.2011. 18:21 ] @
Nije poenta u novcu, nego nemas prilike da ga vidis jer se ne susreces sa njim nego sa likovima iz agencije, nema kontakta u oglasu vlasnika nego agencije, a on ne zivi u tom stanu.
Gde ces ga naci, kako ces mu ponuditi bilo sta?

Pravo da ti kazem, nemam pojma sta je property managment co.
[ mmix @ 22.01.2011. 18:38 ] @
Ih bre, sto si ti neki nesnalazljiv, tu su komsije, sanducici, katastar ;) tj house/land registry? To bi trebalo da su public records.

property management co je firma koja radi upravljanje stanovima, najcesce u svom vlasnistvu. Tipa imas kinte i investiras i izgradis tri zgrade i onda formiras PMC da ti upravlja tim imanjem. Znam sigurno da toga ima u Nemackoj jer mi je bivsi cimer preko takve firme nasao stan u minhenu. Sad, kako se firma zove na nemackom nemam pojma, mogu da ga pitam.
[ Isak666 @ 22.01.2011. 18:52 ] @
Nemam pojma.
Kad guglam to, izlete mi firme koje nude neke vece povrsine - biroe, lagere, poslovne prostorije i sl.

Ovo su sajtovi sa ponudom bez posrednika, samo mi nekako nismo imali srece sa njima, ali ko zna.
http://www.null-provision.de/
http://www.wohnungsboerse.net/
http://www.immonet.de/wohnung-...VNOc6EAgAAArQ:20110122184438:s

Preko novina isto moze se naci neka ponuda.
Ili ovde http://www.quoka.de/immobilien/immobilien-eigentumswohnungen/
[ tdusko @ 23.01.2011. 01:54 ] @
Ono sto sam ja do sada saznao iz iskustva ljudi sa raznih foruma jeste da je nalazenje stana u Minhenu(a i u ostalim vecim gradovima juzne Nemacke) propas'. Ko ima 3000 Eur u keshu moze jednosoban stan da nadje u roku od odma, a ko hoce da zaobidje agenciju i ustedi 2.5 kirije i 500-1000 Eur za opremanje stana taj je osudjen na visemesecno traganje. Sobzirom da ja to ne znam iz svog iskustva imacu vrlo brzo prilike da sve to proverim i probam da ceo proces odradim efikasnije. Trenutno mi izgledi nisu sjajni jer sam u Srbiji, a tamo nemam nikoga kod koga cu moci da kampujem mesec-dva dana dok trazim stan. Ipak, imam malo volje i avanturistickog duha, a i sam idem u tu akciju tako da ima nade ;)

Kapiram da bih preko ovog sajta http://muenchen.studenten-wohnung.de/ ili nekog slicnog mogao brzo(citaj par dana koje bih proveo u hostelu) da nadjem nesto za prvih mesec-dva. Za to vreme bih intenzivno trazio na razno razne nacine pravi stan. Racunam i na to da cu upoznati neke ljude koji ce mi dati neki savet ili ce mozda znati nekog ko zna nekog ko izdaje pristojan stan. Sigurno je mnogo lakse kad si na licu mesta, a i ne vidim ni jedan razlog zbog kog bi bilo teze naci stan u Minhenu nego u BG-u, a u BG-u sam stan uvek nalazio poprilicno brzo. I da, uvek bez agencije ;)

@Isak

Hvala za linkove, mogu da budu korisni
[ Branko Santo @ 23.01.2011. 07:55 ] @
Cim pocnes da radis raspitaj se na poslu ima li kakva oglasna tabla ili interni forum. Tamo nabacis oglas da trazis stan ili sobu ili tako nesto. U velikim firmama uvek neko dolazi odlazi i mozes samo da se zamenis sa osobom koja izlazi iz svog stana.
[ tdusko @ 23.01.2011. 08:41 ] @
^Upravo sam o tome pricao. Ne igram naravno samo na tu kartu ali takve i slicne situacije nisu nemoguce. Olaksavajuci faktor je sto znam nemacki pa imam jednu muku manje.
[ Isak666 @ 23.01.2011. 08:50 ] @
E da, preko firminog intraneta obavezno pogledaj - mozda vec sad da zamolis nekog da pogleda, ako si potpisao ugovor.

Evo jos koji link za WG
http://www.wohngemeinschaft.de/
http://www.wg-gesucht.de/
http://www.studenten-wg.de/
[ tdusko @ 23.01.2011. 09:04 ] @
Nisam jos potpisao ugovor, idem za 3 nedelje u Minhen. Fora je sto jos nisam dobio radnu dozvolu pa je sve jos uvek neizvesno i to da li cu uopste da idem i to kada cu da idem. Medjutim, sa druge strane moram da krenem da radim cim dobijem radnu dozvolu pa potom i vizu tako da jedan deo mene ne zeli nista da petlja oko stana da ne bih izbaksuzirao dok drugi deo mene signalizira da moram da razmisljam o tome jos od sada. Kapiram da mi niko nece izdati stan bez dokaza da sam zaposlen i to preko interneta sa neizvesnim datumom useljenja :)

[ fox_mulder @ 23.01.2011. 18:28 ] @
tdusko, puno srece sa potragom! Ako mogu da dodam, najpametnije bi bilo da pronadjes nekoga ko trazi cimera za WG. Tako ces minimizovati troskove na pocetku kada ti finansije najvise znace, i moci ces da budes puno fleksibilniji u potrazi za trajnijim mestom boravka. Prosto, cini mi se da nije najpametnije odmah ici u pricu opremanja i iznajmljivanja stana za samostalan zivot. To ces moci puno lakse da uradis kada se ustalis na poslu, vise ces birati, bice jeftinije i smanjices rizike ;)

Moje pitanje za sve, a ponajvise za ljude odavde koji vec rade u Nemackoj - koliko je pametno ici na sajam zaposljavanja i tamo direktno traziti posao? Meni se to cini kao najbolji nacin za pronalazak posla u Nemackoj. Da li je pametno doci na takav sajam u odelu (cipele, pantalone, sako, kosulja bez kravate ;) ) ili je kosulja + jeans bolja kombinacija? Molim vas sve za vise komentara i iskustava...
[ tdusko @ 24.01.2011. 22:55 ] @
Neke od Isakovih linkova sam prebacio u novu temu pa da ne bi zagadjivali temu ko hoce da diskutuje o smestaju i sl neka se prabaci ovde: http://www.elitesecurity.org/t420756-0#2794507
[ niyol @ 24.04.2011. 00:45 ] @
Pozdrav!

Kod mene je situacija ovakva:

uskoro ću završiti master studij informacijske i komunikacijske tehnologije (na FER-u u Zagrebu), imam nešto iskustva u struci kao java i C# programer, njemački mi je na razini C1 (imam i certifikat za to).

vjerujem da imam nekakve šanse da bih dobio posao u njemačkoj, međutim muči me sljedeće.

čini mi se da nijemci u prijavi za posao očekuju nekakve vrste dokaza za sve poslove navedene u CV-u. pošto sam ja radio kao student i nemam nekakvog formalnog dokaza da sam radio poslove koje sam radio (jer nemam radnu knjižicu pošto sam student), da li je dovoljno da kao referencu navodim kontakt podatke osoba iz tih firmi pa da ih mogu kontaktirati i provjeriti da li sam radio za njih? u biti, situacija mi je ovakva, radio sam u 3 firme, od jedne firme za koje smatram da mi je radno iskustvo u njoj najrelevantnije mislim tražiti pismo preporuke, od druge firme mislim samo navesti svog tadašnjeg šefa za referencu, a ova treća je u međuvremenu propala i ni ne postoji više (jbg, nisam ja za to kriv :D). da li ima smisla da navodim sve tri firme da sam radio tamo? ili oni stvarno traže formalne dokaze za sve što napišeš u CV-u? pa ovdje u hrvatskoj mi je dosta nešto navesti u CV-u, kakvi dokazi i papiri, ako bih lagao nekome, to bi se ionako brzo otkrilo i stekao bih loš ugled...
[ Isak666 @ 24.04.2011. 11:22 ] @
U principu za ozbiljnije poslove, dostavlja se Arbeitszeugnis od strane poslodavca sa detaljima ko, kad i na cemu je bio zaposlen.
Ja sam npr za jedan posao za koji isto ne mogu da dobijem potvrdu, a nije mi bilo lose da navedem iskustvo - stavio pored stavke u CVu Arbeitszeugnis kann nicht ausgestellt werden.

Ne znam u kojem obimu i koliko ti je bitan taj studenstski posao, ali za studenstske miniposlove ovde koji nisu direktno bitni za mesto na koje se konkurise se ne dostavlja dokaz, nego se navode.

Arbeitszeugnis je vise manje uvek isti i mozes izguglati neke primere i sam http://www.jobware.de/ra/ct/az/pdf/muster5.pdf
Naravno, uz potpis i pecat i sa uzglavljem na vrhu stranice kojim se firma koristi prilikom formalne prepiske ;)

Poz
[ mmix @ 27.04.2011. 11:35 ] @
Ako su vapili vise nece vapiti, tj bar im mi vise nizasta necemo trebati.

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/...prema-se-da-ode-400000-Poljaka

otvara se "radna granica" u Nemackoj za poljake, cehe, estonce, litvance, tj skoro sve istocnoevropske zemlje sem rumunije i bugarske.
[ srdjee @ 27.04.2011. 12:25 ] @
Ne verujem ja da ce potraznja bas tako opasti, bar ne za neke oblasti, iz vise razloga.
A i "menadzera" im ne fali sigurno
[ ssasa980 @ 27.04.2011. 12:48 ] @
Al' zato im inzenjera fali....
[ mmix @ 27.04.2011. 13:22 ] @
Imaju istocni evropljani inzenjere nista ti ne brini. Ova procena je samo za poljsku, a gde su sve ostale zemlje za koje se otvaraju vrata.
[ srdjee @ 27.04.2011. 13:39 ] @
Za inzinjere (elektro) nikad nije ni bio preteran problem zaposljavanja, prema mom iskustvu i informacijama.
Evo bas pre 2 meseca je par ljudi otislo za Minhen.
Naravno radi se o ljudima sa 3, 4 god iskustva (neki i vise).
[ Slobodan Miskovic @ 27.04.2011. 13:45 ] @
Nije bilo problema do sada. Kada se otvore granice bice mnogo manje posla za non-EU drzavljane... Samo saberite broj stanovnika drzava ciji ce drzavljani moci da rade bez radne dozvole i sve ce vam biti jasno...
[ mmix @ 27.04.2011. 13:45 ] @
Ne shvatas poentu posta, bice problem jer sada imaju poljske, litvanske, estonske, ... koje mogu da zaposle bez pribavljanja radne dozvole. Ici ce neko odavde sigurno, preko licnih poznanstava i slicno, ali sumarum za nekog odavde ko na trzistu trazi sponzora za radnu dozvolu ovo je veliki zaje*.
[ Branko Santo @ 27.04.2011. 14:11 ] @
Problem ce sad imati Cesi, Poljaci i Estonci pa cemo tamo da idemo :)
[ srdjee @ 27.04.2011. 14:15 ] @
Razumem ja vas, ali sam rekao da potraznja nece opasti za neka zanimanja sigurno.
Evo samo Intel trenutno trazi 127 elektro inzinjera (u DE naravno).
Ovo nema sanse da popune.
I njima nije problem da srede radnu dozvolu.
Isto vazi i za sve vece firme, a njih u DE ima.
;)
[ MarkoBalkan @ 27.04.2011. 16:32 ] @
njemačka ima problema od 2000. što se tiče visoko obrazovanih.
zašto ne zaposle poljake, čehe itd.., ako sad mogu?
pa zato što svugdje u zapadnoj europi fali visoko obrazovanih stručnjaka.
drugo svi traže s minimum 2 godine iskustva.
da ima poljaka, čeha, bugara, rumunja itd... koji zadovoljavaju uvjete za rad, već odavno bi zaposlili stručnjake.

tako da stručnjaka tehničke struke nedostaje kao i ljudi u IT-u.

može x ljudi imati diplomu, ako većina od njih nisu stručnjaci.
[ Isak666 @ 27.04.2011. 16:54 ] @
Da li neko zna kako u praksi izgleda zaposljavanje po onoj proceduri - ako se niko ne javi iz zemlje gde je radno mesto, nudi se na nivou cele EU i onda tek ima pravo da se zaposli neEU radnik?

Da li je to samo forma i ko to kontrolise?
[ Ivan Dimkovic @ 27.04.2011. 17:13 ] @
Ja do sada nisam imao problema sa zaposljavanjem ljudi iz van-EU.

Prilicno sam siguran da drzavne birokrate malo tu sta mogu da pregledaju - stanje u industriji je tako da na "birou" koji oni gledaju tesko da ima visoko kvalifikovanih ICT-ovaca sa duzim iskustvom... verovatno urade neki bazni upit, i to je to. Fora je u tome da su vecina tih aplikacija u ICT-u vrlo specificne, tako da ako se niko nije javio na oglas to gotovo sigurno znaci da birokrata nece moci da nadje nekog "neobavestenog".

Od 2005-te je procedura nesto duza (4-6 nedelja) ali nisam u licnom iskustvu video neki problem... Mozda ih ima, ali ja ne znam za njih.
[ srdjee @ 27.04.2011. 17:25 ] @
Paaa, ono sto ja znam je da za nekog vazi, a za nekog ne, u stvari pre je do tipa "aufenthaltstitel" , ali i do firme.
Znam da neke firme imaju poseban salter/kancelariju u "Aufenthaltsreferat" za svoje ljude

Evo za ove ljude sto znam da su otisli pre 2 meseca u Minhen, nije bilo oglasa na sajtu firme za te pozicije, ali je bilo za gomilu drugih.

Dok recimo drugara profesionalnog kuvara su odbili za dozvolu, iako je bio jedini prijavljeni na oglas za "kuvara koji poznaje bosansku kuhinju" i hotel pristao da ga primi
[ Isak666 @ 27.04.2011. 18:03 ] @
Ne kontam kako moze da se utvrdi da nema zainteresovanih u celoj EU za neko radno mesto.

Pretpostavljam da bi se tako nesto radilo, ako se uopste i radi, jedino u slucaju kad se treba zaposliti neko izvan EU i onda mu se mora sredjivati radna dozvola u Arbeitsamtu (ili u Ausländerbehörde, gde li vec).

Da li oni imaju uvid u bazu za celu EU?
Ne verujem. Ili?

Ili kako utvrde da se neko nije ili jeste javio iz DE za radno mesto u DE?
Npr dam oglas i javi mi se x ljudi, ali ja zelim da zaposlim nekog izvan EU i u Arbeitsamtu (ili u Ausländerbehörde) kazem da se niko nije javio iz EU za tu poziciju.
Sve i da ima pristup svim na birou za zaposljavanje - kako ce utrditi da li su se javili ili ne?

Cesto naletim na oglase za posao sa sajta Evropske Komisije, gde mozes napraviti svoj profil za trazenje posla.
Da li tako nesto mogu koristiti za pretragu?
Kao npr u Srbiji gde za neka radna mesta mora da se da oglas u novinama, pa kao i ovde da moras postaviti oglas, ako se niko ne javi ako se niko ne javi iz zemlje gde je radno mesto.

Ili firma ode na "svoj" salter? ;)
[ srdjee @ 27.04.2011. 18:45 ] @
Citat:
Isak666:
Npr dam oglas i javi mi se x ljudi, ali ja zelim da zaposlim nekog izvan EU i u Arbeitsamtu (ili u Ausländerbehörde) kazem da se niko nije javio iz EU za tu poziciju.
Sve i da ima pristup svim na birou za zaposljavanje - kako ce utrditi da li su se javili ili ne?

