[ Nebojsa Milanovic @ 10.11.2010. 21:22 ] @








Iako činjenica da mobilni telefoni daju sve kvalitetniju sliku, a DSLR aparati bivaju sve jeftiniji sugeriše da na tržištu za kompakt modele ostaje malo mesta - to u praksi nije tačno. I oni se razvijaju istim, nekada i bržim tempom od drugih i iz dana u dan daju sve bolje rezultate. To ih i dalje drži u samom vrhu i po broju prodatih primeraka i po broju raspoloživih varijanti, što nema izgleda da će se u skorije vreme promeniti.

Nekada unapređenja koje novi kompakt modeli donose nisu velika i svode se na povećanje raspona zuma, dimenzija LCD ekrana i slične manje važne (ne i nevažne) detalje - ali nekada su te promene i značajne.

Jedna u pravom smislu suštinska promena kod ovog tipa aparata datira od prošle godine kada se desilo ono što je od strane naprednijih korisnika dugo očekivano, a to je da trka u megapikselima prestane. To bi trebalo da znači da će se proizvođači od sada više posvećivati suštinskom kvalitetu slike, a ne samo besmislenim povećavanjem broja megapiksela, a na uštrb i kvaliteta krajnjeg rezultata i brzine rada.

Raduje što smo svedoci činjenice da upravo to i dešava. Jedan od nosilaca tog novog talasa vrhunskih kompakt aparata koji imaju manju rezoluciju, ali zato osetno kvalitetniju sliku od svojih predhodnika, je Panasonic LX 3. U uporednom testu sa tadašnjim najjačim predstavnikom "stare škole", Canonom G 10, pokazao je značajno bolje rezultate, naročito pri slabom svetlu i na višim ISO pozicijama.

Nije on jedini, u nešto nižoj klasi tu je IXUS 300 HS koji je sa svojih takođe 10 Mp značajno bolji od prethodnika 210 IS sa čak 14 Mp, a ne zaboravimo i Canone S 90 i G 11. Oni su već dobili i naslednike, što važi i za pomenuti Panasonic LX 3.

Upravo ti naslednici modela koji su činili prekretnicu na polju kompakt aparata su predmet najnovijeg uporednog testa. To su i u svetu još uvek retki aparati sa oznakama Canon S 95 i Panasonic LX 5.

Da bi stekli pravi dojam o tome šta oni zaista mogu, i da li su, u čemu i koliko bolji od drugih, u njihov međusobni uporedni test uvrstili smo i tipičnog kvalitetnog današnjeg predstavnika "stare škole", nakrcanog pikselima i raznim mogućnostima. To je najnoviji Fuji model sa oznakom F300 EXR koji je u svojoj osnovi "nabildovana" varijanta već odličnog F80 EXR, od koga obećava još bolje rezultate.

Direktno međusobno poređenje ta tri modela različitih proizvođača i koncepcija daće nam jasnu sliku trenutnih dometa kompaktnih aparata:

Canon S 95 vs. Panasonic LX 5 vs. Fuji F300 EXR - veliki uporedni test
[ radisasvr @ 11.11.2010. 10:00 ] @
Odlican uporedni prikaz! Fuji zaostaje solidno u iso testu ,sto je verovatno posledica sto je umesto super ccd senzora koriscen obican ccd.
Iskreno najvise mi se dopao S95 i on bi bio moj izbor.
Dugo nisam mogao da kazem kojim kompaktom bih voleo da zamenim svoj A640, ali sada je to jasno . Poslednje dve generacije G i S serije canona su uparavo aparati za koje mogu da kazem da mi se zaista dopadaju. Sve posle A640 a pre G11 i S90 meni jednostavno nije bilo dovoljno ubedljivo.
To se sa G11 i G12 i S90 i S95 napokon promenilo i ostvaren je pravi napredak .
Jedino sto me odbija je trenutna cena za S95 inace bih ga oberucke prigrlio. Nadam se da ce cena pasti na meni prihvatljiv nivo u narednom periodu.
[ Srđan Pavlović @ 11.11.2010. 12:02 ] @
Mocan aparatic (i za sada skup, slazem se), ali ruzan za medalju
[ Zarko Silic @ 11.11.2010. 14:48 ] @
SuperCCD-Chip je na F300, ali je nesto manjih dimenzija:

1/2" za razliku od Canonovog od 1/7", ili jos nesto veceg Panasonikovog od 1/63"
[ Stefan Jocic @ 11.11.2010. 18:18 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Mocan aparatic (i za sada skup, slazem se), ali ruzan za medalju

Meni se sviđa njegov izgled, ali cena mi se ne sviđa.

U svakom slučaju odličan prikaz.
[ radisasvr @ 11.11.2010. 18:23 ] @
Citat:
zarsilic: SuperCCD-Chip je na F300, ali je nesto manjih dimenzija:

1/2" za razliku od Canonovog od 1/7", ili jos nesto veceg Panasonikovog od 1/63"



Jeste,previd sa moje strane. Mislio sam da je obican ccd zbog velicine. Interesantno da i kod tako malih senzora ,naizgled minimalne razlike u velicini (povrsini), prave tako ociglednu razliku. Fuji F200EXR je bio dosta bolji kada se posmatra kvalitet slike na visim iso vrednostima a verujem da je tako i po pitanju DR.
[ bttp @ 13.11.2010. 02:44 ] @
LX5 nije u ovoj klasi. On je u klasi Canon G11, ili već koji je aktuelan.

Što se tiče testa, moglo bi se reći da je pristrasan prema Canonu, jer čak i tamo gde je Panasonic bolji, to se ne naglašava nego se kao "kolju" ili se ostavi čitaocu da prosudi, a tamo gde je Canon bolji (ako je) to se naglasi.

Drugo, ovo je stvar ukusa, ali Panasonic ima najviše šmeka. Klasičan, reklo bi se retro dizajn, kvaliteta izrade koji nas može i nadživeti. Canon ima izgled dečije igračke.

Eto, pošto svi hvale Canona, da ja "pohvalim" LX5 i da kažem da bih se svakako za njega odlučio. Štaviše gledaću da možda LX3 koji imam zamenim za LX5, makar mi je i on prirastao srcu. Ono što je malo lošije kod Panasonica to je spomenuta unutrašnja obrada, ali to se da rešiti RAW snimanjem pa obradom u softveru (ako je nešto baš ekstra bitno da bude tip-top). Ovako je skroz okej.

[Ovu poruku je menjao bttp dana 13.11.2010. u 03:56 GMT+1]
[ Nebojsa Milanovic @ 14.11.2010. 22:00 ] @
bttp, test nije pristrasan jer nema razloga da bude, a koliko se sećam, da se "kolju" je rečeno samo u ISO testu gde je očigledno da je tako, a u drugim slučajevima je jasno naznačeno ko je i gde bolji.

Slažem se naravno da S 95 nije sasvim u klasi LX 5 (koji je znatno kompletniji aparat), ali u to vreme G 12 nije bilo moguće nabaviti pa je u test ušao S 95 i Fuji.

Ali ko zna da gleda, iz testa će lako iskoristiti rezultate S 95 i projektovati ih na G 12 jer je sasvim jasno u čemu se oni razlikuju (ekran, tražilo, hot-shoe, objektiv itd), pa se lako pretpostavlja kakvi bi bili rezultati G 12 (mada, ako uhvatim vremena, gledaću da uradim i njegov test).

LX 5 je svakako kompletniji aparat od S 95 i ako je u pitanju jedini aparat u kući, glatko bih uzeo pre njega nego S 95 (S 95 je odličan kao drugi aparat u kući).

Tačno je i ovo što je Radiša rekao, posle A 640, a naročito posle izvanrednog A 650 IS (kod koga su se po mom uverenju "zatrčali" i ponudili predobar aparat za A klasu i zato ga vrlo brzo, posle već samo par meseci povukli), do S 95 ništa nije predstavljalo pravi up-grade. Nije ni S 95 Bog-zna-kakav upgrade generalno, ali pošto su mnogi vlasnici A 640 i sličnih aparata u međuvremenu prešli na DSLR, S 95 dođe kao fantastična spravica za džep i to je onda realni upgrade :)
[ bttp @ 17.11.2010. 06:23 ] @
To što nema razloga da bude pristrasan, ne znači i da nije.

Ti kao autor, nisi baš najpozvaniji da ocenjuješ sopstvenu pristrasnost, već bi to trebalo prepustiti čitaocima. Dovoljno je što si na kraju rekao koji si aparat "zadržao", pa je i to pristrasno.

LX5 nije u klasi G12 zato što je nakon LX3 izašao G11, pa tek onda LX5, a za G12 nisam još ni čuo. Znači trebalo bi ga porediti sa G11, a tek njegovog eventualnog naslednika sa G12. To što Canon češće izbacuje modele iz serije ne znači da treba porediti poslednji sa poslednjim, već generacijski.

Al dobro, to je moje mišljenje. Nije uklesano u kamenu.
[ Zarko Silic @ 17.11.2010. 19:40 ] @
Citat:
bttp: a za G12 nisam još ni čuo.


