[ MilanMilan @ 06.11.2010. 00:21 ] @
Imam opciju odlaska u jednu veliku, bas veliku svetsku firmu(medju 3 u svetu u finansijama, po Vikipediji) u Madjarskoj, ali plata i nije nesto sjajna(otprilike isto kao sto imam ovde u Beogradu), s tim sto je mogucnost napredovanja daleko, DALEKO veca, a i posao je mnogo veci izazov, plus bi me slali na obuku sirom sveta.

Uglavnom, moj najveci problem je nepoznavanje zivota u Madjarskoj, tj. prvenstveno u Budimpesti, pa bi mi trebao neko ko je trenutno tamo, ili ko je upoznat sa situacijom tamo.

Znaci, kakve su cene u odnosu na Beograd, uslovi zivota, stanovi, itd.. ja sam bio skoro na licu mesta, na intervjuima, i pre toga 2005., i deluje mi da je daaallleeekkkooo ispred Beograda, ali bio sam tamo suvise kratko da bi uhvatio neki veci utisak.
Stoga, ako ima nekog ko je bolje upoznat, bio bih mu zahvalan da me prosvetli.. hvala unapred!
[ srdjan_m @ 06.11.2010. 16:14 ] @
Cene u BP su slične onima u BG (lično iskustvo), a cene iznajmljivanja stanova često znaju da budu i niže nego u BG (tuđe iskustvo). Za ostalo ti ne mogu ništa reći jer tamo idem samo turistički (bar jednom godišnje).
[ rfe @ 06.11.2010. 22:35 ] @
Budimpesta je po meni najjeftiniji superfunkcionalan grad u Evropi.

Ne znam prosto sta bih pre pohvalio u Pesti. Odlican gradski prevoz, fenomenalne restorane, mesta za provod, kulturno stanovnistvo, cistocu.

Malo je problem jezik koji je stvarno "kineski".

(ps: Madjarice - priceless.)
[ MilanMilan @ 07.11.2010. 19:02 ] @
Hehe, meni se cini da je ovaj tvoj utisak ipak malo previse subjektivan - verovatno si otisao tamo i super se snasao, zaljubio se, pa ti sve izgleda divno. :)

Ne znam, sutra treba da im kazem odluku, a ja i dalje nemam pojma sta da radim.... :/
[ noreniou @ 07.11.2010. 19:22 ] @
Da ne bi prebacivao sebi za, nebitno, 5 il 10 godina - prihvati posao.
Svakako moze da se ispostavi da na kraju cela prica ne bude kako si ocekivao, ali ces barem imati dragoceno iskustvo, a uz to u pitanju je 'samo' Madjarska a ne recimo Novi Zeland.
[ MilanMilan @ 07.11.2010. 19:32 ] @
Zaboravih da pomenem dve 'sitnice'. :)

Prva je da bi ugovorna obaveza bila na 2 godine, obzirom da bi me slali na neku obuku po belom svetu.

I druga - imam i ponudu iz Belgije, koja je nesigurna, i necu sigurno uspeti da saznam do sutra konacan ishod..

Ali dobro, to su vec moje dileme, glavno pitanje trenutno mi je koliko je kinte potrebno za normalan zivot u Budapestu. :?
[ rfe @ 07.11.2010. 20:22 ] @
pa trebace ti kinte. Glavni grad je to. Mislim i u Tirani treba bar 500evra za zivot ako si podstanar...

moj osecaj je sasvim objektivan jer sam u BP odlazio i za vreme Sovjeta i znam je dobro vec godinama ! Odluka je samo tvoja, to se mene ne tice, ali objektivno Madjarska je Novi Zeland za Srbiju sto se tice uredjenosti zivota.
[ MilanMilan @ 07.11.2010. 20:31 ] @
Znam, video sam da je sredjenija i naprednija od Bga, i to dooosstaaa... ali opet, i dalje nije zapadna Evropa, koja je meni glavni cilj.

Sto se kinte tice, u pocetku mogu da racunam na neku platu od nesto preko 900e.
[ rfe @ 07.11.2010. 20:49 ] @
ziveces kao car sa tom lovom tamo.
[ MilanMilan @ 07.11.2010. 21:12 ] @
Zanimljivo. :)

Kako si dosao do tog zakljucka?
[ smark @ 07.11.2010. 21:27 ] @
Trebao bi da imas 3 meseca probnog perioda i u tom periodu mozes da das otkaz firmi (a i ona tebi) bez posledica i cekanja. Pogledaj njhov zakon o radu. To dalje znaci da ako ti upali ta druga ponuda mozes slobodno da ides :)

900 eur (nadam se da je ovo neto) i nije nesto za Prag. Predpostavljam da je Budimpesta negde u tom rangu. Ako daju povisice posle nekog vremena onda je to OK.
[ MilanMilan @ 07.11.2010. 21:42 ] @
Pa tesko da ce to moci, posto startujem sa tom obukom, koja traje jedno 4 meseca, i koja njih dobrano kosta, zbog koje uostalom i traze da potpisem ugovor na dve godine. Tako da, ako prihvatim, moram da ostanem 2 godine, i tu nema vrdanja.