Pa tako nekako, s tim sto ako je oglas bio za nekog inzinjera/programera nece nista da pitaju, dok ce ti za kuvara reci ima toga sigurno u DE sta ce nam neko izvan.
[ Isak666 @ 27.04.2011. 19:08 ] @
Znaci, prakticno ovakva kontrola se radi kod radnih mesta za koje se ne trazi strucnjaci, nego kod pozicija gde su vec u plusu sa kadrom?

Mada, zvanicno neki irski strucnjak ima prednost nad srpskim, ali to niko ne hebe?
[ tdusko @ 27.04.2011. 21:07 ] @
Moj primer je ultra svez. Ja sada kad pogledam unazad uopste ne kontam zasto se oko toga pravi tolika frka i zasto nasi ljudi toliko tesko odlaze u nemacku. Ja sam takodje skoro celih godinu dana slao CV.

Pre svega, cesto se pominje recenica:"Firma nece da se smara oko sredjivanja papira". Za ovo mogu da kazem da je apsolutno ne tacno i da nema veze sa istinom. Firma nikakve papire ne sredjuje osim ako se popunjavanje jednog formulara od strane poslodavca ne smatra pod "Sredjivanjem papira". I taj formular im dodje na noge. Mozda je nekada to zahtevalo vece angazovanje firme ali danas to nije tako.

Sam sam "provalio" koja mi dokumenta trebaju za aplikaciju. Sam sam ih skupio i preveo. Sam sam podneo u ambasadu. Sam sam platio kartu do Minhena. Sam sam nasao stan. Sam sam prijavio adresu. Sam sam izvadio i platio boravisnu dozvolu. Sam sam izvadio Lohnsteuer kartu. Sam sam na kraju krajeva otvorio i racun u banci.

Sve sto je firma uradila bilo je slanje potpisanog ugovora mail-om i popunjavanje formulara koji su im poslali. Ne znam tacno ko im je slao, da li imigraciono ili iz biroa za zaposljavanje ali znam da su iz firme istog dana taj formular popunjen vratili nazad.

Sve je trajalo ravno 6 nedelja. Oko 1. februara sam aplicirao, 28. marta sam bio u kancelariji.


[ mmix @ 27.04.2011. 21:34 ] @
I to je odlicno, sad uporedi situaciju sa novom situacijom od 1. maja gde poljak prijavljen 1.maja moze vec 2.maja da pocne da radi. Niko ne govori o tome da je nemoguce vec da jednostavno firma vise nema potrebe da se mlati sa nonEU jer je trziste rada samog EU dovoljno raznoliko, kvalitetno i jeftino i moze da pocne odmah.
[ tdusko @ 28.04.2011. 09:02 ] @
Ako pricamo o niskokvalifikovanoj radnoj snazi onda definitivno im nece trebati Srbi mada im ne trebaju ni zadnjih 10-20 godina pa to nase bas i ne sprecava da danas idu u DE da rade vise nego ikada.

Ako pricamo o visokokvalifikovanoj radnoj snazi, a posebno o IT-jevcima softverashima tu je debeli deficit na globalnom nivou tako da ne verujem da tu moze doci do zasicenja trzista pa makar i u nemackoj kad udju svi ovi sto cekaju na kapiji od 1. maja. Poljska jeste ogromna zemlja ali sumnjam da imaju toliko softverasha spremnih da emigriraju u Nemacku posebno sto i njima fale IT-jevci pa su samim tim i plate kod njih poprilicno vece od proseka. Jedno je anketa, a drugo je emigrirati posebno kad se zna da je jaz izmedju Poljske i Nemacke mnogo manji nego recimo izmedju Srbije i Nemacke.

Kod mene u firmi ni jedan ali slovima nijedan developer nije nemac. Ali ne sto nije nemac nego ni jedan nije cak ni iz EU. Od kada sam na XING-u promenio mesto stanovanja u Minhen dobijam ponude za posao na dnevnom nivou. Moj utisak je da je potraznja za developerima ogromna i da ne moze tako lako da se zasiti tako da ce nasi najuporniji i dalje moci da odu da rade.

[ mmix @ 28.04.2011. 09:53 ] @
Ma da, toliko je deficitarno da je Kanada uklonila IT related poslove sa spiska preferencijalnih delatnosti za imigrante, vise ne dobijas nikakve bodove za to. Svaka susa danas radi IT related poslove.
I sam si sebi sad potvrdio ono o cemu ti pricamo zadnjih pola strane. Sta mislis zasto sada kad ti je mesto stanovanja Minhen dobijas ponude za posao na dnevnoj osnovi? I sto ih nisi dobijao dok ti je Srbija bila adresa. EU, nonEU?
[ Slobodan Miskovic @ 28.04.2011. 10:08 ] @
Upravo tako. Mislim da si i sam rekao da si trazio posao tamo ali da su ponude bile mrsave...
[ tdusko @ 28.04.2011. 10:30 ] @
Ja samo prenosim utiske koje imam sa lica mesta. I u Srbiji svaka susa radi IT related poslove, imas gomilu drzavnih i privatnih univerziteta koje stancuju IT-jevce pa u firmi u kojoj sam radio zadnjih 6 meseci nismo mogli da zaposlimo programera, a da koristi bar necemu.

To sto je Kanada sklonila to sa liste govori samo u prilog da je sistem po kome si dobijao apriori poene samo zato sto imas IT zvanje bio los jer su usisali gomilu diletanata koji ne sluze nicemu pa sad isti dremaju bez posla.

To sto sada dobijam vise ponuda kada sam u DE znaci da ni oni sami ne znaju koja je procedura oko zaposljavanja non EU radnika. Misle da je to veliki(neresiv) problem, a sad posto zivim i radim u DE misle da sam isti kao i EU, a nemaju pojma da mi je status isti. Viza mi je na firmu i moram da prodjem istu/slicnu proceduru kao i prvi put.

Ne pokusavam ja da objasnim da je Non EU=EU, pa pobogu sam sam to iskusio nego hocu samo da kazem da je problem u njima jer se ponasaju kao da im ne fale ljudi. Tacnije ponasaju se bukvalno ovako:

Citat:

”Ponašamo se kao da pred našim vratima čekaju milioni stručnjaka i da možemo da biramo. Oni ne žele doći samo u Nemačku. Zato nam je potrebna dobra reklama u inostranstvu da pomoću industrijskih komora i nemačkih ambasada pobedimo na ovom takmičenju. Oni mogu ići i u Veliku Britaniju, Kanadu, Francusku, Australiju...“, rekao je Lašet. On je dodao da će ova konkurencija, zbog demografskih pokazatelja vremenom postajati sve veća. "Moramo se pozdraviti sa našim stavom da će, promenom nekoliko naših zakona, sva elita sveta ođednom doći u naše gradove. To neće biti tako jednostavno”, smatra on.


Izvor: http://www.b92.net/biz/vesti/s...av_id=507605&version=print
[ mmix @ 28.04.2011. 11:17 ] @
Pa u pravu je Laset, tako se ponasaju. Ali problem je sto se oni nece promeniti, narocito sada. Ja sam malo specificni slucaj jer ne zelim da posle 18 godina ponovo pocinjem karijeru kao developer (ako cu vec da krecem karijeru iz pocetka izaci cu iz ITa kompletno) ali od svih senior pozicija za koje sam se javio (appx 120) oko 20 njih mi se javilo nazad samo i iskljucivo iz razloga da sazna dal imam Nemacki na C1 nivou. Kad su uvideli da ne znam ni za A1 svaki dalji razgovor je otpadao iako sam decidno navodio da planiram da savladam jezik, nisam imao ni jedan jedini intervju da popricamo o mojim strucnim sposobnostima, iskustvu i kvalifikacijama. Meni je to signal da njima ne trebaju strucnjaci vec ljudi koji pricaju Nemacki ili da zive u nekom fairy landu gde misle da svi strucnjaci na svetu pricaju savrsen Nemacki i jedva cekaju da dodju kod njih. A medju tih 20 je bilo i internacionalnih kompanija koje sigurno rade na englskom interno. Neki problem i barijera ocigledno postoji, ti si se snasao za tu firmu koja ima iskustva sa zaposljavanjem stranaca ali takvih firmi je ocigledno premalo cim je i tebi trebalo godinu dana da ih nahvatas. A sad, cak iako savladaju tu potrebu da rade na Nemackom imaju ogroman pool ljudi koji zive u istocnoj evropi i mogu da rade bez posebnih dozvola i sasvim sigurno pricaju engleski u nekoj meri dovoljnoj za rad.
[ DaliborP @ 28.04.2011. 11:17 ] @
Citat:
mmix: I to je odlicno, sad uporedi situaciju sa novom situacijom od 1. maja gde poljak prijavljen 1.maja moze vec 2.maja da pocne da radi. Niko ne govori o tome da je nemoguce vec da jednostavno firma vise nema potrebe da se mlati sa nonEU jer je trziste rada samog EU dovoljno raznoliko, kvalitetno i jeftino i moze da pocne odmah.

Taj poljak IT inzenjer je mogao ako je hteo da dobije posao u Nemackoj, i pre ovog ukidanja zabrane. Imali su i pre prednost u odnosu na non-EU prilikom zaposlenja pa opet uvek nedostaje IT kadra. A ocigledno nije hteo ili ih izgleda nema dovoljno. Iskreno mislim da se nista specijalno nece promeniti povodom ovog ukidanja zabrane.
Irska i UK su dozvolile onomad Poljacima da rade pa je i povrh toga uvek bilo posla za non-EU IT kadar, sve sa 300-400k Poljaka u zemlji.
[ mmix @ 28.04.2011. 11:29 ] @
Ne, nisu, morali su da prodju istu proceduru. Trziste rada je bilo zatvoreno. Mislis i da tih 300-400 hiljada poljaka iz irske nece traziti poslove u nemackoj? Jacoj ekonomiji koja im je geografski bliza ostatku porodice?
[ DaliborP @ 28.04.2011. 11:40 ] @
Mislim da nije ista procedura, imaju neku vrstu prednosti. Znam da Bugari i Rumuni imaju istu to prednost u odnosu na non-EU, mada nisam siguran kako je u Nemackoj, valjda neko drugi zna?
Da li ce traziti ne znam ali znam da tih 300-400k radnika nisu IT inzenjeri, vec prvenstveno sezonski radnici, gradjevina, komercijala itd. Cisto sumnjam da u Nemackoj mogu da zarade isto koliko u Irskoj za poslove tog tipa.
[ dejanet @ 28.04.2011. 11:49 ] @
Da li su to neki javni radovi u Nemackoj pa se spominju stotine i stotine hiljada it-vaca koji ce da nagrnu u DE..

Svabe ciklicno sanjaju vreme '70-'90. kada je bilo para ko blata, pa u skladu sa tim objavljuju ove 'akcije' kao da se radi o ribi na snizenju u supermarketu i kao da je to resenje svih 'problema'..

Ovo ce olaksati protok radne snage unutar eu ako potraje..
[ Slobodan Miskovic @ 28.04.2011. 11:51 ] @
Nema prednosti sto se tice dozvole za rad. Prednost je samo u sredjivanju boravka posle toga. EU gradjanima je potrebno samo da se prijave sa ugovorom o radu dok je za druge potrebno vaditi vize.
[ Isak666 @ 28.04.2011. 12:08 ] @
Citat:
dejanet: Da li su to neki javni radovi u Nemackoj pa se spominju stotine i stotine hiljada it-vaca koji ce da nagrnu u DE..

Svabe ciklicno sanjaju vreme '70-'90. kada je bilo para ko blata, pa u skladu sa tim objavljuju ove 'akcije' kao da se radi o ribi na snizenju u supermarketu i kao da je to resenje svih 'problema'..

Ovo ce olaksati protok radne snage unutar eu ako potraje..


Ne trebaju joj stotine hiljada IT strucnjaka, tek nekih par desetina hiljada.
Godisnje joj treba oko 400k radnika svih fela.

Za uvoz radnika su privredna udruzenja, dok politicari uglavnom smisljaju kako da do toga ne dodje.
Citat:
The issue has also struck a chord with the economics minister in Berlin’s regional parliament, Harald Wolf, who said that an influx of foreign unskilled workers could hurt Germans, who still do not benefit from a legal minimum wage.

"We still have a debate in Germany that people from most of Europe and the United States can only laugh about," Wolf said.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15033957,00.html

[ bookmark @ 28.04.2011. 12:22 ] @
A evo , s druge strane, Česima je baš lepo kod kuće i oni neće u Dojče Švabiju
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15029262,00.html

Još jedna angelina propaganda, a možda i nije...
[ Slobodan Miskovic @ 28.04.2011. 12:23 ] @
Moguce. Nego jel ima posla tu u Lisabonu? :-)
[ bookmark @ 28.04.2011. 12:30 ] @
Nisam u Lisabonu, istraživao sam malo, čini mi se i da je tamo mrka kapa. Ima oglasa, ima svega, ali sve to izgleda kao neka reklama što se tiče informacionih tehnologija.
[ bookmark @ 28.04.2011. 12:33 ] @
Evo i moji Slovenci se lože na Ojsterajh kako se bliži prvi Mjau

avstrija pripravlja za po leto 2011 neke vrste ameriškega green -carda. le ta dovoljuje priseljevanje samo osebam z višjo kvalifikacijo in dobrim znanjem nemščine v deficitarnih poklicih. to bila dva od ključnih pogojev tega carda.

s tem si bodo na elegantni način podaljšali prehodno obdobje, ki še zdaj velja in držali stran nizkokvalificarane delavce brez znanja jezika.
[ tdusko @ 28.04.2011. 13:13 ] @
^Koja je fora sa ovim? Ima li negde nesto detaljnije posto ovo nije bas opsirno, a i slovenacki mi nije jaca strana :D
[ bookmark @ 28.04.2011. 13:17 ] @
To sam kopi pejstovao sa jednog slovenačkog foruma. Kakvi su ovi moji Slovenčiki, izgleda mi kao da su malo preterali u tumačenju ovog plana.
[ bookmark @ 28.04.2011. 13:19 ] @
evo malo šturog objašnjenja
http://www.globalmobilityrepor...green_card_for_austria_too.php
[ tdusko @ 29.04.2011. 08:42 ] @
Evo sta je juce stiglo do mene:

http://www.inovex.de/jobs/nette-nerds-gesucht

Tera me lik da promenim firmu i da podelimo 2500 Eur :).

Inace, ako ima jos nekog ko pokusava da ode u DE, a nije otvorio profil na xing-u moj mu je savet da to uradi jer se sanse povecavaju drasticno. Za one koji ne znaju to je mreza nalik Linkedin-u ali je specijalizovana za DE i IT sektor. Tamo ima oglasa za posao koji se obicno ne nalaze na standardnim sajtovima tipa job monster itd pa je samim tim i interesovanje manje. Jedine kontakte koje sam imao ukljucujuci i ovaj gde sam dobio posao bili su preko xing-a. Fora je sto sam ja otvorio profil tek posle 10 meseci. Podesio sam da mi svaki dan stizu oglasi za kljucne reci C#, ASP.NET i java i kako mi koji oglas stigne ja sam slao CV. Dobra fora na xing-u je sto vidite ko vam gleda profil pa se cesto desava da vidite da vam gledaju profil pola sata nakon sto ste poslali CV.
[ bookmark @ 29.04.2011. 08:51 ] @
Dobra fora, možda bi i mogao da otvorim profil tamo, ako će da mi pomogne da nađem posao u Dojče Švabiji. A ovo nerds gesucht mi ide na jednu stvar kada stave u oglas.
[ ssasa980 @ 29.04.2011. 12:56 ] @
tdusko, mozes mi reci dali na toj mrezi "xing" ima posla u vezi SolidWorks-a AutoCad-a i drugih CAD, ili je samo usko vezana za programiranje (IT)... ?

