[ ac1bd4 @ 15.11.2010. 21:12 ] @
Da ne bude zablude, ja znam šta je šta i šta sa čim radi ali u potražnji za televizorom sam odlepio od gluposti koju prodavnice u Srbiji prodaju narodu koji pojma nema. Vrhunac je slika koju sam zakačio na kojoj Metro prodaje televizor koji ne može da radi ne samo u Srbiji već u celoj Evropi, a i šire i to ni na analognom ni na digitalnom prenosu. Nadam se samo da je to zapravo ovaj TV odnosno da su napravili grešku samo u opisu ali pošto je ovo Srbija ništa me ne bi čudilo. U svakom slučaju narod masovno kupuje televizore sa DVB-T standardom iako će kod nas biti korišćen DVB-T2 i niko ništa ne preduzima povodom toga.
[att_img]
[ Fac Ut Vivas @ 15.11.2010. 21:24 ] @
Slažem se i sam sam više puta nailazio na nebulozne opise tehničke robe u katalozima. Za to su malo i krivi proizvođači jer je skoro nemoguće naći za neke modele televizora tačne podatke na Internetu a po pravilo ove kataloge radi neko ko nema pojma o tehnici ili ga mrzi da traži dalje od provog hita na Google-u.

Uglavnom mnogo veći je problem to što ni jedan TV koji se prodaje kod nas nije DVB-T2 i verovatno dosta ljudi koji sada kupuju televizore ne znaju da će morati da kupe i receiver za godinu dve. Za ovo je direktno kriva država i inertnost, lenjost ministarstva za telekomunikacije.

Na primer:link

Citat:
Aktivnost: Izrada internet portala o procesu digitalizacije
Odgovorna institucija: MTID
Rezultat: Internet portal
Rok: III kvartal 2009. godine


Zar je toliko teško napraviti sajt na kome bi se u par reči obajsnilo najbitnije!?! Je l' neko zainteresovan da sami napravimo sajt?
[ mikicg @ 15.11.2010. 21:42 ] @
Mislim da bi za ovo trebalo da se obavesti Centar za zaštitu potrošača, pa da oni dalje reaguju.
[ DvbT-manijak @ 17.11.2010. 12:47 ] @
Ljudi iskulirajte, taj tv ima PAL, kao i Dvb-T1 (MPEG2 i MPEG4)

Ali to ionako za godinu dana neće biti bitnom jer ova dva standarda u Srbiji odlaze u prošlost.

I za njega, kao i za 99,90% tv prijemnika koji se sada prodaju u Srbji trebaće DVB-T2 STB box.
E za to treba da se oglasi uduženje potrošača!
[ mikicg @ 17.11.2010. 13:29 ] @
Na to sam i mislio. Da se ne čeka kada sve počne, no sada.
[ DvbT-manijak @ 18.11.2010. 10:24 ] @
Predsednik Udruzenja potrosaca Srbije govori o Dvb-T2
[ Slobodan Milivojevic @ 18.11.2010. 11:11 ] @
Gospodja ministarka... Aj da vidimo to njihovo uskoro
[ Slobodan Milivojevic @ 18.11.2010. 14:55 ] @
STB box ce trebati samo onima koji glegaju TV direktno preko predajnika. Svima koji sada gledaju TV preko kablovske,IPTV,ili satelita nece trebati, jer ce njima sve ostati isto kao i sada.
[ Stranger2 @ 19.11.2010. 13:51 ] @
Citat:
samo onima

Ti "samo" su velika vecina.
Uostalom nebitno kojih je vise. Sramota je i da je u pitanju samo jedan prevareni korisnik jer drzava nista ne informise ni ove ni ove druge. Obicni ljudi su u situaciju da trebaju znati strucne pojmove iz oblasti telekomunikacija da bi znali da li im treba digitalni prijemnik ili ne. Naravno ne znaju jer nije svakome to struka.

Gledajuci po ovom forumu deluje da nece biti vecih problema medjutim kakve sam sve stavove cuo i uzivo i po drugim forumima, mogu reci da su ljudi uzasno neinformisani i sto je jos gore pogresno informisani i tvrdoglavi i ne mozes lako ni da ih obavestis u vezi tranzicije na digitalnu TV u srbiju. Cak i ljudi koji su tehnicki upuceniji i skolovani imaju alarmantno pogresne zakljucke o tome, tako da ovaj problem nije ni malo naivan. I ja sam ranije mislio da nije bas tako. Ovo kad neko od ministara lepo objasni deluje da je sve u redu medjutim vidim da ce biti ko zna koliko ljudi koji ce kupiti pogresan digitalni prijemnik, ili ovih sto ce pri biranju televizora gledati podatke o DVB-T ne znajuci da im to ne znaci nista...

Da se mene pita ja bih to resio kao britanci. Smislio bi neki jednostavan i simpatičan naziv i logo (poput britanskog Freeview HD) i rekao ljudima: "kupujte samo televizore i prijemnike sa takvom etiketom i nema glavobolje". Ali to bi moralo da se napravi odmah tako da i proizvođači uređaja na vreme propisno označe uređaje namenjene za uvoz u srbiju.
Konkretno bi napravio konkurs da se smisli najbolje ime za digitalnu tv u srbij. Moj predlog je "Digital 21".
[ mikicg @ 19.11.2010. 14:06 ] @
Dovoljno je da ti sagovornik kaže da je njemu njegov komšija inženjer rekao da to ne valja jer će oči da mu ispadnu od zračenja i završen razgovor.
Narod je bezobrazan. Ne želi da se informiše jer ga tog trenutka to ne dotiče, a kada se desi onda je kuknjava zašto to mora tako i sl.
I naravno odmah krene priče država ovo, vlast ono uz neizbežni komentar neke opozicione stranke zašto sada što ne za 100 godina.

Glupost.
[ Stranger2 @ 19.11.2010. 14:30 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic: Gospodja ministarka... Aj da vidimo to njihovo uskoro :)

Taj video je iz marta meseca. To "uskoro" i "vrlo brzo" se malo oduzilo :)
[ DvbT-manijak @ 20.11.2010. 21:51 ] @
Citat:
Stranger2: Ti "samo" su velika vecina.
Uostalom nebitno kojih je vise.



Pa nisu, otprilike je pola-pola.
Samo je nov moment to što će digitalizacijom kablovske mnogi tv prijemnici ostati bez signala, pa će se okrenuti predajnicima. Naime, sada je na jedan kablovski priključak povezano bar dva tv-a, a ima slučajeva kada jedan deli i više od 10 tv-a. Kada se izdasi analogna kablovska, ostaće samo po jedan tv po priključku (pretplati)
[ usilic @ 27.11.2010. 21:56 ] @
Ja sam toliko ogorcen ovom nasom drzavom da vise nista ne moze da me iznenadi. Sramota i bezobrazluk da niko nece narodu da kaze da ne baca pare za nesto sto vrlo brzo nece moci da koristi, bar ne bez nekog dodatnog uredjaja. Duze vreme razmisljam o ovom problemu i sad sam slucajno naleteo na ovu temu i veoma mi je drago da je neko bar na ovaj nacin pokusao da skrene paznju ljudima. Nisam protiv tehnike, naprotiv podrzavam to sto cemo imati DVB-T2 prijem signala jer je to noviji i bolji nacin za prenos slike ali zar je toliko tesko ljudima koji su odabrali ovaj vid digitalizacije da naprave neku reklamu, da izdaju neko saopstenje za javnost ili ko sto rece neko nek izmisle neki naziv i nek tim nazivom obeleze televizore koji ce raditi i posle 4.4.2012. godine bez dodatnih uredjaja. A ko zna, mozda njima i odgovara da narod nema pojma a da posle prodaju po paprenoj ceni raznorazne receivere, boxove i slicne skalamerije koje ce uvoziti iz Kine za bagatelu a prodavati narodu po paprenoj ceni.

