[ branko129 @ 28.10.2010. 18:37 ] @
ovo pitanje nije vezano konkretno za programiranje (citaj kodiranje), vec za sve ostalo sto ga prati. nadam se da ce u ovoj temi biti vise korisnih odgovora, odnosno iskustava ljudi koji su kroz proces prosli.
naime, sa ortakom hocu da napravim program i prodam ga nekome ko hoce da ga plati. ideju imamo, pretpostavka je da umemo da iskodiramo to sto smo zamislili (a umemo). e sada, javlja se gomila pitanja, o kojima posten programer ne razmislja kada uci programiranje. ja cu navesti ona koja su meni pala na pamet, problema verovatno ima jos, ako se neko seti necega, neka kaze.

1. koje tehnologije su zaista besplatne? da li mogu aplikaciju da iskompajliram u vs express edition i kao takvu je prodajem/zaradjujem od nje?
2. kako prodavati proizvod? naravno da cemo postaviti internet prezentaciju samog programskog resenja, ali sta onda? da li da napisemo 'vi nama uplatite pare, mi cemo vama poslati disk sa instalacijom'? to niko nece da kupi na taj nacin. moramo da omogucimo preuzimanje programa sa interneta uz placanje elektronskim putem. kako to resiti? da napomenem da ce program biti namenjen vise kupcima u inostranstvu, kako ce oni placati? PayPal? neozbiljno.
3.ako cu da naplacujem svoj rad, da li mi treba nesto tipa registrovana firma koja ce placati poreze i ostalo?

ne znam da li sam najbolje srocio pitanja i definisao probleme, ali mislim da cete shvatiti o cemu zelim da prodiskutujemo. nadam se da ce biti korisnih odgovora, ne samo meni, vec svim programerima koji umeju samo da programiraju :)