Hvala
[ tdusko @ 29.04.2011. 13:52 ] @
^Ima, sad sam na brzinu uradio search i vidim da ima i za solidworks i autocad. Za CAD ima vise oglasa
[ ssasa980 @ 29.04.2011. 14:03 ] @
Hvala ti, evo bas sam i ja sad napravio profil, inace sam do sad koristio iskljucivo LinkedIn...
[ ssasa980 @ 30.04.2011. 15:34 ] @
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15040726,00.html
[ Ivan Dimkovic @ 30.04.2011. 17:28 ] @
Prilicno sam siguran da se od ponedeljka nista nece promeniti po pitanju visoko-strucnih migranata u ICT bransi.

Svi visoko strucni migranti u toj industriji su i ovako i onako dobijali radne dozvole skoro pa po automatizmu, tako da ko god je mogao i zeleo da emigrira iz Poljske, Ceske, Madjarske i sl... je to vec mogao da uradi. Jos od 2007 je Poljak samo trebao da skokne vozom na intervju za posao, bez kontrole na granici bilo kakve, dogovori se oko svega, vrati se vozom kuci - saceka nekoliko nedelja da se sredi dozvola, i to je to.

Takodje, UK nije imala ogranicenja vec duze vreme i nije bilo potrebno vaditi radnu dozvolu - tako da je i to verovatno "povuklo" vecinu onih koji su zeleli da rade napolju.

Ovo ce verovatno imati daleko veci uticaj na jeftinu radnu snagu tj. lokalcima u DE koji rade jeftine poslove ce vrlo verovatno pasti primanja - koliko vidim, kojekakvi sindikati vec kukaju i lamentiraju nad tuznom sudbinom nedostatka regulacije (njima je to lose, je li)...

@bookmark, te austrijske fore koje hoce da uvedu ne mogu da apliciraju za EU drzavljane ;-)

Primera radi, ako jedan Francuz (ili Slovenac od prekosutra) hoce da rade u Austriji, sve sto treba da urade je da nadju posao - Austrija (niti bilo koja druga EU clanica) ne moze nikako to da ogranici. Bilo je privremenih ogranicenja za nove EU zemlje ali to polako sve istice.

Za ostale, e tu vaze kojekakva pravila - recimo Nemci traze znanje nemackog za klasicnu radnu dozvolu od 2005... znaci neko iz Srbije ili Hrvatske ko aplicira za posao u DE, ukljucujuci i IT, mora da polozi test (mada, opet, za vecinu stvari i ovako i onako nemacki jeste neophodan).

Kao sto rekoh, ovo ne vazi za EU drzavljane (zbog EU zakona) i za neke specificne slucajeve, tipa visoko placen menadzeraj/naucnike i sl...

Pretpostavljam da Austrija hoce da uvede nesto slicno. Kontam da to nije nikakav problem za Slovence ako su ucili nemacki u skoli :-)
[ tdusko @ 03.05.2011. 09:08 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
Za ostale, e tu vaze kojekakva pravila - recimo Nemci traze znanje nemackog za klasicnu radnu dozvolu od 2005... znaci neko iz Srbije ili Hrvatske ko aplicira za posao u DE, ukljucujuci i IT, mora da polozi test (mada, opet, za vecinu stvari i ovako i onako nemacki jeste neophodan).

Kao sto rekoh, ovo ne vazi za EU drzavljane (zbog EU zakona) i za neke specificne slucajeve, tipa visoko placen menadzeraj/naucnike i sl...

Pretpostavljam da Austrija hoce da uvede nesto slicno. Kontam da to nije nikakav problem za Slovence ako su ucili nemacki u skoli :-)



Ja nisam polagao nikakav test niti me je iko pitao za rec nemackog u ambasadi.

Inace, ako Austrijanci stvarno puste u promet neku varijantu za prijem visokoobrazovanih deficitarnih kadrova ja cu probati da se prebacim u Bec. Taman tih 300-400 Km mi smeta da ne mogu kolima da dodjem u BG na vikend, a kao grad ne nudi prakticno nista manje od Minhena.

[Ovu poruku je menjao tdusko dana 03.05.2011. u 14:34 GMT+1]
[ mxMilan @ 14.05.2011. 23:33 ] @
Pozdrav svima,

Izvanjavam se ako je pitanje koju cu postaviti vec bilo postavljeno. Zanimama me da li ima neki specificni format slanja CV-a za Nemacke IT firme? Da li je u redu poslati cv kao kad bi ga slao nekoj kompaniji koja posluje u Beogradu(slika i ostale stvari)?

[ Isak666 @ 15.05.2011. 09:26 ] @
Kako mislis format slanja - sadrzaj ili .pdf/.doc/posta?
[ Shadowed @ 15.05.2011. 10:47 ] @
Rekao bih da je mislio na sadrzaj. A i ako nije, pitam i ja isto i mislim na sadrzaj :)
[ mxMilan @ 15.05.2011. 13:23 ] @
Da mislim na sadrzaji. Naravno ako neko zna jos neka pravila (tipa slati samo pdf ili slicno) bilo bi lepo i to da podeli.
Kod nas je obicaj da se salje fotografija a cuo sam za neke zemlje gde ukoliko posaljem fotagrafiju prakticno u startu zbog toga budem odbijen(mada mozda sam pogresno cuo).
Mozda postoji neki format po kojem cv treba da bude pravljen ili makar da podseca na taj format.
[ endre85 @ 15.05.2011. 14:41 ] @
Ja to pisem ovako:

(Nezavisno od jezika na kom je CV napisan, pratim ovaj svoj sablon)

Kontam da je struktura ok, i da CV treba da bude sto jednostavnije i preglednije sacinjen.
[ Isak666 @ 15.05.2011. 17:12 ] @
Imas ovde o prijavi za posao u DE vise http://www.elitesecurity.org/t407945-0#2678068

Ako treba jos nesto, pisi ;)
[ serbolicious @ 15.05.2011. 17:24 ] @
ovaj endreov sablon nije los ali ja bih izbacio mesto stanovanja (jer je potpuno nebitno, posebno ako apliciras za inostranstvo ali je nebitno cak i ako apliciras za Srbiju - za vecinu poslova) i naveo bih nationality (drzavljanstvo) umesto toga (bitno ako apliciras za inostranstvno, naravno ne treba ako je za Srbiju).

ja bih takodje izbacio sliku i datum rodjenja - nebitni su, nekad cak i nepozeljni (osim ako nije u pitanju posao gde im je bitno da lepo izgledas i da si mladolik).

fokus stavi uglavnom ide na ono sto ti je najjace - ako je to iskustvo onda prvo to navedi, inace prvo obrazovanje.

sertifikati i obrazovanje su obavezni (ako imas neke logoe sertifikata ubaci i to zbog estetskog izgleda).
[ Isak666 @ 15.05.2011. 17:31 ] @
Fotku i datum rodjenja za DE ostavi.

Edit:
Sad tek vidim ovo - kako mislis da ubaci logo sertifikata?
On treba da prilozi kopiju sertifikata u Bewerbungsanlagen.
Inace, CV se pise po timeline - ili prvo najstarije ili najnovije.

Kako si naveo stavke u CVu, tako slazes u Bewerbungsmappe priloge (diplome, sertifikate i sl)
[ endre85 @ 15.05.2011. 18:51 ] @
Kad sam se intenzivno interesovao za Nemacku, negde sam citao da im je slika bitna.Cak je vrlo moguce da sam do te informacije dosao nekim linkom koji je negde postavio Isak. A i inace se slazem sa takvim stavom. Kad sam radio, kroz ruku mi je prosla gomila cv-a i video sam mnogo gluposti. Ljudi npr. stavljaju svakakve slike, raznih poza, lose kropovanih sa facebook-a itd.. Tako da slika moze puno toga otkriti nevezano za fizicke atribute aplikanta.

Meni prvo ide obrazovanje jer je to jos aktuelno, i cv mi je bio potreban za nastavak obrazovanja. Osim toga radno iskustvo je nazalost nevezano za moju struku, pa i zato fokus nije na njemu. A opet zbog tipa posla ne bi bilo pametno da sam ga skroz izostavio. U smislu reprezentacije obaveza i odgovornosti na doticnom radnom mestu. Kao i eventualnog raspitivanja od strane postavljaca konkursa o "radnim navikama" osobe koja aplicira za odredjenu poziciju.

Naravno, timeline je ispostovan, polazeci od aktuelnog.

A mesto stanovanja je, opet po mom misljenju, dobro navesti. Na primer, za slucaj da se odgovori konkurantima salju pismeno, postom.
[ serbolicious @ 15.05.2011. 20:00 ] @
Citat:
Sad tek vidim ovo - kako mislis da ubaci logo sertifikata?
On treba da prilozi kopiju sertifikata u Bewerbungsanlagen.
Inace, CV se pise po timeline - ili prvo najstarije ili najnovije.


pa ako ima neki profesionalni sertifikat uz koji dolazi logo.. npr u IT (za javu) imas



pa to stavis u CV - lepo izgleda.

Potpuno se slazem da se CV pise hronoloski, ali ja bih uvek iskustvo stavio od najnovijeg ka najstarijem, jer je mnogo bitnije sta si radio u poslednjih godinu dana nego pre 10 godina.

Citat:
A mesto stanovanja je, opet po mom misljenju, dobro navesti. Na primer, za slucaj da se odgovori konkurantima salju pismeno, postom.


ovo ima smisla - ali zar se to jos uvek tako radi? barem u IT niko vise tako ne radi - mada mozda je drugacije za druge industrije.


[ Isak666 @ 15.05.2011. 20:38 ] @
Pa nema potreba za nikakvim logoom, jer se prilaze kopija originalnog sertifikata.
Taj koga interesuje da imas znanje iz odredjene oblasti ce se tesko oduseviti ako stavis logo necega sto se vec nalazi u prilozenom sertifikatu - plus ce CV izgledati bespotrebno nadzidzan.
[ osmania @ 15.05.2011. 20:56 ] @
Ja bi se malo ukljcio u diskusiju oko CV.

Imali smo cak na faxu predmet koji je objasnjavao kako se dobro prodati.
Sta paziti i sta pisati.

Evo prvo oko CV:

Jako je bitna SLIKA, znaci bez slike ne salji CV jer odmah letis u kantu za smece.
Slika mora biti prava slika za "licnu kartu" ili sam sebe da slikas u onoe formatu licne karte ili pasosa. Jer covjek kad vidis steknes prvi utisak, kakav od on bio.
I na slici preporucljivo je da ne bude neka mrtvacka smrtno ozbljna faca nego da bude ipak smijesak ozbiljan tamo vamo.
Cak sam se isao kod fotografa slikati za Bewerbung Photo. Ima i to i pravis posebnu pozu. nije samo da stanes i skljoc nego ima tips and tricks. Uneses se malo u kameru, smijesak al ne toliko da ti neam pojma umises od smijeha lagani vako nako, kosulja odjelo kravata, a ne majica Iron Maiden. Frizura isto da bude OK a ne neki jez nepocesljan bal bal bla moras biti fresh kad se slikas cak ima par trikova i zato.
Ljudi to je nauka na zapadu... Jer ovde nema stele mslim ima preporuka ali da ti neko nastima posao inzinjera a ti zavrsio tekstilu mozes zaboraviti....

Nego da se vratimo ponovo SLIKA, znaci slika da bude cakum pakum i bez nje ne saljite bewerbung...

Dalje neko kaze datum rodjenja nije bitan heheh koja glupost.

Nije bitno ime roditelja ali datum rodjenja i te kako je bitan...

Prvi papir ide velikim pisanim slovima da se napise Bewerbun Mape ili neki tekst na sredini papira.
Drugi papir ide Info o tebi plus slika u gornjem lijevom uglu.
Info o personi:

Ime prezime datum rodjenja,
gdje si rodjen u kojoj drzavi. Gdje trenutno zivis..
Ozenjen ne ozenjen (pogotovo za zene je jako bitno)
hoby

onda ide:
treci list papira:
osnovna skola ( od koje godine do koje i mjesto gdje si isao)
srednja skola ( koja srednja i od koje godine do koje i mjesto gdje si isao)
Fakultet ( od koje godine do koje i mjesto gdje si isao)
Praktika za vrijeme fakulteta ( kada si radio praktiku u kojoj firmi i koliko si praktika radio)
ako si oduzio fax isao vise od 4 godine, da li si radio za vrijeme pohadjanja faxa. "ili si isao po kafama i igrao Xbox" jako bitno navesti razlog zbog cega si odugovlacio fax
Certifikate i kursevi koje si dodatno uradio


Cetvrti list ide

gdje si sve radio
GOdina od kad do kad i sta si sve radio.
ako si vise firmi imao sve nabrojis.
U toj i to j firmi radio to i to, sve nabrojis i ako si portir bio.

I ta cetiri lista uzems pa dodas jos kopiju diplome, i kopiju kurseva certifikata itd...

I jako bitno da napisete da li imate pravo raditi u EU ili ne. Da li imate radnu dozvolu za njemacku ili nemate. Jedna od najbitniji stvari...


Eh sad ovo sta ste sve radili i sta sve znate da radite ako ste informaticar nije dovoljno samo rec poznajem OS, nego Windows 2008 server poznajem WIndows 7, poznajem LInux, poznajem MAc Os,
NIje doovljno rec programiranje nego kazes
Osnove Jave, C c++

Expert Delfi tako sa sve sto znas i sto je povezano za posao za koji se apliciras.
Expert WIndows 2008 server adminstracija vako nako,
ali morate napisati sta znas ono povrsno a sta razvaljivas....
jezike jako bitne engleski pisanje citanje expert
italijanski citanje a pisanje nako
srpski ruski sve moras navesti sta znas... i koliko znas....

Eh sad, imate poslove koji vas jako zanimaju i koji vas ono hajd posaljem pa sta bude bude.
Eh za te poslove koji vas jako zanimaju i u koji zelite da dobijete tu se bewerbung salje postom. Dobro ste culi postom. Kupi se posebna koverta ili bewerbung mape barem u austriji ima u svakoj knjizari kupiti i u u mapu se stave sve te papire i fino se kovertira i adresira na tu firmu i na zenu okja je zaduzena za personal.

A ako je posao ono hoces neces tu posaljes Email.
Ali postom je preporuceno da se salje.

Mail je ono klikne ne klikne spam ili samo vidi nemam pojma nesto i izbrise i nikom nista .
a kad ima papir ruci sigurno ce ga procitati.

Bila anketa uradjena koliko se procita a kolko ne procita email bewerbung. 65 % zavrsi delete, 25 posto ono samo preleti a 10% se procita detaljno...

Dok kad imas papir u rukama je sasvim nesto drugacije.

Neko ce reci ove informaicje je puno i ne treba se toliko slati vako nako. Sto vise informacija bolju sansu imas. Sto vise truda ulozis vise se isplati.

Nedavno sam bio u Siemens na bewerbung Gesprech (razgovor za termin, pozvali me nakon sto su dobili moju Mapu)
Tako smo pricali sve su me ispitali sta kako vako nako....
Eh sad ja pitam onu zenu reko koliko odprilike se prijavi u Siemens mjesecno ili godisnje meni zena rece 1500 mjesecno. Ja odkino reko cega 1500 kaze ona meni ljudi muskaraca zena.
Reko koliko na ovaj job kaze ona meni 1800 ljudi.
Ja gledam u nju i reko od 1800 ljudi ti si mene pozvala, kaze ne samo tebe nego jos 19.
Tako reci 20 ljudi pozvala.

Kaze ona meni super si napisao sve si rekao sto treba da znam.