Sto se povisica tice, oni rade reviziju plata jednom godisnje, negde u novembru, tako da bi prvu povisicu mogao tek tad da ocekujem. I da, u pitanju je neto cifra.
[ rfe @ 07.11.2010. 22:35 ] @
secam se, pre par godina sam iznajmio stan u centru peste, oko 30kvm za 200 evra/mesecno. Hrana je bila da se razvalis u restoranu Bohemija, domaca, madjarska, oko 10 evra. Izbegavaj ono bas bas centar sve ostalo po bulevarima je ok i upadaj bez razmisljanja. Imas svasta od restorana ima cak i KFC kod Keletija. Prevoz je bio neka korektna suma, ai taksi nije bio skup. Grad ima jedno milion bazena, kupki, sauna. Poslasticarnice su fenomenalne, a nocni zivot je max. Ipak prosle godine mi je malo sve to opalo, verovatno ova kriza a i generalno Madjarska nije bas bogata zemlja, a opet narod je vredan i cist pa imam utisak kao da sam u Austriji, a sve je 3x jeftinije.

Mislim vidi ti, to je vec licna stvar, ali ja bih sa 900 ziveo kao car tamo.

Samo da kazem i sta mi je bilo bzvz. Ima par bulevara koji jos imaju, eh to nisu kocke makadam, to su kocketine i nedaj boze da fali neka ode osovina. Mozda su i promenili.
[ MilanMilan @ 07.11.2010. 23:15 ] @
A sto si ti otisao iz Bp, ako nije tajna? Posto vidim da ti je utisak skroz pozitivan, pa me interesuje?
[ rfe @ 07.11.2010. 23:53 ] @
:-) , bio sam tamo poslom, privremeno. Nikad nisam trajno ziveo u Bp.
[ Branko Santo @ 08.11.2010. 08:45 ] @
Milane koliko imas godina?
Da li ce ti te dve godine bitno uticati na razvoj zivota (porodica, deca i ostalo).

Ako ne onda pravac Budimpesta.
[ MilanMilan @ 08.11.2010. 09:07 ] @
To je vec tesko pitanje. Imam 28 godina.

Ocajnicki hocu da idem odavde, ne mogu vise da podnesem sta se desava ovde, a veliki problem pri tom odlasku predstavlja to sto je sve teze i teze otici odavde, niko vise ne priznaje nase firme, a ni nema ih vise nesto mnogo. Pa stoga ja kontam da cu posle 2 godine u vrhunskoj firmi moci vec da biram gde cu. A strah me je da necu naci nista drugo ako ovo odbijem, pa cu ostati zagvljen u Srbiji.. A opet, Budimpesta i nije neki veliki napredak, tj. nije razvijeni Zapad.. jeste bolje od Bga, ali nije za krajnju destinaciju, a dve godine i nisu mali period..
[ srdjan_m @ 08.11.2010. 09:21 ] @
Ako te ne koči porodica i slično, idi i ne osvrći se. Nije zapad ali je predvorje zapada.
[ TijanaR @ 08.11.2010. 09:58 ] @
Ocigledno zelis da ti neko kaze da ne ides. I nemas VEC nego TEK 28 godina!!!
Ako odes, sa 30 ces imati lepo radno iskustvo u nekoj svetskoj kompaniji. Posle mozgaj sta i kako dalje. To je ipak SAMO 2 godine. A ni ta Madjarska nije preko sveta da ne mozes da dodjes ako te uhvati srbonostalgija.
[ Branko Santo @ 08.11.2010. 09:59 ] @
Ja sam istu tu situaciju sa isto toliko godina imao. Ne kajem se niti jednog trena sto sam otisao za otprilike istu platu na isto tako "predvorje zapada" sto rece kolega.

Srecno sa kakvom god odlukom da napravis.
[ smark @ 08.11.2010. 10:36 ] @
Citat:
srdjan_m: Ako te ne koči porodica i slično, idi i ne osvrći se. Nije zapad ali je predvorje zapada.


Slazem se.
[ vukad @ 08.11.2010. 12:07 ] @
U Budimpesti nisam ziveo na duze ali cesto svracam, obicno na par dana, jedino sto sam prosle godine bio dve nedelje. Budimpesta je fantasticna (ako zanemarimo taj finansijski momenat) i definitivno bih tamo rado ziveo (desavanja, arhitektura, klopa, prevoz, povezanost sa drugim gradovima, blizina Srbiji, ...). Naravno u Belgiji bi bolje zaradjivao, ali Brisel je palanka u odnosu na Budimpestu. Troskovi zivota su manje vise isti kao u Beogradu. Sa 900 eur ne bi ziveo kao car, ali sasvim pristojno. I ja sam se svojevremeno zanosio mislju da radim tamo, ali ja sam nesto stariji od tebe i taj finansijski aspekt mi je dosta bitan pa sam odustao. Da sam u tvojim godinama verovatno bih prihvatio, mislim da bi to bilo prijatno iskustvo.
[ rfe @ 08.11.2010. 13:26 ] @
900 evra nija mali novac ni u Londonu, a kamoli u Budimpesti.

