[ Beli Mag @ 22.10.2010. 08:23 ] @
kao sto u naslovu nejasno pise... imam potrebu da nekako "uparim" skajp na laptopu koji je stalno na putu i koristi sve wireless mreze na koje naidje. ovde u firmi imam asterisk podesen za sbb voip.

da li je moguce uopste da skajp pozove moju centralu (asterisk) i onda bude prosledjen na neki drugi inostrani telefon? mora li uopste to da bude skajp?

mozda je varijanta da preko hamachija ima fiksnu IP i nekim VPN tunelom da dolazi do asteriska i odatle inicira poziv?
[ Predrag Supurovic @ 22.10.2010. 08:56 ] @
Ucini sebi uslugu i umesto Skajpa za to koristi neki standardan VOIP program.
[ Beli Mag @ 22.10.2010. 10:16 ] @
hocu da sebi ucinim uslugi.. koji voip ti predlazes za ovo sto mi treba ili sta jos treba da uradim? treba li neka gimnastiak na asterisku?
[ igor.vitorac @ 22.10.2010. 10:29 ] @

Recimo ovako nekako:

Software: X-Lite (free)
VPN client: Zavisi od tvoje mrezne infrastukture. Treba ti da bi ostvario VPN konekciju sa tvojom firmom tj. asterisk-om.
Asterisk: dodaj novi extension na asterisk za X-lite tj. za user-a koji ce ga koristiti
[ Sleepless_mind @ 22.10.2010. 10:40 ] @
Ili mozhda malo naprednija verzija X-lite program Eye beam.

VPN konekcija je mozhda nepotrebna ukoliko je dozvoljeno da se povezhe na SIP preko javne IP adrese. (nesigurno, ali mogutje)
[ Beli Mag @ 22.10.2010. 11:57 ] @
skinuo sam program, instalirao i sada malo fizikalije oko podesavanja... koristicu hamachijevu adresu za laptop

napisacu kako ide i gde zapinje...