Srbija je to brale!
[ subotind @ 28.11.2010. 07:15 ] @
Pa ljudi moji kako ne kapirate ! Ovo sto cu sad ovde napisati moje je licno misljenje i ne mogu dati dokaze , ali ono u sta sam se ja uverijo jeste da se sve to namerno i smisljeno radi , narod se namerno ostavlja u neznanju - upravo da bi uvozni lobiji namakli sto vecu lovu i sada , ali i kasnije kada se uvede novi standard DVB T2. Ako bi sada rekli narodu u cemu je stvar , ne bi prodali nijedan tv do tada , a zamislite koliko je to nezaradjenih para ? I nije to samo u ovom slucaju , duga je to prica , mogu se slicni primeri naci i u mnogim drugim oblastima zivota , ali da ne sirim temu . Srbija je to , a ovaj narod je stado ovaca za sisanje (citaj i cirilicom i latinicom ) , a oni koji imaju monopol i vlast i li bilo koji drugi nacin da nas obicne ljude koriste za svoju korist , oni to nemilice rade . E tako je i u ovom slucaju . Dakle moje MISLJENJE - na koje imam pravo da ga izrazim i koje ne moze niko da mi zabrani da ga izrazim jeste da se narod namerno drzi u zabludi da bi monopolisti zaradili sto vise novca - pa makar i varali narod ......Moze se o ovome govoriti u nedogled ...I nije to slucaj samo u nasoj drzavi .Sve se to vec u slicnom obliku izdesvalo i u mnogim drugim drzavama u "tranziciji" . Lov u mutnom je to ....
[ usilic @ 28.11.2010. 10:02 ] @
Dobro nam je, lepo nam je, AKO NAM JE!

SRBIJA!!!

Olos i sljam...
[ ac1bd4 @ 28.11.2010. 15:03 ] @
Kada malo razmislim naš narod je stvarno bezobrazan, džabe im objašnjavati da ti televizori nisu upotrebljivi u Srbiji tako da počinje da me bude baš briga, ja znam šta ću da kupim i kada i to je to. Država očigledno ne sme da razjasni narodu šta je šta jer bi bilo kao u slučaju smanjenja carina na automobile prošle godine, prodaja bi stala dok ne dođe pravi trenutak, a to bi koštalo našu ekonomiju verovatno više nego kupovina STBova.
[ Cileinteractiv @ 28.11.2010. 15:51 ] @
Svako treba da se informiše za sebe. Ne vredi ni da se oslanjamo na državu ni da je kudimo, država nije čovek kome možeš nešto reći to je skup inertnih činovnika i birokratije.
[ mikicg @ 28.11.2010. 20:53 ] @
Uostalom ako hoćeš da budeš ovca koja ne želi da zna malo više no što inače zna ili čeka da joj neko sve da na tanjiru, onda si za šišanje.
[ subotind @ 29.11.2010. 07:46 ] @
Ma nije stvar u tome . Setimo se KO placa drzavne sluzbe i funkcionere . Placamo ih MI kroz porez i oni su duzni da rade un nasu korist , a ne na nasu stetu (eh kad bi tako bilo ) .E pa shodno tome su i duzni da nama koji ih placamo daju do znanja sta je na nasu stetu , a sta na nasu korist , a ako to ne rade oni , ko ce onda ? Mi imao "samo njih" da rade za nas , pa ako oni to ne rade , tesko si ga nama ...a tako i jeste po ovome sto se ovde u ovoj temi govori . To su cinjenice . Mi smo dovedeni u situaciju da se organizujemo "protiv" onih koje placamo - kroz uduzenja za zastitu ptrosaca da bi ostvarili svoja "prava" . ....Ovde se ne radi o pravima vec o cistoj ekonomiji . Mi placamo drzavu , i ona je duzna da nas preko svojih sluzbi , ministarstava , ili vec na neki nacin obavestava o ovakvim stvarima - ili bi barem tako trebalo da bude .Ili bi bolje bilo da ih ne placamo ? Mozda bi se tad osvestili i poceli nesto da rade da bi "zaradili platu" sebi .....Pisi propalo......
[ usilic @ 29.11.2010. 21:15 ] @
E pa drugari, ja presavio tabak i poslao pisamce Ministarstvu telekomunikacija i u kome sam izneo svoje misljenje a koliko vidim i vase misljenje o svemu ovome i dobio sledeci odgovor:




Postovani gosp. Ilic,

Hvala mnogo na sugestijama. Mi svakako ne smemo da zabranimo prodaju televizora jer se oni mogu koristiti u kablovskoj mreži. Sto se tice nase odluke za DVB-T2, jednim delom je bila motivisana i time da nasi gradjani ne dodju u situaciju da dva puta kupuju STB-ove. Sve drzave koje su usvojile DVB-T, inace, ce naterati gradjane da kad-tad predju na novi standard.

Svakako cemo se potruditi da u radnje dodje obavestenje, na zalost samo prodavcima, vezano za TV prijemnike. Inace, u septembru 2011. bi trebalo da imamo pilot projekt u zemlji, pa ce se pojaviti i odgovarajuci prijemnici. Mi na svim televizijama govorimo o standardu, ali to izgleda da nije dovoljno.

Jos jednom hvala,



Irini Reljin
pom. min. za telekomunikacije
[ Fac Ut Vivas @ 29.11.2010. 23:19 ] @
Klasičan primer prazne priče...
Ne mogu da zabrane prodaju televizora!?! Verovatno televizori sa DVB-T2 tuner-om ne mogu da se koriste u kablovskoj mreži pa se zato još uvek prodaju TV-i sa starim i DVB-C tuner-ima. Kome u ovoj zemlji treba DVB-C i DVB-T tuner.

Kažu da hoće da spreče ljude da dva puta kupuju tuner-e a upravo to rade. Šta će da radi neki nesrećnik koji je čuo za digitalizaciju pa je kupio nov TV i još mu u radnji uvalili skuplji model sa MPEG4 tuner-om da bi mogao da gleda digitalne kanale. Naravno, moraće da da ponovo pare.

Dalje u odgovoru kaže da će obavestiti prodavce... Je l' to znači da će prodavci biti ti koji će savetovati građane da ne kupuju izložene televizore!?! Što bi rekli Ameri: WTF!?!

Da podsetim da je u akcionom planu predviđena i izrada brošura i promotivna kampanja čiji bi cilj bio (valjda) informisanje građana o ovakvim stvarima:

- Izrada plakata i brošura sa informacijama značajnih za proces digitalizacije,
- Promotivna kampanja,
- Call centar – besplatan broj preko koga se građani mogu informisati o digitalizaciji.

AKCIONI PLAN -PROCES DIGITALIZACIJE RADIODIFUZIJE-



I na kraju kaže: ...ali to izgleda da nije dovoljno.

Sa ovim se apsolutno slažem, to nije dovoljno. lol

[ demi035 @ 30.11.2010. 00:46 ] @
Hvala na ovim informacijama, ovo prvi put cujem u zivotu, da postoji T2. Znaci vi ste 100% sigurni da su svi televizori LCD i LED bez pravog digitalnog tjunera i da je bacanje para kupovati tv sa tjunerom? A ko koristi kablovsku ili IPTV, samo ce biti bitno da kupi TV koji ima full hd rezoluciju i to je to? Kada budem isao da kupim tv, samo da trazim full hd i nista drugo manje vise mi nije bitno, ako gledam preko kablovske, jel tako?

Jos jedna informacija, na netu sam video ovo Does it receive Freeview HD TV stations? Da li je to ustvari ovaj T2 standard i da li televizor preko antene moze da hvala digitalnu televiziju?