Primera radi, ja sam grubo izracunao da bi te stan i klopa u BP kostali oko 600 evra, a da bi ti u Milanu ostalo 300 evra morao bi da imas platu bar 1500 evra ! Pored toga na zapadu-zapadu cesto traze i 3 kirije-kaucije za stan + proviziju agenciji, dok u BP jos idu malo indijanski ko u BG.

Da bi recimo usao u stan u Milanu gde je kirija 600 evra za garsonjeru moras:

- da nadjes slobodan stan (misaona imenica u centru) i da gazda hoce da ti ga izda
- da platis 3 kirije kao kauciju 1800 evra (sve sto ostetis ili popravi ili ti oduzmu od te sume)
- da platis prvu kiriju 600
- da sa ugovorom o zakupu sam uvedes komunalije 500 evra
- da platis godisnji udeo u odrzavanje zgrade cca jedna kirija u tri rate
- sam da uvedes telefon 80 evra
- taksa za RAI 100 evra godisnje
----------------------------------------------------------------------------------
3280 evra da udjes u garsonjeru i zivis kao podstanar. A ako ti nadje agencija, a ne ti onda dodaj jos jednu kiriju za proviziju !
[ eeestablishment @ 08.11.2010. 19:18 ] @
A sad ostavi nas . Bjezi dok si citav,
Kasno nije.
Oprosteno ti je.
Branimir Stulic
[ MilanMilan @ 08.11.2010. 23:21 ] @
Ja prihvatih ponudu. Sta ce biti dalje sa mojim zivotom.. videcemo. Time will tell. :|
[ rfe @ 08.11.2010. 23:33 ] @
napisi nam malo posle o Pesti danas.
[ Muharem Serbezovski @ 11.11.2010. 15:12 ] @
Uci madjarski, za stalni boravak preko dve godine u nekoj zemlji se isplati nauciti lokalni jezik, engleski je ok za sedmodnevne posete.
[ Mobtel @ 11.11.2010. 20:42 ] @
DOneo si pravu odluku!!!

SVE + za odluku

E sad pisi nama koji smo ostali ovde i pravi nam zazubice...;-)
[ Mobtel @ 11.11.2010. 20:47 ] @
e da ako oces mozes i mene pozvati u goste ja stizem za 2 sata kod tebe ;-)
[ MilanMilan @ 18.11.2010. 19:41 ] @
Update situacije - prihvatio ja onda posao, i onda smo krenuli u sredjivanje detalja ugovora, da bismo danas dosli do zanimljive stavke(koje sam trebao odmah da se setim) - u cemu ce plata biti izrazena.

Zadnji mail od njih je glasio - po nasim pravilima(dal firme ili drzave), plata je izrazena u forintama, i to je to. Evo gledam sad istoriju kretanja forinte u zadnjih 6 meseci (http://www.exchange-rates.org/history/HUF/EUR/G/180), razlika u kursu je 20 forinti. Dok Wikipedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Hungarian_forint) jos drasticnije podatke - u zadnje dve godine je razlika isla i do 100 forinti!

Tako da sam ja sad opet na pocetku, i ozbiljno se razmisljam da odbijem, posto bi ugovor bio na dve godine, a za dve godine svasta moze da se desi.. narocito sto sam citao da se i Madjarskoj sprema Grcki scenario sledece godine, a to neminovno sa sobom vuce i inflaciju.. i jos Madjarska i nije u evro-zoni, tako da nece biti toliko bitno za EU da spasava situaciju, kao sto je to bilo sa Grckom. A da ne pricam da bi troskovi pratili inflaciju(narocito najveci izdatak - stan, koji bi bio fiksiran u evrima), a plata ne.
[ Branko Santo @ 18.11.2010. 20:56 ] @
A sta tebe sprecava da napustis posao osim "moram da platim trening"?

Klauzula u ugovor da ce plata pratiti inflaciju nesto nesto?
[ MilanMilan @ 18.11.2010. 21:08 ] @
Ne kontam bas sta si hteo da kazes?

Ja potpisujem ugovor na dve godine, i postoje penali za prevremeni raskid, zbog te obuke. Ukupna obuka se racuna da kosta $50000, pa ako npr. odem posle godinu dana, treba da im platim $25000. Tako da je prevremeni odlazak malo verovatan.