Kaze neki napisu sta su radili vako nako, ali ne ne posalju sliku ili ne napisu da li su zavrsili fax ili ne napisu koliko imaju iskustva vako nako datum rodjenja. Ja nemam vremena da pisem feedback posaljji mi sliku ili kad si rodjen rednostavno to se prelece po odredjenom filteru.

Prvi kriterij je bio da li ima pravo raditi ili nema pravo raditi u EU ako nema odpada da je naucnik. Jer nece siemens da sredjiva papire radne. Kaze koji nije imao radne papire EU i ili napisa o nije da li smije raditi ili ne odmah leti u kantu.

Kaze meni zena zamisli ja njih mora 1800 saslusat.

Kaze ona prvo ona je zaduzena za personal a ona izabere 20 njih i onda tih 20 salje sefu ili inzinjerima da li je to to sto si napisao u CV da imas super iskustvo u telekomunikacija a ono na kraju citav zivot samo telefonirao. Onda ides kod njih na raport, da vide da li si expert ili si suplja prica....

Inace ova zena koja mi je ovo pricala je inace i profesorica na faxu drzi bas predmet o kako se dobro prodat... Tako se tema zove predmeta :)))


CV je Lebenslauf
a Bewerbung je
mali motivacioni text. zasto se ti prijavljujes na bas taj konkurs.
Zato sti trazis posao zato sto si radio vec to zelis da nesto bolje iskusis u ekom novoj oblasti itd... (OVAJ MOTIVACIONI TEXT JE NAJBITNIJI ) ne puno pisat u ar recenica ali da ima smisla i da daje puno informacija o tebi.


AKo ima jos kakvih pitanja....
pitajte






[ profin @ 15.05.2011. 22:36 ] @
Ja nisam IT-ovac ali znam da prodam i da upakujem sta god! Evo jednog saveta koji moze nekom dobro doci.
Da sam ja u IT bransi i d azelim novog poslodavca, ja bih zasigurno napravila programcic ili igru (zavisi za koji posao i sta se trazi) koji sam otvara moje podatke, sa nekim videom unutra (zbog licnog pecata svemu tome) lepo spakovano i uredno sa postovanjem pravila o bojama, tonu, poslovnosti uopste. To bih poslala na disku, postom. Garantujem da bi me pozvali na razgovor.
Nazalost ja to ne znam da radim ali mozda nekome dam ideju kako da zadivi buduceg poslodavca.

Istrazivanja pokazuju da je poslodavcima/ HR managera vise muka od citanja hiljada mejlova i pisama i da je ovo gore napisnao odlican recept za pokazi-sta-znas-i-zadivi!

pozz
[ serbolicious @ 15.05.2011. 22:43 ] @
Citat:
Sto vise informacija bolju sansu imas.


Da, neko ce da cita tvoju zivotnu pricu na 10 strana. Balans mora da postoji. Sve preko 3 strane je previse.

Koga je briga u koje mesto si isao u osnovnu skolu? Zasto su bitni datum rodjenja i slika? Ja zaista ne shvatam zasto bi nekome u IT bio bitno kako izgledas - osim ako nisi neki sales manager. Kao ti si Delphi programer i bitno je kako izgledas? Yeah right. Ok jos mogu da shvatim da hoce da znaju godinu rodjenja - to mi ima smisla, da uporede sta si uradio u zivotu i koliko si do sada bio uspesan.


Citat:
Pa nema potreba za nikakvim logoom, jer se prilaze kopija originalnog sertifikata.
Taj koga interesuje da imas znanje iz odredjene oblasti ce se tesko oduseviti ako stavis logo necega sto se vec nalazi u prilozenom sertifikatu - plus ce CV izgledati bespotrebno nadzidzan.


Ovo mozda zavisi od geografije i industrije. Koliko znam vecina u IT ne salje papirnu verziju CV-a, ne salje reference (nego napises references available upon request) i ne salje originale diploma i sertifikata osim ako ih neko ne trazi. Ali ko zna, verovatno svako ima svoj sablon.
[ Isak666 @ 15.05.2011. 22:48 ] @
Citat:
serbolicious: Ovo mozda zavisi od geografije i industrije. Koliko znam vecina u IT ne salje papirnu verziju CV-a, ne salje reference (nego napises references available upon request) i ne salje originale diploma i sertifikata osim ako ih neko ne trazi. Ali ko zna, verovatno svako ima svoj sablon.


Pa i per email saljes skenirane diplome i ostalo sta imas i sa CVem pravis jedan PDF i to saljes ;)
I ne saljes original ni per post ni per email.

Nema tu puno filozofije, stavi sliku jer nije ona tu samo zbog lepote.
Nego, gde bi stavio taj logo?
[ serbolicious @ 15.05.2011. 23:04 ] @
pa umesto da saljem CV od 3 strane i plus N strana sa diplomama/sertifikatima ja saljem CV od 3 strane, a najbitniji logoi su elegantno smesteni na kraj CV-a ili na pocetak (uklopljeni u tekst).

ukoliko ih zanimaju skenovi diploma/sertifikata trazice - mada se ovo skoro nikada ne desava (osim ako ti ne prave radnu dozvolu pa im treba zbog drzavne administracije).

ok - ali sta slika kaze o tebi kao o C programeru ili vozacu kamiona? Da znas da stojis pred kamerom 20 sec?
Osim ako nemas direktan kontakt sa klijentima ili si mozda aplicirao za poziciju gde moras da imas izgled vodje, mislim da je to cisto tracenje prostora.

opet kazem, govorim sa iskustvom iz IT-a (gde sam pregledao CVs a bogami i slao). Siguran sam da se razlikuje od industrije do industrije!
[ Isak666 @ 15.05.2011. 23:33 ] @
Pa tvoj CV je i dalje kraci od 3 strane, jer su ovo propratni dokumenti, koji -ako ga zanimaju- ce procitati. Ako ne, ne mora da nastavlja dalje.
Pre par postova sam linkovao kako izgleda Bewerbungsmappe i kako je ona podeljena sa jednim mestom za prijavu, jednim za propratno pismo i jedno za CV i Unterlagen.

Foto je ovde uobicajena stvar za bilo koje radno mesto.
Za vozace kamiona ne znam, ali za svako radno mesto koje ukljucuje minimum kontakta sa kolegama - slika stvara neki prvi utisak.

Da skratimo - svako ima mogucnost da radi sa svojom prijavom kako misli da treba.

Poz
[ tdusko @ 16.05.2011. 10:08 ] @
Citat:
profin: Ja nisam IT-ovac ali znam da prodam i da upakujem sta god! Evo jednog saveta koji moze nekom dobro doci.
Da sam ja u IT bransi i d azelim novog poslodavca, ja bih zasigurno napravila programcic ili igru (zavisi za koji posao i sta se trazi) koji sam otvara moje podatke, sa nekim videom unutra (zbog licnog pecata svemu tome) lepo spakovano i uredno sa postovanjem pravila o bojama, tonu, poslovnosti uopste. To bih poslala na disku, postom. Garantujem da bi me pozvali na razgovor. :)
Nazalost ja to ne znam da radim ali mozda nekome dam ideju kako da zadivi buduceg poslodavca. :)

Istrazivanja pokazuju da je poslodavcima/ HR managera vise muka od citanja hiljada mejlova i pisama i da je ovo gore napisnao odlican recept za pokazi-sta-znas-i-zadivi!

pozz


Dobra je ideja, svidja mi se. Da sam ja poslodavac ja bih sigurno voleo da vidim tako nesto ali... U velikom broju firmi gde sam ja konkurisao u Nemackoj konkurse su sastavljali neki iz HR odeljenja ili sekretarice pa su i prvu rundu odabira radili upravo oni. Tako se meni vise puta desavalo da me mole da podatke iz CV-ja koji sam poslao prepisem u neki njihov interni format koji ima 20 strana?!?!?!?!? Tako da mislim da oni ne bi bas shvatili pravu vrednost ovoga gore.
[ mmix @ 16.05.2011. 10:23 ] @
Zasto mislite da ce HR u biti manje muka ako umesto hiljadu CVeva na papiru koje mogu i letimice da pogledaju dobiju 1hiljadu video zapisa koje moraju da pogledaju iscela da bi prokapirali ko si is ta si?

[ Branko Santo @ 16.05.2011. 10:34 ] @
Po mom misljenju HR u IT firmama je uglavnom nesposoban. Umeju da prate template i da skeniraju za buzz words i tu staje njihova sposobnost.
Tako pozelim nekad da se prebacim u HR da odmorim mozak.
[ profin @ 16.05.2011. 10:44 ] @
@tdusko ja nemam predstavu kolika je traznja u IT sektoru i koliko ljudi aplicira za jedan posao, tako da verujem kada kazes da oni to ne bi shvatili.

Citat:
mmix: Zasto mislite da ce HR u biti manje muka ako umesto hiljadu CVeva na papiru koje mogu i letimice da pogledaju dobiju 1hiljadu video zapisa koje moraju da pogledaju iscela da bi prokapirali ko si is ta si?
Poenta je zapravo da u HR stigne hiljadu pisama ili mejlova a samo jedan video zapis,a ne hiljadu njih.
Meni se to dopalo, jer su upravo u toj emisiji bili HR strucnjaci koji su o tome govorili.
[ mmix @ 16.05.2011. 11:53 ] @
Ljudi nisu ludi, ovo bi se proculo i posle toga bi svi slali kucne video zapise svojih izliva mudrosti. Svaki iole iskusniji HR strucnjak bi to prepoznao i momentalno obrisao takav mail, cisto da se zlo ne zapati. :) Svasta ljudi pricaju na televiziji.

[ tdusko @ 16.05.2011. 12:11 ] @
Ja nisam shvatio profin da je pricala da se snimi video zapis i da se to posalje umesto CV-a. Shvatio sam na primer da neko ko se prijavljuje za web developera uzme i napravi web aplikaciju koja bi prezentovala njegov CV ali isto tako i umesnost u radu sa odredjenom tehnologijom. Mislim, ne bi ocekivao da neko bude primljen momentalno zbog toga ali mogao bi da skrene paznju na sebe koja bi ga izdvojila iz gomile.

[ Branko Santo @ 16.05.2011. 12:33 ] @
/Me ukljucuje HR mozak

Moj proces pregledanja CV-ova bi bio
1) Smeknem CV za osnove (diploma/sertifikat/iskustvo) trajanje 1min
2) Pogledam Motivation letter
3) Detaljno pregledam CV


Ako tako i ide onda je 1) samo filter dok je 2) ono gde treba ostaviti utisak.
Ja svoje motivation letter-e pisem sa stilom i ne stavljam "dobar pod pritiskom, team player, hard worker" jer iskreno mislim da su toliko oguglali da vise ne znaci nista tih par fraza koje svi imaju.
Deo mog maila recruiteru ispod:
Citat:
Looking at my corporate advantage would be the breadth of technical skills in the system/network/infrastructure field combined with ability to quickly and precisely communicate with both technicians and managers.
I am very good in establishing authority and have a pleasant demeanor which helps me drive projects to completion in a relaxed atmosphere.

I enjoy chaos as I adapt faster than others and prefer a high paced environment.


Nisam zadovoljan posto sam iskoristio "I" kao pocetak dve recenice i to za redom. Mora biti da sam jako brzo pisao posto gledam da imam mozda 1-2 od 10 recenica da pocinju sa I.

Dobijam intervjue iako sam CV-hendikepiran, nemam nikakvu diplomu visokoskolske ustanove tako da dosta cesto ne mogu da prodjem korak 1)
[ Isak666 @ 16.05.2011. 12:36 ] @
Ima slicna opcija sa ljudima koji se bave dizajnom, pa se malo talenta pokaze i prilikom izrade CVa.
Ako osoba koja sortira ceni tako neku inicijativu, moze da koristi, ako ne, onda peh.

Inace, nije losa prilika da se vidi vise da li je osoba sposobna da dizajnira nesto sto je funkcionalno i pregledno, a ne nesto sto niko nece imati volje da cita.
Sto da ne.
[ mark432 @ 25.05.2011. 18:42 ] @
Imam veliku dilemu koliko je ustvari novca potrebno za zivot u nemackoj i za koju razliku se isplati otici.

Da li je plata 4000 bruto u nemackoj za inzenjera od 5+ godina iskustva, mala?
Kontam da bi ovih 4000 u nemackoj relativno brzo naraslo na 5000, bar sam ja takav osecaj stekao. Dok bi se trenutna plata u srbiji tesko promenila i to mozda za 100 evra.

Moze neko da okvirne troskove zivota za samacki i zivot cetvoroclane porodice u nemackoj (stan, racuni, hrana...)?
Da li je velika razlika u cenama rentiranja stanova u manjim gradicima u odnosu na velike poput minhena i frankfurta?

Nadam seda nisam promasio temu.
Hvala unapred.


[Ovu poruku je menjao mark432 dana 25.05.2011. u 20:55 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 25.05.2011. 21:15 ] @
Pitanje plate je vrlo zavisno od mesta stanovanja.

4000 EUR bruto je negde oko ~2500 EUR neto kada se odbiju porezi, osiguranja i sl... - to je OK inzenjerska plata u sredinama koje nisu vrlo skupe (Frankfurt, Minhen, Stutgart) - cak i u skupim sredinama se sa tom platom moze sasvim pristojno ziveti ali ocigledno sa ne puno bafera iznad toga.

Sa tom platom u Minhenu, recimo, mozes prehraniti 4-clanu porodicu, platiti sve racune i imati OK stan van posh delova grada, ali ne puno vise od toga. U nekom manjem mestu je situacija drugacija i ocigledno se moze imati jos kvalitetniji zivot - tipa veci stan, veci/bolji auto, skuplja hrana i ostale stvari....

U princip u ICT-u uvek ima mesta za napredovanje tako da, kao sto si primetio, ta plata vrlo verovatno moze brzo da skoci.

U principu, u Nemackoj je trosak od plate za hranu i sl... vrlo mali u odnosu na bilo gde drugo. Ako nisi u skupom mestu, za stan, hranu i osnovne stvari neces trositi vise od 1500-2000 EUR mesecno max. U skupim mestima zapravo najvecu razliku cini cena stanovanja u celoj prici i cena socijalnog zivota (restorani, zabava), cena hrane i osnovnih servisa (internet, struja, ...) je skoro pa ista bilo gde.
[ tdusko @ 26.05.2011. 09:30 ] @
Evo ti mojih troskova u Minhenu:

- Stan (soba WG) sa svim troskovima(struja, topla voda, net...) - 390 Eur
- Hrana - 350 Eur
- Prevoz - 65 Eur
- Mobilni - 40 Eur
- Ostalo(vikend izleti, izlasci, razne zajebancije) - 250 Eur

E sad, racunaj za normalan stan jednosoban bar 500 Eur, a za dvosoban 700-800. Predgradja i manji gradovi imaju jeftinije stanove ali onda treba racunati na dosta dugo putovanje kuca-poso,poso-kuca. U Minhenu je recimo S bahn koji vozi od periferije totalno tragican pa se moze cesto desiti da se zakasni na posao po pola sata-sat.

Stavka hrana je takva kakva je jer sam totalni duduk za kuvanje pa se to sigurno moze smanjiti za 100-150 eur sigurno. Inace, toliko sam trosio i u Beogradu

Posedovanje auta proizvodi troskove za oko 300 eur + gorivo.

Manje vise sve sto je Ivan rekao tako je. Jedino treba voditi racuna jer nisu sva manja mesta apriori jeftinija. Postoje neka, kao sto je na primer Freiburg koji su jako skupi iako ja bas i ne kapiram zasto.