I trece pitanje, da li na ovim televizorima postoji slika u slici, da mogu dva kanala da se gledaju, ja nigde ne nadjoh tako nesto i koja je oznaka za to i ako moze naziv nekog tv koji ima ovu opciju ili danas svi imaju ovu opciju? Recimo nakacim tv na kablovsku i hocu da gledam 2 kanala u isto vreme, 2 utakmice, koji tv da izaberem?

Stvarno nemam pojma nista o ovome, pa ako sam nesto lupio ne zamerite mi. Hvala na odgovorima.
[ pisac @ 30.11.2010. 02:11 ] @
Citat:
Sto se tice nase odluke za DVB-T2, jednim delom je bila motivisana i time da nasi gradjani ne dodju u situaciju da dva puta kupuju STB-ove.


Ma da. A kad dođe DVB-T3? Pa T4?

[Ovu poruku je menjao pisac dana 30.11.2010. u 03:23 GMT+1]
[ DvbT-manijak @ 30.11.2010. 11:56 ] @
Citat:
demi035:Znaci vi ste 100% sigurni da su svi televizori LCD i LED bez pravog digitalnog tjunera i da je bacanje para kupovati tv sa tjunerom?


jesmo


Citat:
pisac: Ma da. A kad dođe DVB-T3? Pa T4?


Dvb-T3 neće pre 2023. tako da si sa Dvb-t2 potpuno siguran.
[ pisac @ 30.11.2010. 13:17 ] @
Citat:
DvbT-manijak: Dvb-T3 neće pre 2023.


Kako znaš? Sem toga, to je 12 godina, a to uopšte nije mnogo. Ja imam 2 televizora koji rade a koji su stariji od 20 godina, i nemam nameru da ih penzionišem.
[ usilic @ 30.11.2010. 14:00 ] @
Za demi035

Koji god tv da kupis, bio on 20 ili 200 000 dinara, lcd ili plazma, ako na nekoj nalepnici (najbolje na onoj sa zadnje strane) ne pise da ima dvb-t2 tjuner, mozes da se slikas sa gledanjem digitalnih kanala posle 4. aprila 2012. godine. Naravno, moci ces da kupis dodatni uredjaj koji ce igrati ulogu dvb-t2 tjunera i onda ces da uzivas u blagodetima hd televizije ali ce ti za to naravno trebati i dodatni novac gde dolazimo do tacke zasto je ova tema uopste i otvorena. Ukoliko koristis iptv (za kablovsku ne znam kako to ide), neces morati nista da kupujes. Ja vec imam hd iptv koji je na tv ovezan preko dhmi ulaza i onda se tjuner televizora i ne koristi jer iptv igra tu ulogu, cak ti nije potreban ni daljinski za tv jer dobijas drugi uz iptv.

Za hd rezoluciju se ne opterecuj, sada 99% novih televizora podrzava full hd ali to nema nikakve veze sa tim koji je tjuner ugradjen u njega.

Slika u slici nema veze sa standardom tjunera vec sa brojem tjunera u njemu. Da bi gledao dve slike odjednom potrebno je da tv ima dva tjunera. Koliko sam ja imao prilike da vidim, mali je broj takvih televizora ali je dosta onih koji imaju mogucnost prikazivanja dve slike odjednom sa dva razlicita uredjaja. Kod mene, npr. na samsung plazmi imam povezan hdiptv preko hdmi ulaza i standardnu kablovsku preko antenskog prikljucka i mogu da gledam dva programa odjednom s tim sto je jedna slika sa hdiptv-a a druga sa kablovske. Meni ovo resenje lepo zavrsava posao.

TV koji ima mogucnost prikazivanja slike u slici (ima u sebi dva tjunera) ima oznaku PIP a tv koji ima mogucnost prikazivanja dve slike odjednom, s tim da je jedna sa tjunera tv-a a druga sa nekog drugog ulaza (hdmi, dvi, av...) ima oznaku PAP.
[ mmiodrag @ 30.11.2010. 16:48 ] @
Opet se ovde mlati o bacanju para i državi koja namerno ostavlja građane da kupuju televizore koji će biti neupotrebljivi od 2012. Čak se predlaže zabrana prodaje televizora itd.

Prvo, oni koji sad kupuje plazme od 50 ili 150 hiljada ne kupuju ih da bi gledali pet analognih kanala očajne slike sa zemaljskom antenom već su se verovatno i potrudili da na svom novom TVu imaju i dobar izvor slike a na sreću sada već ima alternativa. Bilo da je to HD IPTV, digitalna kablovska ili satelitska tv sa velikim brojem hd kanala. Za sve ove ljude 4.4.2012. će biti potpuno beznačajan datum jer ih se ova zemaljska digitalizacija uopšte ne tiče...

Ostali, uključujući i ove koji ne penzionišu televizore i posle 20 godina upotrebe, će morati da kupe digitalne prijemnike koji će u to vreme koštati 20-30 evra i u njih uključiti antenu a zatim sa njim povezati tv i uživati u digitalnom signalu. Ali takvih je sve manje i biće ih sve manje jer klasična zemaljska televizija gubi bitku sa kablovskom i satelitskom svuda u svetu pa i kod nas. Svako ko želi više od televizije to mora i dodatno da plati a za penzionere će biti dosta i ovo što ide preko zemaljske (farma i Radašin).

Smešno je kupovati danas LCD da bi gledao ovih pet šest jadnih domaćih kanala u etru (oni ionako bolje izgledaju na CRT-u) jedino možda ako se tv kupuje da bi se pohvalio pred komšilukom...
[ Fac Ut Vivas @ 05.12.2010. 02:03 ] @
@mmiodrag

Većim delom si u pravu i tačno je da "digitalizacija" nije zanimljiva velikom broju građana. Međutim, ovo nikako ne može da bude izgovor za činjenice navedene u ovoj temi. Stvarno ne vidim razlog zašto nova serija Panasonic televizora u Srbiji ne može da ima DVB-T2 tuner dok u Engleskoj može!?!

I već kad si spomenuo receiver od 20-30 evra, setih se još jedne stvari koju je naše ministarstvo zaboravilo da uradi (ili bar meni nije poznato) a to je specifikacija receiver-a. Kako možemo da pretpostavljamo koja će bit cena receiver-a kada samo znamo da će biti DVB-T2 i da će moći da dekoduje MPEG4. Da li će biti HD? Da li će morati da ima HDMI, CI slot, ili kako se već zove, ili nešto drugo. To se kod nas još uvek ne zna ali se zna da će koštati 30 €.