"Odavno" je on vec na trzistu

http://pcfoto.biz/canon-g12

http://www.bmfoto.rs/product_canon-powershot-g12_3234

...


http://www.dcresource.com/reviews/canon/powershot_g12-review

http://www.dpreview.com/news/1009/10091412canong12.asp

http://www.infosyncworld.com/r...canon-powershot-g12/11400.html


...
[ bttp @ 17.11.2010. 21:16 ] @
Canon releases PowerShot G12 premium compact
Tuesday, 14 September 2010 08:00 GMT

Canon has launched the PowerShot G12 premium compact, successor to PowerShot G11 released last year....


I nije baš nešto odavno, vest je od pre dva meseca. G11 od prošle godine a između LX3 i LX5 ima najmanje 2 godine razmaka.
[ crnibombarder @ 17.11.2010. 23:53 ] @
Da, ali nase domace trziste je zadnja rupa na svirali kompanijama kao sto su Canon, Sony, Nikon, ... , pa tako i novi modeli stizu sa odredjenim zakasnjenjem do potencijalih kupaca na ovim prostorima.
[ Zoran Rodic @ 18.11.2010. 20:06 ] @
Citat:
bttp: Al dobro, to je moje mišljenje. Nije uklesano u kamenu.



Pa dobro, pre klesanja ... baci oko na Dpreview - Side by Side, ... čisto da izvučeš obrise za neki zaključak.
[ bttp @ 18.11.2010. 22:19 ] @
Citat:
Zoran Rodic: Pa dobro, pre klesanja ... baci oko na Dpreview - Side by Side, ... čisto da izvučeš obrise za neki zaključak.

Uradio. I šta bi to trebalo da mi kaže što već nisam znao?
[ Zarko Silic @ 18.11.2010. 22:27 ] @
To se ne mozemo znati sta nisi znao obzirom da si par postova ranije napisao da za model Canon G12 nisi ni cuo.

Lx5 i G12 pripadaju istoj generaciji fotoaparata pa je sasvim normalno da nas tester Milanovic pravi komparaciju ova dva modela.

Osim toga, bez obzira sto aparate izlaze ravnopravnom tretmanu, ima pravo da se pojedinom od njih nakloni ako mu se zbog neceg dopadne.

Nije pod zakletvom!
[ bttp @ 19.11.2010. 18:44 ] @
Ima pravo na šta god hoće, kao što i komentator (ili sudija) utakmice ima pravo da navija za jedan od timova. Samo što to ne bi trebalo da bude toliko očigledno, a u slučaju sudije bi trebalo da bude irelevantno.
[ Nebojsa Milanovic @ 19.11.2010. 23:22 ] @
bttp, ne razumem o čemu pričaš, kakvi komentatori, sudije, utakmice...

I u ovom kao i u bilo kom drugom testu koji sam uradio nema nikakve pristrasnosti jer naprosto nema nijednog razloga da toga bude, a posle više od 100 što aparata, što objektiva, koje sam testirao glupo je na takve stvari i da odgovaram.

Poslednjih godina većinom radim uporedne testove jer smatram da su oni mnogo korisniji nego pojedinačni zato što daju precizno i očigledno direktno poređenje rezultata koje je svaki aparat postigao. Ako se poređenje dobro uradi, svaki čitalac može i sam da izvede zaključak koji aparat je za njega bolji - što je i svrha testa.

Samim tim, uporedni testovi retko imaju apsolutnog pobednika, a razlog toga je što u klasama testiram samo najbolje aparate. Među njima postoje razlike, ali one su subjektivnog tipa, jer da je neki od njih po svemu najbolji - ovi drugi ne bi ni postojali. Dakle, može postojati najbolji samo u nečemu i za nekoga.

To je ovde za tebe i one koji misle slično kao ti LX 5, za mene i neke druge S 95, a za neke treće to je Fuji (jer im je recimo presudno što je on drastično jeftiniji a ima mnogo veći raspon itd..).

Prema tome, potpuno je besmisleno da svoj izbor naturaš bilo kome, posebno meni koji sam em testirao aparate, em rekao koji je i u čemu bolji, čak i rekao da je LX 5 apsolutno najbolji aparat od ova tri. Međutim, za mene lično, kao i za mnoge druge koji imaju iste potrebe kao ja - najbolji je S 95 opet iz prostog razloga što je to do sada najjača foto-mašina u tako malom pakovanju. A malo pakovanje je presudno onome kome je to drugi aparat u kući (ili treći ili četvrti, nebitno, bitno je da nema ulogu primarnog).

A rekoh i u ovoj temi, da od ova tri aparata uzimam jedan koji bi mi bio jedini, glatko bih se odlučio za LX 5, te ne razumem čemu sva ova priča...


edit: typo


[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 20.11.2010. u 14:49 GMT+1]
[ Zarko Silic @ 20.11.2010. 08:58 ] @
Emocije koje cine sinergiju izmedju aparata kao tehnicke stvari i fotografa kao kreativne licnosti, predstavljaju veoma bitan faktor u stvaranju fotogravije.

Zbog toga, ne da nije zabranjeno, vec je naprotiv, pozeljno da se tester izjasni po pitanju svog opredeljenja.


(U protivnom, ako se model preslika u automobilsku indistriju, proizvodjaci poput Alfa Romea, Peugeota, Citroena,... ne bi uspeli prodati ni jedno svoje vozilo)
[ Zarko Silic @ 27.11.2010. 20:09 ] @







No comment.
[ StORM48 @ 27.11.2010. 21:53 ] @
Blur algoritam je kod Canona ubedljivo najlošiji.

Pozdrav
[ Zarko Silic @ 27.11.2010. 22:21 ] @
Citat:
StORM48Blur algoritam je kod Canona ubedljivo najlošiji. :p

Pozdrav


Sta ono reče?








[ StORM48 @ 27.11.2010. 23:42 ] @
Žare bre, nisi skapir'o... BLUR algoritam je ubedljivo najlošiji. Ostali aparati imaju mnogo kvalitetnije zamućenje detalja. Do neprepoznatljivosti. A taj algoritam kod Canona ne radi dobro, pa su ostavili previše detalja da se vidi.

Pozdrav
[ Zarko Silic @ 27.11.2010. 23:50 ] @
Aha,
znaci negacija od negacije .

Pa, moras malo biti konkretniji. Pomislice ljudi svasta.
[ misa2 @ 14.12.2010. 12:44 ] @
Još jedna preporuka za S95. Koristimo supruga i ja S90 već duže vreme (preko 6000 fotki), a S95 je minorno unapređeni S90, tako da mogu da kažem par stvari o aparatu, koje se ne vide iz prikaza.

Prvo, baterija traje dosta dugo -sigurno preko 200 fotografija. Drugo, Auto režim fenomenalno bira scenu i balans belog tako da i fotke koje supruga napravi izgledaju odlično. Treće, kućište je od aluminijuma, i izdržalo je pad sa metar ipo na beton - što nismo očekivali. Četvrto, u P modu ima slow synchro flash opciju, koja meni puno znači za slikanje portreta.

Što se tiče mana, to je veoma nesigurno držanje u ruci jer fali gumeni grip - verujte da će vam aparat ispadati, pa je korišćenje "kaiša" za ruku neophodno. Ostale mane S90: SD video i labavi točkić sa zadnje strane su ispravljene na S95.

Pozdrav,
Miša :)
[ Zarko Silic @ 14.12.2010. 16:53 ] @
Citat:
misa2:  i labavi točkić sa zadnje strane su ispravljene na S95.


Nisu ispravili. Kod oba modela je to njasre.

S95 je jos losiji za drzanje od starog S90. Osim toga sto oba nemaju zasta da se uhvate, novom S95 ukinut je cak i onaj mali oslanac za palac koji S90 ima.

Medjutim, sve bi se to moglo oprostiti da su jedno 3 puta brzi nego sto jesu. To im je u stvari, najveca mana. Los FPS koji je dvostruko losiji od, na primer Ixusa iz 2001. godine.

Uopste mi nije jasno zasto?


Medjutim ima nesto sto je stvarno najbolje:
Fotka koju isporucuje sigurno je najbolja u klasi kompaktnih aparata (ne racunajuci G12) bez obzira na kategoriju kojoj pripada.

Isto tako blic mu je neverovatno snazan. Neverovatno da ovko mali blic moze ovako da sine. Mislim da je Nesa u testu ovo posebno napomenuo.
Do 4 m poliva kao veliki Metz.
[ misa2 @ 14.12.2010. 19:51 ] @
Citat:
zarsilic:
S95 je jos losiji za drzanje od starog S90. Osim toga sto oba nemaju zasta da se uhvate, novom S95 ukinut je cak i onaj mali oslanac za palac koji S90 ima.

Čovek prodaje custom grip za njega za $33 + ptt.