A sto se plate tice, hocu da budem siguran da ce da raste, a ne da bude ista. Tim pre sto sad imam u opticaju jos jedan posao u Srbiji, koji je jos bolje placen.
[ rfe @ 19.11.2010. 08:41 ] @
Kirbi ?
[ MilanMilan @ 19.11.2010. 13:10 ] @
Ha?
[ srdjan_m @ 19.11.2010. 13:17 ] @
Mislim da nema razloga da brineš oko toga, forinta se već 100 godina vrti oko 250-270 forinti za EUR. Bio je malo veći pad kad je počela ova kriza, prešla je 300 ali se to sada stabilizovalo. trenutno je oko 275 Ft/EUR.
[ eeestablishment @ 19.11.2010. 19:30 ] @
Jos si tu ?
[ MilanMilan @ 20.11.2010. 22:33 ] @
Tu sam, cekam da vidim sta ce oni da kazu na ovo. Forinta varira, otprilike kao i dinar, i jos im sledece godine predvidjaju krizu, tako da definitivno ne pristajem na te uslove. Da nije ugovora na dve godine, ne bi razmisljao, ovako je previse rizicno.
[ neca @ 20.11.2010. 23:35 ] @
Mnogo se ti femkas...
nemoj pogresno da me shvatis, ali takvi kao ti nikad ne naprave nista na kraju. Ako vredis, izborices se i ne premisljaj se mnogo ne ides tamo na 20 godina nego na 2.
[ eeestablishment @ 21.11.2010. 07:42 ] @
Citat:
neca: Mnogo se ti femkas...
nemoj pogresno da me shvatis, ali takvi kao ti nikad ne naprave nista na kraju. Ako vredis, izborices se i ne premisljaj se mnogo ne ides tamo na 20 godina nego na 2.

POTPISUJEM . . . . . . . . .
Kriza koju pominjes ce proci ali ce sigurno neke nove doci i tako u krug.........
[ MilanMilan @ 21.11.2010. 11:21 ] @
Eee, lako je vama da pricate, nije vas zivot u pitanju. ;)
Svi znate kakva je ovde situacija po tom pitanju, evro skace, skacu cene, i ako vam je plata u dinarima, necete se bas lepo provesti, osim ako nemate neku povisicu koja prati inflaciju. A ja reviziju plate na ovom poslu imam jednom godisnje, sto bas i nije efektno pracenje inflacije.
[ Mobtel @ 21.11.2010. 12:43 ] @
Sve mi se cini da na kraju nece biti nista od ove price...

VIdim da ti cekas da ti neko kaze da odustanes,pa cu ti ja to reci.
Nemoj da pristanes na te uslove nego ti njih uslovljavaj dok ne nadju neko drugo resaenje a ti ostani ovde.

Da me neko ne bi pogresno shvatio ja sam za opciju odlaska odavde i to sto pre!!!

Inace sto se tice forinte ona ide od 250- 300 Ft za 1 eu i to jos otkad ja znam za forintu...optimalan kurs je 270 sto je i trenutna cena.

Ako samo trazis neke izgovore da ne pristanes na njihovu ponudu ti nemoj pristajat ali nemoj da ti posle mi budemo krivi.

Sve najbolje
[ eeestablishment @ 21.11.2010. 13:26 ] @
Citat:
MilanMilan: Eee, lako je vama da pricate, nije vas zivot u pitanju. ;)
Svi znate kakva je ovde situacija po tom pitanju, evro skace, skacu cene, i ako vam je plata u dinarima, necete se bas lepo provesti, osim ako nemate neku povisicu koja prati inflaciju. A ja reviziju plate na ovom poslu imam jednom godisnje, sto bas i nije efektno pracenje inflacije.

U pravu si , tvoj zivot je u pitanju. Tacno je i to da je nama lakse da te savetujemo jer na to gledamo sa strane i bez posledica.
Ali jbga , to tako i funkcionise na forumu , sam si postavio temu i ljudi ti odgovaraju.
Ae pozZz i ne zameri . . . . .
[ MilanMilan @ 21.11.2010. 14:21 ] @
Ma naravno, jasno je meni da je ovo razmena misljenja. I naravno da ne zameram, nije ono bila zamerka, vise moje razmisljanje naglas - uvek je lako savetovati nekoga, ti se posle toga okrenes i odes, a on mora da zivi sa tom odlukom.


@Mobtel

Lose si procenio. :)

Jesam se ja razmisljao sta da radim, ali na kraju, kad sam resio da pristanem, to je bilo to. Krenuli smo da dogovaramo detalje ugovora, i tada je iskocilo ovo pitanje. A stvar nije mala, npr. ja sam ovde hteo da dam otkaz u firmi kada je gazda hteo da pocne da nam racuna platu u dinarima. Jednostavno, to mi je previse rizicno. A firma je, inace, "bombona", i jedini problem(donekle) su te finansije.

Video sam i ja da forinta ima neki opseg u kom se krece zadnjih godina, ali je ove godine prvi put probila 300, a za sledecu godinu im predvidjaju veliku krizu, tako da ima dobrih izgleda da se to ponovi, i time meni zivot tamo ucini ekstremno teskim, ako mi plata ne bude vezana za evro.

I opet kazem, necete mi vi biti krivi, ja ovde trazim razlicita misljenja, iskustva, da mi ljudi kazu nesto sto ja mozda ne znam, itd, a odluka je svakako moja. Misim, bio bi budala da vas posle krivim. Tako da ne moras da brines. :)
[ Mobtel @ 21.11.2010. 15:18 ] @
Ma ne brinemo mi nego mi se ucinilo da svega ovoga ne bi bilo uopste da ti je neko na pocetku rekao da neradi sto tj da odustanes od svega.

Inace neces znati ako ne probas,a samo nemoj posle da se kajes ako odustanes i da se pitas sta bib ilo da si stisnuo **** i otisao...

Ja znam da ja bi samo je problem sto je jako mali procenat ovde nas koji imamo takvu sansu...