Ovako su Slovenci to uradili pre par godina: REQUIREMENT SPECIFICATIONS FOR DVB-T RECEIVERS USED IN REPUBLIC OF SLOVENIA
[ adsl.reakcija @ 05.12.2010. 14:30 ] @
Slažem se sa svim rečenim u ovoj temi, ali želim i ja nešto da dodam iz svog iskustva.
Činjenica je da će digitalizacija krenuti (verujem na vreme), i da je to, svidelo se nekome ili ne, budućnost.
Činjenica je da ogromna većina ljudi nema pojma šta je to, i šta se sa tim dobija.
Činjenica je da onaj (čitaj država) koji treba tom narodu da objasni šta će se desiti 2012. godine, to ne radi, ili daje šture informacije. Sve se svodi na nas malobrojne na forumima koji se, manje ili više, razumemo u ove stvari i između sebe razmenjujemo svoja iskustva i znanja. Ali to opet ostaje među nama.
Ono što mene, u celoj ovoj priči, najviše pogađa jeste činjenica da ljudi, koji se bave prodajom tehničke robe (televizori, risiveril i ostalo) koja ima veze sa digitalizacijom, uopšte nemaju pojma o terminima koji su navedeni u naslovu ove teme.
Živim u malom gradu, u kome postoji svega nekoliko prodavnica tehničke robe, i u kome jedan kablovski operater ima apsolutni monopol (doduše, tu je IPTV, ali samo mali broj ljudi ima mogućnost da koristi tu uslugu), ali i veliki broj ljudi koristi zemaljsku antenu. Tako da problem digitalizacije nije nimalo naivno pitanje. Želeći da kupim LCD televizor, obišao sam svih pet radnji, i doživeo da ja moram da objašnjavam prodavcima šta je to DVB, MPEG, i ostalo. Jednostavno ljudi neće i ne žele da se informišu, da prošire svoja znanja. Na kraju, naručiio sam TV preko interneta.
Meni lično nije bitno što moj TV ima samo DVB-T1 (koristim IPTV), ali ću moći, uz doplatu za risiver, da gledam i DVB-T2. Opet će to biti manji trošak sa sve ovim TV-om, nego kupovina novog televizora sa DVB-T2 standardom.
Verujem da će i država sa svoje strane početi da radi na ovome, ali da, i mi kao "samouki" pojedinci, probamo da edukujemo svoje okruženje i tako damo bar skroman doprinos digitalizaciji u Srbiji.
[ mmiodrag @ 05.12.2010. 14:59 ] @
Citat:
Stvarno ne vidim razlog zašto nova serija Panasonic televizora u Srbiji ne može da ima DVB-T2 tuner dok u Engleskoj može!?!


Možda zato što će se u Engleskoj prodati pun brod tih televozora u u Srbiji 100 komada max?

Šalu na stranu, uvek oni koji prvi kupuju nove tehnologije najviše plate te proizvode a ne dobiju možda potpunu funkcionalnost upravo zato što su poranili. I ja sam pre tri godine kupio LCD tv a u Srbiji u tom momentu nije bilo nijednog ni kablovskog ni satelitskog provajdera koji je nudio HD uslugu, pa čak nijednog kanala koji je emitovao u 16:9 formatu a sada je situacija znatno bolja.

Naravno da bi mi želeli da je kupimo kompletan proizvod koji će podržavati i DVB-T2 i tu se slažem da država treba reagovati, ali ona ne može propisati uvoznicima šta će uvoziti i prodavati, jedino da ih obaveže da vidljivo istaknu na televizorima da se neće moći koristiti za gledanje zemaljske digitalne televizije posle 4.4.2012.

Ostalo mora regulisati samo tržište kad se krene sa pilot emitovanjem tako što će se i pojaviti tražnja za takvim televizorima...
[ Ivan Dimkovic @ 05.12.2010. 15:08 ] @
IMHO, nema puno smisla valjati televizore sa DVB-T2 tunerom u Srbiji, jer ne postoji trziste.

Niko u ovom momentu ne zna koliko bi kupaca kupilo DVB-T2 televizor, a kako to dize cenu - za sada se prodaju oni bez.

Nema tu nicega loseg - cak i kad stigne DVB-T2 u Srbiju, pitanje je koliki ce % ljudi u zonama DVB-T2 pokrivenosti gledati kablovski program.

Te stvari treba ostaviti trzistu da samo-regulise.

Tu je i pitanje koliko godina prosecan stanovnik u Srbiji drzi jedan TV? Ja pretpostavljam da je period bar 10 godina. Dakle, u danasnje vreme munjevitog razvoja tehnologije jedan TV u prosecnom srpskom domacinstvu ce verovatno preziveti vise generacija tehnologija.

TV koji bi podrzavao DVB-C(2)/DVB-T(2), analogni samo kosta vise - a zbog osetljivosti trzista na cenu, tu se stvara racunica za stednjom na tim dodatnim stvarima jer nisu nuzno nephodne, a razlika u ceni nije mala za prosecnu kupovnu moc srpskog domacinstva. 50 EUR razlike koliko najmanje kostaju svi ti tuneri unutra je mozda smesna cifra u UK, ali u Srbiji nije. Zasto bi neko ko ima, recimo, IPTV ili kabl - bacao pare na DVB-T2 tuner koji nece koristiti? To su velike pare u Srbiji.

Zato je prakticnije resenje u takvom trzistu samu pristupnu tehnologiju odvojiti od TV-a - u malu kutijicu koja dolazi sa pretplatom za servis, bilo da je u pitanju IPTV, DVB-C(2), DVB-T(2) ili nesto deseto. Ta kutijica ce imati VGA, HDMI ili DisplayPort (itd...) konektor, i eto resenja - vas stariji TV sasvim lepo radi sa tim.

Recimo, moj Samsung Plasma TV ima DVB-C i DVB-T - iako meni ni jedan ni drugi ne trebaju. Da je TV takvih performansi mogao ovde da se kupi bez tih tunera- ja bih gotovo sigurno kupio TV bez tih ulaza, jer mi ni za sta ne trebaju (koristim satelitsku - DVB-S2, i imam svoj tuner). Medjutim, u ovom trzistu gde sam prisiljen da kupim TV, prodavci uvoze skuplje modele jer znaju da nije problem prodati i stvar sa vecim marginama.

[ pisac @ 05.12.2010. 15:37 ] @
Citat:
adsl.reakcija: Činjenica je da ogromna većina ljudi nema pojma šta je to, i šta se sa tim dobija.


Činjenica je da ogromnoj većini ljudi to uopšte i ne treba.
[ ac1bd4 @ 05.12.2010. 15:42 ] @
Ok neka ljudi odluče šta im treba i šta žele da kupe, možda je neko ubeđen da neće koristiti ništa drugo sem kablovske, IPTVa, satelitske itd pa ga je briga za tjunere koji su ugrađeni ali većina ljudi nema pojma šta je šta niti ih država upućuje u to, a prodavci im prodaju priču kako će ti televizori moći da se koriste posle digitalizacije i to značajno utiče na njihovu odluku. U ostalom većina sela u Srbiji niti ima kablovsku niti ima IPTV, a i da imaju ne bi im palo na pamet da plaćaju za te usluge. Minimum koji bi trebala država da osigura je da narod bude upućen kao što su i druge države uradile, a svako pojedinačno neka odluči šta su mu potrebe, a šta mogućnosti. Naša država naravno ništa nije uradila kao i u mnogim drugim stvarima.
[ Ivan Dimkovic @ 05.12.2010. 17:44 ] @
Meni nije jasno zasto bi >drzava< trebala da upucuje ljude u to? Drzava nije u biznisu prodaje DVB-T2 tjuera ili TV aparata, ili bar ne bi trebala da bude ;-)

To bi trebale da rade televizije koje ce imati emisiju u DVB-T2 standardu, pretpostavljam da ce RTS biti prvi... One imaju interes da ljudi budu upuceni u sta te televizije mogu da im pruze u DVB-T2 obliku (HD kvalitet slike + multikanalni audio, recimo), i imaju i mogucnosti tj. vreme na svojim programima gde bi mogle da udenu pricu o DVB-T2 tehnologiji.

Takodje, interes o tome ce imati i uvoznici - jer na DVB-T2 opremi mogu da zarade. Oni ce isto tako imati kampanje po svojim prodajnim prostorima - kada DVB-T2 zazivi, lako ce biti staviti 2 TV prijemnika - jedan na analogni signal, a drugi na DVB-T2 signal... Svako kome razlika bude ocigledna, ce kupiti opremu.