Pozdrav,
Miša :)
[ Nebojsa Milanovic @ 23.12.2010. 21:43 ] @








Oni koji duže prate digitalnu foto-scenu sećaju se vremena od pre 6-7 godina kada su se praktično u isto vreme pojavili i do tada najjači predstavnici prosumer klase (oličeni u Canonu Pro 1, Minolti A2, Sony-ju F828 itd.), ali i Canon 300 D čijim rođenjem se nezvanično označava početak ere u kojoj je digitalna SLR tehnika sišla "u narodne mase" tj. postala dostupnija širem krugu zaljubljenika u zvuk zatvarača. To je dovelo i do podele među korisnicima, naročito onim tzv. "naprednim amaterima" kojima je naprosto potreban kvalitetan aparat za porodičnu upotrebu. Deo njih je zagovarao isključivu upotrebu DSLR modela čak i u te svrhe (što u ono vreme nikako nije bio zanemarljiv trošak, čak i za zapadne standarde), dok su ostali ukazivali na prednosti prosumer aparata i činjenicu da su oni svojom univerzalnošću sposobni da zadovolje daleko najveći procenat neprofesionalnih primena. Izgledalo je kao da se auditorijum podelio na dva približno jednaka dela od kojih je svaki zastupao suprotno stanovište.

Od tog doba do danas dosta toga se promenilo, DSLR se ne samo spustio među obične korisnike, nego postao i praktično svakodnevnica, pa se izgubila ta oštra linija koja je delila tadašnje profesionalne aparate oličene u refleksnim modelima od onih namenjenih amaterima, za koje su bili rezervisani kompaktni modeli. Vremenom je sve veće interesovanje za foto-tehniku i pad cena DSLR aparata i prateće opreme sa jedne, a fizička ograničenja prosumer aparata sa druge strane, dovelo do toga da i sama prosumer klasa, a i njene pristalice, značajno izgube na brojnosti čak do te mere da mnogi već godinama predviđaju njen totalni nestanak. Međutim, kao što vidimo, to nije tačno jer, naročito u poslednje vreme, svedoci smo da se prosumer klasa itekako drži na tržištu, čak ima i tendenciju da poveća svoj udeo u njemu.

Praktično svi aparati te (i ne samo te) klase su testirani, od većih pomenuću odlični Canon SX 20 IS, pa još veći Fuji HS 10, koji su namenjeni onima koji preferiraju maksimalan zum raspon. Sa suprotne strane iste klase nalaze se aparati za one koji žele veliki zum-raspon, ali su im primarne male spoljašnje dimenzije aparata. Njima predlažem da razmisle o Panasonicu TZ 10 ili Canonu SX 210 IS.

Međutim, onima koji u ovoj klasi idu na beskompromisni kvalitet predlažem da zaobiđu mega-zum modele i ograniče se na one sa najnovijom generacijom visokoosetljivih 10 Mp senzora. Oni su ugrađeni u Panasonic LX 5 i Canon S 95 (ovaj drugi je specijalno za one koji žele maksimalni kvalitet u vrlo kompaktnom pakovanju) i njihove domete smo videli. Ko želi da pogleda koliko je to bolje od prethodne generacije aparata iste klase, njihove rezultate može da uporedi sa onim šta je na testu postigao Canon G 10 koji je poslednji model sa senzorom stare generacije od (prevelikih) 15 Mp.

Test Panasonica LX 5 i Canona S 95 isprva je bio zamišljen da bude veliki uporedni test svih najboljih prosumer modela, ali da bi to poređenje mogli da realizujemo trebalo je dosta čekati da sve aparate okupimo u istom trenutku. Zato smo se odlučili da ga podelimo na dva dela i uključimo i Fuji F300. Prvi deo ste videli pre par nedelja, a preostala su još dva "Golijata" trenutne prosumer klase.

To su dva apsolutno vrhunska modela u kojima je koncentrisano baš sve što trenutna tehnologija u ovoj klasi može da ponudi. Posebno zadovoljstvo čini činjenica da se radi o direktnom duelu top-predstavnika dva najjača brenda, Canona i Nikona (što nije čest slučaj jer znamo da oni najčešće izbegavaju da imaju direktno suprotstavljene modele). Zbog toga ovaj duel ima i veliki simbolički značaj, a čini i značajnu komponentu prestiža u nadmetanju ova dva proizvođača koje bez prekida i bez pravog pobednika traje već nekoliko decenija.

Pogledajmo šta dva najjača svetska foto-imena trenutno nude kao sam vrh svoje ponude kompaktnih aparata:


Canon G 12 vs. Nikon P 7000 - uporedni test
[ beske @ 24.12.2010. 10:07 ] @
Interesantan test, za one koji su navikli na to, svakako jos jedno prepoznatljivo poredjenje C vs. N u standardnom Nebojsinom stilu. Onima koje ova oblast ne zanima, test ne donosi nista novo,
ali ovakav kakav jeste moze biti korisno informativno stivo za sve one koji planiraju upliv u ovu kategoriju kompakt aparata.

Ipak, moram autoru uputiti nekoliko primedbi na sam vizuelni aspekt ovog prikaza.

1. da li ja Autor BAS zeleo ovako mutne slike u prikazima menija i otkud toliki moare ("sarenilo") u njima. Zar to nije moglo malo bolje?

. . .

. . .

2. galerija je i dalje prilicno siromasna i lose prati tekstualni deo testa... mogla bi da bude malo bogatija, kako bi potencijalan kupac mogao na osnovu full res fotografija i sam da napravi kvalitetnije poredjenje ovih aparata, bez osvrtanja na sugestije samog autora... mozda neki portret, malo prirode, landscape, street... malo sarolikosti ne bi bilo zgoreg.

Pozz
[ malipirat @ 24.12.2010. 10:46 ] @
Odličan prikaz ovih digitalaca i to taman kada sam se dvoumio izmedju jednog od njih.
Vidim da bi Canon bio idealan, samo da nije tih hromatskih aberacija.
Da li bih mogao da zamolim za kratko objašnjenje kako mogu da ih uklonim,
ili barem preporuka neke knjige/uputstva gde je to objašnjeno?
U suprotnom ostaje Nikon P7000.
Još jednom hvala na odličnom prikazu
[ Zarko Silic @ 24.12.2010. 11:16 ] @
Koliko mi se cini, sudeci po ovom, i ne samo po ovom testu, G12 tu moze preziveti samo na racun stare slave.
[ Zoran Rodic @ 24.12.2010. 11:17 ] @
Citat:
Nivo šuma je sličan, možda mrvicu niži kod Canona, ali količina detalja u ovakvim kadrovima može značajno da bude na strani G12, prvenstveno zahvaljujući osetljivijem i preciznijem AF sistemu koji u takvim situacijama naročito dolazi do izražaja.


Zanimljiv zaključak

Gledajući ove umanjene fotografije, rekao bih da je Canon na Iso 400 bolji nego Nikon na Iso 100
Čak i iso 800 može da se nosi sa Nikonovih ISO 100

Nikonove fotografije izgledaju kao da je fotografisano kroz prljav prozor.
O banderama da ne govorim.

Drugo, požutelo načisto, color otišao u tri lepe, kao i white balans.

Iskreno, ja ovde ne vidim da je u bilo kojem segmentu Nikon prišao makar blizu Canonu, osim što je popio titulu vizuelne blede kopije.

Od primedbi na test, samo dve.

1. Izbor motiva (stalno oblačno i uglavnom ''popaljeni oblaci'', naročito dnevni ISO test)
2. Imaš u rukama 60d trebao si aparate da fotografišeš sa njime, ... taj pro1, ...pošalji ga već jednom u zasluženu penziju
[ beske @ 24.12.2010. 11:31 ] @
Citat:
zarsilic: Koliko mi se cini, sudeci po ovom, i ne samo po ovom testu, G12 tu moze preziveti samo na racun stare slave.

hmmmmm, da su iskusno znali da ga nazovu IXUS 12, sigurno ne bi mislio tako.


Citat:
Zoran Rodic:...Nikonove fotografije izgledaju kao da je fotografisano kroz prljav prozor.

iskreno, i meni deluju veoma cudno te refleksije u nocnim ISO poredjenjima, ali ipak da sacekamo da sam autor objasni kako je slikao, kroz prozor, ili...


[ Zarko Silic @ 24.12.2010. 12:17 ] @
Tesko da je rec o kopiji. Meni to izgleda kao da oba aparata izlaze iz iste hale, ali sa ralicitim nazivom. Na njima ima previse istih tehnicko tehnoloskih zahvata koji ukazuju na to da nije rec o kopiji vec o modelima istog proizvodjaca.

DP daje prednost modelu G12, ali ga najpoznatiji nemacki foto casopis, Color Foto, stavlja ispod P7000 i to za debele dve ocene.
[ Zoran Rodic @ 24.12.2010. 12:38 ] @
Nikon je u Canonovim modelima G4 i G8 video šansu za priključak ovom segmentu tržišta.

Malo kasno, rekao bih .... jer Canon ovde ima tradiciju i poverenje tržišta.
Kao i Ixusovci, što ti najbolje znaš ... jelte

[ beske @ 24.12.2010. 12:45 ] @
Tradicija je svakako na strani G serije...

