[ pisac @ 24.10.2010. 12:43 ] @
Što se tiče risivera, kupiću 500s klona. Međutim, sve ostalo je još otvoreno. Planirao sam da počnem sa jednim risiverom i jednom antenom koja bi bila na diseqc rotoru, a onda da hvatam sve što uhvatiti mogu od satelita, i da se temeljno upoznam sa tematikom i CS-om . Kasnije kada apsolviram problem planiram da dodam još 2 risivera ali da hvatam više satelita, pa time diseqc rotor ispada iz igre već će mi trebati nekoliko quad lnb-a i multiholder. (Ako uopšte može da funkcioniše sistem sa nekoliko quad lnb-a?).

Hoću da na početku uhvatim što više satelita, da vidim gde-šta-kako, a onda nadograđujem sistem. Ukoliko uzmem diseqc rotor, onda ne bih trebao da koristim antenu većeg prečnika od 90-100cm, ali ne znam koliko (u Beogradu) satelita mogu (ili ne mogu) da uhvatim sa takvom antenom? Ako uzmem veću antenu, koliko sam shvatio trebalo bi da uzmem polar mount sa aktuatorom i diseqc pozicionerom (što je verovatno veća investicija), ali ne znam da li bi mi se isplatilo s obzirom na to šta bih to dodatno mogao da uhvatim? Ostaje problem i kasnije nadogradnje. U prvom trenutku sam mislio da bi bilo dobro da kasnije multidržač sa više quad lnb-a jednostavno stavim na pokretnu antenu, pa da takvu antenu više ne rotiram (sem za neke egzotične potrebe), ali sam počeo da verujem da je izgleda najbolje da kasnije jednostavno dodam drugu fiksiranu antenu sa nekoliko quad lnb-a, a da ovu pokretnu koristim sporadično (za neke egzotične potrebe).

Nego, da postavim i konkretna pitanja:

1) Koje se antene (prečnik, tip) najčešće ugrađuju u Beogradu, i šta sa njima (ne)može da se hvata od satelita?
2) Šta bih to mogao da dobijem sa većom antenom, ali po koliko većoj ceni?
3) Kako je najbolje da sa najmanje troškova uz najbolje rezultate izvedem ovu moju planiranu postavku i nadogradnju:
. a) da li da kupim jeftin tanjih za početak na diseqc rotoru, pa kasnije skuplji i bolji fiksiran, sa više lnb-a,
. b) ili skuplji na početku na polar mountu sa aktuatorom i pozicionerom (da uhvatim što više satelita) a kasnije neki jeftiniji fiksiran, sa više lnb-a.
. c) ili eventualno početni sistem samo da nadogradim sa više lnb-a i prestanem da koristim rotor/motor?


Svaki savet je dobrodošao
[ djricky @ 24.10.2010. 15:42 ] @
sticajem cudnih okolnosti slicnu postavku sam ja opravio pre 20-tak dana:

DreamBox 500s klon
Ofset antena NoName 110cm
Opticum LSP-02G LNB (typ.noise 0.1dB)
Optibox DM3800 diseq motor (full metalni mehanizam)


sa moje lokacije vidim sve satelite od 39 istocno do 15 zapadno, verovatno bi radio i TurkSat na 42e, ali bi mi antena udarila u terasu, a za Hispasat na 30w mi smeta zgrada ispred moje...

relativno jednostavno za montazu, meni i kolegi trebalo 3 sata za laganu montazu sipke, motora i antene + 1 sat vremena fine tuninga i memorisanja lokacija satelita u motoru...

konkretni odgovori:

1) 90 - 110 cm je neki prosek, sa njime ces videti veliku vecinu kanala, jedini problem ja imam je SKY UK na 28.5e gde u popodnevnim casovima iz nepoznatog razloga nestaje ~30% kanala, iskustva drugih ljudi pokazuju isti problem, za sada jedini covek za koga znam da nema taj problem ima antenu od 2.1m

2) odgovoreno u prvom pitanju

3) meni je ovo moje resenje idealno, sve satelite gledam, motor radi brzinom od 1.5 do 2 stepena u sekundi, zavisno od polarizacije, tako da prebacivanje kanala sa 39e (HellasSat) na 0.8w (Thor) traje ispod 20 sekundi, a i volim da gledam antenu kako se okrece

CS je jedna mnogo lepa stvar, samo je bitno naci nekoga ko ima sto vise kartica u lokalu... vredi platiti i malo vise... da se ne bi posle nervirao kad uvece krene sve da secka na svakih par minuta....

