[ raboo_2 @ 19.11.2010. 15:25 ] @
dakle imam externi hard disk od 320 giga, koji je u zadnje vrijeme radio s svremena na vrijeme poprilicno sporo. odradio sam mu detaljnu defregmentaciju, koju je radio jaaako jaaako dugo, i nakon zavrsetka defregmentacije, vise nije htjeo da radi. Ni na mom kompu ni na bilo kojem drugom. javlja da treba da se formatira, ali kad mu dam formatiranje, javlja da ne moze da odradi. u njega mi je bilo preko 250 giga podataka jako bitnih. pokusavao sam sa nekoliko programa nisam uspio da povratim podatke. jedan program mi je prepoznao sve podatke,nakon dugog gudog pretrazivanja,ali kad ocu da ih kopiram, program zablokira. u pitanju je "Recover My Files".
Pa me zanima jel neko bio u slicnom problemu, a da ga je rijesio, i kako, tj pomocu kojeg softvera?
unaprijed hvala
[ raboo_2 @ 23.11.2010. 17:35 ] @
pomagajte ljudi, ne budite skrti na znanju! :)
[ Miroslav Cvejić @ 23.11.2010. 17:38 ] @
Defragmentacijom si ubio disk i smanjio šanse da podaci budu uspešno vraćeni.

Postoje firme koje se bave vraćanjem podataka, nije problem naći ih. Samo odredi sebi prvo koliko ti podaci vrede.
[ raboo_2 @ 23.11.2010. 17:43 ] @
prijatelju, ne trebaju meni firme, trebaju mi softveri sa kojima postoji sansa da se podaci spase. jako su mi bitni podaci, inace se ne bih cimao ovoliko, vec samo reklamirao hard disk, koji je pod garancijom
[ Danilo Cvjeticanin @ 23.11.2010. 18:00 ] @
Softwera imas milion, ali svaka free varjanta ti nece biti mnogo od pomoci. @Miroslav ti je lepo rekao, imas firme u Srbiji koji taj deo posla obavljaju profesionalno, oni mogu da ti rese problem, ali to kosta, naravno..

Ako te zanima koja je firma u pitanju, poslacu ti na pp informacije.
[ raboo_2 @ 23.11.2010. 18:02 ] @
ne interesuju me firme, interesuju me softveri! platicu softver ako treba, samo hocu sam da rijesim problem. ako moze neko da mi preporuci neki za koji smatra da ce da mi rijesi problem bio bih mu zahvalan
[ Miroslav Cvejić @ 23.11.2010. 19:37 ] @
A šta ako softver ne može da reši problem?

[ elektroing @ 23.11.2010. 20:14 ] @
Get data back
EasyRecovery
[ Danilo Cvjeticanin @ 23.11.2010. 20:36 ] @
Nadji odgovor ovde:

http://data-recovery-software-review.toptenreviews.com/
[ raboo_2 @ 23.11.2010. 21:49 ] @
pokusacu, javljam jel ima rezultata! :)
ako jos neko ima neko resenje neka javlja.
hvala unaprijed
[ najdzel @ 24.11.2010. 00:34 ] @
Probaj i sa programom File Scavenger Data Recovery Utility.

Pozz
[ orlapk1 @ 24.11.2010. 17:17 ] @
Get Data Recover My Files Professional v4.0.2.441. Znaci ovo cudo mi je vratilo sve moguce i nemoguce podatke iz vise puta formatiranog harda.
[ mikoni @ 26.11.2010. 13:06 ] @
Evo još dva alata za ovu svrhu:
1. GetDataBack v4.0.2 ( najčešće uspešan u vraćanju svih vrsta izgubljenih podataka ).
2. ERD commander ( iz Microsoft-ovog MSDaRT-a, alat velikih mogućnosti: dijagnostika, razne popravke - sistemskog karaktera i za Tebe njavažniji sistem za brutalni povraćaj 'zaturenih' podataka ).
Moje pozitivno iskustvo u rešavanju sličnih problema vezano je za ERD commander 2005, pa pretpostavljam da je u novijim verzijama to značajno uznapredovalo.
Pozdrav, Mikoni
[ Miroslav Cvejić @ 26.11.2010. 19:16 ] @
Jel svi namerno ignorišete činjenicu da je hard disk fizički neispravan (loši sektori u zavidnim količinama)?