Pozzz sve najbolje pa sta god da uspes da sredis...
[ MilanMilan @ 21.11.2010. 23:53 ] @
Hm, da me ne mrzi, sad bi procitao sve moje postove, posto nisi prvi koji to kaze, a ja se stvarno ne osecam tako, tj. meni se stvarno ide, samo pokusavam da resim taj finansijski momenat. :/

Hvala na lepim zeljama, videcemo ovih dana kako ce se situacija odvijati.. u svakom slucaju, ako odem, imas poziv da svratis. :)
[ DaliborP @ 22.11.2010. 12:33 ] @
Idi covece, kao da se selis za Argentinu, a ne 300 kilometara severno. Kako god prodjes skupices za kartu nazad, sta si se usro. Il si nindza il si mindza.
[ MilanMilan @ 22.11.2010. 20:04 ] @
Ne pratis fabulu radnje - ugovor je na dve godine, tako da ne mogu da se vratim ako prigusti. ;)
[ DaliborP @ 22.11.2010. 20:24 ] @
Sta, ne moze ugovor da se raskine? Ne moze otkaz da se da u Madjarskoj?
[ MilanMilan @ 23.11.2010. 08:23 ] @
Cemu takav agresivan stav?

Udahni duboko, smiri se malo, i, ako vec hoces da ucestvujes u temi, procitaj prethodne postove pre nego nastavis sa napadima.
[ srdjan_m @ 23.11.2010. 08:37 ] @
Za Mađarsku se nagađa kako će možda sl.godine upasti u krizu, a Srbija, koja ti je trenutno jedina druga solucija je u krizi već 20 godina i biće sve gore sa ovom nesposobnom vlašću. Šta misliš, gde je veća šansa da propadneš ?
[ MilanMilan @ 23.11.2010. 17:29 ] @
U pravu si, ali ima par 'sitnih' razlika:
- ovde ne placam stan
- ovde imam istu platu kao i tamo(i razgovor ove nedelje za posao sa cetvorocifrenom platom)
- platu definisanu u evrima

Da u Budimpesti imam samo ovo trece, ne bi razmisljao ni sekunda.


edit: upravo sam se cuo sa njima, kazu, svima je plata definisani u evrima, tako da ja ne mogu da budem izuzetak. :/
[ Mobtel @ 23.11.2010. 17:51 ] @
then wtf
begaj dok se nisu predomislili....

Naravno da cu svratiti...xexeeeexxe
[ MilanMilan @ 23.11.2010. 18:02 ] @
Ups, pardon, ne u evrima, nego u forintama.

(Shto je babi milo - to joj se i snilo :D)
[ djk494 @ 24.11.2010. 18:22 ] @
Svako gleda iz svog ugla i daje savete, da ti iznesem sta bih ja uradio sa tom ponudom - ne znam koliko ti je uopste to bitno za tvoj slucaj :).

Jedini savet koji mogu da ti dam je ako si prelomio da ne ides ili se jos uvek klackas - resi u svojoj glavi koji su to uslovi sa kojima bi bio zadovoljan i sigurno otisao, dobro razmisli, stavi sve na tas, ne budi skroman i reci sebi - ovo kad bi mi ponudili - idem (da li je to 900 u eurima ili mozda 1200 u forintama...).

Prezentuj im te uslove - ako kazu da, nemas sta da razmisljas, ne - zbogom kikindo.


[ Branko Santo @ 24.11.2010. 18:44 ] @
Milane znam kako se osecas. Jedino sto ja nisam imao takvu metu na ledjima kao $50.000.
Koliko ce ti znaciti da imas to znanje i sertifikat? Ako to kosta 50k onda je sigurno posle vredno mnogo mnogo vise.
Ne bih da te ubedjujem ali ako imas ~30 godina mislim da nemas cemu da se razmisljas.

Imas dobru ponudu i ovde i sigurno da ti nije losa situacija tu gde si.

U svakom slucaju puno srece sa odlukom koju napravis.
[ MilanMilan @ 01.12.2010. 23:06 ] @
Jbt, vec proslo nedelju dana od proslog posta. :)

Elem, ako ste mislili da sam resio dileme - prevarili ste se. Jureci po forumima za informacijama, naishao sam na nekog lika preko kojeg sam dosao do intervjua u drugoj firmi u Bp, i dobio posao. Plata - skoro pa duplo veca, nema ugovora, ali je firma dosta manja, i nema putovanja po svetu, obuke, nicega.