Za 10 godina ce G12 vredeti vise pokvaren,nego bilo koji polovan Nikoncic, sto je u praksi vec dokazano nekim skorasnjim analizama davno aktuelnih G modela.
[ Zarko Silic @ 24.12.2010. 13:09 ] @
Sve mi se cini da, i kada je u pitanju Canon, i kada je u pitanju Nikon jedan te isti debeli Japanac trlja ruke.
[ lazarovm @ 24.12.2010. 16:16 ] @
Citat:
beske:Tradicija je svakako na strani G serije...
Za 10 godina ce G12 vredeti vise pokvaren,nego bilo koji polovan Nikoncic, sto je u praksi vec dokazano nekim skorasnjim analizama davno aktuelnih G modela.


xaxa, podsetio si me na moj prvi digitalni fotoaparat Nikon 5000 davne 2003god., koji je "šio" sve u klasi, pa čak i neke današnje modele :) a Canon-ova G klasa je tada htela da bude Nikon pethiljadarka...

Danas je malo drugačije, ali stara slava zaborava nema ;)
[ beske @ 24.12.2010. 17:17 ] @
Citat:
lazarovm: xaxa, podsetio si me na moj prvi digitalni fotoaparat Nikon 5000 davne 2003god., koji je "šio" sve u klasi, pa čak i neke današnje modele a Canon-ova G klasa je tada htela da bude Nikon pethiljadarka...

jel to mislis na OVO poredjenje sa Canonom?

ovde Canon spram ostalih deluje kao da je DSLR u pitanju, no nebitno.

Pozz

[ lazarovm @ 24.12.2010. 18:19 ] @
Citat:
beske:jel to mislis na OVO poredjenje sa Canonom?


Ne, na OVO, iz iskustva, a i čovek lepo kaže.... Daleko bolji macro mode, AF, auto WB... Jedino što je bio malo sporiji, ali RAW iz njega za to vreme je bio pojam :)

Coolpix-i u toj seriji su posustali, ali mi se čini kod modela P7000 da se polako vraćaju u igru...
[ beske @ 24.12.2010. 18:49 ] @
ah, covek kaze... da, da... e, onda je OK.

ja samo ne mogu nikako da nadjem kako se on zove, ali bitno da je on referentan uzorak... a, vidim i GALERIJA mu je temelj za sve ono sto pise

Pozz

p.s. kada pominjes vlastito, ili se pozivas na necije iskustvo to osim tona, treba da ima pomalo i slike, inace ovako...
[ Zarko Silic @ 24.12.2010. 20:17 ] @
Ne, ne,

G2 je bio najbolji kompakt tog vremena i to 2 godine za redom. To je poznato.

Kakav BRE kolpix.

Beske je u pravu. Ne da je poredjen sa DSLRima vec ih je po fotkama koje iz njega izlaze tukao kao malu decu. Poznato je da su, generalno svi DSLRi toga vremena imali dosta los jpg a narocito Nikon. Setimo se samo onog nesretnog modela D100 cije fotke ni na sta nisu licile.
[ Tyler Durden @ 25.12.2010. 10:14 ] @
Koliko bi bilo mnogo bolje kad ne bi svi bili toliko nalozeni bas na brend koji oni koriste, kao da im je u pitanju najbliza rodbina... :-(
Ovako, vecina postova tezi besmislenosti i sami sebi oduzimaju kredibilitet.
[ Zoran Rodic @ 25.12.2010. 14:05 ] @
Ljubav nema granice





[ beske @ 25.12.2010. 14:32 ] @
Ipak, samo L ima ovakav status...






[ Nebojsa Milanovic @ 25.12.2010. 18:13 ] @
@Tyler:

Mudro zboriš....

@malipirat:

Aberacije se mogu ukloniti u post obradi na više načina (na netu možeš lako naći tutorijale o tome), ali nemoj da brineš o njima, čak ni kod G12. U realnom radu one se praktično ne primećuju, a na test primerima ih ima zato što za testiranje biram najteže kadrove koji ih maksimalno provociraju. U normalnoj upotrebi takvih kadrova ima mali procenat, tako da aberacije same po sebi ne treba da te odvraćaju od G12.

Njegova najveća mana je nemogućnost zumiranju u toku video snimanja. Ako ti to ne smeta - slobodno go to G12, po svemu drugom to je izvanredan aparat, u čije projektovanje je uloženo veliko iskustvo.

@Canondžije:

Molim za ozbiljnost ako je moguće.

Moare na snimcima menija nije relevantan, a ekran nije crn zato što je objektiv otvoren dok mu snimam menije. Mogu i da ga pokrijem pa bi bio potpuno crn, što nekada i učinim, to je po meni nebitno ali ok povešću računa o tome.

Test je rađen da da tehničku informaciju, a naročito ako je uporedni test - da omogući poređenje rezultata koje aparati daju, što u skladu sa vremenom koje je bilo na raspolaganju smatram da je urađeno. Uvek može bolje i detaljnije, ali između opcija da jedan aparat radim dva meseca ili da za ista ta dva meseca uradim 5-6 aparata - mnogima je korisnije ovo drugo pa se na to češće odlučujem.

Što se tiče galerije, mislim da je korisna jer je čine identični primeri urađeni sa oba aparata na identičan način i u identičnim uslovima. To je vrlo dobro za poređenje rezulata - a to i jeste svrha testa. Tačno je da bi mogla biti bogatija u smislu odabira više vrsta motiva, ali to bi testu davalo samo estetsku komponentu, ali ne i upotrebnu. Znamo kako se ponašaju prosumer aparati po pitanju portreta (evo jednog primera), tako da ne vidim smisao ubacivanja takvih primera u galeriju, osim estetskih.

A po meni, bilo kakvo šminkanje, što testa, što aparata, što bilo kakvih rezultata testa na bilo koji način - kosi se sa mojim osnovnim poimanjem testa kao neutralnog tehničkog štiva namenjenog da da tehničku informaciju.

btw, ne znam kakve bandere i prljave prozore pominjete, odziv na šum ova dva aparata je veoma sličan (pogledajte dnevni ISO test), a razlika u količini detalja na noćnom testu potiče od razlike u kvalitetu fokusa, kako je i napomenuto. Žao mi je samo što sam aparate vratio dan pre nego što je izašao novi firmware za P7000 koji verujem da ga dosta poboljšava (pogledajte šta fabrika obećava), tako da - da je ovaj test rađen samo nekoliko dana kasnije, drugačiji rezultati bi bili.

P7000 je po meni prvi Nikon koji se u ovoj klasi sasvim ravnopravno suprotstavio Canonu (i što je najvažnije - najjačem Canonu), i to treba pozdraviti. Sa ovim prvim firmware-om u noćnom ISO testu se dosta mučio, što je i inače za kompakt aparate sasvim normalno. Mnogi taj test ne mogu ni da započnu jer je kontrast tu veoma mali, a videli smo da je bilo slučajeva da i DSLR aparati ne uspevaju svaki put da se izbore sa tim.

G12 je taj test položio zaista superiorno, bez teškoća, gde se vidi i snaga i, kako rekoh," ispeglanost" i hardvera i softvera ugrađenog u G12, i sama činjenica da mu je neko "stao na crtu" zaslužuje poštovanje.


[ milened @ 25.12.2010. 19:10 ] @
Pre izvesnog vremena sam bio u Madjarskoj i opipao nekoliko modela koji su me interesovali. P700o mi nikako nije legao u ruci nekako je nezgrapan, jos gori sa te strane je Sony NEX. Najvise mi se svideo Panasonic LX5.

Ponavljam samo kao leze u ruci, nebitno sto nisu bas iz iste klase.
[ Nebojsa Milanovic @ 25.12.2010. 19:27 ] @
@beske

Ne znam kako uopšte može da Vam padne na pamet da su primeri snimljeni kroz prljav zatvoren prozor, i to sa samo jednim aparatom, (?!), glupo je to i komentarisati...

Ali evo: nije snimano ni kroz prozor, ni kroz prljav prozor, ni u ovom, ni u bilo kom drugom testu.

Objektivi se različito ponašaju u odnosu na jake tačkaste izvore svetla, i sama činjenica da je Nikonov objektiv definitivno oštriji već može da ukazuje da je u nekim drugim parametrima (u otpornosti na fler recimo) slabije iskompenzovan, što se na tim primerima može uočiti. Ali ne smatram da je to previše bitno jer se u realnom radu to može videti samo na vrlo malom procentu snimaka koji sadrže takve izvore svetla.

Mnogo bitnije od toga je ono što se vidi na svakom snimku, a to je da je to veoma oštar objektiv, definitivno oštriji od Canonovog, što zaslužuje respect, naročito iz razloga što osim bolje oštrine istovremeno ima i veći raspon.

[ Zoran Rodic @ 25.12.2010. 19:57 ] @
Citat:
milened: Najvise mi se svideo Panasonic LX5.
Ponavljam samo kao leze u ruci, nebitno sto nisu bas iz iste klase.



Sasvim konkurentan model, više dostojan poredjenja sa g12 nego što je to ovaj nikon


@Nebojsa

Do sada smo kontatovali da se Nikon u noćnom ISO testu dosta mučio, da ima primetno slabiju moć fokusiranja.
I ako je manje hardverski i softverski ispeglan od G12, tu je i izuzetno oštar objektiv koji se ne snalazi baš najbolje sa jakim svetlosnim izvorima.
Nivo šuma je sličan, po tvom zaključku a ja gledajući ovu sliku mogu samo konstatujem jedno: Tragično!!! iso 100!!!!!



Ovo stvarno deluje kao da si slikao kroz prozor.