[ DaliborP @ 26.05.2011. 10:20 ] @
Citat:
tdusko: Evo ti mojih troskova u Minhenu:

- Stan (soba WG) sa svim troskovima(struja, topla voda, net...) - 390 Eur
- Hrana - 350 Eur
- Prevoz - 65 Eur
- Mobilni - 40 Eur
- Ostalo(vikend izleti, izlasci, razne zajebancije) - 250 Eur

Ne bih da kvarim idealnu sliku, ali malo mi je neverovatno da mozes tako da fiksiras troskove. Ok, racuni, prevoz, stan ali potpuno mi je nejasno da mozes da kazes 250 evra - ostalo. Po tom ispada da na svoju "zabavu" trosis oko 8 evra dnevno, sve za izlascima, izletima itd. Ili se uopste ne zabavljas ili nesto nisi dobro izracunao :)

Iz mog nekog iskustva na pitanja tipa "koliko je potrebno za zivot", "koliki su ti mesecni troskovi", itd uopste ne treba davati odgovore tog tipa jer je sve prilicno individualno i moze predstaviti pogresnu sliku zivota u gradu/drzavi. Ti si tek dosao, pa mozda razmisljas na slican nacin i brojis troskove na taj nacin. Kad pocnes malo da "zivis" ne verujem da ces imati takvu evidenciju troskova.
[ Shadowed @ 26.05.2011. 10:38 ] @
Pa dobro, on je rekao njegovi troskovi
Jedino je mozda trebao pomenuti da je novajlija
[ tdusko @ 26.05.2011. 10:49 ] @
Jeste sve to individualno ali nije bas da nema smisla pricati o tome. Nebi imalo smisla da mu Dimke da listing mesecnih troskova kad on covek zivi i radi uspesno vec deset godina ovde pa stoga nije bas korisna projekcija u odnosu na nekoga ko se lomi da li da dodje ili ne. Ja sam tu sam tek dva meseca pa sam za pocetak vodio neku evidenciju da bih mogao da upravljam parama. Naravno da je to sve individualno. Nekome je dovoljno da popije 2 piva za vece, nekome nije dovoljno ni 5. Neko izlazi 5 puta nedeljno, neko izlazi samo subotom. itd... Znam da te "sonstige" troskove sto sam napisao nema nekog smisla gledati ali ajde, rekoh da napisem. Tebi je recimo izgleda malo 250 eur mesecno, a ja kada pogledam unazad mesec dana mislim da sam bas imao ispunjeno vreme. Ne znam zasto racunas to po danu. Ko jos placa svaki dan da se zabavi? Tu ulazi, badmington dvaput nedeljno, nekoliko izlazaka, nekoliko regio voz karata...
[ DaliborP @ 26.05.2011. 10:50 ] @
Citat:
Shadowed: Pa dobro, on je rekao njegovi troskovi :)

Naravno, nista nije sporno, hoce covek da pomogne. Moje iskustvo kaze da navodjenje takvih troskova obicno napravi kontra efekat :)
[ DaliborP @ 26.05.2011. 11:32 ] @
Citat:
tdusko: Tebi je recimo izgleda malo 250 eur mesecno, a ja kada pogledam unazad mesec dana mislim da sam bas imao ispunjeno vreme. Ne znam zasto racunas to po danu. Ko jos placa svaki dan da se zabavi? Tu ulazi, badmington dvaput nedeljno, nekoliko izlazaka, nekoliko regio voz karata...

Naravno, sve je individualno, ali opet sumnjam u tu tvoju racunicu. Obicno ljudi kad tako nesto rade racunaju samo minimalne troskove za odredjenu stvar. Kao stan ili racuni. Ali jako je tesko to projektovati isti princip na "ostalo" i "zabavu"
Popijes li kafu ili sok? Odes li u bioskop, neku predstavu, show? Garderobu uopste ne kupujes gledajuci tu racunicu? Cipele, patike? Ni stvari za kucu? Neku tehniku, muziku, dvd? Ako je tako, onda mogu da verujem da je 250 sasvim dovoljno za "ostalo" i zabavu. U suprotnom dajes pogresnu sliku.
[ mark432 @ 26.05.2011. 20:25 ] @
Jel moze neko da mi objasni sta znaci ovih 160 evra ispod, jel su to racuni?

Rent: 440.00 EUR + 160,00 EUR NK
Heating: 600.00 EUR

Kako se grejanje placa, mesecno (svakog meseca ili tokom zime)? Sta znaci ovih 600 evra, to je na godisnjem nivou?
Koliki bi racuni bili u ovom slucaju? Ovo je za stan.

Gledao sam i kuce kod njih nisam video taj podatak za grejanje npr:
Rent: € 534.00 (Plus charges)

[ Isak666 @ 26.05.2011. 21:12 ] @
NK su Nebenkosten iliti troskovi/racuni.
Oni se odredjuju ugovorom posebno i negde je ukljucena topla voda sa grejanjem, negde ne, negde struja, negde ne - proveri.
Posto se uglavnom placa pausal svaki meseca za struju, vodu i gas, a na kraju godine se vraca suma ili dodaje - sve kombinacije u NK su moguce.

Ovo heating verujem da je prevod Googla, jer se ovde stan sa troskovima kaze Warm ili topao, a bez troskova Kalt - hladan.
Daj link, pa da vidimo sta je.
[ mark432 @ 26.05.2011. 22:32 ] @
Da tacno, prevod sa googla :).

http://www.wohnungsboerse.net/mieten/wohnungen/Roding//5121402

znaci to je stanarina sa okvirnim racunima.

Koliko se razlikuju racuni za kucu i stan?
[ Isak666 @ 27.05.2011. 08:31 ] @
Kuce su generalno skuplje od stanova.
Mozda negde na selu da nadjes neku povoljnu kucu, ali i tamo bi to bio izuzetak.

Ovaj stan je prilicno povoljan za kvadraturu, ali moram priznati da se ne mogu setiti kad sam video oglas za stan na 6. spratu. :D
Tako visoke zgrade su retkost.
Ovo je neko malo mesto, pa ako bas neces u njemu da zivis zbog posla ili sl. treba da imas to na umu.

Cesto umeju zgrade po manjim mestima -ako uopste postoje- da budu vecinom naseljene Rusima ili Turcima, pa im to umanjuje cenu.
Sad but true.
[ tdusko @ 27.05.2011. 08:43 ] @
Roding je jako malo mesto na granici sa Ceskom poznato po sedistu velike firme Muehlbauer. Ta firma ima svoje predstavnistvo u Beogradu pa stoga tamo ide puno nasih. Imam poznanika koji tamo zivi trenutno i kaze da je jako dosadno i da ima problema sa infrastrukturom; Mobilni telefoni, internet itd. Medjutim, za nekoga ko dolazi sa porodicom i ne dolazi iz recimo velikog/veceg grada mozda bude i dobra opcija.
[ imagine2 @ 15.07.2011. 17:03 ] @
Pozdrav!

Iscitah ovaj topic i gomilu ostalih do poslednjeg posta :) Jako je lepo da postoje ljudi koji zele da objasne i pomognu.

Pre nekoliko dana vratio sam se sa kraceg turistickog puta iz Nemacke, i pretpostavljate, zeleo bih da se preselim tamo :)

Imam nekoliko, mozda nesvakidasnjih pitanja... Nisam siguran da li je ovaj topic najbolji za postavljanje istih, ukoliko smatrate da nije, slobodno ga premestite. Pitanja su upucena svima, ali mozda najpre najaktivnijim clanovima ovog podforuma i pre svega ljudima koji su duze vremena u Nemackoj. Voleo bih odgovere na pitanja, pa makar i na PP :)


Znaci, plan je da se preselim tamo sa porodicom, zena + jedno dete (za sada). Cilj je Nirnberg, za sada, ali ne mora da bude. Razlog preseljenja je pre svega bolji kvalitet zivota, ne toliko novac.

Supruga mi inace vec radi ovde za veliku Nemacku firmu, i postoje neke sanse da vremenom izlobira posao u "centrali".

Za sada nam oboma malko skripi oko nemackog jezika, ona zna malo, tipa A2, a ja nista... Ali voljni smo da naucimo///

Ja sam malcice druga prica, i tu se nalazi vecina pitanja.

Fakultetsku diplomu imam, imam preko 10 godina rada u struci (reditelj sam) + u poslednje dve godine se vise bavim internet poslovanjem. Imam nekoliko sajtova i jos nekoliko puta vise blogova, koji kada se sve sabere donose neki solidan novac - od reklamiranja, prodavanja nekih online proizvoda itd. Bavim se i online marketingom i community management-om. Kada kazem bavim, mislim da to solidno radim i naplacujem. Ponekada se bavim i predavanjma na sve ove teme. Sve ovo sam naveo da bih objasnio da mogu da zivim i na Marsu ako tamo ima interneta i opet cu moci da radim.

Pitanje 1 - Kakvi su Nemci povodom ovakvog nekog slucaja? Tj da ima na neki nacin prilozim dokaze koliko zaradjujem od kuce putem interneta, i da zelim da se preselim kod njih, i ako treba i placam porez kod njih? Ili mozda da osnujem i neku DOO/Gmbh firmu? Da li neko ima iskustva sa ovime?

Pitanje 2 - Kakav status ima neko ko zeli da kupi nekretninu? Koliko sam video, rentiranje stana je maltene najveci izdatak tamo... Opet, gledajuci oglase u Nirnbergu je cena kvadrata maltene ista kao u BG, pa mi je plan da posle nekog probnog perioda rasprodam ono sto ovde imam i kupim tamo slicnu kvadraturu. Ko uopste moze da kupi nekretninu i da li se kupovina iste odrazava na status drzavljanstva/vize/boravka?

Pitanje 3 - Da li znate nesto o Nirnbergu sto bih trebalo da znam, a ne znam :)


Ovo su neka glavna pitanja za sada. Hvala unapred svima, zeljno iscekujem odgovore!
[ Svejeok @ 29.07.2011. 17:38 ] @
e ljudi ... :) treba mi stvarno , ali onako bas iskren savet. nikako da nadjem neke odgovore :/ zavrsavam visoku teh. skolu i imacu diplomu strukovnog informaticara, planiram da dam razliku ispita na masinskom faxu ili na tehickom fakultetu.studije su po novom , akreditovane ove na visokoj , tri godine. zanima me stanje sa Informaconim sistemima i sa menadzmentom , jer programiranje mi nije jaca strana , ne znam kako i odakle tu da pocnem , sta je uopste najbolje ???? imam hrv pasos , oni ulaze u uniju za 2 god.koliko to moze da mi pomogne , ako sam obrazovanje stekao u srb ?ajde neko neka me uputi malo :D ne znam kojim pravcem da krenem , sta je najbolje da krenem da radim , da ucim ???? naravno , nemacki mi nije problem i to se podrazumeva , da li ce trziste biti otvoreno uopste npr za inf. sisteme i sl :// pozzdrav
[ fox_mulder @ 17.08.2011. 08:09 ] @
Cao svima,

usao sam u zavrsnu fazu pregovora sa jednom firmom iz Frankfurta, i tom prilikom se u razgovorima postavilo jedno pitanje.

Naime, gospodja iz HR-a kaze da oni meni ne mogu da ponude radni ugovor bez da ja imam boravisnu dozvolu. A ja boravisnu dozvolu ne mogu da dobijem bez originalnog radnog ugovora, upravo kao sto pise na stranici ispod:

Benötigte Unterlagen für den Visumantrag:

-Hochqualifizierte (pa kaze izmedju ostalog):
Arbeitsvertrag im Original und zwei Kopien

http://www.belgrad.diplo.de/Ve..._Visa__Arbeitaufnahme__de.html

Posto mi je ambasada rekla da je radni ugovor obavezan za dobijanje vize, molim vas za pomoc i razjasnjenje.

Dakle, koji je redosled dobijanja dokumenata Arbeitserlaubnis, Aufenthaltserlaubnis i Vize, i da li je neophodan originalni radni ugovor ili je dovoljno neko pismo o namerama, ili nesto slicno?
[ tdusko @ 17.08.2011. 08:52 ] @
Neophodan je ugovor. Tetki iz HR-a veorvatno nije bas upoznata sa procedurom. Moj ti je savet da probas da joj objasnis da si se detaljno raspitao u ambasadi/konzulatu i da jedini nacin da dobijes radnu vizu taj da ti oni prvo posalju ugovor mailom potpisan sa njihove strane i da onda sa tim ugovorom i ostalim dokumentima podnezes zahtev u Bircaninovoj za radnu vizu. Vizu dobijas na 3 meseca sa kojom cim dodjes u DE ides u KVR gde ti izdaju boravisnu dozvolu. Takodje, dok joj objasnjavas probaj da zvucis opusteno i predstavi joj to kao formalnost koja ce trajati max 4 do 6 nedelja. Takodje, napomeni joj vise puta da oni nemaju nikakvo angazovanje ni troskove oko tvoje radne dozvole jer sve zavrsavas sam. I jos nesto, ponudi joj se da skoknes do njih na jedan dan kako bi se bolje upoznali, tako bi se uverili u tvoje ozbiljne namere. Uz put, pomeni joj da imas gomilu prijatelja koji su skorije dosli u nemacku na isti nacin i niko nije imao ni najmanjih problema.

Ako uradis ovako kako sam ti napisao nista neces puno da je slazes, a mozes mnogo da dobijes. Bitno je samo da se proces zapocne.
[ fox_mulder @ 17.08.2011. 09:13 ] @
Hvala ti puno na brzom odgovoru :) Juce sam se bas vrnuo iz Frankfurta, mislim da je razgovor bio manje vise uspesan, ali ostaje da mi jave njihov finalni odgovor u petak. Svejedno, bez obzira na to sta oni kazu (pozicija nije nesto sjajna), ovaj info mi je svakako koristan za buduce prijave :)

Upravo sam i ja protumacio proceduru na nacin koji ti sada objasnjavas. Ono sto baba kaze jeste da oni po zakonu ne smeju da mi posalju radni ugovor bez da ja imam boravisnu dozvolu, dakle ona prakticno iskljucuje mogucnost da oni meni posalju potpisanu verziju radnog ugovora. Ok, pokusacu da joj jos jednom objasnim, upravo na nacin koji predlazes :)

Uzgred, na razgovoru su mi rekli da je radno vreme do 45h nedeljno, da se dobija auto ali da se mora platiti porez za taj auto (nisam pitao za to ko placa benzin, silly me, ali je osiguranje + registracija to sto se mora platiti za sluzbeni auto...sta reci, Nemacka :) ), a plata je fiksna u iznosu od 70% dok se preostalih 30% dobija u vidu bonusa koji zavisi od neka 4 parametra. Posao je dosta stresan, radio bih kao ip konsultant na projektima koje ta firma kao sistem integrator integrise u nemackim service provajderima...Sada cekam da mi kazu najpre da li su uopste zainteresovani, a ako jesu onda da kazu i kolika je to plata...cini mi se da mi se ne isplati da za manje od 2k neto idem iz Srbije, na posao za koji mi se cini da je dosta stresan i neizvesan..opet, tu je i ona prica da je to samo prvi korak i da oni ne znaju koga u stvari zaposljavaju.
[ tdusko @ 17.08.2011. 11:53 ] @
Ma tetka izgleda nema veze sa zivotom ili ekipa iz ambasade navodi ljude da krse zakon :)

http://www.belgrad.diplo.de/Ve...setie__arbeitaufnahme__sr.html

Ovde lepo pise da je potreban ugovor ali ne mora original kao sto pise vec moze odstampan iz PDF dokumenta recimo. Sto se auta tice, vodi racuna da ti srpska vozacka dozvola ne vazi vec moras da polazes za nemacku. Tacnije, vazi ti za prvih 6 meseci. To ce da te kosta minimum 500-600 eur. Osiguranje za auto ako ti moras da platis je skupo kao sam djavo jer ti, posto si sveze polozio upadas u skoro najgoru grupu pa racunaj da i to kosta oko 1500 eur minimum za prvu godinu. Registracija, tjst porez +TÜV zavisi od auta ali racunaj na nekih 300 eur.