Postoje silne prece stvari kojima bi valjalo obrazovati narod i koje bi trebala da sprovodi drzava (reciklaza, pravilno odlaganje djubreta, zdravlje, itd...)... DVB-T2 svakako nije nigde blizu vrha prioriteta, i malo je uvrnuto da se novac poreskih obveznika trosi na takvu vrstu edukacije.
[ subotind @ 05.12.2010. 18:01 ] @
Iz prostog razloga sto je barem RTS drzavna televizija , a drzavu "cini narod" koji placa tu istu televiziju , a i cesto se na rts-u pojavljuje slogan da je "RTS vlasnistvo gradajana Srbije" . Pa nije li logicno da nesto sto je "nase" radi u interesu nas samih , pa izmedju ostalog i da nas informise o temi o kojoj diskutujemo ? Naravno ovo je samo moje misljenje , ali mislim da nisam usamljen u tome.
[ subotind @ 05.12.2010. 18:08 ] @
A i koliko znam , RTS se ne finansira od poreza nego od "DEBELE" tv pretplate .Dakle placeni su i za to da nas informisu , pa i pored toga ako se mozda nekim delom finansiraju od poreza..
[ Ivan Dimkovic @ 05.12.2010. 18:41 ] @
RTS nije u vlasnistvu drzave vec je javni servis - lepo si primetio da je nacin finansiranja RTS-a izdvojen iz budzeta --> finansiraju se na pretplati, koju sami prikupljaju.

Pretpotavljam da ekipa u RTS-u smatra da je jos i dalje rano da se bave nekom edukacijom o DVB-T2 tehnologiji, ili to - ili nisu kompetentni. Ako nisu kompetentni, na to im treba skrenuti paznju - ali tu ne vidim problem za drzavu (u smislu Vlade, Parlamenta, itd...) vec za RTS i njegove gledaoce.

Ako RTS uvodi DVB-T2 emisionu tehnologiju, ne sumnjam da ce pre ili kasnije krenuti u edukaciju - jer ih ta tehnologija kosta, i bez ciljne grupe koja bi mogla da je koristi, ona nema nikakvog smisla (osim za neke koji ce se "omastiti" na procesu uvoza i instalacije potrebne infrastrukture).

Ako pricamo o 2012-toj godini kao momentu prelaska, pretpostavljam da ce uskoro poceti zaista i javne kampanje o edukaciji.

Na kraju krajeva koliko je uopste realan taj problem?

Kupis danas TV bez DVB-T2 tunera... taj TV ce gotovo sasvim sigurno imati HDMI ulaz. Kada dodje do prelaska, na taj TV ces prikljuciti DVB-T2 kutijicu i to je to... Ne vidim neki veliki problem uopste. Svakako nece zahtevati menjanje TV aparata, tako da ti je investicija sigurna.
[ pisac @ 05.12.2010. 19:57 ] @
I od tada pa nadalje uvek koristiš dva daljinska upravljača kada rukuješ televizorom.

Sra*
[ Miroslav Cvejić @ 05.12.2010. 19:58 ] @
Uzmeš Logitech harmony i sve ostale daljince pobacaš.
[ ac1bd4 @ 05.12.2010. 20:17 ] @
RTS se buni zbog T2 jer već imaju par predajnika za T koji čak nisu ni imali dozvolu za emitovanje ali su ipak radili 2 godine (možda još uvek i rade). Kako ovde svi gledaju samo svoj džep ne očekujem da će RTS prvi da istupi pri propagiranju T2. Dimkoviću nije ni u drugim džavama država bila dužna da objasni narodu šta je šta pa je to ipak uradila jer država i treba da služi potrebama naroda. Tako možemo da kažemo da država nije dužna ni da ima bilo kakav socijalan program, a ipak ga ima. Takođe nije dužna ni da daje subvencije za STBove, pa je ipak i o tome bilo reči. No briga tebe baš i ovako ćeš kupiti nov TV ako ti se stari ne bude sviđao.
[ Ivan Dimkovic @ 05.12.2010. 20:39 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić: Uzmeš Logitech harmony i sve ostale daljince pobacaš.


+1 :-)
[ geniuxx @ 05.12.2010. 23:48 ] @
Mislio sam da mi je sve jasno, ali izgleda da nije... :(
Daklem, kakav TV treba nekome za kablovsku? Kako se tačno zove standard? Koliko sam shvatio, DVB-T2 se odnosi samo na antenski prijem?
Uf.
[ ac1bd4 @ 06.12.2010. 00:38 ] @
I kablovska se lomi oko analogne i digitalne. Za analognu ti treba TV koji podržava PAL, a to imaju svi u Srbiji (sem onog iz prvog posta :D ), za digitalnu kablovsku za koju sam čuo da postoji samo kod SBB-a koliko kontam dobijaš tjuner i karticu koja je vezana za njega, tako da ni jedan TV, a ni drugi tjuner, čak i isti takav neće poslužiti. Tako kažu ljudi na ovom forumu, potraži malo.
[ Aleksandar Đokić @ 06.12.2010. 02:39 ] @
ne znam da li jos neko ima slicno misljenje, a moje je da se dvb-t2 ne prodaju zbog toga sto kad dodje do toga nece trebati nista za prijem tv signala, a ovako ce uvaljati ljudima neke risivere
[ mikicg @ 06.12.2010. 07:36 ] @
Zar ti stvarno misliš da će svako domaćinstvo u Srbiji koje nema kablovsku, satelit ili IPTV da uzme T2 televizor?
Kada pogleda cenu takvog televizora i cenu T2 risivera, pre će uzeti risiver.
Jedino ako Neo ili neka druga kineska firma ne izbaci T2 televizor za 7000 dinara.
[ stil @ 06.12.2010. 08:54 ] @
Ako se stavite u poziciju nekog ko želi da kupi neki malo bolji TV prijemnik a ima kablovsku SBB i digitalni sat risiver . Šta bi bilo logično da uradi u ovom trenutku ? Da napravi kupovinu sada, da malo sačeka da se pojave ti DVB T2 - šta ?
[ wux @ 06.12.2010. 09:31 ] @
Ja ne razumem ljude koji imaju pristup internetu, praktično neograničenom izvoru informacija, a očekuju da im neko sve sažvaće i servira.
Nisam u nekoj stranci, nisam blizak vlastima, nemam insajdere, pa znam već duže vreme da će standard od 2012. biti DVB-T2 i da televizori sa DVB-T ne podržavaju DVB-T2. Svako ko ima trunke zdravog razuma, a nema para na bacanje, neće dati 500-1000€ za bilo šta, a da se prethodno ne raspita i ne prouči sve opcije.
Drugo, DVB-T2 standard je formulisan pretprošle, a usvojen prošle godine, pa je logično da modeli proizvedeni pre toga nisu ni mogli da imaju odgovarajuće tjunere, a i kada su počeli da ih ugrađuju, logično je da se prvo nude na profitabilnijim tržištima od našeg i na onim koji već imaju DVB-T2 emitere.
Treće, odakle vam ideja da ljudi "masovno kupuju" LCD televizore??? Ljudi masovno nemaju ni za 'leba, ako se kupuju televizori to su masovno nekakvi Quatro i Beko za 7-8000 dinara, a ko ima 50000 dinara da kupi nešto što ni ne zna šta je, neće mu biti problem još 5000 za STB.
[ zexoni70 @ 06.12.2010. 12:20 ] @
Mislim da je glupo cekati da se pojave televizori sa podrskom za DVB-T2,jer i onako vecina ljudi gleda programe preko nikih od kablovskih operatera,tj vec imaju neke od receivera ili STB-ova!
Tako da ce najbezbolnije resenje biti da se kasnije samo dokupi STB koji podrzava DVB-T2!
Pozz!