[Ovu poruku je menjao djricky dana 24.10.2010. u 17:14 GMT+1]
[ mvukosav @ 24.10.2010. 16:16 ] @
@pisac

Odmah napravi sistem sa 4 lnb-a i cs i ne treba ti nikakav motor,
veruj mi jer sam ja to uradio pre desetak dana i svanulo mi je.
Stavio sam drugi tanjir gibertini 1.25 i 4 lnb-a 13`,16`,19` i 1` i sve radi super.
Parabola 1.5 m sa motorom mi trenutno ukrasava terasu posto je slabije koristim.
Pozdrav Mirko
[ pisac @ 24.10.2010. 21:02 ] @
@mvukosav
Za početak ću ipak napraviti pokretni sistem, da bih imao mogućnost pretraživanja svih (dostupnih) satelita.

@djricky
Ako nije tajna, koliko su koštale te stavke i gde si ih nabavio?

Inače, gledajući neke cene za recimo Optibox DM3800 i upoređujući ih sa cenama za pozicioner i štapni motor, čini mi se da diseqc motor i nije bogzna-kako povoljnija varijanta, a mnogo je slabija. Da li ja to nešto ne kapiram dobro, ili zaista nema bitne razlike u ceni? U čemu je onda prednost diseqc motora?

Da li neko može pobliže da me uputi šta mi još treba od opreme (multisvičevi, šta-ti-ja-znam...) da bih kasnije na fiksnom sistemu sa recimo 4 LNB-a spojio i 3 risivera, tako da svaki risiver može da odabere bilo koji satelit/LNB? Pretpostavljam da svaki LNB mora biti sa 4 izlaza (ili se varam), ali kako to dalje spajam?





[ djricky @ 24.10.2010. 22:22 ] @
po oglasima i aukcijskim sajtovima... polovan dm500s 50€, antenu imam vec 8 godina, ali je bila fiksirana na W2 16e, zbog totaltv-a, motor polovan 45€, samo je LNB nov 800 dinara... stari je bio neki univerzalac jos iz analognih doba, 0.6db pa je otisao u penziju...

pre motora sam imao polarmount (pozicioner sa rucicom), koji je skroz ok, ako te ne smara da za svaku promenu trcis do antene
izabrao sam motor jer mi je izgledao laksi za montazu... zasto mislis da je slabija varijanta?



[ pisac @ 24.10.2010. 23:32 ] @
Pa takvi diseqc h-h motori su nezniji od stapnih na polarmountu, tako da ne mogu da nose velike antene a i u slucaju oluje pitanje je koliko ce da izdrze. Zato mi polarmount sa aktuatorom i pozicionerom deluje kao mnogo bolje (sigurnije) resenje. Naravno, to je moje amatersko misljenje.
[ mvukosav @ 25.10.2010. 07:32 ] @
Ti nisi pisac nego neki naucnik,napravi citavu nauku od proste stvari.
Zasto postavljas pitanje na forumu i mi gubimo vreme da ti pomognemo kada ti sve najbolje znas.
Angazuj neku firmu koja se bavi sat opremomom i zavrsi posao.
Pozdrav
[ pisac @ 25.10.2010. 09:11 ] @
Naravno planiram samostalno da postavim i usmerim antenu, tako da ću verovatno uzeti diseqc motor, jer mi deluje jednostavniji za nameštanje (za početnika). Optibox DM3800 po podacima može da izdrži 140cm antenu, tako da se nadam da neće biti problema sa mojom budućom od 120cm (sem ako dune neka oluja). Ipak me zanimaju iskustva upućenih članova ovog foruma o praktičnoj razlici (prednostima/manama) između diseqc-h-h motora i polarmount+aktuator+diseqc_pozicioner sklopa?