Sve u svemu, pocetna plata ti nije mnogo bitna koliko mogucnost da se to vremenom uvecava kao i mogucnost bonusa. 2000 je neka donja granica za Frankfurt za pocetak. Plata zavisi dosta i od toga kakav si pregovarac pa zato pripremi se sto bolje za pregovore :). Ipak se manje vise sve svodi na kesh.

[ fox_mulder @ 17.08.2011. 14:05 ] @
Tako je, upravo sam joj taj link i prosledio ali ona i dalje po svom tera :)

Svestan sam toga za platu. Recimo da sam im rekao da je moja plata u Srbiji veca tri-cetiri puta nego prosecna plata, te da je moja kupovna moc dosta velika i dao sam im do znanja da necu da radim za kikiriki iako nisam rekao konkretnu cifru jer su samo trazili da znaju koliko zaradjujem ovde.

Uzgred, to za auto mi je i dosta veliko pitanje. Naime, ja u Srbiji imam skoro nov auto, ne znam zasto bih sada placao porez za auto od firme. Mislim da to nije najisplativije, ali je najpametnije. Moj plan je da ja moj auto vozim na RS tablice sve dok budem mogao. To znaci da ga prevedem na bratovo ime, vozim ga na ovlascenje, i nadam se da niko od komsija nece prijaviti da je taj auto duze vreme u D. Prosto, suvise je rizicno da prevodim odmah auto na svoje ime, a jedan drug sa uspehom primenjuje taj recept u D. Samo kaze ako ga zaustavi patrola da je taj auto ostavio njegov brat u D jer je hitno morao da se vrati u Srbiju, i nada se najboljem sa komsijama..
[ fox_mulder @ 17.08.2011. 14:31 ] @
Upravo su mi javili da nisam prosao razgovor - dakle stativa :) Svakako ce informacije biti od koristi za ubuduce.
[ tdusko @ 17.08.2011. 14:37 ] @
E jbga :(. Nemoj samo da odustajes ako stvarno zelis da radis u DE, isplatice se sigurno.
[ fox_mulder @ 17.08.2011. 17:57 ] @
Naravno da zelim :) poslednja je opcija da odem na PhD studije. Ono sto me je sada pomalo smorilo jeste to da sam do sada imao oko 5 telefonskih intervjua i jedan face-to-face, sve na nemackom, i najdalje dokle sam stigao je bio ovaj intervju od juce! Nemacki nije problem, skoro svako od sagovornika je rekao da mi je znanje dobro imajuci u vidu da ne zivim tamo. Ne znam sta je problem, pokusavam da ga definisem i zatim i resim - ucim Javu i koncepte OO programiranja, kao i Cisco...tako da se nadam najboljem!!
[ Marko212 @ 18.08.2011. 11:37 ] @
Ja sam imao istu dilemu kada sam dolazio ovamo. Meni su poslali nesto sto je google preveo kao Declaration of intent, dakle mail sa pismom potpisanim od strane rektora (pretpostavljam da bi to bio direktor firme za posao) u kojem kazu mi zelimo da ga zaposlimo od tada i tada do tada i tada. E sa tim papircetom (odstampanim i fotokopiranim) ides u ambasadu. Dobijes vizu na 90 dana i mozes da udjes u zemlju i radis.

Prvi ugovor koji ces dobiti, ako se prati ova procedura je na onoliko koliko ti traje boravisna dozvola (viza), pa makar to bio i 23. septembar (moj slucaj). Nakon toga ides opet sa onim prvim papircetom u imigraciono (Auslaendersbehoerde) i trazis boravisnu dozvolu koliko ti traje ugovor. Posle obicno 2-3 nedelje je dobijas i onda ti poslodavac daje ugovor na ono sto ti je napisano u papircetu.

Naravno u imigracionom imas brdo papira koje treba doneti (zavisi od grada do grada) +50-60 EUR-a :-(. Vodi nekoga ko moze da se sporazumeva. Ja nisam znao ni rec nemackog pre mesec i po i bilo je cupavo iako sam imao pomoc :-). Birokrate obicno ne znaju ni rec engleskog, a ni ne zele nesto da uspore sa pricom :-).

Znam da ovo vise nije bitno, ali ko velim daj da odgovorim kako ide ovaj slucaj mozda ti opet zatreba ili nekome drugom.

Pozdrav!!!
[ fox_mulder @ 19.08.2011. 09:36 ] @
Upravo naprotiv, bitno je i hvala sto si podelio ove informacije sa nama :) Msm, nerealno je ocekivati da za samo mesec dana trazenja posla u Nemackoj isti i dobijem, to je proces koji ce, uveren sam, trajati neko vreme.

U vezi Ausländerbehörde, samo jedna napomena da samo u Minhenu prema onome sto sam procitao postoji KVR. Posto je tdusko tamo, ta informacija se odnosi na Minhen, a u ostalim gradovima se treba obratiti u Ausländerbehörde ;)
[ Marko212 @ 19.08.2011. 11:49 ] @
Da, savezne drzave i cak lokalne vlasti imaju prilicno veliku slobodu oko nazivanja institucija i njihovog rada. Nemci su velike birokrate ;-). Mi smo za njih male mace po tom pitanju. Prve nedelje sam vise visio po tim kojekakvim kancelarijama nego sto sam radio, ali to ti ovde niko nece zameriti jer i oni kroz to prolaze :-).

Srecno sa potragom posla. Iskreno, uz svo postovanje mudrosti pisanja CV-a i aplikacije za posao to u velikoj meri zavisi od srece. Tako da, srecno sa potragom!!!

Pozdrav!!!
[ fox_mulder @ 19.08.2011. 14:16 ] @
Mozda ne bi bilo lose da istaknem da sam isao na jedan sajam karijera u Duisburgu, gde sam imao razgovor sa savetnicom za karijeru. Taj razgovor je na skoro svakom sajmu karijera u Nemackoj besplatan i unapred se zakazuje. Dakle, ona mi je dala bezbroj saveta i sitnih preporuka za poboljsanje Bewerbungsmappe. Tako da bih toplo preporucio svakome ko trazi posao u D da napravi taj Bewerbungsmappe i motivaciono pismo (Anschreibe) sto je moguce urednije i preciznije, i da ga na kraju obavezno proveri kod nekog strucnjaka :)
[ ssasa980 @ 26.08.2011. 14:13 ] @
I dalje ima nedostaju inženjeri svih profila....

" Nemačkoj nedostaje 77.000 inženjera

Rezultati istraživanje koje je provela nemačka industrijsko-trgovinska komora DIHK pokazuju da trećina preduzeća manjak kvalifikovane radne snage vidi kao veliki poslovni rizik u budućnosti.
Prema podacima nemačkog udruženja inženjera VDI, nemačkoj industriji nedostaje 77.000 inženjera. Podatak se odnosi na prošlu nedelju, a reč je o najvećem manjku inženjera do sada. Razlog je starenje postojeće radne snage i pada broja upisanih na tehničke studije.

To bi u budućnosti moglo predstavljati veliki problem za moćnu i inovativnu nemačku industriju, koja u svetskim okvirima ima vodeću ulogu u nekoliko važnih segmenata. Istraživanje provedeno u avgustu obuhvatilo je vodeće kompanije s područja elektrotehnike (Siemens), mašinogradnje (ThyssenKrupp), hemijsko-farmaceutske industrije (BASF, Bayer, Merck) i automobilske industrije (BMW, Daimler, Volkswagen, MAN), a u njemu je učestvovalo više od petsto najvećih nemačkih preduzeća.

Istraživanje je sprovela nemačka industrijsko-trgovinska komora DIHK. Rezultati pokazuju da trećina preduzeća manjak kvalifikovane radne snage vidi kao veliki poslovni rizik u budućnosti.

Manjak inženjera naviše bi mogao pogoditi danas moćnu automobilsku industriju, koja pokušava napraviti korak napred u razvoju električnog automobila. Minhenski BMW u okviru 400 miliona eura vrednog širenja proizvodnje u Leipzigu, gde će proizvoditi električni model i3 i hibridni sportski model i8, namerava zaposliti 800 novih radnika.

Samo 17 kilometara udaljeni Porsche za proizvodnju novog sportskog terenca Cajun planira zaposliti više od hiljadu radnika, a 1200 inženjera, tehničara i drugih kvalifikovanih radnika
u ovoj godini planira zaposliti Audi.

Gradonačelnik Leipziga Burkhard Jung rekao je da je još pre dve godine bilo nezamislivo da preduzeća u regiji imaju problema s nedostatkom kvalifikovane radne snage. "To sada očigledno postaje sve veći problem", zaključuje Jung.

Čelnik udruženja inženjera VDI Willi Fuchs slaže se da je stanje zabrinjavajuće jer bi moglo opasno ugroziti razvoj novih automobila i tehnologija.

S negativnim trendom proizvođači će se pokušati nositi intenzivnijim povezivanjem s tehničkim fakultetima, a razvijaju i interne programe obrazovanja. Korak dalje bio bi zapošljavanje kvalifikovanih radnika iz država u razvoju, poput Kine i Indije. "

Objavljeno 26.8.2011


http://www.bankamagazine.hr/Na...e-77000-inzenjera/Default.aspx



[Ovu poruku je menjao ssasa980 dana 26.08.2011. u 18:39 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao ssasa980 dana 26.08.2011. u 18:40 GMT+1]
[ mmix @ 26.08.2011. 17:31 ] @
Hm, znaci vec su nasli 123,000 koji pricaju Nemacki od prosli put? Jer prosli put su rekli da im treba 200,000. Meni je uvek bilo fascinantno kako se frljaju sa tim ciframa kao na vasaru i ljudi zbog takvih vesti donose fundamentalne odluke o svojim zivotima.
[ robert63 @ 26.08.2011. 20:39 ] @
Nemačka vapi za " durdubacima" koji če 10-12 sati da tegle,

ogledala,stakla,razvodne ormane,delove Lifta,metalna vrata,konstrukcije od 300 kila,
i sve ostale elemente ,bravare,Limare,Izolatere,farbare

-Ali NE preko LIFTA !!!!-Nego Peške pa na 11 sprat !!!--Da se Lift ne bi oštetio !

ONO---ŠTO---NEMAČKA RADI STRANCIMA --TO HIČA NIJE RADIO JEVREJIMA !!!

Ko ne veruje nek ode tamo da se " Ženi izvinjava što nema kinte da pošalje " --iz Evrope !

Da nisam bio___NE Bih Verovao !


Pakao !!!--Izrabljivanja Balkanskih Radnika !

Bešte od Takve ponude---Preko svih Jezera !
Da Vam se Život ne bi pretvorio u " Besane Noći " !!!

Pozdrav
[ Isak666 @ 26.08.2011. 21:38 ] @
Citat:
robert63: da se " Ženi izvinjava što nema kinte da pošalje "


[ MarkoBalkan @ 26.08.2011. 21:55 ] @
pred 10 godina su pričali da im treba 1 milijun obrazovanih ljudi na području cijele njemačke.
rekli su da će do 2015 faliti cca. par milijuna obrazovanih.

sve dok ne promjene stav i svoju tvrdu osobnost neće pridobiti ljude.

1.zezancija s traženjem posla
2.zezancija s vizom
3.zezancija s njemačkim jezikom

sory, ako hoće obrazovane ljude, moraju pojednostaviti dobivanje vize, ukinuti zahtjev za znanjem njemačkog jezika, jer kao u većini slučajeva moraš imati položen A2, a to je 2 godine učenja, za normalno sporazumijevanje ti treba barem B2, a to je 5 godina učenja.

i onda se čude zašto obrazovani ne žele u njemačku i kako im fali ljudi.
[ Isak666 @ 26.08.2011. 22:03 ] @
Za A2 ti ne treba dve godine.
A1 ti je totalni minimum, gde prvo ucis abecedu, a zavrsavas sa pitanjem gde je ta i ta ulica i dacete mi jedan hleb, dok A2 je tek nesto komlikovaniji, ali se moze savladati za pola godine ucenja.

Mada, sa njim se ne mozes bas puno izraziti, kao sto si i spomenuo.
Posebno ne na poslu.

[ ssasa980 @ 27.08.2011. 10:09 ] @
Isak, imas neke savete pri ucenju nemackog jezika? Dal drazava organizuje neke besplatene ili jeftine kurseve?
Ako sam uzimas dal je bolje ici privatno jedan na jedan ili neka skola jezika? Ili ona varijanta ucenja preko Skype kod nekog profesora iz Srbije...
[ MarkoBalkan @ 27.08.2011. 11:03 ] @
Citat:
ssasa980: Isak, imas neke savete pri ucenju nemackog jezika? Dal drazava organizuje neke besplatene ili jeftine kurseve?
Ako sam uzimas dal je bolje ici privatno jedan na jedan ili neka skola jezika? Ili ona varijanta ucenja preko Skype kod nekog profesora iz Srbije...


ja ti preporučam školu stranih jezika, ako imaš vremena, ako nemaš i hočeš što prije naučiti onda 1 na 1, ali je to puno skuplja varijanta.

računaj barem duplo, ali zato puno prije svladaš gradivo.

preko skype -> ne znam baš.

[ Isak666 @ 27.08.2011. 14:46 ] @
Citat:
ssasa980: Isak, imas neke savete pri ucenju nemackog jezika? Dal drazava organizuje neke besplatene ili jeftine kurseve?
Ako sam uzimas dal je bolje ici privatno jedan na jedan ili neka skola jezika? Ili ona varijanta ucenja preko Skype kod nekog profesora iz Srbije...


Meni licno, skola jezika je zakon.

Inace, A1 sam pripremao sa jednom zenom kojoj sam bio skoro prvi covek kojem je drzala casove, a nije nikakav nastavnik nego je zivela u DE dugo.
Kupio sam knjige, pokazao joj i posle par dana smo poceli.
Moze i student, bilo ko, samo da imas pred nekim da govoris i da neko slusa i ispravlja. Ali i ti da slusas izgovor.
Skola jezika sa jos vise ljudi i vecom interakcijom je jos bolja.

Na koju drzavu mislis da li organizuje kurseve?

Skype, nemam pojma, ali sajt Livemocha je dobar, ali po meni samo kao dopunsko sredstvo za ucenje.

Od ove poruke pa par posle nje, citaj i nacices jos par linkova.
[ miloshzorica @ 27.08.2011. 15:52 ] @
>

nemacka s tim stavom tesko da ce privuci nekog

njima i domaci mozak i kapital beze

zahtev za A1 kod prve vize je sulud. znanje jezika za stalni boravak
je ok kao zahtev

za 1 na 1 instrukcije, pogledati oglasnu tablu na filoloshkom

--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
[ MarkoBalkan @ 27.08.2011. 17:09 ] @
za vizu treba A2.
[ miloshzorica @ 27.08.2011. 17:13 ] @
>

opet puno. naravno, lokalni jezik moras znati, ali ne da bi aplicirao
za vizu koju mozda ne budes dobio

--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
[ Isak666 @ 27.08.2011. 17:32 ] @
Citat:
MarkoBalkan: za vizu treba A2.


Za koju vizu, radnu?
zar postoji neki formalni uslov poznavanja jezika za radnu vizu, osim ugovora?
[ tdusko @ 27.08.2011. 19:16 ] @
Za deficitarna zanimanja ne postoji formalni uslov znanja nemackog jezika za dobijanje radne vize. Vise puta sam do sada pisao da sam dobio vizu, a da me niko za jezik nije pitao.