[Ovu poruku je menjao zexoni70 dana 06.12.2010. u 16:34 GMT+1]
[ zx16 @ 06.12.2010. 12:26 ] @
Standard je: DVB-T2 MP4(H264)

Zakon o zaštiti potrošača, ("Službeni list SRJ ", broj 37/02), kaže:
2. Osnovna prava potrošača
Član 3.
3) informisanost - raspolaganje činjenicama od značaja za pravilan izbor i zaštitu od nepoštene oglasne poruke ili oznake na proizvodima koje mogu potrošača da dovedu u zabludu;
6) obeštećenje - dobijanje pravične naknade za lažno prikazivanje svojstava prozvoda i usluga, nekvalitetne proizvode ili nezadovoljavajuće usluge;
7) obrazovanje potrošača - sticanje osnovnih znanja i sposobnosti potrebnih za pravilan i pouzdan izbor proizvoda i usluga, znanja o osnovnim pravima i odgovornostima potrošača i načinima kako se ta znanja mogu
7. Tehnički proizvodi
Član 23.
Prodavac tehničkih proizvoda, dužan je da za tehnički proizvod koji prodaje potrošaču obezbedi, u skladu sa zakonom kojim se uređuje standardizacija i ovim zakonom :
1) deklaraciju, garantni list, atest, sertifikat, tehničko uputstvo, uputstvo za upotrebu i druge podatke i oznake;
VI. INFORMISANJE I OBRAZOVANJE POTROŠAČA
1. Pravo potrošača na informisanje
Član 46.
Informacije i podaci o svojstvima proizvoda i usluga ili uslovima prodaje moraju biti tačne, potpune, osnovane, nedvosmislene, jasne i blagovremene.
Izraz "garancija" ili "garantovano" ili drugi izrazi slične sadržine mogu se koristiti samo u slučajevima kad su sadržina i uslovi garancije izričito utvrđeni zakonom ili drugim propisom.
Ostaje da se borimo za prava koja su nam zakonom zagarantovana. Napomena, ovo je stari zakon! Novi je daleko radikalniji i daje vam daleko veća prava samo....ovo je Srbija!
[ Miroslav Cvejić @ 06.12.2010. 13:42 ] @
Sad smo na*ebali. Već vidim novu akciju da se tuži RTS zvbog ovoga jer neće vansudski da pokloni jednu 50" plazmu. :) :)
[ geniuxx @ 06.12.2010. 13:48 ] @
Ma, sve je to lepo, fino i bajno, ali kakav televizor, tj. po kom standardu televizor treba da bude da bi mogao da se prati kablovski program u HD, odnosno istog kvaliteta slike i zvuka kakav će biti klasičan zemaljski? Kakav tjuner treba da ima?
[ zx16 @ 06.12.2010. 13:59 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić: Sad smo na*ebali. Već vidim novu akciju da se tuži RTS zvbog ovoga jer neće vansudski da pokloni jednu 50" plazmu. :) :)


Pošto si nedorastao temi, imaš od mene plazmu:

Uzmi jedan keksić, ruckaj i ćuti malo.
[ wux @ 06.12.2010. 15:27 ] @
Citat:
zx16: Standard je: DVB-T2 MP4(H264)

Zakon o zaštiti potrošača, ("Službeni list SRJ ", broj 37/02), kaže:
...
Ostaje da se borimo za prava koja su nam zakonom zagarantovana. Napomena, ovo je stari zakon! Novi je daleko radikalniji i daje vam daleko veća prava samo....ovo je Srbija!

Da li je na nekom televizoru koji je u prodaji pisalo da podržava DVB-T2? Da li je na nekom pisalo da je usklađen sa standardom koji će se u Srbiji primenjivati od 2012?
Ne razumem na šta misliš da se žališ. To što neko danas prodaje nešto što nije usklađeno sa nečim što će se desiti 2012. nije prekršaj.

@geniuxx
Za kablovsku HD je (bar kod SBB, a čini mi se i kod ostalih) nebitno koji tjuner TV ima, jer operater daje svoj STB koji se prikopčava na AV ili HDMI ulaz na TV.
Šta će biti za nekoliko godina zaista ne znam.
[ zx16 @ 06.12.2010. 16:21 ] @
Pošto imaš pravo na informisanost, ako ne piše na nalepnici koja se obično stavlja na tv i na kojoj je gomila podataka, imaš pravo da tražiš od prodavca informacije koje će ti pomoći da napraviš pravi izbor.
Nažalost, kod nas, ljudi misle ako je LCD ekran da je to digitalna tv i da je to to. Trgovci to koriste i ljudima prodaju analogne tv sa LCD ekranom.
Izneo sam samo prava koja imamo po zakonu. Ko ne želi da ih koristi ne mora. Ne vidim ništa sporno u tome da se zna i zakon.
Pre nekoliko dana, u Tehnomaniji u Savskoj, našao sam se u situaciji kada su trgovci hteli da prevare kupca govoreći da je tv Quart digitalni tv i da je vrlo povoljan i da je puno ljudi isti kupilo i niko se nije žalio.

Na moje pitanje, koji format podržava, nastao je problem. Da vam ne prepričavam. Tv je običan, analogni i naravno da se niko ne žali jer je još uvek analogna tv. Koliko je ovo moralno, to je drugo pitanje. Prosto se grozim prevara. Ima dosta ljudi koji su tehnički ne upućeni i veruju trgovcima koji to zloupotrebljavaju.
Neko će reći nije prevara, jer se program još uvek ne emituje u DVB-T2 ili nekom drugom formatu. A šta sa ljudima koji se ne razumeju a pitaju i hoće DTV a dobiju analogni i to ukapiraju kroz dve godine. Da li je to ok?
[ Stranger2 @ 06.12.2010. 17:01 ] @
Citat:
Ja ne razumem ljude koji imaju pristup internetu, praktično neograničenom izvoru informacija, a očekuju da im neko sve sažvaće i servira.
Nisam u nekoj stranci, nisam blizak vlastima, nemam insajdere, pa znam već duže vreme da će standard od 2012. biti DVB-T2 i da televizori sa DVB-T ne podržavaju DVB-T2. Svako ko ima trunke zdravog razuma, a nema para na bacanje, neće dati 500-1000€ za bilo šta, a da se prethodno ne raspita i ne prouči sve opcije.

Nemoj suditi prema ovom forumu. Ljudi koji ucestvuju u ovoj temi su prema informisanosti dosta iznad proseka. Da pogledas vec sledece tehnicke forume po popularnosti sta se prica pa onda jos da cujes misljenja obicne raje o tim stvarima... ne bi vreovao kakva sve misljenja postoje o digitalnoj TV i standardima.
jednostavno ne mozes ocekivati da ce ljudi kojima to nije struka (a to su 99,9% ljudi) znati tacne informacije o tome.

Citat:
Meni nije jasno zasto bi >drzava< trebala da upucuje ljude u to? Drzava nije u biznisu prodaje DVB-T2 tjuera ili TV aparata, ili bar ne bi trebala da bude ;-)

To bi trebale da rade televizije koje ce imati emisiju u DVB-T2 standardu, pretpostavljam da ce RTS biti prvi... One imaju interes da ljudi budu upuceni u sta te televizije mogu da im pruze u DVB-T2 obliku (HD kvalitet slike + multikanalni audio, recimo), i imaju i mogucnosti tj. vreme na svojim programima gde bi mogle da udenu pricu o DVB-T2 tehnologiji.

Pa ko je doneo odluku o tome da ce se koristiti DVB-T2, MPEG-4 i da ce se to obaviti 2012-e, televizije ili drzava? Televizije sigurno ne bi pravile taj trosak sada vec bi cekale jos koju godinu kada cene te opreme padnu. Uostalom koja to televizija moze da radi bez dozvole drzave i bez postovanja svih drzavnih propisa.

Osim toga zasto bi TV kuca morala imati veze sa distribucijom Tv signala do krajnjih korisnika. TV kuce mogu nastaviti u svojim studijima i dalje da koriste analognu opremu ako hoce. Ne pricam samo o RTS vec o svim tv kanalima.

Mislim nije bitno ko je kriv, ima drzava koje su to lepo resile, koja je fora da se sada ovde radi nesavesnije prema potrosacima nego u svim drugima drzavama koje obavljaju tranziciju.