I tek sad ne znam sta da radim.
[ Isak666 @ 02.12.2010. 10:00 ] @
Ostani tu gde si.
[ delija_sever031 @ 02.12.2010. 10:15 ] @
Jbg odluci se sta ti je prioritet,znam da bi bilo extra da dobijes najbolje iz jedne i druge ponude ali....ako ti je prioritet usavrsavanje a ne pare,odnosno obrnuto znas sta ti je ciniti,ali mislim da ni ti ne znas sta zelis od ta 2,nije fer da neko drugi odluci umesto tebe,sve najbolje i nadam se da ces ipak ugrabiti priliku da odes
[ Branko Santo @ 02.12.2010. 12:02 ] @
Citat:
Procrastination refers to the act of putting off actions or tasks to a later time. Psychologists often cite such behavior as a mechanism for coping with the anxiety associated with starting or completing any task or decision.[1] Schraw, Pinard, Wadkins, and Olafson have proposed three criteria for a behavior to be classified as procrastination: it must be counterproductive, needless, and delaying.[2]

Procrastination may result in stress, a sense of guilt and crisis, severe loss of personal productivity, as well as social disapproval for not meeting responsibilities or commitments. These feelings combined may promote further procrastination. While it is regarded as normal for people to procrastinate to some degree, it becomes a problem when it impedes normal functioning. Chronic procrastination may be a sign of an underlying psychological disorder.


Neodlucivanjem ne dobijas nista. Ako napravis pogresnu odluku, mozes da je promenis i posle toga odaberes pravu. Niko ne potrefi 100%, svako pravi greske, samo je bitno da peglas dalje i da ne ponavljas greske.

Sa srecom!
[ Mobtel @ 02.12.2010. 21:54 ] @
Jbt sta ti rasis kad mozes da biras poslove u ova krizna vremena?!
Mislim da ti mnogi ovde zavide
[ Horvat @ 03.12.2010. 15:51 ] @
stvarno, najbolje da ostanes u bg-u i da kukas kako je lose
jer, zaboga, samo 2 sigurna posla u bp si nasao,a najveca muka od toga ti je da li ces odabrati onaj koji ti ima i obezbedjeno "hi tech" usavrsavanje ili onaj koji ima malo vecu startnu platu...muke zive
[ Nemanja @ 03.12.2010. 18:56 ] @
Lično ne bih preporučio to vezivanje na ugovor ... Moraš sebi ostaviti prostora da manevrišeš, nikada ne znaš šta može ispasti.
Nisam hteo komentarisari dok ti je to bila jedina opcija, sada mislim da mogu.
[ Branko Santo @ 03.12.2010. 19:04 ] @
Ljudi budite realni, covek rece da ima i vrlo dobru situaciju u Beogradu.
[ MilanMilan @ 12.12.2010. 11:24 ] @
Igrom slucaja sam, trazeci savete po netu, napravio i mali socijalni experiment. Postavio sam istu ovu temu ovde, i na jednom stranom forumu, u delu vezanom za Budimpestu. I sta se desilo?
Pa, desilo se to da sam ovde dobio par normalnih komentara, ali i dosta komentara tipa 'kakav si ti idiot', 'koji si shaban, sta se dvoumis' i slicno, dok su tamo bukvalno svi komentari bili konstruktivni i dugacki, sa mnogo detalja(sto je meni najvise i trebalo). Pa sad vi vidite sta to implicira..

On topic - imam odlicnu situaciju u Bgu, razlika u platama ovde i u Budimpesti je nekih 250e. Situacija bi manje-vise bila jasna, kada bi odlucivao finansijski deo.
[ Isak666 @ 12.12.2010. 12:03 ] @
Implicira dve stvari:

- da ubacujes neistine jer te niko nije nazvao idiotom niti sabanom
- da ljudi koji posecuju forumski deo Budimpesta bolje poznaju situaciju u Budimpesti jer verovatno se interesujuci vec za tu temu ili zive tamo ili planiraju da to urade te logicno da imaju vise informacija
[ gajo2 @ 17.12.2010. 14:47 ] @
Mislio sam da je dosta jasno da, cak i ako u BP imas istu platu kao u BG, i onda ces tamo imati bolju hranu (jedan od 10 najboljih restorana na svetu je u BP) i vino, kvalitetniji vazduh (mozda ti nije bitno sada, ali zivot ce ti biti kraci za 10 godina zbog trovanja u Srbiji), vise mogucnosti putovanja (BP je "central hub" za ovaj deo Evrope, mozes svaki vikend da letis u drugi grad), bolje bolnice i lekare (ako imas zenu, ona dobija cini mi se 13 meseci placenog dopusta nakon porodjaja), vise koncerata sa kvalitetnijim izvodjacima... za iste pare. Jedini problem za tebe je jezik, koji se moze nauciti ako su ti kolege Madjari a ti se trudis. Ono da ti je plata ista 2 godine nije nesto dobro, ali jesi se zanimao za putne troskove i dnevnice tokom putovanja? Ako te posalju npr. u Ameriku onda bi verovatno dobijao i dodatnih $50-60 na dan, od toga mozes dosta da ustedis ako se ne razbacujes... a mozes i da "zivis zivot" ako to zelis. Dobra je i ta druga plata koja je dvostruko veca, ako zelis da zivis miran zivot.

E sad da li ce biti neke krize sledece godine... ja bi rekao da nece. Ako si informacije nabavljao od ljudi koji zive u BP, onda treba da znas da je to "bastion" socijalista, koji su ove godini izgubili na izborima, pa se trude da predstave sadasnju vlast kao nesposobnu i da ce sledece godine sigurno prouzrokovati krizu. Trenutni premijer je vec bio na vlasti pre 10 godina, kada je, sudeci po wikipediji, u velikoj meri popravio ekonomiju.