Medjutim, ono sto se desava prilikom trazenja posla je druga stvar. To je ono o cemu je svojevremeno mmix pisao, a to je da i pored neosporno ogromnog kvaliteta koji poseduje aplikant, firme 'ladno odgovaraju sa "zao nam je ali vas nemacki nije dovoljno dobar za ovu poziciju". Znaci nema diskusije. Nema onoga: "znate, za ovo radno mesto potrebno je bar srednje znanje nemackog jezika. Da li bi ste vi mozda bili zainteresovani da po preseljenju u nemacku pohadjate 6 meseci intenzivni kurs nemackog jezika placen od strane firme?".
[ Marko212 @ 30.08.2011. 16:34 ] @
Ispravite me ako gresim, ali jedini uslov za jezik je da suprug/a poloze A1 za vizu za spajanje porodice. Cak i tu ima sijaset izuzetaka.Evo ga informacioni leaflet na srpskom: http://www.integration-in-deut...f/familiennachzug-flyer-sr.pdf

E sada sta ce poslodavac traziti na konkursu za posao to je stvarno stvar tog poslodavca. Ako ces pricati sa nemackim kolegama i u nemackom timu normalno je da se ocekuje da ces ili znati ili vrlo brzo krenuti da ucis nemacki :-). Meni npr. nisu trazili ama bas nista, pa cak ni da ga naucim kada ovde dodjem.
[ tdusko @ 30.08.2011. 22:10 ] @
^Potpuno si u pravu.
[ osmania @ 31.08.2011. 19:47 ] @
Ev ljudi nemoj da bude neke zabune ali ja imam informacije neki dan moj kolega iz Sarajeva je uspio da sredi ´papire i da ode u njemacku da radi na odredjeno radno vrijeme.
Znaci nikoga nije imao nikakva stela i samo je imao zavrsen fax djemala bjedica u mostaru kao informaticar i ima certifikat jave koje je polagao u Sarajevu.

Ev vako je islo sve:


Prvo je nasao posao preko neta i aplicirao da zeli da radi to i to. Naveo je on sve sta i kako da nije drzavljanin da nem radnu dozvolu da jos nije u njemackoj ne zna njemacki itd, ali im je rekao da javu razvaljiva.

OK firma ga pozove na razgovor:
Dobar dan dobar dan tako i tako, par testova uradili sa njim i vidjeli da cojek nije suplja prica. i kazu oni njemu da ce se raspitati kako ide sa strancima.

I firma ga nazove kaze mi hocemo da ti kod nas radis iduce 2 godine imamo projekte za tebe zelis li da radis? poslije dvije godine vidjet cemo sta i kako ali ne obecajemo ti siguran posao.

Ok kako ide sa strancima oni njemu poslali predugovor, koji kaze da on ima posao u njemackoj.

On se pokupi i ode u ambasadu da mu daju radnu vizu, kaze njemu amasador da mora da bude plata toliko i toliko. Inace postoji plata koju moras da dobijas da bi dobio posao. i ta plata se krece u austriji 1800 netto, u njemackoj je nesto vise.

I onda je on poslao email firmi toj i kaze dajte mi ugovor dje pise koliko cu ja da dobijam bruto/netto
jer oni su se dogovorili vec oko plate.
i dosao je novi ugovor dvije kopije jedna kopija za njega drugu morao potpisati i da vrati nazad, otisao je u ambasadu kazu cekaj 6 sada i dobio je radnu dozvolu tj vizu i otisao je da radi u njemacku u Bonn.
Plata je bila 2150 eura netto.
Onda je preko neta nasao stan, dosao u njemacku potpisao ugoovor o stanu na dvoje godine.

Tako da nema trte mrte nego bez firme i bez plate dobre nema vize.
mora biti ispunjna minimalna plata za dobijanje vize i ona je u njemackoj reko 2000 eura mjesecno....

[ Marko212 @ 03.09.2011. 19:23 ] @
Vidi, da li ce ti dati vizu zavisi od mnogo cega. Medjutim za visokoobrazovni kadar (pod tim podrazumevam diploma minimum) koji ce nastaviti skolovanje ili je dobio regularan, ali deficitiran posao u principu nema problema.

E sad, sta je deficitiran posao zavisi od lokalnog trzista rada. Npr. znam da zvuci blesavo, ali kod mene na obali Baltika u Maklenburg-Vorpommerani-ji kukaju za ugostiteljima svih profila, pa shodno tome se i vize lako odobravaju ako nadjes takav posao. Dok u ostalim saveznim drzavama to nije slucaj i sa tom strukom ce jako tesko ce da ti odobre vizu. Ali mislim da se bezmalo uvek moze naci neka drzava koja ima deficit kadra bez obzira na struku. Generalno u Nemackoj nema problema za IT, elektroniku i medicinu (sve nivoe). Ostalo moras da imas srece i da je lokalno izrazen manjak tog kadra.

U sustini nemacki poslodavac ce jako tesko zaposliti nekoga sa strane ako vec ima adekvatnog Nemca. Pa neka je Svaba i malo skuplji. Mislim da to nije zato sto su ne znam kakvi ksenofobi ili sta ti ja znam, nego samo zato sto je birokratija preglomazna :-).

Napomena: koga ne mrzi da cita puno ovo je prevod na engleski nemackog zakona o boravku iz 2005. godine. Ima dosta, ali u sustini tu sve lepo pise koji su uslovi i sta mora da se ispuni, kao i koja su prava i obaveze imigranata:

http://www.iuscomp.org/gla/statutes/AufenthG.htm
[ konislav @ 09.09.2011. 01:26 ] @
Imam jedno pitanje u vezi polaganja testova za nemacki jezik. Da odmah napomenem da me nemacka i nemacki ne interesuju, vec se radi o sledecem:
gledam na RTS SAT da ima polaganje za A1 A2 B1 B2 C1 C2 za dobjanje vize, moje pitanje je da li je to isto kao kod engleskog jezika t.j. po nekom novom evropskom standardu. Ja sam polagao engleski i sad opet treba da polazem za B2, posle treba jos C1 i C2 ( tako su mi rekli u skoli). Ranije je merilo znanja za engleski bio TOEFL i IELTS, sad me ovo novo polagnje buni. Da li je taj isti standard i za nemacki.
[ bookmark @ 09.09.2011. 08:15 ] @
Bash idu takvim redosledom, za posao je kao potreban B1/B2 nivo a za studiranje C1/C2... i treba da se polazhe na nekom od Geteovih instituta.
[ Isak666 @ 09.09.2011. 08:36 ] @
Da, to je isto.
U pitanju je zajednicki evropski referentni okvir za procenu poznavanja jezika.
[ casperns2 @ 12.09.2011. 19:48 ] @
@osmania
U jednom postu je rekao celu proceduru dobijanja vize za vecinu drzava - svaka cast na postu. Ima nekih sitnica koje jos treba sredjivati ali to je sustina za dobijanje viza.
-Naci posao
-Poslodavac da ti posalje papire u kojima garantuje minimalnu propisanu platu za drzavljane van EU i da navede da se iz EU niko nije javio sa trazenim vestinama za taj posao ( u @osmania slucaju , strucnjak za javu)

U prevodu, ako nadjes posao gde je plata preko 2500 eura velike su sanse da dobijes i radnu vizu, skoro sigurne.
[ tdusko @ 13.09.2011. 09:13 ] @
Poslodavac ne salje nikakve papire u kojima garantuje "minimalnu propisanu platu za drzavljane van EU" vec salje ugovor o radu u kome se navodi bruto plata koju ce radnik primati. Ne postoji minimalna propisana plata za drzavaljne van EU vec plata koja se navodi u ugovoru ne sme biti niza od uobicajene plate za to i to radno mesto za te i te kvalifikacije i za to i to radno iskustvo. Ta cifra naravno da moze biti daleko ispod 2500 eur neto mesecno sto je oko 45000 bruto godisnje. Sasvim je bezbedno da plata bude ispod 2000 neto, recimo 1800-900. To je recimo ispod prosecna plata za developera sa iskustvom ali mu daje vece sanse da ce ga iko kontaktirati sobzirom na nezavidan polozaj zbog nemanja radne dozvole. Ta plata omogucava stabilno finansiranje za prvih 6 meseci koliko traje obicno probni period, a nekon toga vec moze sa puno bolje pozicije da nastupi na trzistu i da trazi posao sa platom od 2500+ neto.
[ bookmark @ 13.09.2011. 14:16 ] @
Da li je neko od vas čuo nešto o kompaniji p3 communications?
[ MarkoBalkan @ 16.10.2011. 08:22 ] @
ako se osoba oženi(izvan njemačke) sa ženom koja ima papire, zanima me da li se odma dobiva viza, radna dozvola i da li se može odma početi raditi ako se nađe posao?

[ Isak666 @ 16.10.2011. 23:13 ] @
^^
Osoba, koja je sklopila brak sa osobom koja ima regulisan boravak u DE, mora da podnese zahtev za pridruzivanje bracnom drugu za koji je najvazniji uslov polozen A1 nivo poznavanja nemackog jezika u Gete Institutu u Srbiji ili negde u Nemackoj u nekoj skoli jezika.

Taj zahtev se podnosi u ambasadu Nemacke u zemlji gde zivis (ili i direkt u Nemackoj, kako neki navode).
U zavosnosti gde si predao, cekas do 6-7 nedelja odgovor.
Pozitivnim odgovorom dobijas boravisnu dozvolu na par godina prvo, koju produzujes, a uz nju i pravo na rad.

Vise o tome na temi o dobijanju boravisne vize ;)

--------

Inace, usvojen je Zakon o priznavanju stranih diploma u Bundestagu i to je, doduse, tek prvi korak ka resavanju ovog problema, sad se cekaju pojedinacno pokrajine da regulisu tu oblast i to moze potrajati.

Ali opet, nesto se mrda.

[ MarkoBalkan @ 17.10.2011. 17:10 ] @
ovo su izuzeci

Citat:

Da li ima izuzetaka?
Da. Po pravilu ne morate da dokažete poznavanje nemačkog
jezika, ako se između ostalog i neka od sledećih situacija
odnosi na Vas:
■■  i ili Vaš bračni drug ste državljani jedne od država
V
članica Evropske unije (izuzev Nemačke).
■■  sled neke telesne, mentalne ili duševne bolesti ili sme­
U
tnje Vi niste u mogućnosti da dokažete osnovno pozna­
vanje nemačkog jezika.
■■  mate visoko obrazovanje i u Nemačkoj, takođe na osnovu
I
Vašeg poznavanja jezika, verovatno možete da pronađete
posao (evidentno mala potreba za integracijom).
■■  i nemate nameru da trajno boravite u Nemačkoj.
V
■■ Vaš bračni drug poseduje odobrenje za boravak kao
■■ visokokvalifikovana osoba (član 19 Zakona o boravku);

■■ naučni istraživač (član 20 Zakona o boravku);
■■ osnivač firme (član 21 Zakona o boravku);
■■  soba sa pravom na azil (član 25 stav 1, odnosno član
o
26 stav 3 Zakona o boravku);
■■  soba sa priznatim statusom izbeglice (član 25 stav 2,
o
odnosno član 26 stav 3 Zakona o boravku);
■■  soba sa pravom trajnog boravka iz neke druge države
o
članice EU (član 38a Zakona o boravku);
■■  aš bračni drug je državljanin Australije, Izraela, Japana,
V
Kanade, Republike Koreje, Novog Zelanda ili Sjedinjenih
Američkih Država.



meni je najzanimljivije ovo boldano.

pošto pripreme za A1 traju 140 sati grupno(jednu godinu), da li je dosta kakvih 80-90 sati ako bi uzeo instrukcije iz njemačkog individualno?

jer mi je to brže.

[Ovu poruku je menjao MarkoBalkan dana 17.10.2011. u 18:53 GMT+1]
[ Isak666 @ 17.10.2011. 18:14 ] @
Pripreme za A1 od godinu dana je previse.
Dva tri meseca intezivnog rada za nekog ko nema nikakvog predznanja je sasvim dosta.

Ja sam imao svaki drugi dan privatni dvocas i radio sam sam kod kuce, negde oko dva meseca.
Posto sam hteo sto pre da to polozim, kuci sam prilicno radio, pa kontam da je tri meseca za neki normalniji radni tempo sasvim dovoljno.

Gde si nasao ovu jednogodisnju pripremu?
[ MarkoBalkan @ 17.10.2011. 18:24 ] @
u školi stranih jezika.
pošto je standardizirano, svaki modul traje 70 sati.


možeš birati da li hočeš 2x2 kroz tjedan ili subotom 1x4 sata.
za A1 trebaju dva modula, što znači da treba 140 sati.

ako se ide privatno i individualno, treba manja satnica, recimo možda 80 sati, a možda 100 sati.

[ Isak666 @ 17.10.2011. 18:33 ] @
Verovatno si skontao sta je A1 i da nije tezak.
Ako imas vremena, onda je skola jezika odlicna stvar.
Ako nemas, onda to mozes pripremiti i sa obicnim studentom nemackog jezika ili nekim ko daje privatne casove i fleksibilniji je.

Da predjes ceo A1 ces imati, svakako, priliku u DE kasnije i to uz mogucnost sufinansiranja od strane pokrajine.
[ MarkoBalkan @ 17.10.2011. 18:44 ] @
koliko se obično plaćaju instrukcije po satu?
[ Isak666 @ 17.10.2011. 19:00 ] @
Pa ne secam se vise koliko sam ja placao, znam da nije bilo nesto previse.
Mislim da je bilo u svakom slucaju jeftiniji nego priprema na Goethe Institutu u BG.
Mada, onda bi trebao sam da potrazis kako izgleda test koji se polaze i malo se sam informises.

Najjednostavnije je da zalepis oglas na fakultetu i vec ce se neko javiti.
[ bookmark @ 18.11.2011. 06:20 ] @
Kakav je javni prevoz u Štutgartu i kakva je povezanost sa naseljima u okolini istog?
[ Isak666 @ 18.11.2011. 13:35 ] @
Dobar.
Skoro svaka U Bahn linija ide na 10 min, busevi isto, mozes kombinovati sa regionalnim vozovima prevoz, ako presedas.
http://www.vvs.de/index.php (imas i na engleskom)
[ bookmark @ 18.11.2011. 18:54 ] @
Moram nekako da se domognem tog njihovog sela Neckartenzlingen, a to može samo njihovim lokalnom autobusima ili taksijem sa aerodroma...
[ Isak666 @ 18.11.2011. 19:10 ] @
Pa to je bas selo i ne pripada okrugu Stuttgart, ne gine ti presedanje.

http://www2.vvs.de/vvs/XSLT_TRIP_REQUEST2?language=en
Tri prevoza treba da promenis.
[ bookmark @ 18.11.2011. 21:03 ] @
Uzeću taksi sa aerodroma i zabole me baš, da hoću da eksperimentišem išao bi preko onog mučenog Nirtingena pa opet onim seoskim busom 196 ili 197...
[ Isak666 @ 18.11.2011. 21:48 ] @
Pa to je najbezbednije.
[ UnderLander @ 21.11.2011. 18:17 ] @
Koliko se (i da li) razlikuju porezi i ostali obavezni nameti za strance?
Dobio sam ponudu od 1800e bruto za praksu u Berlinu, pa me zanima koliko ce da mi ostane posle svega, bukvalno sta ide na ruke (IT, zavrsavam faks do kraja godine) i da li je to dovoljna plata da pokrije troskove tamo?