[ wux @ 06.12.2010. 17:59 ] @
Nije ni meni struka, ali me interesuje, pa sam našao... Skoro sam kupovao "idiota" (foto-aparat), najjeftinijeg za 8000, pa sam se raspitao i zagledao tri puta...
Što se tiče informisanosti, tu se slažem. Umesto raznih "Spiritity" kampanja država treba da aktivnije informiše građane o bitnim stvarima, a RTS kao javni servis da vreme posvećuje takvim emisijama, a ne jeftinoj zabavi.
[ palamar @ 06.12.2010. 20:29 ] @
Iz vremena dok problem u Srbiji nije bio aktuelan: http://www.elitesecurity.org/t329661-0#2001239
[ zx16 @ 06.12.2010. 20:50 ] @
Citat:
 Pa ko je doneo odluku o tome da ce se koristiti DVB-T2, MPEG-4 i da ce se to obaviti 2012-e, televizije ili drzava? Televizije sigurno ne bi pravile taj trosak sada vec bi cekale jos koju godinu kada cene te opreme padnu. Uostalom koja to televizija moze da radi bez dozvole drzave i bez postovanja svih drzavnih propisa.
.

Odluka je donešena na evropskom nivou 2006 u Ženevi od strane European Broadcasting Union, (čiji je član i Srbija), kada je izvršena i nova raspodela korišćenja etera i određen datum početka DTV na teritoriji evrope kao i standard u kome će se emitovati program.
[ DvbT-manijak @ 06.12.2010. 22:31 ] @
da razjasnimo:
Citat:
zx16: Odluka je donešena na evropskom nivou 2006 u Ženevi od strane European Broadcasting Union, (čiji je član i Srbija)

Doneta je 2006. od strane ITU. Srbija, kao član organizacije UN je član i ITU. Dogovor pokriva ITU "region 1" (Evropu, Afriku, Bliski istok i deo Azije)

Citat:
zx16 kada je izvršena i nova raspodela korišćenja etera i određen datum početka DTV na teritoriji evrope kao i standard u kome će se emitovati program.

Nova raspodela je usaglašena ("GE06"), određen je datum PRESTANKA analognog emitovanja "ASO" (17. jun 2015.).
Standard nije određen, amo su dodeljene širine kanala i drugi parametri predajnika.


...za ostalo tu je google...
[ osmania @ 07.12.2010. 07:54 ] @
Sta je DVB-T2 ?????
[ zx16 @ 07.12.2010. 08:21 ] @
Izabrani tehnički standardi i sastav multipleksa
Član 4.
Tehnički standard za kompresiju podataka je ITU-T H.264/AVC (MPEG-4
verzija 10) standard.
Tehnički standard za digitalno terestričko emitovanje televizijskog signala
je DVB-T2 standard.
Mreža za digitalno emitovanje televizijskog signala se projektuje na osnovu
jednofrekvencijskog tipa mreže (SFN) unutar svake od zona raspodele.
U sastav prvog multipleksa u UHF delu radio-frekvencijskog spektra ulaze
programski sadržaji imalaca dozvola za nacionalno i regionalno emitovanje
programa.
U sastav drugog multipleksa u UHF delu radio-frekvencijskog spektra ulaze
programski sadržaji imalaca dozvola za lokalno emitovanje programa.
Nakon prelaska na digitalno emitovanje televizijskog programa u Republici
Srbiji, ostali multipleksi će biti dostupni u zavisnosti od potreba nastalih
pojavom novih emitera, povećanjem protoka za SDTV i uvođenjem televizije visoke
rezolucije.
Protok podataka unutar multipleksa iznosi najmanje 2 Mb/s po pojedinačnom
televizijskom programu.

Raspored kanala po zonama raspodele u prvom i drugom multipleksu

Predajničke lokacije Zona MUX1 MUX2
Avala 1 22 28
Beograd 2 43 50
Besna Kobila 3 35 39
Vršac 4 25 31
Deli Jovan 5 23 24
Jastrebac 6 27 33
Kikinda 7 32 51
Kopaonik 8 22 24
Tornik-Ovčar 10 23 36
Rudnik-Crni Vrh Jag. 11 26 29
Tupižnica 14 22 25
Cer-Maljen 15 32 34
Čot-Venac 16 24 30
Subotica -Sombor 12 i 13 40 43

[ usilic @ 07.12.2010. 19:56 ] @
Ko kaze da drzava nije odgovorna za prelazak na dvb-t2 i da televizije treba da obaveste narod? Ma drzava je ta koja je sve zamesila a ne zeli da iznese na videlo kako bi sto vise zaradila od ovog naroda. Slucajno imam prijatelja koji se bavi uvozom svega i svacega iz Kine a vezano za tv elektroniku. Covek je hteo da vec sad i na vreme krene u akciju sa uvozom uredjaja koji bi se koristili u 2012-toj za starije tv uredjaje koji nemaju dvb-t2 tjuner. I znate sta? Drzava mu rekla - NE MOZE! Ne dozvoljavaju. Zato sto ce drzava da bude glavni uvoznik tih skalamerija, ona ce odredivati cenu. Isti slucaj kao i sa fiskalnim kasama. Moci ce da ih prodaju svi. Ali ce morati da ih kupe od drzave koja ce biti uvoznik, odredjivati cenu i imati najvecu zaradu. Cist lopovluk!

Nemojte pogresno da me shvatite, ja jedva cekam kad ce ta digitalizacija ali brate, obavestite na vreme narod, naterajte prodavce da ne lazu, postavite reklame, OBAVESTITE...

Ja znam za digitalizaciju, znam sta je dvb-t i dvb-t2. To zna i vecina ljudi koji ovde citaju i pisu. Ali u mojoj ulici (npr.) verujem da ne mogu da nadjem dva coveka koji se nesto razumeju. Vecina je samo cula za lcd i plazmu i to im je sinonim za "digitalno". Iznenadim se kad cujem neku glupost i od mladih ljudi. Pravo je cudo koliko je narod neinformisan i pojma nema. I kad neko ode da pazari novi tv, fali mu samo prodavac koji kuci ko zna da li ima bilo kakav tv a u radnji je "ekspert" za sve. I sto je najopasnije, sa takvim prodavcima ne treba ulaziti uopste u raspravu jer moze svasta da bude.
[ palamar @ 08.12.2010. 07:40 ] @
Citat:
zx16: Izabrani tehnički standardi i sastav multipleksa
Član 4.
Tehnički standard za kompresiju podataka je ITU-T H.264/AVC (MPEG-4
verzija 10) standard.
Tehnički standard za digitalno terestričko emitovanje televizijskog signala
je DVB-T2 standard.
Mreža za digitalno emitovanje televizijskog signala se projektuje na osnovu
jednofrekvencijskog tipa mreže (SFN) unutar svake od zona raspodele.
U sastav prvog multipleksa u UHF delu radio-frekvencijskog spektra ulaze
programski sadržaji imalaca dozvola za nacionalno i regionalno emitovanje
programa.
U sastav drugog multipleksa u UHF delu radio-frekvencijskog spektra ulaze
programski sadržaji imalaca dozvola za lokalno emitovanje programa.
Nakon prelaska na digitalno emitovanje televizijskog programa u Republici
Srbiji, ostali multipleksi će biti dostupni u zavisnosti od potreba nastalih
pojavom novih emitera, povećanjem protoka za SDTV i uvođenjem televizije visoke
rezolucije.
Protok podataka unutar multipleksa iznosi najmanje 2 Mb/s po pojedinačnom
televizijskom programu.