[Ovu poruku je menjao Zoran Rodic dana 25.12.2010. u 21:22 GMT+1]
[ Nebojsa Milanovic @ 25.12.2010. 20:57 ] @
Jeste slabije, ali ne po pitanju šuma (pogledaj dobro šum) nego po pitanju kvaliteta ostvarenog fokusa, kako je i objašnjeno. Koliko je aparat precizno fokusirao u noćnom ISO testu je sporedna stvar.
Dobro je da ga je uopšte položio, jer autofokus većine kompakta tu uopšte ne može ni da mrdne (zato sa njima radim samo dnevni ISO test), a siguran sam da će se sa novim firmwareom P7000 bolje ponašati.

Da budem sasvim precizan, ne verujem da će i onda po pitanju brzine i preciznosti fokusa dostići G12, jer on je po tome baš najbolji, ali verujem da će biti iznad proseka. U celoj priči oko P7000 najgore po njega je što je prerano stigao na test sa tim nedorađenim firmwareom. Bio sam siguran da će ubrzo izbaciti novi, što sam i u testu napomenuo:

Citat:

Generalno se vidi jasna želja Nikona da ponudi što više u ovoj klasi i treba mu odati priznanje za to. Sve to još uvek to ne radi najbolje, pa verujem da bi jedan novi firmware koji bi sve njegove hardverske komponenete još bolje uklopio i izvukao maksimum iz njih - još dodatno poboljšao celokupni utisak o ovom aparatu. Pretpostavljam da nećemo dugo čekati na njega.


btw, ako pričamo o nedorađenostima, setite sa samo onog Canona 450 D koji mi je došao na test takođe iz prve serije i koga sam odbio da radim jer je imao maltene neupotrebljiv autofokus, a što je takođe rešeno prvim sledećim firmwareom.

Obratite pažnju i na ovo što je Žare pomenuo da su Nemci P7000 ocenili dve ocene iznad G12. Dakle, nemojmo previše i prerano pljuvati, svi znamo da Nikon u ovoj klasi ima daleko manje iskustva od Canona, tako da je i sama činjenica da je ponudio aparat koji je dostojan G12 za poštovanje.
[ Zoran Rodic @ 25.12.2010. 21:15 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: ... tako da je i sama činjenica da je ponudio aparat koji je dostojan G12 za poštovanje.


Naravno, ali to nije razlog zbog kojeg bi neko odvojio toliko evropskih novcanica za njega.

Nema ovde nikakvog pljuvanja, ni preranog ni preteranog, samo redjam plusice i minuse u dve kolone, i to na osnovu tvojih zapazanja, sto u slici sto u reci.

colorfoto.de?
Nikad cuo

Dpreview cuo, o jaaaaa
[ Zarko Silic @ 25.12.2010. 22:25 ] @
Citat:
Zoran Rodic
colorfoto.de?
Nikad cuo :)

Dpreview cuo, o jaaaaa :)


Ne bi se bas trebao hvaliti neznanjem.

Color Foto je jedan od najvecih, u stvari najveci, nemacki foto casopis. Ujedno je jedan od prvih. Daleko pre pojave NETa (nekoliko decenija pre NETa) i daleko pre nastanka DPa. Mislim da je postojao dok je Keler jos piskio u blato..
Do danas je ostao dosledan i najcenjeniji na ovoevropskim prostorima. Nesto slicno kao AutoMotor und Sport iz oblasi automobilizma. Uvek je okupljao iskusne i odmerene novinare-fotografe srednjih godina za razliku od vecine komputerskih casopisa sa napaljenim hakerima koji kao toboze nesto znaju o fotografiji.

Na zalost (ili na srecu) njihovi testovi nisu free of NET nego se placaju.

[ EmirHozic @ 26.12.2010. 00:08 ] @
cek cek colorfoto, colorfoto, jel to njih zare hvali
pa crni ti ne bio, pa oni su sram da ih bude sto su ovo napisali

http://spezial.magnus.de/e-paper/colorfoto/

i jos na naslovnicu stavili sram da ih bude
[ beske @ 26.12.2010. 08:19 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Obratite pažnju i na ovo što je Žare pomenuo da su Nemci P7000 ocenili dve ocene iznad G12.

nemci ko nemci... ali mene to i ne cudi, obzirom da je poznat njihov tehnicki "ukus" jos od doba kada su Technics proglasavali CUDOM audio tehnike i kleli se u njega, cak i u najvecim casopisima iz te oblasti (STEREOPLAY, AUDIO, STEREO...)

ipak, zaista bih voleo da vidim u cemu je to, po njima, P7000 bolji od G12 pa da malo prodiskutujemo ovde o tome, pogotovo sad kada mozemo napraviti i neku paralelu sa ovim sto je Nebojsa pisao.

mozda da Zare okaci neki sken, ili link, pa da nastavimo...

Pozz
[ Zoran Rodic @ 26.12.2010. 09:29 ] @
Džizs Žarko, tvoje paralele zasta ponekad umeju biti intenzivno vibrantne.

U tumačenju ovih testiranja, što kaže Tyler ... proradi taj Tattoo gen, što dovodi do pomalo neobjektivne interpretacije pročitanog.

Sad bih ja tebe zamolio da ti lepo zamisliš da treba popodne da odeš i da kupiš jedan od ova dva modela, pa da nam pojasniš zašto bi P7000 bila bolja kupovina od G12.

Ili, ako ti je lakše, ... recimo idem ja popodne u Novogodišnju kupovinu, pa ćeš mi ti kao internet drugar, iskreno pomoći da se definitivno odlučim.
I reći zašto.

Mislim, testovi su ovde da bi kupcima olakšali kupovinu i donošenje ispravne odluke, a ne da bi forumaši medjusobno merili onu stvar u zavisnosti od tetovaže.

[ EmirHozic @ 26.12.2010. 11:10 ] @
i ćorava koka zrno ubode pa izgleda da su i canonasi ipak u pravu ovaj put :D
[ Zarko Silic @ 26.12.2010. 12:04 ] @
Ne znam zasto su se canondzije tako uskopizdile.

Sumnjam da je Tylerova opaska upucena meni , ali nebitno.

Dovoljno sam rekao, nastavite sami da istrazujeta pa cete doci do istog zakljucka. Kao u onoj diskusiji o Ebayu i polovnjacima. Prvo ste skocili za vrat, a kasnije ste i sami zakljucili kako ste bili zavedeni: kao stari komunisti



P.S. @Zoran

Nema razloga da kupim ni jedan od ova 2 aparata zato sto posedujem kompakt koji daje bolju fotku od oba. I bolju fotku, i brzi aparat i pored svega manji i kompaktniji: G9
Visoki ISO me uopste ne zanima.

I opet se vracamo na staru pricu: tresla se gora rodio se mis: 5 godina nisu u stanju da naprave nesto bolje.





[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 27.12.2010. u 00:45 GMT+1]
[ beske @ 26.12.2010. 12:31 ] @


kako li sam mogao uopste i da posumnjam da ti samo tako... pises... i, da ce ovoga puta biti konstruktivnije, drugacije...

ti ni sam nisi video taj "test", ali zato "znas" sta tamo pise..

kada tako nesto iznosis kao tvrdnju, trebalo bi recenicu zavrsiti sa CASNA REC... ubedljivije je.

uostalom...

Citat:
Nije dobro ni kad neko neozbiljno komentarise na forumima kao Zarsilic, pusti buvu, nema ga deset dana i onda se izvlaci nekim nevestim prostim recenicama.Ne mogu da verujem da ne dajes iole pristojan odgovor.


[ Zoran Rodic @ 26.12.2010. 12:42 ] @
Citat:
zarsilic: Ne znam zasto su se canondzije tako uskopizdile.


Aha, počinje da ti šmelcuje reply sistem.

Tilt, tilt


Dakle, ti meni preporučuješ da kupim Nikon p7000 a ne Canon g12?
Aha!

Ok, a zašto?

PS
Ovo za Ebay ... ha ha hahaha, nemoj molim te opet ... ajde da ipak redjamo Nikone po klasama.
[ BBS @ 30.12.2010. 11:27 ] @
JEli ovd eu pitanju "industrijska špijunaža" ili nešto drugo kad aparati (kad je reč o spoljašnjem izgledu) neverovatno liče. Da budu urađeni na istoj zajedničkoj ili nezavisnoj platformi mi kod najvećih konkurenata baš i ne deluje logično
[ batasson @ 02.01.2011. 12:54 ] @
Pozdrav,

Posto je doslo vreme za zamenu ixusa koji posedujem, resio sam da uzmem ipak nesto sa malo vise manuelnih funkcija.
Dvoumim se izmedju ova dva aparata, pa me zanima da li neko moze da mi napise koje su prednosti i mane i jednog i drugog.

Znam da SX210 IS ima dosta veci zum, ali S95 ima osetno vecu cenu. Zbog cega to?
Zanima me koji je bolji u koriscenju, kvalitetu slike, koji je brzi, itd.

