[ Bope @ 22.11.2010. 17:20 ] @
Vec neko vreme amaterski pravim jedan sajt, ali mi nesto nije jasno - kad god gledam neke CSS primere, u njima se uvek "forsira" organizacija stranice koriscenjem <div>-ova, a ne tabela.
Gledao sam po netu kakva je razlika u pristupu, ali sam uvek nailazio na "nije bitno, stvar ukusa" zakljucke. Da li onda neko moze da mi kaze zbog cega se u svim CSS primerima koje sam video (na vise razlicitiv sajtova) "forsira" koriscenje div-ova?
[ GavriloG @ 22.11.2010. 17:42 ] @
ne znam sad zasto je bolje ili ne ,ali uglavnom koliko ja znam to je neki trend, uglavnom ako hoces da budes dobra u ovom poslu,trebas da pratis te neke trendove,tako da je i div stigao kao trend,ali postoje situacije gde moras da koristis i tabele. Gde se ne moze koristiti div samo. Ali nemoj moj post ozb. da uzimas, sacekaj da se javi jos neko sa mnogo vise iskustva i znanja :)
[ pajaja @ 22.11.2010. 17:50 ] @
Ne bih se slozio da je stvar ukusa. Svi ti elementi (table, div, etc.) imaju svoju svrhu i mesto gde se koriste i 'pogresno' je koristiti ih za nesto drugo umesto elemenata koji sluze za to. Samim tim pogresno je reci da treba izbegavati tabele generalno, ali je tacno da ih treba izbegavati za bilo sta drugo osim za tabelarni prikaz podataka. Mislim da je bilo dosta tema ovde na es-u u kojima se ranije raspravljalo o ovoj dilemi.
Iako mozda izgleda jednostavnije staviti sve u tabele u WYSIWYG editorima to je verovatno jedina prednost takvog pristupa. Odvajanje delova stranice <div> tagovima i njihova organizacija pomocu CSS-a ti daje daleko vecu fleksibilnost ne samo u eventualnim buducim promenama dizajna, nego i u boljoj adaptaciji strane za razlicite uredjaje (racunare, telefone, stampace, etc.) kao i 'cistiji'/razumljiviji kod.
[ raaddd @ 22.11.2010. 19:13 ] @
U potpunosti se slažem sa pajaja-om oko svega što je rekao, tabele služe za tabelarni prikaz podataka kada je to potrebno, a div-ovi (div-skraćenica od division) su tagovi namenjeni za kreiranje kontejnera koji mogu nositi neki sadržaj, a pomoću id-eva i klasa ih možemo "ciljati" u css-u, pozicionirati ih i davati im razna svojstva.

Div (kao i span) je u suštini nesemantički tag i kao takav je zgodan za grupisanje semantičkih elemenata (p, h1-h6, a, img...), jer ne ometa strukturu dokumenta koju upravo kontroliše HTML.

Tabele u kontekstu kreiranja layout-a i pozicioniranja su žalosni deo istorije web-a, ali stvarno možeš taj deo zaobići u širokom luku. Videćeš da se deo nomenklature čak pretvorio u nove tagove u novoj verziji HTML-a (HTML5-header, nav, footer).

Ako si raspoložen da učiš malo, postoji jedna sjajna knjiga, prevedena i na srpski - "Naučite Web dizajn, Vodič kroz (X)HTML, CSS i Web grafiku" autorke Jennifer Niederst Robbins. Svaka preporuka svim početnicima, kao i onima koji to nisu :)
[ agvozden @ 23.11.2010. 09:30 ] @
Tejbl-les svuda, a tabele tamo gde treba.

Skoro sam imao problem da upakujem jedan dizajn i trebao sam da primenim tabelu. Međutim, nisam mogao da stavim razmak između redova. Stoga sam sve morao da prepakujem u CSS elemente.

Čak, ne moraš da koristiš DIV umesto TABLE, kada to možeš bolje da uradiš sa UL-LI ili nekim slučnim elementom. Zato se takav stil pisanja i naziva tejbl-les.
[ Bope @ 23.11.2010. 16:41 ] @
AU, trebao sam ovo da pitam pre nego sto sam zavrsio sajt :D

U svakom slucaju, hvala na informacijama :) Ja nisam znao CSS pa sam onda, kada sam poceo da radim sajt, gledao da sto vise ostvarim bez css-a i tako su mi tabele bile najlogicnije za organizovanje stranice
[ aleksandar obradovic @ 02.12.2010. 14:22 ] @
Takodje bih dodao da je css kod mnogo cistiji, omogucava vecu preglednost i lakse pozicioniranje sadrzaja stranice i sto je mozda jos bitnije "laksi je", tj. brze se ucitava u odnosu na tabele. Sajt radjen u css-u se bolje vidi u razlicitim brauzerima. Preporuka, izbaci tabele i kreni na css
[ Stranger2 @ 03.12.2010. 00:28 ] @
Nisam fanatik ni za jedan ni drugi pristup ali mislim da trebas imati viziju kako sajt treba da izgleda. Skiciraj ga na papri i onda ce ti se samo kasti kako da ga organizujes. Ako sajt izgleda kao tabela nije to nikakva greska koristiti tabele.
[ Ljubiša Begović @ 03.12.2010. 00:46 ] @
Ljudi, zar u vreme kad je došao HTML 5 i CSS3 još uvek raditi sajtove preko tabela? Taj pristup u ozbiljnom web svetu je odavno prevaziđen. I to s razlogom.
Ako nameravaš da se ozbiljno baviš web dizajnom i izradom sajtova onda pod broj jedan uči CSS, to ti je osnova. I nećeš se pokajati, veruj mi.
Pozdrav
[ Predrag Supurovic @ 03.12.2010. 07:02 ] @
Pa dobro kada umešamo HTML5 onda zaista postaje bespredmetno korsicenja tabela ali i divova za neke stvari, jer su se najzad setili da uvedu novi tag koji radi ono sto tabele ne bi trebalo da rade a divovi nisu adekvatna zamena.