Svi ti alati vraćaju podatke koji se slučajno obrišu ili kada particija nestane...
[ mikoni @ 26.11.2010. 22:24 ] @
Ne, naprotiv!!! Pokušavamo svi zajedno da pomognemo čoveku da se iskobelja iz problema koji ga je snašao.
Nekoliko zapažanja iz inicjalnog posta:
1. Usporavanje rada diska ne mora a priori da bude posledica fizičkog kvara ili loših sektora ( koje čovek nije ni spomenuo )
2. Količina podataka pohranjenih na disku ( po strukturi i veličini ) - od oko 290 ( ostatak do 320 predodređeno za sistem ) Gb raspoloživih više od 250 Gb veoma važnih i veoma malo slobodnog prostora
3. Disk nije mrtav jer traži formatizovanje a zbog problema nastalih deragmentacijom ( pitanje je i kojim alatom je rađena ) ne može da se realizuje.
4. Moguć je problem sa napajanjem diska ( nije rečeno o kakvom je eksternom disku reč, pre četiri meseca imao sam iste dileme, a problem je bio u lošem rešenju napajanja reka ST-Lab, naravno da sam ga bacio a disk i dalje radi iako mu dobrih 3-4 godine ).
Iz ova četiri zaključka i optimističkog verovanja da ne mora uvek da se desi najgora stvar preporučio sam dva alata, posebno ERD commander - njime je moguće uraditi dijagnostiku i repair diska i sadržaja na njemu.
Možda bi mogao da bude od koristi i HDD regenerator a o njemu na http://www.gold-software.com/download7605.html.
Ovo sve i iz razloga jer su podaci važni a njihov povraćaj od strane profesionalnih kuća prilično skupo i za manje firme a kamo li za pojedinca.
Miroslave, nadam se da su ti sada jasniji moji motivi uključenja u ovu priču ( i da napomen, nisam stručnjak ali imao sa više puta teško iskustvo i iz toga rešenja ).
Pozdrav, Mikoni
[ raboo_2 @ 27.11.2010. 03:04 ] @
hvala mikoni na svemu, stvarno si super lik.
pokusacu sa ta dva softvera, pa sta bude...
hvala jos jednom, i ugledajte se na covjeka! ;)
[ calexx @ 27.11.2010. 08:10 ] @
Šta god bilo, nikako ne upisuj bilo šta na hard, probaj sa nekim od predloženih programa pa ako nešto nađu, kopiraj na drugi hard. Kada je hard počeo da se ponaša malo čudno, prvo je trebalo da kopiraš podatke negde na sigurno, defragmentacija nije rešenje za poprilično usporavanje pa je odmah trebalo da posumnjaš u neki kvar. Softveri prilično pomažu kada se nešto greškom obriše ili formatira ali kada počne da brlja hardverski deo, onda mora da se radi na drugi način a to mogu da urade samo neke firme. Svaki tvoj neuspešan pokušaj znači manje šanse da se sve opravi pa prvo razmisli koliko su podaci važni i da li je OK da vežbaš sa tim hardom.
[ ranikolahdd @ 28.11.2010. 07:24 ] @
Problem je sto te taj covek iz svog neznanja kosta podataka. Spasavanje podataka nije reverzibilan proces.
Danas imas problem sa bad sectorima, posle 24 sata imas problem sa glavama a posle 1h imas izgebane ploce
i nemas disk.
Savet koji dobijas nije dobar, jer
1. spasavanje podataka nije toliko skupo da ga jedna firma ne moze platili
2. po prici sigurno se radi o bad sektorima koju neverovatno komplikuje defragmentacija
3. taj od koga dobijas savet sigurno nije vise od 5 puta spasavao podatke
4. program koji kupis skuplji je od nekih usluga koje mozes da dobijes kod profesionalaca koji su kupili isti taj program bez tebe

Nije dobar savet onaj koji ti hoces da cujes vec onaj koji ti pomogne.
[ mikoni @ 28.11.2010. 12:47 ] @
Malo više od 5 puta za ove brojne godine, ali to nije uopšte važno i uopšte nemam pretenzije da struci uzimam hleb. Naprotiv, pozdravljam dve Slavetove sugestije da (1) ne upisuje ništa novo na disk i da (2) ne pokušava 77 puta da povrati izgubljeno i da posle nekoliko samostalnih pokušaja postupi po preporuci iz tačke 1. a u vezi sa tačkom 4. Majstora za HDD.
Ali, retko ko od nas će se ponašati racionalno i ne pokušati sam da reši i ovako težak problem. Isto tako ne verujem da bi čovek sa ovim ili bilo kojim drugim problemom na ovom site-u ostao bez sugestije kako da ga reši ( uvek dobronamerne, a ponekad i manje korisne ). U tom smislu, preporučio sam program za dijagnostiku da se vidi šta je, loši sektori ili nešto teže. Ovo i iz razloga jer se iz posta da zaključiti da su druge jednostavnije stvari.
Pozdrav, Mikoni

[ ranikolahdd @ 28.11.2010. 14:40 ] @
preporucujes krajenje opasne stvari tipa hdd regenerator...ako su mu podaci zaista bitni ne treba da se igra.
Disk moze da kupi, spaljen proc da zameni, kupi drugi monitor, a samo podaci vrede vise od hardvera.
Ne kazem ti bezveze, ne treba ici glavom kroz zid. Ako je bitno odnesi nekom da to uradi kako treba,
a posle organizuj sebi backup. Najgore sto moze da se desi je da ostane bez podataka a posle nema nazad.
A i svi koji dele savete ne mogu mu pomoci. Bude tu i plakanja.
Jel bi vadio sam sebi slepo crevo? Ima jedna radnja prodaju maske za hirurge...
[ mikoni @ 29.11.2010. 18:25 ] @
Ok,Ok!!!!!!!
Uopšte uzev, nema mesta za maske, pristrasnost i pretenzije za apsolutnu ispravnost. Nesporno je da je problem ( važni podaci na problematičnom disku ) sam po sebi ozbiljan i složen, posebno sa stanovišta izbora za njegovo prevazilaženje. Takođe, dati opis problema ne upućuje, obavezno, na definitivan kraj diska i bespredmetnost pokušaja njegovog oživljavanja ako se čovek sam usudi da krene u taj rizičan posao i to svakako u kontekstu preporuka koje je dao Slave. U suprotnom, sledi primena preporuka iz tačke 1. a u vezi sa tačkom 4. koje si Ti dao. Zato svaki dalji pokušaj da se potvrdi moje neznanje biće apsolutno beskorisno za rešenje problema.
Pozdrav, Mikoni