Hvala!

p.s. e, da, Srecna Nova godina svima :)
[ Nebojsa Milanovic @ 02.01.2011. 13:16 ] @
Nedavno su testirana oba:

Test S95

Test SX210 IS

Tu možeš da vidiš razlike između njih, kao i prednosti i mane i jednog i drugog. Oba su odlična, ali nisu iste klase i ne mogu se direktno porediti.
[ batasson @ 02.01.2011. 13:46 ] @
Citao sam ove testove jos ranije, ali opet nekako ne mogu da se odlucim.
SX210 ima vise megapiksela, veci zum, ali je ovome drugom cena dosta veca. Zasto?
Nisam imao priliku da vidim uzivo ni jedan od njih. Koji ima bolju zavrsnu obradu?

Kojoj grupi korisnika je namenjen svaki od njih?
[ Nebojsa Milanovic @ 02.01.2011. 13:59 ] @
Razumem da ne možeš da se odlučiš zato što su oba zaista odlična aparata, ali razlika ima i to osetnih.

Recimo, sa SX 210 IS ne bi mogao ni da sanjaš da u totalnom mraku iz ove daljine napraviš ovakav snimak:



100% crop:



Ima dosta razlika u oba smera, recimo zum kod snimanja videa koji SX 210 IS ima, a S 95 nema, je velika stvar.

Ali u svakom slučaju, S 95 je namenjen naprednim korisnicima, a SX 210 IS amaterima.



edit: izbačena dupla slika



[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 02.01.2011. u 15:15 GMT+1]
[ batasson @ 02.01.2011. 14:10 ] @
Citat:

Ali u svakom slučaju, S 95 je namenjen naprednim korisnicima, a SX 210 IS amaterima.


Ovo mi mnogo znaci, jer sam ozbiljno razmisljao da kupim DSLR. Ali zbog njegovih gabarita, ipak sam odustao od te ideje, jer bi mi verovatno bilo zanimljivo u pocetku da ga nosam, ali kasnije bi me mrzelo da vucem torbu stalno sa sobom.

Znaci za nekog ko bi zeleo da malo i eksperimentise sa aparatom i da ga ne drzi non stop na auto, bi definitivno bolji izbor bio S95?
[ Nebojsa Milanovic @ 02.01.2011. 14:46 ] @
To bez dileme, mada se sa SX 210 IS mogu dobiti raznovrsniji rezultati. Problem je samo što njemu, da bi to ostvario, treba mnogo više svetla nego što treba S 95.

A to drugim rečima znači da S 95 može da radi u raznovrsnijim uslovima, kao recimo ovde gore gde SX 210 IS ne bi bilo svrhe da vadiš iz torbe.
[ batasson @ 02.01.2011. 14:54 ] @
Ok Hvala na pomoci.

Ako me bude jos nesto zanimalo, pitacu :)

Pozdrav!
[ Zarko Silic @ 02.01.2011. 16:09 ] @
Citat:
batasson:SX210 ima vise megapiksela


Odavno je napustena teorija da vise megapixela automatski znaci da je nesto bolje vec naprotiv, znaci da je nesto losije kada su u pitanju kompakti sa malim senzorima.
[ batasson @ 02.01.2011. 17:56 ] @
Da, to znam.
Prvi digitalni fotoaparat mi je bio A75 cim je izasao sa 3.2MP.
Posle toga sam imao ixuse od 6, 7 i sad 10MP. Razliku skoro da i ne primetim na slikama, dok ne krenem sa crop-ovanjem, ali i tu postoji odredjena granica.
Misilm da je 10MP sasvim dovoljno za kompaktne aparate, mozda i previse.

Veci akcenat dajem na kvalitet boja i vernost prikaza slike.
A koji procesor koristi S95?

[ rocky @ 11.01.2011. 13:11 ] @
Zdravo svima!

Dvoumim se između Canon-a S95 i Panasonic-a LX5.

Pre svega da napomenem koje su moje potrebe i nivo znanja/veštine - ovaj foto-aparat koji ću sada kupiti će biti moj primarni foto-aparat. Ovo je prvi "ozbiljniji" aparat koji kupujem. Do sada sam se igrao sa Sony-jevim aparatićem W serije, ali sada želim nešto što radi upravo na način na koji su opisana ova dva aparata. Količina novca koji ću izdvojiti je itekako faktor, a vidim i da kvalitet fotografija je na strani Kenona, ali obzirom da će mi ovo dugo vremena biti jedini aparat razmišljam i o Panasoniku - naime snimanje video snimaka sa fokusom i zumom je vrlo korisna opcija za mene.

Jasno mi je da svi ovde imate već formirano mišljenje, ali želim da me posavetujete uzimajući u obzir da sam amater i da će mi ovo biti jedini aparat u narednom dužem periodu (5 godina).

Da li je neko probao LX5 sa novim firmverom? Verujem da taj firmver popravlja značajno fokus ovog aparata i da omogućuje bolje očuvanje detalja pri ovim visokim ISO vrednostima. Verovatno ne na nivou Kenona, ali makar uporedivo, da kažem "u klasi".

Aparat bih kupovao za 2-3 meseca. Šta mislite, kolike su promene cena moguće do tada, ovo se posebno odnosi na Panasonic?

Veoma veliko hvala!
[ bttp @ 15.01.2011. 18:07 ] @
Što se tiče cene to je teško predvideti, ali mogu da ti kažem iz ličnog iskustva da je LX3 držao cenu sve dok nije izašao LX5. Maltene mu nije ni padala cena. Postojala je mogućnost naručivanja preko Interneta po nižoj ceni od preporučene maloprodajne, i to u Americi, ali uglavnom ili baš "nema na lageru" ili tako nešto a kad odeš u radnju cena je viša. To je priča od prošle godine. Kako će biti teško je prognozirati.
[ dejan @ 05.02.2011. 17:28 ] @
Igrao sam se ovih dana sa S95. Generalno sam zadovoljan aparatom, samo mi nije jasno kako je moguce da JPG fotke snima sa toliko jakom kompresijom?

Mozda se to ne primeti pri dnevnim uslovima, ali kad se ISO podigne, dosta suma u kombinaciji sa jakom kompresijom daje prilicno ocajne rezultate. Tako sam se isto razocarao i u ove novije IXUS-a, samo za razliku od njih S95 ima RAW format pa to ipak moze da se dovede na pristojno. Naravno, ne i u Auto modu.
[ rocky @ 07.02.2011. 10:45 ] @
Vidim da je chdk za S 95 još uvek u beta fazi. Da li mislite da možda taj problem sa kompresijom može da se ispravi u CHDK firmware-u?

Trenutno sam dosta bliži kupovini S 95, potrebno mi je još malo dobrih utisaka i informisanih review-ova da bih prelomio, kao i utisci vlasnika LX 5.

Kako stvari trenutno stoje cena ova dva aparata se približila kod domaćih distributera.
[ dejan @ 15.02.2011. 21:06 ] @
Instalirao sam beta verziju CHDK-a da se malo poigram. Ne vidim da ima neke velike razlike sto se tice ovog problema i ocigledno da za pristojne rezultate ne gine zezanje sa RAW-om. Nije da ce mi to predstavljati toliki problem, ali sam od jednog kompakta ipak ocekivao da obavlja veci deo posla. Evo par primera na ISO1600:

http://www.pixhost.org/show/13...8_img_0296_noise_reduction.jpg
http://www.pixhost.org/show/13...34_img_0296_superfine-chdk.jpg
http://www.pixhost.org/show/136/5867844_img_0297_fine.jpg
http://www.pixhost.org/show/136/5867850_img_0298_normal.jpg
[ Zoran Rodic @ 03.11.2011. 08:00 ] @


Naslednik modela SX30 IS jeste bio očekivan potez tačno koliko i konačni prelazak ove serije na CMOS senzor, ali je malo ko očekivao da će novi Digic 5 procesor ugledati svetlost dana upravo preko ovog modela, oznake PowerShot SX40 HS.

Ovaj put je izgleda za ljubitelje ultrazum aparata pronađena prava mera, pa je ovaj model značajno iskoračio napred u odnosu na stariju braću, od kojih je ipak imao na šta i da se ugleda. Od SX30 IS je zadržao dugački raspon, a ono što je zanimljivo, ali ne i iznenađujuće, jeste povratak efektivne rezolucije na 12,1 mp koju je imao SX20 IS. Ovakvo smanjivanje rezolucije smo imali prilike da vidimo i u G seriji kada se sa celih 14.7mp (G10) sišlo na 10mp (G11). Ovo vraćanje je očigledno bilo delotvorno, jer je i G12 ostao na toj rezoluciji.

Da ne bismo sve otkrili u uvodu, pogledajmo šta sve donosi novi PowerShot SX40 IS u odnosu na PowerShot SX 30 IS, a nakon toga ćemo više svetla baciti i na ostale detalje.




Ostatak teksta >> Canon PowerShot SX40 HS - Na prvi pogled



[Ovu poruku je menjao Zoran Rodic dana 03.11.2011. u 17:01 GMT+1]
[ radisasvr @ 03.11.2011. 16:24 ] @
Sinoc naleteh na ovaj tvoj prvenac i mogu da kazem da sam prijatno iznenadjen.
Kako prvencem tako i samim rezultatima, za koje mogu da kazem da su iznad onoga sto sam ocekivao.
Od mene sve cestitke i podrska za dalji rad.
Canon ponovo ima najkompletniju masinu. Voleo bih da vidim jos full size primera u raznim uslovima.
Pozdrav.
[ beske @ 03.11.2011. 16:38 ] @
Sta reci, Zorane?