Šta mi još treba od opreme (multisvičevi, šta-ti-ja-znam...) da bih kasnije na fiksnom sistemu sa recimo 4 LNB-a spojio i 3 risivera, tako da svaki risiver može da odabere bilo koji satelit/LNB? Pretpostavljam da svaki LNB mora biti sa 3 (4) izlaza (ili se varam), ali kako to dalje spajam?
[ Doberman @ 25.10.2010. 10:14 ] @
Bolje je da kupis stapni motor sa polarmountom ako planiras da to sve koristis sa dm 500s zato sto taj risiver nema napajanje koje je dovoljno jako da moze duze vreme da pokrece diseqc swich i oce da mu crkne tjuner ako ga koristis za pokretanje diseq motora, mnogo ljudi se zali na taj problem po forumima.
A za drugo pitanje kupi onoliko diseq switcheva koliko planiras da imas risivera, diseq switch-evi za 4 izlaza su prilicno jeftini ( oko 400 din. komad ) i kupi onoliko quad LNB-a koliko satelita planiras da pratis.
Isto tako lepo je da se ima mogucnost pracenja sto veceg broja satelita ali realno za 99% korisnika kod nas zanimljivo je nekih 3-4 satelita najvise 6. Pogledaj liste kanala kojih ima i na ovom forumu pa ces i sam da shvatis koji su to sateliti. Po meni mnogo ti je bolje da kupis neku kvalitetnu aluminijumsku antenu ( sto veceg precnika) sa dobrim mutiholderima i kvalitetnim LNB-ovima nego neku jeftinu antenu sa bilo kakvim motorom. Uzivanje u menjanju kanala i prebacivanja sa satelita na satelit sa diseq switchem je neuporedivo u odnosu na to sta dobijas sa motorom ( bilo koje vrste ).
[ djricky @ 25.10.2010. 10:35 ] @
pa dobro, stavi se jace napajanje... moje procene su da je 12v 2A sasvim dovoljno...
[ petri @ 25.10.2010. 11:11 ] @
mvukosav, kako si uspeo da naguras LNB-ove na 13 16 19.2? moze neka slika da se to vidi kako je reseno?
pozz
[ pisac @ 25.10.2010. 11:28 ] @
Citat:
Doberman: Bolje je da kupis stapni motor sa polarmountom ako planiras da to sve koristis sa dm 500s zato sto taj risiver nema napajanje koje je dovoljno jako da moze duze vreme da pokrece diseqc swich i oce da mu crkne tjuner ako ga koristis za pokretanje diseq motora, mnogo ljudi se zali na taj problem po forumima.


Jel ista situacija i ako se koristi risiver Optibox 550s sa motorom Optibox DM3800? Nekako mi deluje logično da su motor i risiver istog proizvođača napravljeni tako da mogu da rade zajedno bez problema.
[ matias @ 25.10.2010. 13:03 ] @
>

--0016367fbb6bf819d004936fc6f5
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-2
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

kakva je situacija sa risiverom drimbox800hd i diseq motor optibox3800<br><br><div class="gmail_quote">2010/10/25 pisac <span dir="ltr">&lt;<a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a>&gt;</span><br><blockquote class="gmail_quote" style="margin: 0pt 0pt 0pt 0.8ex; border-left: 1px solid rgb(204, 204, 204); padding-left: 1ex;">
<blockquote class="gmail_quote" style="margin: 0pt 0pt 0pt 0.8ex; border-left: 1px solid rgb(204, 204, 204); padding-left: 1ex;">
(Doberman: /p2724279 ):�Bolje �je da kupis stapni motor �sa polarmountom ako planiras da to sve koristis sa dm 500s zato sto taj risiver nema napajanje koje je dovoljno jako da moze duze vreme da pokrece diseqc swich i oce da mu crkne tjuner ako ga koristis �za pokretanje diseq motora, mnogo ljudi se zali na taj problem po forumima.<br>