Raspored kanala po zonama raspodele u prvom i drugom multipleksu

Predajničke lokacije Zona MUX1 MUX2
Avala 1 22 28
Beograd 2 43 50
Besna Kobila 3 35 39
Vršac 4 25 31
Deli Jovan 5 23 24
Jastrebac 6 27 33
Kikinda 7 32 51
Kopaonik 8 22 24
Tornik-Ovčar 10 23 36
Rudnik-Crni Vrh Jag. 11 26 29
Tupižnica 14 22 25
Cer-Maljen 15 32 34
Čot-Venac 16 24 30
Subotica -Sombor 12 i 13 40 43



Koji kanali su 13, 14, 15 i 16?
[ niceness @ 08.12.2010. 10:56 ] @
Citat:
palamar: Koji kanali su 13, 14, 15 i 16?

To su zone:
Predajničke lokacije | Zona | MUX1 | MUX2
[ niceness @ 08.12.2010. 21:59 ] @
Citat:
niceness: To su zone:
Predajničke lokacije | Zona | MUX1 | MUX2


Hvala na razajašnjenju!
[ zx16 @ 09.12.2010. 10:22 ] @
Iako je na sajtu ministarstva telekomunikacija objavljeno:

trgovci i dalje prodaju DVB-T televizore i tvrdeći da je to to. Proverite i sami u prodavnicama koliko modela podržava DVB-T2 MP4 (H264).
[ wux @ 10.12.2010. 22:18 ] @
Ako neko tvrdi da neki TV podržava DVB-T2, a to nije istina, naravno da je to obmanjivanje kupaca. Ali, niko nije u obavezi da uvozi i prodaje takve televizore jer emitovanje nije počelo i trenutno sve što se emituje može da se gleda na postojećim televizorima.
Kome nije frka, neka sačeka, kome je frka, ako danas da 50000, nije valjda problem još 5000 za godinu-dve.
[ Bobson @ 13.12.2010. 12:01 ] @
Imam jednu nedoumicu, pa ako bi neko mogao da mi pomogne.
Da li će svi risiveri, odnosno televizori, koji budu podržavali DVB-T2 standard i h.264 kompresiju moći da otvaraju HD kanale? Na netu sam naleteo na DVB-T risivere koji podržavaju h.264, ali su samo SD. Šta je to što sprečava taj neki risiver da otvara HD kanale, ako su već kompresovani u h.264?
[ DvbT-manijak @ 13.12.2010. 22:34 ] @
H.264 je samo način kompresije.
Slika može biti i daleko manja od SD slike, a kodirana u H.264.
Svaki ćip ima fizičko ograničenje koliko piksela može da obradi, nešto slično kao što svaki tv može da prikaže određen broj piksela*.

*ako niste znali prosečan tv od 21' ima rezoluciju jedva veću od 100k (oko 360x290).
lično sam brojao za opkladu na tv Samsung21' (i dobio)
[ digisat @ 25.08.2011. 01:19 ] @
Gde se moze kupiti DVB T2 risiver i kolko kosta zna li neko.
[ Seyokiller @ 27.08.2011. 23:19 ] @
Trebala je drzava zabraniti uvoz televizora koji ne podrzavaju standard koji ce se implementirati do kraja ove godine.
Ovako sve ima smisla. Neko ce dobro zaraditi na NytroBox risiverima ))) A ko ce zaraditi ? Pa opet drzava !
Slika sve govori

http://engelaxil.hr/proizvodi/...mnici/nytro-box-nb-pro-rf-227/

Jedva cekam digitalnu DVB-T2 !



[ Braksi @ 25.07.2012. 08:03 ] @
imam jednu nedoumicu.

PAL (SECAM i NTSC) su sistemi za analognu televiziju. Nije mi jeasno da li se oni koriste i u DVB-T1 i DVB-T2 ili oni imaju drugi sistem prenosa ? Tj da li se ovo digitalni/analogni odnosi samo na proces prenosa ili i na kodiranje signala.

Sta je sa kablovskom ? Da li ona sam bira i svejedno joj je da li prenosi digitalni ili analogni ?
[ Stranger2 @ 26.07.2012. 03:38 ] @
Citat:
PAL (SECAM i NTSC) su sistemi za analognu televiziju. Nije mi jeasno da li se oni koriste i u DVB-T1 i DVB-T2 ili oni imaju drugi sistem prenosa ?
Kod analogne televizije postojali su PAL, SECAM, NTSC, MESECAM i jos par manej poznatih sistema. Oni su svi bili analogni ali su razliciti. Za drzavku koja je emitovala po PAL standardu bio je potreban PAL televizor, za NTSC je bio potreban NTSC televizor i tako redom. kasnie jsu se pojavili univerzalni uredjaji koji su primali sve od ovih analognih sistema.

Sada kod digitalne televizije opet imamo razlicite tehnologije i prica je jos komplikovanija. Digitalna zemaljska televizija se emituje u nekoliko standarda DVB-T i DVB-T2 u evropi i ATSC u emerici i mislim da kina ima neki svoj sistem. E onda u tom DVB-T2 ili DVB-T2 signalu imamo opet razne stvari u razlicitim formatima razlicitim standardima, razlicitim ogranicenjima... I kod digitalne televizije postoji PAL i NTSC ali obuhvata samo neke detalje. Na primer PAL obuhvata framerate 25 ili 50fps (25i 25p 50i i 50p). A kada su rezolucije u pitanju PAL obuhvata 352x288 , 352x576 , 704x576 , 720x576, 1280x720 i 1440x1080 i 1920x1080. Sve osim nabrojanih nije PAL.
...Ima jako mnogo stvari u digitalnom signalu zbog kojih se moze desiti da signal ne bude primljen ili ne bude protumacen kako treba. Dakle bitno je ne samo PAL ili NTSC vec skoro svaka oznaka za koju si cuo.

Citat:
da li se ovo digitalni/analogni odnosi samo na proces prenosa ili i na kodiranje signala.
Na oboje ali verovatno ce ti biti jasnije ako se kaze da se odnosi samo na kodiranje signala. TV signal se prenosi radio talasima kroz vazduh u oba slucaja i koriste se iste antene i pojacala. Digitalni je kodiran jos pre emitovanja i mora biti dekodiran u uredjaju koji taj signal prima. Analogni signal se takodje na neki nacin kodira prema svojim standardima i prenosi se putem radio talasa u tom analognom obliku. Na kraju tog puta digitalni signal moze da protumaci samo digitalni prijemnik. A analogni signal moze da protumaci samo analogni. Jednostavno receno digitalni uredjaji govore i razumeju samo digitalni jezik a analogni samo analogni.

Citat:
Sta je sa kablovskom ? Da li ona sam bira i svejedno joj je da li prenosi digitalni ili analogni ?
Kablovska televizija na istim principima kao i zemaljska može biti i analogna i digitalna. Razlika je samo u tome što je kablovski signal prilagođen prenosu radio talasa kroz kablove. Drugačije su frekvencije drugi naponi i drugačije karakteristike su pojačala.
U praksi kablovska televizja je poprilično nezavisna od zemaljske. Niko ih ne tera da prelaze na digitalno kad i zemaljske a isto tako mogu sami da biraju koji digitalni standard će da koriste i kada će ga koristiti. Svaka kablovksa kompanija može za sebe da donese tu odluku.
[ DvbT-manijak @ 26.07.2012. 08:20 ] @
Citat:
Stranger2:
I kod digitalne televizije postoji PAL i NTSC ali obuhvata samo neke detalje. Na primer PAL obuhvata framerate 25 ili 50fps (25i 25p 50i i 50p). A kada su rezolucije u pitanju PAL obuhvata 352x288 , 352x576 , 704x576 , 720x576, 1280x720 i 1440x1080 i 1920x1080. Sve osim nabrojanih nije PAL.


Ima ih još, npr. za SD 544x576, omiljena sat tv rezolucija, kao i ona HD od 900 i nešto x 1080, u kojoj idu Mađari i Francuzu na sat.

Dvb standard podržava i 24p sliku.