Sjajno upakovana celina, odlican prikaz i jos bolji "putokaz" za svakoga ko ima bilo kakvu nedoumicu ili ambiciju kada je ovaj aparat u pitanju.

Konacno je i ova kategorija dobila jednog nezavisnog "strelca" i ozbiljnog igraca kada su ovakvi vidovi prezentacija u pitanju.

Od uvoda, preko fotki do samog zakljucka... u jednom cugu.

Svaka cast.

Pozz




[ Zoran Rodic @ 04.11.2011. 08:27 ] @
Ispred svega, zahvajujem na pozitivnim kritikama kao i podsticaju za dalje radove.

Sto se tice broja full size primera, nekako sam procenio da je ovaj broj sasvim srazmeran kolicini teksta, kao i fotografijama samog aparata ... sto nikako ne znaci da nije prihvacena primedba.

A kad pomenu razne uslove, odmah mi na pamet padne prozracnost vazduha kao najveci neprijatelj ovog aparata. Covek se lako navikne na ovakav funkcionalan zoom, a onda pocinje da primecuje izmaglicu u daljini kao problem.

[ radisasvr @ 04.11.2011. 18:03 ] @
Koliko sam uspeo da vidim iz semplova do sada, ovo je prvi superzoom koji pravi pristojne fotke .
Do sada nisam imao prilike da vidim nesto iz ove kategorije a da koliko-toliko budem zadovoljan vidjenim. Glavno je bilo da ima sto veci zoom i sto vise megapixela , sto je kvalitet fotografija bio g*vance , to nikom nista.
Konacno mogu da kazem da je izgled ovih fotografija meni sasvim prihvatljiv, cak i na 100% pregledu sve to fino izgleda, obzirom na klasu!
E sad, i dalje imam utisak da na baznoj iso vrednosti CCD iz ,recimo, G9 daje bolju fotku. Mozda se varam , mozda je to samo moj utisak.
Jako lepa stvar je sto i na max zoomu daje dobre rezultate a i vise iso vrednosti su jako solidne.
Kao "sve u jednom" aparat, trenutno ne vidim bolju soluciju.
Nije bez mana ( lepo bi legao RAW i 30 fps u 1080p ili 50/60 fps u 720p, lcd vece rezolucije itd) ali mora nesto da ostane i za buduce modele.
Bash me interesuje koliki benefit ce Digic 5 doneti u dslr klasi.
Nadam se da ce tvoj buduci prikaz/test biti za S100, kome ovako,na prvu loptu, zameram samo f5.9 na tele delu.
Pozdrav
[ Zoran Rodic @ 04.11.2011. 23:49 ] @
Zaista mislim da je ovaj digic 5 veliki korak napred. Osim sto je 6 puta brzi nego digic 4, stvara i 75% manje suma ... sto se generalno moze i primetiti na iso primerima.

Digic 5+ je 17 puta brzi, a u najavljenom Canon EOS-1D X ih imamo u opciji DUAL.
Dakle, granice se pomeraju, kao uostalom i samim napustanjem CCD senzora i definitivnim prelaskom na CMOS.
Da li je CCD bolji na nizim iso vrednostima ili ne, moze se pricati beskonacno, ali ipak mislim da je bitnije to sto je CMOS evidentno bolji na visokim iso vrednostima.

KAd pomenu s100, odmah mi pade na pamet jos jedna sitnica koja bi bas pasovala na SX40 ... a to je GPS.
To bi ga ucinilo ono bas, komplet turistickom masinom ... sto bi rekle svabe ... ultimativna masina
[ Zoran Rodic @ 06.01.2012. 20:54 ] @


Prvi koraci Canon PowerShot S serije datiraju još od davne 1999. godine, kada je predstavljen prvi u nizu pod nazivom PowerShot S10. Ubrzo nakon njega usledio je i PowerShot S20, kojim je i završeno obitavanje u Point And Shot klasi. Septembra 2001. godine predstavljen je PowerShot S30, uvodeći celu buduću seriju u prosumer klasu. Međutim, oktobra 2005. godine sa modelom S80 linija se zaustavlja, a Canon daje prioritet razvoju nekih drugih serija aparata.

Četiri godine kasnije, sa potpuno drugačijim vizuelnim identitetom, na tržištu se pojavljuje aparat koji od prethodnika zadržava skromne dimenzije, ali koji u sebi nosi snagu G serije. Canon PowerShot S90 postaje aparat o kojem se priča, i želja svih onih koji vape za kompaktnim telom, manuelnim kontrolama, raw formatom i odličnim izlaznim rezultatom. Shvativši da su na pravom putu, Canon godinu dana kasnije lansira naslednika, i još jednom predstavlja S90, ali pod novim imenom ... PowerShot S95. Razlike su više nego simbolične, što nikako nije slučaj kada je u pitanju model o kome ćemo tek pričati.

Septembra 2011. godine, na iznenađenje mnogih, novi Digic 5 procesor, predstavljen je upravo u novom modelu PowerShot S100. To je bio prvi znak da će ovaj model ipak imati osetnije izmene i unapređenja, u odnosu na svoje prethodnike. Lista noviteta je počela da liči na listu ispunjenih želja, pa je tako izbačen CCD senzor, i konačno zamenjen sa novim CMOS senzorom.
To naravno nije sve ... ali krenimo redom, pregledom uporedne tabele između PowerShot S100 i PowerShot S95:



Aparat dolazi u standardnom i prepoznatljivom pakovanju u kome se nalazi:

- PowerShot S100
- Litijum jonska NB-5L baterija
- Pripadajući punjač CB-2LXE
- USB kabl za povezivanje sa računarom
- Uzica za nošenje aparata oko ručnog zgloba
- CD sa besplatnim softverom i uputstvom u elektronskom obliku
- Garancija

Ostatak teksta → Canon PowerShot S100
[ Zarko Silic @ 06.01.2012. 21:39 ] @
Sta pise na donjem delu, Made in ... ?
[ Zoran Rodic @ 06.01.2012. 21:50 ] @
[ S A J A @ 07.01.2012. 20:20 ] @
Kad sam kupovao kompakt dvoumio sam se između S100 i XZ1 i odlučio sam se za XZ1 jer je mogao da pravi solidan bokeh na maksimalnom zumu (blenda 2.5) dok kod S100 nisam siguran da bi to mogao s obzirom na njegovih 5.9. Na XZ1 ([email protected]) i EPM1 ([email protected]) mogu da se postignu solidni bokehi (ili bokesi, ne znam da li bokeh menja oblik kod palatalizacije 2). Interesantno je da ni jedan test gorepomenutih aparata ne daje informacije o (portret) bokehu koji mogu aparati da postignu, verovatno se to smatra nebitnim. Već vidim komentare tipa "kome treba bokeh taj kupuje DSLR a ne kompakt", to stoji ali kao što rekoh, solidan bokeh se može postići i sa pojedinim kompaktima, šteta to ne naglasiti.
[ radisasvr @ 07.01.2012. 20:44 ] @
To je ono sto mi najvise smeta na ovom aparaticu (mislim na blendu F5.9) ali verovatno nije moglo bolje a da dimenzije ostanu tolike kolike su.
Po tom pitanju je XZ-1 sjajan ali je i solidno veci (mada ne preveliki) u odnosu na S100.
Sve u svemu najveca mana mu je cena, koja je u ovom trenutku previsoka.
[ Zoran Rodic @ 08.01.2012. 09:22 ] @
@ Saja

Moje misljenje jeste da ovakav tip kompakt aparata realno ne zasluzuje posmatranje i poredjenje kvaliteta zamucenja prednjeg ili zadnjeg plana, tj izdvajanja subjekta od pozadine.

Na to najvise utica fizika kao ogranicavajuci faktor, jer ne mozes krenuti u ozbiljnu pricu o bokehu bez veceg senzora i ozbiljnijeg igranja dubinskom ostrinom, te razumevanjem pojma poznatijeg kao DOF.
Sa druge strane, kada resimo problem velicine senzora u daljoj prici dolazimo do saznanja da isti ima najmanje uticaja, i da je zapravo objektiv taj koji nam daje osnovu za posmatranje i ocenjivanje lepote i kvaliteta bokeha, ... na subjektivnoj i objektivnoj osnovi.


Naprosto, kompakti kao kategorija nisu sprave za "bokehiranje".
[ S A J A @ 08.01.2012. 13:48 ] @
Citat:

Naprosto, kompakti kao kategorija nisu sprave za "bokehiranje".


Jasno ko dan, nego čisto treba napomenuti, jer to nisu "obični" kompakt aparati pa se za novac koji je nešto veći očekuje da imaju i nešto veće mogućnosti od "običnih". Njegovi kompanjoni XZ1 i X10 mogu da pruže bokeh, nije neki veliki, mora se malo potruditi ali se rezultat vidi. S100 je najmanji od svih njih i jasno je da zbog veličine moralo da se odustane od "bokerisanja".

