[ Petar155 @ 19.11.2010. 19:59 ] @
E ovako ljudi, prijatelji.
Ja sam diplomirani inz saobracaja, nemam pojma o ovome, naravno zato i kacim temu.
Problemi su sledeci:
1. Sef u firmi u kojoj radim trazi da izvrsim pripremu za stampu za kalendare za ovu sledecu godinu.
Fotografije naravno imam, i to su motivi firme u kojoj radim. Potrebna mi je pomoc oko toga sta, kako -
pre svega u kom programu odraditi pripremu, i gde mogu da naucim sve sto se moze nauciti o pripremi ove vrste stampe.
Znaci, koje softvere treba koristiti.
2. Odmah zatim, posto odradimo kalendar za sledecu godinu, dobicu zadatak da radim pripremu knjige -
male monografije od 300tinjak strana (salim se naravno), koja treba da bude o nasem preduzecu.
Znaci sve od samog pocetka, prelom, dizajn, sve kompletno.
Potrebno mi je hitno sto vise kvalitetnijih saveta, kako, sa cim (KOJI SOFTVERI), gde uciti.
U svom timu imam jos dvojicu pomocnika, i niko nista ne zna o tome. Malo radimo u Corelu, i jako malo znamo o njemu.
Photoshop, poznajemo, ali opet nista na nekom profesionalnom nivou, vec samo malo vise od obicnih korisnika.

Bio bih vam veoma zahvalan na bilo kakvoj vrsti pomoci. Ako sam nesto pogresio u terminologiji, ne zamerite,
potpuni sam amater u svemu ovome, cak sam i prvi put na nekom forumu. Hvala.
[ skemamen @ 20.11.2010. 08:11 ] @
Evo kako stoje stvari:

SITUACIJA: Tvoj sef je "buljas" koji nece da plati nekog studenta koji se razume u to i kome bi to bio i podsticaj da radi i dalje, pogotovo ukoliko dobije neke pare pa makar i neku simbolicnu cifru. Zato je to uvalio vama koji cete zaj**ati pripremu, slike necete dovesti na zadovoljavajuci nivo, necete obratiti paznju na elementarne greske u ovom radu jer nemate iskustva, stampar ce vas psovati dan i po kada dobije materijal i na kraju ce od svega ispasti anti-reklama, daleko od bilo kojeg vida dobrog kalendara, a o monografiji necu ni da govorim...

RESENJE 1: Platite nekog studenta

RESENJE 2: Na internetu imas dosta gotovih "templatova" koje mozes da iskoristis, mislim na one besplatne, a koji su radjeni za 2011. godinu. Ubacis slike na sve to i malo podesis format, ako imas dogovor sa nekom stamparijom, mada su oni vec predvidjeni za standardne kalendare i sl. Problem je sto je vecina tih resenja radjena za Adobe Illustrator, ali verujem da ces naci nesto i za Corel. Izgooglaj nesto sto ti moze koristiti, ima toga dosta... Kada sastavis kalendar, najbolje je da odneses takav fajl stampariji, bez pravljenja pdf-a, oni ce najbolje znati sta dalje sa tim.

Sto se tice monografije, zaboravi na Corel. Opcije ti se svode na Quark ili na InDesign, sto u daljem smislu znaci "srecno". Na YouTubu imas dosta tutorijala na tu temu, od nule do gotovog resenja...

Nadam se da ti je nesto od ovoga koristilo, pozdrav...!
[ grifonbgd @ 18.12.2011. 22:10 ] @
Kao što reče skemamen za tvog šefa.

Ja sam po stuci grafičar, tj. tehničar knjižnog sloga, bavim grafičkim dizajnom, pripremom za štampu i montažom već 16 godina i još uvek učim neke stvari vezano za to, tako da ako si mislio da ako ti neko kaže u kojim programima možeš da radiš i to da savladaš za par dana ti si onda genije.

1. Programi u kojima ovo možeš da radiš su COREL, PHOTOSHOP, ILUSTRATOR. Literaturu možeš da kupiš u bolje opremljenim knjižarama ili da skineš sa neta u e-book formatu. Za ovako nešti ti treba oko nedelju dana da uradiš ako se iole malo razume u proces štampe.

2. Što se tiče knjiga, ja sam ih do sada uradio preko 300 i uglavmom ih radim u INDESIGN-u ili QUARK-u (programi koji služe za pripremu za štampu knjiga, časopisa....).

Ove programe koje sam ti naveo, pogotovo za knjigu iziskuju bar neko osnovno znanje iz grafičke industije, tipa koji format knjige treba da bude, koliki je forzec, koliki je abzec, koliko ti treba za obsecanje, da li je tvrd povez ili mek, da li ima klapne, koliko tabaka.... i da ne nabrajam šta dalje. U proseku za jednu knjigu manjeg formata tipa A5 ili B5 sa oko 150-200 strana ti treba minimum 3 meseca da je uradiš. Pri tom sam mislio da ti neko drugi kuca tekst, uradi lekturu i korekturu i da ti pošalje gotov tekst, a ti onda da isti složiš i ukomponuješ sa slikama na datom formatu.

Drugim rečima ako ništa ne znaš o ovome, veruj mi bolje angažuj nekog sa strane i plati (samo probaj da izbegneš one tzv. stoevraše koji kažu da mogu sve za 100€ jer nećeš dobro proći), ili ubedi šefa da plati nekoga da uradi to, jer u suprotnom najdeblji kraj ćeš izvući ti i tvoje kolege ako nešto ne bude kako treba.

Konkretno ja trenutno radim monografiju od 128 strana za jednog našeg umetnika koji živi u Americi i to mu naplaćujem 450€, a u tu cenu mu ulazi dizajn korica - 2 rešenja, unos gotovog (dobijam već lekturisan tekst) teksta, unos slikama, priprema i montaža. Monografiju sam počeo da radim pre 10-ak dana i treba da bude gotova tj. odštampana do aprila 2012 jer je izložba u Maju. Ovo sam ti napisao da bi imao neki reper koliko bi to moglo da te košta.

Nadam se da sam bio od pomoći.

Pozdrav
Jakša