I sta si na kraju odlucio? Ostajes u Srbiji?
[ gajo2 @ 17.12.2010. 14:58 ] @
E da, nisam napisao negativnu stranu, mada mislim da je to subjektivno za mene. Ja sam odrastao u Novom Sadu i meni se cini da je Budimpesta jedno mesto gde je moguce da umres od gladi a da nece nikog da zaboli ono za tebe. Ne znam kako je u Beogradu, mozda je to normalno za sve vece gradove. Konkretno meni se jednom dogodilo da smo dosli iz Amsterdama sa evrima (nismo imali forinte) i da smo 2 sata sa onim ogromnim torbama trazili nekoga da nam zameni novac po bilo kom kursu, samo da imamo para da stignemo do zeleznicke stanice. Na kraju smo nasli jednog taksistu. Medjutim, svi kao da su bili uplaseni, nisu hteli da nam pomognu. Tako nesto mi se samo tamo dogodilo, u tom gradu. Zbog toga ja ne bi ziveo tamo, ko zna, mozda me jednom pregazi neka kola pa cu se onda muciti tamo na cesti i niko nece doci da mi pomogne.
[ miloshzorica @ 22.12.2010. 16:34 ] @
madjari su ili djubrad ili da ih stavis na ranu, ili totalni kreteni ili nobelovci! sredine nema!

kvalitet zivota se ne meri samo kolicinom para. s isto ili malo vise love, u pesti se zivi milion puta bolje nego u beogradu. madjarski jeste problem, ali za geek poslove nije jer geeks svugde znaju engleski bar nesto, cak i ovde kod mene u juznoj americi. no, madjarski moras nauciti. prosto, drugaciji je zivot kad znas jezik. perfektno govorim i madjarski i spanski, iako mi vecina prijatelja u buenos airesu ostali stranci ili argentinci koji govore engleski, isto bilo u budimpesti, stranci i madjari koji znaju engleski.

taksisti u budimpesti su najgori taxisti meni poznati!

ako sta treba, pitaj... koliko mogu da pomognem, vrlo rado cu.

minden jot ;)
[ Horvat @ 23.12.2010. 18:22 ] @
Citat:
MilanMilan
On topic - imam odlicnu situaciju u Bgu, razlika u platama ovde i u Budimpesti je nekih 250e. Situacija bi manje-vise bila jasna, kada bi odlucivao finansijski deo.


pa ti vidi da li ti je jedini razlog za odlazak tamo to sto ces imati +- 250e u odnosu na sada (recimo 1000e), odnosno da li ti je lova jedini razlog imigracije iz drzave ili ima drugih razloga

kad to sklopis sebi u glavi, onda mozda i priznas sebi sta u stvari zelis da uradis
[ Dejan Bizinger @ 02.01.2011. 13:48 ] @
"Otici ili ostati" je jedna od najtezih odluka koja se donosi. Malo kad neko drugome moze reci sta je za njega najbolje, jer to sta je najbolje zavisi i od same osobe. Za vecinu bi nesto bilo najbolje ali za neke osobe ne.

Budimpesta je odlican grad, centar tog dela Evrope po mnogo cemu. Tamo se neki zale na prevoz, a kada dodjem tamo iz BG, meni je tamo milina, jer koristim metro. Lokacija je odlicna. Za nekoga je problem jezik, za mene nije posto ga jako dobro govorim, ali i onaj koji ga ne zna, ako zeli moze da ga nauci, kao sto se sve moze nauciti.

Rad u kao sto si naveo jednoj od 3 najvece svetske firme u svojoj bransi je nesto sto se ne moze definisati samo materijalnim stvarima koje dobijas ili ne dobijes, a takodje i usavrsavanje i putovanje koju si rekao da bi dobio. Naravno, to opet zavisi od osobe - da li je nekome bolje plata svakog prvog i da bude u evrima i sto veca ili neke druge beneficije na ustrb plate. Ja sam vise za drugu opciju jer je to dugorocno cesto bolja opcija.

@gajo2: To sa ne primanjem evra nije zato jer njih briga da li cete jesti ili ne, vec imaju kako znam izuzetno stroge propise da moraju da prihvataju samo forinte. Imao sam slican slucaj prosli put kada sam bio u Budimpesti a isto tako mi je jednom zena rekla kako nikad u rukama nije imala evre koji mi je dala kao odgovor na moje pitanje da li zna koji je neki kurs. Mnoge to tamo uopste ne zanima.
[ miloshzorica @ 02.01.2011. 16:21 ] @
oni su zdravo cudan, ali meni drag svet
[ bookmark @ 19.03.2011. 19:25 ] @
Je li neko imao razgovor za posao u SAP-u, pozicija je u Budimpešti? I šta očekivati od ponuđenih uslova?
[ Mobtel @ 09.03.2012. 11:13 ] @
Da dignemo temu iz podruma,ima li nekih info
[ DusanSukovic @ 26.08.2016. 12:09 ] @
Citat:
Mobtel: Da dignemo temu iz podruma,ima li nekih info



Ima naravno, BP je lepa kao i uvek, isto vazi i za Madjarice, nisu jos "Milovanke" da traze imaginarnog preko "Milovana" - smartphonea po Crnogorski ;-)
[ mrblaf @ 26.08.2016. 14:47 ] @
Kad je vec tema izronila iz podruma...