Evo kako to izgleda na XZ1:



[ Zoran Rodic @ 08.01.2012. 14:22 ] @
Sajo, ovde nije stvar u kolicini para nego o prostim fizickim ogranicenjima koje proizilaze iz samih dimenzija koje imaju kompakti. Od senzora pa do objektiva.

Kada se kaze bokeh, onda se obicno misli na priblizno ovakve dve manifestacije.





Vec smo valjda raspravili onomad, da kanister od 25L ne moze imati dimenzije kutije cigareta.
[ Zarko Silic @ 08.01.2012. 15:16 ] @
Ixus je jos manji od svih spomenutih, sa jos manjim senzorom pa se opet "jaci" buke dobije nego sa tim XZ1.

Naravno, uz malo znanja.





Medjutim, niti je je Ixus, niti su svi ovi ostali spomenuti kompakti namenjeni za ovakvu vrstu fotografije.
[ S A J A @ 08.01.2012. 16:56 ] @
Citat:
Zoran Rodic:
Kada se kaze bokeh, onda se obicno misli na priblizno ovakve dve manifestacije.


Meni lično je ovaj bokeh u primerima preteran i neprirodan, ljudi mi deluju kao nalepljeni, mada to je stvar ukusa. Postoji i manji bokeh od tog navedenog i može se izvesti kompaktima pa ne vidim zašto to potcenjivati.
[ radisasvr @ 08.01.2012. 18:31 ] @
Eh kad bi S100 imao F2.5 na duzem kraju to bi onda bilo prava stvar. Ovako ... jasno je da svaki ima neke jace a neke slabije parametre.
Tako je to uvek bilo i bice: nikad nece biti aparata koji je po svim parametrima najbolji, pa ma ko ga potpisao i napravio.
[ Zarko Silic @ 08.01.2012. 22:49 ] @
Kako god bilo, S100 i dalje ostaje (nastavlja nakon s90 i s95) najbolji UC aparat na Svetu.

Jedino je problem sto ne moze nigde da se kupi
[ Zoran Rodic @ 09.01.2012. 00:24 ] @
To nije samo slucaj ovde, vec u celom svetu. Gledam na POTN-u ... kad neko ugrabi s100 odmah otvori novi thread, onako presrecan .

Zemljotres, cunami ... pa poplave na Tajlandu, sve je to ostavilo traga na kolicinu i ustaljeni ritam proizvodnje.
U Nikonu rekose da ce tek u martu da se normalizuju sa proizvodnjom, ... dakle svi imaju isti problem.
[ abu simbel @ 09.01.2012. 21:40 ] @
Ova Temerinceva slika ce uci u istoriju fotografije. Prvo je na njoj demonstriran visok iso, a sad bokeh.Pitam se sta je sledece?
[ Zoran Rodic @ 24.03.2012. 20:48 ] @


Da se neće pojaviti očekivani PowerShot G13, bilo je jasno već u poznu jesen kada su probijeni svi standardni rokovi za predstavljanje tog modela. Na iznenađenje mnogih, predstavljen je aparat koji vizuelno jeste punokrvni pripadnik G serije, ali koji već svojim imenom sugeriše da je ipak malo poseban. Da se na unapređenjima ostalo kod objektiva, senzora, procesora, rasporeda tastera i ostalim standardnim detaljima koji čine razliku imeđu modela u seriji kojoj pripadaju, onda se i donekle mogao posmatrati kao samo jedan u nizu. Međutim, Canon se odlučio za jedan potpuno novi (možda čak i iznuđen) koncept stavivši novi 1.5" (18.7 x 14 mm) CMOS senzor, koji je više od 6 puta veći od senzora koji ima G12 i značajno ga približio dimenzijama APS-C senzora unutar dSLR aparata. Veći senzor je doneo veće i masivnije telo, metalne konstrukcije. Objektiv je takođe morao biti prilagođen novim standardima, počev od dimenzija pa do raspona, što sveukupno navodi na činjenicu da je ovo ipak nešto sasvim drugačije od onoga što smo dobijali iz Canon kuhinje, otvarajući vrata za ulazak na neke nove terene, na kojima Canon do sada nije bio zastupljen. Definitivno i bez ikakve sumnje ispred nas je najbolji Canon kompakt aparat, sa više prednosti nego mana.

Ovaj put je izostala uporedna tabela, jer vizuelni identitet nameće poređenje sa Canon PowerShot G12, ali isto tako rezultati više naginju ka poređenju sa nekim od entry level dSLR-ova. Zato mislim da je najpoštenije da bude sam predstavljen, jer kao začetnik jedne nove linije to apsolutno i zaslužuje.



Aparat dolazi u standardnom i prepoznatljivom pakovanju u kome se nalazi:

- PowerShot G1 X
- Litijum jonska NB-10L baterija sa poklopcem
- Pripadajući punjač CB-2LC/CB-2LCE
- USB kabl za povezivanje sa računarom FC-400PCU
- Standardni kaiš za rame NS-DC9
- Zaštitni poklopac za objektiv
- CD sa besplatnim softverom i uputstvom u elektronskom obliku
- Garancija

Ostatak teksta → Canon PowerShot G1 X
[ radisasvr @ 27.03.2012. 06:29 ] @
Hvala Zorane za ovaj prikaz. Uvek volim da vidim nesto iz "domace kuhinje".
Aparat je super ali je preskup.
Ko ne voli da menja objektive a zeli odlican kvalitet fotografija moze da se odluci za njega .
Da li mi se cini ili daje kvalitetniji jpeg na hi iso od npr. 550D,600D?
Kakav je tvoj utisak?
[ Zoran Rodic @ 27.03.2012. 18:36 ] @
Pa znas kako, ne bih mogao reci da je bolji.
Mislim da je dovoljno za reci kako je daleko iza sebe ostavio G12, i kako je znacajno blizu kvalitetu koji recimo daje 550d ili 600d.
[ radisasvr @ 30.03.2012. 18:16 ] @
Citat:
radisasvr
Da li mi se cini ili daje kvalitetniji jpeg na hi iso od npr. 550D,600D?
Kakav je tvoj utisak?



Na ovo sam mislio : http://www.dpreview.com/reviews/canong1x/10

Izaberite iz padajuceg menija aparat po zelji za npr. iso 3200 ili 6400 ( ja sam to uradio za 7D i 550D) i videcete da su detalji daleko bolji na G1X.
Voleo bih jako da moj 550D ima ovakav jpeg u visokim iso vrednostima.
Ovako, meni je jpeg na 550D jako njanjav iznad iso400 pa ako mi je nesto bitnije obavezno mora raw. Redukciju suma uvek drzim na iskljuceno ali i pored toga detalji odu u majcinu. Izludjuje me aquarel efekat. Sum mi nikada nije smetao toliko, pa cak ni kolorni, koliko mi smeta razmazivanje detalja.
Ovo na G1X je , sto se mene tice, odlicno!
[ de.marko @ 23.04.2012. 08:41 ] @
Imam mali problem pa mislim da ste ovde dovoljno kompetentni da nedjete neko resenje naime...
Hteo bih da kupim neki UV ili Polarizacioni filter koji bi stavio na objektiv ovog aparata ali sam na par mesta trazio i receno mi je da je ovo NESTANDARDNI OBJEKTIV... Da li vi imate neko resenje. Merio sam objektiv i on je 51 mm sirine. Hvala puno na odgovoru.
[ dejanzarev @ 20.07.2012. 11:09 ] @
Razmislam o kupovini novog aparata.
Olimpus SH-25MR
Treba mi aparat za slikanje dece, u kuci i napolju prvenstveno.
Cesto sam na putu pa i tu imam obicaj da opalim neku u prirodi
[ Zarko Silic @ 21.07.2012. 12:43 ] @
Pogledaj Panasonic Lumix DMC-SZ7

Prilicno manjih dimenzija od tog Olya, a slicnih osobina.
[ dejanzarev @ 21.07.2012. 12:51 ] @
Citat:
Zarko Silic:
Pogledaj Panasonic Lumix DMC-SZ7

Prilicno manjih dimenzija od tog Olya, a slicnih osobina.



Delije OK, sad sam prosirio budzet do 300e plafon plafona :)
Sta tu mozete da mi predlozite, hocu da udejm u svet slikanja ali polako
[ Zarko Silic @ 24.07.2012. 10:55 ] @
Pogledaj i Canon PowerShot SX260 HS, kao i Fuji Finepix F770EXR.
[ dejanzarev @ 24.07.2012. 14:39 ] @
Odluka je skoro pala za SX240.
Deluje mi bas dobar aparat
[ tibetanac @ 02.03.2013. 19:49 ] @
Šta bi bilo bolje da se pazari, olympusv xz2 ili neki pen. Interesuje me kako se u praksi ponašaju aparati sa svojim baterijama kad im baterija posle godinu dve strada, mislim kakve su baterije koje se posle kupe? Kako vidim sad prave aparate koji imaju svoje baterije.
[ Nebojsa Milanovic @ 02.03.2013. 19:51 ] @
Zašto XZ-2 a ne Sony RX-100?

Što se tiče baterija, ne traju one tako kratko, a i zamena ne bi trebala da bude problem.
[ tibetanac @ 08.07.2013. 21:56 ] @
Mišljenja o ovim aparatima:

1. Samsung NX1000
2. Fuji x10