Ali dok smo na HTML4 divovi krse iste one principe zbog kojih su tabele na crnoj listi kod "pravih dizajnera". Sve svodi na ovo sto je Stranger2 rekao: koristi ono sto ti je pogodnije. Svakako je cesce pogodniji div.
[ w3bl0rd @ 03.12.2010. 07:19 ] @
Svaki element se treba koristiti za ono za što je namjenjen. Table se znači isto tako treba koristiti, ali ne za layout stranice već za tablični prikaz podataka. Jer vidio sam u zadnje vrijeme par webova di ljudi tablični prikaz podataka simuliraju sa divovima i kojekakvim glupostima, to je još veća glupost nego li koristiti tablice za layout :))
[ Miroslav Ćurčić @ 03.12.2010. 09:04 ] @
Kad HTML5 bude podržan od velike većine surfera onda ću se osloniti na taj tag (koji god da je), a dotle - skoro da mi jeste sve jedno.

Ako si već sastavio sajt - ne menjaj ga ako dobro izgleda.
[ aleksblack @ 03.12.2010. 09:13 ] @
Ako si sajt vec zavrsio - postavi ga. Nastavi da cackas i ucis CSS, procitaj knjigu koju ti je raaddd preporucio, procitaj jos neku na koju budes naisao, gledaj code tudjih sajtova. Za nekoliko meseci, kad ovladas materijom, sedi i napisi sajt iz pocetka pa uporedi sa ovim sadasnjim. Osecaj ce biti mocan :-)

Inace, bez obzira sta neki ovde tvrde, tabele nije dobro i nije pametno koristiti za layout stranica iz nekoliko razloga, ali necu sad ulaziti u to, moglo bi da se oduzi... najbitnije je da znas da je osnova bilo kakvog web dizajna kompletno odvajanje sadrzaja (xHTML) od prezentacije (CSS). Ako ovo postignes, moci ces da kompletno izmenis izgled stranice samo preko CSS-a, a da pri tome i ne pipnes xHTML. Primer ti je cuveni http://www.csszengarden.com/
[ Predrag Supurovic @ 03.12.2010. 09:43 ] @
aleksblack, divovi na isti nacin kao i tabele krse to pravilo odvajanja sadrzaja od forme te to nikada nece biti argument koji favorizuje div. To smo odavno elaborirali ovde u nekoj od starijih diskusija.
[ Bope @ 03.12.2010. 10:50 ] @
ja sam u pocetku i hteo da sto vise radim preko css-a (sajt sam pisao "od nule", a ne koriscenjem nekog WYSIWYG), ali sam se predomislio kada sam video da za iole simpatican dizajn moram da pisem razlicit kod za svaki browser pojedinacno! Ljudi, to je cista anarhija! :)
[ Ljubiša Begović @ 03.12.2010. 11:39 ] @
Kod dizajniranja web sajtova CSS je standard. A to što on i njegov div element nisu savršeni sigurno ne može favorizovati tabelarni layout. Tabele su prirodnije za tabelarni prikaz sadržaja (na već izgrađenom layoutu), ali za dizajniranje web stranice ne može se porediti sa CSS-om. Svi se nadamo da će se pojaviti nešto još bolje i praktičnije.
I ja sam prvi sajt uradio preko tabela, ali sam pre finiširanja shvatio da je to ograničavajuće i prebacio se na css.
Kad savladaš css (ako se odlučiš za to) javi se ovde i onda reci da li je to samo ukus ili nešto drugo.

Ne treba poseban kod za svaki browser, jedino je IE (pre svega IE6) problematičan, ali kad ovladaš css-om onda ni to nije bauk. Ali IE 6 (i 7) su prošlost, a neke druge stvari su budućnost. U budućnost treba gledati, a ne samo prilagođavati se prošlosti.

Od Sarajeva do Beograda možeš doći peške, autobusom, autom, avionom..., stvar ukusa. Bitno je na vreme stići do cilja ;-)
Eh, sve je stvar ukusa, i još po nečeg...

[ burex @ 03.12.2010. 14:10 ] @
Nije više stvar ukusa... Stvar je preglednosti i brzine, ali i samog procesa dizajniranja. Prošli put kada sam hteo da se njakam sa nekim dizajnom u tabelama, čitava "konstrukcija" kao da je napravljena od zategnutih gumica za zimnicu - pomeriš jedno, ode drugo, pomeriš drugo, ode treće... pa spacer gif-ovi, pa procentualno smanjivanje... ma milina. Ako vam je draži WYSIWYG, samo napred sa tabelama, u suprotnom ređajte DIV-ove.