Kod nas bih imao 500+ i prakticno nepostojece troskove, pa moram da vagam sta mi se vise isplati :)
[ Nemanja @ 22.11.2011. 07:04 ] @
Vise ti se isplati da odradis praksu u Berlinu, a sto se tice para ako u Srbiji zivis
na racun roditelja (klopa/smestaj) , vise ce ti ostati para u Srbiji :D

Kada ti se jave "nemci" oni ce ti bolje razloziti, ali mesecno ces dobiti
oko 1100, 1200e.
[ tdusko @ 22.11.2011. 08:54 ] @
Berlin nije skup i sa tim parama ces komotno moci bez problema da zivis. Mnogo bolje nego u Srbiji sa 500. Pitanje je na koji ce nacin tebi biti obracunavane tazbine tipa porez, zdravstveno, penziono... sobzirom da si student. Iskren da budem prvi put cujem da je praksa toliko placena, obicno je ta cifra oko 700 Eur na koju ne idu tazbine skoro uopste pa ti od 700 bruto ostane 650 neto. Ovo sto Nemanja kaze je manje vise ta cifra ako si regularno zaposlen. U svakom slucaju od 1800 bruto najmanje ces imati 1200 neto sto je skroz dovoljn da platis smestaj, hranu, prevoz, propratne troskove i da ti ostane par stotina eur. Kao sto rekoh, masa studenata sirom Nemacke odradjuje praksu sa 700 eur i niko se ne zali da ne moze da se zivi. Na primer, moja prijateljica koja je radila samnom u BG-u u firmi za oko 250-300 Eur mesecno sada u Freiburgu(koji je skuplji od Berlina!) odradjuje praksu za 700 i vidno zivi kvalitetnije.
[ Marko212 @ 22.11.2011. 10:20 ] @
Evo je jedna fina alatka za uporedjivanje cene zivljenja: http://www.numbeo.com/cost-of-living/

Za Berlin je dosta ljudi reklo da je najjeftiniji od velikih gradova na zapadu :-).

Eh da, ko u Nemackoj shvati recikliranje i porez moze slobodno to da doda u CV, bez obzira na prethodno iskustvo, obrazovanje i sl. :-).
[ tdusko @ 22.11.2011. 10:46 ] @
^E to si super rekao, svaka cast! Uz to dodao bi i vecitu borbu sa birokratijom na koju su osudjeni stranci, a i domaci bogami.

[Ovu poruku je menjao tdusko dana 22.11.2011. u 12:04 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao tdusko dana 22.11.2011. u 12:04 GMT+1]
[ UnderLander @ 22.11.2011. 16:16 ] @
Javili su mi da je nesto preko 1200 kad se odbije sve i to traje 6 meseci.
Posle toga ide pravo zaposlenje sa progresivnim povecanjem plate sve do 3k bruto sto dobijam posle 6 meseci stalnog zaposlenja.

Bice da su me pravno odmah racunali kao zaposlenog, mozda im je tako lakse da izrade dozvole.
Cini mi se da je odlicna ponuda i to posebno ako su troskovi za stan/grejanje/hranu/transport reda velicine 800e kao sto se spominje na raznim sajtovima.

Inace, nemacki ne znam ni najmanje, niti ga je iko spominjao tokom svih razgovora. Da li se od zaposlenih ocekuje da nauce osnove?
Ne planiram da ostajem tamo za stalno, pa se ne bih previse trudio oko toga ako nije neophodno.
[ Nemanja @ 22.11.2011. 16:59 ] @
Imao bi praksu (probni rad), za vreme koje bi primao 60% plate (1800 od 3000),
posle 6 meseci nesto izmedju , i posle puno platu, plus verovatno
i 13. platu - sasvim korektna ponuda posto si tek zavrsio studije,
a imas srecu da je u pitanju Berlin koji je jeftiniji od Frankfurta
ili Minhena.

[ Nemanja @ 04.12.2011. 12:42 ] @
http://www.dw-world.de/dw/article/0,,15573084,00.html

Ovo bi bio konkretan potez ukoliko nameravaju nesto menjati ...
[ tdusko @ 05.12.2011. 09:28 ] @
Citat:
Ursula fon der Lajen istakla je i da je potrebna promena u zakonodavstvu prema kojem su do sada stalnu boravišnu dozvolu dobijali samo oni stranci sa godišnjim primanjima od najmanje 66.000 evra. Ta granica uskoro bi trebalo da bude smanjena na 44.000 evra, odnosno, na 48.000 evra.


Ovo ako bude bice super.
[ Nemanja @ 05.12.2011. 11:42 ] @
Da, na to sam mislio.
[ tdusko @ 21.12.2011. 11:08 ] @
Evo jedna inormacija iz prve(ne bas prve ali kao da je prva) ruke o necemu sto se milion puta ovde provlacilo kao pitanje. Znaci, pitanje je da li se moze direktno u Nemackoj podneti zahtev za izdavanje radne vize. Odgovor je izgleda da ne moze.

Moja svastika je celu 2011 godinu zivela u Frajburgu i radila praksu u jednoj IT firmi. Ta firma je odlucila da joj sada od nove godine predlozi stalno zaposlenje sa normalnim radnim vremenom, platom itd. Sve su se uredno raspitali u auslaenderbehoerde, dobili standardni obrazac na dve strane da pupune, popunili ga, prilozili ugovor i dobila je privremenu vizu na 3 meseca u toku kojih treba da se javi ponovo da joj daju boravak na 3 godine. Medjutim, danas je zovu i kazu da su pogresili i da su mislili da je u pitanju praksa, a da posto je u pitanju full time job da MORA da aplicira iz Srbije.

Znaci, posle godinu dana ona mora da se iseli iz stana gde zivi, da se vrati u Srbiju, da preda dokumenta u ambasadu, da ceka min 6 nedelja, da se posle toga ponovo preseli tamo, da ponovo trazi stan itd. Totalno mrcvarenje.

Inace, ja sam takodje totalno iscrpljen od birokratije, njihovih retardiranih sluzbenika, sistema koji nije pravljen za zive ljude... Posle 9 meseci provedenih ovde imam isto misljenje kao i ono koje sam imao posle nedelju dana, a to je da je neuporedivo teze ostati (ne doci nego ostati) ovde ukoliko ste IT kadar za koga ima dobrog posla u Srbiji. Svima koji imaju normalan (za srpske uslove) zivot u Srbiji bih savetovao doooobro da razmisle pre nego sto jednog dana odluce da presele zivot ovde bez icije pomoci jer moze da im se desi da se svaki drugi dan po 5 puta pitaju sta mi je ovo trebalo.
[ Dexic @ 21.12.2011. 14:46 ] @
Ti si ili naleteo na neke balkance birokrate koji rade tu papirologiju u Nemackoj ili imas kriterijume koje nigde neces moci da ispunis :D Jedina zemlja gde sam video da je viziranje korektnije i skroz lako (a pasos mi je, na zalost ili na srecu, prepunjen jednokratnim i radnim vizama) u Velikoj Britaniji.

Sto se predloga oko IT-a tice, tu se potpuno slazem za bilo koju zemlju naspram Srbije - ko ima dobar zivot u Srbiji doduse nece ni razmisljati da ode van :)
Inace, Nemacka je mnogo jeftinija od Srbije. Ja sam ziveo na po mesec dana, i kad se doda kirija za stan (koju ne placam u Srbiji), Nemacka ispadne tik nekih 100-200e mesecno skuplja. Da u Srbiji iznajmljujem stan, Nemacka bi bila primetno jeftinija. A dostupnost svega i svacega i kvalitet da ne pominjem.
Jedino sto je dosadna za Balkance ;)
[ Isak666 @ 21.12.2011. 15:22 ] @
@tdusko

covece, pa to je neverovatno :D
Tu nema nikakve logike. Zasto mora ambasada da izigrava posrednika, kad vec postoji firma zainteresovana da je zaposli i ona je vec u DE?
Mislim, opet ce taj zahtev zavrsiti kod njih, nece ambasada nista odlucivati.

Je l' proverila ona jos negde to?
[ tdusko @ 21.12.2011. 15:38 ] @
Ma tako je 100%. Evo sad mi se javila bila je ponovo tamo i vratili su joj papire koje su joj juce uzeli, ponistili tu vizu koju su joj dali i sutnuli je. Kazu, takva je procedura.

[ Isak666 @ 21.12.2011. 16:41 ] @
I onda se setis price kako im trebaju visokokvalifikovani radnici.
[ miloshzorica @ 21.12.2011. 23:15 ] @
nema�ka birokratija je premasivna, ali �ljaka... za razliku od
ju�noameri�ke i balkanske

ukoliko nisi tipi�ni gastos, otvoren si i prilagodljiv... berlin je
sve samo ne dosadan... isto va�i za hamburg a i ostali gradovi su cool

berlin ima fantasti�nu kulturnu ponudu i fenomenalan no�ni �ivot, ba�
kao i hamburg

nema�ka je jeftinija od srbije, hrvatske, argentine, brazila, �ilea

kvalitet �ivota isto super

minhen dodu�e nema ponudu no�nog i kulturnog �ivota kao london ili barselona

mladi nemci su uglavnom cool i zaista ne kontam �to mi o njima imamo
takvo mi�ljenje

ukoliko si obrazovan, normalno se pona�a�, ima� ok posao... nema�ka je
medju boljim zemljama za �ivot

porediti srbiju i bilo �ta je suludo



--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
[ tdusko @ 27.12.2011. 10:43 ] @
Evo interesantnog teksta o ovoj temi:

http://www.b92.net/biz/vesti/s...12&dd=26&nav_id=569048

Nasuprot mnogima koji su ovde pricali, nije se obistinilo da ce hiljade i hiljade Poljaka, Ceha, SLovaka, Madjara... pohrliti u Nemacku i time zatvoriti put nasim ljudima. Medjutim, gospodin iz teksta navodi neke od razloga zasto nisu svi ludi za Nemackom sto potpuno odgovara iskustvu koje sam stekao ja i jos neki iz mog okruzenja. Moze se i procitati iz nekih od mojih skorijih postova na ovoj temi.

Nepostojanje kulture dobrodoslice i insistiranje na jeziku ne cine bas da se ljudi zaljubljuju na prvi pogled. Na primer, kad je moja zena otisla prvi put u KVR da se prijavi da stanuje kod mene usla je sama i rekla na nemackom da joj je nemacki slab i zamolila lika da pricaju na engleskom. Kao odgovor na to lik je poceo da urla kao konj "NUR DEUTSCH NUR DEUTCH!" i da lupa rukom o sto. To je ta kultura dobrodoslice o kojoj prica ovaj lik.
[ Nemanja @ 30.12.2011. 14:06 ] @
To zavisi od slucaja do slucaja, odnosno od budale do budale ... poznanik je u Nemackoj trazio vizu na tri godine da bi mogao uzeti kredit za auto, i nemate jos uslov, ali eto dacemo vam.
Slicno kao sto je Miljan na temi za Sloveniju napisao da je dobio vizu na tri godine iako po zakonu nije imao pravu na nju. Samo sto je ne volim to mlacenje po salterima, i ne ocekujem nesto za sta nemam prava, ali necu ni da ih jurim ako trebam dobiti nesto sto im je posao.
[ Nemanja @ 30.12.2011. 14:40 ] @
BTW, sto nisu sve teme o Nemackoj prebacene u ovaj pod forum ? A mogao bi se podforum prosiriti na Nemacka & Austrija :)
[ miloshzorica @ 30.12.2011. 14:58 ] @
kod rudolfa se ide samo ako ste egal ili ako si ti iznad njega

da se tvoja zena pojavila s americkim ili nekim zapadnim EU pasosem,
taj cinovnik bi bio druga prica. znam po bosancima koji se vracaju iz
amerike a prije toga su bili izbeglice u nemackoj tokom rata a i ja
sam bio u swiss s zapadnim pasosem. mada mi se nije dopalo te sam
otis'o u madjarsku za 4x manju lovu

realno, sem londona, nigde u evropi ne postoji welcoming environment za strance

u nekim zemljama je opet podnosljivije jer ima manje stranaca iz
treceg sveta, kao recimo u ceskoj

nemacka jeste denacificirana, ali evropom setaju milioni hitlera i
evropa je u dubini fasisticka

hvatajte se istoka ili novog sveta




--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
[ Nemanja @ 30.12.2011. 15:49 ] @
hvatajte se istoka ili novog sveta ...

Pa to je ... ne mozes promeniti ponasanje ljudi u nekoj zemlji, ali mozes zemlju ...
A sto se tice naslova teme sve se svodi na to ko kome vise treba, da li Nemacka i Austrija nas da ojacaju svoju privredu aili mi njih radi boljeg zivota/zarade/ ... popuniti po nahodjenju.
Ukoliko ti nisi odvisan od njih i mozes da postavljas uslove, polozaj se menja ... Ili se menja zemlja :=)

A sto se tice rasizma, u Nemackoj su mnogo vise pogodjeni, tako da kazem, ljudi tamnije puti ... Ima dosta clanaka na tu temu.

Ajde da ne smaramo sa teskim temama sad pred Novu Godinu :)

Svim ES-ovcima zelim sve najbolje u Novoj Godini, zdravlja i srece i neka svako ostvari ono sto je planirao u zemlji u kojoj zeli :)
[ miloshzorica @ 30.12.2011. 16:59 ] @
imam srecu da sam skolovan i radio na zapadu i da imam zapadni pasos,
te mi cak ni u trecem svetu nije lose

za nase ljude, ok su kanada, novi zeland, singapur, chile ... na tim
mestima si cak i iz exYU evropljanin

sretna nova

--
Milosh Zorica

http://www.linkedin.com/in/miloshzorica

phone: +44 20 8144 5294
e-mail: [email protected]
skype: milosh.zorica
[ ssasa980 @ 31.12.2011. 11:04 ] @
"Nemački radnik zaradi kao dva u SAD"

http://www.b92.net/biz/vesti/s...12&dd=31&nav_id=570252

Interesantno...
[ bauing @ 30.01.2012. 13:08 ] @
Interesuje me da li je potrebna nekakva nostrifikacija diplome za zapošljavanje u DE, i ako jeste kako se sprovodi? Inače, završio sam Građevinski fakultet, pa razmišljam o odlasku nach Deutschland. Takođe, da li ima nekog od građevinskih inženjera koji radi u DE (bilo bi mi dragoceno nečije radno iskustvo)?
[ fafner @ 23.02.2012. 23:14 ] @
Citat:
bauing: Interesuje me da li je potrebna nekakva nostrifikacija diplome za zapošljavanje u DE, i ako jeste kako se sprovodi? Inače, završio sam Građevinski fakultet, pa razmišljam o odlasku nach Deutschland. Takođe, da li ima nekog od građevinskih inženjera koji radi u DE (bilo bi mi dragoceno nečije radno iskustvo)?


Prvo što bi trebao da uradiš, je da ti evaluiraju Diplomu,

> http://www.kmk.org/zab/zeugnisbewertungen.html

Na dnu sajta piše šta i kako. Košta nekih 100€ mislim. Ako ne znaš njemački dobro, neka ti neko stručan pomogne u ispunjavanju.
Prijaviš se preko tog onlajn formulara, dobiješ onda pravi formular na E-mail i pratiš sve dalje korake...
Drugo što bih uradio je ako to prođe, bih aplicira direktno nekoj firmi (mada Njemačka baš i ne vapi za stranim "stručnjacima"..)



[Ovu poruku je menjao fafner dana 25.02.2012. u 00:28 GMT+1]
[ zoran2212 @ 19.03.2012. 22:05 ] @
Pozdrav svima.Treba uskoro da dobijem radnu dozvolu na godinu dana putem detasmana preko jedne nase firme za rad u Nemackoj kao strucna radna snaga.Po ponudi te firme kazu da je smestaj i hrana obezbedjena kao i sva papirologija oko dobijanja radne dozvole.Dali neko ima iskustva o ovakvom angazmanu.Hvala unaprerd.