Da li je neko upucen u situaciju sa nekretninama u Budimpesti, gde su najbolje nekretnine (koji kerulet), kako se okvirno krecu cene za kupovinu i rentiranje, koliki su porezi i neki mesecni troskovi za vlasnika i zakupca nekretnine?
[ DusanSukovic @ 01.09.2016. 07:00 ] @
Za diskusiju:

http://www.apartmentsofbudapes...en/budapest-apartment-for-rent
[ mrblaf @ 01.09.2016. 13:36 ] @
@DusanSukovic

Ja sam sumnjicav prema sajtu za iznajmljivanje/prodaju nekretnina koji nije na madjarskom, mozda ime cene koje su 'prilagodjene' za strance...

Za pocetak ja bih gledao ovaj sajt, ima i madjarskih reci za koje ti nece trebati prevod (utca, szoba, (ke)rulet), brzo ces pohvatati i sta je elado a sta kiado, a i google translate moze da pomognei :)
http://ingatlan.com/
[ DusanSukovic @ 01.09.2016. 13:41 ] @
Citat:
mrblaf: @DusanSukovic

Ja sam sumnjicav prema sajtu za iznajmljivanje/prodaju nekretnina koji nije na madjarskom, mozda ime cene koje su 'prilagodjene' za strance...

Za pocetak ja bih gledao ovaj sajt, ima i madjarskih reci za koje ti nece trebati prevod (utca, szoba, (ke)rulet), brzo ces pohvatati i sta je elado a sta kiado, a i google translate moze da pomognei :)
http://ingatlan.com/



Da, u pravu si, ali sam kucao na brzaka vise kao inspiraciju za diskusije, ali koliko vidim cene nisu nesto vise od BG cak i ovde na ovom za strance siteu :-)
[ mrblaf @ 01.09.2016. 14:48 ] @
Cene iznajmljivanja su nesto vise nego u BG, a cene za kupovinu su iste ili cak povoljnije nego u BG koliko sam ja gledao (1000-1500e po kvadratu starogradnja u nekim boljim delovima grada, oko 2000e odlicna novogradnja). Koleginica od moje supruge je kupila salonac u Budimpesti u strogom centru, 5. kerulet, blizu 70 kvadrata za oko 90.000e, ulozila oko 10.000e u opremanje i izdaje ga za 700e bruto, odnosno dobije oko 500e kad odbije sve troskove.

Mnogo ljudi se upecalo na kredit/kupovinu stana u BG, a samo su trebali da odu do Budimpeste, vide kako izgleda pravi velegrad sa metroom, u drzavi sa duplo vecim platama i ekonomijom, koja je clanica EU vec 12 godina pa da stave prst na celo i zapitaju se zasto bi placali 1900e po kvadratu neki Belvil...
[ član @ 01.09.2016. 15:21 ] @
Citat:
mrblaf: Mnogo ljudi se upecalo na kredit/kupovinu stana u BG, a samo su trebali da odu do Budimpeste, vide kako izgleda pravi velegrad sa metroom, u drzavi sa duplo vecim platama i ekonomijom, koja je clanica EU vec 12 godina pa da stave prst na celo i zapitaju se zasto bi placali 1900e po kvadratu neki Belvil...

zato sto toliko kosta to sto hoce da kupe! (a uz to ni ne kosta toliko, ako se dobro secam pre 3-4 god. je moglo da se nadje za oko 1500e/m2)

sto se Budimpeste tice, imam jednog prijatelja koji je pre 2 god. kupio stan sa budimske strane za (mislim) 1200e m2 i to novogradnja! jednosoban stan koji izdaje za negde oko 300e. pretpostavljam da im je Budim manje atraktivan nego Pesta pa su i cene nize. u Madjarskoj je definitivno bolji odnos cene nekretnina i visine primanja, ali kakve to veze ima sa Beogradom i kako moze to da utice na nekoga ko u Beogradu zivi/radi/ima porodicu/... da promeni svoju odluku pa da ne kupi tu stan?!
[ mrblaf @ 02.09.2016. 09:46 ] @
@clan

Budim je pozeljniji deo Budimpeste kako sam ja razumeo, bar za Madjare. Ima mnogo vise zelenila i manje gradjevina, najekskluzivnije nekretnine su u par okruga Budima, neki pandan Dedinju se nalazi tamo. Mada ima i delova Budima koji su manje interesantni, pretpostavljam da je tvoj prijatelj uzeo stan u nekom od manje ekskluzivnih delova Budima.

Paralelu sa BG sam povukao cisto da bih ukazao na to da su cene u Budimpesti povoljne, bar za one koje su videli cene nekretnina u BG. Ko zeli da zivi u BG ne mora da kupi stan, teoretski mozes da kupis jednosoban stan u Budimpesti, iznajmljujes ga za 300e i onda za te pare iznajmis dobar dvosoban stan u Beogradu...