</blockquote>
<br>
Jel ista situacija i ako se koristi risiver Optibox 550s sa motorom Optibox DM3800? Nekako mi deluje logi�no da su motor i risiver istog proizvo�a�a napravljeni tako da mogu da rade zajedno bez problema.<br><font color="#888888">
<br>
--<br>
<a href="http://www.elitesecurity.org/p2724329" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/p...<div></div><div class="h5"><br>
<br>
Prijave/odjave: <a href="http://www.elitesecurity.org/liste" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/liste</a><br>
<br>
Deaktivirajte rich-text formatiranje u svom mail klijentu ili webmailu kada odgovarate na poruku. Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>
esauth:412910:ded27820e72ad26f32b79ef060c8fd1d<br>
[ mvukosav @ 25.10.2010. 16:27 ] @
@petri

http://www.elitesecurity.org/t316267-Antena-sa-LNB-sta-da-obratim


Ima tu i par lepih slicica koje su meni pomogle oko montiranja lnb-ova.
Pozdrav Mirko
[ Doberman @ 25.10.2010. 19:11 ] @
Citat:
petri: mvukosav, kako si uspeo da naguras LNB-ove na 13 16 19.2? moze neka slika da se to vidi kako je reseno?
pozz

Evo u attacmentu prilazem sliku kako je to kod nmene uradjeno, nema tu neke velike nauke ta kombinacija satelita je kod nas najzastupljenija, kad kupis multiholder u nekoj radnji kod nas on je vec predvidjen bas za ovu kombinaciju satelita.

Citat:
pisac: Jel ista situacija i ako se koristi risiver Optibox 550s sa motorom Optibox DM3800? Nekako mi deluje logično da su motor i risiver istog proizvođača napravljeni tako da mogu da rade zajedno bez problema.


Nisam otvarao nijedan optibox 550s ali koliko sam video po forumima slike onih koji ga jesu otvarali on je potpuno isti kao i dreambox 500s tako da i za njega vazi sve kao i za dm 500s. U principu kad se prica o dreambox-ovima svi oni koji imaju napajanje van kucista ( u vidu adaptera ) nisu pogodni za pokretanje diseq motora. Do ovog podatka sam dosao citanjem foruma koji se bave tom tematikom ja licno sam na svom dreamboxu 500s ( dok sam ga imao )pokretao i diseq motor a i stapni motor uz pomoc diseq pozicionera i ova druga kombinacija radi brze i po meni bolje mada su nijanse u pitanju. Ali jedno je sigurno a to je da sistem sa diseq switchem radi neuporedivo brze, zato sam i poskidao sve te motore sa krova i stavio multiholder za tri lnb-a a planiram da dodam i cetvrti samo jos da se odlucim koji satelit da odaberem. Metalna antena od 120 cm ima da skrca bilo koji diseq motor za prilicno kratko vreme ako zivis na nekom vetrovitom mestu. Moj Stab HH 100 se nije skrcao ali ima dobar luft iako su mu zupcanici metalni. Ali ako si odlucio da sve ovo sto sam ti napisao u prethodnim postovima naucis na tezi nacin ( iz svog iskustva ) i da prodjes skuplje ti izvoli pa se igraj ja stvarno nemam nista protiv,
[ petri @ 25.10.2010. 22:01 ] @
Ja do sad nikako nisam uspeo da namestim 3 glave da hvataju ta 3 satelita iz prostog razloga sto u fokusu antene su ti sateliti previse "blizu" pa bih morao da naguram jedan lnb u drugi da bi hvatali ono sto treba. Ali sad kad vidim ove slike prosto mi nije jasno kako je to nekima poslo za rukom a meni ne. Moguce da se radi o tome da su ove antene sa slika prilicno vece od moje (koja je vertikalno 85 a horizontalno 75 cm u precniku)... bice ipak da je to toga, ne znam kako bih drugacije objasnio.