[ gorca @ 03.11.2010. 11:36 ] @
Nekoliko puta sam narucivao neke sitnice sa eBay iz Engleske i sve je bilo ispod 20 EUR i stizalo uredno preko nase poste, oslobodjeno carine. U tom smislu nisam potpuno neiskusan.
Medjutim, planiram da iz Irske (od pravnog lica) narucim i platim SSD drajv koji sve sa postarinom kosta ~105 EUR. Firma salje, najekonomicijom varijantom, preko Registered mail i smatram da je to njihova (Irska) nacionalna posta i da ce mi paket stici preko nase poste kao sto mi je i sa EBay stizalo preko Royal mail airmail Engleske poste. Znaci trebalo bi da izbegnem DHL i slicno.
Normalno dvoumim se posto je narucivanje sa sajtova iz inostranstva prava nauka kod nas.
Ocekujem da cu platiti carinu od 5% na vrednost SSD'a + postarinu i 8% poreza na sve ovo ukupno. Koliko sam mogao da vidim ovo su carinske stope/porezi na ovaj uredjaj. Da li bih bio u pravu da ocekujem ove namete u ovim procentualnim iznosima ili ce se primeniti jedinstvena carinska stopa od 10% pa na to 8%?
Ono sto me najvise muci je medjutim ovo: http://www.posta.rs/dokumenta/...ga%20postanske%20spedicije.pdf
I Posta ima svoju spediciju koliko vidim i svoje konkurentske cene usluge carinjenja. Dosta je i ovde pisano da kad ide preko Poste nema onih visokih iznosa za spediterske usluge kao kod DHL npr, ali sta je onda ovo? Zna li neko da mi kaze realne kalkulacije i koliko sam u pravu sa kalkulacijom?

[Ovu poruku je menjao gorca dana 03.11.2010. u 16:28 GMT+1]
[ tdjokic @ 03.11.2010. 12:46 ] @
Citat:
gorca: Nekoliko puta sam narucivao...
Meni ovaj cenovnik lici na nesto za vece stvari, ne za obican paket. Koliko je meni poznato (a poznato mi je vrlo malo, sve posredno) kad ti roba stigne preko recimo DHL, onda se ona zaustavi na aerodromu i oni te kao obaveste da je roba stigla i onda ti kao treba da ides to da nosas po aerodromu od (nepoznatih) vrata do vrata carinicima, u (nepoznato) radno vreme - ne primaju robu ceo dan - itd. Posto je to utopija, neko to vec ranije organizuje, moze i DHL ili firma preko koje si nesto porucio, uvezao, ovo, ono i onda neka spediterska firma "priskoci na pomoc" za pristojnu nadoknadu.

Pretpostavljam da moj paket ne mora da obradi "Pera spediter" nego moze i "Posta spediter", valjda je to to. A tamo ima vise nekih pozicija.

Ne znam kakvo ti je iskustvo sa pracenjem posiljki preko sajta poste. Ja ga imam od skoro, pa kaze:

- roba stigla
- roba predata carini
- otprema
- otprema
- otprema
- otprema
- ocarinjeno i poslato posti 11xxx na dostavu
- dostava, dostavljeno, potpis primaoca

Sta mu znace sve one orpreme? Bice da to carinici premestaju paket od stola do stola i odradjuju razne faze postupka carinjenja. To na aerodromu rade spediteri, pretpostavljam.
[ gorca @ 03.11.2010. 12:54 ] @
Nisam imao prilike da pratim dolazne posiljke preko nekog sajta, samo odlazne, ali te otpreme nista neubicajeno nisu. Administracija.